• همه جا خانه عزاداران حسین(ع) است

   انسیه مجاوری - این روزها به هر طرف که سر می‌چرخانی، بیرق‌های عزا و رخت‌های سیاهی را می‌بینی که شور حسینی را به کوچه‌پسکوچه‌های محله آورده است. شوری که در دل پیر و جوان است و هر سال بیشتر از گذشته می‌شود و بسیاری منتظر رسیدن این ماه هستند تا در ماتم شهید کربلا اشک بریزند. باید گفت عزادارای برای امام حسین(ع) حال و هوای خاص خودش را دارد. اگر به تازگی ساکن منطقه ۲۲ شده‌اید یا هیئت‌های قدیمی محله را نمی‌شناسید، با مطالعه این راهنما می‌توانید انتخاب کنید که در برنامه کدام هیئت شرکت کنید.

   همه جا خانه عزاداران حسین(ع) است
  • اولین مشق مدرسه تأمین امنیت بچه‌ها

   سيد مهدي موسوي - با فرا رسیدن زمان بازگشایی مدارس، خانواده‌هایی که فرزند محصل دارند نگران امنیت فرزندانشان هستند. از این‌رو می‌کوشند با همراهی آنها یا اعتماد به راننده‌های سرویس مدارس تا حدودی از امنیت فرزندانشان مطمئن شوند. در این صفحه «سروان علی بشارتی»، معاون اجتماعی کلانتری ۱۸۱ عوارضی و «سرهنگ رسول بهرامی»، رئیس کلانتری ۱۴۱ از تدابیر پلیس برای حفظ امنیت معابر منتهی به مدارس می‌گویند.

    اولین مشق مدرسه تأمین امنیت بچه‌ها
  • چهارشنبه‌های دوست‌داشتنی کتاب

   زهرا جودی - تعدادی از اهالی منطقه در فرهنگسرای تهران، که به نوعی پاتوق فرهنگی اهالی فرهنگ و هنر است، گرد هم آمده‌اند تا میزبان نویسندگانی باشند که این روزها با قلم‌شان و داستان‌هایی که به تصویر می‌کشند، روزمرگی را از جان لحظه‌هایمان بگیرند. «چهارشنبه‌های کتاب» عنوان پویشی است که این روزها در منطقه راه افتاده است. در این پویش، هر هفته، فرهنگسرای تهران میزبان علاقه‌مندان و مشتاقان کتاب و کتابخوانی است که به استقبال نویسندگان محبوب‌شان می‌روند تا لحظاتی فارغ از روزمرگی و دنیای بیرون درباره‌ کتاب و نوشتن به گپ‌وگفت بپردازند. گزارشی از منتخب این جلسات آماده کرده‌ایم تا شما هم با حال و هوای آن آشنا شوید.

    چهارشنبه‌های دوست‌داشتنی کتاب
  • بی‌تکلف و محبوب مثل حاج‌آقا هاشمی

   سيد مهدي موسوي - از آن دست آدم‌هايي است كه علاقه‌اي به گفت‌وگو با رسانه‌ها ندارد و بارها اصرار ما براي مصاحبه با او، راه به جايي نبرد. تا اينكه با وساطت يكي از دوستان نزديك حاج آقا، بالاخره موفق شديم وقت كوتاهي بگيريم. در مدتي كه پيش او بوديم در ميان گفت‌وگو كار اهالي مسجد را راه می‌انداخت و پاسخ سؤالات آنها را هم مي‌داد. نمازهاي روزانه مسجد ولي‌عصر(عج) بسیار باشكوه برگزار می‌شود و در هر بار اقامه نماز؛ از نماز صبح گرفته، تا مغرب و عشاء، جمعيتي قابل توجه به اين مكان مقدس مراجعه مي‌كنند. اما دليل اين همه محبوبيت «حاج سيد جواد هاشمي‌راد» چيست؟ و چرا اين مسجد اين همه طرفدار دارد؟

    بی‌تکلف و محبوب مثل حاج‌آقا هاشمی
  • نجات آب‌های زیرزمینی

   الهه بصیر - بارها در گزارش‌های مختلف از مزایای اجرای طرح فاضلاب شهری از جمله رعایت بهداشت محیط، جلوگیری از آلوده شدن آب‌های زیرزمینی و بازگشت پساب‌های خاکستری به چرخه مصرفی صحبت کرده‌ایم. این درحالی است که طرح جامع فاضلاب شهری هنوز در منطقه ما اجرا نشده و باوجود اینکه عمر چاه‌های جذبی به سر آمده، فاضلاب منطقه ما هنوز به همان روش‌های سنتی مدیریت می‌شود. اکنون خبرهایی به گوش می‌رسد که حاکی از آن است که به‌زودی شاهد اجرای طرح فاضلاب شهری در منطقه خواهیم بود. این صفحه را به چند و چون اجرایی شدن این مهم اختصاص داده‌ایم.

    نجات آب‌های زیرزمینی
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   حریــم را پاس بداریم

   حریــم را پاس بداریم

   الهه بصیر- منطقه ما جزو یکی از مناطق وسیع و البته نوپای پایتخت است که علاوه برداشتن وسعت، خط قرمز حریم بزرگی را نیز در حاشیه خود می‌بیند. حریمی که حفظ و صیانت از آن‌کاری دشوار است. البته در این میان برخی خلأهای قانونی باعث شده که نظارت برساخت‌وسازهای غیر‌مجاز از سوی مسئولان شهری و فرمانداری با مشکل روبه‌رو شود و برخی اوقات سازندگان با اینکه از شهرداری مجوز ساخت دریافت نمی‌کنند، با هماهنگی سایر مراجع اقدام به ساخت‌وساز کرده و همین موازی‌کاری‌ها اجرای قوانین را دشوار می‌کند. همچنین رسیدگی به انباشت نخاله‌های ساختمانی که حجم وسیعی از زمین‌های خارج از شهر را در بر می‌گیرد، از دیگر مشکلات مدیریت حریم‌هاست، مشکلاتی که بعضا با بی‌اطلاعی اهالی روستا و سوءاستفاده سودجویان همراه شده و جلوگیری یا تخریب ساخت‌وسازهای غیرمجاز را دشوار کرده است. در این پرونده قصد داریم شما را با قوانین حریم آشنا کرده و نظرات اهالی و مسئولان را در این زمینه جویا شویم. در ادامه با ما همراه شوید.

  آرشیو
  • بخوان و عمل کــن

   انسیه مجاوری- روزمرگی و تکرار امان زندگی‌ها را بریده است. آنقدر که اگر پای صحبت پیر و جوان و زن و مرد بنشینی و بگویی اوضاع زندگی بر وفق مراد هست یا نه؟ در یک کلام می‌گویند که زندگی برایشان تکراری شده... اما در این وانفسا هستند کسانی که به لحظات زندگی خود با یاد خدا آرامش داده‌اند تا مسیر سبز زندگی‌شان سبزتر و سبزتر شود؛ درست مثل ۲ خواهر حافظ قرآن شهرک گلستان که چند سال پیش در کلاس تجوید خانه فرهنگ امیرکبیر شرکت کردند و به واسطه حفظ قرآن لحظات زندگی خود را به آرامش گره‌ زدند. حالا ۱۲ سال از آن روزها گذشته و «خدیجه» و «فاطمه بخشی» معلم حفظ و تجوید قرآن خانه فرهنگ امیرکبیر ‌کاری کرده‌اند تا روزمرگی و تکرار نه تنها از زندگی‌خودشان بلکه از زندگی اهالی محله هم فراری باشد. این شما و این دو خواهری که نخستین کلاس حفظ تخصصی قرآن را در محله راه‌ انداخته‌اند؛ کلاس حفظ و تجویدی که جای سوزن انداختن ندارد.

    بخوان و عمل کــن
  • برج‌ها مدرسه کم دارند

   الهه بصیر- یکی از مشکلات غیرقابل انکار توسعه فزاینده زندگی شهری در سال‌های گذشته، افزایش جمعیت شهرنشین بدون رشد امکانات شهری بوده است. گرچه مدیریت شهری همواره کوشیده بسیاری از معضلاتی را که حتی در حیطه وظایف اصلی آن نمی‌گنجد رفع کند، اما باید تأکید کرد که بدون مشارکت سایر سازمان‌ها و نهادهای مسئول در حوزه‌های مختلف بسیاری از مشکلات و کاستی‌ها همچنان پا برجا می‌ماند و این شهروندان هستند که باید هزینه آن را بپردازند. یکی از این مشکلات کمبود مدرسه است که با توجه به افزایش جمعیت منطقه هر سال پررنگ‌تر می‌شود. هر ساله با نزدیک شدن به فصل بازگشایی مدارس بسیاری از خانواده‌های دانش‌آموزان دغدغه ثبت‌نام فرزندشان را در مدرسه‌ای دارند که هم به لحاظ آموزشی، هم به لحاظ دوری و نزدیکی به منزلشان گزینه مناسبی باشد. درحالی‌که این مهم در منطقه ما چندان میسر نیست. امسال از طریق تماس برخی از اهالی منطقه با دفتر نشریه مطلع شدیم مدارس بیش از ظرفیت‌شان ثبت‌نام کرده‌اند اما باز هم تعدادی از دانش‌آموزان به ناچار باید روانه مدارس مناطق همجوار شوند. همین موضوع بهانه شد تا بار دیگر وضعیت مدارس منطقه را بررسی کنیم

   برج‌ها مدرسه کم دارند
  • برسد به دست دوستانم

   داستان این همدلی بسیار ساده است. گروهی از دانش‌آموزان در طرحی با عنوان آونگ مهربانی برای دوستان ندیده‌شان در سیستان و بلوچستان، هدایایی جمع کرده‌اند تا آنها هم در این سال تحصیلی بدون دغدغه ...

    برسد به دست دوستانم
  • بزرگراه پرخطر کی ایمن می‌شود؟

   سید مهدی موسوی- روزگار ما روزگار سرعت است و شتاب. به هرچیز و هرجا که نگاه می‌کنی همه از سرعت و چستی و چالاکی دم می‌زنند. هرچه به سرعت و شتاب متَّصف شود دلیل برتری و رجحانی نسبت به انواع مشابه‌اش است. برای نمونه ماشین پرسرعت، اینترنت پرسرعت و حتی غذای پرسرعت یا همان فست‌فود ارجحیت دارد بر ماشین کم شتاب، اینترنت معمولی و غذای سنتی. آدم‌های این دوره و زمانه دیگر حوصله سابق را ندارند و همواره به دنبال راه‌هایی هستند برای هرچه سریع‌تر و راحت‌تر رسیدن به اهداف‌شان. بزرگراه‌ها یکی از همین راه‌ها هستند که کمک می‌کنند کسی در ترافیک کشنده شهر حبس نشود و با آسودگی خیال بیشتری به کار و زندگی‌اش برسد. به این شرط که نکات ایمنی را رعایت کند و با حداکثر سرعت مجاز براند. در این گزارش تقایص ترافیکی و شرایط رانندگی در بزرگراه آزادگان را که به‌عنوان حادثه‌خیز‌ترین محورهای بزرگراهی منطقه شناخته شده است را بررسی کرده‌ایم.

   بزرگراه پرخطر کی ایمن می‌شود؟
  • نقاش‌های دوست‌داشتنی خاله هدی

   انسیه مجاوری- سال گذشته بود که با عرفان، پسر معلول ذهنی محله المپیک، به گفت‌وگو نشستیم. پسری که با رنگ‌ها غوغا کرده بود. کوه‌های پوشیده از برف کشیده بود و درختان سر به فلک کشیده و دریایی آبی. در نگاه اول هیچ‌کس باور نمی‌کرد این نقاشی‌ها کار عرفان باشد. اما تصاویر زیبای نقش‌بسته روی بوم را پسر بچه‌ای معلول به نام عرفان کشیده بود که همه او را دست‌کم می‌گرفتند. آن روز از عرفان و هنرش نوشتیم اما جای خالی معلمی که با صبوری و عشق قلم به دستش داده بود در جای جای گزارش احساس می‌شد. در این شماره از همشهری محله، پس از یک سال و سه ماه با «هدی علی‌اکبری»، معلم عرفان و عرفان‌های دیگر که مشکلات اوتیسم و بیش‌فعالی و سندرم داون دارند گفت‌وگو کردیم تا از راز موفقیت این معلم در آموزش به کودکان اینچنینی پرده برداریم.

   نقاش‌های دوست‌داشتنی خاله هدی
  • بوی چوب، صدای سمباده و قاب‌های زندگی

   انسیه مجاوری- روزی که تصمیم گرفت زندگی‌اش را به منبت‌ و معرق‌ گره بزند، برخی اطرافیانش به او می‌گفتند: «موفق نمی‌شوی! ‌» اما «فیروزه نقدی‌زاده» دختر هنرمند محله کوهک، چشم و گوش روی تمام حرف و حدیث‌ها بست تا روزهای زندگی‌اش را به بوی چوب درخت نارنج سنجاق کند. حالا پس از پشت سر گذاشتن روزهای «تو نمی‌توانی» و «فراموشش کن» به جایی رسیده که آثار منبت‌کاری‌اش به دیگر کشورها صادر می‌‌شود. خودش که معتقد است موفقیت این روزهایش را مدیون آموزش معرق و منبت‌کاری به معلولان مؤسسه خیریه رعد الغدیر است. مؤسسه خیریه‌ای که فیروزه را کمک کرد تا به همه ثابت کند، دختران که جای خود، حتی معلولان هم می‌توانند دست به اره و چوپ و مغار شوند و به قول بعضی‌ها نجاری کنند تا نان‌آور خانه باشند. این شما و این بانوی هنرمند محله کوهک که این روزها در سرای محله کوهک و خانه فرهنگ امیرکبیر معرق‌کاری و منبت‌کاری آموزش می‌دهد.

   بوی چوب، صدای سمباده و قاب‌های زندگی
  • باد در ورودی هـــوای تازه به تهران سنجیده شد

   «روزهای سالم هوای تهران به ۱۳۰ روز رسید.» این تیتر خبری است که از نخستین روزهای شهریور دست به دست می‌چرخد. در جزئیات این خبر آمده است که از ابتدای سال تاکنون ۹ روز هوای پاک، ۱۳۰ روز هوای ...

    باد در ورودی هـــوای تازه به تهران سنجیده شد
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  تهران سما
  همشهری آنلاین
  سامسونگ
  راهنما
  بانک ملت
  جاباما
  الو پیک
  بچه های آسمان

  چند رسانه ای

  راهنمای محله