• دقایقی در محضر شاگرد شیخ رجبعلی خیاط

   محسن مهدیان- استاد عزت‌الله مومنی از شاگردان عارف شیخ رجبعلی خیاط بود که روز شنبه دار فانی را وداع گفت. روح این بزرگ شاد. مدت‌ها پیش با جمعی از همکاران همشهری محله خدمت استاد رسیدیم. بازخوانی آن دیدار در این روزها خالی از لطف نیست.

   دقایقی در محضر شاگرد شیخ رجبعلی خیاط
  • سهم ما ۶۱ بوستان

   الهه بصیر- در تهران کنونی که اغلب مردم از ترافیک و آلودگی هوا دل‌خوشی ندارند و به دنبال جایی برای فرار از این پدیده‌های ناخوشایند و تمدد اعصاب هستند، بوستان‌ها بهترین انتخاب‌اند؛ هم از شلوغی و ترافیک خیابان‌ها دورند و هم از آلودگی هوا در امان. در فصل تابستان گرمای هوا هم مزید بر علت می‌شود تا مراجعه شهروندان به بوستان‌ها چند برابر ماه‌های دیگر سال باشد. بوستان‌های منطقه ما نیز از حالا به بعد غروب‌ها و آخر هفته‌های شلوغ و سرزنده‌ای را تجربه می‌کنند. نه تنها اهالی منطقه بعد از یک روز‌کاری به بوستان‌های منطقه خودشان می‌روند، بلکه از سایر مناطق شهر هم برای تفریح و استراحت به بوستان‌های منطقه ما می‌آیند. منطقه ما همچنین دارای ۵ بوستان فرامنطقه‌ای است که در فصل تابستان حتی از سایر شهرهای کشور هم پذیرای گردشگران و مسافران است. در گزارش پیش روبه‌روایت اعداد و ارقام اطلاعاتی از بوستان‌های منطقه فراهم کرده‌ایم که می‌تواند راهنمای خوبی برای کسانی باشد که علاقه‌مند به بوستان‌گردی هستند.

   سهم ما ۶۱ بوستان
  • اینجا پر از ستاره‌است

   محمد علی عباسی اقدم- روزهای پایانی اردیبهشت بود که عطر روحنواز شهادت در فضای شهر پیچید و هوای منطقه را بهاری‌تر و مطبوع‌تر کرد. ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۹ افتخار تشییع و خاکسپاری دو «ستاره خاکی» برای سومین بار نصیب شهروندان منطقه ۲۲ شد. آن روز به یاد ماندنی، خیلی‌ها مشتاقانه آمدند و شانه‌هایشان را زیر تابوت ستاره‌ها یله دادند و با چشم اشکبار، ستارگان گمنام را تا منزل آخر بدرقه کردند و سرانجام پیکر پاک دو شهید گمنام عملیات آزادسازی خرمشهر را در تپه شاهد به خاک سپردند تا در آن بلندی مانند ستاره بدرخشند و پرتوافشانی کنند. حالا ۷ سال است که این یادمان پناهگاه و مأمن و مأوای دلدادگان و علاقه‌مندان به شهداست. به همین بهانه و در آستانه سالروز عملیات غرورآفرین خرمشهر به معرفی این مقبره و مقبره‌های دیگر منطقه پرداخته‌ایم.

    اینجا پر از ستاره‌است
  • مُــخ نرم افزار!

   انسیه مجاوری- جوان است؛ نه تنها اعداد و ارقام حک شده در شناسنامه، بلکه لباس پوشیدن و فریم عینک و واژه‌هایی که مدام در صحبت‌هایش از آنها استفاده می‌کند هم شور جوانی‌اش را فریاد می‌زند. «مهراد قطب‌الدینی» به قول جوان‌های امروزی «اِندِ» نرم‌افزار است. اما این جوان که زندگی‌اش بعد از هوا و غذا به اینترنت وابسته است، توانسته خود را از دیگر هم‌سن و سالانش متمایز کنید. برای اینکه بیشتر با او آشنا شوید این گزارش را بخوانید.

   مُــخ نرم افزار!
  • امتحانات ازآنچه تصور می‌کنید نزدیــک‌تر است

   سید مهدی موسوی- با نزدیک شدن به ایام امتحانات همه چیز در خانه و خانواده‌هایی که فرزند دانش‌آموز دارند تغییر می‌کند، از زمان استراحت و صرف غذا گرفته تا تماشای برنامه‌های مورد علاقه و دید و بازدید اقوام. هرچند این تغییر موقتی است، اما استرسی را به وجود می‌آورد که اگر به درستی مدیریت نشود برای مدتی نه چندان کوتاه آرامش خانه و همه اعضای خانواده به‌خصوص دانش‌آموز را بر هم می‌زند. از بین رفتن آرامش هم نتیجه‌ای جز اعصاب خردی و حتی به راه افتادن بحث و درگیری نخواهد داشت. اگر شما هم همراه فرزندتان برای ایام امتحانات آماده می‌شوید و می‌خواهید محیطی آرام و به دور از هرگونه تنش و استرس برایشان فراهم کنید، پیشهاد می‌کنیم خواندن این صفحه را از دست ندهید و به توصیه‌های کاربردی کارشناسان حوزه آموزش و پرورش عمل کنید.

    امتحانات ازآنچه تصور می‌کنید نزدیــک‌تر است
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   حریــم را پاس بداریم

   حریــم را پاس بداریم

   الهه بصیر- منطقه ما جزو یکی از مناطق وسیع و البته نوپای پایتخت است که علاوه برداشتن وسعت، خط قرمز حریم بزرگی را نیز در حاشیه خود می‌بیند. حریمی که حفظ و صیانت از آن‌کاری دشوار است. البته در این میان برخی خلأهای قانونی باعث شده که نظارت برساخت‌وسازهای غیر‌مجاز از سوی مسئولان شهری و فرمانداری با مشکل روبه‌رو شود و برخی اوقات سازندگان با اینکه از شهرداری مجوز ساخت دریافت نمی‌کنند، با هماهنگی سایر مراجع اقدام به ساخت‌وساز کرده و همین موازی‌کاری‌ها اجرای قوانین را دشوار می‌کند. همچنین رسیدگی به انباشت نخاله‌های ساختمانی که حجم وسیعی از زمین‌های خارج از شهر را در بر می‌گیرد، از دیگر مشکلات مدیریت حریم‌هاست، مشکلاتی که بعضا با بی‌اطلاعی اهالی روستا و سوءاستفاده سودجویان همراه شده و جلوگیری یا تخریب ساخت‌وسازهای غیرمجاز را دشوار کرده است. در این پرونده قصد داریم شما را با قوانین حریم آشنا کرده و نظرات اهالی و مسئولان را در این زمینه جویا شویم. در ادامه با ما همراه شوید.

  آرشیو
  • افتتاح ۵۰ طرح

   الهه بصیر- تکه بیست و دوم پایتخت، جوان‌ترین منطقه پایتخت است که در مجموع ۱۵ سال قدمت دارد. این منطقه جوان و در حال رشد، متناسب با نیاز ساکنان و سایر شهروندانی که برای بازدید از قطب گردشگری تهران روانه این منطقه می‌شوند، نیازهای روزافزونی دارد و همین موضوع، مهم‌ترین عامل برای افزایش ساخت‌وسازها و اجرای طرح‌های متنوع است؛ طرح‌هایی که به‌طور کلی در ۴ گروه اصلی شامل طرح‌های عمرانی، ترافیکی، خدمات شهری و فرهنگی اجتماعی دسته‌بندی می‌شوند. اکنون با نزدیک شدن به فصل تابستان و افزایش تعداد بازدیدکنندگان در منطقه ۵۰ طرح به همت مدیریت شهری آماده بهره‌برداری است که برای اطلاع از جزئیات و دلایل انتخاب آنها به گفت‌وگو با شهردار منطقه پرداختیم.

    افتتاح ۵۰ طرح
  • پایــی که جاماند!

   محمد علی عباسی اقدم- وقتی آتش جنگ شعله‌ور شد، خانه و کاشانه و زن و فرزندش را رها کرد و رفت جبهه. شب و روز پشت فرمان ‌تریلی بود تا اینکه در جزیره مجنون پای چپش را جا گذاشت و عاقبت با یک پا به عقب برگشت. دیگر توان رانندگی نداشت. در اوج جوانی بازنشسته شد اما باز روی یک پا ایستاد و چرخ زندگی‌اش را چرخاند. با تلاش و کوشش فراوان، فرزندانش را سر و سامان داد. حالا این جانباز صبور در ۷۴ سالگی در شهرک امیرکبیر دوران بازنشستگی را سپری می‌کند. بی‌بهانه سراغ جانباز «محمد کاردوست» رفتیم و به حرف‌های شیرین و شنیدنی‌اش گوش دادیم. آنچه می‌خوانید برشی کوتاه از زندگی این جانباز صبور است. .

    پایــی که جاماند!
  • ماهی‌ها چلوکباب نمی‌خورند!

   الهه بصیر- اردیبهشت سال ۱۳۹۲ بود که فاز اول دریاچه مصنوعی شهدای خلیج‌فارس (چیتگر) شامل پهنه آبگیر و بخش ساحلی در منطقه ما افتتاح شد. مکان دریاچه به دلیل قرار گرفتن در مسیر بادهای غربی ـ شرقی با هدف تلطیف و تعدیل هوای پایتخت انتخاب شد و از سال ۱۳۸۹ عملاً مورد مطالعه قرار گرفت. جالب است بدانید که طرح اولیه پیشنهاد ساخت دریاچه مصنوعی در پایتخت، پیش از انقلاب اسلامی در نخستین نشست طرح جامع تهران در سال ۱۳۴۷ مطرح شد.

    ماهی‌ها چلوکباب نمی‌خورند!
  • دختران آرزو در خانه امید

   انسیه مجاوری- «ایثار» در هر زبان و فرهنگی که باشد تنها یک معنا دارد؛ از خودگذشتگی و بخشش، شاید هم عطا کردن. اما چند نفری در منطقه ما هستند که ایثار را به شیوه خودشان معنا کرده‌اند؛ به شیوه سال‌های بی‌قراری در دوکوهه؛ به یاد سنگرهای پرسوز و گداز! انگار همین دیروز بود که کوله‌پشتی‌های خاکی رنگ‌شان را بر دوش انداختند و رفتند تا روزهایشان را به ایثار و از خودگذشتگی گره بزند. ۳۷ سال از آن روزها می‌گذرد اما «این چند نفر» هنوز که هنوز است دل به مهربانی کردن و ایثار سپرده‌اند. البته جنس ایثار این روزهایشان فرق می‌کند. «اکبر کریمی»، «فریدون کشاورز» و «مصطفی اسدی» رفقای دیرین روزهای، این روزها نقش پدر دختران بی‌سرپرست و بدسرپرست بهزیستی را دارند. آنها با راه‌اندازی مؤسسه خیریه ملائک در محله گلستان، به جنگ حسرت‌های جامانده بر دل‌ دختران بهزیستی رفته‌اند. باباهای مهربانی که باید به احترام ایثارشان تمام قد ایستاد و کلاه از سر برداشت.

   دختران آرزو در خانه امید
  • اینجـا بوی بهشت می‌دهد

   انسیه مجاوری- چفیه، نامه‌هایی که هنوز بوی عطر می‌دهند و چهره‌هایی که لبخندشان به قاب عکس‌های قدیمی سنجاق شده است؛ همین! این گوشه از سرای محله آبشار، مانند سنگرهای خاکی‌رنگ روزهای جبهه و دفاع مقدس به‌خود گرفته؛ ساده و به دور از تجملات است. با این تفاوت که در نمایشگاه یادگاری‌های شهیدان، خبری از صدای ترکش، توپ و گلوله نیست. اینجا فقط زمزمه خواندن وصیتنامه می‌شنوی و گاهی صدای گریه آهسته مادری که فرزندش شهید شده است. با «سمیه یادگاری» بانویی که از تابستان سال پیش با حضور در خانه شهیدان، مقدمات راه‌اندازی نمایشگاه یاد یاران را در سرای محله آبشار فراهم آورد، به گفت‌وگو نشستیم تا از روزهایی روایت کند که زندگی‌اش بوی عشق به وطن و غیرت و جوانمردی گرفته بود.

    اینجـا بوی بهشت می‌دهد
  • ترکش‌ها هنوز ترکمان نکرده‌اند

   محمد علی عباسی اقدم- کوی گلشاد، مجتمع یاس نشانی ساده و سرراستی برای آشنایی با خانواده‌ای شناخته شده است. خانواده بزرگی که پس از سال‌ها بی‌پناهی و خانه‌به‌دوشی، حالا در واحد آپارتمانی کوچکی آرام و قرار گرفته و زندگی می‌کنند. واحد ۹۰۵ مجتمع یاس، خانواده بزرگی را در خود جای داده که زندگی پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته‌اند. ۳۱ سال پیش هواپیماهای عراقی خانه «محمدرضا چنگایی» را در خرم‌آباد هدف گرفتند. در این حادثه تلخ ناصر و نرگس کوچولو مثل گل پرپر شدند و نسیم و مادرش زیر آوار ماندند و به شدت مجروح شدند. به بهانه روز جانباز به سراغ این خانواده رفتیم تا از نزدیک شنونده حرف‌ها و خاطره‌های تلخ و شیرین‌شان باشیم. آنچه می‌خوانید ماحصل گفت‌وگوی دوساعته با جانباز ۷۰‌درصد دکتر نسیم چنگایی و مادر گرامی ایشان جانباز ۴۵‌درصد خانم اقدس حجازی با همراهی محمدرضا چنگایی (پدر نسیم) است. خانواده چنگایی چند سالی است که در شهرک زیبادشت بالا زندگی می‌کنند.

    ترکش‌ها هنوز ترکمان نکرده‌اند
  • راهروهای با ســـواد !

   الهه بصیر- سکوت تا زاویه‌ها رخنه کرده اما نشانی از خفگی و دلمردگی نیست. کوچک‌ترین حرکت‌ها هم با وقار و آرامش همراه است، اما نه اینکه سنگینی و کندی بر فضا چنبره زده باشد. اتفاقاً احساس سبکی در فضا موج می‌زند. گسستن از هیاهوی بیرون از این ساختمان را چگونه می‌توان توصیف کرد؟ شاید به جای توصیف بهتر باشد به نزدیک‌ترین کتابخانه‌ای که می‌شناسید بروید تا این احساس آرامش و رهایی از تنش‌های روزانه را شخصاً تجربه کنید. کتابخانه‌ها، این نیایشگاه‌های دانایی، یکی از دلپذیرترین امکانات زندگی شهری هستند. جایی که از ذهن و قلبمان پذیرایی می‌کند و قواعد سختی هم ندارد. خوشبختانه ما در منطقه‌مان چند کتابخانه داریم که با قرار گرفتن در نقاط پر‌‌ تردد و در دسترس منطقه همواره مورد استقبال اهالی واقع می‌شوند. این هفته شما را با کتابخانه‌های منطقه آشنا می‌کنیم و اطلاعات مفید و مختصری از آنها در اختیارتان می‌گذاریم.

   راهروهای با ســـواد !
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله