• طرح هادی برای حفاظت از حریـــم

   الهه بصیر - سال ۱۳۶۲ بود که برای نخستین بار طرحی برای تجدید حیات و روان بخشی روستاها در یکی از روستاهای شهرکرد اجرا شد. نتایج مثبت حاصل از اجرای آن طرح آنقدر واضح و مبرهن بود که زوایای آن بارها توسط وزیران مسکن و شهرسازی بررسی و سرانجام طرح «هادی روستایی» برای ساماندهی و اصلاح بافت روستاها تصویب شد. بخشداری‌ها مسئولیت نظارت بر اجرای این طرح را به عهده دارند. همچنین دهیاری زیر مجموعه بخشداری است و برای توسعه و عمران روستاها در همه موارد اعم از مسکونی، تجاری، رفاهی و... براساس ابعاد مصوب طرح تصمیم‌گیری می‌شود. از آنجا که در بحث حریم منطقه به روستاها می‌رسیم، سری به روستای وردیج و واریش که از جمله مهم‌ترین تفرجگاه‌های منطقه هستند زدیم تا از اجرای قوانین حریم در این محدوده منطقه که طبیعت بکر و فوق‌العاده‌ای دارد مطلع شویم.

   طرح هادی برای حفاظت از حریـــم
  • حریــم را پاس بداریم

   الهه بصیر- منطقه ما جزو یکی از مناطق وسیع و البته نوپای پایتخت است که علاوه برداشتن وسعت، خط قرمز حریم بزرگی را نیز در حاشیه خود می‌بیند. حریمی که حفظ و صیانت از آن‌کاری دشوار است. البته در این میان برخی خلأهای قانونی باعث شده که نظارت برساخت‌وسازهای غیر‌مجاز از سوی مسئولان شهری و فرمانداری با مشکل روبه‌رو شود و برخی اوقات سازندگان با اینکه از شهرداری مجوز ساخت دریافت نمی‌کنند، با هماهنگی سایر مراجع اقدام به ساخت‌وساز کرده و همین موازی‌کاری‌ها اجرای قوانین را دشوار می‌کند. همچنین رسیدگی به انباشت نخاله‌های ساختمانی که حجم وسیعی از زمین‌های خارج از شهر را در بر می‌گیرد، از دیگر مشکلات مدیریت حریم‌هاست، مشکلاتی که بعضا با بی‌اطلاعی اهالی روستا و سوءاستفاده سودجویان همراه شده و جلوگیری یا تخریب ساخت‌وسازهای غیرمجاز را دشوار کرده است. در این پرونده قصد داریم شما را با قوانین حریم آشنا کرده و نظرات اهالی و مسئولان را در این زمینه جویا شویم. در ادامه با ما همراه شوید.

   حریــم را پاس بداریم
  • دردسرهای بانک رفتن

   امیر علیپور - این روزها باوجود توسعه سیستم‌های نقل و انتقالات مالی مدرن در کشور، همچنان نیاز به استفاده از سیستم سنتی و دسترسی به بانک‌ها جزء نیازهای مهم اهالی به حساب می‌آید و خیلی از افراد بر نحوه استفاده از موبایل‌بانک یا اینترنت‌بانک اشراف ندارند. به همین دلیل کارهای مالی خود را از طریق شعب بانک‌ها انجام می‌دهند و این در حالی است که محله‌های بسیاری در منطقه بانک یا عابربانک مستقل ندارند یا از کمی تعداد آنها در رنجند. این میان اهالی از این رخداد گله‌مند بوده و از همشهری محله خواسته‌اند تا گلایه‌های آنان را به گوش شهروندان برساند.

   دردسرهای بانک رفتن
  • زندگی به سبک یک زوج رکاب‌زن

   انسیه مجاوری - نادر ابراهیمی در نامه بیست و نهم از کتاب چهل نامه کوتاه به همسرم نوشته است: «مگر چه عیب دارد که انسان، حتی در۸۰ سالگی هم الک دولک بازی کند و گرگم به هوا و...» کتاب را روی میز می‌گذارد و با هیجانی وصف ناشدنی می‌گوید: «مگر چه عیب دارد که انسان‌ به جای سفر با ماشین و هواپیما همراه با همسفر سال‌های دور و دراز زندگی‌اش سوار بر دوچرخه جاده‌های سرسبز را رکاب بزند و به مقصد برسد. ‌» اشتباه نکنید! اینجا خانه زنده‌یاد نادر ابراهیمی نیست. اینجا خانه زوج ورزشکاری است که از مدت‌ها پیش با دوچرخه‌ به شهر‌ها و استان‌های کوچک و بزرگ ایران سفر می‌کنند تا از سرسبزی مسیر و بکری کویر و زیبایی‌های جاده لذت ببرند و سلامتی را به روزهای زندگی‌شان سنجاق کنند. سبک زندگی آنها طوری است که خیلی‌ها دوست دارند مثل آنها روزگار بگذرانند. اگر شما هم این مطلب را بخوانید چنین حسی خواهید داشت؛ پس خواندن آن را از دست ندهید.

   زندگی به سبک یک زوج رکاب‌زن
  • ۶۵ مدال برگردن مدرس و داور ملی

   الهه بصیر- آهن سرد و سنگین را به مصاف طلبیدن، اراده‌ای پولادین و دلی گرم به همتی بلند و پشتکاری خستگی‌ناپذیر می‌خواهد. مهم‌تر از اینها باور داشتن به پیروزی در این ستیز است. حریف آهنین چنان به گرانی و برتری خود اعتماد دارد که سفت و سخت به جای خود چسبیده و‌گویی خیال ندارد به این راحتی‌ها تکان بخورد. اما عضلات درهم پیچیده و نیروی اراده که هم پیمان می‌شوند، سنگین‌ترین وزنه‌ها را هم یارای ایستادگی در برابر آنها نیست. «روزبه جعفری نمین» پاورلیفتینگ‌ کاری است که بارها و بارها چنین مبارزه‌ای را تجربه کرده و از این رقابت‌ها درس‌های مهمی آموخته است. در این گزارش با او هم کلام شدیم تا این قهرمان و مدال‌آور کشوری را بیشتر بشناسیم.

    ۶۵ مدال برگردن مدرس و داور ملی
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   حریــم را پاس بداریم

   حریــم را پاس بداریم

   الهه بصیر- منطقه ما جزو یکی از مناطق وسیع و البته نوپای پایتخت است که علاوه برداشتن وسعت، خط قرمز حریم بزرگی را نیز در حاشیه خود می‌بیند. حریمی که حفظ و صیانت از آن‌کاری دشوار است. البته در این میان برخی خلأهای قانونی باعث شده که نظارت برساخت‌وسازهای غیر‌مجاز از سوی مسئولان شهری و فرمانداری با مشکل روبه‌رو شود و برخی اوقات سازندگان با اینکه از شهرداری مجوز ساخت دریافت نمی‌کنند، با هماهنگی سایر مراجع اقدام به ساخت‌وساز کرده و همین موازی‌کاری‌ها اجرای قوانین را دشوار می‌کند. همچنین رسیدگی به انباشت نخاله‌های ساختمانی که حجم وسیعی از زمین‌های خارج از شهر را در بر می‌گیرد، از دیگر مشکلات مدیریت حریم‌هاست، مشکلاتی که بعضا با بی‌اطلاعی اهالی روستا و سوءاستفاده سودجویان همراه شده و جلوگیری یا تخریب ساخت‌وسازهای غیرمجاز را دشوار کرده است. در این پرونده قصد داریم شما را با قوانین حریم آشنا کرده و نظرات اهالی و مسئولان را در این زمینه جویا شویم. در ادامه با ما همراه شوید.

  آرشیو
  • هنر، مکتب محبت است

   محمدعلی عباسی اقدم - «استاد ناصر جواهرپور» هنرمند فرهیخته‌ای است که قریب ۵۰ سال در زمینه خوشنویسی به شیوه نستعلیق فعالیت می‌کند. او از شاگردان ممتاز استادان سید حسن و سید حسین میرخانی و جزو ۱۰ استاد برتر خوشنویسی در ایران است. ایشان علاوه بر خوشنویسی در نقاشی هم تبحر ویژه‌ای دارد. جواهرپور نقاشی را نزد استاد پیل آرام فرا گرفته و در خلق آثار خوشنویسی از این هنر هم بهره ‌برده است. استاد جواهرپور از معدود استادانی است که در خوشنویسی به شیوه ناخنی مهارت دارد. از این هنرمند فرزانه به دلیل تسلط به این هنر فراموش شده به‌عنوان «احیاگر خط ناخنی» نام برده می‌شود. استاد جواهرپور علاوه بر تربیت و پرورش شاگردان برجسته در زمینه نستعلیق، نحوه خوشنویسی به شیوه ناخنی را نیز به برخی شاگردان خاصش آموزش داده است. وی تاکنون نمایشگاه‌های متعددی از آثار خود در داخل و خارج از کشور برگزار کرده است. استقبال از آثار خوشنویسی ناخنی ایشان در کشورهای حوزه خلیج‌فارس از افتخارات اوست. برای آشنایی بیشتر با «پیر خوشنویسی» و احیاگر خط ناخنی با او گفت‌وگو کردیم.

    هنر، مکتب محبت است
  • حال‌ما‌ و کتاب‌ها خوب است!

   فاطمه بهروزفخر - متأسفانه این روزها اکثر افراد یا سرگرم تماشای برنامه‌های تلویزیونی هستند یا در حال کارکردن با تلفن همراه و گردش در شبکه‌های اجتماعی گوناگون. اتفاقی که باعث کاهش سرانه مطالعه شهروندان شده است. اما در گوشه و کنار منطقه و در اقدامی جالب توجه یکی از مراکزی که مستقیما با اهالی در ارتباط است، سعی در ارتقای فرهنگی و افزایش میزان مطالعه آنها دارد. مرکزی که بیشتر مخاطبان آن، بیماران دیالیزی بوده و زمان زیادی از این افراد برای گذران طول درمان، تلف می‌شود. به همین دلیل سرپرستار این مرکز «رزیتا جعفرزاده» با همکاری کتابخانه پرتو اکثر بیماران مرکز دیالیز به‌آفرین را به عضویت کتابخانه درآورده است تا ساعت‌هایی که آنها برای درمان به این مکان مراجعه می‌کنند با مطالعه کتاب سپری شود و بخشی از اهالی را با کتاب و کتابخوانی آشتی دهد. در ادامه به این مرکز سری زده‌ایم و با سرپرستار و بیماران آن گپ‌وگفتی کوتاه داشته ایم.

   حال‌ما‌ و کتاب‌ها خوب است!
  • اتوبوس دیابت به زیبـادشت رسید

   سيد مهدي موسوي - دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در جهان است. با این وجود بسیاری از شهروندان بی‌آنکه بدانند به آن مبتلا هستند. سنجش قندخون و فشارخون بهترین راه آگاهی از ابتلا به این بیماری است که وقت و هزینه چندانی‌طلب نمی‌کند اما از آنجا که اغلب افراد بنا به عادت‌های نادرست تا علائم شایع بیماری را به وضوح نبینند، به پزشک مراجعه نمی‌کنند تا مدت‌ها از ابتلا به دیابت بی‌اطلاع می‌مانند و به پیشرفت بیماری در بدن‌شان کمک می‌کنند. اداره سلامت شهرداری منطقه برای پیشگیری از بیماری دیابت و همچنین اطلاع شهروندان از وضعیت سلامتی‌شان، اقدام به استقرار اتوبوس دیابت در منطقه کرد که با استقبال چشمگیر اهالی مواجه شد. در این گزارش میان مراجعه‌کنندگان این اتوبوس رفتیم تا از نتایج اجرای این طرح مطلع شویم.

    اتوبوس دیابت به زیبـادشت رسید
  • آب خوردن ازعمق ۲۰۰ متری

   الهه بصیر- اهالی جوان‌ترین منطقه پایتخت به دلیل رشد بالای ساخت‌وسازها و به تبع آن فشردگی جمعیت ساکن در بافت مسکونی، به‌ویژه در شهرک‌هایی مثل دانشگاه شریف و چند شهرک اطراف آن، با مشکلاتی دست به گریبان هستند که تأمین آب آشامیدنی و گاز شهری از مهم‌ترین آنهاست. از آنجا که رشد جمعیت در این منطقه به این زودی‌ها متوقف نمی‌شود، اگر تدابیر بلندمدت برای رفع مشکلات و بهبود وضع زندگی شهرک‌نشینان اتخاذ نشود در آینده نزدیک شاهد افزایش مشکلات خواهیم بود. بعد از تماس‌های مکرر اهالی شهرک‌های شریف، نگین و آتی‌ساز با دفتر همشهری محله مطلع شدیم که آب محدوده غربی منطقه هنوز از چاه تأمین می‌شود. البته ناگفته نماند که این آب بعد از استخراج از چاه به بخش کلرزنی منتقل می‌شود و برای مصرف در اختیار اهالی قرار می‌گیرد. در گزارش پیش رو سراغ مسئولان سازمان توزیع آب محدوده غرب پایتخت رفتیم تا علت تأخیر در اتصال انشعابات آب شهرک‌ها را به آب شهری جویا شویم.

   آب خوردن ازعمق ۲۰۰ متری
  • بهترین کیفیت زندگی در دهکده المپیک

   الهه بصیر - رصد کیفیت زندگی در محله، یکی از طرح‌هایی است که برای سنجش میزان رضایت شهروندان از محیط و شرایط زندگی با در نظر گرفتن شاخص‌های جهانی مطلوبیت زندگی اجرا می‌شود. این طرح معمولاً در ابعاد کوچک، در منطقه و حتی در یک محله اجرا می‌شود. اما این بار در بعد وسیع‌تر برای سنجش کیفیت زندگی شهروندان تهرانی اجرا و منطقه ما در میان مناطق بیست‌ودو‌گانه موفق به کسب رتبه برتر شده است. همچنین در رتبه‌بندی مطلوبیت زندگی در محله‌های پایتخت، محله دهکده المپیک با بیشترین میزان رضایتمندی رتبه نخست را کسب کرده است. در این گزارش سراغ مسئولان اداره مطالعات شهرداری رفتیم تا از جزئیات این طرح باخبر شویم.

    بهترین کیفیت زندگی در دهکده المپیک
  • هوای دریاچه مناسب حال جانبازان

   محمد علی عباسی اقدم - در کنار ما کسانی زندگی می‌کنند که به «یادگاران جنگ» مشهورند. خیلی از این عزیزان در زمان جنگ حین دفاع از مرز و بوم کشورمان زخم برداشته و به خلعت «جانبازی» آراسته شده‌اند. یادگاران جنگ این روزها بی‌آنکه نام و مشخصه‌ای داشته باشند، گمنام و بی‌نشان در میان ما زندگی می‌کنند. درد می‌کشند، می‌سوزند و می‌سازند. جانباز سرافراز «حسین تکلو» یکی از این عزیزان است که پس از گذشت نزدیک به ۳۰ سال، همچنان از عوارض جنگ به‌ویژه ضایعه روانی رنج می‌برد. برای آشنایی با این جانباز صبور که این روزها در شهرک گلستان زندگی می‌کند به سراغش رفتیم و لحظاتی به حرف‌های تلخ و شیرینش گوش دادیم تا بیش از این احساس تنهایی و «فراموشی» نکند.

    هوای دریاچه مناسب حال جانبازان
  • آرزو داریم نگارخانه نه!

   انسیه مجاوری - وارد که می‌شوی تابلوهای خوشنویسی روی دیوار با شعرهای زیبا و خطوط زیباتر غوغا می‌کند. اینجا نه نگارخانه‌ای در مرکز شهر است نه فروشگاه آثار هنری. اینجا نخستین آموزشگاه هنر خوشنویسی در منطقه ماست. تا قبل از این اهالی برای خوشنویس شدن باید به انجمن خوشنویسان و کلاس‌های مرکز شهر می‌رفتند اما استادی در محله ما زندگی می‌کند که خودش همه این روزها را پشت سر گذاشته.

    آرزو داریم نگارخانه نه!
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما
  همشهری آنلاین

  چند رسانه ای

  راهنمای محله