• حقوق معلولان را رعایت کنیم

   سید مهدی موسوی- حتماً تا به حال اصطلاح حقوق شهروندی را زیاد شنیده‌اید و از این بابت که به‌عنوان یک شهروند معمولی حقوقی برایتان تعریف شده است بسیار هم خرسند هستید. اگر چنین است، بد نیست بدانید که برای دارا بودن حقوق باید تن به رعایت یکسری از تکالیف بدهید. تکالیفی که شما ملزم به انجام آن هستید حقوق شهروندی سایرین را در نظر می‌گیرد و حقوق شما هم در صورتی که سایر شهروندان به تکالیف‌شان عمل کنند رعایت خواهد شد. تنها در این صورت است که همه شهروندان به حقوق‌شان می‌رسند. برای اجرای این قبیل برابری‌های اجتماعی قبل از هرچیز باید از حقوق و تکالیف اقشار مختلف جامعه آگاه باشیم. معلولان یکی از اقشار آسیب‌پذیر هستند که همه ما موظفیم مسئولیت خود را به‌عنوان یک شهروند به خوبی انجام دهیم تا آنها هم از حقوق خود برخوردار شوند. صفحه اخلاق شهروندی این هفته به نحوه مواجهه با معلولان و روش‌های حفظ حقوق آنها در‌ ترددهای روزانه اختصاص دارد. برای پرداختن به این موضوع توصیه‌های «رحمان حکیمی»، کارشناس حاضر در خانه معلولان را شنیده‌ایم.

   حقوق معلولان را رعایت کنیم
  • هوای تازه برای معلولان

   فرهنگ زندگی شهری اقتضا می‌کند که هوای همدیگر را داشته باشیم. باید منفعت شخصی را به منافع جمعی ترجیح بدهیم اما نادیده گرفتن کارهای به ظاهر پیش پا افتاده زندگی در این شهر شلوغ و پرهیاهو را برای شهروندان عادی هم دشوار می‌کند چه رسد به ...

   هوای تازه برای معلولان
  • من همسایه شما مترجم ۳۰ کتاب

   «خواستن، توانستن است.» برای خیلی‌ها این جمله شعار نیست. این جمله برای خیلی‌ها حکم جمله‌ای انگیزشی را دارد که هر روز در ذهنشان آن را مرور می‌کنند و مصمم هستند که به آنچه می‌خواهند و هدفشان است جامه عمل بپوشانند. «آزاده سجادی‌نسب» هم جزو همین افراد است که فرصت جوانی را مغتنم می‌شمارند و برای رسیدن به اهدافی که مدت‌ها برایش برنامه‌ریزی کرده‌اند، گام برمی‌دارند. در فرصتی که پیش آمد به گفت‌وگو با این بانوی جوان ناشر و مترجم نشسته‌ایم.

   من همسایه شما مترجم ۳۰ کتاب
  • حاشیه هایی به رنگ دربی

   امیر علیپور- شهرآورد ۸۴ هم با همه حاشیه‌ها و هیجان‌هایش به پایان رسید و در شب این بازی، طرفداران تیم آبی‌پوش پایتخت خوشحال‌ترین طرفداران بودند. منطقه ما هم طبق معمول در این شب پذیرای طرفداران هر دو باشگاه آبی و قرمز از سراسر تهران بود و پس از بازی نیز هیاهوی خاصی در اطراف مجموعه ورزشی آزادی به‌پا شد. اما در بین هیاهوی داخل و خارج زمین افراد زیادی در کنار این ورزشگاه فعالیت می‌کنند که به نوعی معاش‌شان وابسته به این رقابت‌هاست. آنها با وجود هیجان بالای این بازی، فقط به فکر کسب‌وکار خودشان هستند و در اندیشه بازی نیستند. در گزارش پیش‌رو زندگی اطراف این شهرآورد را بررسی کرده‌ایم و به میان برخی از این زندگی‌ها رفته‌ایم.

   حاشیه هایی به رنگ دربی
  • چند اپ‌سوگی تا المپیک ۲۰۲۰

   انسیه مجاوری- روزی که روی سکوی دوم مسابقات جهانی ایستاد، روی ابرها سیر و به المپیک بعدی فکر می‌کرد. «کژال بختیاری» نخستین دختری بود که مدال نقره جهانی تکواندو را برای ایران و استان ایلام به ‌ارمغان آورد. حالا هم قصد دارد برای منطقه ما افتخارآفرینی کند و مدال قهرمانی المپیک ۲۰۲۰ را به منطقه ما بیاورد. به او می‌گوییم امیدواریم در المپیک با اپ‌سوگی (یک قدم کوتاه) و اپ‌چوگی(ضربه پا از جلو) پرچم ایران را به اهتزاز درآورد. از چند ماه پیش به محله قائم آمده و در همین مدت کوتاه کوله‌باری از تجربه‌هایش را به روزهای کودکان و نوجوانان محله سنجاق کرده تا از آنها قهرمان‌هایی برای آینده بسازد. صبح یکی از روزهای زمستانی مهمان کلاس پرشور ژیمناستیک و تکواندوی سرای محله قائم بودیم تا از نزدیک شاهد تمرین کردن کژال و تمرین‌های حرفه‌ای شاگردانش باشیم.

   چند اپ‌سوگی تا المپیک ۲۰۲۰
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   حریــم را پاس بداریم

   حریــم را پاس بداریم

   الهه بصیر- منطقه ما جزو یکی از مناطق وسیع و البته نوپای پایتخت است که علاوه برداشتن وسعت، خط قرمز حریم بزرگی را نیز در حاشیه خود می‌بیند. حریمی که حفظ و صیانت از آن‌کاری دشوار است. البته در این میان برخی خلأهای قانونی باعث شده که نظارت برساخت‌وسازهای غیر‌مجاز از سوی مسئولان شهری و فرمانداری با مشکل روبه‌رو شود و برخی اوقات سازندگان با اینکه از شهرداری مجوز ساخت دریافت نمی‌کنند، با هماهنگی سایر مراجع اقدام به ساخت‌وساز کرده و همین موازی‌کاری‌ها اجرای قوانین را دشوار می‌کند. همچنین رسیدگی به انباشت نخاله‌های ساختمانی که حجم وسیعی از زمین‌های خارج از شهر را در بر می‌گیرد، از دیگر مشکلات مدیریت حریم‌هاست، مشکلاتی که بعضا با بی‌اطلاعی اهالی روستا و سوءاستفاده سودجویان همراه شده و جلوگیری یا تخریب ساخت‌وسازهای غیرمجاز را دشوار کرده است. در این پرونده قصد داریم شما را با قوانین حریم آشنا کرده و نظرات اهالی و مسئولان را در این زمینه جویا شویم. در ادامه با ما همراه شوید.

  آرشیو
  • پای‌آرامش را هنــر به خانه ما باز کرد

   محمد علی عباسی اقدم- غلامرضا محمدپور، هنرمند خوش‌ذوق و پر‌کاری است که قریب به ۳۰ سال است در رشته خوشنویسی فعالیت می‌کند. استاد محمدپور برای آموزش خوشنویسی به شیوه نستعلیق و شکسته بیش از ۱۰ سال شاگردی کرده و از محضر استادهای برجسته‌ای مثل اسرافیل شیرچی، یدالله کابلی و محمد حیدری بهره‌برده است. وی پس از سال‌ها تمرین و ممارست، موفق به کسب مدرک ممتازی از انجمن خوشنویسان ایران در خط نستعلیق و شکسته شده است. گرایش اصلی محمدپور در خوشنویسی استفاده از مضامین قرآنی و مذهبی است. آثار خوشنویسی این هنرمند جانباز با تذهیب و نگارگری همسرش، مریم‌آموزی، سال‌هاست که در نمایشگاه‌های هنری می‌درخشد. مریم‌آموزی شاگرد استاد محمد طریقتی است. وی پس از سال‌ها آموزش این روزها درکنار همسرش به‌صورت حرفه‌ای در زمینه تذهیب فعالیت می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این زوج هنری به شهرک گلستان رفتیم و با حضور در منزل این دو هنرمند گرامی به حرف‌های شیرین و دلنشین‌شان گوش سپردیم.

   پای‌آرامش را هنــر به خانه ما باز کرد
  • اینجا‌ نفت‌ هنوز‌مشتری دارد

   الهه بصیر- سال‌ها پیش مشاغلی در شهر رواج داشت که این روزها دیگر رایج نیست و به قول معروف از سکه افتاده‌اند. اگر تا همین ۱۵ یا ۲۰ سال پیش در تهران گشت می‌زدید، چشم‌تان به حرفه‌ها و مهارت‌هایی می‌افتاد که این روزها کمتر اثری از آنها هست و شاید رد پای‌شان تنها در خاطرات به جا مانده باشد؛ سفیدکاری ظروف، آب حوض کشی، لحاف‌دوزی و ... از جمله مشاغلی هستند که با تغییر نسل‌ها و عوض شدن نیازهای شهرنشینان به دست فراموشی سپرده شده است. اما هنوز هم برخی از محله‌های پایتخت هستند که به واسطه کاستی‌ها یا بافت اجتماعی و فرهنگی‌شان به مشاغلی وابسته‌اند که شاید نتوان باور کرد هنوز هم چرخ کاسبی‌شان می‌چرخد و اتفاقاً مشتری هم دارند. برای مثال هنوز اهالی برخی محله‌های پایتخت برای گرم شدن، پخت و‌پز و داشتن آب گرم از نفت استفاده می‌کنند و چشم‌انتظار رسیدن وانت نفتی هستند. رد پای یکی از آخرین تانکرهای نفتی منطقه را دنبال کردیم و به «محمود زنگنه» رسیدیم که حرفه برادر و عمویش را ادامه داده و ۱۵ سال است که مسئولیت سوخت‌رسانی به روستاها و محدوده‌های مشخصی از منطقه را به عهده دارد. در این گزارش هنگام رساندن نفت به

    اینجا‌ نفت‌ هنوز‌مشتری دارد
  • معاینه رایگان تندرستی در دهکده المپیک

   سید مهدی موسوی- هنوز هم هستند افرادی که به جای تقلا کردن برای افزایش منافع شخصی می‌کوشند بخشی از دارایی‌شان را صرف توان‌افزایی افراد نیازمند کنند و در این مسیر بخشی از دارایی‌شان را انفاق می‌کنند و برخی دیگر تخصص‌شان را در اختیار نیازمندان قرار می‌دهند. بر همین اساس، اکنون طرح جهاد مهربانی با هدف نذر تخصص پزشکی برای درمان افراد نیازمند و بررسی وضعیت سلامتی‌شان در منطقه برگزار می‌شود. این طرح از سوی ستاد خانه‌های جهاد شهر تهران پیشنهاد شده است و با همکاری قرارگاه جهادی امام رضا(ع) و اداره سلامت منطقه و مشارکت مستقیم پزشکان در سرای محله دهکده المپیک اجرا می‌شود. برای اطلاع از جزئیات این طرح سری به این سرای محله زدیم و به گفت‌وگو با «مونا ضرابی»، دبیر کانون نذر فرهنگی خانه جهاد، پرداختیم. همچنین نظر چند پزشک حاضر را درباره اجرای این طرح جویا شدیم.

    معاینه رایگان تندرستی در دهکده المپیک
  • ۳۹ سـال است با اجاق اکبر غذا می‌پزم

   محمد علی عباسی اقدم- نزدیک ظهر بود که خبر به روستا رسید. اهالی روستای واریش، خبر پیروزی انقلاب را با خوشحالی و آب و تاب برای همدیگر تعریف می‌کردند. بزرگان روستا در تدارک جشن پیروزی انقلاب بودند که خبر «تیر خوردن» اکبر، اهالی روستا را در بهت و اندوه فرو برد و کام‌شان را تلخ کرد. همه اکبر را می‌شناختند و در روستا دومی نداشت. با اینکه خیلی جوان بود اما در روستا به «شیخ اکبر» معروف بود. سر صلات ظهر، خبر شهادت اکبر در روستا پیچید و فضای روستا غرق ماتم و اندوه شد. اهالی برای دادن سر سلامتی سراسیمه جلو خانه «مش حسین» جمع شدند. مش حسین دست به کمر گرفت و بدون مقدمه شروع کرد به مرثیه خوانی. همه به یاد روز عاشورا و تعزیه‌خوانی اکبر افتادند. زن‌ها کل کشیدند و ضجه زدند و مردها به یاد اکبر بغض کردند. به بهانه سی و هشتمین سالروز شهادت «اکبر علی‌بابا»، نخستین شهید روستای واریش، سراغ سرکار خانم «ملوک خورشید زهرایی»، مادر ارجمند شهید، و «عباس علی‌بابا»، برادر بزرگوار شهید رفتیم و لحظاتی به حرف‌های شیرین و دلنشین‌شان گوش دادیم.

   ۳۹ سـال است با اجاق اکبر غذا می‌پزم
  • گره‌‌۴۰ ساله در چیتگر

   محمود دانش آموز- «جدامانده»، «فراموش شده» و چندین و چند صفت دیگر که به آنها داده شده است. آنهایی که به‌همراه خانواده‌های خود نزدیک به ۴۰ سال است در میان جنگل چیتگر زندگی می‌کنند و به‌ گفته خودشان هیچ‌کدام از این صفت‌ها را نمی‌پسندند. ۱۲ خانواده‌ای که این روزها نقل محافل مختلف رسانه‌ای شده‌اند و منتظرند که گره‌ای از مشکلات‌شان باز شود. مشکلاتی که هیچ سازمان و نهادی آن را به گردن نمی‌گیرد و آنها همچنان بلاتکلیف روزگار می‌گذرانند و برخی از رسانه‌ها فقط آمدند سراغشان و برای رونق خود گزارش و عکسی از آنها گرفتند و رفتند و آنها را با صفت‌هایی که در شأن و منزلت‌شان نیست، بر سر زبان‌ها انداختند. رسانه‌هایی که نه تنها مشکلات آنها را کم نکردند، بلکه مایه خجالت این خانواده‌ها در میان دوست و آشنا شدند. خانواده‌هایی که این‌بار و با پیگیری‌های همشهری محله و مساعدت شهردار منطقه بخشی از مشکلات‌شان را حل شده می‌بینند و امیدوارند روزی، سازمان‌های مسئول و متولی، مشکلات‌شان را برطرف کنند تا آنها هم زندگی آرامی همچون دیگر شهروندان داشته باشند.

     گره‌‌۴۰ ساله در چیتگر
  • دلشوره کنار باغ انار...

   الهه بصیر- ساکنان بسیاری از محله‌های قدیمی هر منطقه نقش مهمی درپیروزی انقلاب داشته‌اند. همان سال‌هایی که کانون‌های فعالیت‌های انقلابی، به‌صورت مخفیانه، یکی پس از دیگری در دل محله‌ها شکل می‌گرفتند و زنان و مردان مبارز و فعال انقلابی را جذب می‌کردند. خیلی‌ها فکر می‌کنند در منطقه ما، که قدمت آن هنوز به ۲ دهه نرسیده است، نمی‌توان ردی از فعالیت‌های انقلابی پیدا کرد. برای اثبات نادرستی این عقیده سراغ ساکنان قدیمی منطقه رفتیم و آنقدر سرنخ‌ها را دنبال کردیم تا در شهرک چشمه به یکی از نخستین زوج‌های ساکن در منطقه رسیدیم که با محافل انقلابی ارتباط داشته‌اند. در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برای شنیدن خاطرات شیرین روزهای انقلاب مهمان خانه آقا و خانم جمالی شدیم.

    دلشوره کنار باغ انار...
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله