• محله‌ها زیر رنگین کمان

   مهدی اسماعیل پور- چند سالی است که شهرداری تهران تلاش می‌کند به پایتخت رنگ و لعاب تازه‌ای ببخشد و به قول معروف تن‌پوش خاکستری‌اش را با رنگ‌های شاد و روحیه بخش عوض کند. ایجاد فضای سبز در ابعاد کوچک و بزرگ و همچنین استفاده از رنگ‌های متنوع و شاد برای تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها از جمله اقدامات انجام شده است. این میان اما یکی از موارد مهم و تأثیر‌گذار در زیبایی بصری تهران رنگ‌آمیزی، اجرای نقاشی دیواری، نصب پرچم‌های رنگی و ساخت مجسمه و تندیس‌های هنری است. این موضوع در منطقه ما با توجه به اینکه یکی از ورودی‌های اصلی و مهم پایتخت محسوب می‌شود اهمیت دوچندانی دارد. برای همین اداره زیباسازی شهرداری منطقه از چند طرح دیگر که درراستای افزایش زیبایی و بالا رفتن کیفیت بصری منطقه به اجرا درآمده است، بهره‌برداری کرد.

    محله‌ها زیر رنگین کمان
  • مردان بی ادعا در مدرسه

   سعیده مرادی- دومین همایش مردان بی‌ادعا در دبستان هاجر تهرانسر برگزار شد. در این برنامه که دانش‌آموزان پایه سوم دبستان و جمعی از خانواده شهدای مدافع حرم حضور داشتند، از جایگاه رفیع شهید و شهادت گفته شد. قرائت قرآن، اجرای سرود، پخش کلیپ با عنوان «با این ستاره‌ها» و دقایقی صحبت مریم افتخاری، مدیر مدرسه هاجر و مریم عظیمی، همسر شهید مدافع حرم مهدی نوروزی با دانش‌آموزان از بخش‌های این همایش بود. در این برنامه افتخاری از اجرای طرحی جدید با عنوان هرکلاس یک شهید که در راستای آشنایی بیشتر دانش‌آموزان با شهدای مدافع حرم و الگوسازی مناسب برای آنها در مدرسه برگزار می‌شود، خبر داد. در حاشیه همایش با مدیر مدرسه، چند نفر از همسران شهدا و دانش‌آموزان درباره این طرح به گفت‌وگو نشستیم.

   مردان بی ادعا در مدرسه
  • کاروانسرای سنگی ارغوانی شد

   سعیده مرادی - منطقه ما در جریان انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و دفاع از حرمین مطهر ائمه(ع) در مقابل تکفیری‌ها، شهدای بسیاری را تقدیم کرده است. تقی ارغوانی، عکاس شهرداری منطقه یکی از این شهدا بود. شهیدی که از جان و مال و خانواده خود گذشت تا حافظ مردم باشد. اکنون یک سال از عروج آسمانی این شهید مدافع حرم می‌گذرد. دلاور مردی از محله اصیل و شهیدپرور وردآورد. ارغوانی نخستین شهید مدافع حرم شهرداری تهران هم محسوب می‌شود. شهرداری منطقه ما برای بزرگداشت و پاسداشت، یاد و نام شهید ارغوانی یکی از مهم‌ترین معابر ترافیکی غرب ت

   کاروانسرای سنگی ارغوانی شد
  • ۷۰۰ بنای ناایمن

   مهدی اسماعیل پور- حادثه دلخراش پلاسکو و شهادت ۱۶ آتش‌نشان شجاع و شماری از شهروندان، زنگ خطر را برای تهران به صدا درآورد تا پرونده قدیمی و همیشه نیمه‌کاره مانده ایمن‌سازی اماکن پایتخت باردیگر بازگشایی شود و این بار می‌شود امیدوار بود که شورای اسلامی شهر تهران و حتی قوای ۳‌گانه شامل دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه با تصویب قوانین و سرمایه‌گذاری‌های مادی و معنوی به مدیریت شهری و سازمان آتش‌نشانی کمک کنند تا تهران را به شهری ایمن‌تر تبدیل کنند. این میان نباید فراموش کرد باز گذاشتن دست مدیران شهری برای برخورد با اماکن ناایمن و پر خطر یکی از نیازهای اساسی است که امروز بیش از هر زمان دیگری برای پایتخت احساس می‌شود. به همین بهانه وضعیت ایمنی اماکن در منطقه ۲۱ را مورد بررسی قرار دادیم و نتیجه‌اش هم این بود که صدها مکان ناایمن و پر خطر در این محدوده نسبتاً پهناور داریم. جالب‌تر اینکه هشدار و اخطار‌های ایستگاه‌های آتش‌نشانی به دلیل نداشتن پشتوانه قانونی اغلب بی‌نتیجه می‌ماند و مالکان هیچ‌ترتیب اثری به تذکرات کارشناسان آتش‌نشانی نمی‌دهند و قدمی برای رفع کاستی‌های موجود برنمی‌دارند؟!

   ۷۰۰ بنای ناایمن
  • بدسرپرست تنها نیست

   نگار حسینخانی- ارسباران در این هفته حال و هوایی دیگر داشت. نمایشگاه نقاشی «کودکان کار» با ۱۵۰ اثر با موضوع هوای پاک در دومین نمایشگاه «هوای شهرم را آبی کشیدم» و هم زمان با اجرای طرح جهاد مهربانی با حضور مهناز افشار برگزار شد. در این نمایشگاه از کودکان‌کار منطقه ما هم دعوت شده بود تا با نقاشی‌شان در این برنامه شرکت کنند و مهمان فرهنگسرای ارسباران و جمعی از حامیان هنرمندی باشند که می‌خواهند برای بهتر شدن شهرشان اقدامی سازنده و فرهنگی کنند. شعار حراج این بود؛ «بدسرپرست تنهاتر است». همزمان با افتتاح نمایشگاه «هوای شهرم را آبی کشیدم» جشن حراج نقاشی‌های کودکان‌کار در فرهنگسرای ارسباران، در منطقه ۳ برگزار شد. در این جشن هنرمندان و ورزشکاران نامدار کشورمان حضور داشتند، و مهناز افشار سخنگوی ‌بانی پویش «بدسرپرست تنهاتر است» بود. آنها آمده بودند تا با حضور خود اعلام کنند که دنیای کودکان بهترین دنیاهاست. و بگویند کودکان‌کار بسیار ارزشمندند. آنها کار می‌کنند تا در مقابل کسی کمر خم نکنند.

   بدسرپرست تنها نیست
  آرشیو
  • هدف، سرنگونی شاه

   مهدی اسماعیل پور- ۳۸ سال پیش انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) به پیروزی رسید. روزهایی پر التهاب و سرشار از اتفاقات تلخ و شیرین که تک تک مردم آن روزگار به چشم خودشان دیدند و با پوست و استخوان لمس‌اش کردند؛ روزهای تظاهرات، اعلامیه، حکومت نظامی و گلوله و خون. منطقه ۲۱ هرچند به دلیل موقعیت جفرافیایی چندان در متن ماجرا نبود اما اهالی محله‌های اینجا هم در انقلاب سهیم بودند. مردمانی که برای تظاهرات به مراکز اصلی شهر تهران مثل میدان انقلاب و آزادی می‌رفتند یا شبانه نوار سخنرانی‌های امام و اعلامیه‌ها را پخش می‌کردند. پای صحبت و خاطرات چند نفر از اهالی قدیمی منطقه نشستیم و خاطرات آنها از انقلاب سال ۵۷ را مرور کردیم. خاطراتی که گاهی به اندازه از دست دادن دوستان تلخ و گاهی به اندازه رسیدن به پیروزی شیرین و دلچسب است.

    هدف، سرنگونی شاه
  • ۴ دهـه توسعه

   نگار حسینخانی- پیروزی انقلاب و تلاش مردم برای استقرار نظامی مردمی، شاید پس از سی و اندی سال هنوز تازگی خود را این‌گونه حفظ کرده باشد که مطالبات و خواسته‌های مردم برای زندگی بهتر و تغییر، در آن نظام ته‌نشین نشده و مسئولان و ارگان و ادارات همچنان برای حفظ‌شان مردم و رساندن آنان به خواسته و نیازهایشان تلاش می‌کنند. از این‌رو بر آن شدیم تا توسعه و تغییرات منطقه‌ای خود را با گرفتن آماری از ادارات مختلف نشان دهیم. در این میان شایان ذکر است که منطقه ۲۱ از آن دسته مناطقی است که بعدها به مناطق ۱۳‌گانه تهران اضافه شده است. از این‌رو آمار ارائه شده توسط اداره گاز، برق، آب، شهرداری (عمران و شهرسازی) اغلب مربوط به دهه اخیر است. اما این امر چیزی از تحولات اتفاق افتاده در این منطقه کم نکرده و چه بسا نشان از تلاش برای رفاه مردم و گسترش شهر و منطقه است. از این‌رو با مدیران این ادارات درباره تحولات اتفاق افتاده در منطقه در سال‌های پس از انقلاب گفت‌وگو کرده‌ایم.

    ۴ دهـه توسعه
  • یادگاری‌های صامت پدر

   سعیده مرادی- سال ۱۳۵۷ بود که پدر را در جریان مبارزات انقلابی از دست داد. در آن زمان کودکی کم‌سن و سال بود و درک درستی از انقلاب و مبارزه و شهادت نداشت. اما امروز لیلا کمانی، کودک خردسال آن روزها و پزشک متخصص امروز که مشاور امور بانوان منطقه ما هم هست به خوبی می‌داند شهادت چیست و چرا پدر شهید شد.او می‌داند که انقلابی که با خون صدها شهید به بار نشسته امروز نیازمند نگهداری است و این نگهداری تنها با تلاش و خدمت به مردم محقق می‌شود و تنها از این راه است که می‌تواند راه پدر را ادامه دهد. با این فرزند شهید به گفت‌وگو نشستیم و خاطرات زمان انقلاب و پدر شهیدش را با او مرور کردیم.

    یادگاری‌های صامت پدر
  • در بهارآزادی جای شهدا خالی

   شهرزاد دانشمند- با نزدیک شدن به ۲۲ بهمن ماه، باشکوه‌ترین روز دوران انقلاب اسلامی کشورمان به خانه یکی از شهیدان دوران انقلاب در محله تهرانسر رفتیم تا از شهید دوران انقلاب «نظامعلی ترکی» یادی کرده باشیم.

   در بهارآزادی جای شهدا خالی
  • تسلیت واژه‌کوچکی است

   فواد بدری- آتش‌سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو منجر به شهادت جمعی از آتش‌نشانان فداکاری شد که بی‌هیچ چشمداشتی جان خود را برای نجات جان و مال مردمی که داخل ساختمان بودند به خطر انداختند. این حادثه که افکار عمومی را تحت تاثیرقرار داد،موجب شد که مردم برای ابراز همدردی به ایستگاه های آتش نشانی محلشان بروند و با روشن کردن شمع و نثار گل با آنها ابراز همدردی کنند. این میان اهالی منطقه ما هم در این اقدام نیکو شرکت داشتند.

   تسلیت واژه‌کوچکی است
  • نیم قرن پا به توپ

   وقتی صحبت از وردآورد و فوتبال می‌شود همه به یاد برادران کریمی می‌افتند. به‌ویژه علی کریمی، شماره ۸ معروف فوتبال ایران که به دلیل تکنیک و توانایی بالایش در مستطیل سبز از رسانه‌های داخلی و خارجی لقب جادوگر گرفت. امروز تندیسی از این بازیکن کنار زمین چمن وردآورد نصب شده تا گذشته پرافتخار فوتبال محله به جوان‌هایی که این روزها در اینجا پا به توپ می‌شوند یاد‌آوری شود. البته قدمت فوتبال محله وردآورد از سن و سال علی کریمی و علی کریمی‌ها هم بیشتر است. قدمت‌ این رشته پرطرفدار در این محله به روزهایی برمی‌گردد که فوتبال هنوز سیاه و سفید بود، یعنی حدود ۵۰ سال پیش یا همان نیم قرن گذشته!

   نیم قرن پا به توپ
  • پشت ‌کنـــکوری‌ها در کتابخانـه‌

   شهرزاد دانشمند- با توجه به نزدیکی کنکور چه در مقطع کارشناسی و چه تحصیلات تکمیلی، کتابخانه‌ها می‌توانند یکی از مکان‌هایی باشند که علاقه‌مندان می‌توانند در آنجا و در محیطی آرام و دنج به مطالعه و تست زدن بپردازند. به همین منظور به چند کتابخانه محله سر زدیم تا در مورد امکانات ویژه‌ای که برای کنکوری‌ها فراهم کرده‌اند، اطلاعاتی را به دست‌آوریم.

   پشت ‌کنـــکوری‌ها در کتابخانـه‌
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله