• یادت همیشه با ماست

   مهدی اسماعیل پور- مقبره شهدای گمنام مثل همیشه عصر پنجشنبه میزبان جمعی از اهالی محله تهرانسر و محله‌های اطراف بود. اما این برنامه تفاوت‌هایی با گذشته داشت. عصر هر پنجشنبه اهالی برای خواندن زیارت عاشورا و شنیدن خاطرات و صحبت‌هایی از دوران دفاع‌مقدس و مدافعان حرم اطراف مقبره شهدای گمنام جمع می‌شوند و بعد از طنین‌انداز شدن صدای ملکوتی اذان برای اقامه نمازجماعت به مسجد النبی(ص) می‌روند. قرار براین است که در هریک از برنامه‌ها یاد و خاطره یکی از شهدا هم گرامی داشته شود و به نوبت یادواره‌ای برای شهیدان بگیرند. این برنامه کاملاً مردمی و محلی است و به میزبانی خادمان شهدای گمنام برگزار می‌شود. شروع این برنامه به یادواره نخستین شهید مدافع حرم منطقه حاج حبیب جنت مکان اختصاص داشت. حاج حبیب از جانبازان دوران جنگ تحمیلی و از خادمان مقبره شهدای گمنام بود.

   یادت همیشه با ماست
  • صاحب نشان ایثار ملی

   نگار حسینخانی- در محله وردآورد، از کوچه شهید زندیه باید جلوتر رفت تا رسید به کوچه حسینیه. نام‌ها ما را به خانه شهید می‌رسانند. با اینکه خیابان خلوت است پیرمردی با اشاره، خانه را نشان‌مان می‌دهد. چند بار زنگ را فشار می‌دهم، اما جوابی نمی‌شنوم. با اینکه هماهنگ کرده‌اند، مردد می‌شدم که مبادا خانه نباشند. پیرمردی که در کوچه قدم می‌زند، می‌گوید که زنگ بالایی را هم فشار بدهم. زنگ را فشار داده و نداده، پیرزنی در را باز می‌کند. مادربزرگ دوست‌داشتنی با چادر سفید که پارچه سفید پشت در را بالا گرفته و من را به داخل خانه دعوت می‌کند؛ خانه باصفای شهدای زندیه.میزبان ما صاحب نشان ایثار ملی است .

    صاحب نشان ایثار ملی
  • زنگ مشــق کلاس‌درس و اردو

   سعیده مرادی- در منطقه ما تعداد مساجدی که در زمره مساجد فعال و شلوغ قرار دارند کم نیست. مساجدی که به واسطه فعالیت‌های خوب و بی‌شمارشان، پایگاهی امن برای شهروندان به شمار می‌آیند. یکی از این مساجد، مسجد امام حسین(ع) است. مسجدی به قدمت انقلاب در دل محله وردآورد که تاریخی را دل خود نهفته دارد. مسجد امام حسین(ع) با مساحت حدود ۶۰۰‌مترمربع از گذشته تاکنون نه تنها مکانی برای میزبانی نمازگزاران بوده است، بلکه با انجام فعالیت‌های مختلف فرهنگی و آموزشی پایگاهی برای غنی‌سازی اوقات هم‌محله‌ای‌ها به‌ویژه نوجوانان و جوانان و راهی برای جذب آنها به این مکان مقدس بوده، طوری که حضور حداکثری جوان‌ها باعث شده تا در زمره مساجد نمونه قرار گیرد.

   زنگ مشــق کلاس‌درس و اردو
  • زنگ مشــق کلاس‌درس و اردو

   سعیده مرادی- در منطقه ما تعداد مساجدی که در زمره مساجد فعال و شلوغ قرار دارند کم نیست. مساجدی که به واسطه فعالیت‌های خوب و بی‌شمارشان، پایگاهی امن برای شهروندان به شمار می‌آیند. یکی از این مساجد، مسجد امام حسین(ع) است. مسجدی به قدمت انقلاب در دل محله وردآورد که تاریخی را دل خود نهفته دارد. مسجد امام حسین(ع) با مساحت حدود ۶۰۰‌مترمربع از گذشته تاکنون نه تنها مکانی برای میزبانی نمازگزاران بوده است، بلکه با انجام فعالیت‌های مختلف فرهنگی و آموزشی پایگاهی برای غنی‌سازی اوقات هم‌محله‌ای‌ها به‌ویژه نوجوانان و جوانان و راهی برای جذب آنها به این مکان مقدس بوده، طوری که حضور حداکثری جوان‌ها باعث شده تا در زمره مساجد نمونه قرار گیرد.

   زنگ مشــق کلاس‌درس و اردو
  • بازگشت به خانواده از جاده وردآورد

   مهدی اسماعیل پور- آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه اعتیاد به موادمخدر، زن و مرد نمی‌شناسد. این اعتیاد در کنار آسیب‌های فراوانی که به خود شخص و خانواده‌اش می‌زند باعث هزینه‌های بسیار بر روی دوش دولت می‌شود. برای همین در گوشه و کنار شهر کمپ‌های ترک اعتیادی بنا شده تا بتوان با راهنمایی و ترک موادمخدر از سوی معتادان از هزینه‌های مادی و روحی این بیماری در جامعه کاست. یکی از این کمپ‌ها که ویژه بانوان است و تنها کمپ ترک اعتیاد زنان تهران که رسمی و قانونی زیر نظر سازمان بهزیستی فعالیت می‌کند در منطقه ما و محله وردآورد قرار دارد، جایی حوالی بزرگراه شهید لشکری. امروز ده‌ها نفر از بانوانی که گرفتار بیماری خانه‌مان سوز اعتیاد هستند از سراسر تهران به مرکز ترک اعتیاد بهبود گستران می‌آیند تا بعد از طی کردن دست کم ۳ دوره درمانی (هر دوره درمانی یک ماه است) پاک شده و بهبودیافته دوباره به دامن جامعه و کانون گرم خانه و خانواده برگردند. سراغ این کمپ ترک اعتیاد رفتیم تا گزارشی از فعالیت‌های آن و مشکلاتی که دارد تهیه کنیم.

   بازگشت به خانواده از جاده وردآورد
  آرشیو
  • شنا تا ساحــل موفقیـت

   مهدی اسماعیل پور- در سال‌های اخیر موفقیت‌های بانوان ورزشکار پرشمار و چشمگیر بوده است. یکی از چهره‌های ورزشی منطقه مائده طهماسبی شناگر و عضو تیم‌ملی قایقرانی است. طهماسبی که چند سالی رکورد شنای بانوان ایران را در اختیار داشت، چندین عنوان و مقام قهرمانی را هم در کارنامه ورزشی‌اش دارد. بانوی ورزشکار محله شهرک نصر که این روزها خودش را برای رقابت‌های انتخابی مسابقات کشورهای اسلامی آماده می‌کند مهمان همشهری محله بود. با این ورزشکار ملی‌پوش درباره موفقیت‌هایش در درس و ورزش، دلایل و رموز موفقیتش، امکانات ورزشی منطقه و محله برای بانوان همکلام شدیم.

    شنا تا ساحــل موفقیـت
  • قدرقهرمانان محله را بدانیم

   شهرزاد دانشمند- ایران یکی از کشورهایی است که تاکنون در حوزه ورزش رزمی قهرمانان بسیاری را به جهانیان معرفی کرده است. تلاشگرانی که در سراسر کشور با کسب مدال‌های فراوان در طول زندگی خود توانسته‌اند افتخارات زیادی را برای کشور به ارمغان آورند. این میان ناگفته نماند که تمام قهرمانان رشته‌های مختلف ورزشی بی‌شک با کم و کاستی‌هایی دست و پنجه نرم می‌کنند اما با وجود این موانع همواره سعی کرده‌اند با پشتکارشان کمبودها را جبران و به افتخارات کشورمان اضافه کنند. سعید احمدی، ساکن شهرک دانشگاه یکی از همین قهرمانان است که در رشته تکواندو مدال‌های رنگارنگی را کسب کرده است. در گزارش پیش‌رو با این قهرمان هم‌محله‌ای و افتخاراتش بیشتر آشنا می‌شویم.

    قدرقهرمانان محله را بدانیم
  • پیش به سوی‌ آبادانی بیشتر

   یک سال دیگر به پایان رسید. گشت‌وگذار در لابه‌لای هرآنچه سال قبل انجام داده‌ایم و پاک کردن خانه با دقت و حوصله بیشتر. برای همه ادارات هم شروع سال جدید توامان است با رسیدگی و سر و سامان دادن به کارهای گذشته و برنامه‌ریزی سال جدید. به چند اداره منطقه رفتیم و از مسئولان و مدیران آن درباره عملکردشان در سال گذشته پرسیدیم و برنامه‌هایشان برای سال جدید.

   پیش به سوی‌ آبادانی بیشتر
  • بچه‌ها توپ و تیم ملی

   نگار حسینخانی- هنوز خیلی از آن سال‌ها نگذشته که فراموش کرده باشیم پسر بچه‌ها با توپی پلاستیکی در کوچه‌پسکوچه‌های شهر فوتبال بازی می‌کردند و برای شادی‌های ورزشی‌شان کلی غر می‌شنیدند؛ از نگرانی شکایت همسایه‌ها و پاره کردن توپ‌شان توسط یکی از اهالی بی‌حوصله محل گرفته تا اعتراض مادر برای سوراخ شدن زانوی شلوار و کثیف کردن لباس‌ها. امروز اما دیگر همه چیز تغییر کرده است. مادران خود دنبال زمین ورزشی برای فوتبال بازی کردن بچه‌هایشان می‌گردند و در کوچه‌ها و خیابان‌ها فقط صدای ماشین و دعوا بر سر پارک کردن آن به گوش می‌رسد. این روزها خیلی از خانواده‌ها مجبورند مسافت‌های زیادی را طی کنند و هزینه‌های گزافی بپردازند تا بتوانند بچه‌هایشان را وارد سرگرمی مفیدی چون ورزش و فوتبال کنند اما این موضوع چیزی است که منطقه ما چندان نگرانی بابت آن ندارد. به آکادمی فوتبال ملی‌پوشان پایتخت در تهرانسر رفتیم، تا از حال و هوای این مدرسه فوتبالی و امکانات آن برای اهالی گزارش تهیه کنیم. این آکادمی با ۳ زمین چمن در ۳ نقطه منطقه میزبان اهالی منطقه و مناطق دیگر تهران و حومه آن شده است.

   بچه‌ها توپ و تیم ملی
  • بانوان دانشگاه قهرمان

   مهدی اسماعیل پور- چهارمین دوره مسابقات «‌‌محله قهرمان» ویژه بانوان برگزار شد. این مسابقات هر سال در ۵ رشته ورزشی و بین تیم‌های مختلف ۱۳ محله منطقه انجام می‌شود. مسابقات «محله قهرمان» آقایان اردیبهشت ماه برگزار شده بود و هفته نخست اسفند نوبت به مسابقات بانوان رسید. خانم‌های ورزشکار محله‌ها در یکی از رشته‌های پنجگانه ثبت‌نام کرده و به‌عنوان نماینده محله خودشان با نمایندگان سایر محله‌ها رقابت می‌کنند. این مسابقات و رقابت‌ها در قالب ورزش همگانی و شهروندی در هر دوره به میزبانی یک یا ۲ محله برگزار می‌شود. «محله قهرمان» امسال هم مانند ۳ دوره قبلی با شور و هیجان خاصی برگزار شد. همشهری محله گزارشی از آخرین دوره رقابت‌های «محله‌‌قهرمان» ویژه بانوان تهیه کرده است که در ادامه می‌خوانید.

   بانوان دانشگاه قهرمان
  • تلاش‌های پر ثمـر

   تمام‌سراهای محله موظف به انجام برنامه‌هایی هستند که از طرف شهرداری برای آنها ابلاغ می‌شود. اما از میان برنامه‌هایی که جزو کارهای موظفی هر سرای محله محسوب می‌شود، مدیر هر محله‌ای با توجه به نیاز اهالی و توانمندی‌هایی که دارد، برنامه‌های شاخصی را در شهرک خود برگزار می‌کند. از میان ۱۳ سرای محله که در منطقه ما قرار دارد، ۱۰ نفر از مدیران شهرک‌هایی چون دریا، تهرانسر غربی، پاسداران، باشگاه نفت، استقلال، دانشگاه، چیتگر شمالی، چیتگر جنوبی و غزالی برنامه‌های شاخصی را در سال ۹۵ برای اهالی انجام دادند که با استقبال بسیار خوبی روبه‌رو شد. به همین منظور به سراغ مدیر هر محله رفتیم و در مورد تعدادی از برنامه‌های شاخصی که انجام دادند گفت‌وگو کرده‌ایم.

   تلاش‌های پر ثمـر
  • چراغ محله‌ها روشن است

   سعیده مرادی- از دیرباز مساجد، مهم‌ترین پایگاه اجتماعی محله‌ها بوده‌اند و کارکرد و اهمیت آنها را نمی‌شود صرفاً در امور مذهبی و دینی محدود و محصور کرد. مروری بر تاریخ معاصر ایران به خوبی این موضوع را اثبات می‌کند. برای نمونه انقلاب اسلامی در همین مساجد و محفل‌های مذهبی شکل گرفت و به ثمر نشست.

    چراغ محله‌ها روشن است
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله