• گشایش ورزشگاه در شهرک دانشگاه

   سعیده مرادی- این روزها اگرچه با ساخت مجموعه‌های ورزشی و ایجاد ایستگاه‌های تندرستی و ده‌ها اقدام دیگر سعی شده تا زمینه انجام فعالیت‌های ورزشی برای شهروندان مهیا شود، اما هنوز هستند، محله‌هایی که با کمبود یا نبود امکانات ورزشی دست و پنجه نرم می‌کنند. محله‌هایی مانند شهرک دانشگاه که وضعیت نامناسب امکانات ورزشی در کنار دیگر مشکلات، زندگی در این محله را برای اهالی آن با مشکل مواجه کرده است. وقتی پای صحبت مردم این محله نشستیم از ساخت تنها مجموعه ورزشی در محله گفتند که با وجود گذشت سال‌ها از شروع به ساخت آن هنوز به بهره‌برداری نرسیده است. اهالی معتقدند با تکمیل و افتتاح این مجموعه تاحدود زیادی کمبودهای ورزشی‌شان رفع خواهد شد. در پاسخ این مشکل اهالی محله دانشگاه، مسئولان خبر خوش افتتاح مجموعه ورزشی شهرک دانشگاه را همزمان با ایام دهه‌فجر دادند.

   گشایش ورزشگاه در شهرک دانشگاه
  • مشارکت شهروندان افزایش غرفـه‌های بازیافت

   مهدی اسماعیل پور- موفقیت اداره بازیافت منطقه در رسیدن به میزان ۲۲‌درصدی تفکیک زباله خشک از مبدأ ستودنی است اما‌‌‌‌ تردیدی وجود ندارد که بدون تلاش و کوشش غرفه‌داران و تعامل و همکاری شهروندان، چنین دستاوردی شدنی و امکان‌پذیر نبود. این بار سراغ بازیگران اصلی بازیافت منطقه رفتیم و نظر آنها را جویا شدیم. در گزارش پیش‌رو مردم و غرفه‌داران از تفکیک زباله در منطقه می‌گویند.

   مشارکت شهروندان افزایش غرفـه‌های بازیافت
  • تخت گاز به سمت حادثه

   مهدی اسماعیل پور- در اثر برخورد یک دستگاه وانت نیسان با یک پراید ۲ نفر جان باختند و ۵ نفر مصدوم شدند. در اثر واژگون شدن یک دستگاه کامیون یک نفر جان باخت. اینها بخشی از مهم‌ترین حوادث رانندگی تهران است که باید به گوش شما هم رسیده باشد. حوادث رانندگی که هر از چند گاهی اخبار و تصاویر آنها در رسانه‌ها منتشر می‌شود و در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد افکار عمومی را حساس کرده است. متأسفانه بیشتر این سوانح رانندگی در محدوده منطقه ما رخ داده و اغلب به بزرگراه شهید لشکری و فتح مربوط می‌شود. اینکه در یک مدت زمان کم و با فواصل کوتاه این همه حادثه رانندگی جرحی و فوتی در منطقه رخ می‌دهد باید علت و دلیلی داشته باشد. در گفت‌وگو با معاون حمل‌ونقل ترافیک شهردار منطقه، کارشناسان و البته مردم این موضوع را بررسی کرده‌ایم.

   تخت گاز به سمت حادثه
  • بچه‌ها در اتوبوس پیاده

   سعیده مرادی- طرح اتوبوس پیاده مدتی است که باهدف آموزش رفتارهای صحیح ترافیکی به دانش‌آموزان منطقه اجرا می‌شود و با استقبال خوب آنها و والدین‌شان روبه‌رو شده است. در این طرح که برای فرهنگسازی انجام می‌شود، دانش‌آموزان فاصله منزل تا مدرسه را پیاده و به صورت زنجیره‌ای متصل به یکدیگر و ساماندهی شده می‌پیمایند. صفی از دانش‌آموزان که تداعی‌گر وسایل نقلیه هستند و به نوبه خود می‌توانند نوید بخش و پیام‌آور مضمونی خاص برای عموم شهروندان محسوب شوند. پیامی با این مضمون که باید با یک همیاری و همگرایی همه‌جانبه برای سلامت شهر و تسهیل روند‌‌‌ تردد خودروها تلاش کرد.

   بچه‌ها در اتوبوس پیاده
  • دختر‌ان ما دوباره روی سکوی قهرمانی

   مهدی اسماعیل پور- بانوان ورزشکار ما در سال‌های اخیر موفقیت‌های زیادی به دست آورده‌اند و جام‌ها و مدال‌های فراوانی را به ویترین افتخارات منطقه اضافه کرده‌اند. والیبال یکی از این رشته‌هاست. دختران والیبالیست منطقه به تازگی گل کاشتند و موفق شدند برای دومین سال پیاپی در رده جوانان به مقام قهرمانی برسند. آنها با کوشش بسیار از عنوان قهرمانی سال گذشته خودشان در مسابقات مناطق ۲۲‌گانه تهران دفاع کردند و این‌بار نیز خوش درخشیدند. حالا منطقه ما که تا همین پارسال هیچ قهرمانی در مسابقات والیبال بانوان نداشت با ۲ قهرمانی پیاپی، خود را به‌عنوان یک قدرت و مدعی جدید در این رقابت‌ها مطرح کرده است.

   دختر‌ان ما دوباره روی سکوی قهرمانی
  آرشیو
  • هوای ویلاشهر ویلایی نیست، اصلاً!

   نگار حسینخانی- خیابان ۴۹ تا ۵۳ ابتدا و انتهای محله‌ای است که در دل خود کارخانه و کارگاه‌های صنعتی بسیاری را جای داده است. از سایپا گرفته تا سامسونگ، شهر فرش و واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ دیگر. مردم این محله با گذشت بیش از ۳ دهه از همسایگی با این واحدهای صنعتی هنوز به آن عادت نکرده و چشم و گوش و ریه‌هایشان با آلودگی‌هایی که این واحدها ایجاد کرده‌اند عجین نشده است. برخی می‌گویند وقتی به این محله آمدند، کارخانه‌هایی در جوار محله بود، اما تا این اندازه گسترش پیدا نکرده بودند. طوری حرف می‌زنند‌گویی محله‌ای را که ۳ دهه پیش برای زندگی انتخاب کرده بودند، حالا تبدیل به مکانی کرده‌اند که دیگر جای زندگی نیست. برخی از اهالی، از زمین‌های خالی می‌گویند که حالا جایشان را این واحدهای صنعتی پر کرده‌اند. تولید برای اهالی ویلاشهر اما معانی دیگری غیر از خودکفایی دارد. برای مردم این شهرک، تولید در کنار فوایدش برای جامعه، برای اهالی و محله آنها یعنی دود، سر و صدا و دیدن چیزهایی که دوستشان ندارند؛ دیوارهای بلند و زمخت و دودکش‌هایی که آسمان را سیاه می‌کنند.

   هوای ویلاشهر ویلایی نیست، اصلاً!
  • تـــــردد آسان در غرب شهـــر

   مهدی اسماعیل پور- این هفته برای اهالی منطقه با یک اتفاق خوب شروع شد. محمدباقرقالیباف، شهردار تهران، علیرضاجاوید، معاون فنی و عمرانی شهردار تهران، احمد دنیامالی وعبدالمقیم ناصحی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران، محمد محمودی نماینده شهریار، ملارد و شهر قدس در مجلس شورای اسلامی و تنی چند از مسئولان و مدیران شهری به منطقه ما آمدند و ۲ طرح عمرانی مهم و تأثیرگذار در حوزه حمل‌ونقل و ترافیک را افتتاح کردند. در این مراسم که جمعی از شهروندان و کارگران حضور داشتند، تقاطع‌های غیرهمسطح کاروانسرای سنگی ۱ و ۲ به بهره‌برداری رسید. در خلال این برنامه از دکتر قالیباف و جمال بافرانی، شهردار منطقه با اهدای لوح تقدیر برای به ثمر رساندن این طرح‌های عظیم، تجلیل شد.

   تـــــردد آسان در غرب شهـــر
  • اینجا آب و برق با هم می‌روند

   سعیده مرادی- هفته گذشته در اتفاقی نادر شاهد قطع و وصل شدن‌های مکرر برق در بخشی از منطقه از جمله تهرانسر بودیم. این موضوع مشکلاتی را برای اهالی ایجاد کرد. به شکلی که در تماس با همشهری محله، خواستار پیگیری و انعکاس آن در نشریه شدند. آسیب دیدن لوازم برقی، اختلال کارها و ایجاد مشکل برای تأمین آب شرب در خانه‌هایی که از پمپ برای آبرسانی منزل‌شان استفاده می‌کنند، از مهم‌ترین مواردی بود که توسط شهروندان مطرح شد. خبرنگار همشهری محله با انعکاس صحبت‌ها و شکایات مردم نسبت به قطعی مکرر برق و فشار کم‌آب آشامیدنی از طریق اداره برق و اداره آب، پیگیر مشکلات شد و با مسئولان آنها درباره چرایی و راه‌حل رفع این مشکلات به گفت‌وگو پرداخت.

    اینجا آب و برق با هم می‌روند
  • فروتنی را مانند ضربه زدن تمرین می‌کنیم

   راحله عبدالحسینی - ورزش را از نوجوانی آغاز کرده و حالا صاحب مدال‌های رنگارنگ در عرصه جهانی است. اما بیشتر از این مدال‌ها، از صبر و آرامشی که ۲دهه تمرین در رشته ورزش‌های رزمی برایش به ارمغان آورده، خشنود است. پیمان ذوالفقاری، ورزشکار ساکن محله تهرانسر، معتقد است در این روزگار پرشتاب، ورزش بیش از پیش برایمان راهگشاست و استرس‌هایمان را می‌کاهد. ذوالفقاری که به واسطه تمرین‌های مستمر، باشگاه را خانه دوم خود می‌داند این روزها به انتقال تجربیات خود به هم‌محلی‌ها می‌پردازد. او معتقد است نباید استعداد ورزشی به دلیل کم‌بضاعتی نادیده گرفته شود. برای همین با خود عهدی دارد و به بچه‌های بی‌بضاعت ولی مستعد رایگان درس می‌دهد. ذوالفقاری حاصل تلاش ۲دهه‌ای خود در عرصه هنرهای رزمی را در اخلاق و انسانیت خلاصه می‌کند و‌ منش پهلوانی را از قهرمانی و کسب مدال برتر می‌داند. با او همکلام شدیم و درباره دنیای ورزش گپ زدیم.

    فروتنی را مانند ضربه زدن تمرین می‌کنیم
  • تفکیک پسماند در منطقه‌ما ۲۲%

   مهدی اسماعیل‌پور- امسال میزان جداسازی پسماند‌تر و خشک از مبدأ در منطقه ما رشد چشمگیری داشت و نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۶‌درصد افزایش داشته است. در ابتدای سال این میزان به حدود ۲۰‌درصد رسید و اکنون و در پایان آذرماه با بیش از ۲‌درصد از مرز ۲۲‌درصد عبور کرده است. این موفقیت حاصل برنامه‌ریزی و کارهای انجام شده توسط اداره بازیافت شهرداری و البته مشارکت و همیاری شهروندان است.

   تفکیک پسماند در منطقه‌ما  ۲۲%
  • نان دلخواه به اهالی می‌دهم

   مهدی اسماعیل‌پور - در تمام محله و داخل کوچه و خیابان‌ها پر از مغازه‌های جورواجوری است که هرکدام کالا و خدماتی ارائه می‌کنند و کسب و‌کاری راه انداخته‌اند. اما میان این صد‌ها کاسب که در محله حضور دارند، تعداد انگشت‌شماری از آنها مورد تأیید و تکریم مردم قرار می‌گیرند. کسانی که با ‌منش و رفتارشان جمله معروف «کاسب حبیب خدا است» را معنا و مفهوم می‌بخشند. کاسب نمونه ورد آورد یک نانوا است که در نزد مردم محله حسن شهرت پیدا کرده. نانوای جوانی که با وجود سن و سال کم به واسطه رعایت اخلاق اجتماعی و حرفه‌ای برای خودش در میان اهالی ورد آورد نام نیک و اعتبار کسب کرده است. وقتی از مردم محله از قدرت نانوا حرف می‌زنیم و سؤال می‌پرسیم همه بر ۳ ویژگی درباره او تأکید دارند: اخلاق خوب، نان خوب و دینداری خوب.

   نان دلخواه به اهالی می‌دهم
  • منطقه در ‌امن و امان است

   مهدی اسماعیل‌پور - در برخی از کشورها حتی کشور‌های پیشرفته یک جمله معروف میان مردم رواج دارد: «شب‌ها، شهر برای خلافکاران است.» اما در تهران و دست‌کم محله‌های ما این‌طور نیست و در تاریکی هوا که چراغ‌های کم نور در کوچه و خیابان‌ها روشن می‌شود، امنیت و آرامشی که حکمفرماست دست‌کمی از روشنایی روز ندارد. ما این آرامش را مدیون کسانی هستیم که در سرما و گرما از شب تا صبح یکسره بیدارند و همه چیز را تحت کنترل دارند. کسانی که خستگی و ترس نمی‌شناسند و به استقبال خطر می‌روند تا خطری ما و شما را تهدید نکند. خوشبختانه کلانتری‌ها ۲۴ ساعته فعال هستند و تعطیلی ندارند. چون با تعطیل شدن آنها امنیت و آرامش شهر تعطیل می‌شود. برای اینکه ببینیم نیروهای پلیس در طول شب چه کارهایی انجام می‌دهند و چطور امنیت را در شهر برقرار می‌کنند با هماهنگی‌های انجام شده یک شب در کلانتری ۱۵۰ تهرانسر مستقر شدیم تا از فعالیت آنها گزارشی تهیه کنیم.

    منطقه در ‌امن و امان است
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما
  همشهری آنلاین

  چند رسانه ای

  راهنمای محله