• بانوان دانشگاه قهرمان

   مهدی اسماعیل پور- چهارمین دوره مسابقات «‌‌محله قهرمان» ویژه بانوان برگزار شد. این مسابقات هر سال در ۵ رشته ورزشی و بین تیم‌های مختلف ۱۳ محله منطقه انجام می‌شود. مسابقات «محله قهرمان» آقایان اردیبهشت ماه برگزار شده بود و هفته نخست اسفند نوبت به مسابقات بانوان رسید. خانم‌های ورزشکار محله‌ها در یکی از رشته‌های پنجگانه ثبت‌نام کرده و به‌عنوان نماینده محله خودشان با نمایندگان سایر محله‌ها رقابت می‌کنند. این مسابقات و رقابت‌ها در قالب ورزش همگانی و شهروندی در هر دوره به میزبانی یک یا ۲ محله برگزار می‌شود. «محله قهرمان» امسال هم مانند ۳ دوره قبلی با شور و هیجان خاصی برگزار شد. همشهری محله گزارشی از آخرین دوره رقابت‌های «محله‌‌قهرمان» ویژه بانوان تهیه کرده است که در ادامه می‌خوانید.

   بانوان دانشگاه قهرمان
  • تلاش‌های پر ثمـر

   تمام‌سراهای محله موظف به انجام برنامه‌هایی هستند که از طرف شهرداری برای آنها ابلاغ می‌شود. اما از میان برنامه‌هایی که جزو کارهای موظفی هر سرای محله محسوب می‌شود، مدیر هر محله‌ای با توجه به نیاز اهالی و توانمندی‌هایی که دارد، برنامه‌های شاخصی را در شهرک خود برگزار می‌کند. از میان ۱۳ سرای محله که در منطقه ما قرار دارد، ۱۰ نفر از مدیران شهرک‌هایی چون دریا، تهرانسر غربی، پاسداران، باشگاه نفت، استقلال، دانشگاه، چیتگر شمالی، چیتگر جنوبی و غزالی برنامه‌های شاخصی را در سال ۹۵ برای اهالی انجام دادند که با استقبال بسیار خوبی روبه‌رو شد. به همین منظور به سراغ مدیر هر محله رفتیم و در مورد تعدادی از برنامه‌های شاخصی که انجام دادند گفت‌وگو کرده‌ایم.

   تلاش‌های پر ثمـر
  • چراغ محله‌ها روشن است

   سعیده مرادی- از دیرباز مساجد، مهم‌ترین پایگاه اجتماعی محله‌ها بوده‌اند و کارکرد و اهمیت آنها را نمی‌شود صرفاً در امور مذهبی و دینی محدود و محصور کرد. مروری بر تاریخ معاصر ایران به خوبی این موضوع را اثبات می‌کند. برای نمونه انقلاب اسلامی در همین مساجد و محفل‌های مذهبی شکل گرفت و به ثمر نشست.

    چراغ محله‌ها روشن است
  • مردم عادی باید بدانند که ما هم درکنارآنهـا هستیم

   همه ما خیلی وقت‌ها دچار افسردگی می‌شویم. شاید برای خیلی‌ها این اتفاق افتاده باشد که زندگی را پوچ بدانند و دست از تلاش بردارند. آدم‌ها گاهی وجود خود را در دنیا بی‌ارزش می‌دانند و دم از ناتوانی و نتوانستن می‌زنند. شاید بد نباشد که گاهی خود را با دیگران مقایسه کنیم. با دیگرانی که با وجود ناتوانی جسمی‌ای که دارند، باز هم در رأس قرار دارند و موفقند و با وجود دردهایی که در بدن خود احساس می‌کنند، باز هم دست از تلاش بی‌وقفه خود برنمی‌دارند. با تمام نگاه‌هایی که قطعاً گاهی آزارشان می‌دهد باز هم با لبخند دلنشینی که بر لب دارند، محکم‌تر از قبل برای رسیدن به اهداف بزرگشان قدم برمی‌دارند. شاید لازم باشد گاهی خود را با عزیزانی مقایسه کنیم که با وجود معلولیت و مشکلاتی که دارند توانسته‌اند خیلی بهتر از افراد سالم در جامعه زندگی کنند و خوش بدرخشند. نمونه‌اش مهدیه مبینی یکی از موفق‌ترین توان‌یابان محله تهرانسر مهمان این هفته ماست تا درباره موفقیت‌ها و سبک زندگی‌اش بگوید.

   مردم عادی باید بدانند که ما هم درکنارآنهـا هستیم
  • ۸۵۰ مدال گردن آویز ورزشکاران هم محله‌ای

   مراسم اختتامیه هفتمین دوره مسابقات ورزشی محله‌ها تهران، ظهر جمعه درسالن ۱۲ هزار نفری ورزشگاه آزادی به شکل باشکوهی برگزار شد. در این مراسم هزاران نفر از شهروندان و ورزشکاران محله‌های تهران از جمله اهالی منطقه ۲۱ حضور داشتند و در برگزاری آن سهیم بودند.

   ۸۵۰ مدال گردن آویز ورزشکاران هم محله‌ای
  آرشیو
  • وردآورد زیر ذره‌بین شورای شهر

   وردآورد از قدیمی‌ترین محله‌های تهران و با قدمت‌ترین محله منطقه ۲۱ محسوب می‌شود. روستایی حدودا ۳۰۰ ساله که حالا بخش کوچکی از پایتخت بزرگ ایران به حساب می‌آید. محله‌ای کوچک، اما تاریخ‌ساز که ردپایش در تاریخ معاصر ایران یعنی عهد قجر و دوران پهلوی و انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی دیده می‌شود. محله‌ای که افزون بر قدمت و سابقه تاریخی، به لحاظ ارزشی هم دارای اهمیت زیادی است. چراکه شهدا و جانبازان پرشماری را تقدیم میهن اسلامی کرده است. همین اهمیت و ارزش باعث شده تا ابوالفضل قناعتی، عضو شورای اسلامی شهر تهران را به وردآورد بکشاند تا در کنار بازدید از محله با اهالی و مشکلاتی که با آن روبه‌رو هستند، بیشتر آشنا شود.

    وردآورد زیر ذره‌بین شورای شهر
  • این ۱۲ سازمان مردم نهـاد

   سعیده مرادی- شاید برای خیلی‌ها پیش آمده باشد که فعالیتی را در قالب گروه انجام داده‌اند، اما چون فاقد پشتوانه و حمایت لازم بوده، هنوز آغاز به کار نکرده از هم گسسته شده و فعالیت‌شان به سرانجام نرسیده است. بنابراین چندسالی است که «اداره سمن‌ها» در شهرداری‌ها تشکیل شده و با حمایت از گروه‌های مردم‌نهاد از وقوع چنین مشکلی جلوگیری کرده است. این سازمان نه تنها ایده‌ها و طرح‌های نو را کشف می‌کند، بلکه به‌عنوان پل ارتباطی میان گروه‌های مردم‌نهاد و شهرداری، شرایطی را مهیا می‌سازد تا گروه‌های مردم‌نهاد با برخورداری از امکانات مورد نیاز این طرح‌ها و ایده‌های نو را به سرانجام برسانند. خدمات و حمایت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد تنها برای گروهی خاص نیست و هر تعداد از شهروندان که به دنبال حضور در مشارکت‌های اجتماعی و فعالیت‌های مختلف هستند، می‌توانند از مزایای این اداره بهره‌مند شوند. این شما و این سازمان‌های مردم‌نهاد در منطقه.

   این ۱۲ سازمان مردم نهـاد
  • محله‌ها زیر رنگین کمان

   مهدی اسماعیل پور- چند سالی است که شهرداری تهران تلاش می‌کند به پایتخت رنگ و لعاب تازه‌ای ببخشد و به قول معروف تن‌پوش خاکستری‌اش را با رنگ‌های شاد و روحیه بخش عوض کند. ایجاد فضای سبز در ابعاد کوچک و بزرگ و همچنین استفاده از رنگ‌های متنوع و شاد برای تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها از جمله اقدامات انجام شده است. این میان اما یکی از موارد مهم و تأثیر‌گذار در زیبایی بصری تهران رنگ‌آمیزی، اجرای نقاشی دیواری، نصب پرچم‌های رنگی و ساخت مجسمه و تندیس‌های هنری است. این موضوع در منطقه ما با توجه به اینکه یکی از ورودی‌های اصلی و مهم پایتخت محسوب می‌شود اهمیت دوچندانی دارد. برای همین اداره زیباسازی شهرداری منطقه از چند طرح دیگر که درراستای افزایش زیبایی و بالا رفتن کیفیت بصری منطقه به اجرا درآمده است، بهره‌برداری کرد.

    محله‌ها زیر رنگین کمان
  • مردان بی ادعا در مدرسه

   سعیده مرادی- دومین همایش مردان بی‌ادعا در دبستان هاجر تهرانسر برگزار شد. در این برنامه که دانش‌آموزان پایه سوم دبستان و جمعی از خانواده شهدای مدافع حرم حضور داشتند، از جایگاه رفیع شهید و شهادت گفته شد. قرائت قرآن، اجرای سرود، پخش کلیپ با عنوان «با این ستاره‌ها» و دقایقی صحبت مریم افتخاری، مدیر مدرسه هاجر و مریم عظیمی، همسر شهید مدافع حرم مهدی نوروزی با دانش‌آموزان از بخش‌های این همایش بود. در این برنامه افتخاری از اجرای طرحی جدید با عنوان هرکلاس یک شهید که در راستای آشنایی بیشتر دانش‌آموزان با شهدای مدافع حرم و الگوسازی مناسب برای آنها در مدرسه برگزار می‌شود، خبر داد. در حاشیه همایش با مدیر مدرسه، چند نفر از همسران شهدا و دانش‌آموزان درباره این طرح به گفت‌وگو نشستیم.

   مردان بی ادعا در مدرسه
  • کاروانسرای سنگی ارغوانی شد

   سعیده مرادی - منطقه ما در جریان انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و دفاع از حرمین مطهر ائمه(ع) در مقابل تکفیری‌ها، شهدای بسیاری را تقدیم کرده است. تقی ارغوانی، عکاس شهرداری منطقه یکی از این شهدا بود. شهیدی که از جان و مال و خانواده خود گذشت تا حافظ مردم باشد. اکنون یک سال از عروج آسمانی این شهید مدافع حرم می‌گذرد. دلاور مردی از محله اصیل و شهیدپرور وردآورد. ارغوانی نخستین شهید مدافع حرم شهرداری تهران هم محسوب می‌شود. شهرداری منطقه ما برای بزرگداشت و پاسداشت، یاد و نام شهید ارغوانی یکی از مهم‌ترین معابر ترافیکی غرب ت

   کاروانسرای سنگی ارغوانی شد
  • ۷۰۰ بنای ناایمن

   مهدی اسماعیل پور- حادثه دلخراش پلاسکو و شهادت ۱۶ آتش‌نشان شجاع و شماری از شهروندان، زنگ خطر را برای تهران به صدا درآورد تا پرونده قدیمی و همیشه نیمه‌کاره مانده ایمن‌سازی اماکن پایتخت باردیگر بازگشایی شود و این بار می‌شود امیدوار بود که شورای اسلامی شهر تهران و حتی قوای ۳‌گانه شامل دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه با تصویب قوانین و سرمایه‌گذاری‌های مادی و معنوی به مدیریت شهری و سازمان آتش‌نشانی کمک کنند تا تهران را به شهری ایمن‌تر تبدیل کنند. این میان نباید فراموش کرد باز گذاشتن دست مدیران شهری برای برخورد با اماکن ناایمن و پر خطر یکی از نیازهای اساسی است که امروز بیش از هر زمان دیگری برای پایتخت احساس می‌شود. به همین بهانه وضعیت ایمنی اماکن در منطقه ۲۱ را مورد بررسی قرار دادیم و نتیجه‌اش هم این بود که صدها مکان ناایمن و پر خطر در این محدوده نسبتاً پهناور داریم. جالب‌تر اینکه هشدار و اخطار‌های ایستگاه‌های آتش‌نشانی به دلیل نداشتن پشتوانه قانونی اغلب بی‌نتیجه می‌ماند و مالکان هیچ‌ترتیب اثری به تذکرات کارشناسان آتش‌نشانی نمی‌دهند و قدمی برای رفع کاستی‌های موجود برنمی‌دارند؟!

   ۷۰۰ بنای ناایمن
  • بدسرپرست تنها نیست

   نگار حسینخانی- ارسباران در این هفته حال و هوایی دیگر داشت. نمایشگاه نقاشی «کودکان کار» با ۱۵۰ اثر با موضوع هوای پاک در دومین نمایشگاه «هوای شهرم را آبی کشیدم» و هم زمان با اجرای طرح جهاد مهربانی با حضور مهناز افشار برگزار شد. در این نمایشگاه از کودکان‌کار منطقه ما هم دعوت شده بود تا با نقاشی‌شان در این برنامه شرکت کنند و مهمان فرهنگسرای ارسباران و جمعی از حامیان هنرمندی باشند که می‌خواهند برای بهتر شدن شهرشان اقدامی سازنده و فرهنگی کنند. شعار حراج این بود؛ «بدسرپرست تنهاتر است». همزمان با افتتاح نمایشگاه «هوای شهرم را آبی کشیدم» جشن حراج نقاشی‌های کودکان‌کار در فرهنگسرای ارسباران، در منطقه ۳ برگزار شد. در این جشن هنرمندان و ورزشکاران نامدار کشورمان حضور داشتند، و مهناز افشار سخنگوی ‌بانی پویش «بدسرپرست تنهاتر است» بود. آنها آمده بودند تا با حضور خود اعلام کنند که دنیای کودکان بهترین دنیاهاست. و بگویند کودکان‌کار بسیار ارزشمندند. آنها کار می‌کنند تا در مقابل کسی کمر خم نکنند.

   بدسرپرست تنها نیست
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله