• همه سوگوار حسینیــــم

   مهدی اسماعیل‌پور- هر سال با فرا رسیدن ماه محرم و عزاداری اباعبدالله‌الحسین(ع) و یاران وفادارش، شهر حال و هوای عاشورایی به خود می‌گیرد. عاشقان و شیفتگان حسینی(ع) که از جنس همین مردم کوچه و بازار هستند ...

    همه سوگوار حسینیــــم
  • حافظ کل قرآن و۷۰ خطبه نهج البــلاغه

   حسین تیموری - یکی از این راه‌هایی که در کشور ما باید بیشتر به آن توجه شود، مسیر «قرآن» است؛ مسیر همواری که اگر فرزندان ما از دوران کودکی در آن قرار گیرند قطعاً آینده‌ روشن و بهتری برای آنها رقم خواهد خورد. محمدحسین شاه‌علی، نوجوان ۱۲ ساله که در محله تهرانسر زندگی می‌کند یکی از همان بچه‌هایی است که در همین سن کم موفق به «حفظ کل قرآن کریم، ترجمه کل قرآن کریم و حفظ ۷۰ خطبه از نهج‌البلاغه» شده است و در مسابقات مختلف قرآنی رتبه‌های عالی کسب کرده. محمدحسین آخرین سوره‌ای که حفظ کرده است را در سجده و در حرم مطهر رضوی خوانده و در همانجا ملقب به حافظ کل قرآن شده. او با این سن کم به بچه‌های محله هم آموزش قرآن می‌دهد. با او و خانواده‌اش درباره فعالیت‌های قرآنی‌شان گفت‌وگو کرده‌ایم.

   حافظ کل قرآن و۷۰ خطبه نهج البــلاغه
  • اداره خانه فرهنگ با شماست

   سعیده مرادی- سومین خانه فرهنگ مشارکتی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با عنوان «رهام» در محله تهرانسر و در محدوده بلوار اصلی رسماً افتتاح شد. به این‌ترتیب بعد از خانه فرهنگ مشارکتی ایرانیان و خانه کودک فرشته‌های مهربان سومین مجموعه از این دست هم آماده خدمات‌دهی به ساکنان است. خانه‌های فرهنگ نقش پررنگی در پر کردن اوقات فراغت شهروندان و افزایش مشارکت آنها دارند، حتی اگر مشارکتی باشند. گزارشی از افتتاح سومین خانه فرهنگ منطقه یا همان خانه فرهنگ رهام تهیه کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

    اداره خانه فرهنگ با شماست
  • توقف‌هـای حادثه‌ساز

   مهدی اسماعیل‌پور- منطقه ما مشکلات و معضلات ترافیکی کم ندارد. بخشی از این مشکلات به دلیل نقص و ایرادهایی است که در مهندسی معابر وجود دارد که قابل اصلاح است و بسیاری از آنها تا به امروز برطرف شده‌اند. برخی دیگر هم به مواردی چون خرابی آسفالت، جدول و مواردی از این دست برمی‌گردد که آن هم نیز قابل رفع است. بخشی دیگر از مشکلات هم به شرایط و ویژگی‌های خاص منطقه مانند وجود کارخانجات و‌‌‌ تردد وسایل نقلیه سنگین یا آمد و شد و مسافران دیگر شهرها به‌عنوان یکی از دروازه‌های غربی شهر تهران مربوط می‌شود، اما یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مشکلات ترافیکی در منطقه به رفتار و فرهنگ رانندگی برمی‌گردد. در این گزارش به یکی از مشکلات ترافیکی منطقه می‌پردازیم که دلیل اصلی بروز آن خود مردم و رانندگان هستند.

    توقف‌هـای حادثه‌ساز
  • سقف اجــاره‌ها بالا‌تـر رفت

   زهرا رستگارمقدم- هرچه خرید خانه از تب و تاب افتاده، گرمای بازار خانه‌های اجاره‌ای چون تب تابستان داغ داغ است. در شرایطی که بازار خرید و فروش مسکن در تهران در رکود نسبی به سر می‌برد، بازار اجاره هر سال پر رونق‌تر می‌شود. از آنجایی که از خردادماه تا اواخر شهریور را فصل نقل و انتقالات می‌دانند، خانواده‌ها در این چند ماه به فکر اجاره سقفی متناسب با پول‌شان برای طی کردن بقیه سال هستند. این در حالی است که به گفته دفاتر املاک منطقه، اجاره‌بها در تابستان امسال در محله‌های ما تا ۲۰‌درصد نسبت به مدت مشابه سال پیش، افزایش داشته است. کمبود واحدهای استیجاری نسبت به سال گذشته، رعایت نکردن قانون اجاره‌داری توسط موجران مثل رفتارهای سلیقه‌ای در انعقاد قرارداد و رواج بی‌قانونی در بازار اجاره مسکن از مواردی است که مستأجران را به دردسر انداخته است. اما در منطقه ما چه خبر است؟ خبرنگار همشهری محله به چند محله سر زده و چند و چون این ماجرا را از زبان هم‌محلی‌ها بررسی کرده است.

    سقف اجــاره‌ها بالا‌تـر رفت
  آرشیو
  • راه مدرسه ایمـن است؟

   حمید رضا بوجاریان- دغدغه‌های سال جدید تحصیلی تنها محدود و منحصر به خرید کیف و کفش و نوشت‌افزار نیست. این روزها با بزرگ‌تر شدن منطقه و افزایش جمعیت، مدرسه‌هایی که تا دیروز در دل هر محله جا خوش کرده بودند، دور از خانه دانش‌آموزان ساخته شده‌اند. بر همین اساس بسیاری از والدین ناچارند برای رساندن فرزندان‌شان به نزدیک‌ترین واحد آموزشی از سرویس مدرسه استفاده کنند. سرویس مدرسه‌ای که مسئولان برای تأمین بهترین نوعش، با حساسیت مثال‌زدنی می‌کوشند تا در عین ارزان تمام شدن آن برای اولیای دانش‌آموزان، از ایمنی نیز برخوردار باشد. به بهانه تشکیل کارگروه ویژه «مسیر طلایی» که با عضویت راهور، شهرداری و آموزش و پرورش تشکیل شده است، نظر برخی والدین درباره سرویس مدارس را جویا شده و با مسئولان منطقه درباره اینکه چه نظارتی بر عملکرد سرویس مدارس صورت می‌گیرد و برنامه‌هایشان در این حوزه گفت‌وگو کرده‌ایم.

    راه مدرسه ایمـن است؟
  • بوستان در محاصره شربت خورها !

   حمیدرضابوجاریان - قرار نبود ساختمانی که برای فعالیت‌های فرهنگی و تجمع کتابخوان‌ها ساخته شده بود به مرکزی برای تجمع معتادان یا آنهایی که در تلاش برای ترک اعتیاد هستند بدل شود. چرخ روزگار به نحوی چرخید که بساط کتابخانه جمع شود و قفلی بزرگ تنها یادگاری باشد از کتابخانه بوستان. فعال شدن ۲ مدرسه دخترانه در کنار بوستان لاله و راه‌اندازی فرهنگسرای یاس چند صد‌متر آن طرف‌تر عده‌ای را به این فکر انداخت تا قفل بزرگ زده شده بر در کتابخانه را باز کنند و مرکز ترک اعتیاد منطقه را در دل بوستان و در کنار ۲ مدرسه دخترانه برپا کنند.‌کاری که از همان روزهای اول به یکی از دغدغه‌های اهالی تبدیل شد و آنان را وادار کرد نسبت به این تصمیم نامه‌نگاری کنند و بخواهند مرکز DIC را جمع آوری کنند. نامه‌هایشان تا امروز جوابی نگرفته است. درآستانه بازگشایی مدارس برخی اهالی نگرانی‌های خود را از تجمع معتادان در بوستان و نزدیک مدرسه با همشهری محله در میان گذاشتند. خبرنگار همشهری محله نیز تلاش کرده این دغدغه‌ها را با مسئولان در میان بگذارد.

    بوستان در محاصره شربت خورها !
  • کمبود فضای تحصیلی در تهرانسر

   مهدی اسماعیل‌پور- به اول مهر نزدیک می‌شویم و زمان چندانی تا بازگشایی مدارس باقی نمانده است. در روزهای گذشته والدین، فرزندان‌شان را در مدارس ثبت‌نام کرده و این روزها به دنبال تهیه کیف و کتاب و دفتر برای آنها هستند تا با آمادگی کامل به استقبال سال جدید تحصیلی بروند. اینها در شرایطی است که مدیران آموزش و پرورش باتوجه به افزایش ناگهانی و چشمگیر جمعیت و ثابت ماندن سرانه تحصیل در منطقه به شدت نگران آینده مدارس و دانش‌آموزان هستند. با ۲ نوبته شدن مدارس در سال تحصیلی جدید و تراکم شدید در کلاس‌های درس زنگ خطر و هشدار به صدا درآمده است و باید از همین حالا به فکر ساختن مدارس جدید برای ساکنان تازه وارد منطقه باشیم. در غیر‌این صورت برای سال‌های آینده تعداد مدارس ۲ شیفت، افزایش پیدا کرده و کلاس‌های درس لبریز از دانش‌آموز خواهد شد.

   کمبود فضای تحصیلی در تهرانسر
  • خانم‌ها لطفاً ورزش کنید!

   مهدی اسماعیل‌پور- بسیاری از مردم بر این باورند که ورزش‌های قدرتی و نسبتاً خشن صرفاً مردانه بوده و خانم‌ها نمی‌توانند در آن رشته‌ها فعالیت کرده و به موفقیت و توفیقی برسند، اما یکی از بانوان ورزشکار تهرانسر با موفقیت‌های بین‌المللی و کسب مدال‌های زرین نشان داد و ثابت کرد که بانوان هم می‌توانند در رشته‌هایی که بر اساس تصور عامه مردم، مردانه هستند به موفقیت برسند. برای خودمان هم تعجب‌آور بود که پری گلی اقدم، ورزشکار ۱۹ ساله محله تهرانسر توانسته است در رقابت‌های بین‌المللی پاورلیفتینگ، ۴ مدال طلایی کسب کرده و پرچم ۳ رنگ ایران را با افتخار به اهتزاز درآورد. سراغ این بانوی ورزشکار و موفق محله رفتیم تا از او درباره موفقیت‌هایش و رشته ورزشی بسیار ویژه و خاصی که انتخاب کرده صحبت کنیم.

   خانم‌ها لطفاً ورزش کنید!
  • دردسر زمین‌های رهــا شده

   زمین‌های خاکی زیادی در محله چیتگر شمالی وجود دارد که هر کدامشان برای خود داستانی دارند. برخی مالک دارند و مالکانشان مدت‌هاست در انتظار پیدا کردن سرمایه‌گذاری برای آغاز ساخت‌وساز هستند؛ برخی دیگر هم در تملک شهرداری است و قرار است از این زمین‌ها برای تأمین سرانه‌های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی محله استفاده شود. هرچه هست اهالی از این وضع گلایه دارند و می‌خواهند مشکلات‌شان با این زمین‌های رها شده، برطرف شود. همشهری محله برای بررسی این موضوع با برخی اهالی درباره مشکلات‌شان گفت‌وگو و نظر یکی از مسئولان شورایاری محله و شهردار ناحیه را درباره چالش‌های مطرح شده از سوی ساکنان را جویا شده است.

   دردسر زمین‌های رهــا شده
  • رضا در ژاله حسین در شلمچه

   نگار حسینخانی- اسماعیل فرجی‌برزگر، پسر چهارم خانواده فرجی‌برزگر است. خودش از رزمندگان دوران جنگ تحمیلی بوده و در این جنگ از ۵ برادرش ۲ برادر شهید و ۲ برادر دیگرش جانباز شده‌اند. کارمند بازنشسته صدا و سیما که اکنون پرورش ماهی و کشاورزی می‌کند و روزهایش را در خاک آبا و اجدادی‌اش بویین زهرا می‌گذراند و شب‌ها را به شهرک غزالی می‌آید. چند سالی است کارش این است. می‌گوید از شهر گریزان است و کشاورزی با همه دردسرهایش به او آرامش می‌دهد. صحبتش که با ما تمام می‌شود به خانه مادر می‌رود. مادر شهیدان رضا و حسین فرجی برزگر که اکنون در کوچه شهیدان فرجی در سی‌متری جی زندگی می‌کند و هنوز به یاد عزیزانش نفس می‌کشد. خودش با یادآوری خاطرات چشمانش پر و خالی می‌شود. از ۲ برادری برایمان می‌گوید که یکی را در روزهای نخستین انقلاب و دیگری را در روزهای پایانی جنگ تحمیلی با ۱۰ سال فاصله از دست داده و حالا تنها با یادشان دلگرم است. اسماعیل فرجی خودش هم از جانبازان سرافراز دفاع ‌مقدس در عملیات کربلای ۴ و فتح‌‌ آبادان است.

   رضا در ژاله حسین در شلمچه
  • کاش منطقه‌مان بیمارستان داشت

   مهدی اسماعیل‌پور- ایرج باباحاجی روزنامه‌نگار باسابقه و معروف مطبوعات که سال‌ها در مطبوعات ورزشی، اجتماعی و هنری قلم می‌زد و از ساکنان قدیمی شهرک آزادی بود در۴۷ سالگی به دلیل سکته قلبی‌دار فانی را وداع گفت و درگذشت تا محله و منطقه ۲۱ یکی از چهره‌های سرشناس و فعال‌اش در حوزه مطبوعات را از دست بدهد. مرحوم باباحاجی که در سال‌های اولیه انتشارهمشهری محله سابقه همکاری و قلم زدن در این نشریه را نیز داشت با بیش از ۲۰ سال فعالیت در رسانه‌ها و خبرگزاری‌های مختلف برای اهالی ورزش به‌ویژه فوتبال، هنرمندان و پیشکسوتان حوزه سینما و البته استادان و سردبیران مطرح و قدیمی روزنامه‌نگاری و نویسندگی کشور چهره و نامی آشنا بود.

   کاش منطقه‌مان بیمارستان داشت
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  تهران سما
  همشهری آنلاین
  سامسونگ
  راهنما
  بانک ملت
  جاباما
  الو پیک
  بچه های آسمان

  چند رسانه ای

  راهنمای محله