• خبره‌های کابل دزد!

   سودابه رنجبر- وقتی زنگ گوشی تلفن به صدا درآمد و یکی، دو نفر از اهالی خیابان «بابک» شروع کردند به گله و شکایت از قطعی برق و سوختن وسایل برقی منزلشان، حتی تصورش را هم نمی‌کردیم که مشکل تا این حد جدی باشد. اهالی خیابان بابک از قطعی برق و خسارت‌های میلیونی به وسایل برقی گله داشتند. حدود ۶۰ خانوار متضرر شده بودند. بیشتر آیفون‌ها سوخته و این نخستین مشکلی بود که اهالی برای رفت‌وآمد به منزلشان با آن روبه‌رو بودند. ساکنان کوچه‌های شهید اسماعیلی، نورالهی و بختیاری در خیابان بابک بیشترین آسیب را دیدند. اهالی دلیل قطع برق را نمی‌دانستند. برق منازل حدود ساعت ۴:۳۰ صبح قطع و بعداز ۲ ساعت و نیم برقرار شد اما به دلیل خسارتی که به بعضی لوازم خانگی وارد شد زندگی اهالی این خیابان مختل شده بود. مشکلاتی مثل باز نشدن در پارکینگ، از کار افتادن آیفون‌های آپارتمان‌ها و پمپ‌های آب که آب را به طبقات بالاتر آپارتمان‌ها هدایت می‌کنند و... در یک کلام خسارت‌های زیادی به اهالی وارد شد. اما دلیل این همه خسارت چه بود و چرا یک قطعی برق تا این حد خسارت به بار آورد؟

   خبره‌های کابل دزد!
  • سرگردان بین شهر و روستا

   سودابه رنجبر- اسلام‌آباد (اشرف‌آباد) نام یکی از روستاهای اطراف شهرری است. البته از روستا فقط نامش را یدک می‌کشد. این حال و روز بیشتر روستاهای این حوالی است. این اطراف بیشتربه شهرک صنعتی شبیه شده است تا روستا.

    سرگردان بین شهر و روستا
  • دلی پر از گلایه‌های ناگفتـه

   عطیه اکبری- حاج «عباسعلی عرب کرمانی» را فراموش کرده‌اند. آزاده‌ای که۷ سال از عمرش را در اردوگاه‌های عراق به اسارت گذراند و در همه این سال‌ها حسرت یک آه را بر دل عراقی‌ها گذاشت. مرد شوخ‌طبع و شیرین سخن جبهه را فراموش کرده‌اند.

   دلی پر از گلایه‌های ناگفتـه
  • سفر پر خاطره با ماشین‌ دودی حاج رضا

   محمد حسینی - اسباب‌بازی‌هایی زیبا و ظریف از جنس حلبی پشت ویترین مغازه آقارضا خودنمایی می‌کنند. خیلی از اهالی ری که کودکی خود را در ۵۰ یا ۶۰ سال قبل جاگذاشته‌اند هنوز هم خاطره شیرین ماشین‌های دودی را که با حلبی می‌ساخت به یاد دارند.

   سفر پر خاطره با ماشین‌ دودی حاج رضا
  • فراموش‌شدگان مـلک ری

   عطیه اکبری- خانه امینی و فخرالدوله بالاخره ثبت ملی شد. این خبر در روزهای گذشته در کانال‌های خبری دنیای مجازی دست به دست چرخید. خانه امینی و فخرالدوله جزو معدود بناهای تاریخی به جا مانده از سالیان دور است که در کهریزک قرار دارد...

    فراموش‌شدگان مـلک ری
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   فقیه مبارز و ماندگار

   آیت الله لاله زاری؛ مجتهد کشاورز

   هوشنگ صدفي: آيت‌الله «سید مهدي لاله زاري» فرزند خلف مرحوم حاج «سيد محمدصادق لاله‏زاري» از عالمان معروف معاصر تهران بود. او سال ۱۲۸۱ در روستاي «دركه» تهران متولد شد و درس‌هاي سطح را نزد مرحوم «شيخ مهدي نوري» و «ميرزا طاهر تنكابني» آموخت. در زمان آيت‌الله «ميرزا محمدتقي شيرازي» براي تحصيل علوم ديني به نجف اشرف مهاجرت كرد و پس از مدتی به ايران بازگشت. سال ۱۲۹۹ همزمان با كودتاي رضاخان به نجف رفت و مدت ۱۲ سال از محضر استاداني مثل آيت‌الله «اصفهاني» و آيت‌الله «ضياءالدين عراقي» و آيت‌الله شيخ «كاظم شيرازي» بهره‌برد. آيت‌الله لاله‌زاري سال ۱۳۱۷ به ايران مراجعت كرد و در مسجد لاله‌زار به خدمات ديني پرداخت. 

  آرشیو
  • آیت‌الله با حقوق نمایندگی بیمارستان ساخت

   علی اشرف خانلری - نخستین همایش کشوری نقش روحانیت در توسعه سلامت و گرامیداشت مرحوم آیت‌الله «سیدرضا فیروزآبادی» با حضور وزیر بهداشت، خانواده آیت‌الله ‌فیروزآبادی و جمعی از مسئولان و خیّران در شهرستان ری برگزار شد. دکتر «سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در این همایش گفت: «یکی از ویژگی‌های مهم روحانیت این است که آنها برآمده از مردم و در متن مردم هستند. روحانیت از متن مردم، مشابه مردم و غمخوار مردم هستند و با توجه به این ویژگی‌ها، مردم برای آنها احترام ویژه‌ای قائل‌ هستند.»

    آیت‌الله با حقوق نمایندگی بیمارستان ساخت
  • بزرگترین فرش چرم دنیا را ساختم

   عطیه اکبری- شاید وقتی در کارگاه کوچک کفاشی پدرش تصمیم گرفت راهی برای نجات محیط‌زیست از دورریختنی‌های کوچک چرمی پیدا کند فکرش را هم نمی‌کرد که بعد از ۲سال رکورد ساخت بزرگ‌ترین فرش چرم دنیا را در کتاب گینس به نام خود ثبت کند. فرشی که دستمایه ساخت آن ۸ میلیون تکه کوچک چرم بود. فکرش را هم نمی‌کرد که بتواند راهی برای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی بیابد و محصولات تولیدی‌اش را به کشور همسایه صادر کند. برای ۷۲ نفر جویای کار شغل ایجاد کند. کاسه چه کنم را از دست نیازمندان بگیرد و به جای آن راه و روش تولید و کارآفرینی و کاسبی را به آنها بیاموزد و کارآفرین برتر در حوزه صنایع‌دستی شود اما همه این اتفاق‌ها افتاد و حالا «مصطفی مصری» سرش را بالا می‌گیرد و به خیلی‌ها که فقط دست روی دست می‌گذارند، از بازار بی‌رونق اشتغال گلایه می‌کنند و چشم به راه معجزه هستند ثابت می‌کند که خواستن توانستن است. فقط کمی فکر می‌خواهد و توکل و همت. همین و بس.

   بزرگترین فرش چرم دنیا را ساختم
  • تو فکرسقف محکم باش!

   تسهیلات بهسازی و نوسازی روستایی با سود ۵ درصد به متقاضیان ساکنان روستاهای استان تهران اعطا می‌شود. «حمید خیرخواه‌» مسئول تسهیلات بنیاد مسکن شهرستان ری با بیان این خبرگفت: «به متقاضیانی که زمین روستایی و قصد ساخت واحد مسکونی دارند به ازای هر واحد، ۱۸ میلیون تومان و به متقاضیانی که املاک مسکونی فرسوده دارند بابت تخریب و نوسازی به ازای هر واحد مبلغ ۲۰ میلیون تومان تسهیلات کم‌بهره‌ پرداخت می‌شود.»

    تو فکرسقف محکم باش!
  • اسرار قلعه گنج!

   عطیه اکبری- «دولت‌آباد» را می‌توان متفاوت‌ترین محله جنوب پایتخت نامید. محله‌ای با معماری و قومیت‌های متفاوت که بعد از محله‌های قدیمی اطراف حرم که وامدار تاریخ چند صدساله‌اند، آن را نگین محله‌های ری می‌گویند اما بسیاری از اهالی‌اش نمی‌دانند در پس نام محله‌ای که در آن زندگی می‌کنند چه تاریخچه کهن و شنیدنی نهفته است. تاریخی که حلقه وصل این روزهای دولت‌آباد به بیش از ۲۵۰ سال قبل است. هسته اولیه دولت‌آباد قلعه‌ای قدیمی در خیابان دهخداست. قلعه‌ای که تنها‌‌‌ آبادانی این محله در سال‌های دور بود و باید همه آنچه قدیمی‌ها از آن قلعه به یاد داشتند از گنجینه خاطراتشان بیرون می‌کشیدیم. به همین دلیل بود که تصمیم گرفتیم سراغ قدیمی‌ترین‌های محله برویم. آنها که گردپیری در کوچه‌پسکوچه‌های همین محله بر چهره‌شان نشسته است. در این گشت‌و‌گذار با «محمد زهری» و «رمضان فرخ‌رو» همراه شدیم. مردی که آوازه تعزیه خوانی‌اش در همه کشور پیچیده است. حالا این ۲نفر با زبانی دلنشین از خاطرات شنیدنی‌شان می‌گویند و ما را سوار بر ماشین زمان می‌کنند و به مهمانی باشکوه و تاریخی قلعه دولت‌آباد می‌برند.

   اسرار  قلعه گنج!
  • تظاهرات آرامی که به خون نشست

   بعضی از حوادث تاریخی مختص به یک شهر نمی‌شود اما آثار آن در یک منطقه وسیع‌تر بروز می‌کند. تظاهرات ۱۸ دی سال ۱۳۵۷ در شهرری نمونه‌ای از همین اتفاق است که حدود ۲۴ روز بعد از این واقعه، هواپیمای امام خمینی(ره) در فرودگاه تهران برزمین نشست و پس از آن انقلاب اسلامی ایران پیروز شد. در این روز با تظاهراتی که در خیابان حرم با حضور خودجوش جوانان انقلابی و جمعی از بزرگان شهرری اتفاق افتاد چند تن از جوانان محله شهید و زخمی شدند. تاریخ ۱۸ دی اگرچه در تقویم نیامده است اما این روز هیچ‌وقت از یاد و خاطر مردم شهرری پاک نمی‌شود.

   تظاهرات آرامی که به خون نشست
  • سرش، استخوانش ودلــش شکست

   سودابه رنجبر- نگاهم به تونل خیره مانده. کم‌کم قطار مترو از راه می‌رسد. قرار است اینجا به هم ملحق شویم تا به سمت بهشت زهرا(س)، قطعه شهدا برویم. قبل از اینکه قطار به ایستگاه برسد. زنگ می‌زنم؛ صدای مادر را از آن سوی خط می‌شنوم که می‌گوید: «من انتهای واگن خانم‌ها ایستاده‌ام. چند شاخه گل در دست دارم.» صدایش آرام و مهربان است. مثل همه مادران شهید. قطار وارد ایستگاه می‌شود. بیشتر خانم‌ها گل به دست دارند. بدون اینکه قبلاً با او ملاقاتی داشته باشم می‌شناسمش. نمی‌دانم چرا؟ شاید به خاطر غمی که پشت قاب عینکش پنهان کرده و شاید برای حرمت نگاهش. مادرشهید ستاری ۳سال است که هر پنجشبه به دیدار فرزندش در قطعه ۵۰ بهشت زهرا(س) می‌رود. امروز با او همراه می‌شویم تا مزار شهید «سیدعلیرضا ستاری». شهیدی که به دست فتنه گران سال ۱۳۸۸، مجروح و بعداز تحمل حدود ۵ سال درد و رنج به درجه رفیع شهادت نایل شد.

   سرش، استخوانش ودلــش شکست
  • ۱۲ سال بلاتکلیفی پروژه طغرل

   انسیه اسماعیلی- شهرری به دلیل قدمت باستانی و مذهبی دیرینه‌ای که دارد به‌عنوان یکی از مناطق تاریخی کلانشهر تهران شناخته شده است.ضلع بیستم پایتخت به‌عنوان قبله و پیشانی تاریخی تهران در طول چند سال اخیر مورد نگاه ویژه مدیریت شهری قرار گرفته است و طرح‌های عمرانی، ترافیکی، فرهنگی، ورزشی و اجتماعی متعددی در این منطقه به اجرا درآمده که مجموع این طرح‌ها، فاصله طبقاتی جنوبی‌ترین نقطه شهر را با شمالی‌ترین مناطق تهران کاهش داد. اما در بین صدها طرح کوچک و بزرگی که در گوشه و کنار منطقه ساخته شد کلنگ یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های عمرانی و فرهنگی شهرداری تهران هنوز در محله تاریخی «ظهیرآباد» ‌گیر کرده است.

    ۱۲ سال بلاتکلیفی پروژه طغرل
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما
  همشهری آنلاین

  چند رسانه ای

  راهنمای محله