• تقویت استعدادها با افزایش امکانات

   الهه قاسملو- از صحبت کردن با او انرژی مثبت می‌گیریم. وقتی شادابی، نشاط و انرژی سرشاری را در کنار سن و سال کم او می‌بینیم، او را از ته دل تحسین و سلامتی و موفقیت روزافزون و آینده‌ای درخشان را برایش آرزو می‌کنیم. دختر نمونه و قهرمان محله ما در سکوهای مختلف ورزشی، فرهنگی، هنری و ادبی افتخارآفرینی کرده است. بانوی ورزشکار منطقه ما بیش از ۷سال است که در رشته‌ آمادگی جسمانی فعالیت می‌کند. او در کنار دریافت مدال‌های رنگارنگ ورزشی، چند سال پیاپی به‌عنوان بر‌ترین دانش‌آموز منطقه از سوی سازمان آموزش و پرورش شهر تهران معرفی و مورد تقدیر قرار گرفته است. «آرزو امانی» اعتقاد دارد بزرگ‌ترین نعمت، سلامتی است و می‌توان آن را با ورزش به دست آورد. او در این‌باره می‌گوید: «وقتی انسان بدن سالم داشته باشد عاقلانه‌تر برای زندگی تصمیم می‌گیرد و می‌تواند نشاط و حسن خلق را جزو خصوصیات اخلاقی‌اش قرار دهد.» او در ادامه به نقش تحرک و ورزش در دفع سیگنال‌های منفی از محیط اطراف و سالم و قوی ماندن روح و روان انسان اشاره می‌کند. آنچه در ادامه می‌خوانید حاصل گفت‌وگوی ما با این دختر قهرمان محله است.

   تقویت استعدادها با افزایش امکانات
  • انتخاب آگاهانه داشته باشیم

   رضا افراسیابی- بدون‌‌‌ تردید نوع پوشش هرکسی نشان‌دهنده شخصیت اوست و به همین دلیل باید توجه ویژه‌ای به آن چیزی که قرار است بپوشیم داشته باشیم. در چند سال گذشته مانتوهای پشت‌نویسی شده رواج فراوانی داشته و بسیاری حاضرند که پول زیاد پرداخت کنند تا آن مانتوها را بپوشند. اما سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا این مانتوها با فرهنگ جامعه ما همخوانی دارد؟ یا اینکه مانتوهای مغایر باارزش‌های جامعه ما نباید از سوی مشتری تقاضا شود یا اصلاً نباید تولید شود؟ با توجه به اینکه بازار احسانی در منطقه ما انتخاب اول خیلی‌ها برای خرید مانتو و پوشاک زنانه است و هر روز بسیاری از شهروندان حتی از مناطق دیگر به اینجا مراجعه می‌کنند، سراغ چند مانتو‌فروشی بازار احسانی رفته‌ایم و با آنها درباره وضعیت پوشش در این روزها گفت‌وگو کرده‌ایم. البته با تعدادی از اهالی هم درباره اینکه نوع پوشش چقدر باارزش‌های حاکم بر جامعه ما مطابقت دارد همصحبت شده‌ایم.

   انتخاب آگاهانه داشته باشیم
  • همه به عصرانه شــاد دعوتیم

   پریناز جاوید- گرچه یک هفته انتظار آمدن روز جمعه را داریم، اما بی‌حوصلگی و کلافگی این روز هم برای خودش داستانی است. یکی از ساده‌‌ترین راه‌‌های رهایی از این وضعیت، رفتن به بوستان‌‌های محله و استفاده از فضای فرح‌بخش آن است، اما این روزها حکایت حضور در بوستان بعثت در عصر جمعه، حکایت یک تیر و دو نشان است. برنامه متفاوت و جالبی که با عنوان «آدینه‌ها عیدند» در این بوستان برگزار می‌شود، عصر روزهای جمعه، برای خانواده‌ها لحظاتی شاد را رقم می‌زند. البته امسال این برنامه‌های شاد به علت استقبال خوب اهالی بیشتر شد و علاوه بر روزهای جمعه، با عنوان «عصرانه‌های شاد» روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته را هم دربرگرفت. در خنکای عصرگاهی یکی از این روزها سری به بوستان بعثت زدیم و در این برنامه که به همت فرهنگسرای مهر و برای غنی‌سازی اوقات فراغت شهروندان و فراهم کردن فضای تفریحی سالم برای خانواده‌ها برگزار می‌شود و تا پایان تابستان ادامه دارد، شرکت کردیم. این شما و این گزارش این برنامه شاد خانوادگی.

   همه به عصرانه شــاد دعوتیم
  • این لبــاس بـرازنـده بچـــــــــه‌های ماست؟

   فرهاد کنکاش- ماه مهر که از راه می‌رسد، کوچه و خیابان‌ها پر می‌شود از دانش‌آموزانی که با لباس‌های یکدست به سمت مدرسه می‌روند. دیدن بچه‌ها با لباس‌های شاد و یکدست، زیبایی چشمنوازی به محله‌ها می‌دهد. البته این زیبایی به همین سادگی به دست نیامده و همیشه جزو موارد مناقشه ‌بر‌انگیز بین خانواده‌ها و مسئولان مدارس بوده است. اختلاف‌های ناشی از تنوع سلیقه در انتخاب رنگ و مدل و از همه مهم‌تر کیفیت پارچه و قیمت تمام‌ شده این لباس‌ها، از چالش‌هایی است که در این خصوص وجود دارد و هرسال در مقاطعی ایجاد و در نهایت با اجبار مسئولان مدارس یا تفاهم خانواده‌ها کمرنگ می‌‌شود. این روزها شاهد توزیع لباس فرم دانش‌آموزان در منطقه هستیم و بیشتر خانواده‌ها گلایه‌هایی از رنگ و کیفیت پارچه لباس‌ها دارند و از قیمت‌ها گلایه می‌کنند. به همین بهانه سراغ اهالی، فعالان عرصه پوشاک، فروشندگان پارچه، متخصص پوست و مسئولان رفته‌ایم تا درباره این موضوع برایمان صحبت کنند. شاید به این طریق دغدغه خانواده‌ها رفع شود.

   این لبــاس بـرازنـده بچـــــــــه‌های ماست؟
  • هنرم را نـذرآموختن دیگران می‌کنم

   کبری خدیوی- «مهدی عبدالحسینی» هنرمند محله خانی‌آبادنو جنوبی، از نقاشان و مجسمه‌سازان برجسته کشور است. او در سرای محله به اهالی آموزش می‌دهد و برای نیازمندان شرایط ویژه‌ای فراهم کرده است تا به خاطر مشکلات مالی از فراگیری هنر محروم نمانند. عبدالحسینی در حال حاضر در دانشکده فنی شریعتی به‌عنوان مدرس رشته هنر تدریس می‌کند و ایده‌هایی نو برای زیباسازی محله‌اش در ذهن دارد. در ادامه آنچه می‌خوانید حاصل صحبت ما با این نقاش هنرمند است.

   هنرم را نـذرآموختن دیگران می‌کنم
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   مردي كه بذر محبت در دل اهالي مي‌كارد

   مردي كه بذر محبت در دل اهالي مي‌كار

   كمرش از فرط پيري خم شده اما چهره‌اش نوراني است. عمري عبادت و اشك‌هايي كه لابه‌لاي صحبت‌هايش مي‌ريزد، گوياي اين است كه عشق و محبت امام حسين(ع) وجودش را فراگرفته است. همين ارادت به اهل‌بيت(ع) است كه او را سرپا نگه داشته و در ۸۰سالگي هم به مساجد، حسينيه‌ها و تكايا مي‌رود و در مدح امامان معصوم(ع) مي‌خواند. همچنان صداي رسا و دلنشيني دارد و با وجود سن زياد، گوش‌هايش به خوبي مي‌شنود و بدون عينك مي‌تواند نوشته‌هاي‌ريز كتاب‌هاي مداحي و دستنوشته‌هاي قديمي را مطالعه كند. حاج علي قنبر حبيب‌پور، همه اين نعمت‌ها را مرهون نوكري‌اش در دستگاه امام حسين(ع) مي‌داند و اعتقاد دارد اگر مداحان مي‌خواهند مستمع خود را در مجالس نگه دارند، بايد براي امام حسين(ع) بخوانند. او تعريف مي‌كند: «زماني كه ما نوحه‌خواني را شروع كرديم، يكي، دو نفر بيشتر مداح در ده وجود نداشت. قديم‌ترها كتاب هم خيلي پيدا نمي‌شد و فقط يكي، دو منبع براي مرثيه‌خواني وجود داشت.» حبيب‌پور برخلاف بسياري از مداحان با نوآوري و سبك‌هاي جديد مخالفتي ندارد. او مي‌گويد: «هركسي به هر نحوي در مظلوميت امام حسين(ع) و ياران وفادارش بخواند و ديگران را به فك

  آرشیو
  • چرخ زندگی را با کمک هم می‌چرخانیم

   معصومه فرجی- این روزها که چرخ زندگی برای برخی از خانواده‌ها به سختی می‌چرخد، افرادی هستند که با فراگیری مهارت و حرفه، نه تنها برای خود، بلکه برای دیگران هم کار ایجاد و درآمدزایی می‌کنند. کارآفرینانی که یکی از دغدغه‌های‌‌شان تأمین معیشت نیازمندان منطقه است و تلاش می‌کنند با گسترش کارگاه‌های خود دستگیر آنها باشند. یکی از این کارآفرینان «احمد روحی» جوان پرتلاش محله شریعتی جنوبی است که چندی پیش به‌عنوان کارآفرین برتر منطقه معرفی شد. به کارگاه تولیدی او رفتیم تا دلیل انتخابش را به‌عنوان کارآفرین برتر منطقه جویا و با فعالیت‌هایش آشنا شویم.

   چرخ زندگی را با کمک هم می‌چرخانیم
  • نیازمندان را با مهارت‌آموزی توانمند کنیم

   معصومه فرجی- از همان زمانی که فن‌آوری کامپیوتر وارد کشور ما شد همه می‌دانستند که دیر یا زود باید آن را به‌عنوان یک حرفه یاد بگیرند. فراگیری این مهارت امروزه یکی از الزامات زندگی به شمار می‌آید و چه خوب است که بتوان آن را در سنین کم فراگرفت تا بتوان از این مهارت استفاده مناسب کرد. «محدثه قربانی» یکی از دانش‌آموزان پرتلاش محله شکوفه جنوبی است که بعد از گرفتن مدرک کشوری کامپیوتر در ۱۴سالگی، علاوه بر آموزش رایگان به نیازمندان طرحی را با عنوان هبه رایانه‌های کارکرده در سرای محله شکوفه جنوبی به اجرا درآورده است. سراغ او رفتیم تا با برنامه‌هایی که برای اهالی و محله‌اش دارد آشنا شویم.

   نیازمندان را با مهارت‌آموزی توانمند کنیم
  • بام سـبز رشــید

   کبری خدیوی- خاطرات قدیمی‌‌تر‌ها پر است از گلدان‌های شمعدانی و حیاط‌های پراز درخت که حالا آپارتمان‌های قدونیم قد به جایشان قدعلم کرده‌اند. می‌گویند روزگاری شهر تهران به شهر درخت‌‌های چنار معروف بود، چنارهایی که حالا دیگر در کوچه‌پسکوچه‌های این شهر بزرگ جای نفس کشیدن ندارند و باید به دادشان رسید. در این هیاهوی ساخت‌وسازهای شهری، درختان و گیاهان و گل‌ها فراموش شده‌اند. شاید بهترین روش برای احیای اینها، راه‌اندازی باغچه‌های خانگی باشد. باغچه‌هایی پر از گل‌ها و گیاهان که شادی‌آفرین و آرامش بخش روح و روان هستند. «اگر حیاط دارید برای خودتان در باغچه انواع گل و نهال و حتی سبزی‌ بکارید. اگر هم ‌محل زندگی‌تان در آپارتمان است، چند گلدان کوچک بخرید و در طول روز به آنها رسیدگی‌ کنید.» اینها توصیه شهروند سالمند، اما باذوق و سلیقه محله رسالت است که در پشت‌بام خانه‌اش گلخانه‌ای بزرگ برپا کرده است. در ادامه آنچه می‌خوانید حاصل صحبت ما با «رشید شهریور» هم‌محله‌ای بازنشسته، شاد و زنده دل ماست.

   بام سـبز رشــید
  • آموزش هنر پول‌سازی از چرم

   معصومه فرجی- یکی از هنرهایی که از قدیم در بین ایرانی‌ها طرفداران زیادی داشته، هنر سراجی یا تولید اجناس چرمی است. در سال‌های اخیر بسیاری از تولید‌کنندگان داخلی به خاطر واردات بی‌رویه تولیدات چرمی از کشورهای دیگر ناچار به تعطیلی کارگاه خود شده‌اند. در این بین هستند کارآفرین‌هایی که با بالا بردن کیفیت اجناس خود با اجناس خارجی رقابت می‌کنند و نبض بازار را در دست گرفته‌اند. «غلامرضا دوستی» همراه با «محسن حقیقی» از کارآفرین‌های جوان محله شکوفه جنوبی هستند. در کارگاه آنها حتی تکه‌ای چرم هم دور‌ریز نمی‌شود و با همت این کارآفرین‌های جوان منطقه چرخ زندگی بسیاری از خانواده‌های نیازمند می‌چرخد. برای آشنایی بیشتر با فعالیت‌هایی که در این کارگاه صورت می‌گیرد، سری به آن در سرای محله شکوفه جنوبی زده‌ایم.

   آموزش هنر پول‌سازی از چرم
  • آیــنده از آن ماسـت

   کبری خدیوی- اهمیت دادن به ورزش و در نظر گرفتن هزینه‌ای برای آن علاوه بر هدیه سلامتی و تندرستی به فرد آینده خوب و پرنشاطی را برای او و خانواده‌اش فراهم می‌کند. در محله‌های منطقه خانواده‌هایی را می‌توان یافت که با وجود مشکلات اقتصادی و نبود امکانات کافی، ورزش برایشان اهمیت دارد و برای کلاس‌های ورزشی فرزندانشان هزینه می‌کنند. «عباس باهوش» و «محمد سلمانی» ۲ژیمناستیک‌کار نوجوان و قهرمان محله‌های شهیدکاظمی و نعمت‌آباد نمونه‌ای از بچه‌هایی هستند که تلاش می‌کنند با موفقیت در ورزش و تحصیل، زحمات خانواده و مربیانشان را جبران کنند.

   آیــنده از آن ماسـت
  • یاور همه جهانــدیدگان

   کبری خدیوی- از معتمدان قدیمی محله خانی‌آبادنوجنوبی است. پیگیری نیازهای اهالی به‌ویژه سالمندان را در اولویت کارهایش قرار داده است. مشغله‌هایش از شناسایی و رسیدگی به سالمندان نیازمند و بیمار تا بررسی کمبودهای محله است. این دغدغه‌ها موجب شده تا در ۷۸سالگی هم دست از کار بر ندارد و در کوچه، خیابان، بوستان و حتی مسجد محله، پای درددل اهالی بنشیند و برای حل مشکلاتشان در حد توان تلاش کند. «میکائیل عبداللهی» یکی از اهالی خیرخواه و خدمتگزار مردم محله خانی‌آبادنو جنوبی است. نام او را از میان کسانی که اسم و رسمی در این راه به هم زده‌اند، انتخاب کردیم تا نظرات اهالی را در مورد کارهایش جویا شویم.

   یاور همه جهانــدیدگان
  • تابســتانـت را اینجا پرکن

   مینا جوانفرد- یک سالن بزرگ که دیوارهایش با قفسه‌های کتاب پوشانده و میزهایی که به‌صورت دایره وسط سالن چیده شده هر روز شاهد بچه‌هایی است که با شوق و ذوق می‌آیند تا قصه‌های قشنگ خاله پروانه را بشنوند. خاله پروانه هر روز با ماجرایی جدید سراغشان می‌آید، ماجراهایی که در آن از دوستی خواهر و برادر و پدر و پسر می‌گوید. از دنیایی که به جای دیو و پری و گرگ و بره، خواهر و برادر و پدر و مادر نشسته‌اند و ماجراهایشان را از دوستی و آشتی تعریف می‌کنند. بچه‌ها با هر جمله بیشتر در دنیای کودکانه‌ غرق می‌شوند و خاله پروانه هم دستشان را می‌گیرد و در این دنیا راهنمایی‌شان می‌کند. اینجا «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منطقه» است که در دل محله خانی‌آبادنو جای گرفته و همان‌طور که از اسمش پیداست برای کودکان و نوجوانان برنامه‌های زیادی دارد. یکی از این برنامه‌ها آموزش مهارت‌های زندگی به بچه‌ها و ایجاد دوستی و آشتی بیشتر آنها با خانواده است. این کانون توجهش را به طور جدی روی این موضوع متمرکز کرده است. همین امر بهانه‌ای شد تا در یکی از روزهای تابستان سری به کانون بزنیم با فعالیت‌هایش بیشترآشنا شویم.

   تابســتانـت را اینجا پرکن
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله