• لقمه مهربانی در همین نزدیکی

   معصومه فرجی- سال گذشته همین موقع‌ها بود که تب دیوار مهربانی در منطقه بسیار داغ شد و برای گزارش از این دیوار به محله نعمت‌آباد رفتیم. دیواری ساده و بی‌آلایش، اما پر از مهر بود. دیواری که اهالی لباس‌هایی که به آن نیاز نداشتند بر روی آن می‌گذاشتند تا نیازمندان برداشته و استفاده کنند. گرچه امسال از این دیوار مهربانی برای پوشاک نیازمندان خبر چندانی نبود، اما اهالی محله نعمت‌آباد باز هم در کار خیر و حمایت از محرومان محله پیشقدم شدند. آنها با کمک صاحب یک اغذیه‌فروشی «سفره مهربانی» برای اطعام نیازمندان برپا کردند. روی تابلو این مغازه با قلم درشت نوشته است سفره مهربانی و زیر آن حدیثی از امام صادق(ع) نقل شده که می‌فرماید: «هر کس گرسنه‌ای را سیر کند بهشت بر او واجب است.» همین جمله کافی است تا اهالی قدم خیری بردارند و با پرداخت پول یک ساندویچ، رسیدی دریافت و روی سفره مهربانی بچسبانند. آنها شاید خود از لحاظ مالی در رفاه نباشند، اما دلی به وسعت دریا دارند و همیشه برای کمک به نیازمندان پیشقدم بوده‌اند. به همین بهانه سراغ اهالی این محله و صاحب اغذیه‌فروشی رفتیم.

   لقمه مهربانی در همین نزدیکی
  • خلاقیت در رکاب زندگی

   معصومه فرجی- چند دقیقه‌ای که می‌گذرد، خانواده داستان ما دوباره بازی‌شان را شروع می‌کنند. این بار رهگذری را خطاب قرار می‌دهند. پسر به آقایی میانسال اشاره می‌کند و می‌گوید: «آقا با حقوق ماهی یک میلیون تومان می‌توان ازدواج کرد و زندگی تشکیل داد؟‌» او پس از اینکه صحبت‌های پدر و مادر را می‌شنود، حق را به پسر می‌دهد و می‌گوید: «اگر جوانی در این زمانه بخواهد زندگی را شروع کند حداقل باید ۲۰۰ میلیون تومان برای رهن خانه و برگزاری جشن عروسی هزینه کند. هزینه عروسی و تهیه خانه بسیار زیاد است. با ماهی یک میلیون تومان که نمی‌تواند این همه پول را تأمین کند.‌» زمانی که متوجه دوربین مخفی می‌شود خودش را «جمشید رفیعی» معرفی می‌کند. وقتی نظرش را درباره این موضوع می‌پرسیم، نمی‌تواند حرف خود را عوض کند و این‌گونه جوابمان را می‌دهد: «۳۹ سال دارم، اما زیر فشار زندگی همه موهایم سفید شده است. وقتی زندگی‌ام را شروع کردم هیچ حامی‌ای نداشتم و تا امروز خانواده‌ام نتوانسته‌اند کمک زیادی کنند. با این حال ناراضی نیستم و خدا را شکر می‌کنم. اما این موضوع به‌خصوصیات هر فرد بستگی دارد. یکی هست که با ماهی ۱۰ میلیون تومان هم

   خلاقیت در رکاب زندگی
  • ۷ ‌خـــوان امـدادرسـانی

   زینب زینال‌زاده- زنگ خطر ایستگاه ۸۱ که به نام شهید «سلیم ابراهیمی» مزین شده به صدا در می‌آید. مأموران در چشم برهم زدنی آماده و به محل اعزام می‌شوند. معبر باریک است و خودروهای آتش‌نشانی نمی‌توانند وارد خیابان مورد نظر شوند. مأموران خودروها را پارک کرده و پیاده می‌شوند. آنها شیلنگ‌ها را به هم متصل می‌کنند و عملیات اطفای حریق را انجام می‌دهند و دقایقی بعد شعله‌های آتش فروکش می‌کند. این تنها بخش کوچکی از مشکلات محله نعمت‌آباد است که مأموران آتش‌نشانی در زمان بروز حوادث برای مهار آتش با آن دست به گریبان هستند. گذاشتن وسایل و اجناس جلو مغازه و پارک خودرو توسط اهالی در دو طرف خیابان‌های کم‌عرض، مشکلات مأموران را مضاعف می‌کند. برای انعکاس برخی از این مشکلات همراه با مأموران آتش‌نشانی ایستگاه شهید ابراهیمی در محله نعمت‌آباد گشت زدیم.

   ۷ ‌خـــوان امـدادرسـانی
  • درآمدم کم است، زن نمی‌گیرم!

   مینا جوانفرد- برنامه‌های دوربین مخفی عموماً جنبه سرگرمی دارند و به‌دلیل مطلع نبودن مردم از وجود دوربین و ضبط لحظات شکل گرفته تا واکنش آنها را ثبت می‌کند. این بار همشهری محله دوربین مخفی را از قالب یک برنامه سرگرمی خارج کرده و از آن برای بررسی یک موضوع اجتماعی استفاده کرده است. این هفته همراه با عکاس نشریه تصمیم گرفتیم سراغ اهالی برویم و نظر آنها را درباره ازدواج جوانان بشنویم. موضوع «دوربین مخفی» ما خانواده‌ای است که می‌خواهند پسرشان را به خواستگاری ببرند، اما پسر چون درآمدش را برای تشکیل یک زندگی کافی نمی‌داند. راضی به رفتن نمی‌شود. آنها بحث می‌کنند و اهالی هم خواسته یا ناخواسته وارد بحث آنها می‌شوند و در این‌باره نظر می‌دهند. عکاس هم در گوشه‌ای ایستاده و پنهانی واکنش آنها را ثبت می‌کند. همراه ما باشید و لحظه به لحظه واکنش اهالی را بخوانید.

   درآمدم کم است، زن نمی‌گیرم!
  • راهی نیست تا نیکـوکاری

   پریناز جاوید- کمک به همنوع عبادت است. در قرآن و روایات اسلامی هم درباره کمک به نیازمندان بسیار تأکید شده است. از طرف دیگر انجام این کار خیر باعث شادی روح و روان کمک‌کنندگان می‌شود. یاری رساندن به افراد بی‌بضاعت به‌خصوص افرادی که در همسایگی ما زندگی می‌کنند، کار خوب و خداپسندانه‌ای است که بهتر است همگان به سوی آن گرایش پیدا کنند. گاهی وقت‌ها سعادت و خوشبختی انسان در همین کارهای خیر کوچکی است که بدون هیچ چشمداشتی انجام می‌دهد. مجمع خیّران منطقه هم با همین اهداف راه‌اندازی شده است که در ادامه با فعالیت‌های آن آشنا می‌شوید.

   راهی نیست تا نیکـوکاری
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   مردي كه بذر محبت در دل اهالي مي‌كارد

   مردي كه بذر محبت در دل اهالي مي‌كار

   كمرش از فرط پيري خم شده اما چهره‌اش نوراني است. عمري عبادت و اشك‌هايي كه لابه‌لاي صحبت‌هايش مي‌ريزد، گوياي اين است كه عشق و محبت امام حسين(ع) وجودش را فراگرفته است. همين ارادت به اهل‌بيت(ع) است كه او را سرپا نگه داشته و در ۸۰سالگي هم به مساجد، حسينيه‌ها و تكايا مي‌رود و در مدح امامان معصوم(ع) مي‌خواند. همچنان صداي رسا و دلنشيني دارد و با وجود سن زياد، گوش‌هايش به خوبي مي‌شنود و بدون عينك مي‌تواند نوشته‌هاي‌ريز كتاب‌هاي مداحي و دستنوشته‌هاي قديمي را مطالعه كند. حاج علي قنبر حبيب‌پور، همه اين نعمت‌ها را مرهون نوكري‌اش در دستگاه امام حسين(ع) مي‌داند و اعتقاد دارد اگر مداحان مي‌خواهند مستمع خود را در مجالس نگه دارند، بايد براي امام حسين(ع) بخوانند. او تعريف مي‌كند: «زماني كه ما نوحه‌خواني را شروع كرديم، يكي، دو نفر بيشتر مداح در ده وجود نداشت. قديم‌ترها كتاب هم خيلي پيدا نمي‌شد و فقط يكي، دو منبع براي مرثيه‌خواني وجود داشت.» حبيب‌پور برخلاف بسياري از مداحان با نوآوري و سبك‌هاي جديد مخالفتي ندارد. او مي‌گويد: «هركسي به هر نحوي در مظلوميت امام حسين(ع) و ياران وفادارش بخواند و ديگران را به فك

  آرشیو
  • اسماعیل‌آباد صاحب سرای محله می‌شود

   الناز عباسیان- هفته گذشته، دبیران شورایاری محله‌های منطقه به صحن علنی شورای‌شهر تهران دعوت شدند تا به نمایندگی از اهالی بخشی از مشکلات و درخواست‌های اهالی را به گوش مسئولان برسانند. در همین جلسه بعد از ارائه گزارشی مختصر از سوی دبیر دبیران شورایاری منطقه، شهردار منطقه و تعدادی از نماینده‌های اعضای شورای‌شهر نظرات خود را درباره مشکلات مطرح شده، اعلام کردند. به گفته دبیر دبیران شورایاری منطقه، تعیین تکلیف طرح‌های نیمه تمام، رسیدگی به بافت فرسوده، رسیدگی به مشکلات بوستان ایرانیان و برچیده شدن بازار دست دوم‌فروشان خلازیر از مهم‌ترین خواسته‌های اهالی محله‌هاست. در ادامه آنچه را که در سیصد و هجدهمین جلسه علنی شورای‌شهر گذشت، می‌خوانید.

   اسماعیل‌آباد صاحب سرای محله می‌شود
  • جایی برای دورهمی همسایه‌ها

   مینا جوانفرد- کلاه پشمی‌اش را روی سرش گذاشته و آرام آرام در کوچه قدم می‌زند. گام‌هایش آرام ولی استوار است. پیر یا جوان فرقی ندارد، هر کسی که پیرمرد خوشروی محله را می‌بیند به نشانه احترام دست به سینه گذاشته و به او سلام می‌دهد. او هم به هر کسی که می‌رسد لحظه‌ای می‌ایستد و احوالپرسی می‌کند. از جوان‌ترها حال پدرشان را می‌پرسد و از بزرگ‌ترها حال فرزندان‌شان را. می‌گوید اهل محل باید از حال هم خبر بگیرند و به فکر همدیگر باشند. بیشتر اهالی محله خانی‌آبادنوجنوبی او را می‌شناسند. از قدیمی‌های محله است که ۵۰سالی می‌شود از شهرستان کوهپایه از توابع اصفهان به تهران مهاجرت کرده و حالا در خیابان میعاد جنوبی زندگی می‌کند. حاج «رستم کثیری» را می‌گوییم، معتمد و ریش‌سفیدی که سال‌هاست یک طبقه‌ از خانه‌اش را وقف حسینیه و هیئت امام حسین(ع) کرده است. حسینیه‌ای که به محل دورهمی اهالی تبدیل شده و این روزها میزبان زن و مرد و پیر و جوان است. وقتی سراغ این پیرمرد ۷۲ ساله می‌رویم به گرمی از ما استقبال می‌کند و با خوشرویی از گذشته‌های محله و دغدغه‌هایش برای ما می‌گوید.

   جایی برای دورهمی همسایه‌ها
  • دوچرخه را به بـنـز ترجیح می‌دهم

   فرزانه سبزعلی- چهره آشنایش را که می‌بینی، محال است یاد خنده‌های «آقااصلان»که در مجموعه آرایشگاه زیبا با آن لهجه شیرین قزوینی صحبت می‌کرد، نیفتی. شناسنامه‌اش می‌گوید ۶۹ سال دارد اما چهره‌اش کمتر از اینها می‌گوید.

   دوچرخه را به بـنـز ترجیح می‌دهم
  • ساخت‌وساز در رسـالت آزاد شد

   حمیدرضا بوجاریان- منطقه ما به دلیل قرارگیری در جنوبی‌ترین نقطه تهران با مشکلاتی مواجه است که مشابه آن را کمتر می‌توان در نقاط دیگر شهر پیدا کرد. یکی از نقاطی که بیشترین مشکلات را دارد، محله‌های حاشیه‌ای رسالت و صالح‌آباد است. ساکنان این شهرک بارها درخواست خود را برای ماندن در حوزه خدمات‌دهی شهرداری تهران اعلام کرده‌اند چراکه به آنها گفته شده از این پس زیرمجموعه بخشداری هستند. همین امر باعث شده برای ساخت‌وساز و نوسازی واحدهای فرسوده خود هم با مشکل مواجه شوند و هیچ نهادی مجوز ساخت‌ به آنها ندهد. درباره وضعیت این شهرک و خدماتی که شهرداری به اهالی در این نقطه پایتخت ارائه می‌کند با شهردار منطقه گفت‌وگو کرده‌ایم. گفت‌وگویی که در نهایت «پیمان قربانی» خبری خوب برای کسانی که قصد ساخت‌وساز در شهرک رسالت دارند، به ما و اهالی می‌دهد.

   ساخت‌وساز    در رسـالت آزاد شد
  • دردسرهای ۱۸۰هکتاری

   الناز عباسیان- ناامنی در بوستان بزرگ ایرانیان، خبری است که گرچه بارها تکرار شده اما کسی به آن اعتنا نمی‌کند. گویا گوش مسئولان هم از این خبر پر شده و بی‌اعتنا از کنار ده‌ها مشکل آن عبور می‌کنند. البته واقعیت امر این است که سهم منطقه ما از این بوستان، فقط یک تابلو و چند اصله درخت و شمشاد و بوته است و همین! به عبارتی چندین هکتار زمین بایر را که تتمه کوره‌های تخریب شده است حصارکشی کرده و بوستان ایرانیان نام نهاده‌اند. جایی در انتهای بزرگراه شقایق و همجوار با محله دولتخواه جنوبی که نزدیکی به بزرگراه آزادگان، بر ناامنی‌اش بی‌تأثیر نبوده است. همراه با سرگرد «اسماعیل افشاری مقدم» رئیس کلانتری منطقه، «موسی سهرابی» دبیر دبیران شورایاری محله‌ها و چند مأمور نیروی انتظامی به بوستان ۱۸۰ هکتاری ایرانیان سر زدیم تا از نزدیک با مشکلات آن آشنا شویم.

   دردسرهای ۱۸۰هکتاری
  • تکـه‌ای از بهشــت

   الناز عباسیان- این روزها مزار شهدای گمنام حال و هوای دیگری دارد. در این قطعه فعالیت های متنوعی از جمله ساماندهی مزارها انجام شده است و شهروندان پنج شنبه ها در اینجا جمع می شوند.

   تکـه‌ای از بهشــت
  • دورهمی دانش‌آموزان شاعر

   مینا جوانفرد- می گویند برای شاعر بودن باید اهل طبیعت باشی. اهل کوه و دریا باشی. استعدادش درونت نهفته باشد و تجربه سال‌ها آزمون و خطا را داشته باشی. همه اینها درست، اما از همه مهم‌تر برای شاعر بودن باید اهل دل باشی. مهم نیست چند سال از عمرت گذشته باشد، همین که خورشید در نگاه تو جور دیگری طلوع کند؛ همین‌که صدای پرندگان در گوش تو آوای دیگری داشته باشد؛ یعنی شاعری. این را از آثار شاعران کم‌سن و سال منطقه‌مان که در یکی از روزهای پاییزی گرد هم جمع شدند می‌توان فهمید. در شعرهایشان شاید از کوه و دریا خبری نباشد اما می‌توان اهل دل بودنشان را لمس کرد. این دانش‌آموزان شاعر در همایشی که به همت پژوهش‌سرای جوانه؛ تنها پژوهش‌سرای علوم انسانی در منطقه برگزار شده بود، دورهم جمع شدند تا نطفه شعر و ادب درونشان را بپرورانند. دانش‌آموزان از مدارس تمام نقاط ایران آثار ادبی‌شان را برای این همایش ارسال کرده بودند و پس از داوری آثارشان انتخاب شده بود. ما هم به همین بهانه در روز برگزاری این همایش در آنجا حضور یافتیم و آنچه می‌خوانید گزارشی از برگزاری این مراسم است.

   دورهمی دانش‌آموزان شاعر
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما
  همشهری آنلاین

  چند رسانه ای

  راهنمای محله