• دورهـمی بهــاری

   جمعی از اهالی منطقه در سفره‌ای که در بوستان ولایت پهن کردیم، از آرزوهایشان گفتند

   دورهـمی بهــاری

  • آنا دلـتنگ آتا

   چهل روز پس از حادثه پلاسکو به دیدار خانواده آتش‌نشان شهید «محمد آقایی» رفتیم

   آنا دلـتنگ آتا

  • هدیه شادی به کودکان کـار

   مینا جوانفرد- زمان تحویل سال، سفره هفت‌سین در همه خانه‌ها گسترده و اعضای خانواده دور هم جمع می‌شوند تا سال جدید را با دعای خیرآغاز کنند. اما این سفره‌ در همه جای شهر رنگارنگ و پررونق نیست. هستند سفره‌هایی که هیچ‌وقت هفت‌سین‌شان کامل ...

   هدیه شادی به کودکان کـار
  • سفر روزانه یک میلیون ماهی قرمز

   رضا افراسیابی- بهار از راه می‌رسد. آمدن سال جدید و نو شدن روزها نشانه‌های زیادی دارد. سبزه، سمنو، سیر و... همه و همه نشانه‌های بهار هستند. ماهی‌های قرمز را فراموش کردیم. ماهی‌های کوچکی که همه ساله در ایام نوروز درون تنگ‌های کوچک و بزرگ به خانه‌ها می‌آیند و زینت بخش سفره‌های هفت‌سین می‌شوند. آیا می‌دانید محل عرضه این ماهی‌ها در منطقه ما قرار دارد؟ همه ساله به‌ویژه، اواخر اسفند، میلیون‌ها ماهی قرمز و کوچک وارد میدان مرکزی‌تره‌بار، در منطقه ما می‌شوند و کاسبان با خرید آنها اقدام به عرضه ماهی در واحدهای خود می‌کنند. سالن شماره ۱۴میدان مرکزی میوه و‌تره‌بار محل فروش این ماهی‌ها به‌صورت عمده است و تمامی ماهی‌های سفره هفت‌سین پایتخت‌نشینان از این محل توزیع می‌شود. در ادامه گزارشی کوتاه از حال و هوای این بازار ماهی‌های گلی و تنگ‌های شیشه‌ای در خیابان شقایق را می‌خوانید.

   سفر روزانه یک میلیون ماهی قرمز
  • دورهـمی بهــاری

   حمیدرضابوجاریان- پهن کردن سفره هفت‌سین رسمی دیرینه است و هر ایرانی بسته به توان و سلیقه خود برای زیباتر کردن سفره هفت‌سین خانه‌اش تدارک کافی می‌بیند. همشهری محله این بار تلاش کرد با برپا کردن سفره هفت‌سین متفاوت، نمایندگان اقشار مختلف مردم را کنار این سفره جمع کند تا اهالی یک‌صدا دعای تحویل سال را بخوانند و برای همنوعان خود بهترین‌ها را آرزو کنند. بوستان ولایت به‌عنوان نماد ولایت‌پذیری اهالی میزبان سفره هفت‌سین ما بود و شهروندان از هر قشر و مرام و مسلکی دور سفره نشستند و سال نو را به همدیگر تبریک گفتند. گزارش ما از هفت‌سین همدلی را که با همکاری سرای محله خانی‌آبادنو شمالی در بوستان ولایت گسترده شد، می‌خوانید.

   دورهـمی بهــاری
  • پیرایش به وقت مهربانی

   رضا افراسیابی- تابستان همین امسال بود که همراه با تعدادی از خیّران به کوره‌های آجرپزی محله دولتخواه رفتیم. آنجا بود که «مصطفی» را برای نخستین بار دیدم. پسربچه‌ای شاد و بازیگوش که در زمین خاکی بازی می‌کرد و مدام دنبال توپ می‌دوید و صدای خنده‌اش محوطه را پرکرده بود. موهای بلند و ژولیده مصطفی که هرازگاهی روی چشمانش می‌افتاد و آزارش می‌داد، نظرم را جلب کرد. از همان روز مدام به یاد مصطفی بودم و دلم می‌خواست فرصتی پیش بیاید تا برایش‌کاری کنم. وقتی موضوع مشارکت آرایشگران هم‌محله‌ای در کار خیر و کمک به نیازمندان پیش آمد، فرصت را غنیمت شمردم و حس کردم این همان فرصتی است که از مدت‌ها پیش دنبالش بودم. همراه با آرایشگر هم‌محله‌ای به کوره‌های آجرپزی دولتخواه رفتیم و مصطفی و سایر دوستانش را برای کوتاه کردن موهایشان به صف کردیم.

   پیرایش به وقت مهربانی
  • سوزون بو تازه بایراموز مبارک

   مینا جوانفرد- مادربزرگ همیشه تعریف می‌کرد زمانی که سهند و سبلان از خواب زمستانی بیدار می‌شدند و برف‌هایشان را می‌تکاندند؛ جویبارها در سینه دشت و دمن راهشان را پیدا می‌کردند. درست همان هنگامی که آفتاب از پس ابرها بیرون می‌آمد و بر دامن ...

   سوزون بو تازه بایراموز مبارک
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   مردي كه بذر محبت در دل اهالي مي‌كارد

   مردي كه بذر محبت در دل اهالي مي‌كار

   كمرش از فرط پيري خم شده اما چهره‌اش نوراني است. عمري عبادت و اشك‌هايي كه لابه‌لاي صحبت‌هايش مي‌ريزد، گوياي اين است كه عشق و محبت امام حسين(ع) وجودش را فراگرفته است. همين ارادت به اهل‌بيت(ع) است كه او را سرپا نگه داشته و در ۸۰سالگي هم به مساجد، حسينيه‌ها و تكايا مي‌رود و در مدح امامان معصوم(ع) مي‌خواند. همچنان صداي رسا و دلنشيني دارد و با وجود سن زياد، گوش‌هايش به خوبي مي‌شنود و بدون عينك مي‌تواند نوشته‌هاي‌ريز كتاب‌هاي مداحي و دستنوشته‌هاي قديمي را مطالعه كند. حاج علي قنبر حبيب‌پور، همه اين نعمت‌ها را مرهون نوكري‌اش در دستگاه امام حسين(ع) مي‌داند و اعتقاد دارد اگر مداحان مي‌خواهند مستمع خود را در مجالس نگه دارند، بايد براي امام حسين(ع) بخوانند. او تعريف مي‌كند: «زماني كه ما نوحه‌خواني را شروع كرديم، يكي، دو نفر بيشتر مداح در ده وجود نداشت. قديم‌ترها كتاب هم خيلي پيدا نمي‌شد و فقط يكي، دو منبع براي مرثيه‌خواني وجود داشت.» حبيب‌پور برخلاف بسياري از مداحان با نوآوري و سبك‌هاي جديد مخالفتي ندارد. او مي‌گويد: «هركسي به هر نحوي در مظلوميت امام حسين(ع) و ياران وفادارش بخواند و ديگران را به فك

  آرشیو
  • دستی به خانه دلمان کشیدیم

   معصومه فرجی- کم‌کم بوی بهار به مشام می‌رسد. در کوچه‌پسکوچه‌های محله، حال و هوای خانه‌تکانی همه جا پر شده است. بعضی‌ها فرش می‌شویند و بعضی درهای ورودی خانه‌هایشان را رنگ می‌زنند و هر کسی به نوعی خود و خانه‌اش را آماده شروع سالی ...

   دستی به خانه دلمان کشیدیم
  • ناگهان آوار در بامداد

   حمیدرضا بوجاریان- شهرک «مرتضی‌گرد» این بار هم در آخرین روزهای سال خبرساز شد و تخریب کامل ساختمانی ۷طبقه، نام محله را به صدر اخبار آورد. این بار هم استفاده از مواد غیرمجاز و اتصال برق باعث شد خسارت‌های سنگینی به شهروندان وارد شود. این حادثه، نخستین‌بار در نوع خود نبوده و متأسفانه آخرین آن هم نخواهد بود زیرا بسیاری از خانه‌های این محدوده یا غیراصولی ساخته شده‌اند یا در آن کارگاه‌هایی فعال است که نباید در محیط مسکونی فعالیت کنند. حادثه روزهای گذشته می‌تواند تلنگری برای مسئولان مربوطه باشد تا جلو ادامه فعالیت چنین کارگاه‌هایی را بگیرند. درباره جزئیات حادثه تخریب ساختمان ۷طبقه محله مرتضی گرد با مسئولان آتش‌نشانی و همسایه‌ها و کسانی که در صحنه آتش‌سوزی و تخریب ساختمان حضور داشتند، گفت‌وگو کرده‌ایم تا اطلاعات بیشتری به دست بیاوریم.

   ناگهان آوار در بامداد
  • طـلایی‌های امـروز

   معصومه فرجی- در این روزهای پایانی سال، خبرهای خوش ورزشی از نوجوانان منطقه به گوشمان رسید. خبرهایی که جامعه ورزشی منطقه را به آینده روشن این قهرمانان تازه نفس خوش‌بین کرده است. آینده‌ای که می‌تواند با کسب مدال طلای المپیک رقم بخورد. ورزش و کسب موفقیت در شرایطی که امکانات کافی وجود دارد کار چندان دشواری نیست. مهم این است که بتوانیم در شرایط سخت و کمبود امکانات به تلاش خود ادامه دهیم.‌کاری که ۳ نوجوان محله خانی‌آبادنوجنوبی انجام داده‌اند. در ادامه گفت‌وگوی صمیمانه‌ای با این ۳ورزشکار را که با غلبه برمشکلات وکمبودها برای منطقه افتخار‌آفرینی کرده‌اند را می‌خوانید.

   طـلایی‌های امـروز
  • آنا دلـتنگ آتا

   زینب زینال زاده- بوسیدن روی پدر و بدرقه او برای رفتن به سرکار، عادت هر روز «آنا» بود. وقتی پدر می‌رفت، دلتنگی‌هایش شروع می‌شد. آخر، همه دخترها بابایی‌اند و عاشق پدر! برای سرگرم کردن خود به اتاقش می‌رفت و مشغول بازی با عروسک‌هایش می‌شد. خودش را سرگرم می‌کرد تا غروب که پدر از ایستگاه برگردد و با هم بازی کنند. ساختمان پلاسکو که فرو ریخت، رؤیاهای کودکانه آنا هم نقش بر آب شد. و حالا این روزها عکس بابا، تنها همبازی آنا شده است. او عکس بابا را به اتاقش می‌برد و ساعت‌ها با او حرف می‌زند و به محض شنیدن صدای زنگ خوشحال به سمت در می‌دود و چشم می‌دوزد تا بابا وارد شود و بگوید: «سلام بابایی.» این روزگار دختر ۲ سال و ۷ ماهه آتش‌نشان شهید «محمد آقایی» است که پس از گذشت ۴۰روز به دیدن‌شان رفتیم و همسرش از روزهای تلخ تنهایی برایمان گفت.

   آنا دلـتنگ آتا
  • ایــن شـهروند مســئول

   مینا جوانفرد- در فرهنگ شهری میان شهروندی و شهرنشینی تفاوت بسیاری وجود دارد. مشارکت‌جویی فرد یکی از مهم‌ترین عواملی است که این مفاهیم را از هم متمایز می‌کند. همه ما به‌عنوان شهروند این حق را داریم تا در ...

   ایــن شـهروند مســئول
  • یـه عالـمه درخـت

   الناز عباسیان- ۱۵ تا ۲۲اسفند با عنوان هفته منابع طبیعی نامگذاری شده و نخستین روز این هفته روز درختکاری نامیده شده است. همه ساله در این هفته و در اقدامی ارزشمند از سوی شهرداری منطقه و با مشارکت اهالی، نهال‌هایی در بوستان‌ها کاشته می‌شود تا هزاران اصله نهال به طبیعت زیبای منطقه افزوده شود. البته امسال آیین درختکاری با سال‌های گذشته تفاوت‌های بسیاری داشت. زیرا پویش «یه عالمه درخت» از ۱۴اسفند ماه در بوستان ولایت آغاز شده تا به ازای شرکت هر شهروند در این پویش نهال‌هایی برای کاشت در اختیار آنها قرار گیرد. این پویش تا ۲٠اسفند در بوستان‌های مختلف منطقه ادامه خواهد داشت. در نخستین روز این برنامه سری به بوستان ولایت زدیم و از نزدیک نحوه برگزاری این مراسم را دیدیم.

   یـه عالـمه درخـت
  • پـارک درمـدرسـه

   حمیدرضابوجاریان- وجود بازار بزرگ شهید احسانی در منطقه که کارکردی فرامنطقه‌ای دارد روزانه بسیاری از شهروندان را برای خرید از مناطق مختلف و حتی شهرهای اطراف روانه این بازار می‌کند. شکل‌گیری این بازار در دل محله‌ای مسکونی با بافت فشرده و متراکم، مشکلاتی را برای اهالی در پی داشت. از شلوغی و سر و صدا گرفته تا نبود جای پارک خودرو، همیشه ساکنان محله و حتی خریداران بازار را آزرده خاطر کرده است. این مشکل در روزهای پایانی سال که شهروندان بیشتری برای خرید شب ‌عید به این بازار می‌آیند، بیشتر می‌شود. در چند سال گذشته با تمهیداتی که از سوی مسئولان اتخاذ شده، این مشکلات کمتر شده است. درباره اقداماتی که برای تأمین فضای پارک خودرو و کاهش حجم ترافیک در محدوده بازار احسانی پیش‌بینی شده با همسایه‌ها، مسئولان شهرداری و پلیس راهور منطقه گفت‌وگو کرده‌ایم.

   پـارک درمـدرسـه
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله