• یک عاشــقانه آرام

   مینا جوانفرد- جنگ که شد خیلی‌ها رفتند. وظیفه سن و سال نمی‌شناخت. از نوجوانی که پشت لبش سبز نشده بود تا تازه دامادی که هنوز رخت عروسی به تن داشت، همه بسیج شدند. تازه عروس‌ها و مادرها تا آمدند دلشان را به زندگی قرص کنند، همسر و فرزندانشان را دیدند که...

   یک عاشــقانه آرام
  • هـدف اول و آخــر ما خدمت بــه اهالی است

   رضا افراسیابی- پایگاه بسیج شهدای محراب محله شکوفه جنوبی پاتوق بسیاری از جوانان است که دور هم جمع می‌شوند و اوقات‌‌شان را در فضای نورانی مسجد می‌گذرانند. حضور جوانان در پایگاه باعث شده تا در فعالیت‌های درسی، ورزشی و قرآنی موفقیت‌هایی کسب کنند و همین موضوع سبب شده تا خودشان این پیشرفت را در زندگی‌شان احساس کنند. آنها نسبت به محله‌شان هم احساس مسئولیت می‌کنند و دوست دارند که بتوانند برای اهالی‌کاری انجام دهند. به همین بهانه در گزارشی که پیش روی شماست با تعدادی از جوانان پایگاه بسیج شهدای محراب گفت‌وگو کرده‌ایم که می‌خوانید.

   هـدف اول و آخــر ما خدمت بــه اهالی است
  • می خواهم یوسف ایران شوم

   کبری خدیوی- وقتی نخستین بار لباس تکواندو را به تن کرد و به سالن مسابقات رفت سن و سالی نداشت و با اندام نحیف و جثه ریزش موفق به کسب مقام قهرمانی شد. تا به حال مدال‌های خوش‌رنگی در رشته تکواندو کسب کرده است. سال گذشته هم موفق به کسب مقام اول شد و مدال طلای کشوری را در گروه سنی خردسالان کسب کرد و به‌عنوان فنی‌ترین بازیکن لیگ برتر استان تهران شناخته شد. این مدال طلا باعث شد کشور ما بعد از ۷سال نایب قهرمان تکواندو در گروه خردسالان را به جهان معرفی کند. گفت‌وگو ما با «علی کاظمی» نوجوان محله خانی‌آبادنو را در ادامه می‌خوانید.

   می خواهم یوسف ایران شوم
  • ۲۲ سال در مسیرکلام آسمانی

   رضا افراسیابی- استفاده از استعدادهای نخبه‌های محلی، موضوعی است که مسئولان منطقه به آن تأکید دارند. آنها معتقدند می‌شود در جشن‌ها و برنامه‌های ملی و مذهبی، از ظرفیت‌های منطقه و محله‌ها استفاده کرد. گواه این موضوع حضور قاری قرآن، مجری توانمند و شاعر بداهه‌گوی محله شریعتی جنوبی در برنامه‌های شهرداری و‌ سراهای محله است. کسی که از کودکی با قرائت و حفظ قرآن انس گرفته و این روزها این تجربه ارزشمندش را رایگان در اختیار بچه‌های محله‌شان قرار می‌دهد. سراغ «منصور اسدی» این جوان پرتلاش و فعال محله شریعتی جنوبی رفتیم تا با دیگر فعالیت‌هایش در محله بیشتر آشنا شویم.

   ۲۲ سال در مسیرکلام آسمانی
  • دست دردست هم برای زندگی بهتر

   حمیدرضابوجاریان- فعالیت تشکل‌های مردم‌نهاد یا همان سمن‌ها چندسالی است که در جامعه قوت گرفته است. شهرداری هم پا به پای این تشکل‌ها وارد صحنه شده و با همفکری، مشاوره و هم‌افزایی با این تشکل‌ها تلاش کرده تا بخشی از مشکلاتی را که منطقه ما با آن دست به گریبان است برطرف یا حداقل کم کند. حضور پررنگ تشکل‌ها و خیّران برای رسیدگی به وضعیت اجتماعی و آسیب‌های منطقه در سالی که گذشت بهانه‌ای شد تا ستاد توان‌افزایی شهرداری منطقه از فعالان این عرصه قدردانی کند. به بهانه تجلیل از دست‌اندرکاران سمن‌ها با مدیران تشکل‌های مردمی برتر منطقه درباره چالش‌های کارشان و فعالیت‌هایی که از گذشته تاکنون در منطقه ما انجام داده‌اند گفت‌وگو کرده‌ایم.

   دست دردست هم برای زندگی بهتر
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   مردي كه بذر محبت در دل اهالي مي‌كارد

   مردي كه بذر محبت در دل اهالي مي‌كار

   كمرش از فرط پيري خم شده اما چهره‌اش نوراني است. عمري عبادت و اشك‌هايي كه لابه‌لاي صحبت‌هايش مي‌ريزد، گوياي اين است كه عشق و محبت امام حسين(ع) وجودش را فراگرفته است. همين ارادت به اهل‌بيت(ع) است كه او را سرپا نگه داشته و در ۸۰سالگي هم به مساجد، حسينيه‌ها و تكايا مي‌رود و در مدح امامان معصوم(ع) مي‌خواند. همچنان صداي رسا و دلنشيني دارد و با وجود سن زياد، گوش‌هايش به خوبي مي‌شنود و بدون عينك مي‌تواند نوشته‌هاي‌ريز كتاب‌هاي مداحي و دستنوشته‌هاي قديمي را مطالعه كند. حاج علي قنبر حبيب‌پور، همه اين نعمت‌ها را مرهون نوكري‌اش در دستگاه امام حسين(ع) مي‌داند و اعتقاد دارد اگر مداحان مي‌خواهند مستمع خود را در مجالس نگه دارند، بايد براي امام حسين(ع) بخوانند. او تعريف مي‌كند: «زماني كه ما نوحه‌خواني را شروع كرديم، يكي، دو نفر بيشتر مداح در ده وجود نداشت. قديم‌ترها كتاب هم خيلي پيدا نمي‌شد و فقط يكي، دو منبع براي مرثيه‌خواني وجود داشت.» حبيب‌پور برخلاف بسياري از مداحان با نوآوري و سبك‌هاي جديد مخالفتي ندارد. او مي‌گويد: «هركسي به هر نحوي در مظلوميت امام حسين(ع) و ياران وفادارش بخواند و ديگران را به فك

  آرشیو
  • عطر گل محمدی درمنطقه پیچید

   کبری خدیوی- بهار که می‌رسد بازار گلاب و گلابگیری هم داغ می‌شود. اردیبهشت و خرداد جاده کاشان پر است از خودروهایی که از اقصی نقاط ایران، به‌ویژه تهران، برای تماشای مراسم گلابگیری عازم این شهر معطر می‌شوند. این استقبال باعث شده در سال‌های اخیر، در برخی از نقاط شهر ما نیز مراسم گلابگیری برپا شود. حالا که سفر به کاشان و سایر شهرهای گلابگیر ایران برای همه شهروندان مهیا نیست با همکاری مسئولان شهری مراسم گلابگیری برای تهرانی‌‌ها نیز برگزار می‌شود. البته امسال تنها مرکز برگزار‌کننده مراسم گلابگیری در منطقه ما بوستان ولایت است. این روزها اگر گذرتان به در جنوب غربی این بوستان و کنار نمازخانه بوستان افتاده باشد، بساط گلابگیری به شیوه سنتی شهر کاشان را در محدوده فضای سبز دیده‌اید. عصر یکی از واپسین روزهای اردیبهشتی به تنها محل برپایی مراسم گلابگیری در منطقه سری زدیم که حاصل آن گزارش پیش رو شد.

   عطر گل محمدی درمنطقه پیچید
  • با حریف ضــعیف مسـابقه نمی دهم

   کبری خدیوی- با اشتیاق فراوان به استقبال ما می‌آید و باخوشرویی ما را به خانه دعوت می‌کند. از همان ابتدای گفت‌وگو با شور و هیجان خاصی از تکواندو صحبت می‌کند. «آرین صفری» پسر نوجوان محله شریعتی جنوبی با تلاش زیاد و مبارزه با کمبودهای ورزشی در محله‌اش، کمربند مشکی را به کمر بسته و برای حضور در مسابقات جهانی کره‌جنوبی خود را آماده می‌کند. جالب است بدانید این نوجوان ورزشکار در ۳ماهه اول شروع به این ورزش، مقام قهرمانی کسب کرده است. به بهانه کسب مقام قهرمانی تکواندو در گروه سنی نوجوانان رتبه یک تهران و سوم کشوری سراغ او می‌رویم تا بیشتر با این ورزشکار آشنا شویم.

   با حریف ضــعیف مسـابقه نمی دهم
  • جنس ایرانی تن اهالی می کنم

   معصومه فرجی- مدتی است که در محله شهید کاظمی به همت یکی از بانوان پرتلاش محله کارگاه دوخت لباس‌های نوزادی شروع به کار کرده است. بانوانی با همت مردانه در این کارگاه یا بار زندگی را بر دوش می‌کشند یا کمک می‌کنند تا فشار زندگی از روی دوش همسرانشان برداشته شود. آنها با تلاش و پشتکار زنانه خود، پارچه‌ها را یکی یکی به زیر چرخ می‌گذارند و لباس‌های زیبای نوزادی می‌دوزند. مسئول راه‌اندازی این کارگاه «سمانه عاشری» است. کسی که به بانوان جویای کار محله‌اش آموزش رایگان خیاطی داده و در کارگاه تولیدی‌اش برای آنها اشتغالزایی کرده است. سراغ او و تعدادی از کارکنان این کارگاه می‌رویم تا از نزدیک با نوع کار وفعالیت آنها آشنا شویم.

   جنس ایرانی تن اهالی می کنم
  • امـید بی‌مزار تولدت مبارک!

   کبری خدیوی- برای هر پدر و مادری جشن تولد فرزند یکی از شیرین‌‌ترین لحظات زندگی است؛ جشنی که پدر و مادر را به شکرانه یک سال سلامتی و قد کشیدن فرزند، به پای یک بزم دوستانه و شاد می‌کشاند. شاید هیچ‌کسی به اندازه پدر و مادر از خاموش شدن شمع روی کیک تولد با نفس گرم فرزندشان شاد نشده و خدا را برای داشتن یک سال دیگر کنار خانواده شکر نمی‌کنند. ...

   امـید بی‌مزار تولدت مبارک!
  • دردســرهای همســایگی با بـــازار روز

   رضا افراسیابی- یکی از وظایف اصلی همشهری محله بررسی مشکلات و انعکاس نیازهای شهروندان به مدیران شهری است. چراکه انجام صحیح این وظیفه گام بلندی در راستای تحقق شعار «شهروند مسئول، مدیر پاسخگو» است. این هفته سراغ اهالی محله شریعتی جنوبی رفتیم و پای صحبت‌های اهالی و شورایاران این محله نشستیم تا بیشتر با کاستی‌ها و مشکلات محله آشنا شویم. اهالی از همجواری با میدان مرکزی میوه‌و‌تره‌بار، کمبود فضای سبز ایمن، ناامنی در محله، مشکلات ترافیکی در معابر و چندین معضل دیگر گلایه داشتند. در ادامه مدیران پاسخگوی منطقه در ارتباط با رفع این مشکلات توضیحات و وعده‌هایی به اهالی دادند.

   دردســرهای همســایگی با بـــازار روز
  • هرخانه یک امدادگر می‌خواهد

   زهرا رضایی- حادثه و بحران همیشه در کمین است و عقل حکم می‌کند تا حد امکان خود را برای پیشگیری از خطرات و صدمات احتمالی، آماده کنیم. بدﻭﻥ‌ترﺩید ساﺯماﻥ‌های بزرگی چون هلال‌احمر با افزایش میزان آمادگی در ﺭﻭیاﺭﻭیی با بحرﺍﻥ‌ها، آسیب‌های ناشی از بحران را به حداقل می‌رسانند. این درحالی است که به گفته مسئولان میزان استقبال شهروندان از عضویت در جمعیت هلال‌احمر و فراگیری آموزش‌های امدادرسانی در سال‌های اخیر، کاهش پیدا کرده است. این کاهش رغبت اهالی، مسئولان را نگران کرده و بر آن داشته تا با برنامه‌های جدید و مخاطب پسند، به میدان بیایند. در ادامه به مناسبت هفته گرامی داشت صلیب‌سرخ و هلال‌احمر، ظرفیت‌ها، توان، نقش و آمادگی جمعیت هلال‌احمر منطقه در برابر حوادث و بلایایی طبیعی و سوانح بررسی شده و به برنامه‌های جدید این جمعیت برای جذب بیشتر داوطلبان پرداختیم.

   هرخانه یک امدادگر می‌خواهد
  • یـه  دوش آب گـــــرم پای کوره  داغ

   حمیدرضابوجاریان- در محله‌های دولتخواه و اسماعیل‌آباد، برج‌های سر به فلک کشیده‌ای وجود دارد که در سال‌های دور، دود بسیاری از آنها به هوا بر می‌خاست و خشت‌هایی می‌پخت که برای ساخت ساختمان‌های این شهر به کار می‌رفت. این برج‌ها یا لوله‌های خشتی به دلیل ایجاد آلودگی هوا و...

   یـه  دوش آب گـــــرم پای کوره  داغ
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله