• کودکان کــار در مدرسه مهـر

   معصومه فرجی- چندماه پیش به همراه مسئولان سرای محله نعمت‌آباد برای تهیه گزارشی به مدرسه کودکان‌کار یا همان مرکز پرتو رفته بودیم. بعد از پایان جشن از کودکان خواستیم تا آرزوهایشان را برای ما روی کاغذ بنویسند.

   کودکان کــار در مدرسه مهـر
  • مشکلات محله‌ زیر ذره بین شورای پنجم

   پریناز جاوید- منطقه ما به دلیل اینکه در جنوبی‌ترین نقطه پایتخت قرار گرفته و بخش قابل توجهی از آن در حریم شهر واقع شده، نیازمند توجه ویژه‌ای از سوی مدیریت شهری است تا از گزند آسیب‌های اجتماعی و بزهکاری‌ها در امان باشد زیرا در صورت بی‌توجهی به مشکلات محله‌ها میزان وقوع بزهکاری‌های اجتماعی افزایش پیدا می‌کند. البته ناگفته نماند که اهالی شریف و ویژگی‌های محله‌ها نشان‌دهنده ظرفیت‌های فراوانی است که منطقه ما برای شکوفایی دارد. صد البته که شکوفایی محله‌ها علاوه بر مدیریت شهری منطقه حمایت‌های شورای اسلامی ‌شهر تهران را نیز می‌طلبد. هفته گذشته «مجید فراهانی» عضو شورای اسلامی ‌شهر تهران، تجریش و ری به منطقه ما آمد و همراه با «پیمان قربانی» شهردار منطقه، معاونان شهردار، شهرداران نواحی و دبیران شورایاری از محله‌ها بازدید کرد. به همین بهانه گزارشی از جزئیات این بازدید از محله‌های منطقه و حرف‌های آنها درباره کمبودها و ظرفیت‌های تکه نوزدهم پایتخت تهیه کرده‌ایم که می‌خوانید.

   مشکلات محله‌ زیر ذره بین شورای پنجم
  • قلم بنویس تا دل گیرد آرام

   رضا افراسیابی- «من با شعرهایی که برای اهل‌بیت(ع) می‌نویسم به آستان مقدس آنها عرض ادب می‌کنم و خوشحال هستم که خدا این توفیق را به من ارزانی داشته است. شعر سرودن برای اهل‌بیت(ع) مسئله‌ای نیست که هر کسی بتواند آن را انجام دهد و به قول معروف باید جمله جان شوی تا لایق جانان شوی. این هنر را که می‌توانم برای اهل‌بیت(ع) شعر بنویسم مدیون دعای خیر پدر و مادرم هستم.» اینها را «شاپور قراکیشلو» ۵۴ ساله از اهالی محله اسفندیاری و بستان می‌گوید و چنین ادامه می‌دهد که تاکنون ۳۰هزار بیت شعر در مضامین عرفانی، اخلاقی و آیینی سروده است. او تا امروز مجموعه اشعارش را با عنوان «آوای عرفان» به چاپ رسانده و کتاب‌های دیگری از اشعار او نیز در دست چاپ است. همه اینها بهانه‌ای شد تا در آستانه ماه محرم سراغ این شاعر هم‌محله‌ای برویم و با او گفت‌وگویی خودمانی داشته باشیم که در ادامه می‌خوانید.

   قلم بنویس تا دل گیرد آرام
  • تا شـــقایق هســــت زنـــدگی بایـد کـرد

   کبری خدیوی- شور و حال خاصی در بوستان شقایق محله خانی‌آبادنو جنوبی برپاست. در محوطه اطراف دریاچه بوستان نمایشگاهی از هنرهای دستی معلولان محله‌های ۱۴گانه منطقه در معرض دید گذاشته ‌شده است. این نمایشگاه با حضور معلولان همه محله‌های منطقه به میزبانی و همت خانه سلامت محله خانی‌آبادنو جنوبی برپاشده است. در این نمایشگاه تلاش و پشتکار همراه با نوری از امید به آینده موج می‌زند. شور و حال وصف‌ناپذیری بین معلولان دیده می‌شود. هنرمندان معلول مشغول آماده‌سازی جایگاه نمایش محصولات دستی و هنری خود هستند و هر کدام تلاش می‌کنند تا هنر خود را به گونه‌ای متفاوت در معرض دید قرار دهند. برق شادی و نشاط را می‌توان در نگاهشان دید.

   تا شـــقایق هســــت زنـــدگی بایـد کـرد
  • عطر‌سیب در بوستان ولایت

   این روزها، در بوستان ولایت غلغله‌ای برپاست. دور تا دور بوستان بنرهای بزرگی برای راهنمایی بازدید‌کنندگان و خرید از نمایشگاه بزرگ فرهنگی «عطر سیب» نصب شده است. سالن‌های بزرگ متعددی برپا شده و شهروندانی که عشق به سید و‌سالار شهیدان(ع)، از حضور و چهره‌هایشان هویداست، با اشتیاق طول سالن‌ها را می‌روند و برمی‌گردند و مشغول خرید اجناس و اقلام مورد نیاز مساجد و تکایا هستند. این فضای فرهنگی هر سال از سوی شهرداری تهران برپا و پیش‌بینی می‌شود امسال نیز، ۲۵ هزار هیئت، مسجد و حسینیه از امکانات نمایشگاه عطر سیب بهره‌مند شوند.

   عطر‌سیب در بوستان ولایت
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   مردي كه بذر محبت در دل اهالي مي‌كارد

   مردي كه بذر محبت در دل اهالي مي‌كار

   كمرش از فرط پيري خم شده اما چهره‌اش نوراني است. عمري عبادت و اشك‌هايي كه لابه‌لاي صحبت‌هايش مي‌ريزد، گوياي اين است كه عشق و محبت امام حسين(ع) وجودش را فراگرفته است. همين ارادت به اهل‌بيت(ع) است كه او را سرپا نگه داشته و در ۸۰سالگي هم به مساجد، حسينيه‌ها و تكايا مي‌رود و در مدح امامان معصوم(ع) مي‌خواند. همچنان صداي رسا و دلنشيني دارد و با وجود سن زياد، گوش‌هايش به خوبي مي‌شنود و بدون عينك مي‌تواند نوشته‌هاي‌ريز كتاب‌هاي مداحي و دستنوشته‌هاي قديمي را مطالعه كند. حاج علي قنبر حبيب‌پور، همه اين نعمت‌ها را مرهون نوكري‌اش در دستگاه امام حسين(ع) مي‌داند و اعتقاد دارد اگر مداحان مي‌خواهند مستمع خود را در مجالس نگه دارند، بايد براي امام حسين(ع) بخوانند. او تعريف مي‌كند: «زماني كه ما نوحه‌خواني را شروع كرديم، يكي، دو نفر بيشتر مداح در ده وجود نداشت. قديم‌ترها كتاب هم خيلي پيدا نمي‌شد و فقط يكي، دو منبع براي مرثيه‌خواني وجود داشت.» حبيب‌پور برخلاف بسياري از مداحان با نوآوري و سبك‌هاي جديد مخالفتي ندارد. او مي‌گويد: «هركسي به هر نحوي در مظلوميت امام حسين(ع) و ياران وفادارش بخواند و ديگران را به فك

  آرشیو
  • کوچه و خیابان در تسخیر بچه ها

   پریناز جاوید- کم‌کم صدای پای پاییز به گوش می‌رسد. این را می‌توان از برگ‌های زرد درختان حس کرد. بوی ماه مهر که به مشام می‌رسد بسیاری از خاطرات دوران مدرسه برایشان زنده می‌شود. این روزها حال و هوای شهر هم طور دیگری شده است. جنب‌وجوش خاصی در کوچه‌ها و محله‌ها دیده می‌شود. خیلی از خانواده‌ها این روزها برای خرید کیف و دفتر به همراه فرزندشان راهی بازارهای خرید شده‌اند و آنها را برای حضور در کلاس‌های درس آماده می‌کنند. اما از طرفی هم عده‌ای هستند که برای بازگشایی مدارس در تکاپو هستند. مسئولان شهری این روزها با اجرای طرح استقبال از مهر مدارس را آماده ورود دانش‌آموزان می‌کنند. در گزارش پیش رو اقدامات مسئولان برای آسایش و آرامش دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید را به نقل از خودشان می‌خوانید.

   کوچه و خیابان در تسخیر بچه ها
  • یک در برای ۷مدرسه و میدان تره بار

   رضا افراسیابی- وجود میدان مرکزی میوه و‌تره‌بار شهر تهران در منطقه ما با تمام مزیت‌هایی که دارد، گاهی دردسرهایی را برای اهالی ایجاد می‌کند. از‌ تردد و ترافیک‌گاه و بیگاه خودروهای حمل میوه و تجمع کارگران در گوشه و کنار محله گرفته تا آلودگی‌های صوتی و زیست‌محیطی اطراف میدان که بسیاری را آزرده خاطر کرده است. برای مثال یکی از درهای ورودی و خروجی این بازار میوه و‌تره‌بار در خیابان لاله محله اسفندیاری و بستان قرار دارد که مجاورت آن با مدارس باعث دل نگرانی همیشگی خانواده‌ها شده است. زیرا خانواده‌هایی که فرزندانشان در این مدارس تحصیل می‌کنند، مدام دغدغه این را دارند که مبادا یکی از خودروهایی که میوه حمل می‌کند با فرزندان آنها برخورد کند. قرار است در آستانه بازگشایی مدارس این مشکل با همت شهرداری ناحیه یک منطقه برطرف شده و دغدغه خانواده‌ها کم شود. به همین بهانه همراه با «علی پازوکی» شهردار ناحیه یک به میدان مرکزی میوه و‌ تره‌بار رفته‌ و گزارشی در این‌باره برایتان تهیه کرده‌ایم.

   یک در برای ۷مدرسه و میدان تره بار
  • سرسفره کوفته ،آش دوغ و پیچاق قیمه

   کبری خدیوی- منطقه ما از معدود مناطق شهر تهران است که بیشترین ساکنان آذری زبان را در خود جای داده و اهالی از شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان غربی و شرقی، زنجان و... به این منطقه مهاجرت کرده‌اند. همین موضوع باعث شده تا آیین و رسوم آذری زبان‌ها در منطقه ما نمود بیشتری داشته باشد. از این‌رو مسئولان فرهنگی منطقه باهدف زنده نگهداشتن آیین و رسوم آذری زبان‌ها و‌‌‌‌ ترویج سبک زندگی ساده، اقدام به برپایی جشنواره غذاهای سنتی به‌ویژه آذری باعنوان «سفره پربرکت» کردند. این جشنواره باحضور بیش از ۱۱۰نفر از بانوان خلاّق و کدبانوی منطقه و «سیدمهدی حسینی»، سرآشپز برنامه تلویزیونی «به خانه برمی‌گردیم»، «حسین جهانوند» دکترای رشته آشپزی و مدرس دانشگاه‌ و «زهرا تاریوردی» مربی و مجری برنامه آشپزی شبکه اشراق به همت خانه فرهنگ میعاد در بوستان بعثت برگزار شد. در مسابقه‌ای که به همین منظور برگزار شد، انواع غذاهای سنتی از قبیل آش دوغ، دلمه، کوکو، حلوا، خاگینه، دسر و کوفته تبریزی به رقابت گذاشته شد.

   سرسفره کوفته ،آش دوغ و پیچاق قیمه
  • دخـتران طلایی  بهمنیار

   معصومه فرجی- بار دیگر شاهد افتخار‌آفرینی دختران منطقه خود هستیم که با غلبه بر سختی‌ها افتخارآفرینی کردند. دختران تکواندوکار ورزشگاه شهیدقیانوری در مسابقات استان تهران خوش درخشیدند و نام منطقه ما را یکبار دیگر برسر زبان‌ها آوردند. دخترانی که با وجود کمبود‌هایی که برای ورزش بانوان در منطقه وجود دارد، تمام تلاش خود را برای فتح قله‌های افتخار به کار می‌برند. برای صحبت با این تکواندوکاران کوچک به باشگاه شهیدقیانوری رفتیم تا از نزدیک شاهد تمرین آنها باشیم.

   دخـتران طلایی  بهمنیار
  • همیشه نمـونه

   پریناز جاوید- در بین معلمان که همگی آنها نمونه هستند، افرادی هم وجود دارند که از آنها به‌عنوان معلم نمونه یاد می‌شود. کسانی که عملکردهای برجسته‌ای دارند و باید اقدامات آنها سرلوحه دیگران قرار گیرد. «زهرا مروتی»، یکی از همین معلم‌های نمونه کشوری است که از اهالی قدیمی محله خانی‌آبادنو شمالی است. چندی پیش در ویژه‌برنامه روز فرهنگ از این بانوی نمونه توسط خانه فرهنگ تلاش تجلیل شد. به همین بهانه سراغ او رفتیم و گفت‌وگوی کوتاهی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.

   همیشه نمـونه
  • چگونه ۳رقمی شدیم

   معصومه فرجی- در روزهایی به سر می‌بریم که برخی از دانش‌آموزان با تمام شدن کنکور و موفقیت در بزرگ‌ترین ماراتن علمی کشور نفس راحتی می‌کشند. تمام شدن کابوسی به نام کنکور زمانی شیرین‌تر است که نامشان جزو نفرات برتر قرار دارد و از بهترین‌های منطقه خود به شمار می‌آیند. سهم منطقه ما از این برترین‌ها، ۲۰دانش‌آموز موفق است که توانسته‌اند رتبه‌های زیر ۱۰۰۰ را کسب کنند. «حسین حیدری»، «یاسین مهدوی اصل»، «پدرام زارعی»، «ریحانه آقا محمد کاشی» و«صبا مسیب‌زاده» دانش‌آموزانی بودند که در این میان رتبه‌های بهتری را کسب کرده‌اند. آنها فعل خواستن را به بهترین شکل صرف کردند تا به همه دانش‌آموزان منطقه ثابت کنند می‌توان بر کمبودها غلبه کرده و به موفقیت دست پیدا کنند. طی مراسمی که در اداره آموزش و پرورش منطقه برگزار شد از این ۲۰ دانش‌آموز برتر تقدیر شد.

   چگونه ۳رقمی شدیم
  • زمین ورزش معلولان معـلول است

   کبری خدیوی- متأسفانه برخی محله‌ها، کوچه‌ها، گذر‌ها و حتی مجموعه‌های ورزشی و تفریحی مناسب رفت ‌وآمد معلولان نیست. بیشتر معلولان منطقه‌مان دلی دردمند، اما دهانی ساکت و خاموش دارند. با این وجود در منطقه ما هستند معلولانی که با کمبود امکانات در عرصه‌های مختلف ورزشی خوش درخشیده و مدال‌های آسیایی و پارالمپیک را از آن خود کرده‌اند. به جرئت می‌توان گفت در منطقه ما یا حتی در جنوب غرب تهران تنها مکانی که بخشی از فضایش را به فعالیت‌های ورزش معلولان اختصاص داده است، مجموعه ورزشی «شهید اکبر قیانوری» در محله بهمنیار است. در این مجموعه ورزشکاران زیادی به مدارج عالی در رقابت‌های ورزشی می‌رسند. به قصد گفت‌وگو با قهرمانان سری به این مجموعه زدیم، اما مسئله‌ای مهم‌تر که مربوط به وضع نامناسب محل تمرین این قهرمانان بود نظر ما را جلب کرد. آنچه در ادامه می‌خوانید مربوط به مشکلات محل تمرین معلولان در این مجموعه است.

   زمین ورزش معلولان        معـلول است
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  تهران سما
  همشهری آنلاین
  سامسونگ
  راهنما
  بانک ملت
  جاباما
  الو پیک
  بچه های آسمان

  چند رسانه ای

  راهنمای محله