• این خــنده‌ها گــره‌گشاست

   رضا افراسیابی- شاید برای خیلی‌ها عجیب باشد که دلخوشی‌های ساده‌شان، برای بعضی‌ها رؤیای شیرینی باشد. اما در زندگی بسیاری از کودکان و نوجوانان هم‌محله‌ای ما همین دلخوشی‌های ساده، رؤیای شیرین و دست نیافتنی است. مثلاً اینکه یک شب را به شهربازی بروند و به دور از قیل و قال زندگی خوش بگذرانند و از ته دل بخندند و غذای خوشمزه‌ای نوش جان کنند. اما مدتی پیش یکی از این آرزوها به همت خیّران و مسئولان شهرداری ناحیه۲ محقق شد و تعدادی از کودکان و نوجوانان محله‌های شریعتی شمالی و شکوفه شمالی یک روز شاد و به یاد ماندنی را در شهربازی و رستوران تجربه کردند. در ادامه گزارش با جزییات بیشتری از این برنامه آشنا می‌شوید.

   این خــنده‌ها گــره‌گشاست
  • زیـبا و مناسـب

   مینا جوانفرد- پوشش و لباس یکی از عناصر اساسی مرتبط با فرهنگ در هر جامعه‌ای است و حتی می‌توان گفت نمایندگی فرهنگ جامعه‌ را برعهده دارد. در کشور ما نیز با توجه به اقتضائات فرهنگی و دینی، چند سالی است که به طراحی مدهای جدید و متناسب با فرهنگ ایرانی و اسلامی توجه ویژه‌ای شده است. به همین دلیل در سال‌های اخیر، استفاده از تفکر خلّاق و جوان دانشجویی در زمینه طراحی مورد توجه قرار گرفته است. از این‌رو دانشکده فنی و حرفه‌ای شریعتی در این روزهای آخر زمستان فرصتی فراهم آورده است که طراحان لباس در سطح دانشجویی گردهم آیند و تعامل فرهنگی داشته باشند. این دومین سالی است که دانشکده شریعتی در محله خانی‌آبادنو میزبان آثار برگزیده جشنواره مد و لباس دانشجویی کشور است. نمایشگاهی که همه روزه به‌صورت رایگان در معرض دید عموم قرار گرفته و با غرفه‌های جانبی و کارگاه‌های تخصصی، میزبان مسئولان و شهروندان از سراسر شهر است.

   زیـبا و مناسـب
  • پهلوانان جوان

   معصومه فرجی- صدای هیاهو و نشاط بچه‌ها از پشت در سالن تکواندو سرای محله اسفندیاری و بستان به گوش می‌رسد. بچه‌ها در حال تمرین و گرم کردن خود هستند تا مربی از راه برسد. اول دور تا دور زمین می‌دوند و بعد شروع به حرکات کششی می‌کنند. نگاهشان که می‌کنم، اراده و عزم محکمی در چهره‌هایشان موج می‌زند. سن زیادی ندارند و شاید بزرگ‌ترین آنها ۱۰ساله باشد، اما مانند ورزشکاران حرفه‌ای تمرین می‌کنند. مربی که از راه می‌رسد، همه بچه‌ها دور او حلقه می‌زنند و به حرف‌هایش گوش می‌دهند. به تازگی تعدادی از این نونهالان در مسابقات تکواندو تهران شرکت کرده و مقام‌های مختلفی کسب کرده‌اند.

    پهلوانان جوان
  • درس دوای دردم بود

   مینا جوانفرد- شناسنامه‌اش را نشانمان می‌دهد؛ نگاهمان خیره می‌ماند روی سال ۵۵؛ روی یکی از روزهای معمولی شهریور؛ روزی که در یکی از محله‌های قدیمی شهر مراغه بعد از ۶کودک قدونیم‌قد، به دنیا آمد و شد دختر پنجم خانه؛ شد بانو «سلامت مردی».

   درس دوای دردم بود
  • چهارشنبه‌سوری؛ بدون‌ترقه

   رضا افراسیابی- برای پاسداشت خون شهدای آتش‌نشان در حادثه پلاسکو، تصمیم گرفتیم همراه با تعدادی از دانش‌آموزان مدارس پسرانه زمانی و علامه به ایستگاه ۹۶ آتش‌نشانی بوستان ولایت برویم تا به قهرمانان شهر قول بدهند که در چهارشنبه‌سوری امسال سراغ آتش بازی و‌ترقه‌های خطرناک نمی‌روند. آتش‌نشانان از این حرکت خیلی استقبال کردند و برایشان جالب بود که دانش‌آموزان چنین قولی به آنها می‌دهند. البته دانش‌آموزان هم از دل و جان به آتش‌نشانان قول دادند و تأکید کردند که روی قولشان می‌مانند. در ادامه گزارشی که پیش روی شماست، جزئیات بیشتر این مراسم را تشریح می‌کند.

    چهارشنبه‌سوری؛ بدون‌ترقه
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   مردي كه بذر محبت در دل اهالي مي‌كارد

   مردي كه بذر محبت در دل اهالي مي‌كار

   كمرش از فرط پيري خم شده اما چهره‌اش نوراني است. عمري عبادت و اشك‌هايي كه لابه‌لاي صحبت‌هايش مي‌ريزد، گوياي اين است كه عشق و محبت امام حسين(ع) وجودش را فراگرفته است. همين ارادت به اهل‌بيت(ع) است كه او را سرپا نگه داشته و در ۸۰سالگي هم به مساجد، حسينيه‌ها و تكايا مي‌رود و در مدح امامان معصوم(ع) مي‌خواند. همچنان صداي رسا و دلنشيني دارد و با وجود سن زياد، گوش‌هايش به خوبي مي‌شنود و بدون عينك مي‌تواند نوشته‌هاي‌ريز كتاب‌هاي مداحي و دستنوشته‌هاي قديمي را مطالعه كند. حاج علي قنبر حبيب‌پور، همه اين نعمت‌ها را مرهون نوكري‌اش در دستگاه امام حسين(ع) مي‌داند و اعتقاد دارد اگر مداحان مي‌خواهند مستمع خود را در مجالس نگه دارند، بايد براي امام حسين(ع) بخوانند. او تعريف مي‌كند: «زماني كه ما نوحه‌خواني را شروع كرديم، يكي، دو نفر بيشتر مداح در ده وجود نداشت. قديم‌ترها كتاب هم خيلي پيدا نمي‌شد و فقط يكي، دو منبع براي مرثيه‌خواني وجود داشت.» حبيب‌پور برخلاف بسياري از مداحان با نوآوري و سبك‌هاي جديد مخالفتي ندارد. او مي‌گويد: «هركسي به هر نحوي در مظلوميت امام حسين(ع) و ياران وفادارش بخواند و ديگران را به فك

  آرشیو
  • کـوهـی از ایمان و ایثار

   رابعه تیموری- هنوز اشک و بغض پسران شهید آتش‌نشان «مهدی حاجی‌پور» (ناجی حادثه میدان قیام) تمام نشده که داغ دیگری بردل خانواده‌های آتش‌نشان منطقه نشست. ایثار تمامی ندارد و این بار در حادثه ساختمان پلاسکو معنای دیگری گرفت. گرچه پلاسکو، قامتش از چشم‌ها افتاد ...

   کـوهـی از ایمان و ایثار
  • زنـدگی زیر سقف نایلونی!

   حمیدرضا بوجاریان- انتشار تصاویری از کارتن‌خوابی برخی افراد در اطراف حرم امام خمینی(ره) در شبکه‌های مجازی ما را برآن داشت تا برای دیدن واقعیت‌هایی که از دید بسیاری پنهان مانده است راهی این گوشه از منطقه شویم. در کمتر از ۱۰دقیقه از طریق بزرگراه شهید تندگویان ...

   زنـدگی زیر سقف نایلونی!
  • ۳ محله زیر چتر جهاد مهربانی

   معصومه فرجی‌ـ مینا جوانفرد- طرح «جهاد مهربانی» با شعار «تهران، مدرسه‌ای برای همه» شروع و در مرحله نخست، شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل انجام شد و رسیدگی به خانواده‌های آنها به‌عنوان خانواده‌های نیازمند و آسیب‌دیده در دستور کار قرار گرفت.

   ۳ محله زیر چتر جهاد مهربانی
  • نـذرم آموزش رایگان به هزار نفر

   معصومه فرجی- یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین هنرهای زنان و دختران ایرانی قالیبافی است. قالیبافی هنری آمیخته از عشق، ظرافت وکمی حوصله است. این هنر هرچند امروزه در بین زنان و دختران شهر ما مورد کم لطفی قرار گرفته است اما هنوز هستند کسانی که علاقه زیادی به یادگیری این هنر اصیل ایرانی دارند. شاید یکی از دلایلی که بسیاری از بانوان ما از یادگیری این هنر غافل‌اند، هزینه‌های بالای آموزش آن است. اما با خبر شدیم «سیده‌زهرا فیض‌اللهی‌» یکی از بانوان هنرمند محله شهید کاظمی در سرای محله‌شان کارگاه آموزشی به راه انداخته و به بانوان محله آموزش رایگان قالیبافی می‌دهد. او نذر کرده به هزار نفر از علاقه‌مندان این هنر آموزش رایگان بدهد. به همین بهانه سراغ او رفتیم تا بیشتر با او و نذر فرهنگی‌اش آشنا شویم. این بانوی هنرمند منطقه ما در راستای طرح جهاد مهربانی، هنر خود را وقف بانوان محله‌اش کرده است، حتی اگر این بانوان نیازمند هم نباشند، در کلاس‌های او به روی همه اهالی باز است.

   نـذرم آموزش رایگان به هزار نفر
  • کــربلای من اینجاست

   زینب زینال‌زاده- چندسالی است که کنار مزار شهدای قطعه ۲۶ گل می‌فروشد و کسانی که برای زیارت مزار شهدا می‌آیند او را «خاله زهرا» صدا می‌کنند و دوست ندارد کسی اسم واقعی‌اش را بداند. روزگارش از گلفروشی می‌گذرد اما در کنار این کار هر روز مزار تمام شهدا به‌ویژه شهدای گمنام و شهدای انقلاب را بدون هیچ‌ چشمداشتی آب و جارو می‌کند. به گفته خودش شهدا را مانند فرزندانش می‌داند و اینجا برایش آنقدر مقدس است که می‌گوید: «کربلای من اینجاست.»

    کــربلای من اینجاست
  • هدیه ویژه به سفیر هوای پاک

   زهرا رضایی‌ـ الناز عباسیان- یک ماه پیش بود که تصویر «محمود بصیری» بازیگر تلویزیون و تئاتر با دوچرخه‌اش که تنها و بهترین وسیله نقلیه‌اش بود، روی جلد همشهری محله قرار گرفت. تصویری که با تیتر «دوچرخه را به بنز ترجیح می‌دهم» کانون توجه دوستداران محیط‌زیست شد. همین کافی بود تا معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری منطقه در یک اقدام پسندیده با یک تیر چند نشان بزند. آنها تصمیم گرفتند با اهدای یک دستگاه دوچرخه از این هنرمند که در کاهش ترافیک شهری و به تبع آن کاهش آلودگی هوا فعال است تقدیر کنند. البته مراسم اهدای این دوچرخه و برنامه‌های حاشیه‌ای آن هم خالی از لطف نبود. این برنامه در بوستان ترافیک با حضور کودکان‌کار و خیابان برگزار شد تا علاوه بر اهدای دوچرخه، این کودکان روز شاد و مفرحی را هم تجربه کنند. در ادامه گزارشی از این روز به یادماندنی را می‌خوانید.

   هدیه ویژه به سفیر هوای پاک
  • زندگی ساده یک فرمانده

   مینا جوانفرد- بار اول که نامش را شنیدم، برایم نا آشنا بود؛ نامی که روی پل غیر‌همسطح میثاق گذاشته شده است «بنامعلی محمد‌زاده». نمی‌دانستم فرمانده لشکر و سردار جبهه‌ها بود. حتی تصویرش را هم ندیده بودم تا اینکه یک روز چند صد‌متر بالاتر از همین پل، تصویرش را روی دیوار خانه‌ای در حاشیه بزرگراه شهید تندگویان دیدم. چهره مهربان و معصوم از رزمنده سال‌های جنگ که از خطه اردبیل به منطقه ما آمده بود. مردی که رشادت‌هایش تنها به جبهه‌های نبرد خلاصه نمی‌شد. در روزهای پیش از پیروزی انقلاب اسلامی هم تلاش‌های زیادی در به ثمر رساندن مجاهدت‌های مردم انقلابی داشت. اینها را از کلام برادر و همرزمانش می‌توان فهمید. روزهای فجر و پیروزی که با آسمانی شدن این سردار مصادف شده، بهانه‌ای به دست ما داد تا یادی از شهید سردار بنامعلی محمدزاده کنیم.

   زندگی ساده یک فرمانده
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله