• هنـــر اشتغالزایی

   معصومه فرجی- بسیاری از بانوان منطقه ما علاقه زیادی به کار کردن و استقلال مالی دارند، اما به دلیل داشتن فرزند کوچک فرصت اشتغال درخارج از منزل را ندارند. در بین این بانوان، هستند بانوانی که دست از تلاش برنداشته‌اند و سعی کرده‌اند با شغل‌های خانگی به هدف خود دست پیدا کنند. «سعیده الله‌وردی» یکی از کارآفرین‌های جوان و موفق منطقه ماست که علاوه بر رسیدگی به خانواده، زمینه اشتغالزایی بسیاری از بانوان منطقه خود را نیز فراهم کرده است. در کارگاه کارآفرینی الله‌وردی بسیاری از هنرهای دستی آموزش داده و صنایع‌دستی تولید می‌شود. بانوان زیادی در این کارگاه مشغول فعالیت هستند و چرخ زندگی خود را می‌چرخانند. به سراغ این کارگاه رفتیم تا بیشتر با این بانوی کارآفرین و تولیدات این کارگاه آشنا شویم.

    هنـــر اشتغالزایی
  • توانـا مثل برادران عبادی

   زهره حاجیان - در که باز می‌شود هنوز صدای بوق ماشین برادر بزرگ‌تر به نشانه اینکه ما رسیدیم قطع نشده. آن طرف در نیروهای سالم ایستاده‌اند تا به بچه‌ها کمک کنند از سمند داداش کریم پیاده شوند. باید بچه‌ها را بغل کرد و روی ویلچر نشاند و تا آسانسور هل داد تا به خانه‌هایشان برسند. داداش کریم و دو پسرش بهنام و محمد و همسرش فرنگیس خانم به همراه رحیم و عین‌الله‌و رحمان و یاسمین در یک دفتر پیشخوان دولت کار می‌کنند و هر روز ساعت حوالی ۷ عصر به خانه می‌رسند. آنها باید به همسران عین‌الله و رحیم و رحمان کمک کنند تا به خانه‌هایشان برسند. پسرها زن و زندگی دارند و یاسمین در کنار مادر خانواده زندگی می‌کند. صبح که می‌شود دوباره این تصویر تکرار می‌شود و اهالی سالم خانه باید بچه‌ها را روی ویلچر بنشانند و تا کنار اتومبیل داداش کریم ببرند و بغل کنند و در ماشین جابه‌جایشان کنند، اما رأس ساعت ۸ که به محل کار می‌رسند فقط کریم می‌ماند و بهنام و فرنگیس و گاهی محمد که بچه‌ها را بغل کرده و به پشت میزشان منتقل می‌کنند و کار شروع می‌شود. روایت‌هایی از این زندگی جالب را در این گزارش بخوانید.

   توانـا مثل برادران عبادی
  • حال زمین فوتبال خوب نیست

   معصومه ماهپیکر - وارد خیابان سپیده شمالی که می‌شوی و به طرف بوستان گلستانه در ابتدای خیابان طالقانی می‌روی فنس‌های شکسته زمین فوتبال گوشه بوستان توجه هر بیننده‌ای را جلب می‌کند. با دیدن زباله‌های گوشه و کنار زمین فوتبال می‌توان حدس زد که زمین ورزش محله مدت‌هاست به محل خواب و استراحت کارتن‌خواب‌ها تبدیل شده است. کمبود امکانات زمین ورزش و عدم رضایت اهالی خیابان سپیده شمالی باعث شده است تا فوتبال دوستان دیگر نتوانند تمرینات ورزشی خود را در زمین ورزش محله‌شان انجام دهند. به درخواست اهالی سری به محله ولی‌عصر(عج) شمالی زدیم تا حرف‌های اهالی را درباره مشکلات زمین فوتبال محله‌شان بشنویم، همچنین پاسخ مهدی پولادی، شهردار ناحیه یک را در خصوص حل معضلات زمین فوتبال محله ولی‌عصر(عج) شمالی شنیدیم.

   حال زمین فوتبال خوب نیست
  • نویسنــده و دوست صمیمی گل ها

   معصومه فرجی- همه ما می‌دانیم که یکی از شغل‌های بسیار مفرح و نشاط‌آور در جهان گلفروشی است. به خاطر سروکارداشتن با گل‌های متنوع و رایحه دل‌انگیز باعث می‌شود افرادی که در این حرفه هستند همیشه سرحال و لبخند به لب باشند. همین حرفه‌ای که مردم در غم و شادی خود سراغ آنها می‌روند گاهی باعث مزاحمت مردم می‌شود و تمام مسیر عابران پیاده را به خود اختصاص می‌دهد. با این همه در بین این افراد هستند کسانی‌که با کمی ذوق و هنر و بدون بستن مسیر رهگذران و سدمعبر پیاده‌رو را زیبا‌تر می‌کنند. نمونه‌اش «داود حجی‌زاده» صاحب قدیمی‌ترین گل‌فروشی محله شهرک ولی‌عصر(عج). وقتی به محل گلفروشی او می‌رسیم، نخستین چیزی که حتی از دور توجه ما را به خود جلب می‌کند فضای سرسبز و آب‌پاشی شده بیرون از مغازه با صفایش است. درگزارش پیشرو با این گلفروش مردمدار و خوش‌ذوق محله بیشتر آشنا می‌شویم.

    نویسنــده و دوست صمیمی گل ها
  • گارد ورود به تیم ملی را باز می‌کنم

   معصومه فرجی- سال‌های زیادی است که اکثر خانواده‌ها دیدگاه‌هشان نسبت به ورزش‌های رزمی برای بانوان تغییر کرده است. والدینی که خود علاقه‌مند حضور دخترانشان در رشته‌های رزمی هستند و آنها را در رشته‌های تکواندو، کاراته و کیک‌بوکسینگ ثبت‌نام می‌کنند و در این مسیر همواره پشتیبان فرزندان خود هستند. «مهدیه رضایی واحدی» قهرمان نوجوان محله شهرک ولی‌عصر(عج) است که با تلاش و پشتکار بالای خود توانسته در مسابقات مختلف چندین مدال استانی و کشوری به دست آورد. او که به تازگی مدال طلای مسابقات شمال کشور را به‌دست آورده است خود را برای مسابقات کشوری آماده می‌کند.

    گارد ورود به تیم ملی را باز می‌کنم
  آرشیو
  • تماشای فیلم در تـمـاشا

   الهام مرادی- نخستین مکان‌هایی که در تهران به کار نمایش فیلم اختصاص یافتند، شمایل سینما را به معنای متعارف آن نداشتند. درست مثل همان کافه‌ای که برادران لومیر، نخستین تصاویر متحرک را در آن به دیگران نشان دادند. ابتدا حیاط‌ها، بام‌ها و قهوه‌خانه‌های تهران قدیم به محل نمایش فیلم تغییر کاربری دادند. نخستین سالن سینمای دائمی تهران به سال ۱۲۹۱ شمسی توسط اردشیرخان ارمنی در خیابان علاءالدوله ساخته شد. پس از آن بیشتر سالن‌های تئاتر خیابان لاله‌زار بودند که با از دست دادن رونق گذشته، ناچار تن به نمایش فیلم دادند. این تاریخچه مختصر را داشته باشید و بیایید جلو تا برسیم به پردیس‌های سینمایی پر زرق و برق این روزها. اگر دنبال تاریخچه این پردیس‌ها باشید باید سراغش را در منطقه خودمان بگیریم. بله، همین سینما تماشا در جنوب غرب پایتخت، نخستین پردیس سینمایی این ابرشهر است. حالا که در آستانه روز سینما هستیم، سری زده‌ایم به این مجموعه سینمایی منطقه.

    تماشای فیلم در تـمـاشا
  • به سـود کم قانـع هستم

   معصومه فرجی- یکی از شغل‌هایی که در قدیم جوانان زیادی برای به‌دست آوردن رزق و روزی به سراغ آن می‌رفتند شغل و حرفه سراجی بود. شغلی که بیشتر به‌صورت یک حرفه خانوادگی در می‌آمد و شاید ۶ یا ۷ نفر از کنار یک کارگاه کوچک روزی خود را به دست می‌آوردند. کارگاه‌هایی که علاوه بر تولید کیف‌های جدید برای کمک به خانواده‌ها تعمیرات کیف‌های خراب شده توسط مشتری‌ها را هم قبول می‌کردند. این روزها به خاطر کسادی بازار کمتر کسی به شغل و حرفه سراجی روی می‌آورد و اگر کسی هم این شغل را انتخاب کند کمتر زمان خود را برای تعمیر کیف‌های قدیمی می‌گذارد. «فردوس زمانی» کاسب قدیمی و سراج محله تولید دارو است که هنوز کیف‌های قدیمی مشتری‌هایش را در مغازه‌اش تعمیر می‌کند. به سراغش می‌رویم تا از نزدیک با این کاسب خوشنام و منصف محله تولیددارو آشنا شویم.

    به سـود کم قانـع هستم
  • نشانی خانه روی سینه‌اش بود

   زهره حاجیان- شاید روزی که محسن به دنیا آمد کسی تصور نمی‌کرد۲۰ سال بعد پسرارشد حسین آقای قصاب در جریان جنگی که عراق بر کشور ما تحمیل می‌کند به شهادت برسد. آن روزها اسم محله بهداشت «قلیونی» بود وآب و برق و تلفن و گاز نداشت و «محسن آقاباباییان» و بیشتر بچه‌های آن روزگار که از خانواده‌های قشر کارگر بودند به سختی بزرگ می‌شدند. روایت‌ مادر این شهید را در این صفحه بخوانید.

    نشانی خانه روی سینه‌اش بود
  • دورهمی ساده زوج‌های جوان

   معصومه فرجی- جوانان بسیاری در جامعه ما زندگی می‌کنند که تنها به خاطر نداشتن سرمایه کافی برای خرج و مخارج شروع یک زندگی، زمان ازدواج خود را به تأخیر می‌اندازند. واقعیت می‌گوید که این روز‌ها ازدواج ...

   دورهمی ساده زوج‌های جوان
  • این غول‌کش‌های دردانـه

   معصومه ماهپیکر- چند وقتی می‌شود که نتایج کنکور اعلام شده و دانش‌آموزانی که امسال آزمون کنکور داشتند بالاخره توانستند نتیجه ماه‌ها تلاش خود را مشاهده کنند. پذیرفته شدن بیش از ۹۰ دانش‌آموز منطقه در رتبه‌های ۲ و ۳ رقمی و کسب رتبه ۷ کنکور توسط یکی از دانش‌آموزان منطقه نشان می‌دهد کمبودها نمی‌تواند مانعی برای افتخارآفرینی دانش‌آموزان منطقه باشد. دانش‌آموزان تلاشگر منطقه یکبار دیگر غول کنکور را زمین زده و توانستند در ماراتن کنکور یکه تاز شوند. موفقیت ۹۵ نفر از دانش‌آموزان منطقه در آزمون کنکور بهانه‌ای شد در جمع تعدادی از رتبه‌های برتر کنکور منطقه حاضر شویم تا برایمان از رمز موفقیت و داشته‌ها و کمبودهای منطقه بگویند.

    این غول‌کش‌های دردانـه
  • ۱۵ستاره پرفروغ

   مهناز عباسیان- برای هر پدر و مادری جشن تولد فرزند یکی از شیرین‌ترین لحظات زندگی آنهاست. جشنی که پدر و مادر را به شکرانه یک سال دیگر سلامتی فرزندشان، به پای یک بزم دوستانه و شاد می‌کشاند. شاید هیچ‌کسی به اندازه پدر و مادر از خاموش شدن شمع روی کیک تولد با نفس گرم فرزندشان شاد نشده و خدا را برای داشتن یکسال دیگر کنار خانواده شکر نمی‌کنند. اما سال‌هاست که خانواده‌های شهدا از این لذت محروم شده‌اند و همه سهم آنها از عزیز سفرکرده‌شان خلاصه می‌شود در جای خالی و بغض سنگینی که از او به یادگار مانده است. برای همین وقتی روز تولد آنها از راه می‌رسد سر مزار عزیز‌شان جمع می‌شوند و با دادن خیرات و خواندن فاتحه روح او را شاد می‌کنند. اما مردادماه امسال جشن تولد شهدا به‌گونه دیگر برگزار شد. به همت فرهنگسرای خاتم(ص) و معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه برای ۱۵شهیدی که مردادماه متولد شده بودند، جشن تولد باشکوهی در سالن آمفی‌تئاتر فرهنگسرا با حضور خانواده‌های آنها برگزار شد. این جشن حال و هوای متفاوتی داشت. پیشنهاد می‌کنیم این گزارش را بخوانید تا با جزئیات این جشن تولد متفاوت آشنا شوید.

    ۱۵ستاره پرفروغ
  • بهترین عیـدی

   ملیحه آرونی- داستان نگارش ۱۶۱ جلد کتاب از کلاس انشا شروع شد. از روزهایی که برای خواندن موضوع انشا به پای تخته رفت. سال ۱۳۳۵ بود. از همان روز آقای غروی، معلم کلاس با شنیدن چندین انشا از او قرار گرفتن نامش را در کنار سایر نویسندگان ...

    بهترین عیـدی
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  تهران سما
  همشهری آنلاین
  سامسونگ
  راهنما
  بانک ملت
  جاباما
  الو پیک
  بچه های آسمان

  چند رسانه ای

  راهنمای محله