• خرید جنس خارجی بیکاری کارگران ایرانی

   مریم فرجی- چند سالی است که فضای کتابخانه قدیمی شهرک صادقیه به‌وسیله سرای محله این شهرک به کارگاه‌های تولیدی اجاره داده می‌شود و کارآفرین‌های محله در این مکان، کار خود را رونق می‌بخشند. از ۳ سال پیش این فضا در اختیار یکی از کارگاه‌های خیاطی قرار گرفته و چرخ زندگی تعدادی از اهالی شهرک صادقیه را می‌چرخاند. برای رفتن به کارگاه خیاطی از ۲ روز قبل با «محمد سوفی» کارآفرین خوشنام محله هماهنگ کرده بودیم. کارگاهی که با همه کوچکی خود چرخ زندگی بیش از ۱۰ خانوار را به گردش درآورده است.

    خرید جنس خارجی بیکاری کارگران ایرانی
  • همه مادر صدایش می‌کنند

   زهره حاجیان- همه اعضای خانواده‌هایی که در ساختمان ۱۴ واحدی کوچه مرادی محله تولید دارو زندگی می‌کنند «مادر» صدایش می‌زنند. می‌دانند هر مشکلی پیش بیاید یا گره‌ای در کارشان بیفتد مادری هست که به دادشان برسد. مادری که مشکلشان را با درایت و تدبیر و البته صبوری زیاد حل می‌کند. مادری که نامش «خدیجه حسن‌زاده مقیمی» است و از قضای روزگار مادر شهید «حسین کوچک تبارمقیمی» که با ته لهجه بابلی حرف می‌زند و لبخند از لبش دور نمی‌شود. نقاشی دیواری خیابان یادگار که حالا تبدیل به نماد محله تولیددارو شده در عصرهای تابستان حال و هوای دیگری دارد. چند تا در میان بالای تصویر شهدا چراغی روشن است و نیمکت‌های تعبیه شده روبه‌روی تصاویر، نور کافی دارند تا میزبان اهالی محله بشوند و از هردری صحبت کنند. این دورهمی اهالی محله در پایان به فاتحه‌ای برای شهدای محله‌شان ختم می‌شود و به طرف خانه‌هایشان راه می‌افتند.

    همه مادر صدایش می‌کنند
  • تولـد دوباره به سبک زنـانه

   معصومه ماه پیکر- انجمن معتادان گمنام نهادی است مردمی و خودجوش که از سال ۱۳۶۹ با کمک چند عضو در حال بهبودی در مرکز بازپروری قرچک فعالیت خود را شروع کرد. این انجمن برای نخستین بار در منطقه در سال ۱۳۸۲ ویژه آقایان و در محدوده محله ولی‌عصر(عج) راه‌اندازی شد. با گذشت ۱۴ سال از فعالیت این انجمن در منطقه امروزه ۳۱ گروه در محدوده منطقه زیر نظر این انجمن فعال است که از بین این گروه‌ها، ۲ گروه را بانوان بهبودیافته تشکیل می‌دهند. روش بهبود در انجمن معتادان گمنام بر اساس کمک فرد بهبودیافته به یک معتاد است. به همت مدیر محله بهداشت، مدت‌هاست جلسات انجمن معتادان گمنام بانوان در سرای محله بهداشت برگزار می‌شود. در یکی از روزها در جلسه انجمن معتادان گمنام سرای محله بهداشت حاضر شدیم تا حرف‌های اعضای این انجمن را درباره فعالیت آنها بشنویم.

    تولـد دوباره به سبک زنـانه
  • همین‌جا گردشگری

   الهام مرادی- همیشه وقتی صحبت از منطقه‌مان به میان می‌آید، تصاویر ذهنی مشخصی پیش روی چشممان می‌نشیند. یک منطقه در جنوب شهر، ترافیک ورودی تهران و هوای نه چندان پاک، بوستان‌های متعدد و بزرگراه‌ها، دستفروشان و هزار و یک مشکل دیگر. اما شاید جاذبه‌های خاص این منطقه برای خیلی از ما ناشناخته مانده باشد. اینکه در منطقه‌ای نفس می‌کشیم که روزگاری قریه‌ای بوده با آب و هوایی خوش، یافت‌آبادی که محل گردشگری طهرانی‌های قدیم بوده است. حالا که تعطیلات نوروزی در راه است می‌خواهیم از منطقه‌ای صحبت کنیم که می‌تواند و باید، میزبان مهمانانی باشد که می‌خواهند آن را بهتر بشناسند. منطقه‌ای که هویت تاریخی، فرهنگی، هنری، مذهبی و اجتماعی آن می‌تواند برای هزاران گردشگر مورد توجه قرار گیرد. بهار با همه زیبایی‌هایش بهترین فرصت است برای گردشگری. وقت هم که کم نیست، تا دلتان بخواهد اوقات فراغت دارید. حتماً هم لازم نیست راه دور و دراز بروید. این پیشنهادهای گردشگری نوروزی ما را جدی بگیرید.

    همین‌جا گردشگری
  • سال تحویل برمی‌گردم

   معصومه ماهپیکر- چند روزی بیشتر به شروع سال نو نمانده است. در آستانه سال نو از «امید زندگانی» بازیگر و مجری شناخته شده دعوت کردیم تا با حضور در جمع توان‌یابان مؤسسه رعد الغدیر ساعات خوشی را برای آنها به وجود آورد. وقتی با او تماس گرفتیم تا روز ملاقات را تعیین کنیم، تصور نمی‌کردیم در روزهایی که مشغول اجرای تئاتر روی صحنه است به این راحتی دعوت ما را بپذیرد. این هنرمند توانای کشور وقتی اسم معلولان مؤسسه رعد الغدیر را شنید با روی باز از این برنامه استقبال کرد. ظهر یکی از روزهای آخر هفته ساعت قرارمان برای بازدید او از این مرکز می‌شود. گزارش زیر حاصل حضور چند ساعته امید زندگانی در جمع توان‌یابان مؤسسه رعد الغدیر است.

    سال تحویل برمی‌گردم
  آرشیو
  • بهترین عیـدی

   ملیحه آرونی- داستان نگارش ۱۶۱ جلد کتاب از کلاس انشا شروع شد. از روزهایی که برای خواندن موضوع انشا به پای تخته رفت. سال ۱۳۳۵ بود. از همان روز آقای غروی، معلم کلاس با شنیدن چندین انشا از او قرار گرفتن نامش را در کنار سایر نویسندگان ...

    بهترین عیـدی
  • مهمترین دستاورد تعطيلي معادن شن و ماسه

   رضا موسوي- آخرین روزهای سال فرصت مغتنمی است برای مرور کارنامه یکساله مدیریت شهری منطقه. ما هم به آخرین شماره همشهری محله در سال ۹۵ رسیده‌ایم و از این فرصت استفاده کردیم تا سراغ سکاندار اصلی شهرداری منطقه برویم و درباره عملکرد او و همکارانش پرس‌وجو کنیم. بهروز محمدزاده، شهردار منطقه حدود یک سال است که شروع فعالیتش در این نقطه از پایتخت می‌گذرد و از این جهت هم می‌توان عملکرد او را روی میز بررسی قرار داد. این گفت‌وگو پیش روی شماست.

   مهمترین دستاورد تعطيلي معادن شن و ماسه
  • جای شهدا خالی

   زهره حاجیان- روزها می‌آیند و می‌روند و تا به خودت بیایی می‌بینی نوبت صفحه آخر تقویم رسیده است و باید با خاطرات و اتفاقات سال ۹۵ خداحافظی کنی و منتظر صدای پای بهار و رسیدن سال ۹۶ باشی. بی‌شک سال ۹۵ برای هرکدام از ما پر بود از اتفاقات خوب و شادی و یا بد و ناخوشایند، اما برخی ازاتفاقات هم هست که مربوط به زندگی شخصی خودمان نمی‌شود و همه مردم جامعه به نوعی با آن درگیر هستند، مانند حادثه پلاسکو که در آخرین روز از دی ماه اتفاق افتاد یا شهادت مردانی که برای دفاع از حرم به سوریه اعزام شده بودند. منطقه ۱۸ در سال ۹۵ در کنار حوادث و اتفاقات خوب و بدی که تجربه کرد، ۲ آتش‌نشان فداکار حامد هوایی و علیرضا سفی‌زاده را در حادثه پلاسکو و ۲ مدافع حرم خیرالله حسن‌زاده و اسدالله ابراهیمی را از دست داد. گزارش عیدانه ما گپ‌وگفتی کوتاه با خانواده ۴ قهرمان هم‌محله‌ای است که امسال سرسفره هفت‌سین حضور ندارند و خانواده هنوز از شوک از دست دادنشان بیرون نیامده‌اند.

    جای شهدا خالی
  • بوی عید و شلوغی خیابان‌ها

   محمد معمار- با نزدیک شدن به نوروز و فرا رسیدن فصل خرید، خیابان‌های تهران با مشکلات ترافیکی زیادی روبه‌رو می‌شود. در منطقه ما هم به خاطر وجود بازار مبل و چند بورس دیگر، ترافیک برخی معابر به شدت افزایش پیدا می‌کند. در این گزارش به معضلات ترافیکی خیابان‌های منطقه پرداخته‌ایم. البته خبردار شده‌ایم که از سوی شهرداری منطقه هم خبرهای خوبی در خصوص رفع مشکلات ترافیکی به دست ما رسیده است. اگر می‌خواهید از این خبر‌ها مطلع شوید با ما در این گزارش همراه باشید. ما در این صفحه ذره‌بین همشهری محله را روی محله‌های حسینی فردوس، نوروز‌آباد و شهید رجایی گذاشته‌ایم.

    بوی عید و شلوغی خیابان‌ها
  • تب رنگی به وقت اسفند

   الهام مرادی- اسفند که از راه می‌رسد همه چیز می‌افتد روی دور تند؛ از حرکت کنتور آب و برق گرفته تا شماره‌انداز رد و بدل شدن اسکناس‌هایی که بین دست مشتری‌ها و مغازه‌دارها می‌چرخد. خیابان شریعتی، خیابان ۱۷شهریور، خیابان بیگ‌لو، خیابان وثوقی، خیابان یاران و بازار بزرگ ولی‌عصر(عج)، از جمله مراکز خرید پوشاک و دیگر ملزومات نوروز در منطقه ما هستند. این همه مغازه، فروشگاه و پاساژ، برخی محله‌های منطقه‌مان را به یک قطب تجاری و اقتصادی تبدیل کرده که هر روز از ساعت ۸ تا ۱۲ شب وارد یک ماراتن نفسگیر می‌شود. تب این ماجرای رنگ سال هم در همین روزهاست که در مراکز خرید پایتخت بالا می‌رود و به مراکز خرید منطقه ما کشیده می‌شود. رنگ سال که می‌آید، انگار به خیلی از ویترین‌های فروشگاه‌های پوشاک منطقه‌مان رنگ مشترک می‌زنند، ناگهان همه ویترین‌ها می‌شوند زرشکی، آلبالویی، بادمجانی، قرمز و... لباس‌های تن مردم هم همرنگ می‌شوند. ما سری به خیابان شریعتی و بازار بزرگ ولی‌عصر(عج) زده‌ایم تا سر و ته این ماجرای رنگ سال را متوجه شویم.

   تب رنگی به وقت اسفند
  • توپ بزرگ،هیجان بزرگ

   معصومه ماهپيكر- ورزش بيگ‌بال براي نخستين بار در كشور توسط واليباليست‌هاي منطقه اجرا شد. چندي پيش وقتي براي نخستين بار واليباليست‌هاي منطقه در اختتاميه مسابقات شهرداري به ورزش بيگ‌بال پرداختند تا ساعت‌ها همه در بهت و تعجب مانده بودند كه چگونه توپ بزرگ با ارتفاع ۴ و ۵‌متر در دستان واليبالیست‌هاي منطقه به حركت درآمده و وارد زمين حريف شد تا آن روز شايد بسياري از افراد حتي نام اين رشته ورزشي را كه در دنيا طرفداران زيادي هم دارد نمي‌دانستند. هيجان و شادي اين رشته ورزشي باعث شد تا اين رشته مورد استقبال بسياري از ورزش دوستان قرار بگيرد. پاي صحبت علي جعفري، مربي و مسئول انجمن واليبال منطقه نشستيم تا برايمان از اين رشته ورزشي جديد بگويد.

    توپ بزرگ،هیجان بزرگ
  • ابوالفضل دای گلـمز

   زهره حاجیان- «۳۰ سال و اندی گذشته مادر. این‌قدر در این مدت سختی کشیدم که گاهی اسم خودم را هم فراموش می‌کنم اما وقتی صحبت از پسر شهیدم در میان باشد قصه فرق می‌کند... شما بپرسید من جواب می‌دهم.» این جمله نظر و عقیده عده زیادی از مادران و پدران شهداست، اما آنچه در گفته‌های همگی آنها مشترک است حس دلتنگی و بغض‌های فرو خفته‌ای است که سال‌هاست مهمان سینه‌هایشان شده است. به سواد داشتن و نداشتن ربطی ندارد بعضی از اعداد و ارقام در ذهن و دل افراد برای همیشه می‌ماند و حک می‌شود و مادران شهدا حتی اگر سواد نداشته باشند می‌توانند تاریخ دقیق تولد وشهادت فرزندشان را بگویند.این مادر محله شان را بهترین جا برای زندگی می داند «حکیمه تقی‌لو» مادر شهید ابوالفضل قربانی با مهربانی در خانه قدیمی کاشی ۳۷ خیابان کیپور غربی در محله فردوس را باز می‌کند و با لبخند می‌گوید: بفرمایید...

    ابوالفضل دای گلـمز
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله