• تفرجگاه طهران قدیم

   حتماً خیلی‌ از شما می‌دانید که منطقه ما روزگاری یک روستای خوش آب و هوا بوده است. روستایی با باغ‌ها و مزارع فراوان. کم‌کم کارخانه‌ها و صنایع دیگر به آن اضافه شدند. آمدن صنعت باعث ساخته شدن خانه‌های مسکونی در اطراف کارخانه‌ها شد و در نهایت تهران گسترش پیدا کرد و یافت‌آباد قدیم به ابرشهر تهران وصل شد. همین حالا هم اگر به لغتنامه دهخدا مراجعه کنید، یافت‌آباد چنین توصیف شده‌ است: «یافت‌آباد دهی است از شهرستان ری نزدیک تهران به میانه مغرب و جنوب غربی آن با ۱۹۰۵ تن سکنه» باز هم مراجع مکتوب دیگری برای بیان تاریخچه یافت‌آباد وجود دارد مثل کتاب «طهران قدیم». در جلد اول این کتاب، یافت‌آباد را به دلیل باغ‌ها سرسبز و مزارع کشاورزی یکی از تفرجگاه‌های مهم طهران نام برده‌اند. اگر به تاریخچه این محله و روستای قدیمی علاقه‌مند شده‌اید و دوست دارید بیشتر بدانید، ادامه این مطلب را بخوانید.

    تفرجگاه طهران قدیم
  • آقا پرویـــز نانوای خوشرو محله

   معصومه ماهپیکر- کنار تنور ماشینی‌اش ایستاده و تند و تند نان‌های لواش پخته شده را از روی دستگاه برمی‌دارد و در حالی که آنها را روی میزی که در مقابلش قرار دارد پهن می‌کند با مهارت و به چشم بر هم زدنی نان دیگری را روی دستگاه پهن می‌کند تا بپزد. همچنان که مشغول کار است با مهربانی و صبوری پاسخ مشتریانش را هم می‌دهد. پسرانش هم برای کمک به پدر هریک به کاری مشغول هستند. یکی تکه‌های خمیر را با دست گرد کرده و در گوشه‌ای کنار هم می‌چیند. آن دیگری پشت دخل ایستاده و پول نان‌های مشتریان را حساب می‌کند و... در این میان صدای مرد میانسالی به گوش می‌رسد: «آقا پرویز می‌شود این نان را عوض کنم گوشه‌اش کمی سوخته.» پرویز آقا با خوشرویی به نان‌های روی پیشخوان اشاره می‌کند و می‌گوید: «هر کدام را دوست‌داری بردار.» اینجا نانوایی پرویز فعال نانوای۵۱ ساله خیابان ۱۰ متری شهید بهاردوست در حیدری جنوبی است. کسی که چندی پیش از سوی اهالی به‌عنوان نانوای نمونه انتخاب شد. دقایقی مهمانش می‌شویم تا رمز موفقیتش را از زبانش بشنویم.

    آقا پرویـــز نانوای خوشرو محله
  • ماهی خبری نیست بایـد ماهیگیری کنید

   الهام مرادی- حتماً این ضرب‌المثل معروف را شنیده‌اید که به جای ماهی دادن به یک فرد نیازمند، به او ماهیگیری یاد بدهید. این همان بنیان و اساس ماجرای کارآفرینی است. منطقه ما در جنوب شهر واقع شده، جایی که اوضاع اقتصادی خانواده‌ها زیاد مطلوب نیست. درضمن آسیب‌های اجتماعی در مراکز حاشیه‌ای شهر هم بیشتر است. یکی از علت‌های ایجاد این آسیب‌ها هم همین وضعیت بد اقتصادی و بیکاری است. خب مراکز کارآفرینی در منطقه ما ایجاد شده‌اند تا بتوانند همین معضل شهری را برطرف کنند. اگر قرار باشد از همین امروز کسب و‌کاری را شروع کنید، بیشتر از ۲۳۰ گزینه مختلف پیش روی شماست که شما را به یادگیری حرفه و استخدام شدن در خانه‌های کارآفرینی دعوت می‌کند. خانه‌های کارآفرینی مراکزی هستند که در محله‌های مختلف منطقه دایر شده‌اند و برای توانیابان هر محله یا افراد نیازمند به اشتغال، فرصت شغلی و امکانات ورود به بازار را فراهم می‌کنند. با فعالیت‌های این مراکز بیشتر آشنا شوید.

    ماهی خبری نیست بایـد ماهیگیری کنید
  • باغ‌های یافت‌آباد در معرض تهدید

   الهام مرادی- نمایندگان شورای اسلامی شهر تهران هم قوانین شهری را تصویب می‌کنند و هم بر عملکرد نهادها برای خدمت‌رسانی درست به شهروندان نظارت دارند. حتی اگر مشکلی در یک گوشه‌ از شهر وجود داشته باشد، این وظیفه آنهاست که پیگیر آن مشکل شوند تا این گره شهر را باز کنند. اما مسلماً این ابرشهر آنقدر وسیع است که نمایندگان پارلمان شهری نمی‌توانند همه مشکلات را رصد کنند. اینجاست که اهمیت دیدارهای مستمر با شورایاران و اهالی محله‌ها مشخص می‌شود. محسن پیرهادی، عضو هیئت‌رئیسه شورای‌شهر تهران هم جزو نمایندگانی است که هر چند وقت یکبار سری به یکی از محله‌های منطقه ما می‌زند تا حال و روز این نقطه از شهر را از نزدیک ببیند و بشنود. این بار هم قرعه به نام محله یافت‌آباد شمالی افتاده است. در این صفحه می‌توانید نتیجه دیدار این عضو شورا با شورایاران و معتمدان این محله و تاکید بر حفاظت از باغ های منطقه را بخوانید.

   باغ‌های یافت‌آباد در معرض تهدید
  • تعبیــر رؤیای پــدر

   زهره حاجیان- در شلوغی‌‌ تردد آدم‌ها و بوق ممتد ماشین‌ها و ایستادن وانت‌بارهای پر از میوه در میدان شادآباد که همه نشان از جاری بودن زندگی دارد کوچه‌ای هست که در کاشی شماره ۱۰ آن زن و پسری زندگی می‌کنند. ساکنان این خانه چشمان کشیده‌ای دارند و به زبان شیرین افغان‌ها از شهادت مهدی احمدی می‌گویند که برای دفاع از حرم حضرت زینب(س) به سوریه رفت و در «درعا» شهید شد. زنگ طبقه همکف را که به صدا درآوری خیلی زودتر از آنکه فکرش را کنی در را باز می‌کنند. پرده داخل اتاق را کنار می‌زنند و با مهربانی ما را می‌پذیرند. برای حرف زدن با «زهرا فیاضی» مادر شهید «محمدمهدی احمدی» باید بیشتر تمرکز کنی تا گفته‌هایی که به لهجه غلیظ افغانی بیان می‌شود را متوجه شوی و بنویسی.

   تعبیــر رؤیای پــدر
  آرشیو
  • زخم زمین‌های بایر بر دل محله‌ها

   محمد معمار- استفاده از زمین‌های خالی در محله‌های منطقه، یکی از مطالبه‌های همیشگی مردمی از مدیریت شهری است. البته بعضی از این زمین‌ها در تملک شهرداری نیست و شهرداری نمی‌تواند برای ساخت‌وساز در آنها اقدام کند. اما بعضی دیگر از این زمین‌های خالی از املاک شهرداری محسوب می‌شود، اما با این حال باز هم اقدامی برای ایجاد کاربری جدید و مورد نیاز در آنها صورت نمی‌گیرد. مسلماً همه ما می‌دانیم که بعضی از محله‌های منطقه مثل خلیج‌فارس جنوبی از نظر اماکن فرهنگی بسیار فقیر هستند. در این صفحه سراغ شورایاران محله‌های ولی‌عصر(عج) شمالی، یافت‌آباد جنوبی و خلیج‌فارس جنوبی رفته‌ایم و به معضل زمین‌های خالی در محله‌های منطقه پرداخته‌ایم.

   زخم زمین‌های بایر بر دل محله‌ها
  • پس از زلزله

   الهام مرادی- شاید مهم‌ترین سؤال در زمینه زلزله و بحران‌های طبیعی این باشد که بعد از زمین لرزه باید چه کنیم؟ این همان سؤالی است که این روزها در ستاد مدیریت بحران منطقه و در قالب کلاس‌های آموزشی به آن پاسخ می‌دهند. یادتان باشد که بر اساس آمار، بسیاری از کسانی که در زلزله جانشان را از دست داده‌اند به دلیل رعایت نکردن نکاتی، بعد از زمین لرزه بوده است. اینجا با کمک کارشناسان سازمان مدیریت بحران منطقه تلاش کرده‌ایم مجموعه‌ای از مهارت‌های پس از زلزله را جمع‌آوری کنیم. مهم‌ترین نکته پس از وقوع زلزله، حفظ خونسردی است. بعد از آن می‌توانید به توصیه‌های اینجا عمل کنید.

    پس از زلزله
  • اینجا آسمان تاریک‌تر است

   الهام مرادی- شاید خیلی سال پیش، درست زمانی که کتاب‌های دوران دبستان رسیدن اکسیژن به سلول‌های بدن را اصلی‌ترین عامل حیات بشر معرفی می‌کردند، هیچ یک از ما در ذهنمان هم نمی‌گنجید که چند دهه بعد، باید برای یافتن جرعه‌ای اکسیژن ناب و پاک در همین منطقه خودمان که روزگاری قریه‌ای خوش آب و هوا بوده با خیلی‌ها چانه‌زنی کنیم. حالا همزیستی نه مسالمت‌آمیز اما تلخی را با آلاینده‌ها در این کلانشهر یافته‌ایم. اکنون تقریباً «ناسالم» بودن هوا برای ما هیجده‌نشینان اتفاقی بسیار عادی و معمولی شده است. بد نیست بدانید هفته گذشته که هوا آلوده شد و مدارس ابتدایی تعطیل، وضعیت منطقه ما به همراه منطقه ۲ و ۶ تهران در شرایط بحران قرار گرفت. خب شاید حالا مهم‌ترین سؤالتان این باشد که «شرایط بحران» چه شرایطی است؟ چه فرقی با آلودگی‌ هوای معمولی دارد؟ ما برای پاسخگویی به این سؤالات با اردشیر زندپور، کار‌شناس مسائل شهری منطقه همراه شده‌ایم. شما هم می‌توانید پاسخ این سؤال‌ها را اینجا بخوانید.

   اینجا آسمان تاریک‌تر است
  • هـوش برتر، ربات برتر

   معصومه ماهپیکر- در گذشته‌ای نه چندان دور تنها مدارس مسئولیت آموزش دانش‌آموزان را برعهده داشتند، امروزه اما علاوه بر مراکز آموزشی،‌سراهای محله هم با برپایی کلاس‌های آموزشی مختلف زمینه آموزش و پیشرفت کودکان و نوجوانان را فراهم می‌آورند. مدت‌هاست در سرای محله بهداشت و ولی‌عصر(عج) کلاس‌های رباتیک برپاست. حدود ۱۵۰ دانش‌آموز منطقه در مقاطع تحصیلی مختلف با حضور در این کلاس‌ها توانسته‌اند دوره‌های مختلف رباتیک را آموزش ببینند. موفقیت برخی از این دانش‌آموزان در مسابقات مختلف رباتیک و همچنین راهیابی ۲۵ نفر از اعضای تیم رباتیک منطقه به مسابقات کشوری باعث شد تا ساعاتی را در کلاس رباتیک سرای محله بهداشت حاضر شویم تا حرف‌های اعضای رباتیک را درباره داشته‌ها و کمبودهای منطقه بشنویم. همچنین پای صحبت اصغرجوانی، مربی این تیم نشستیم تا برایمان از موفقیت شاگردانش بگوید.

   هـوش برتر، ربات برتر
  • بـابـا از بهشت حتماً تماس می‌گیرد

   زهره حاجیان‌- مدت‌ها در کوچه‌های تنگ و باریک و خیابان‌های فیروز بهرام بچرخی و بچرخی و نتوانی خانه شهید را پیدا کنی تا در کوچه‌ای تنگ و باریک، بنر‌ها و پلاکاردهایی که عکس شهید روی آن نقش بسته را دنبال کنی و برسی به کاشی شماره ۲۱. بعد ببینی در آهنی آبی رنگ نیمه باز است و زنگ ندارد. حتی نتوانی تصور کنی که آن طرف در چه وضعیتی قرار دارد و خانواده شهید مدافع حرم «خیر‌الله‌حسن‌زاده» چگونه زندگی می‌کند؟ خانه شماره ۲۱ راهرو و حیاط ندارد و فقط یک پله بلند مهمانان را از کوچه یک راست به اتاق می‌رساند. در را که دق الباب کنی صداهای درهم و مبهم با هم می‌گوید بفرمایید در باز است.

    بـابـا از بهشت حتماً تماس می‌گیرد
  • قهرمان شدیم با همه کمبودها

   معصومه ماهپیکر- در سال‌های اخیر شاهد موفقیت بانوان محله در عرصه‌های مختلف بوده‌ایم. چندی پیش یکبار دیگر دختران نوجوان بسکتبالیست منطقه با کسب مقام قهرمانی در مسابقات بسکتبال حوزه جنوب غرب تهران نام منطقه را بر سر زبان‌ها جاری کردند. آنها با موفقیت در مسابقات مختلف نشان دادند که کمبودها هم نمی‌تواند مانع پیشرفتشان باشد. موفقیت نوجوانان ورزشکار منطقه بهانه‌ای شد تا پای صحبت فاطمه عبدلی مربی تیم بسکتبال بانوان منطقه بنشینیم و حرف‌هایش را درباره مشکلات ورزشی بانوان منطقه جویا شویم.

    قهرمان شدیم با همه کمبودها
  • فـصــل شهروند محوری

   رضا موسوی- راه‌اندازی ایستگاه مترو در منطقه، ساخت و توسعه نخستین خط سامانه تندرو در بزرگراه آیت‌الله سعیدی، تجهیز و توسعه مسیرهای ویژه دوچرخه در بوستان‌ها، اصلاح هندسی معابر، ساخت زیرگذرهای عابرپیاده، نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و به‌کارگیری اتوبوس‌های جدید برای سامانه‌های تندرو، نصب تجهیزات و دستگاه‌های پایش آلاینده‌های زیست‌محیطی، توسعه سیستم هوشمند و راه‌اندازی مرکز کنترل ترافیک جنوب غرب پایتخت در منطقه ما، افزایش تجهیز تقاطع‌ها به سیستم‌های تشخیص و ثبت تخلف عبور از چراغ قرمز، توسعه سیستم نظارت تصویری، نصب و راه‌اندازی دوربین‌های خودکار ثبت تخلف و... بخشی از طرح‌های مهم معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری منطقه در سال‌های اخیر بوده است. طرح‌هایی که می‌توانند سبب کاهش‌ تردد خودروهای شخصی در این نقطه از شهر شوند و ضمن ارتقای سطح ایمنی اهالی، زندگی سالم‌تر و بهتری را برای آنان فراهم سازند و در ‌‌نهایت تکه هیجدهم پایتخت را از شهری خودرو محور به شهری انسان محور تبدیل کنند.

    فـصــل شهروند محوری
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما
  همشهری آنلاین

  چند رسانه ای

  راهنمای محله