• چشم  بسته قدم بزن!

   فرهنگ زندگی شهری اقتضا می‌کند که هوای همدیگر را داشته باشیم. باید منفعت شخصی را به منافع جمعی ترجیح بدهیم اما نادیده گرفتن کارهای به ظاهر پیش پا افتاده زندگی در این شهر شلوغ و پرهیاهو را برای شهروندان عادی هم دشوار می‌کند چه رسد به ...

   چشم  بسته قدم بزن!
  • وقتی شاهسون‌ها به تهران آمدند

   تهرانی‌ها تا نام محله «صادقیه» را می‌شنوند محله‌ای در غرب تهران را به یاد می‌آورند، اما در منطقه ما و در جنوب غرب پایتخت هم‌محله‌ای به همین نام وجود دارد. اتفاقاً محله صادقیه یکی از قدیمی‌ترین محله‌های ماست. اگر می‌خواهید با تاریخچه این محله آشنا شوید و بدانید که اساساً چطور چنین محله‌‌ای در منطقه ما به وجود آمد و چه کسانی ساکنان اولیه این محله بودند با ما همراه شوید.

    وقتی شاهسون‌ها به تهران آمدند
  • محله‌ها را با هم زیبا کنیم

   الهام مرادی- اسفند که از راه می‌رسد، همه به فکر آماده شدن برای نوروز می‌افتند؛ از خانه‌تکانی و شست‌وشوی در و دیوار خانه بگیرید تا خرید لباس و کفش نو. اما باید بپذیریم که شهر هم یک موجود زنده است که برای استقبال از سال جدید نیاز به رسیدگی دارد. برخی‌ها هستند که فکر می‌کنند رسیدگی به زیباسازی شهر فقط برعهده شهرداری منطقه است و آنها هستند که باید محله‌های هیجده‌گانه ما را برای استقبال از بهار آماده کنند. البته مدیران شهری از همین روزها، آستین‌ها را بالا زده‌اند تا همه چیز را برای شروع سال جدید آماده کنند. حتماً درختکاری‌ها و گلکاری‌های جدید را در گوشه و کنار منطقه دیده‌اید یا رنگ‌آمیزی جدول‌ها و نرده‌ها. اما شما هم می‌توانید در زیباسازی منطقه مشارکت داشته باشید. لازم هم نیست که راه دوری بروید، از همین نمای خانه خودتان می‌توانید شروع کنید. چطور؟ اینها پیشنهادهایی است که به کمک علی سرآبانی، کارشناس حوزه شهری منطقه برای شما در نظر گرفته‌ایم.

   محله‌ها را با هم زیبا کنیم
  • هرگز برایم جشن تولد نگیرید

   زهره حاجیان- فقط یک ربع از حامد کوچک‌تر بود و برای همین است که طاقتش طاق شده و نمی‌تواند دوری برادر دو قلویش را تحمل کند. حسام و حامد دو قلوهای آتش‌نشان که تا همین یک ماه پیش لباس‌ها و کفش‌هایشان با هم جفت بود و جانشان به جان هم بسته بود ۲۵ روز است که از هم جدا شده‌اند. یکی زیر آوار پلاسکو ماند و سوخت و یکی در محله تولید دارو به همراه مادر و داداش حبیب و داداش هادی می‌سوزند. حادثه فرو ریختن ساختمان ۵۴ ساله پلاسکو نه تنها خانواده آتش‌نشانان بلکه همه مردم ایران را در بهت و ناباوری و سوگ نشاند و حضورصدها هزار نفر در مراسم تشییع شهدای آتش‌نشان تنها تسلای مصیبت بزرگ برای خانواده‌هاشان بود.

    هرگز برایم جشن تولد نگیرید
  آرشیو
  • لب خط سامان می‌یابد

   الهام مرادی- مگر می‌شود یک محله در پایتخت پیدا کرد که اهالی آن درخواستی برای ایجاد امکانات شهری بیشتر در آن نداشته باشند. یک محله هر چقدر هم که از امکانات رفاهی برخوردار باشد باز هم نیازهایی در زمینه‌های فرهنگی، تفریحی، ورزشی و آموزشی در آن احساس می‌شود. یک مزیت دیدار حضوری اعضای شورای‌شهر با اهالی محله‌ها به‌طور مستقیم این است که این کمبودها از زبان مردم به گوش مسئولان می‌رسد، کمبودهایی که واقعی هستند و ایجادشان ضرورت دارد. رئیس کمیته نظارت شورای اسلامی شهر تهران با همین رویکرد به دیدار شورایاران و اهالی محله صادقیه رفت. با او گپی زدیم تا در جریان اتفاقات این دیدار قرار بگیریم.

    لب خط سامان می‌یابد
  • آماده‌ایم هنرمان را به اهالی بیاموزیم

   معصومه ماهپیکر- توسط اهالی و مسئولان سرای محله شاد‌آباد باخبر می‌شویم که زوج جوان هم‌محله‌ای با کمک یکدیگر توانسته‌اند برای خود کسب و‌کاری راه‌اندازی کنند. کمی متفاوت با دیگر کارهاست و شاید نامش کمتر به گوش رسیده باشد. حرفه‌شان حکاکی و برش با لیزر بر روی چرم و چوب و نوعی پلاستیک است. سال‌هاست «هیوا شیرمحمدی» به همراه «مهدی یکتا» همسرش به این شغل مشغولند. هنرهای دستی این زوج کارآفرین نه تنها در شهرهای مختلف بلکه در خارج از کشور هم طرفدارانی دارد. یکی از روزها در کارگاه کوچک این زوج هنرمند و کارآفرین مهمان‌شان می‌شویم تا حرف‌هایشان را درباره هنرشان بشنویم.

    آماده‌ایم هنرمان را به اهالی بیاموزیم
  • آدرنالین بالا

   الهام مرادی- شعر معروفی هست که می‌گوید «گهی تا پشت پای خود نبینیم.» در شهر بزرگی مثل تهران نیز این اتفاق می‌افتد؛ اتفاقاً خیلی هم اتفاق می‌افتد. یعنی ابرشهری مثل تهران مخصوصاً در مناطق جنوبی آن در سال‌های اخیر، گاهی امکاناتی دارد که شاید در چند قدمی ما باشد، اما هیچ اطلاعی از آن نداشته باشیم. یا حتی اصلاً اطلاعی نداشته باشیم که چنین رشته‌ای، توی تهران هست و عده‌ای هم دارند در آن کار می‌کنند. در مورد ورزش‌های هیجانی منطقه ما نیز چنین است. گاهی اصلاً ما نمی‌دانیم که ورزش‌های هیجانی کدام رشته‌ها هستند و به چه دردی می‌خورند؟ گاهی هم می‌دانیم چه رشته‌هایی هستند، اما نمی‌دانیم که اصلاً توی همین منطقه خودمان، نقاطی هستند که دارند این خدمات را ارائه می‌کنند. خب، حالا که چی؟ حالا با همین مقدمات، ما در این ۲ صفحه، تا آنجا که امکانش بوده نقاط مختلف منطقه را برای پرداخت به ورزش‌های هیجان‌انگیز معرفی کرده‌ایم.

   آدرنالین بالا
  • سفر خوش هم محله‌ای!

   معصومه ماه پیکر- امروزه استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی نه تنها موجب سهولت و سرعت در‌ تردد می‌شود بلکه از نظر هزینه هم برای بسیاری از خانواده‌ها مقرون به صرفه است، مخصوصاً در منطقه ما که اوضاع اقتصادی خانواده‌ها چندان مطلوب نیست. تاکسی و اتوبوس‌ها بخشی از وسایل حمل‌ونقل عمومی را تشکیل می‌دهند. البته نباید فراموش کرد که عمده سفرهای شهروندان در تهران با مترو صورت می‌گیرد. خطوط اتوبوسرانی عادی منطقه همواره یک راه ارتباطی با خطوط بی.آر.تی و مترو هستند. اخیراً با توجه به نیاز و درخواست اهالی جهت سهولت و افزایش سرعت دسترسی به خطوط حمل‌ونقل درون و فرا منطقه‌ای، ۳ خط اتوبوس به خطوط اتوبوسرانی منطقه افزوده شد. پای صحبت سید جلال حسینی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک منطقه نشستیم تا حرف‌هایش را درباره فعالیت خطوط جدید اتوبوس بشنویم.

   سفر خوش هم محله‌ای!
  • مرمت منزل ۱۵ خانواده نیازمند

   زهره حاجیان- خبر کوتاه بود و زیبا. از آن خبرهایی که دل آدم را قرص می‌کند و لبخند را به روی لب‌ها می‌نشاند؛ «چندین تیم از جوانان در قالب بسیج سازندگی برای بهسازی و تعمیر منازل خانواده‌های نیازمند اعزام شده‌اند و قرار است بهسازی و رفع اشکالات و تعمیرات خانه آنها را اواخر بهمن انجام دهند.» کارهایشان را که می‌بینی یاد بچه‌های اوایل انقلاب می‌افتی که با جان و دل و بدون هیچ چشمداشتی برای مردم کار می‌کردند. به گفته جانشین ناحیه مقاومت بسیج مسلم بن عقیل(ع) اینها مثل همان جوانان دوران انقلابند که با جان و دل برای محرومیت‌زدایی خانواده‌های کم برخوردار کار و فعالیت‌ می‌کنند.

    مرمت منزل ۱۵ خانواده نیازمند
  • پلاک۱۹ خـانـه آشتی‌کنان

   زهره حاجیان- از همان اول کوچه «شهید تیموری» در خیابان احمد حسینی در شهرک ولی‌عصر(عج)، ماشین‌ها را به شکل عجیبی پارک کرده‌اند و راننده که محله را نمی‌شناسد به زحمت می‌تواند از میان خودروهایی که در کوچه‌ای که یک یا دو طرفه بودنش معلوم نیست عبور کند، اما همین راننده هم مانند من نمی‌داند در این کوچه، پدر شهیدی زندگی می‌کند که به لطف وساطت و ریش‌سفیدی او همه مشکلات اهالی کوچه به شکل منطقی و به سرعت حل می‌شود. سراغ منزل «شهید مهدی تیموری» را که بگیری اهالی محله، کاشی شماره ۱۹ را در انتهای کوچه نشانت می‌دهند.

    پلاک۱۹ خـانـه آشتی‌کنان
  • در بهار‌آزادی جای شهدا خالی

   زهره حاجیان- ۳۸ سال اصلاً زمان کمی نیست، چراکه این برهه از تاریخ ما با فراز و نشیب‌های فراوانی همراه بوده. ۳۸ سال حداقل برای خانواده شهدایی که فرزند یا سرپرست خانواده‌شان را در روزهای پیروزی انقلاب از دست دادند اصلاً به یک چشم بر هم زدن نگذشت، اما یاد و خاطره و افتخاری که برای تک تک اعضای خانواده به جا گذاشتند هنوز و تا همیشه ادامه دارد. این حس افتخار به داشتن کسی که از جانش برای پیروزی انقلاب گذشت در حرف‌های همه اعضای خانواده شهدا شنیده می‌شود. بی‌شک ما و بیشتر خبرنگاران حوزه دفاع‌مقدس آنچنان که باید و شاید از شهدای ایام پیروزی انقلاب ننوشته‌ایم. شاید خانواده‌های این شهدا حق دارند بپرسند چرا سالی یکبار و فقط در بهمن ماه یادمان می‌کنید و ما نمی‌دانیم چه بگوییم

    در بهار‌آزادی جای شهدا خالی
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله