• امید دوباره در بهـاران

   رابعه تیموری - چاه بی‌انتهای اعتیاد که بسیاری به‌عنوان راه گریز و برای فراموشی چاله‌های زندگی‌شان انتخاب می‌کنند، همیشه یک دست‌انداز و مشکل اساسی در مسیر پیشرفت جامعه مطرح بوده، اما رسیدن فصل سرما و شرایط رقت‌انگیز و ...

   امید دوباره در بهـاران
  • حل مشکلات با ریش‌سفیدی!

   مهدی حبیبی - از سال ۱۳۷۹ که در ۱۰محله منتخب تهران، نخستین دوره انتخابات شورایاری برگزار شد حدود ۱۶سال می‌گذرد و این نهاد مردمی در چهارمین دوره فعالیت خود به ثبات نسبی رسیده است. پس از فراز و نشیب‌های فراوانی که شورایاری پشت سر گذاشته، شورایاران به‌عنوان معتمدان مردم و مشاوران امین مدیران شهری در‌‌‌ آبادانی محله‌ها نقشی مهم و کلیدی ایفا می‌کنند. در منطقه کمتر توسعه‌یافته ما که هریک از محله‌ها با انبوهی از مشکلات و کمبودها دست به گریبان هستند، شورایاران منطقه، راه و نیمراه‌های بسیاری را طی می‌کنند تا شاید باری از دوش همسایه و هم‌محلی‌های خود بردارند. در کارنامه فعالیت شورایاران هریک از محله‌های منطقه، نقاط برجسته و ارزشمند بسیاری به ثبت رسیده که باید با دیده قدرشناسانه به آن نگریست. شورایاران محله‌های ابوذرغربی و باغ خزانه در ارزیابی اخیر شورای اسلامی ‌شهر تهران به‌عنوان شورایاری‌های منتخب شهر تهران برگزیده شد. سراغ آنها رفتیم تا از تلاش معتمدان محلی برای‌‌‌ آبادانی محله‌ها بدانیم.

    حل مشکلات با ریش‌سفیدی!
  • دورهمی‌ حاج رسول و بچه‌ها

   رابعه تیموری- در رفتار و برخوردهایش با بچه‌ها، همان شور و نشاط روزهای طلبگی‌اش وجود دارد. آن روزها وقتی حجره‌های آرام و ساکت طلبه‌های حوزه علمیه آیت‌الله ایروانی پر از خنده و شادی می‌شد، همه یقین می‌کردند که حاج رسول در جمع طلبه‌ها است! با آنکه عمر ۳۴ ساله، شوخ‌طبعی نوجوانی‌اش را به پختگی پدرانه تبدیل کرده، اما هنوز هم لبخندهای مهربان و اختلاط‌های گرمش باب طبع نوجوانان محله است. حجت‌الاسلام «رسول نظری» امام جماعت مسجد قائمیه(عج) است. در هر نوبت وعده نمازجماعت که در مسجد قائمیه(عج) برپا می‌شود، نمازگزاران زیادی پشت سر حاج رسول قامت می‌بندند که بسیاری از آنها نوجوانان و جوانان محله زهتابی هستند.

    دورهمی‌ حاج رسول و بچه‌ها
  • دشواری‌های درس خواندن

   معصومه ماه پیکر - در سال تحصیلی جاری ۴۰ هزار و ۴۶۲ دانش‌آموز در مقاطع مختلف تحصیلی در یکصد واحد آموزشی منطقه مشغول تحصیل هستند. در دوره‌ای که مسئولان تلاش می‌کنند مدارس را به سوی یک نوبته شدن هدایت کنند امسال بر تعداد مدارس دو نوبته منطقه افزوده شده و به عدد ۲۵ مدرسه رسیده است. وجود مدارس دو نوبته در منطقه و دغدغه و مشکلات والدین و مسئولان در این خصوص ما را برآن داشت تا سراغ اولیا رفته و حرف‌هایشان را درباره دو نوبته بودن مدارس فرزندان‌شان بشنویم. در ادامه پای صحبت‌های «علی هنرمند» معاون مالی و توسعه و مدیریت اداره آموزش و پرورش منطقه نشستیم تا دلیل افزایش مدارس دو نوبته را در منطقه از او بشنویم.

   دشواری‌های درس خواندن
  • یک بازار داغ در شب‌های سرد

   زینب زینال‌زاده - آذر سال گذشته بود که خبر راه‌اندازی «شب‌بازار» در تهران رسانه‌ای شد. مدیریت شهری پایتخت قصد داشت با راه‌اندازی این بازار، فروشندگان سیار را ساماندهی کند و مشکلات مربوط به سدمعبر بساط‌گستران را به حداقل برساند. شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران مأمور شد تا کارهای راه‌اندازی شب‌بازار را پیگیری کند. باب همایون و خیابان ۱۷ شهریور از مکان‌هایی بودند که برای راه‌اندازی شب‌بازار تعیین شدند اما با گذشت حدود یک سال و چند ماه هنوز خبری از شب‌بازارها نیست. شنیدن راه‌اندازی شب‌بازار در منطقه، ما را شوک زده کرد؛ چراکه قرار نبود این بازار در منطقه ما راه‌اندازی شود. طبق آخرین بررسی‌ها و تحقیقات انجام شده، گویا این شب‌بازار توسط فروشندگان سیار در کوچه شهید اسدنژاد راه‌اندازی شده و بیش از ۱۰۰ نفر از ساعت ۲۳ تا ۳ بامداد در آن فعالیت می‌کنند.

   یک بازار داغ در شب‌های سرد
  آرشیو
  • ۳۷ سال پخت نان در تنور انصاف

   حبیبه زحمتکش- کسبه خوشنام در هر محله‌ای اعتبار اصلی آن محله هستند و به نوعی هویت آن محله محسوب می‌شوند. در محله‌های منطقه ما کم نیستند کاسبانی که به خوشنام بودن در میان اهالی شهره هستند و ما هر روز برای تأمین بخشی از نیازهای خود به مغازه یا محل کار آنها مراجعه و خدمات و اقلام مورد نیاز خود را با خوشرویی کاسب خوشنام محله تأمین می‌کنیم. راستی! هریک از ما برای قدردانی و تجلیل از این کاسبان خوشنام محله چه‌کاری انجام داده‌ایم یا قصد انجام آن را داریم؟ اگر تا به حال در این زمینه اقدامی نکرده‌اید، بد نیست بدانید برخی از مراکز فرهنگی و اجتماعی در این زمینه پیشقدم شده و در قالب طرح «کاسب حبیب خدا» از تعدادی از کاسبان خوشنام محله تجلیل و قدردانی کرده‌اند. گزارش زیر درباره یکی از برنامه‌های این طرح در محله بهاران است.

    ۳۷ سال پخت نان در تنور انصاف
  • ۲۸ سـال پرستاری از فرزند معلول

   سمیه زرکوب- همان ضرب‌المثل قدیمی که می‌گوید همسایه از قوم و خویش هم به آدم نزدیک‌تر است، درباره زندگی بانوی سالمند و نیازمند ساکن کوچه ارژنگیان و دختر معلولش صدق می‌کند. «پریچهره طاووسی» که همسایه‌ها او را به نام اشرف خانم می‌شناسند، سال‌هاست با فقر و نداری و مشکل معلولیت دخترش به سختی روزگار می‌گذراند و اگر کمک‌ها و نوعدوستی زنان همسایه نبود، طبعاً زندگی برای این مادر و دختر به مراتب سخت‌تر هم می‌شد. اغلب همسایه‌های اشرف خانم این روزها تلاش می‌کنند هوای این مادر و دختر را داشته باشند. از تهیه و فرستادن غذا در وعده‌های مختلف به خانه این پیرزن گرفته تا اهدای پوشاک و لوازم خانگی که خود نیاز ندارند. اشرف خانم از همسایه‌ها رضایت دارد. هر چند، وقتی با خود خلوت می‌کند ناراحت است که باعث زحمت همسایه‌ها می‌شود. معتقد است همه مشکلات زندگی او و دختر معلولش که نباید روی دوش همسایه‌ها باشد. با این حال،‌کاری از دستش برنمی‌آید و با کمک‌ همسایه‌ها زندگی خود و دختر معلولش را می‌گذراند.

    ۲۸ سـال پرستاری از فرزند معلول
  • جذب جوانان با ابزار‌های نوین

   رابعه تیموری- نه منشی دارد و نه مدیر برنامه‌ای. برای همکلام شدن با او لازم نیست هفت‌خوان را بگذرانی، کافی است با تلفن همراهش تماس بگیری تا او با همان لحن محکم و پرجذبه اما گرم و صمیمانه‌ای که در منبر و سخنرانی‌هایش دارد، با بردباری و ...

   جذب جوانان با ابزار‌های نوین
  • از بهاران رکاب ‌بزن

   سمیه زرکوب- حدود ۷ سال از طرح شهرداری تهران برای ایجاد خانه دوچرخه در مناطق می‌گذرد؛ طرحی که البته به ۱۰ سال پیش و مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری برای ایجاد مسیرهای ویژه دوچرخه و توسعه سیستم دوچرخه‌سواری برای کاهش آلودگی هوا و ترافیک برمی‌گردد. با این حال، برای نخستین بار خبر راه‌اندازی خانه دوچرخه در منطقه ما به ۳ سال قبل یعنی سال ۱۳۹۲ بر می‌گردد که آن زمان، معاون وقت حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه از راه‌اندازی نخستین خانه دوچرخه در بوستان جهاد واقع در بزرگراه شهید نواب صفوی خبر داد. این وعده تا امروز تحقق نیافت تا اینکه چندی پیش شاهد راه‌اندازی نخستین خانه دوچرخه منطقه در بوستان بهاران بودیم که خوشبختانه در این مدت کوتاه مورد استقبال اهالی منطقه قرار گرفته است.

    از بهاران رکاب ‌بزن
  • تنها مرکز قرآنی کودکان

   مهدی حبیبی- وقتی ساختمان دنج و فرسوده مدرسه فردوسی، به‌عنوان محل راه‌اندازی دارالقرآن دانش‌آموزی منطقه در نظر گرفته شد، تصورش هم مشکل به نظر می‌رسید که این مرکز پس از حدود ۴ ماه فعالیت، ۱۰۰ کودک و نوجوان محله‌های محروم منطقه را در سطوح و رشته‌های مختلف علوم قرآنی جذب کند. این ساختمان قدیمی هنوز هم در کوچه خلوت و دنج گل شب‌بو واقع شده، اما سیما و ظاهر متفاوت ساختمان پس از تعمیر و بهسازی و حال و هوای کلاس‌های آموزشی دارالقرآن، سبب شده نه تنها دانش‌آموزان منطقه، بلکه بسیاری از خانواده‌های محله زمزم، این مکان را پاتوق فرهنگی خود قرار دهند. این گزارش شرح فعالیت‌ها و حال و هوای تنها دارالقرآن دانش‌آموزی منطقه در گفت‌وگو با «سهیلا بهمنی» مدیر این مجموعه است.

    تنها مرکز قرآنی کودکان
  • سیده خانم، دلسوز همسایه‌ها

   رابعه تیموری- شبیه مادربزرگ‌های مهربان قصه‌هاست. آن مادربزرگ‌هایی که اگر ساعت‌ها پای حرفشان بنشینی، سیر نمی‌شوی. توی دفتری که حسابی از آن مراقبت می‌کند و به راحتی به کسی نشان نمی‌دهد، اسم و نشانی خانواده‌های نیازمند را نوشته است. سید خانم عاشق کمک به دیگران است و از تلاش برای حل مشکلات بنده‌های خدا لذت می‌برد. سیده خانم ربابه موسوی، پیوندیار خانواده و دبیر کانون جهاندیدگان محله آذری است. رابط بهداشت مرکز درمانی شجاعی‌فرد است، ورزش می‌کند و خلاصه یک لحظه آرام و قرار ندارد. وقتی به دیدن این مادربزرگ مهربان محله آذری رفتیم، او میزبان تعدادی از بانوان محله بود.

    سیده خانم، دلسوز همسایه‌ها
  • راه نا امنی را ببندیم

   از روزی که طرح بزرگ زیرزمینی کردن خط آهن تهران‌ـ تبریز شروع شد، به نوعی دردسرهای آن هم برای ساکنان خانه‌های مجاور این طرح آغاز شد. همان اوایل هم خیلی‌ها باور نمی‌کردند این طرح بزرگ به این زودی‌ها به پایان برسد. وسعت زیاد محدوده‌ای که طرح در آن در حال انجام است باعث شده زمان اجرای برنامه‌های جانبی آن هم بیش از حد معمول باشد. البته اهالی خانه‌های مجاور این طرح با حوصله مشکلات جانبی اجرای طرح زیرزمینی کردن خط آهن تهران‌ـ تبریز را تحمل کرده‌اند و حالا تازه‌ترین دردسری که دامن اهالی را گرفته، معضل تجمع معتادان و افراد کارتن‌خواب‌ در اتاقک‌های تعبیه شده در ورودی تونل‌های خروج اضطراری است که مشکلات زیادی را برای ساکنان محله‌های اطراف این طرح ایجاد کرده است. مشکلی که ظاهراً به این زودی‌ها قرار نیست برطرف شود، چراکه تازه در روزهای پایانی پاییز و ابتدای زمستان قرار داریم و گویا معتادان و کارتن‌خواب‌ها، اتاقک‌های تعبیه شده در ورودی تونل‌های خروج اضطراری طرح زیرزمینی کردن خط آهن تهران‌ـ تبریز را برای این مدت طولانی در نظر گرفته‌اند.

    راه نا امنی را ببندیم
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما
  همشهری آنلاین

  چند رسانه ای

  راهنمای محله