• عالم وارسته محله ما

   رابعه تیموری- خانه‌ای خشتی با فرش و ظروفی مختصر و بی‌رنگ و لعاب، تمام مال و منال عالم ۹۶ ساله محله باغ خزانه است. اما او ثروتی بزرگ و ارزشمند دارد که بسیاری از صاحبان ثروت و مکنت در آرزوی داشتن ...

   عالم وارسته محله ما
  • خانه‌ات را هرچه زودتر دوباره بساز

   علی پورسعید- خانه‌ها و کوچه‌های قدیمی اگرچه دنیایی از خاطره در خود دارند و زمانی با معماری سنتی‌شان، نیازهای ساکنان خود را برآورده می‌کردند اما امروز دچار فرسودگی و ناتوانی در پاسخگویی به نیاز نسل جوانی هستند که در این خانه‌ها و محله‌ها متولد شده‌اند. برای رسیدن به ایمنی، کیفیت، طراوت و تازگی باید از خانه‌های قدیمی‌مان دست بکشیم و با همکاری و حمایت یکدیگر، خانه‌های جدید و در نتیجه کوچه‌ها و محله‌های جدید را به وجود بیاوریم. در این زمینه، دفاتر خدمات نوسازی در محله‌های منطقه فعالیت دارد که در این شماره موقعیت بافت‌های مسکونی و تجاری فرسوده محله امامزاده حسن(ع) و اقدامات انجام شده و در حال انجام برای نوسازی در این بخش از منطقه را مرور می‌کنیم.

    خانه‌ات را هرچه زودتر دوباره بساز
  • طنین روزهای سرنوشت‌ساز

   مهدی حبیبی- نماهنگ‌ها و آثارش بارها از شبکه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی پخش شده ‌است و وقتی در صفحه جست‌وجوگر اینترنت، نام «‌محمود لاکتراش» را می‌نویسی، فهرست بلندبالایی از آثار هنری و برنامه‌های تلویزیونی‌اش ردیف می‌شود اما هنوز هم همان تواضع و فروتنی روزهایی را دارد که برای شاگردی نزد استاد علیرضا افتخاری به تهران آمد و در محله فلاح ساکن شد. لاکتراش خواننده آهنگ «ای ایران‌» است. این آهنگ وقتی برای نخستین بار از صدا و سیما پخش شد جلب توجه کرد و تا مدت‌ها زمزمه دوستداران هنر بود. او نماهنگ‌ها و سرودهای انقلابی زیادی اجرا کرده و در روزهای حساس انتخابات که پشت سر گذاشتیم، نماهنگ «بهار انقلاب» که با صدای او اجرا و از شبکه‌های مختلف سیما پخش شد، دعوتنامه پرشور وهنرمندانه‌ای برای شرکت مردم در انتخابات بود.

   طنین روزهای سرنوشت‌ساز
  • عطرگل در هوای زندگی

   مهدی حبیبی- ۸ سال پیش که علی‌آقا کارش را شروع کرد، یک نهال خرید و در گلدان کاشت. حالا این گیاه شاداب سرسبز با گل‌های خوشرنگ و تنه پهنش، برای علی‌ دهقان شبیه یک دفتر خاطرات است که هر برگش او را یاد روزهای تلخ و شیرین گذشته می‌اندازد. او ۸ سال پیش همراه افشین، علی و احسان لاکتراش، علیرضا زمانی و مهران مهدیانی کار و کسبی راه انداخته که حالا بعد از تحمل سختی‌های فراوان به بار نشسته وعلاوه بر تأمین نان حلال سفره‌هایشان، سرسبزی و طراوت طبیعت را به خانه‌ها و آپارتمان‌های مردم شهر می‌برد. آنها در منزل پدری علی‌آقا گلخانه جمع و جوری راه انداخته‌اند و در آن از کاکتوس راکتی و ساگوارو طلایی و انجیر تیغی گرفته تا نارون و افرای چینی پرورش می‌دهند. گزارش زیر نقل فعالیت‌های این جوانان محله باغ خزانه و حکایت راه و نیم‌راه‌هایی است که برای رسیدن به موفقیت طی کرده‌اند.

    عطرگل در هوای زندگی
  • جا برای سوادآموزی تنگ است

   ۳ روز در هفته کلاس‌های رایگان سوادآموزی و قرآنی«پری فدایی» در گوشه‌ای از ضلع جنوب غربی محله بلورسازی به راه است. شاگردان این کلاس‌ها هم اغلب بانوان خانه‌دار هستند که در کودکی و نوجوانی از کلاس‌های درس بی‌بهره ‌بوده و حالا تصمیم گرفته‌اند در کنار کارهای منزل، ساعتی از وقت خود را هم به سوادآموزی اختصاص دهند. محل برگزاری کلاس‌ها هم حسینیه‌ای کوچک در دل محله است که مکان آن قبلاً بخشی از یک هیئت بزرگ محلی بوده، اما با تغییر کاربری ملک، حالا بخش کوچکی از آن به فعالیت‌های اعضای هیئت اختصاص یافته و کلاس‌های سوادآموزی هم در روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه برگزار می‌شود. استقبال زنان خانه‌دار از این دورهمی محلی باعث شده بانیان هیئت به فکر یک مکان وسیع برای اجرای برنامه‌های هیئت و کلاس‌های سوادآموزی و آموزش قرآن در محله باشند. در یکی از روزهای بهاری پای صحبت‌ «پری فدایی» اداره‌کننده این کلاس‌ها و بانوان شرکت‌کننده در برنامه‌های هیئت نشستیم و آنها از دغدغه‌های خود گفتند.

   جا برای سوادآموزی تنگ است
  آرشیو
  • این ۱۸دختر ممتاز

   رابعه تیموری - «هر چیزی به جای خود، درس، هنر و فعالیت‌های فرهنگی همه جای خود. بچه‌ها نباید تک بعدی رشد کنند...» این مطالب، سرلوحه برنامه‌های آموزشی و تربیتی مسئولان دبیرستان دوره اول شهیدان ...

    این ۱۸دختر ممتاز
  • افق فردا در نمای نزدیک

   مهدی حبیبی - اهالی محله یافت‌آباد با صدای گرم جوان هنرمند و بااخلاق محله خود آشنا هستند و در مناسبت‌های مختلف با تماشای تئاتر یا شنیدن برنامه‌های رادیویی «محمدحسین کریمی» اوقات خوشی را سپری کرده‌اند. تابستانی که گذشت، بوستان صبا با برنامه‌های هنری او، رونق و جنب‌وجوش خاصی داشت و با حضور چشمگیر خانواده‌ها، محیط بوستان به فضایی باطراوت تبدیل شده بود. محمدحسین نوجوان، کارگردانی و بازیگری تئاتر را انجام می‌دهد، فیلم می‌سازد، در چند دوره مسابقات مشکات و شمسه جزو برترین‌ها بوده و در رشته فیلمسازی جشنواره علمی و هنری هنرستان‌های استان تهران مقام اول را به دست آورده‌ است.

    افق فردا در نمای نزدیک
  • گلریزان پیش پای نوعروسان

   معصومه ماه پیکر- این روزها به هر طرف که نگاه می‌کنید، به مناسبت اعیاد شعبانیه جشن و سرور برپاست. در خانه شماره ۱۲ خیابان رضایی محله سجاد شمالی، اما جشن دیگری در حال برگزاری است، جشنی که مهمانان آن با نیت حضور در کار خیر در آن شرکت کرده‌اند. در این خانه یکبار دیگر بانوان هم‌محله‌ای دور هم جمع شده‌اند تا با برپایی مراسم گلریزان به تهیه جهیزیه نوعروسی نیازمند کمک کنند. مهمان جمع مهربان بانوان خیّر محله می‌شویم تا احساس‌شان را از حضور در این کار خیر بشنویم.

   گلریزان پیش پای نوعروسان
  • مرغ تخم طلا پرورش دادیم!

   مهدی حبیبی- هنوز بسیار جوان و کم‌سن و سال هستند، اما نامشان در شمار کارآفرینان برتر کشور قرار گرفته و اسفند سال گذشته در یازدهمین جشنواره کارآفرینان برتر استان تهران از آنها تقدیر شد. «محمدرضا قره‌خانی» و «سیدبهنام ذبیحی» جوانان پرتلاشی هستند که برای فعالان بازار تولید و عرضه تخم و گوشت قرقاول رقبایی جدی محسوب می‌شوند. قره‌خانی قهرمان پرمدال رشته کاراته کشور است و در محله امامزاده‌حسن(ع) سکونت دارد. ذبیحی هم رفیق دیرینه قره‌خانی است که تجربه شغلی‌اش در رشته حسابداری، شم اقتصادی او را تقویت کرده است. آنها نه تنها باامکانات و سرمایه‌ای محدود، برای خود کار و کسبی سودآور راه انداخته، که به رونق صنعت پرورش طیور کشور هم کمک بزرگی کرده‌اند. در این گزارش به فعالیت‌های این ۲ جوان کارآفرین پرداخته‌ایم.

    مرغ تخم طلا پرورش دادیم!
  • گرد و خاک قطاری که نیست

   علی پورسعید- طرح زیرزمینی کردن خط آهن تهران‌ـ تبریز، بیش از ۱۰ سال است که اهالی محله‌های مجاور این طرح را درگیر خود کرده و در هر فصل از سال مشکلات خاص خود را دارد. در فصل‌ بهار و تابستان با وزش اندک باد و ...

   گرد و خاک قطاری که نیست
  • دورهمی نخل‌های استوار

   رابعه تیموری- یکی دستش را بخشیده و دیگری پایش را. بعضی از آنها نور چشمانشان را از دست داده‌اند و تعدادی هم از دوران دلاوری و حماسه‌آفرینی‌شان، عوارض دردناک گازهای شیمیایی و صدها ترکش‌ ریز و درشت را در تار و پود وجودشان به یادگار نگه ‌داشته‌اند. آنها جانباز دوران دفاع‌مقدس هستند. بسیاری از این مردان قرص و آهنین، در ازای این همه بخشش و بزرگواری، از دیگران انتظار قدردانی هم ندارند و ایثارشان را به حساب عشق و وظیفه‌ای که بر گردنشان بوده، می‌گذارند. اما مسئولان و اهالی منطقه خوب می‌دانند حفظ خاک و آرامش و امنیتشان را مدیون همین جماعت بی‌ادعا هستند و هر فرصتی را برای تکریم و ادای احترام به آنها غنیمت می‌شمرند. مراسم تجلیل از نخل‌های استوار یکی از این فرصت‌هاست که از سال ۱۳۹۳، هر ساله به همت مسئولان فرهنگسرای بهاران برگزار می‌شود. گزارش زیر نقل چهارمین دوره این مراسم است که دوشنبه هفته گذشته با حضور تعدادی از جانبازان و خانواده شهدای منطقه در فرهنگسرای بهاران برگزار شد.

   دورهمی نخل‌های استوار
  • آبیاری قطره چکانی

   زینب زینال‌زاده- در فصول گرم سال علاوه بر شهروندان، گیاهان هم با بحران کم‌آبی مواجه می‌شوند و اگر برنامه‌ای برای مقابله با این بحران وجود نداشته باشد، سبزی فضای سبز رنگ باخته و زرد می‌شود و از بین می‌رود. بنابراین برای استفاده بهینه از حداقل ذخایر آب و حفظ شادابی و نشاط گیاهان، مسئولان اداره فضای سبز شهرداری منطقه دست به کار شده و برنامه‌هایی تدارک دیده‌اند. به گفته «اصغر صالح» رئیس اداره فضای سبز شهرداری منطقه، حذف آبیاری تانکری و استفاده از روش آبیاری قطره‌ای مهم‌ترین برنامه‌ای است که در دستورکار نیروهای فضای سبز منطقه قرار گرفته است.

    آبیاری قطره چکانی
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  پربیننده ترین ها
  پربحث ترین ها
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله