• تکلیف خانه شماره ۲ را روشن کنید

   آیدا عبدالوهاب- همسایه‌ها می‌گویند حدود ۳۰ سالی می‌شود که خانه شماره ۲ در کوچه شهید حسین روحی اصل در خیابان شهید «محمد بزرمه‌ای» در حاشیه جنوبی محله قلعه‌مرغی خالی از سکنه است و روز به روز هم ...

    تکلیف خانه شماره ۲ را روشن کنید
  • روزگار از دست‌رفته کاروانسرای حاج ابراهیم

   حبیبه زحمتکش- هویت پیشین بخش‌هایی از منطقه با واژه‌هایی قدیمی گره خورده که برای برخی از ساکنان فعلی محله‌ها تا حدودی بیگانه است. واژه‌هایی مانند «کاروانسرا» که آدم را یاد بناهای نیمه مخروبه در مسیرهای بین شهری می‌اندازد که گویا زمانی کاروانیان خسته و تشنه از سفرهای طولانی، برای مدت کوتاهی در آن اتراق می‌کردند، به چهارپایان خسته و تشنه هم آب و علوفه می‌دادند و اهل کاروان نیز آبی به سر و صورت می‌زدند، غذا می‌خوردند و شب هم دور آتش جمع می‌شدند و هریک خاطره‌ای از روزگار رفته بازگو می‌کرد. این تصویر گنگ را معمولاً با شنیدن واژه کاروانسرا در ذهن مجسم می‌کنیم، اما در بخشی از منطقه‌ای که اکنون ما زندگی می‌کنیم، زمانی کاروانسرایی بوده که حالا فقط نامی از آن بر جا مانده و دیگر اثری از سنگ و خشت نیست. با این توضیح که این مکان با آن کاروانسرایی که تصویری از آن در ذهن داریم کمی متفاوت بوده است. کاروانسرای حاج ابراهیم در خیابان آل‌احمد فعلی که قبلاً به نام خیابان داوری هم معروف بود.

   روزگار از دست‌رفته کاروانسرای حاج ابراهیم
  • حکمت نذر ۳سه‌شنبه مادر

   رابعه تیموری- صحبت‌های بانوی حافظ قرآن، شیرین و شنیدنی بود، اما مسافران تاکسی نمی‌دانستند چرا حرف‌هایش در نگاه همراهشان، برق شوق و اشک شادی نشاند: «خانم بازگیر نمی‌دانم صدای من را می‌شنوید یا نه. اما من ...

   حکمت نذر ۳سه‌شنبه مادر
  • کیش و مات محدودیت‌ها

   زینب زینال‌زاده - یک عضو معلول دارند و همین امر باعث تفاوتشان از سایر شهروندان شده است اما صرف کردن فعل خواستن را خوب بلد هستند و همین امر باعث شده در عرصه‌های ورزشی، هنری، علمی و اجتماعی موفق شوند. نابینایان، کم‌بینایان، ناشنوایان، بیماران خاص و معلولان جسمی و حرکتی با حضور در نخستین مسابقات پارالمپیاد شطرنج تهران، یکبار دیگر توانایی‌هایشان را به رخ کشیدند و نشان دادند می‌توانند با کمک فکر و اندیشه مهره‌ها را در مسیر درستی حرکت دهند و علاوه بر حریفان، محدودیت‌ها را هم کیش و مات کنند. این دوره از رقابت‌ها، امسال برای نخستین بار توسط شهرداری تهران به میزبانی منطقه ما در مجموعه ورزشی‌الزهرا(س) برگزار شد. «صادق بیگدلی» مسئول اداره تربیت‌بدنی شهرداری منطقه، اطلاعات بیشتری درباره این دوره از رقابت‌ها می‌دهد.

    کیش و مات محدودیت‌ها
  • گــــــردهمایی پیام‌آوران عاشورا

   مهدی حبیبی- هر سال با نزدیک شدن به ماه محرم و موسم عزای‌سالار شهیدان کربلا، حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع)، مسئولان و دست‌اندرکاران هیئت‌های مذهبی مناطق جنوب غرب تهران در منطقه ما گرد هم می‌آیند تا هماهنگی‌های لازم برای برگزاری هرچه بهتر مراسم و برنامه‌های هیئت‌های مذهبی صورت گیرد. امسال هم گردهمایی بزرگ«پیام‌آوران عاشورا» با حضور مسئولان و امنای هیئت‌های مذهبی مناطق جنوب غرب تهران در مسجدجامع ابوذر در محله ابوذر شرقی برگزار شد.‌ بانی این مراسم، شورای هیئت‌های مذهبی جنوب غرب تهران است که شامل ۶ منطقه جنوب غرب تهران (۹، ۱۱، ۱۷، ۱۸، ۱۹و۲۱) می‌شود که امسال منطقه ما میزبان مسئولان هیئت‌های مذهبی مناطق شش‌گانه جنوب غرب پایتخت بود.

   گــــــردهمایی    پیام‌آوران عاشورا
  آرشیو
  • طنین سوت قطار در باغ رضایی

   حبیبه زحمتکش- تصور یک باغ بزرگ و سرسبز در حاشیه خط آهن تهران‌ـ اهواز و محدوده شمال شرقی منطقه، برای ساکنان امروزی این بخش از شهر تا حدودی دور از ذهن است، اما در گذشته‌ای نه چندان دور، باغ بزرگ و ...

    طنین سوت قطار در باغ رضایی
  • وقتی دوست داریم فریب بخوریم!

   رابعه تیموری- مشکلات کوچک و بزرگ، با جریان زندگی درهم‌تنیده‌اند و جزیی از آن به شمار می‌آیند. تلاش برای حل مشکلات هم طبیعی است و از ارزش‌های انسان محسوب می‌شود. البته در صورتی که به شکل منطقی و در مسیر صحیح آن انجام شود. عبور از سد مشکلات، سخت و دشوار است و به صبر، توکل و بردباری نیاز دارد. این دشواری‌ها گاهی سبب می‌شود که بعضی از افراد به تصور سهولت و گره‌گشایی آسان کارشان، بیراهه بروند و به رمالی، فالگیری و کف‌بینی متوسل شوند. سودجویان هم همیشه در کمین این افراد هستند تا با سوءاستفاده از موقعیت و احساس آنها و در لباس رمال و فالگیر و دعانویس تجارت کنند. این گروه‌ سودجو در محل‌های مختلف با روش‌هایی متفاوت کاسبی می‌کنند. در منطقه ما هم تعداد آنها کم نیست و با اندکی پرس‌وجو می‌توان رد و نشان آنها را پیدا کرد. در گزارش زیر سراغ تعدادی از این رمالان رفته‌ایم تا شاهد اتفاقاتی باشیم که در محل کسب آنها برای مشتریانشان رقم می‌خورد.

   وقتی دوست داریم فریب بخوریم!
  • عطر نفس تو می‌وزد در شب من

   مهدی حبیبی- اگر جمعه‌ها به بوستان بافت‌آباد گذرتان افتاده باشد، حتماً متوجه تفاوت حال و هوای بوستان با روزهای معمول شده‌اید. عصر جمعه هر هفته اعضای خانه شعر و ادبیات سرای محله یافت‌آباد و گروه شعر و مشاعره حافظان ادب پارسی، در بوستان محله دور هم جمع می‌شوند، شعر و غزل می‌خوانند و مشاعره می‌کنند. خانه ادبیات محله یافت‌آباد از قدیمی‌ترین و پرمخاطب‌ترین کانون‌های ادبی منطقه است که تعداد زیادی از ادب‌دوستان را جذب کرده است. دوشنبه هفته گذشته به مناسبت دهه ولایت و با دعوت اداره فرهنگی شهرداری منطقه اعضای خانه در کانون ابوذر و در محفلی با عنوان «‌‌اعجاز خلقت» گرد هم آمدند تا با خواندن اشعار آیینی، به تکریم مولا علی(ع) و این ایام خجسته بپردازند. گزارش زیر وصف این محفل پرشور ادبی است.

   عطر نفس تو می‌وزد در شب من
  • میراث‌دار همسر

   رابعه تیموری - مردی تنومند با هیکلی درشت و سبیل و ابروهای پرپشت، تصویری است که از قصاب‌ها در ذهن ما نقش بسته و اگر بشنویم یک خانم قصاب است، حتماً تعجب می‌کنیم، یا لااقل تصور خواهیم کرد که این خانم هیبتی خشن و زمخت دارد. «‌‌سونا رضوانی» یا به قول کودکان محله مقدم «‌‌خاله رضوانی»، هیچ شباهتی به این تصورات ندارد. خاله رضوانی، همسر حاج‌یحیی قصاب است و از نوجوانی پابه‌پای او کاسبی کرده است. از ذبح گوسفند تا فروش گوشت را ماهرانه و مانند یک قصاب کارکشته انجام می‌دهد، اما دلش اندازه یک گنجشک است و با دیدن رنگ و روی زرد کسانی که توانایی خرید گوشت را ندارند، غصه‌دار و ناراحت می‌شود. گزارش زیر درباره خاله رضوانی قصاب محله مقدم است.

    میراث‌دار همسر
  • راه رسیدن به رستگاری

   رابعه تیموری - پس از تشییع و تدفین ۵ شهید گمنام در بوستان ابوذر، مزار آنها در این بوستان زیارتگاه بسیاری از اهالی منطقه به‌ویژه خانواده شهدا شده است. پدران و مادران شهدا که هنوز چشم به راه بازگشت پیکر فرزندشان هستند یا توانایی رفتن به بهشت‌زهرا(س) و زیارت مزار فرزندشان را ندارند،‌ موقع دلگیری به مزار شهدای گمنام می‌آیند و کنار آنها دلی سبک می‌کنند. با توجه به قرار گرفتن ساختمان شهرداری منطقه در حد فاصل خیابان ابوذر به‌عنوان یکی از معابر اصلی منطقه که خیمه‌گاه شهدا در آن واقع شده تا بوستان ابوذر و مزار شهدای گمنام، مدیریت شهری قسمتی از محوطه باز شهرداری را به معبر میانبر خیابان تا بوستان ابوذر اختصاص داد. این مسیر میانبر که برای تسهیل رفت‌وآمد زائران مزار شهدای گمنام ایجاد شده، در روزهای اخیر با المان‌های فرهنگی و هویتی زیبا و پرمفهوم زینت داده شده و به‌عنوان طرح راه شهدا و با حضور شهردار، مسئولان مدیریت شهری و اهالی منطقه افتتاح شده است. در گزارش زیر در گفت‌وگو با اهالی به جوانب مختلف این طرح می‌پردازیم.

   راه رسیدن به رستگاری
  • قصه به ۹۵ سال پیش برمی‌گردد!

   علی پورسعید- در سال‌های اخیر با فعالیت‌های عمرانی انجام شده در بخش‌هایی از منطقه، چهره قدیمی این بخش از شهر تا حدود زیادی تغییر کرده و اگر کسی چهره قدیمی برخی از محله‌ها را ندیده باشد، به سختی می‌تواند تصور کند که پیش از این، محله شکل دیگری داشته و در برخی موارد، این تغییر شکل به حدی است که نمای عمومی محله به کلی تغییر کرده است. مهاجران فقط تصویر امروزی از محل سکونت خود دارند و آگاهی چندانی از پیشینه محل سکونت خود ندارند. مانند ساکنان محله‌ای در جنوب‌شرقی منطقه که سال‌ها قبل، محدوده‌ای در بین محله‌های قدیمی جوادیه در منطقه ۱۶ و قلعه‌مرغی در منطقه ۱۷ بوده است. فعالیت‌های عمرانی که برای توسعه مناطق جنوبی شهر انجام شده، تا حدود زیادی هویت پیشین این بخش از منطقه را دستخوش تغییر کرده است. برای آشنایی بیشتر ساکنان فعلی این بخش از منطقه و نیز یادآوری خاطرات ساکنان قدیمی بخش‌های جنوبی منطقه، تاریخچه محدوده خیابان نیروی هوایی در ضلع جنوبی محله قلعه‌مرغی را که با مناطق ۱۶ و ۱۹ هم‌مرز است، مرور می‌کنیم.

   قصه به ۹۵ سال پیش برمی‌گردد!
  • زیبا مثل کوچه شاه‌کرمی

   حبیبه زحمتکش- محصور شدن در خانه‌های سیمانی که این روزها بیش از پیش ساکنانش را از طبیعت زیبا دور می‌کند، احساس نیاز به نشانه‌هایی از طبیعت را در دل و جان هریک از اهالی شهر زنده می‌کند اما تعداد کمی از ساکنان این شهر فرصت و همت می‌کنند تا با حضور در کلاس‌های ویژه‌ای که برای آشنایی با انواع گل‌ها و گیاهان برگزار می‌شود و در آن چگونگی کاشت و نگهداری انواع گل‌ها و گیاهان زیبای آپارتمانی و سایر‌گونه‌های گیاهی آموزش داده می‌شود شرکت کنند و دانش گیاه‌شناسی خود را بیش از پیش افزایش دهند. یکی از افراد علاقه‌مند به گل و گیاه، «مهتاج شمس» شهروند ساکن محله بهاران است که با حضور فعال در کلاس‌های آموزشی مرکز تحقیقات، آموزش و مشاوره فضای سبز شهرداری منطقه توانسته مهارت‌های خود را در این زمینه افزایش دهد و با به کار‌گیری آموخته‌های خود در زمینه دانش گیاه‌شناسی، در کاشت و نگهداری انواع گل‌ها و گیاهان آپارتمانی و سایر‌گونه‌های گیاهی بارها مورد تقدیر کارشناسان مرکز تحقیقات، آموزش و مشاوره فضای سبز شهرداری منطقه قرار گیرد.

    زیبا مثل کوچه شاه‌کرمی
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  تهران سما
  همشهری آنلاین
  سامسونگ
  راهنما
  بانک ملت
  جاباما
  الو پیک
  بچه های آسمان

  چند رسانه ای

  راهنمای محله