• ۱۰ سال است که سفره هفت‌سین نینداخته‌ام!

   فرزانه سبزعلی - «وقتی بهار می‌شود، درختان جوانه می‌زنند و بوی عید می‌آید، کمک به همنوعان را فراموش نکنیم. عید نوروز فقط به فکر انداختن سفره‌های رنگین خودمان نباشیم و حواسمان به بچه‌های بی‌بضاعت چشم‌انتظار هم باشد. گرفتن تخم‌مرغ‌های رنگی از دست بزرگان چه صفایی داشت و چه عیدی خوبی بود و...» این جملات بخشی از صحبت‌های «محمود بصیری»، هنرمند پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون است که به انگیزه فرارسیدن بهار و عید نوروز، در محله بلورسازی مهمانش شدیم. این بازیگر پیشکسوت ۶۹ ساله که به قول خودش عمرش را برای مردم گذاشته است و شادی مردم بیش از هر چیز دیگری برایش ارزشمندتر است، همچنان سرزنده، با اخلاق و مردم‌دوست است. به پیشنهاد ما سری به بازار شب‌عید در نزدیکی محله‌اش یعنی بازار امامزاده حسن(ع) می‌زنیم و در ضمن این محله‌گردی، از نوروز و سنت‌های پسندیده این عید باستانی برایمان بگوید.

   ۱۰ سال است که سفره هفت‌سین نینداخته‌ام!
  • این ۲ گروه امیدوار

   رابعه تیموری - سرکشی مسئولان هر مجموعه از سازمان و بخش‌های مختلف آن، معمولاً این پیام خوب را به همراه دارد: حواسمان به شما هست که برای پیشرفت مجموعه زحمت می‌کشید، ما تلاش‌های شما را می‌بینیم، باز هم برای موفقیت‌های بیشتر تلاش می‌کنیم و... اما بازدیدهای دم عید همیشه طعم دلچسب‌تری دارد مثل دیدارهای خانوادگی که وقتی به‌عنوان عید دیدنی انجام می‌شود، بیشتر مزه می‌دهد. اگر این مهمانی‌ها برای افراد دلشکسته و نیازمند برگزار شود، صد چندان بر زیبایی آنها افزوده می‌شود. مدیران شهری منطقه هم در کنار سرکشی‌های معمولشان به بخش‌ها و افراد زیرمجموعه مدیریت خود، در این ایام دیدارهای ویژه‌ای تدارک می‌بینند که بو و رنگ احوالپرسی و تبریک عید دارد. یکی از این دید و بازدیدهای نوروزی توسط معاونت اجتماعی شهرداری منطقه برگزار شد و «عقیل منصوری» معاون اجتماعی و فرهنگی منطقه همراه جمعی از همکارانش به دیدار مددجویان شاغل در مرکز مهارت‌آموزی کوثر و معتادان بهبودیافته مجتمع مهارت‌آموزی بهاران رفت. در گزارش زیر، حال و هوای این دیدار صمیمانه را روایت کرده‌ایم.

    این ۲ گروه امیدوار
  • نمای نزدیک با مادران ایثار

   رابعه تیموری- شبیه هیچ‌کدام از آدم‌های فیلم‌هایش نیست، اما اگر همه فیلم‌هایش از «رابطه» تا «زیر سقف دودی» را کنار هم بگذاریم، جورچین شخصیت بانوی درخشان سینمای ایران کامل می‌شود. بانویی که با نگاهی مادرانه به گوشه و کنار زندگی مردم ...

    نمای نزدیک با مادران ایثار
  • ۶۶ نفر در سفره مهربانی

   معصومه ماه پیکر - صدای قدم‌های بهار شنیده می‌شود. در این روزهای آخر سال که همه در تکاپو و تلاش برای استقبال از سال نو هستند، حس نوعدوستی و کمک به همنوع باعث شد تا اولیای دانش‌آموزان دبستان پسرانه حضرت علی اصغر(ع) در آستانه نوروز به رسم سال‌های گذشته یکبار دیگر با برپایی جشنواره غذا به یاری دانش‌آموزان و خانواده‌های نیازمند هم‌محله‌ای خود بروند. مکان برگزاری مراسم در حیاط مدرسه است و محصولی که قرار است برای فروش گذاشته شود دستپخت مادرانی است که فرزندشان در این مدرسه درس می‌خواند. در این مراسم حاضر شدیم تا از نزدیک حرف‌های مادران دانش‌آموزان را درباره این کار خیر بشنویم.

    ۶۶ نفر در سفره مهربانی
  • خدمت به اهالی دایر است

   زینب زینال‌زاده- هر روز قبل از طلوع آفتاب لباس‌هایشان را به تن می‌کنند و جارو و بیل به دست می‌گیرند و تا پاسی از شب مشغول رفت و روب و شست‌وشوی معابر می‌شوند. برای آنها خدمت به اهالی تعطیلی ندارد و در تمام ایام سال مشغول کار و تلاش‌اند. پاکیزی و سرسبزی محله‌ها نتیجه زحمات آنهاست. این روزها که همه مشغول استقبال از بهارند و برای تعطیلات نوروز برنامه‌ریزی می‌کنند، آنها به فکر نظافت و پاکیزگی منطقه و شاداب‌سازی بوستان‌ها و فضاهای سبزند. ایام عید هم برنامه‌ای جز کار و خدمت‌رسانی به اهالی ندارند. به پاس قدردانی از زحمات و تلاش‌های آنها همراه با «اکبر ذوالفقارزاده» رئیس اداره خدمات شهری شهرداری منطقه به بوستان زمزم رفتیم و شاخه گل و هدیه‌هایی را تقدیمشان کردیم و آنها هم از خاطرات و دعاهای لحظه سال تحویل برایمان گفتند.

   خدمت به اهالی دایر است
  آرشیو
  • من بهارم، تو...

   رضا موسوي- تقویم‌ها می‌گویند که سال ۹۵ نفس‌های آخر را می‌کشد و به‌زودی باید از این سال خداحافظی کنیم. فقط می‌ماند خاطره‌های تلخ و شیرینی که این سال در ذهن ما به جا گذاشت. امسال هم منطقه ما میزبان چهره‌های شناخته شده زیادی بود. یکی برای افتتاح آمده بود و دیگری برای بزرگداشت. خب تا چند روز دیگر بهار شروع می‌شود، بهاری که برای همه ما پیام‌آور سر زندگی و امید است. فرارسیدن نوروز بهانه‌ای شد تا سراغ هنرمندان و افراد شاخصی برویم که سال گذشته پایشان به منطقه ما باز شد.

    من بهارم، تو...
  • زندگی آرام در خانه نو

   سمیه زرکوب - بخش‌های شمال و شمال غربی منطقه این روزها نو شدن بافت‌های قدیمی را تجربه می‌کند و به گفته کارشناسان دفتر نوسازی ناحیه ۳، تصویر این بخش از منطقه در آینده نزدیک تغییر و بخش‌های نوسازی شده به بافت‌های فرسوده غلبه خواهد ...

    زندگی آرام در خانه نو
  • ۵۹ روز دیگر بچه‌ها به شهر خود می‌رسند!

   زینب زینال‌زاده - پدر پشت فرمان می‌نشیند و شروع به رانندگی می‌کند. مهران چشمش به پدر می‌افتد و می‌گوید: «بابا جون کمربند ایمنی رو نبستید!‌» نگاه پدر و مادر با هم گره می‌خورد و مادر می‌گوید: «مهران هفته گذشته از طرف مهدکودک به بوستان آموزش ترافیک رفته و اینها را در بوستان یاد گرفته.» پدر به‌خاطر تذکر به موقع پسر کوچولو لبخند رضایت می‌زند و کمربند را می‌بندد. ساخت بوستان آموزش ترافیک در مناطق مهم‌ترین اقدام مدیریت شهری پایتخت است که با هدف آموزش قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی به کودکان انجام می‌شود. شهروندان کوچک در این بوستان‌ها، قوانین و نحوه احترام به آنها را می‌آموزند و سفیران قانون در کانون خانواده می‌شوند. این کار باعث قانونمند شدن نسل آینده می‌شود و روشی است که می‌تواند در سال‌های آتی مشکلات ترافیکی را به حداقل برساند. تاکنون منطقه ما از داشتن چنین بوستانی بی‌بهره‌ بود اما اواخر تابستان امسال کلنگ ساخت آن در خیابان شهید برادران حسنی به زمین زده شد. به گفته «مهدی نوروزی» معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه، ۵۹ روز دیگر یعنی ۱۵ اردیبهشت درهای بوستان به روی اهالی باز می‌شود.

   ۵۹ روز دیگر بچه‌ها به شهر خود می‌رسند!
  • مسابقه پرخطر در جاده آهنی

   رابعه تیموری - دلمان خوش بود که بچه‌های امروزی منطقه با اینکه مراکز فرهنگی، ورزشی و سرگرمی‌های رنگارنگ ندارند، باز هم بازی‌های خطرناکی مثل دویدن دنبال قطار و مسابقه دو با این مار آهنی را انجام نمی‌دهند و دیگر سال‌هاست این صحنه‌های پرخطر و نفسگیر به خاطرات ساکنان محله‌های حریم ریل پیوسته‌ است. اما صحبت‌های پر از ترس و نگرانی مادری که مدتی پیش به دفتر همشهری محله آمده بود، این دلخوشی را از ما گرفت و شریک دلواپسی و هراس مادرانه این شهروند محله زمزم شدیم. او می‌گفت: «مردی معروف به داود... (خرشانس) از پسر ۱۵ ساله‌ام می‌خواهد موقع نزدیک‌شدن قطار سرش را روی ریل بگذارد و اگر تا نزدیک شدن قطار بتواند بیشتر از بقیه بچه‌ها تاب بیاورد، پول خوبی به او می‌دهد.» این حکایت، همه تصورات ما را که فکر می‌کردیم همه بچه‌های محله مانند اغلب کودکان و نوجوانان این دوره و زمانه وقتشان را با بازی‌های رایانه‌ای یا به ورزش و گل‌کوچیک می‌گذرانند، به هم ریخت و سبب شد قدم به قدم دنبال داود و سرچشمه ماجرا بگردیم. گزارش زیر شرح این جست‌وجو است.

   مسابقه پرخطر در جاده آهنی
  • سنگ صبورتان هستیم

   معصومه ماه پیکر - وقتی صحبت از کار خیر می‌شود بسیاری از افراد کار خیر را در ساخت مدرسه یا درمانگاه و گرفتن دست نیازمندان می‌دانند. حال آنکه هر نوع کمک به همنوع را می‌توان کار خیر دانست. عده‌ای از مشاوران روان‌شناسی منطقه در پی نذری فرهنگی داوطلب شده‌اند تا به یاری هم‌محله‌ای‌های خود بروند. آنها با حضور در مساجد و ‌سراهای محله سعی می‌کنند راه بهتر زیستن و حل مشکلات را به هم‌محله‌ای‌های خود بیاموزند. در یکی از روزها با حضور در جلسات مشاوره مسجد صاحب‌الزمان(عج) محله زمزم پای صحبت «سمیه حسینی» کارشناس ارشد مشاوره و هم‌محله‌ای‌‌مان نشستیم تا نظراتش را درباره اجرای این طرح جویا شویم.

    سنگ صبورتان هستیم
  • سرگردانی عابران در میدان مقدم

   زینب زینال‌زاده - تا سال ۱۳۹۲ یک ملک تجاری در ضلع جنوبی میدان مقدم قرار داشت که تجمع خریداران و چیدن وسایل مغازه‌ها در حاشیه پیاده‌رو،‌ تردد را برای عابران و اهالی سخت کرده بود. همان سال یکی از سازمان‌های دولتی برای خرید این ملک پیشقدم شد و با پیشنهاد ساخت مجموعه فرهنگی و ورزشی توانست آن را تملک کند. اهالی از این خبر خوشحال شدند و در انتظار روزهای خوش و گشایش درهای مجموعه فرهنگی و ورزشی لحظه‌شماری کردند. ایرانیت‌های سفید و آبی دور تا دور ملک کشیده و مسیر گذر عابران مسدود شد، اما اهالی صبوری کردند. از آن روز حدود ۳سال می‌گذرد و متأسفانه هیچ عملیات عمرانی انجام نشده و صبر اهالی هم لبریز شده است. حالا عابران برای تردد در این محدوده مجبورند میدان را دور بزنند و مسیری اضافی را طی ‌کنند تا به مقصد برسند. از سوی دیگر اهالی هم به دلیل رها شدن این ملک، با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند و می‌گویند لااقل اوضاع را به حالت قبل برگردانید.

    سرگردانی عابران در میدان مقدم
  • مادر مهربان بچه‌های حق‌شناس

   رابعه تیموری - بچه‌ها برایش می‌خوانند: «برپا، برجا، خانم قریشی بفرما، آب بریزیم زیر پاش، گل بریزیم زیر پاش، تو آسمون نوشته، خانم قریشی فرشته، آناناس، گل یاس، خانم قریشی مال ماست»و او با لذت گوش می‌کند. انگار این اشعار ساده و کودکانه زیباترین نوایی است که در عمرش شنیده، اصلاً بانو «نادره قریشی» برای شنیدن همین حرف‌های ساده و خودمانی بچه‌ها به اینجا آمده‌. او امروز مهمان دانش‌آموزان و مسئولان مدرسه اکبر حق‌شناس است، بانو قریشی این خانه بزرگ را برای بچه‌های محله ابوذر ساخته، پس مهمان نیست. زیباترین توصیف برای این بانوی نیکوکار، همان تعبیر مسئولان مدرسه است که روی پلاکاردهای خوشامدگویی مراسم تجلیل از او نوشته‌اند: «مادر مهربان بچه‌های مدرسه حق‌شناس» مراسم تجلیل از بانو قریشی جشنی زیبا و صمیمانه بود که مسئولان و دانش‌آموزان مدرسه حق‌شناس، سه‌شنبه تدارک دیده‌بودند و این گزارش روایت این مراسم است.

   مادر مهربان بچه‌های حق‌شناس
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله