• ابوشهیدین

   رابعه تیموری- در هر منبر و مجلس حسینی، می‌توانی نشانی از مرحوم حاج «نادعلی کربلایی» پیدا کنی. اشعار و سروده‌‌های آیینی او به وسیله شاگردانش سینه به سینه نقل می‌شود و مداحان جوان تلاش می‌کنند به روش و حال و هوای او مجالس‌شان را بچرخانند.

   ابوشهیدین
  • دیوار مدارس جان می‌گیرد

   ام لیلا قراخانی- فصل تابستان از یک سو، زمان اوقات فراغت دانش‌آموزان است و از سوی دیگر، موقع تلاش و کوشش کسانی که برای آماده‌سازی و بازگشایی مدارس پایان تعطیلات تابستانی تلاش می‌کنند، از مدیران و کادر مدارس که در روزهای معینی از هفته برای ثبت‌نام دانش‌آموزان به مدارس می‌آیند گرفته تا افرادی که برای آماده‌سازی فضا و محیط مدارس فعالیت می‌کنند. «نسترن نوازنی» نقاش و گرافیست هم‌محله‌ای که خود یکی از معلم‌های هنر در مدارس منطقه است، در این فصل از سال سخت تلاش می‌کند کار زیباسازی دیوار‌های مدارس منطقه را برای زمان بازگشایی در مهر آماده کند. او این روزها به همراه تعدادی از دانشجویان رشته هنر که از شاگردان او در مدارس منطقه بوده‌اند، کار زیباسازی دیواری‌های مدرسه دخترانه اشرفی اصفهانی را در دست انجام دارد و قرار است در روزهای آینده این کار را در بقیه مدارس منطقه هم انجام دهد. پیش از این هم دیوارهای تعدادی از مدارس منطقه با هنر نقاشی نوازنی زیباسازی شده است. ویژگی کار این هنرمند، بهره‌گیری از المان‌های محلی و کاهش هزینه‌ها تا حداقل ممکن است.

    دیوار مدارس جان می‌گیرد
  • سرمایه‌های کوچک کمــک‌های بزرگ

   رابعه تیموری- پاکیزگی و زیبایی کوچه و محله‌ای که در آن زندگی می‌کند، برایش به اندازه تمیزی خانه‌اش اهمیت دارد و سخت مراقب است که کسی با بی‌توجهی آنجا را کثیف و آلوده نکند. «زهرا کشاورز» از شهروندان قدیمی محله یافت‌آباد است. او در آموزش طرح تفکیک زباله از مبدأ به هم‌محلی‌هایش نقش زیادی داشته و برای کمک به نیازمندان محله تدبیر جالبی کرده است. کشاورز درآمدی را که از تحویل پسماندهای خشک و تر به غرفه بازیافت به دست می‌آورد، در اختیار نیازمندان محله قرار می‌دهد و از این ثروت مدفون در سطل‌‌های زباله، بهره‌معنوی به دست می‌آورد. گزارش زیر درباره این شهروند فعال و پرتلاش خیابان شاندیز است.

   سرمایه‌های کوچک کمــک‌های بزرگ
  • یواشکی گل‌های بوستان محله را می‌چیدیم!

   حمیدرضابوجاریان- حدود ۴۷ سال سن دارد و خیلی علاقه ندارد درباره خودش حرف بزند. مجبوریم به بهانه‌های مختلف از زیر زبانش حرف بکشیم تا درباره دوران کودکی‌اش درمحله و روزهایی که در آن گذرانده تا به مدیریت شهرداری قطعه نهم پایتخت برسد بیشتر بدانیم. از اینکه اهل منطقه ماست و در کوچه‌پسکوچه‌های آن نفس کشیده است به خودش می‌بالد و می‌گوید ریشه‌اش در محله‌های گلچین و ابوذر شکل گرفته است و نمی‌گذارد پست‌ها و مسئولیت‌ها باعث شود که از حضور در محله و بودن با دوستان و هم‌محله‌ای‌هایش غافل شود. «حمید محسنی» شهردار منطقه ۹، جانباز دوران دفاع مقدس، برادر شهید و خیّر هم‌محله‌ای ما در یکی از روزهای گرم تابستان، ساعتی را در خیابان‌های محله‌ای که در آن بزرگ شده است، با ما درباره دوران کودکی تا امروزش همصحبت شد.

    یواشکی گل‌های بوستان محله را می‌چیدیم!
  • من و کیسه‌ام دوستدار طبیعتیم!

   رابعه تیموری - «هر شهروند تهرانی، به‌طور متوسط روزانه ۳ کیسه پلاستیکی وارد چرخه محیط‌زیست می‌کند، هر کیسه پلاستیکی هم برای تجزیه کامل به بیش از چهارصد سال زمان نیاز دارد و اگر هر خانواده ایرانی در هفته یک کیسه پلاستیکی کمتر مصرف کند، در سال از مصرف حدود یک میلیارد کیسه پلاستیکی جلوگیری می‌شود که معادل ۷ هزار تن پلاستیک است.» وقتی «آرزو بخشی» دبیر کانون محیط‌زیست سرای محله مقدم، این مطالب را برای شهروندان توضیح می‌دهد، باور بزرگی ابعاد قضیه برای بعضی از آنها کمی دشوار است: «یعنی کیسه‌های پلاستیکی که برای خرید استفاده می‌کنیم، به این اندازه خطرناک هستند؟!‌» روز سه‌شنبه بخشی به همراه «نادر جعفری» دبیر شورایاری، «معصومه دهقان» مسئول خانه سلامت محله مقدم و صادقی، مسئول محیط‌زیست شهرداری منطقه به میان اهالی منطقه رفت تا با توزیع کیسه‌‌‌های پارچه‌ای در میان آنها، خطرات زیست‌محیطی استفاده از نایلکس‌ها را یادآوری کند. در این برنامه ما هم در کنار آنها بودیم تا میزان استقبال و همراهی اهالی از این طرح زیست‌محیطی را گزارش کنیم.

    من و کیسه‌ام دوستدار طبیعتیم!
  آرشیو
  • افزایش قیمت روی جنس نسیه ممنوع

   رابعه تیموری- در آشفته بازار امروزی، هنوز هم هستند کاسبانی که برایشان پاکیزگی کسب و کار و حلال و حرام روزی از سود و زیان دخل دکان اهمیت بیشتری دارد. این کاسبان براساس تعبیر پیامبر اکرم(ص)، حبیب‌الله و آبروی بازار و محله هستند. «قدرت‌الله رضادهباشی» کاسب قدیمی صنف عرضه رنگ، ابزار و شیرآلات محله ابوذر به این صفات پسندیده شهرت دارد. مشتریان حاج‌دهباشی او را به انصاف و مردمداری می‌شناسند و معتقدند معامله نسیه و مدارای حاجی با بسیاری از نقاشان ساختمانی و تعمیرکاران لوازم خانگی محله که سرمایه مناسبی ندارند، سبب حفظ آبرو و رونق کاسبی آنها شده است. مسئولان فرهنگسرای بهاران به پیشنهاد اهالی محله از حاج‌دهباشی به‌عنوان کاسب حبیب‌الله تقدیر کرده‌اند. گزارش زیر درباره راه و رسم کسب و کار این کاسب محله ابوذر است.

    افزایش قیمت روی جنس نسیه ممنوع
  • دعای خیر بیماران حق معاینه اوست

   مهدی حبیبی- وقتی وارد سرای محله بلورسازی می‌شود، آنقدر ساده و خودمانی با همه احوالپرسی و خوش‌وبش می‌کند که فکرش را هم نمی‌کنی این آدم خندان و متواضع یک سرهنگ ارتش و یک پزشک قدیمی و باتجربه باشد! بسیاری از اهالی محله بلورسازی او را می‌شناسند و هر بیماری که به مطبش می‌آید، انگار که با هم دوست و آشنایی دیرینه باشند، لحظاتی طولانی اختلاط می‌کنند. بیمارانش درباره پرونده پزشکی تا مشکلات خانوادگی‌شان با او صحبت می‌کنند و وقتی از اتاقش بیرون می‌آیند، هم علاج بیماری تن و جسمشان را پیدا کرده‌اند و هم بار سفره دلشان سبک شده است. دکتر «اکبر موسی‌زاده» سال‌هاست در سرای محله بلورسازی طبابت می‌کند. او روزهای شنبه رایگان و در روزهای دیگر هفته با حق معاینه اندک، به مداوای بیماران محله می‌پردازد. گزارش زیردرباره این پزشک بااخلاق و دوستداشتنی منطقه است.

   دعای خیر بیماران حق معاینه اوست
  • جگرخورها حواس‌شان باشد

   حمیدرضا خوشرو ‌ - اگرخیابان‌های منتهی به امامزاده حسن(ع)، روزها گرم ازحضور زائران و خریداران کالاهاست، شب‌ها از حضور جگرخورهایی گرم است که برای در آوردن دلی از عزا، منطقه ما را انتخاب کرده‌اند تا در نیمه‌های شب و خلوتی خیابان امامزاده بوی جگرهای در حال کباب شدن را استشمام کنند و البته از خوردن یک سیخ جگر هم غافل نمی‌شوند. راسته جگرفروش‌های خیابان امامزاده حسن(ع) سال‌هاست میزبان کسانی است که از سرشب تا دم صبح بساط کبابی‌شان پهن است و علاقه‌مندان دل و جگر را سیر می‌کنند. به بهانه فعالیت‌ شبانه این دسته از فروشندگان، با برخی مشتریان سرپایی جگرکی‌ها و بساط‌کنندگان همصحبت شده‌ایم و از مسئولان بهداشتی و پلیس درباره سلامت غذاها و چگونگی فعالیت شبانه فروشندگان پرسیده‌ایم.

    جگرخورها حواس‌شان باشد
  • قهرمان بی‌ادعا

   حمیدرضا بوجاریان- شاید اگر تشویق پدر به ورزش کردن نبود و قواره بلند «صادق بیگدلی» نوجوان از سوی مربی ورزش کلاس چهارمش دیده نمی‌شد، امروز مسیر زندگی صادق مسیر دیگری بود. اگر اینها نبود او تجربه حضور در تیم‌ملی و قهرمانی در ۴ دوره مسابقات پارالمپیک و ده‌ها عنوان قهرمانی در مسابقات جهانی را در۳۴ سالگی به دست نمی‌آورد. جوان هم‌محله‌ای ما که همه زندگی‌اش را در منطقه گذرانده و این روزها ساکن محله امام سجاد(ع) است، اخیراً با دستی پر و مدال طلا از مسابقات قهرمانی والیبال نشسته غرب آسیا به کشور بازگشته و افتخار دیگری برای کشور و محله کسب کرده است. به این بهانه با این قهرمان ورزشــکار هم‌محلـــه‌ای همصحبــــت شده‌ایم.

    قهرمان بی‌ادعا
  • شـاگرد مکـتب مهـربانی

   حمیدرضا بوجاریان- می‌گویند «پول مثل چرک کف دست» است، اما کمتر کسی پیدا می‌شود که راحت از آن بگذرد. «الله‌وردی میرزایی» از آن دست آدم‌های نازنینی است که پول را برای ‌آباد کردن خانه آخرتش می‌خواهد. این به معنی آن نیست که یکی از بزرگ‌ترین خیّران منطقه ما حساب و کتاب کار خیر و پولش را نداشته باشد بلکه او به همان اندازه که به فکر کسب درآمد از راه‌حلال است، به همان اندازه هم به فکر نیازمندان است که همسایه‌ای شب سر گرسنه به بالین نگذارد. به بهانه آغاز فعالیت مجمع خیّران منطقه که او یکی از بنیانگذارانش بوده و اهدای کمک‌های نیکوکارانه‌اش به نیازمندان، با او در دفتر‌کاری که ۴۰ سال قبل در محله سجاد راه انداخت و کسب و کارش را از آنجا توسعه داد همصحبت شده‌ایم. او در این گفت‌وگو اصل پنهان‌کاری در کار خیر را رعایت کرد و بسیاری از کارهایی را که ‌بانی آن بوده است به زبان نیاورد تا اجر کار خیرش نزد خدا محفوظ بماند.

   شـاگرد مکـتب مهـربانی
  • ساخت ایران اینجا غریب است

   رابعه تیموری- بسیاری از اعیان‌نشینان، منطقه ما را به بازار فرامنطقه‌ای مبل یافت‌آباد می‌شناسند. این بازار پرزرق و برق که در محله یافت‌آباد قرار گرفته، دنیایی از طرح‌ و نقش‌های مختلف صنایع چوبی است و در فروشگاه‌های شیک و امروزی آن، انواع مبلمان، سرویس خواب، سرویس کودک و لوازم چوبی منزل یافت می‌شود. این بازار در گذر زمان تغییرات زیادی کرده است که شامل شکل ظاهری و محصولات آن می‌شود. محصولات بازار در گذشته‌ای نه چندان دور از چوب، پارچه و مواد اولیه داخلی تولید می‌شدند، اما این روزها آنقدر از دست‌سازه‌ها و هنر دست تولیدکنندگان و صنعتگران ایرانی فاصله گرفته‌اند که بسیاری از فروشگاه‌های بازار به ویترین محصولات چینی، ترکی، ژاپنی، فرانسوی و کره‌ای تبدیل شده‌اند. در این بازار فرامنطقه‌ای گشتی زده‌ و از فروشندگان و مشتریان بازار دلیل این موضوع را جویا شده‌ایم.

   ساخت ایران اینجا غریب است
  • یاد گرفتم همیشه امیدوار باشم

   مهدی حبیبی - در بازی‌های حساس تیم شطرنج، بازیکنی که به سرعت رقیب را مات کند، نقش زیادی در بالابردن روحیه تیم و نتایج بازی دارد. در مسابقات جهانی کارگران که در کشور لتونی برگزار شد، بازی با تیم‌های فنلاند و کشور میزبان حساس بود و حریفان قدر بودند. اما یکی از هم‌محله‌ای‌ها خیلی زود رقبایش را کیش و مات ‌کرد و نه تنها برد او در نتایج نهایی تیم تعیین‌کننده بود، بلکه هم‌تیمی‌هایش از سرعت عمل و پیروزی او انرژی دوچندان می‌گرفتند. «علی قبادی بیگوند» ورزشکار شطرنجباز و از کارکنان فضای سبز شهرداری منطقه است. او در ترکیب تیم شطرنج شهرداری تهران که خرداد امسال به پنجمین دوره رقابت‌های جهانی کارگران لتونی اعزام شد، حضور داشت و در بخش انفرادی رده سنی ۵۰ تا ۶۵ سال، مدال طلا را تصاحب کرد. تیم شطرنج شهرداری تهران هم در مرحله تیمی، بر روی سکوی سوم جهان ایستاد. پس از بازگشت پیروزمندانه قهرمان هم‌محلی، با او گفت‌و گویی‌ترتیب دادیم که حاصل آن را در گزارش زیر می‌خوانید.

   یاد گرفتم همیشه امیدوار باشم
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله