• ساعت خوش

   مریم قاسمی- مثل آدم‌های ساکن در شهر حق و حقوقی دارند. شهروندان کوتاه قامت را می‌گویم که گاهی نیاز و خواسته‌هایشان را در نظر نمی‌گیریم. اما در واقع این گروه از شهروندان به اندازه هرکدام از ما از حقوق یکسان و مساوی برخوردارند. به هر‌ترتیب پیدا کردن شغل و حرفه مناسب برای انسان‌های کوتاه قامت کار بسیار دشواری است و آنها نیز به دلیل شرایط جسمانی‌شان نمی‌توانند در مشاغل گوناگون فعالیت کنند. به همین دلیل تعدادی از این افراد جذب مراکز تفریحی از جمله شهربازی، سیرک و... می‌شوند تا با اجرای نمایش‌های خاص بتوانند امرار معاش کنند. با۳ نفر از هنرمندان کوتاه قامت،به بهانه سال نودر بین اهالی حضورپیدا کردیم تا دلشان شاد شود.

   ساعت خوش
  • تـوپ با پول‌عیدی می‌خریدیم

   چند روز مانده به عید نوروز و آغاز سال ۹۶ که به همت معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه و اداره ورزش، نخستین زمین چمن مصنوعی محله باغ آذری در بوستان میثاق نوسازی شد و به بهره‌برداری رسید. در این اتفاق خجسته «‌‌علی دوستی‌مهر» پیشکسوت فوتبال و مربی باسابقه تیم‌ملی نوجوانان کشور که متولد و بزرگ شده محله باغ آذری است، حضور دارد تا از نزدیک شاهد افزایش امکانات ورزشی هم‌محله‌ای‌هایش باشد. در فرصتی که به دست آوردیم، با این فوتبالیست باسابقه که کارنامه درخشانی در مسابقات بین‌المللی و آسیایی دارد، همصحبت شده‌ایم تا ما را به حال و هوای روزگار قدیم و چگونگی گذران ایام نوروز ببرد. او عنوان می‌کند که بچه‌های دوره ما عیدی‌های یک یا ۲ تومانی خود را جمع می‌کردند تا برای خودشان کتانی بخرند و در زمین خاکی، فوتبال بازی کنند. اگر می‌خواهید با چهره ورزشی محله باغ آذری آشنا شوید، گزارش پیش رو را بخوانید.

    تـوپ با پول‌عیدی می‌خریدیم
  • بچه محل‌های بامعرفت

   رضا افراسیابی- ماجرا از این قرار است که ۴ سال پیش یکی از اهالی محله جوادیه در بازی فوتبال چشم‌هایش به شدت آسیب می‌بیند و راهی بیمارستان می‌شود. بعد از اینکه پزشک چشم‌های او را معاینه می‌کند می‌گوید که هرچه زودتر باید تحت مراقبت و عمل جراحی قرار گیرد. متأسفانه او وضع مالی خوبی نداشت و نمی‌توانست برای انجام عمل جراحی چشم‌هایش اقدام کند اما همین که خبر به بچه‌محل‌هایش می‌رسد، آستین‌ بالا می‌زنند تا برای او‌کاری کنند تا گرفتاری‌اش حل شود. همه دور هم جمع می‌شوند و پول لازم برای جراحی او را تهیه می‌کنند تا بچه‌محل‌شان را روی تخت بیمارستان نبینند. به همین بهانه در حسینیه حضرت علی اکبر(ع) همراه با جمعی از خیّران محله جوادیه با این بیمار هم‌محله‌ای دیدار کرده‌ایم. البته به غیر از این ۳ نفر، تعداد دیگری از اهالی هم در این کار خیر مشارکت داشتند که به این دیدار نرسیدند.

    بچه محل‌های بامعرفت
  • عکس فریدون گل سفره ما

   مریم قاسمی- آسمان شهر به یکباره رنگ دود و غبار به خود گرفت تا لحظه‌های عروج مردانی از تبار علی و عاشوراییان را ماندگار کند. پروانه نبودند که پرواز کنند، اما چنان آغوش خود را به سوی معبود باز کردند و به آسمان پرکشیدند که کسی به گرد پایشان نرسید. شهید «فریدون علی تبار» نیز می‌دانست که اینجا قرار دیگری دارد و ممکن است پروانه شود. پروانه‌ای که برای رسیدن به معشوق دل به آتش زد و با بال‌های سوخته زیباترین جلوه‌های عشق و دلدادگی را به نمایش گذاشت. او از تبارعلی بود و عاشقانه به معبودش رسید. طبق رسم، آیین و سنت قدیمی و به مناسبت نزدیک شدن به نخستین عید شهید «فریدون علی تبار» و همچنین سالروز ولادت حضرت فاطمه(س) و روز مادر، با همراهی «منصوره سادات موسویان»، شهردارناحیه۵ منطقه، «علی هاشم‌زاده» دبیر و«علی امینی» عضو شورایاری محله علی‌آباد جنوبی و کارشناسان فرهنگی و اجتماعی به دیدار خانواده این شهید آتش‌نشان درمحله علی‌آباد جنوبی رفته‌ایم.

   عکس فریدون گل سفره ما
  • این همسایه‌های حبیب

   نوید فرجو - در روزهای منتهی به آخر سال مراجعه شهروندان به برخی فروشگاه‌ها و مغازه‌ها بیشتر می‌شود. بنابراین آن دسته که سبک مردمداری پیش می‌گیرند و به اصطلاح با درک مسائل اقتصادی و مشکلات مالی شهروندان اجناس و خدماتشان را با سود کمتر به آنها ارائه می‌کنند مانند نگینی در محله‌ها می‌درخشند. در گزارش پیش رو با برخی از کاسبان مردمدار هم‌محله‌ای که هوای جیب اهالی را دارند و با هر شرایطی نمی‌گذارند که مشتری‌ها دست خالی از مغازه‌ بیرون بروند، آشنا می‌شوید.

   این همسایه‌های حبیب
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   چشم  بسته قدم بزن!

   چشم  بسته قدم بزن!

   فرهنگ زندگی شهری اقتضا می‌کند که هوای همدیگر را داشته باشیم. باید منفعت شخصی را به منافع جمعی ترجیح بدهیم اما نادیده گرفتن کارهای به ظاهر پیش پا افتاده زندگی در این شهر شلوغ و پرهیاهو را برای شهروندان عادی هم دشوار می‌کند چه رسد به ...

  آرشیو
  • عیددیدنی سنگر به سنگر

   مریم قاسمی- دوران دفاع‌مقدس با فرهنگ ایثار، شهادت، اخلاص، شجاعت و ازخودگذشتگی آمیخته است. هر لحظه از فضای روحانی و معنوی جبهه‌ها برای خودش جای صحبت دارد و در این میان به نکات جالب و قابل تأمل برخورد می‌کنیم مثلاً رزمنده‌ها لحظه‌های تحویل سال، آداب و رسوم خاصی داشتند. آنها در سنگرهایشان سفره هفت‌سین متفاوتی تدارک می‌دیدند. معمولاً دعای تحویل سال را بزرگ‌ترها و ریش‌سفیدان سنگر می‌خواندند و به همراه رزمنده‌ها برای دید و بازدید و عید مبارکی به سنگرهای دیگر می‌رفتند. البته جبهه‌ها حتی در لحظه تحویل سال و عید نوروز نیز مملو از حوادث و رویدادهای گوناگون بود. بسیار پیش می‌آمد که تعدادی از رزمنده‌ها پس از آغاز سال نو به درجه رفیع شهادت نایل می‌شدند. برای آگاهی بیشتر از حال و هوای جبهه‌ها با چند رزمنده و دوست قدیمی از جمله«مجتبی ده بزرگی»، «حسن تقی‌زاده» حاج «اصغر یوسفی »، « مهدی زینلی» و «حامد خداوردی» به عیادت «‌حسین یوسفی» یکی از جانبازان دوران دفاع‌مقدس رفته‌ایم و به یاد خاطرات شیرین لحظه تحویل سال در جبهه‌ها، سفره هفت‌سین متفاوتی چیده‌ایم که می‌تواند ما را به آن دوران ببرد.

   عیددیدنی سنگر به سنگر
  • سالی که از حالا هم نکوست

   رضا نیک نام- در روزهای پایانی سال قرار داریم و حال و هوای محله و شهرمان کلی تغییر کرده است. در چنین ایامی که همه برای آمدن فصل بهار و نوروز باستانی لحظه‌شماری می‌کنند، در گوشه و کنار منطقه شاهد اجرای طرح‌ها و برنامه‌هایی هستیم که باعث افزایش امکانات و رفاه شهروندان می‌شود. مدیریت شهری تلاش می‌کند که در وهله نخست طرح‌های نیمه‌تمام را در محله‌ها به مرحله بهره‌برداری برساند و در کنار آن نیز به انجام وظایف و مسئولیت‌های روزمره خود در جهت رفاه و آسایش شهروندان بپردازد. در مدت زمان کوتاهی که تا بهار طبیعت باقی مانده با مهندس «‌جواد میرزاقلی» شهردار منطقه همراه شده‌ایم تا در گفت‌وگویی صمیمانه از مهم‌ترین اقدامات و برنامه‌های مدیریت شهری در قطعه شانزدهم پایتخت باخبر شویم.

    سالی که از حالا هم نکوست
  • بهار هستــی زیبا شد

   حمیدرضا بوجاریان- تب و تاب خرید این روزها جان تازه‌ای به بازار‌ها و فروشگاه‌های منطقه داده است و بسیاری از خانواده‌ها به‌صورت دسته‌جمعی در حال نو نوار کردن خود و خانه‌هایشان هستند. بچه‌ها هم در این میان سهم قابل توجهی دارند و هر کدامشان برای این‌کار به دنبال این هستند که چه لباسی انتخاب کنند. در این میان بچه‌هایی هستند که به دلیل نداشتن پدر توان مالی برای خرید ندارند و حسرت آن را سال‌هاست در دل خود نگه داشته‌اند. برخی خیّران منطقه اما بچه‌های یتیم را فراموش نکرده‌اند و برای شاد کردن دلشان پا پیش گذاشته‌اند تا در نوروز، پیام‌رسان شادی برای بچه‌ها باشند. یکی از خیّران منطقه که حامی یکی از کودکان مؤسسه نیکوکاری حامیان اندیشه رشاد است‌، کاری کرد که «هستی» ۶ ساله امسال عید بهتری داشته باشد.

   بهار هستــی زیبا شد
  • تجربه دوباره زنــدگی

   حمیدرضا بوجاریان- کمترین بوی نامناسبی از آسایشگاه محل نگهداری کارتن‌خواب‌های دیروز و افراد بازگشته به زندگی امروز منطقه به مشام نمی‌رسد. این یعنی اینکه ساکنان «مرکز طلوع بی‌نشان‌ها» گه چندی است به «سرای امید طلوع» معروف شده، به نظافت شخصی خود اهمیت زیادی می‌دهند و مؤسسه را مانند خانه‌ای که آرزوی داشتنش را دارند، تمیز نگه می‌دارند. با حسابی سرانگشتی می‌توان فهمید مؤسسه در منطقه ما ظرفیت استاندارد ۸۰ نفر برای نگهداری از کارتن‌خواب‌ها دارد اما به گفته مدیر مؤسسه، با اجرای برنامه‌های مختلف و استفاده بهینه از فضای موجود، این ظرفیت به ۱۲۰ مددجو با همان کیفیت خدمات افزایش پیدا کرده است. به بهانه پنجمین سال فعالیت مؤسسه طلوع بی‌نشان‌ها در منطقه با مدیر، امام جماعت مرکز و تعدادی از ساکنان گفت‌وگو کرده‌ایم و درباره دیروز و امروزشان پرسیده‌ایم.

   تجربه دوباره زنــدگی
  • هدیه دختران عصمت به بچه‌های۱۲۵

   این هفته به میزبانی مدرسه دخترانه «عصمت» مسابقه نقاشی با موضوع «‌‌چهارشنبه بدون مواد منفجره» میان دانش‌آموزان این واحد آموزشی برگزار شد. در این مسابقه جذاب و دیدنی دانش‌آموزان مدرسه ابتدایی عصمت تصویر ذهنی‌شان را از حوادث چهارشنبه‌سوری و چگونگی پیشگیری از حوادث تلخ به تصویر کشیدند. جالب اینکه دانش‌آموزان برای شرکت در این مسابقه نقاشی میل و اشتیاق ویژه‌ای نشان دادند. نقاشی کودکان آنقدر پرمعنا بود که هر کدام پیامی را به بینندگان منتقل می‌کرد. از لابه‌لای نقاشی کودکان می‌توانید به احساسات پاک و معصوم‌شان پی ببرید؛ مثل همدردی با فرزندان شهدای آتش‌نشان که دیگرپدر در کنارشان نیست. «‌‌مهرداد نجفی» معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردارمنطقه در زمان برگزاری این مسابقه نقاشی میان دانش‌آموزان مدرسه عصمت آمد و ضمن تشویق و حمایت آنها، به نفرات برگزیده جوایز ارزنده‌ای اهدا کرد.

   هدیه دختران عصمت به بچه‌های۱۲۵
  • مهربانی را هبه کنیم

   همه ساله در خانه‌تكاني نوروزي مي‌توان وسايلي پيدا كرد كه در طول سال شايد حتي يكبار هم از آن استفاده نكرده باشيم. شايد بشود وسايلي را پيدا كرد كه اصلاً فكر نمي‌كرديم آن را داريم! خيلي وقت‌ها هم به فكر نو كردن لوازم خانه مي‌افتيم و با صدا كردن سمساری و وانتي‌هايي كه در كوچه و خيابان خريدار وسايل خانه‌اند، با بهايي بسيار كم اين قبيل وسايل را به اصطلاح رد مي‌كنيم. حالا چند سالي است كه از سوي شهرداري منطقه طرح «هبه» اجرا مي‌شود و اهالي به جاي فروختن وسايلي كه نيازي به آن ندارند‌، كاري كرده‌اند تا در آستانه عيد خانه كساني كه به وسايلي كه نيازشان نداريم نونوار شود. به بهانه مشاركت اهالي در اجراي اين طرح با مسئولان شهرداري و برخي خيّران این طرح گفت‌وگو كرده‌ايم.

   مهربانی را هبه کنیم
  • یاد یاران عـاشق

   حمید رضا بوجاریان- هرکوی و برزنی را که می‌بینی نام و یادی از شهدا در آن وجود دارد. جای‌ جای کوچه و خیابان‌های منطقه ما مزین به نام شهید است. سال‌هاست از روزهای حماسه و دفاع گذشته است. ولی حماسه‌ای دیگر در داخل کشور و آن سوی مرزها در دفاع از حرم ائمه(ع) و شهدایی را تقدیم میهن می‌کند. شهدای مدافع حرم و آتش‌نشان از جمله این شهدا هستند که نام منطقه ما را در این روزها سربلند و بلند آوازه‌تر کرده‌اند. وجود ۳۵۰۰ شهید در منطقه ما رتبه دوم تعداد شهدای شهر تهران را به خود اختصاص داده است. برای همین ۸ سال است که کنگره پاسداشت شهدای منطقه با حضور مسئولان و مردم شهید‌پرور برگزار می‌شود. گزارش هشتمین کنگره را بخوانید.

   یاد یاران عـاشق
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله