• چهارشنبه‌های نورانی

   زهرا بلندی- در محله‌ای همچون محله نازی‌آباد هیئت‌های زیادی وجود دارند که توسط اقشار و گروه‌های سنی مختلف شکل گرفته و فعالیت می‌کند، اما اگر پای صحبت هریک از مسئولان این هیئت‌ها بنشینیم داستان‌های جالبی از نحوه پیدایش و شکل‌گیری آنها خواهیم یافت که نظرمان را جلب می‌کند. هیئت محبان الرقیه(س) یکی از هیئت‌های محله نازی‌آباد است که از ۱۱ سال قبل متولد شده اما با کمک مادری دلسوز، که منزلش را وقف این کودکان کرد و پدری جانباز که هزینه‌های مالی این هیئت عزاداری را متقبل شد، رشد کرد و ماندگار شد.

    چهارشنبه‌های نورانی
  • حسن بانی حسینیه بود

   در خیابان ۲۰ متری جوادیه نگاه کردن به بنر بزرگ و حجله ها که تصویر و اعلامیه درگذشت «حسن جوهرچی» بازیگر پیشکسوت روی آن چسبانده شده، دلمان را می‌لرزاند. انگار همین دیروز بود که حسن آقا میاندار هیئت بود و با دسته عزاداری حسینی به راه ...

   حسن بانی حسینیه بود
  • روی زمین به خواسته‌ام رسیـدم

   نیلوفر ذوالفقاری- برای خلبانی که پرواز در آسمان بیکران را تجربه کرده و به یکی از آرزوهای کودکی خود رسیده، لذت خیر رساندن به همشهریان و اهالی محله کودکی‌هایش بالاتر از همه آرزوهاست. «حسین حیدری» از آن دسته شهروندان موفقی است که مسیر پیشرفت را با همت و انگیزه گذرانده و وقتی از نظر مالی به بی‌نیازی رسیده، نیازمندان را از یاد نبرده و به فکر برآورده کردن آرزوهای‌شان است. به همین دلیل هم تا به حال بیش از ۲۰ مدرسه و ۴ درمانگاه ساخته، که البته سهم شهروندان منطقه ما یک مدرسه و یک کتابخانه عمومی است.

    روی زمین به خواسته‌ام رسیـدم
  • چشم  بسته قدم بزن!

   فرهنگ زندگی شهری اقتضا می‌کند که هوای همدیگر را داشته باشیم. باید منفعت شخصی را به منافع جمعی ترجیح بدهیم اما نادیده گرفتن کارهای به ظاهر پیش پا افتاده زندگی در این شهر شلوغ و پرهیاهو را برای شهروندان عادی هم دشوار می‌کند چه رسد به ...

   چشم  بسته قدم بزن!
  • ۱۵ سال همراه بچه‌ها

   حمید رضا بوجاریان- یک اتفاق ساده کافی بود تا فعالیت‌های دینی و فرهنگی مسجد الرضا(ع) در محله یاخچی‌آباد فصل جدیدی را تجربه کند. هزینه‌های زیاد اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری و ناتوانی مالی مسجد برای تأمین این هزینه‌ها باعث شد عده‌ای از بزرگ‌ترها ایده استفاده از استعداد بچه‌های محله را در اجرای فعالیت‌های مسجد مطرح کنند. ایده‌ای که خیلی زود با استقبال جوان‌ترها روبه‌رو شد و آنها شدند پای ثابت برنامه‌های فرهنگی و هنری مسجد. با گذشت ۱۵ سال از نخستین فعالیت فرهنگی مسجد الرضا(ع) با اهل مسجد و جوان‌های فعال فرهنگی و هنری آن گپ زده‌ایم.

    ۱۵ سال همراه بچه‌ها
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   چشم  بسته قدم بزن!

   چشم  بسته قدم بزن!

   فرهنگ زندگی شهری اقتضا می‌کند که هوای همدیگر را داشته باشیم. باید منفعت شخصی را به منافع جمعی ترجیح بدهیم اما نادیده گرفتن کارهای به ظاهر پیش پا افتاده زندگی در این شهر شلوغ و پرهیاهو را برای شهروندان عادی هم دشوار می‌کند چه رسد به ...

  آرشیو
  • منزل حاجی بابا خانه همه است

   زینب زینال‌زاده- کوچه شهید «علی‌اکبر چیتگری» به خاطر حضور ۶ خانواده شهید و حسینیه علمدار کربلا در بین اهالی جوادیه شناخته شده و معروف است. البته این روزها به جز خانواده چیتگری، سایر خانواده شهدا از آن کوچه نقل مکان کرده‌اند. سراغ خانواده «محمود چیتگری» برادر شهیدان «علی اکبر» و «مرتضی چیتگری» و ‌بانی حسینیه علمدار کربلا را می‌گیریم و اهالی، خانه شماره ۱۱ را نشانمان می‌دهند. در بخشی از دیوار خانه، سقاخانه‌ای ساخته شده که عکس ۳۲ شهید محله جوادیه اطراف آن نصب شده است. به گفته همسایه‌ها، در خانه چیتگری‌ها همیشه باز است و اعضای خانواده آماده خدمتگزاری به اهالی هستند. محمود چیتگری، ۴۰سال آرزوی ساخت حسینیه را داشت که سال۱۳۶۴ به آن رسید و اکنون پیرغلام حسینیه علمدار کربلاست.

    منزل حاجی بابا خانه همه است
  • رزمجو هستم بچه جوادیه

   مریم قاسمی- وقتی محمد خان، روزنامه‌نگار و گلر تیم پرسپولیس بود، درمحله جوادیه خیلی هوادار داشت. به‌ویژه وقتی دو تیم استقلال و پرسپولیس در زمین بازی مقابل هم قرار می‌گرفتند، انگار محله جوادیه تعطیل می‌شد. هر توپی که به سمت دروازه محمد خان می‌رفت، همه به سمت صفحه تلویزیون‌خیز برمی‌داشتند و در دلشان دعا می‌کردند که توپ از دروازه بچه‌محل‌شان عبور نکند. خب! یک محله بود و یک «محمد رزمجو» که باعث افتخار اهالی جوادیه شده بود. در کنار این موضوع گزارش‌ها و اخباری که رزمجو در روزنامه‌ها از جمله اطلاعات و مجله ایران ورزشی منتشر می‌کرد، نقل محافل محلی و حتی مغازه‌ها در محله جوادیه شده بود. اما به مرور زمان، روزگار خوش محمد خان تمام شد. روزی که او ناخواسته از فوتبال کناره‌گیری کرد و نوشتن برای مجله و روزنامه را تا حدودی کنار گذاشت، دور تازه‌ای از زندگی او آغاز شد که در گزارش پیش‌رو به آن پرداخته‌ایم.

   رزمجو هستم بچه جوادیه
  • دکل‌های برق گم می‌شود؟

   حمیدرضا بوجاریان - کسانی که اطراف نیروگاه بعثت زندگی می‌کنند خاطره خوشایندی ازسال‌های گذشته فعالیت نیروگاه ندارند. مصرف مازوت و ایجاد آلودگی شدید هوا، انتشار بوی بد و سرو صدا باعث شده کسی دل خوشی از نیروگاه تولید برق بعثت و به اصطلاح اهالی کارخانه برق نداشته باشد. خیلی‌ها دوست دارند نیروگاه از محله‌شان برود و جایش را فضای سبز، امکانات فرهنگی، ورزشی، هنری و... بگیرد. دغدغه‌های اهالی جدی است. برای شنیدن درددل اهالی محله خزانه و اینکه چه نگرانی‌هایی دارند به دیدار آنها رفتیم و از مسئولان مربوطه درباره این نگرانی‌ها پرس‌وجو کرده‌ایم.

   دکل‌های برق گم می‌شود؟
  • رسم خوشایند همسایگی

   حمید رضابوجاریان- قیمت لوازم خانگی و ملزومات آغاز زندگی مشترک به قدری بالا رفته است که برخی خانواده‌ها با درآمد کمی که دارند از عمده تأمین این وسایل بر نمی‌آیند. چه بسا در محله ما که افرادی با درآمدهای پایین زندگی می‌کنند، جوانانی باشند که درآستانه ازدواجند اما نداشتن جهیزیه باعث شده که برای آغاز زندگی مشترک این پا و آن پا کنند. از ۲سال قبل برخی خیّران و نمازگزاران مسجدجامع صاحب‌الزمان(عج) محله یاخچی‌آباد، آستین‌ها را بالا زده‌اند و با خرد خرد جمع کردن کمک‌های مردمی، تأمین بخشی از جهیزیه مورد نیاز جوانان دم بخت محله را برعهده گرفته‌اند. به بهانه ادامه جمع‌آوری کمک‌های مردمی درمسجدجامع صاحب‌الزمان(عج) و آماده شدن سری جدید جهیزیه‌ها با متولیان و خیّران محله گفت‌وگو کرده‌ایم.

    رسم خوشایند همسایگی
  • پدرخوانده همسایه ماست!

   حمیدرضا خوشرو- شهرک‌های بسیاری در منطقه ما ساخته شده که اکنون در دل خود جمعیت قابل توجهی را جای داده است. «کاپولا» از جمله این شهرک‌هاست که زمان زیادی از ساخت آن نمی‌گذرد، اما محور ساخته شدن شهرک‌های اقماری زیادی در اطراف خود بوده است. برای شناخت دلایل نامگذاری این شهرک و ویژگی‌های آن با برخی از اهالی، مدیر اجرایی شهرک و همچنین دبیر شورایاری محله علی‌آباد جنوبی صحبت کرده‌ایم.

   پدرخوانده همسایه ماست!
  • نیمه‌کاره‌ها روی زمین نمی‌ماند

   اعظم آجوربندیان - «محین پیرهادی» عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه محله‌گردی و بازدید میدانی از منطقه با ساکنان محله‌های شهید بخارایی، نازی‌آباد و علی‌آباد گفت‌وگو کرد و اجرای طرح‌های اولویت‌دار و نیمه‌کاره را مورد تأکید قرار داد.

    نیمه‌کاره‌ها روی زمین نمی‌ماند
  • همسایه جدید ۵شهید گمنام

   نوید فرجو - مراسم کلنگ‌زنی حسینیه شهدای گمنام با حضور مسئولان لشکری و کشوری، حاج «‌‌منصور ارضی» مداح اهل‌بیت(ع)، «‌‌مهرداد نجفی»، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار منطقه، «حامد خداوردی»، شهردار ناحیه ۲، «‌‌مجتبی ده‌بزرگی» دبیر شورایاری محله نازی‌آباد و اعضای شورایاری، خانواده معظم شهدا و ایثارگران منطقه در بوستان بهمن واقع در خیابان شهید علیرضا وفایی برگزار شد. در این مراسم حاج ‌‌منصور ارضی مداح اهل‌بیت(ع) که خودش از ساکنان محله نازی‌آباد است، از اقدام مسئولان شهرداری منطقه در زمینه افزایش سرانه فضای مذهبی ساکنان نازی‌آباد و رونق محافل عزاداری اباعبدالله‌الحسین(ع) قدردانی کرد. در گزارش پیش رو دیدگاه و نظر مسئولان شهرداری منطقه را درباره ساخت حسینیه شهدای گمنام در جوار مزار ۵ شهدا گمنام بوستان بهمن جویا شده‌ایم.

    همسایه جدید ۵شهید گمنام
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله