• برپایی محفل‌های عزاداری در کوره‌پزخانه‌ها

   مریم قاسمی- روزی روزگاری دلاک‌ها، مشت و مال چی‌ها، حمام دارها، جامه دارها، قطارکش‌ها در محله و شهر ما به کسب و کار مشغول بودند. سال‌هاست که این آدم‌ها به خاطره‌ها پیوسته‌اند و حالا جزیی از آدم‌های تأثیر‌گذار و تاریخ شفاهی محله و شهرمان شده‌اند. با این اوصاف...

   برپایی محفل‌های عزاداری در کوره‌پزخانه‌ها
  • این نوکری افتخار ماست

   زینب زینال‌زاده‌- هیئت مکتب محمدی(ص) یکی از هیئت‌های قدیمی است که ۳۰ سال پیش توسط عزاداران و سینه‌زنان آذربایجانی در نازی‌آباد تأسیس شده و این روزها علاوه بر پیشکسوتان، جوانان هم میدان‌دار آن هستند. اعضای این هیئت خودشان را خدمتگزار ائمه اطهار(ع) می‌دانند و عاشقانه به سیاهپوشان عزای حسینی خدمت می‌کنند. یکی استکان‌ها را می‌شوید. دیگری کفش‌ها را جفت می‌کند. پیر مرد چایی دم می‌کند و نوجوانی هم مشغول مرتب کردن کتاب‌های دعا است. همه در این هیئت خودشان را با افتخار، نوکر ائمه اطهار(ع) می‌دانند و معتقدند خدمتگزاری در این دستگاه حالشان را خوب می‌کند.

   این نوکری افتخار ماست
  • نذرت قبول پهلــوان جوادیه

   مریم قاسمی- محله جوادیه نام بسیاری از بزرگان و چهره‌های تأثیر‌گذار را یدک می‌کشد. افرادی که در طول حیات و زندگی‌شان منشأ خیر و برکت برای اهالی بوده‌اند و هیچ‌گاه فراموش نمی‌شوند. نمونه‌اش پهلوان حاج «‌‌حسن امن‌زاده» بزرگ و ریش‌سفید محله جوادیه است که سابقه...

   نذرت قبول پهلــوان جوادیه
  • ۳حماسه‌ساز ۳خاطره

   زینب زینال‌زاده- رزمنده‌های دوران دفاع‌مقدس علاوه بر خاطراتی که در ذهنشان ثبت شده، عکس‌هایی از آن دوران دارند که خاطرات تلخ و شیرینی را برایشان رقم می‌زند. دیدن دوستانی که شهید شده‌اند منقلب‌شان می‌کند و تماشای چهره همرزمان قدیمی که امروز به دوستان صمیمی‌شان تبدیل شده‌اند، لبخند روی لبانشان می‌نشاند. در این گزارش آلبوم خاطرات ۳ رزمنده هم‌محله‌ای را ورق زدیم و خاطراتی را که از دریچه دوربین ثبت شده است با هم مرور کردیم.

   ۳حماسه‌ساز ۳خاطره
  • حاج صمد دم عاشورایی‌ات همچنان گرم

   مریم قاسمی- خیلی از عزاداران حسینی که با فعالیت حسینیه ماه مدینه آشنایی دارند، می‌دانند که یکی از مراسم دیدنی وجذاب که هر ساله در دهه ماه محرم به شکل کاملاً آیینی و هنرمندانه در این مکان به اجرا درمی آمد، مراسم سنتی«زار» است که بیشتر در طایفه و دسته‌های عزاداری «‌‌قهی» رواج دارد. شنیدیم که حاج «‌‌صمد توکلی» پیرغلام اهل‌بیت(ع) که سال‌های متمادی مجری و هماهنگ‌کننده اجرای سنت «زار» در حسینیه ماه مدینه بوده در بستر بیماری است. بنابراین با همراهی «حسین مایلی» شهردار ناحیه ۶، حاج «براتعلی محمدی»، و حاج «‌‌محمد امیری» مداح و ذاکران اهل‌بیت(ع) و «‌حسین بلخاری» از پزشکان قدیمی و فعال منطقه به دیدار و عیادت پیرغلام محبوب ودوست داشتنی حسینیه ماه مدینه رفتیم و با او همصحبت شدیم. فردی که اهالی از دم و نفس گرم او در زمان اجرای مراسم سنتی«زار» خاطرات زیادی در ذهن دارند.

   حاج صمد دم عاشورایی‌ات همچنان گرم
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   چشم  بسته قدم بزن!

   چشم  بسته قدم بزن!

   فرهنگ زندگی شهری اقتضا می‌کند که هوای همدیگر را داشته باشیم. باید منفعت شخصی را به منافع جمعی ترجیح بدهیم اما نادیده گرفتن کارهای به ظاهر پیش پا افتاده زندگی در این شهر شلوغ و پرهیاهو را برای شهروندان عادی هم دشوار می‌کند چه رسد به ...

  آرشیو
  • خادمان عاشوراییان

   زینب زینال‌زاده- پرچم‌های سیاه برافراشته شده‌اند و شهروندان رخت سیاه پوشیده‌اند. هر جا که نگاه می‌کنیم پرچم‌های متبرک به نام‌سالار شهیدان و سقای کربلا را می‌بینیم. ایستگاه‌های صلواتی دایر شده و سیاهپوشان امام حسین(ع) با لیوان‌های چای و شربت از شهروندان پذیرایی می‌کنند. جای جای محله صدای یا حسین(ع) به گوش می‌رسد، اما در این ماه نباید از فعالیت‌ها و برنامه‌های برخی سازمان‌ها که تلاش می‌کنند مراسم عزاداری محرم بهتر و باشکوه‌تر برگزار شود، غافل شویم. کسانی که با ارائه توصیه‌های ایمنی، انتظامی و بهداشتی، کمک می‌کنند تا مشکلی برای اهالی در زمان برگزاری مراسم عزاداری به وجود نیاید. بنابراین لازم است همه دست به دست هم دهیم و به نکات ارائه شده عمل کنیم.

   خادمان عاشوراییان
  • یک روز خوش پدر و پسری!

   یلدا امیر حسینی- نخستین دوره از مسابقات فوتبال «پدران و پسران» در زمین چمن فوتبال بهمن جنب ساختمان شهرداری منطقه به اجرا درآمد و مورد استقبال اهالی قرار گرفت. خب! در شرایط کنونی جامعه که خانواده‌ها به‌ویژه پدران دغدغه‌ها و دلمشغولی‌های فراوانی دارند کمتر فرصت می‌کنند که پس از فراغت از کار روزانه ساعتی را با فرزندان خود بگذرانند. به گفته «پریسا عادل» مدیر محله جوادیه کارشناسان سرای محله جوادیه با راه‌اندازی مسابقات فوتبال پدران و پسران به دنبال رسیدن به اهدافی مهم هستند. مثلاً ایجاد رابطه صمیمانه بین والدین و فرزندان، تجربه شیرین همکاری و تلاش برای به دست آوردن موفقیت گل و... گوشه‌ای از زمین چمن فوتبال می‌نشینیم و از حال و هوای این رقابت فوتبالی پدران و پسران برایتان می‌نویسیم.

    یک روز خوش پدر و پسری!
  • خدمت‌رسانی با چراغ خاموش

   یلدا امیر حسینی- یکی از اقدامات تأثیر‌گذار و کارآمد در کاهش مسائل و مشکلات اجتماعی و اقتصادی مردم به‌ویژه اقشار محروم و نیازمند تشکیل انجمن‌ها و خیریه‌های محلی است که به همت افراد خیّر و نیکوکار بنا می‌شود و ...

   خدمت‌رسانی با چراغ خاموش
  • حالتان چطور است حاج حسین؟

   مریم قاسمی- از وقتی که بیماری و مشکلات جسمی‌اش زیاد شده، کمتر به مغازه‌اش می‌رود. بنابراین کسب و کار را کنار گذاشته و اداره امور مغازه‌اش را به پسرش احمد سپرده است. اما هنوز نام این کاسب قدیمی اعتبار و هویت ...

   حالتان چطور است حاج حسین؟
  • پول نداشتم حتی دستکش بخرم!

   زینب زینال‌زاده- اول راهنمایی بود و پسر عموهایش هر وقت منزلشان می‌آمدند از ورزش بوکس برایش تعریف می‌کردند. آنها عضو تیم‌ملی بوکس بودند و همنشینی با آنها باعث شد «سجاد محمدپور» به این ورزش علاقه‌مند شود. او روزها درس می‌خواند و عصرها به دور از چشم پدرش به باشگاه شهدای گمنام در ۱۰ متری اول جوادیه می‌رفت و بوکس تمرین می‌کرد. ۱۷ سال داشت که برای نخستین بار در مسابقات جنوب غرب تهران شرکت کرد و اول شد. همین مسابقه او را به یک پدیده در دنیای بوکس ایران تبدیل کرد و به تیم‌ملی دعوت شد. او از ۱۹ سالگی رقابت‌های ملی‌اش را شروع کرده و در مدت ۶ سال با غلبه برحریفانش به شهرت جهانی در دنیای بوکس دست یافته است.

    پول نداشتم حتی دستکش بخرم!
  • حبیب یاخچی‌آباد

   مریم قاسمی- چهره آرام و مهربانی دارد، آنقدر که دوست دارید کنارش بنشینید و حرف‌های او را بشنوید تا برای مدتی از دغدغه‌ها و دلمشغولی‌های زندگی فاصله بگیرید. چهره خوشنام و معتبر محله یاخچی‌آباد هر وقت در کوچه‌ها و خیابان‌های محله به راه می‌افتد، اهالی او را عمو حبیب صدا می‌زنند و با سلام و احوالپرسی گرم و صمیمانه بدرقه‌اش می‌کنند. او ۸۰ ساله است و از سال‌ها قبل افتخار خادمی شهروندان در مسجدجامع صاحب‌الزمان(عج) محله یاخچی‌آباد را برعهده دارد. حسن شهرت حاج«حبیب‌الله ‌ابراهیمی» علت دیگری هم دارد. او در حد توان و بضاعت خود به مردم نیازمند خیر می‌رساند. تلاش او برای گره‌گشایی از مشکلات خانواده‌های گرفتار و نیازمند باعث شده تا دیگران هم با او همراه شوند و او را واسطه کارهای خیر قرار دهند. آنها برخی اقلام و اجناس ضروری زندگی را به او می‌سپارند تا حاج حبیب با روش درست و حساب شده و با در نظر گرفتن عزت و آبروی مردم بین خانواده‌های نیازمند تقسیم کند. عمو حبیب سبک زندگی خاصی دارد. او قناعت و ساده زیستی را سرلوحه زندگی‌اش قرار داده و همسرش حاجیه خانم «معصومه رحمانی» در این مسیر او را همراهی می‌کند.

    حبیب یاخچی‌آباد
  • دست استاد نمک دارد!

   مریم قاسمی- به کمک افراد قدیمی و ساکنان بومی محله خزانه بخارایی با چهره‌ای آشنا شدم که سبک زندگی ویژه‌ای دارد. نویسنده‌ای که تاکنون و در طول ۲۲ سال گذشته ۳۴۳ کتاب با موضوعات قرآنی نوشته که خیلی از این آثار به زبان‌های مختلف دنیا از جمله انگلیسی، عربی و آلمانی ترجمه شده و به دوردست‌ها از جمله آمریکا، مصر، عراق و... راه پیدا کرده است. استاد «‌عباسعلی کامرانیان‌مهابادی» دوران پرکار و پرمشغله‌ای را پشت سرگذاشته و اکنون کوله‌باری از تجربه و علم را در آستین دارد. او یک طبقه از خانه‌اش را به مؤسسه قرآنی تبدیل کرده تا کنار کارهای پژوهشی و تحقیقی درباره قرآن، کارگاه‌های مختلف آموزشی برای شهروندان راه‌اندازی ‌کند. البته او در کنار فعالیت‌های قرآنی در امور خیر‌خواهانه و عام‌المنفعه مشارکت می‌کند. استاد کامرانیان، امام جماعت مسجد حضرت ولی‌عصر(عج) در شهرک بعثت است و جز این کلاس تفسیر قرآن بین نماز در تعدادی از مساجد برپا می‌کند.

    دست استاد نمک دارد!
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  تهران سما
  همشهری آنلاین
  سامسونگ
  راهنما
  بانک ملت
  جاباما
  الو پیک
  بچه های آسمان

  چند رسانه ای

  راهنمای محله