• آرامش جان با پند‌های حاج محمد

   رضا افراسیابی‌- کافی است از‌ اهالی محله جوادیه نشانی عطاری حاج «محمد قاسمی» را بپرسی تا خیلی زود نشانی دقیق را کف دستت بگذارند. به همین واسطه خیلی زود به عطاری قدیمی محله می‌رسیم و حاج محمد را می‌بینیم که پشت دخل مغازه ایستاده تا روزی حلال برای زن و فرزندانش کسب کند. داخل مغازه به سبک همه عطاری‌ها، داروهای گیاهی در رنگ‌ها و شکل‌های مختلف بسته‌بندی شده‌اند اما حاج محمد خندان و باصفا، وجه تمایز اینجا با بقیه عطاری‌هاست. او نمی‌گذارد که مشتری نیازمند دست خالی از مغازه‌اش بیرون برود، دور تا دور عطاری را پر کرده از شعرهایی با مضامین اخلاقی که برای مشتری می‌خواند و بزرگ و کوچک محله از او به نیکی یاد می‌کنند. همه اینها بهانه‌ای شد تا سراغ عطار‌باشی محله جوادیه برویم و با او گفت‌وگویی خودمانی داشته باشیم.

   آرامش جان با پند‌های حاج محمد
  • دردسرهای بی‌پایان خاموشی

   یلدا امیرحسینی- چند سال قبل بود که با پیگیری شورایاران محله علی‌آباد شمالی، خیابان شهید همدانی در طرح تعریض قرار گرفت تا عبور و مرور شهروندان تسهیل شود و رانندگان بتوانند با خیال راحت در دو طرف خیابان شهید همدانی‌ تردد کنند، اما به مرور زمان ساکنان محله علی‌آباد شمالی با مشکل دیگری مواجه شدند و آن خاموشی این معبر پر رفت‌وآمد در اوقات شبانگاهی بود. در واقع با تاریک شدن هوا عبور و مرور رانندگان و عابران پیاده در این خیابان با مسائل و مشکلاتی همراه است. رانندگان به دلیل تاریکی خیابان و نبود دید کافی با نگرانی از این معبر عبور می‌کنند و شهروندان و عابران پیاده نیز هنگام عبور از عرض خیابان ترس و دلهره دارند تا مبادا با خودروهای عبوری تصادف کنند. علت اصلی خاموشی خیابان شهید همدانی نصب نشدن چراغ روشنایی در طول خیابان به‌ویژه از محدوده میدان کبوترخانه و طول خیابان شهید همدانی تا کوچه‌هایی چون شهید لطیفیان است. با شورایاران و شهروندان همصحبت شده‌ایم تا خواسته‌ها و انتظاراتشان را به اطلاع مسئولان مربوطه برسانیم.

   دردسرهای بی‌پایان خاموشی
  • یادش بخیر! خاله‌آمنه هوای بچه‌ها را داشت

   مریم قاسمی- خزانه بخارایی جزء محله‌هایی است که نام آن با فوتبال گره خورده و در طول این سال‌ها فوتبالیست‌های شناخته شده‌ای از دل کوچه پسکوچه‌های آن متولد شده و پرورش یافته‌اند. نمونه‌اش «عباس آقایی» فوتبالیست مشهور و شناخته شده کشور است که سال‌های بسیاری از عمرش را در تیم‌های مطرح و طراز اول ایران گذرانده و یکی از افتخاراتش عضویت در تیم‌ملی فوتبال ایران به مدت نسبتاً طولانی است. خانه و محل رشد و پرورش این چهره فوتبالی منطقه جایی میان فلکه اول و دوم عباسی و کوچه شهید عبداللهی است. کوچه‌ای که روزگاری بچه‌های محله در آن مسابقه فوتبال به راه می‌انداختند و سرو صدا و هیاهوی آنها چند کوچه آن طرف‌تر می‌پیچید. با آقایی در کوچه‌ای که در آن متولد شده و خاطرات زیادی برایش ساخته است، قرار گذاشتیم. گویا عضو سابق تیم‌ملی ایران اینجا علاقه‌مندی‌هایی دارد که آنها را با چیز دیگری عوض نمی‌کند.

   یادش بخیر! خاله‌آمنه هوای بچه‌ها را داشت
  • پای منبر بانوان اسوه

   زهرا بلندی- معلمان این کلاس با تمام معلم‌های مدرسه و دانشگاه‌های شهر فرق دارند. اینجا و در این محفل نورانی و معنوی، حافظان قرآن مسجد امام حسن مجتبی(ع) به خانواده معظم شهدا سر می‌زنند و پای درس کسانی می‌نشینند که در مکتب آزادگی و شهادت درس پس داده‌اند. این هفته این گروه به ملاقات مادر شهیدان ابوالقاسم‌پور رفته‌اند تا شاگردی کنند و درس اخلاق بگیرند. در ادامه از این برنامه برایتان نوشته‌ایم.

    پای منبر بانوان اسوه
  • اهالی کارمان را تبلیغ می‌کنند

   بارها از رهبر معظم انقلاب شنیده‌ایم که باید به جوان‌ها و نیروهای تحصیلکرده دانشگاهی فرصت داد تا استعداد، توانمندی و مهارت خود را در عرصه‌های گوناگون نشان دهند، اما چگونه می‌توانیم به این هدف دست پیدا کنیم؟ یکی از نمونه‌های موفق و الگو در این زمینه، فضا و امکاناتی است که در‌ سراهای محله در اختیار قشرجوان قرار دارد تا توانمندی، خلاقیت و مهارت و نبوغ خود را نشان دهند. مثلاً «پیمان رحیم‌زاده»، جوان هم‌محله‌ای متولد سال ۱۳۶۵ که فارغ‌التحصیل رشته مهندسی الکترونیک است، از فضا و امکانات سرای محله یاخچی‌آباد برای راه‌اندازی کارگاه و کارآفرینی استفاده کرده و در مدت حدود ۲ سال برای تعدادی از جوانان بیکار هم‌محله‌ای و جویای کار کسب و کار ایجاد کرده است. تلاش، همت و پشتکار این جوان فعال هم‌محله‌ای برای خدمت به شهروندان آنقدر قابل تقدیر و تأمل است که به این بهانه به سرای محله یاخچی‌آباد رفتیم تا از نزدیک با او و کارهایش آشنا شویم.

   اهالی کارمان را تبلیغ می‌کنند
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   چشم  بسته قدم بزن!

   چشم  بسته قدم بزن!

   فرهنگ زندگی شهری اقتضا می‌کند که هوای همدیگر را داشته باشیم. باید منفعت شخصی را به منافع جمعی ترجیح بدهیم اما نادیده گرفتن کارهای به ظاهر پیش پا افتاده زندگی در این شهر شلوغ و پرهیاهو را برای شهروندان عادی هم دشوار می‌کند چه رسد به ...

  آرشیو
  • یواشکی بوق ماشین بابامو می‌زدم!

   مریم قاسمی- امکانات و تجهیزاتی که امروزه در اختیار نسل کنونی قرار می‌گیرد به هیچ عنوان قابل مقایسه با بچه‌های دیروز نیست. در واقع هیچ شباهتی میان دوران بچه‌های دیروز و امروز محله وجود ندارد. اگر در دوران ما تنها دلخوشی بچه‌ها این بود که یواشکی خودشان را به بوق ماشین پدرشان برسانند و چند بوق ناقابل بزنند، اما حالا می‌بینید که امکاناتی مثل بوستان آموزش ترافیک به راحتی در اختیار بچه‌ها قرار می‌گیرد و آنها می‌توانند ضمن رانندگی در شهرک ترافیک و آشنایی با قوانین راهنمایی و رانندگی تجربه تازه‌ای در این حوزه کسب کنند.» این مطلبی است که «علی فروتن» مجری باسابقه و بازیگر قدیمی برنامه‌های کودک و یکی از عمو فیتیله‌ای‌های محبوب بچه‌ها عنوان می‌کند. به بهانه ساخت بزرگ‌ترین بوستان آموزش ترافیک در پهنه جنوب تهران در شهرک بعثت با او و تعدادی از خردسالان و کودکان محله بعثت به این بوستان آموزشی زیبا رفته‌ایم تا ضمن گفت‌وگوی صمیمانه با مجری محبوب تلویزیون امکانات آموزشی و تفریحی این مجموعه را به شهروندان معرفی کنیم.

    یواشکی بوق ماشین بابامو می‌زدم!
  • شیرینی مانـدگار حاج مطلب

   افراسیاب رضایی- در محله خزانه شیرینی‌فروشی مدرنی قرار دارد که اهالی مشتری پر و پا قرص شیرینی و بستنی‌های آن هستند. خیلی‌ها نمی‌دانند که پشت این شیرینی‌فروشی تاریخچه‌ای بیش از نیم قرن وجود دارد و برای نخستین بار چراغ این شیرینی‌فروشی را حاج «مطلب پاکزاد» که روزگاری با چرخ‌دستی بستنی می‌فروخت روشن کرد. او سال ۱۳۸۲ به رحمت خدا رفت و بعد از این اتفاق «مهدی مختاری» داماد او چراغ مغازه را روشن نگه داشته است. در این گزارش تاریخچه این شیرینی‌فروشی را همراه با «مرتضی گودرزی» قدیمی‌ترین شاگرد این شیرینی‌فروشی مرور کرده‌ایم که می‌خوانید.

    شیرینی مانـدگار حاج مطلب
  • آزادی زندانیان تا کاریابی

   یلدا قاسمی- فعالیت تیم فوتبال شهید گودرزی فراتر از برپایی مسابقه فوتبال، به ثمر رساندن گل درون دروازه حریف و بالا بردن کاپ قهرمانی است. گرچه تیم فوتبال شهید گودرزی در مسابقات مختلف فوتبال نام و نشانی شایسته ...

   آزادی زندانیان تا کاریابی
  • توپ فوتبال گران می‌چرخد!

   رضا افراسیابی- محله علی‌آباد شمالی یک زمین چمن مصنوعی دارد که هر نفر برای استفاده از آن باید شهریه ماهانه ۱۹۰ هزار تومانی پرداخت کنند. پرداخت این مبلغ برای خانواده‌ها ساده نیست و به همین دلیل بسیاری از بچه‌ها از فوتبال بازی کردن در تنها زمین چمن محله‌شان محروم شده‌اند. بچه‌های محله هم در کوچه و خیابان فوتبال بازی می‌کنند که همین موضوع سبب شده تا حوادث ناگواری برای‌شان اتفاق بیفتد. به همین بهانه به محله علی‌آباد شمالی رفته‌ایم و با تعدادی از اهالی و نوجوانان درباره این مشکل گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید. در ادامه از «محمد صادقی» رئیس اداره تربیت‌بدنی شهرداری منطقه هم پیگیر وضعیت زمین ورزشی سهند شده‌ایم.

   توپ فوتبال گران می‌چرخد!
  • حق‌الزحمه اکبر قصاب سهم نیازمندان بود

   مریم قاسمی- برخی نام‌ها و چهره‌ها هیچ‌وقت از ذهن افراد جامعه پاک نمی‌شود، به‌ویژه آدم‌هایی که سبک و سیاق خاصی در زندگی و کارشان داشته‌ و در دوران حیات خود منشأ خیر و برکت برای مردم بوده‌اند. شاید از افراد سن و ...

   حق‌الزحمه اکبر قصاب سهم نیازمندان بود
  • بعثتـی ها صاحب مسجد شدند

   مریم قاسمی- اگر اکنون به محدوده شهرک بعثت قدم بگذارید و با ساکنان محله همصحبت شوید، متوجه می‌شوید که موجی از شادی و نشاط در محله به راه افتاده است که به تعبیر«فرزاد رضایی» دبیر شورایاری شهرک بعثت، این ...

   بعثتـی ها صاحب مسجد شدند
  • قاب‌های جبهه و زندگی

   رضا افراسیابی- «آیت‌الله ‌دردهایش را به کسی نمی‌گفت و طوری رفتار می‌کرد که انگار هیچ مشکلی ندارد و همیشه راضی و خوشحال به نظر می‌رسید. از دوستانش شنیده بودم که می‌گفتند در سخت‌ترین عملیات هم آنقدر محکم و مطمئن بود که به او غبطه می‌خوردیم. اعتقادش این بود که وقتی همه چیز دست خداست دیگر نگرانی برای اینکه قرار است چه اتفاقی بیفتد معنی ندارد. بعد از اینکه شهید شد و در معراج شهدا او را دیدیم، همه اعضای خانواده تازه فهمیدیم که او در یک عملیات شیمیایی شده و موج انفجار بر او تأثیر گذاشته است، غم رفتنش دو چندان شد وقتی فهمیدیم که جانباز بوده و ما نمی‌دانستیم.» اینها بخشی از حرف‌های «نصرت‌الله ‌سیفی» برادر شهید «آیت‌الله سیفی» است که از اهالی قدیمی ۱۰ متری جوادیه بوده و سبک و اخلاق ویژه‌ای در زندگانی داشته است. در گفت‌وگو با برادر شهید و تعدادی از اهالی جوادیه، سبک زندگی این شهید محله‌ را مرور کرده‌ایم.

   قاب‌های جبهه و زندگی
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله