• توپ و راکت میراث خانوادگی

   نیلوفر ذوالفقاری - یک میز بزرگ آبی رنگ، ۲ راکت و یک توپ پینگ‌پنگ. این مرکز دایره‌ای حلقه اتصال خانواده مددی است. خانواده مددی ساکن محله خزانه بخارایی هستند و حالا ۲ نسل از آنها به‌صورت حرفه‌ای پینگ‌پنگ بازی می‌کنند. با اینکه از نبود امکانات ورزشی درمحله و حتی یک سالن ورزشی مناسب برای این رشته ورزشی گلایه دارند، اما خودشان سعی کرده‌اند با آوردن میز پینگ‌پنگ به خانه، فرصتی برای پرداختن به رشته مهیج و دور هم بودن اعضای خانواده را فراهم کنند.

   توپ و راکت میراث خانوادگی
  • بـچـه‌هـا دست در دست هم

   ملیحه نعمت‌خواه- پیدا کردن مدرسه شاهد شهید رجایی (خیّر‌ساز شاهسوند) در میدان بهشت و خیابان شهید رجایی کار دشواری نیست؛ جایی که دانش‌آموزان بازارچه خیریه‌ای راه‌اندازی کرده و تلاش می‌کنند با هنر و مهارتشان به کمک کودکان بیمار و ...

    بـچـه‌هـا  دست در دست هم
  • هم محله‌ای‌های گره‌گشا

   اعظم آجوربندیان- مدتی است گروه فعال اجتماعی محله یاخچی‌آباد تشکیل شده که در قالب «‌‌طرح حامی» ضمن عیادت از خانواده‌های نیازمند و محروم برای گره‌گشایی از کار آنها قدم برمی‌دارد. اعضای این گروه فعال اجتماعی از نمازگزاران مسجد عباس ...

    هم محله‌ای‌های گره‌گشا
  • خشت خشت این مسجد دلی بالا می‌رود

   یلدا امیر حسینی- مسجد فاطمه‌الزهرا(س)، یک مسجد نُقلی و کوچک در دل کوچه شهید ناصرسلطانی در فلکه اول عباسی خزانه بخارایی است. آنطور که شهروندان محله تعریف می‌کنند این مسجد ۵۰سال قبل توسط ساکنان اولیه محله ساخته شده است. مسجدی کوچک با ۲ در ورودی آقایان و بانوان از سمت کوچه. دور و بر مسجد محله را که نگاه می‌کنیم نکته جالبی به نظر می‌رسد. ساختمان تخریب شده‌ای دیوار به دیوار مسجد قرار گرفته و انگار قرار است به فضای مسجد اضافه شود. ساکنان محله به قدر توانایی‌شان در این خرید ملک و اضافه شدن آن به فضای مسجد شرکت کرده‌اند. به قول خادم مسجد شهروندان از هزار تومان تا چند میلیون تومان در خرید و نوسازی محله‌شان سهیم شده‌اند. در واقع خشت و گل این مکان مذهبی را دلی بالا می‌برند و امیدوار هستند فضای بیشتری برای جذب نوجوانان و جوانان محله‌شان به فعالیت‌های مسجدی فراهم کنند.

    خشت خشت این مسجد دلی بالا می‌رود
  • ۴۰سال همیاری

   فرهاد کنکاش- بعضی آدم‌ها نمی‌توانند به هیچ‌وجه از کنار مشکلات دیگران به آسانی رد شوند و بگویند «به من ربطی ندارد» یا «مشکل من نیست، پس چرا باید خودم را درگیر کنم». «مجتبی مهاجر» از این دست آدم‌هاست. شهروند مسئولیت‌پذیری که سال‌هاست دغدغه‌‌‌‌ آبادانی محله تختی را دارد و در این راه از وقت و حتی دارایی خود چشم می‌پوشد. او معتمد اهالی است و ساکنان محله تختی هرجا به مشکل برمی‌خورند، سراغش می‌روند و از او کمک می‌خواهند. مهاجر، طی هشت سال دفاع مقدس هم برای آسایش هموطنانش لباس رزم پوشیده و ۹بار به مناطق جنگی رفته و در این راه، فرزندش «محمود مهاجر» را هم تقدیم اسلام و انقلاب کرده است.

    ۴۰سال همیاری
  آرشیو
  • از حالتان با خبریم همسایه!

   یلدا امیر حسینی - در شهر و محله ‌ما امکانات شهری متنوعی وجود دارد که بخشی از نیاز شهروندان را تأمین می‌کند، اما در کنار این خدمت‌رسانی‌ها، مسائل و مشکلاتی به اهالی تحمیل می‌شود و تنها می‌توان با تدبیر و برنامه‌ریزی مقداری از پیامدهای منفی آن را کاهش داد. نمونه و مثال در این زمینه بسیار است. مثلاً فعالیت میدان میوه وتره‌باردر هر نقطه از شهر می‌تواند باعث آلودگی محیط‌زیست، افزایش ترافیک در معابر و... شود. به همین‌خاطر، همیشه ساکنان همجوار و همسایه‌های دیوار به دیوار مراکز خدماتی، در معرض بروز مشکل قرار می‌گیرند. چنین مسائلی باعث شده مدیران شهری به‌ویژه معاونت امور اجتماعی و فرهنگی با اجرای برنامه‌های ابتکاری و جدید با عنوان طرح «تکریم همسایه» به دلجویی و تکریم ساکنان همجوار و همسایه‌های مراکز خدماتی، فرهنگی و... بروند. برای تهیه گزارش از چگونگی اجرای طرح «‌‌تکریم همسایه» با «مهرداد نجفی» معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار منطقه به ۲نقطه از منطقه رفته‌ایم تا نظر شهروندان را در این زمینه جویا شویم.

    از حالتان با خبریم همسایه!
  • شش دانگ برای توان‌یابان

   مریم قاسمی- آبان سال گذشته بود که شهردار تهران در نظارت دوره‌ای که از مشاغل شهر تهران داشت، ساخت و راه‌اندازی یک بوستان ویژه معلولان و توان‌یابان منطقه را به‌عنوان یکی از مصوبات دوره‌ای اعلام کرد و به این‌ترتیب ساخت و اجرای آن در دستور کار مسئولان شهرداری منطقه قرار گرفت. اکنون پس از گذشت حدود یک سال از وعده مدیریت شهر تهران شاهد به ثمر رسیدن تلاش و همت مسئولان شهرداری منطقه هستیم. آنطور که کارشناسان مدیریت شهری منطقه عنوان می‌کنند، نخستین بوستان معلولان با امکانات و تجهیزات ویژه در زمینی به مساحت ۱۳ و نیم هکتار در دهه مبارک فجر به بهره‌برداری می‌رسد و توان‌یابان و معلولان منطقه می‌توانند از خدمات و امکانات پیش‌بینی شده در این بوستان استفاده کنند. با توجه به اهمیت موضوع به محل ساخت و راه‌اندازی نخستین بوستان معلولان منطقه «‌‌بهمن» رفتیم تا درباره تأثیر راه‌اندازی این بوستان در زندگی معلولان با آنها صحبت کنیم. همچنین نظر شهردار ناحیه ۲ را هم در این باره آورده‌ایم.

    شش دانگ برای توان‌یابان
  • هر روز ۱۵۰ نزاع درگیری و‌آسیب

   نیلوفر ذوالفقاری- کمتر از ۳ ماه است که موقع عبور از میدان بهشت چشم‌مان به تابلو ساختمان چندطبقه‌ای می‌خورد که پیش از این وجود نداشت، پزشکی قانونی واحد جنوب تهران. اینکه در یک واحد پزشکی قانونی چه می‌گذرد، چرا در منطقه ما مستقر شده و مراجعان آن چه کسانی هستند سؤالاتی بود که ما را به این مرکز کشاند تا روبه‌روی «پرویز قلی‌پور»، رئیس پزشکی قانونی واحد جنوب تهران بنشینیم و از او در این باره بپرسیم. گفت‌وگوی ما را بخوانید تا بدانید در این مرکز پزشکی قانونی چه خبر است؟

   هر روز ۱۵۰ نزاع درگیری و‌آسیب
  • راه کوتاه می‌شـود؟

   یلدا امیر حسینی- تا قبل از اینکه پل سواره‌رو جوادیه ساخته شود، شهروندان ساکن در محله جوادیه برای رفتن به محله راه‌آهن به زمانی بین ۵ تا ۱۰ دقیقه نیاز داشتند، اما بعد از به ثمر رسیدن این طرح و محدود شدن دسترسی‌های محلی، این زمان به بیش از ۳۰ تا ۴۰ دقیقه رسید. این مسئله باعث شد که شورایاران محله با جدیت وارد میدان شوند و برای حل مشکل با توجه به شرایط و موقعیت خاص محله راه‌حلی پیدا کنند. آن زمان ساخت پل عابرپیاده برای اتصال محله جوادیه به میدان راه‌آهن مهم‌ترین پیشنهادی بود که از طرف شورایاری محله مطرح و پیگیری شد. به گفته «محمد آزادی»، دبیر دبیران شورایاری منطقه با ساخت و راه‌اندازی بزرگ‌ترین پل کابلی عابرپیاده در منطقه، حدفاصل جوادیه تا راه‌آهن، این محدوده از بن‌بست خارج شده و شهروندان با سهولت و آسایش خاطر بیشتری می‌توانند در این مسیر‌‌ تردد کنند. با توجه به اهمیت موضوع با همراهی تعدادی از کاسبان و شورایاری محله به محل ساخت و راه‌اندازی پل کابلی عابرپیاده رفته‌ایم تا نظر آنها را در این زمینه جویا شویم.

   راه کوتاه می‌شـود؟
  • شاعر جبهه‌ها خالـق دلنوشته‌ها

   حمیدرضا بوجاریان- رفت‌وآمد به انجمن های ادبی و حضور در محافل آیینی و مذهبی باعث شد جرقه‌های اولیه عشق و ارادت «علی پورعلی» که سن و سالی نداشت به شعر و ادب زده شود. حضور در تعزیه و شهید‌خوانی هم این ارادت را با عشق به خاندان اهل‌بیت(ع) بیشتر کرد اما، وقتی قرار شد نقش حضرت سکینه(س) را در تعزیه بازی کند، ذوق و قریحه‌اش برای سرودن اشعار حماسی و دینی شکوفا شد. کم‌کم با همین اشعار بود که پایش به محافل ادبی مسجد علی‌بن حسین(ع) باز شد. شاعرانی که آن زمان به مسجد رفت‌وآمد داشتند استعداد او را کشف کردند و این‌طور شد که پورعلی ۵ کتاب شعر با مضامین دینی و حماسی سرود. کتاب‌هایی که می‌شود برخی از آنها را در کتابخانه‌های مساجد منطقه دید. با او درباره شعر دینی و حماسی و الهاماتی که از محل زندگی‌اش برای سرودن این اشعار گرفته است، صحبت کردیم.

   شاعر جبهه‌ها خالـق دلنوشته‌ها
  • حال و احوال با پیـران زنـده دل

   نیلوفر ذوالفقاری- نه اینکه زندگی سخت نباشد، نه اینکه غم و غصه و نگرانی نداشته باشند و همه چیز بر وفق مراد باشد. همه اینها هست اما لبخند از چهره‌های آنها پاک نمی‌شود. خودشان می‌گویند سرد و گرم روزگار را پشت سر گذاشته‌اند و حالا باور دارند به جز رفاقت‌ها و همدلی‌های صمیمانه هیچ‌چیز نمی‌تواند باعث دلگرمی اهالی یک محله شود. این هفته سراغ موسفیدهای محله علی‌آباد جنوبی رفته‌ایم؛ جمع سالمندانی که حلقه رفاقت را حفظ کرده‌اند تا ثابت کنند برای اینکه به داد یکدیگر برسیم لازم نیست حتماً جیب پرپولی داشته باشیم.

       حال و احوال   با پیـران زنـده دل
  • درس و مشـق معرفت

   زهرا بلندی- این روزها کمپین کمک به آوارگان سوری و مدافعان حرم در مساجد، پایگاه‌های بسیج و مراکز مختلف منطقه فعال هستند، اما موضوعی که چندی پیش نظرمان را به خود جلب کرد، گروه ۳ نفره‌ای از دانش‌آموزان ۱۸ ساله ممتاز و بسیجی مدرسه نمونه دولتی فرهنگ است که به‌صورت خودجوش با هدف کمک به مدافعان حرم و آوارگان سوری شکل گرفته است. «محمدجواد شریف‌زاده»، «حسین محمدی» و «امیرحسین جاوید»، اعضای این گروه هستندکه با وجود مشغله زیاد درسی، آستین بالا زده و با گرفتن مجوز از اداره آموزش و پرورش فعالیت خیرخواهانه خود را آغاز کرده‌اند.

   درس و مشـق معرفت
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما
  همشهری آنلاین

  چند رسانه ای

  راهنمای محله