• گل‌ها یاد کاوه را زنده می‌کنند

   زینب کریمی - «فداکاری» واژه زیبایی است که مصداق عملی آن را بارها و بارها در اطرافمان دیده‌ایم. از گذشت‌ها و کمک‌های کوچک گرفته تا بزرگ‌ترین رشادت‌ها و جان فشانی‌ها. وقتی می‌آموزی که وابستگی را قربانی انسانیت کنی واژه فداکاری را متبلور کرده‌ای. بعضی به فداکاری عادت کرده‌اند. انگار روزشان شب نمی‌شود اگر دستی را نگیرند و دلی را شاد نکنند. «میترا عسلی» یکی از آنهاست. متولد ۱۳۵۳ است و زندگی‌اش با نذرهای فرهنگی گره خورده است. سال‌هاست با هنرآموزی در انجمن حمایت از کودکان‌کار در خیابان خاوران فداکاری کرده، اما این بار‌گونه‌ای متفاوت از فداکاری را به نمایش گذاشته است. «کاوه ذاکری‌زاده» ۲۲ ساله، تنها پسر میترا عسلی، در سانحه تصادف مرگ مغزی شد و عسلی برای اهدای اعضای بدنش رضایت داد تا جانی دوباره به چشم به راهان ببخشد. در یکی از روزهایی که خیّر فرهنگی منطقه ما در سوگ تنها پسرش نشسته با او دیدار کرده‌ایم.

    گل‌ها یاد کاوه را زنده می‌کنند
  • درگیری‌های پیش‌پا افتاده

   زینب کریمی - فقط کافی بود صدای گریه بچه، ناله مریض یا حتی دعوای اعضای یک خانواده به خانه دیوار به دیوار برسد تا سراسیمه خودش را به خانه همسایه برساند و جویای حال اهل خانه شود. مهمانی اگر می‌رسید همسایه‌ها یاری می‌کردند تا مهمانداری ...

   درگیری‌های پیش‌پا افتاده
  • برویم بگردیم

   زینب کریمی - روزمرگی‌ها و کسالت‌های ناشی از آن را می‌توان با گردش و تفریح از خود دور کرد. هر چند گاهی این کسالت‌ها حالی برای گشت‌و‌گذار باقی نمی‌گذارد. اما این مشکل با تأسیس ستاد گردشگری تا حدودی حل شده است. حدود ۳ سال است که این ستاد در معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران راه‌اندازی شده تا با برپایی اردوهای گردشی دسترسی شهروندان را به مراکز تفریحی و گردشی تهران آسان‌تر کند. با فعالیت کانون‌های گردشگری در محله‌ها، اهالی منطقه در اردوهای تهران‌گردی شرکت می‌کنند. سری به اداره گردشگری شهرداری منطقه زدیم و گزارشی از فعالیت‌های این کانون تهیه کرده‌ایم. اداره گردشگری زیر نظر مرکز خدمات رفاهی و اجتماعی شهرداری منطقه فعالیت می‌کند.

   برویم بگردیم
  • مسجدی برای تمام فصول

   مژگان مهرابی - خانه خدا هر جا که باشد مایه برکت و آرامش است. اینکه بیایی و ساعتی فارغ از دغدغه‌های دنیا در آن بنشینی و با خدا حرف بزنی. وجودش می‌شود مایه دلگرمی اهالی و حضور در آن این حس را ایجاد می‌کند که در آغوش خدا پناه گرفته‌ای. کوچک و بزرگ هم ندارد. در هر کجا و به هر شکلی که باشد میان اهالی محبوب است و عزیز دل‌هاست. یکی از همین خانه‌ها در محله‌ای است که عمرش به حدود ۴ دهه می‌رسد. اما سن و سال مسجد بیشتر است و سال ساختش به ۱۳۴۸ باز می‌گردد. مسجدجامع محله افسریه به سبب اجرای برنامه‌های فرهنگی‌اش در بین دیگر مساجد منطقه مشهور است. این مسجد کارنامه پرباری در شکل‌گیری مبارزات پیش از انقلاب اسلامی و حمایت‌های مردمی در دوران دفاع‌مقدس دارد. حجت‌الاسلام «باباعلی سامانی» امامت این مسجد را برعهده دارد و نائب وی حجت‌الاسلام «سعید مؤذن» است که نماز صبح و ظهر را اقامه می‌کند. درباره فعالیت‌های مسجد و خدماتی که به اهالی افسریه ارائه می‌دهد با «حجت‌الاسلام مؤذن» و «علی دلدار»، یکی از اعضا هیئت امنا، «علیرضا کوهی مقدم»، فرمانده پایگاه بسیج مسجد، گفت‌وگو کرده‌ایم.

   مسجدی برای تمام فصول
  • آدم بزرگ‌ها خوب رانندگی نمی‌کنند!

   سارا جعفرزاده - سال‌ها از راه‌اندازی پارک‌های آموزش ترافیک در پایتخت می‌گذرد. امکاناتی در این پارک‌ها فراهم شده است که کودکان با آموزش‌های تئوری و عملی می‌توانند خیلی زودتر از موعد با قوانین راهنمایی و رانندگی آشنا شوند. آموزش‌هایی که در سنین کودکی انجام می‌شود به‌صورت طولانی مدت در ذهن کودکان باقی می‌ماند و به‌صورت نهادینه در می‌آید. در یک روز سرد زمستانی به پارک ترافیک منطقه رفتیم و شاهد بودیم که چگونه آموزش‌های ترافیکی به کودکان با شور و هیجان زیاد همراه شد.

   آدم بزرگ‌ها خوب رانندگی نمی‌کنند!
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   خانه‌هایی كه خيمه امام حسين(ع) مي‌شود

   خانه‌هایی كه خيمه امام حسين(ع) مي‌شود

   تا آمدن خانم‌هاي همسايه ساعتي وقت هست. مادربزرگم صبح آفتاب نزده حياط را جارو و آب‌پاشي كرده تا مهمان‌ها برسند. ۸۰ سال را پر كرده! با كمك عصا راه مي‌رود اما روزهايي كه مراسم روضه دارد قبراق و سرحال مي‌شود. امروز هم روز هجدهم ماه است. او به نيت وفات حضرت فاطمه(س) در این سن اين تاريخ را انتخاب كرده است. برگ‌هاي زرد گلدان شعمداني‌اش را جدا مي‌كند و به من مي‌گويد كه سماور را روشن كنم. بعد هم خودش لنگ‌لنگان به آشپزخانه مي‌آيد. استكان‌هاي كمرباريكش را روي ميز مي‌گذارد و بر صندلي مي‌نشيند. مي‌گويم: «خانم جان چه اصراري است كه شما هر بار اين‌قدر به خودتان زحمت بدهيد که دست آخر چند نفر بيايند و روضه گوش كنند.» انگار حرف بدي زدم چون اخم مي‌كند و مي‌گويد: «از وقتي خودم را شناختم كنيز امام حسين(ع) بودم. ۶۰ سال است كه مراسم روضه دارم. همه دلخوشي‌ام به مجلس ذكر مصيبت امام حسين(ع) است.» بعد چاي خشك را در قوري گل قرمزي‌اش مي‌ريزد و با دلخوري ادامه مي‌دهد: «هرچه داريم از اين روضه‌هاست. گريه براي امام حسين(ع) دل را جلا مي‌دهد. چرك گناه را مي‌شويد و پاكمان مي‌كند.» بعد هم می‌گوید: «در مجلس اهل‌بيت(ع) است ك

  آرشیو
  • دانش‌آموزان میهمان مجلس

   سارا جعفرزاده - آشنایی دانش‌آموزان با امور مختلف جامعه و مدرسه از اهداف نوین نظام آموزشی محسوب می‌شود، به همین دلیل امروزه دانش‌آموزان در نقش‌های مختلفی در مدرسه ظاهر می‌شوند، ‌گاه در لباس شهردار مدرسه و ‌گاه همیار محیط‌زیست. گاهی هم به‌عنوان اعضای شورای دانش‌آموزی قدم به عرصه قانونگذاری می‌نهند. به مناسبت روز هوای پاک دانش‌آموزان همیار محیط‌زیست مدرسه‌راهنمایی پونه رونقی در محله مسعودیه با همکاری شهرداری ناحیه ۶ مهمان قانونگذاران مجلس شورای اسلامی در صحن علنی مجلس شدند تا علاوه بر اعلام وجود به‌عنوان همیاران محیط‌زیست با نحوه قانونگذاری و فعالیت قوه مقننه آشنا شوند. ما هم همراه این دانش‌آموزان راهی میدان بهارستان شدیم.

   دانش‌آموزان میهمان مجلس
  • آبگوشت چهارشنبه‌ها!

   مژگان مهرابی - حسینیه «سجادیه» منتظر نمی‌ماند تا محرم از راه برسد و درهایش به روی مشتاقان باز شود. هر هفته، چهارشنبه‌ها، میزبان مجلس عزاداری و تلاوت قرآن است. کلید دارش «امیر جساس»، یکی از اهالی محله طیب است. چهارشنبه که می‌شود دیگ آبگوشت را بار می‌گذارد و سفره‌ای می‌اندازد تا مهمانان دور آن بشینند. در میان مهمان‌هایش علاوه بر اهالی و هیئتی‌ها، نیازمندان و فقرا هم دیده می‌شوند. اصلاً سفره را به این نیت پهن می‌کند تا کسانی که از همه جا رانده شده‌اند یک شب، غذایی مناسب بخورند. این‌طور است که دور سفره کارتن‌خواب هم زیاد دیده می‌شود. حسینیه عمری ۵۷ ساله دارد. چند تن از خیّران محله بنایش را گذاشتند و تنها بازمانده این تیم ۴ نفره حجت‌الاسلام «سید‌مهدی طباطبایی» است. درباره این حسینیه با «امیر جساس» گفت‌وگو کردیم.

    آبگوشت چهارشنبه‌ها!
  • عمو حسن ایول!

   سارا جعفرزاده - چایخانه‌اش در محله شوش بیشتر پاتوق جوانان است. دوستان قدیمی‌اش او را «حسن شوشی» صدا می‌زنند و جوان‌ترها «عموحسن». از آن لوطی‌های قدیمی است. حتی حرف زدنش هم مثل لوطی‌هاست. خوش مرام هم هست؛ دمش گرم! «حسن اصفهانی» ۶۱ سال دارد و ۱۵ سال است که به همراه جمعی از جوانان محله ۲ روز در هفته را وقف رسیدگی به امور بهداشتی سالمندان آسایشگاه کهریزک می‌کند. می‌روند برای خدمت؛ هر‌کاری که باشد و از عهده‌شان برآید. کمتر کسی در محله هست که از این کار خیر او بی‌خبر باشد. برای شنیدن داستان از زبان خودش راهی چایخانه‌اش در خیابان ۱۷شهریور جنوبی شدیم و شنیدیم آنچه شنیدنی بود.

   عمو حسن ایول!
  • خدمات شهروندی از نوع مسجدی!

   مژگان مهرابی - خانه‌ای است بزرگ در دل یک محله قدیمی؛ مالکش خداست. از خشت خشت آن عطر خوشی به مشام می‌رسد. همان رایحه‌ای که وقتی در حرم علی بن موسی الرضا(ع) هستی، مشام را می‌نوازد. آخر اینجا به نام امام رضا(ع) مزین شده است. شاید برای همین هم حال خوشی دارد. اهالی این را خوب می‌دانند، بهتر از دیگران. سن و سال این مسجد به ۳۰ و چند سال می‌رسد. با اینکه مدت زمان زیادی از بنا شدنش می‌گذرد، اما هنوز رنگ و لعابش کامل نیست و گنبد و گلدسته‌اش نقش و نگار فیروزه‌ای ندارد. اما اجرای برنامه‌های مذهبی و فرهنگی در آن باعث شده این مکان الهی در زمره کانون‌های مهم علمی و فرهنگی منطقه قرار گیرد. امام جماعت مسجد حجت‌الاسلام «سیدباقر میردامادی» یکی از علمای برجسته و صاحب تألیفات متعدد است. اهالی اتابک درباره‌اش می‌گویند برکت محله است. با وی و «مهدی بهادری»، مسئول پایگاه بسیج همراه شدیم و از فعالیت‌های مسجد سراغ گرفتیم.

    خدمات شهروندی از نوع مسجدی!
  • مشکل فرسوده‌ها چاره دارد!

   سمیه زند- محله شوش در سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۲۷ در نزدیکی به میدان فعلی شوش شکل گرفته و از محله‌های قدیمی منطقه ۱۵ محسوب می‌شود. این محله ۴۷ هکتار مساحت دارد که ۲۸ هکتارش، معادل ۵۹‌درصد آن، جزو بافت فرسوده است. به دلیل ریزدانگی بافت مسکونی، نفوذناپذیری کوچه‌ها و ناپایداری املاک می‌توان گفت فرسودگی در سراسر محله وجود دارد. اما بافت فرسوده در قسمت غرب محله که معروف به «لب خط» و نزدیک ارواقچی‌هاست بیشتر به چشم می‌آید. از ۳ هزار و ۲۱۹ پلاک موجود در محله شوش، ۲ هزار و ۷۰۸پلاک آن فرسوده است که معادل ۸۴‌درصد از کل پلاک‌های محله می‌شود. همچنین ۴۳۷ پلاک آن کمتر از ۵۰‌مترمربع مساحت دارند که این تعداد پلاک معادل ۸/۱۴درصد از کل پلاک‌های محله شوش است. در ۲ سال گذشته ۵۲۱ پلاک از بافت فرسوده نوسازی شده است که این آمار نشان می‌دهد نوسازی در محله شوش روند کندی دارد. موانع و مشکلاتی را که پیش روی نوسازی املاک در محله شوش قرار دارد بررسی کردیم و راه‌حل آنها را جویا شدیم.

    مشکل فرسوده‌ها چاره دارد!
  • مهربانی؛ بی‌بهانه

   زینب کریمی - گوشه‌ای از این شهر، در ساختمانی نسبتاً بزرگ، دور هم جمعشان کرده‌اند تا از سرمای بی‌رحم زمستان در امان باشند. صبح‌ها از گرمخانه بیرون می‌روند و شب درست مثل اینکه می‌خواهند به خانه برگردند راه گرمخانه را پیش می‌گیرند. خیالشان راحت است که غذای گرم و جای خواب نرم دارند و می‌توانند بدون دغدغه سرما و بی‌خانمانی سر روی زمین بگذارند و غم تنهایی را که هر ثانیه حس می‌کنند به دوش بکشند. این تنهایی گاهی با مهربانی‌های مردم فراموش می‌شود. مددجوهای گرمخانه خاوران در حالی که ژولیده و پژمرده به پناهگاه‌شان بازمی‌گشتند متوجه شدند که برایشان برنامه غیرمنتظره‌ای تدارک دیده شد است. جمعی از جوانان خیّر تهرانی که هیئتی مذهبی تشکیل داده‌اند داوطلبانه برای کارتن‌خواب‌ها برنامه‌ای شاد اجرا کنند و برای دقایقی هم که شده تنهایی را از آنان دور کنند. اهدای اقلام غذایی و لباس بخش دیگری از مهربانی این جوانان برای بی‌خانمان‌هاست.

   مهربانی؛ بی‌بهانه
  • ننه کربن!

   زینب کریمی - وقتی برای نخستین بار به پژوهش‌سرای دانش‌آموزی ابن‌سینا در خیابان خاوران پاگذاشت و در کلاس‌های آن شرکت کرد فکرش را هم نمی‌کرد آنقدر این محیط پژوهشی تحقیقاتی برایش جذاب باشد که بتواند در آن چندین نوآوری داشته باشد و علاوه بر آن عنوان برترین پژوهشگر کنگره آسیایی نانو را به دست آورد. آن هم در رقابت با استادان دانشگاه و دانشجویان مقطع دکترا. «زهرا رضایی» متولد ۱۳۷۶ و ساکن محله ابوذر است و به خاطر پژوهش‌هایش بارها در جشنواره‌های علمی موفق به کسب رتبه شده است. چند ماه از دانشجو شدن زهرا رضایی می‌گذرد و او حالا روی صندلی دانشگاه تهران مهندسی مواد و متالورژی می‌خواند، اما هنوز پژوهش‌هایش را در پژوهش‌سرای دانش‌آموزی دنبال می‌کند. گفت‌وگوی ما با جوان مخترع و پژوهشگر هم‌محله‌ای را می‌خوانید.

    ننه کربن!
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما
  همشهری آنلاین

  چند رسانه ای

  راهنمای محله