• میهمانان یک شبه!

   زینب کریمی - زمستان‌های گرمخانه خاوران شلوغ‌تر از فصول دیگر سال است. هر شب حدود هزار بی‌خانمان در این گرمخانه اسکان داده می‌شوند تا شب‌های سرد زمستان را به صبح برسانند. گرمخانه از هر قشری مددجو دارد. با آنان که هم صحبت می‌شوی و از زندگی‌شان می‌پرسی از روزهایی برایت می‌گویند که مثل سایر شهروندان زندگی و خانواده داشته‌اند. تعدادی از این جمعیت هزار نفره به تازگی به این جمع ملحق شده‌اند و تازه وارد محسوب می‌شوند. سراغ آنان رفته و از حال و هوای زندگی در گرمخانه از آنان پرسیده‌ایم.

   میهمانان یک شبه!
  • ۵۰ جهیزیه تهیه کرده‌ایم

   مژگان مهرابی - انجام کار خیر سعادت است و توفیقی از سوی خداوند می‌خواهد. به سرمایه زیاد و مال فراوان هم نیاز نیست. به همتی نیاز است که قدم در راه بگذاری و برای باز کردن گره‌ای آستین بالا بزنی. آن وقت می‌توان کارهای زیادی کرد و واسطه ‌کار خیر شد. «زهره شیدایی» یکی از خیران محله مشیریه است. او دختران زیادی را روانه خانه بخت کرده و نان در سفره خیلی‌ها گذاشته است. درآمدی از خود ندارد اما به هر دری می‌زند تا نیازمندی را بی‌نیاز کند. او هم اکنون با سرای محله مشیریه هم همکاری می‌کند و حضورش در این مرکز توانسته گام بزرگی برای حمایت مالی از مستمندان محله باشد.

   ۵۰ جهیزیه تهیه کرده‌ایم
  • باز هم خیاط می‌خواهیم

   سارا جعفرزاده - از نخستین روزهایی که کارشان را به‌عنوان خیاط شروع کردند ۱۶ سال می‌گذرد. سال‌ها تلاش آنان برای یادگیری هنر خیاطی در نهایت برای اهالی، نتیجه خوبی داشت و از این دو خواهر دو بانوی کارآفرین ساخت. در این ۱۶ سال شاید فکرش را هم نمی‌کردند که روزی بتوانند کارگاه بزرگی راه‌اندازی کنند و دست چند نفر را بگیرند. با شاغلان کارگاه مانند دوست و خواهرند و شاید این بارزترین ویژگی این دو کارآفرین است. معتقدند سود کم برایشان برکت زیادی آورده است. «زهرا زارعی» و «مریم زارعی» بانوان کارآفرین محله مشیریه هستند که از بانوان هم‌محله‌ای دعوت کرده‌اند در کارگاهشان مشغول به کار شوند. راهی محله مشیریه شدیم و از نزدیک پای صحبت‌های شنیدنی این کارآفرین نشستیم.

   باز هم خیاط می‌خواهیم
  • زنگ بازیافت!

   سارا جعفرزاده - این روزها حامیان بازیافت در همه جای شهر و در هر سن و لباسی حضور دارند و برای حفاظت از محیط‌زیست آماده‌اند. دانش‌آموزان هم به کمپین حامیان بازیافت پیوسته‌اند. دانش‌آموزان منطقه ما در این زمینه فعال هستند و هر روز بر تعداد آنها که حامی بازیافت هستند افزوده می‌شود. دانش‌آموزان مقطع ابتدایی مدرسه «عذرا غفاری نیا» در محله اتابک در اقدامی ابتکاری در مدرسه‌شان زنگ بازیافت هم دارند. مهمان زنگ بازیافت این مدرسه شدیم تا ببینیم در این زنگ چه اتفاقی می‌افتد.

   زنگ 	بازیافت!
  • خدمت رسانی سیار به معتادان

   زینب کریمی - کارتن‌خوابی پدیده آزاردهنده‌ای است که این روزها به یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی تبدیل شده است. ریشه این آسیب را می‌توان در اعتیاد جست‌وجو کرد. هرچند سال‌هاست مراکزی برای کاهش این آسیب شروع به کار کرده‌اند و حمایت از این گروه را به‌صورت جدی دنبال می‌کنند اما با توجه به ممنوعیت مصرف موادمخدر در مراکز حمایتی، برخی از کارتن‌خواب‌ها تمایلی به اقامت در این مراکز ندارند و معمولاً به‌صورت شبانه‌روزی در خیابان‌ها پراکنده هستند. بنابراین هنوز شهروندان شاهد حضور کارتن‌خواب‌ها در محله‌هایشان هستند. از آنجایی که بی‌توجهی کارتن‌خواب‌ها به بهداشت، تغذیه و رفتارهای پرخطر می‌تواند میزان این آسیب را افزایش دهد سازمان بهزیستی با اجرای طرح موبایل سنترشناسایی و سرکشی روزانه به گروه‌های کارتن‌خواب را دنبال می‌کند و پیگیر وضعیت آنان است. در یکی از این سرکشی‌ها با آنان همراه و وارد گعده کارتن‌خواب‌ها در نقاط مختلف منطقه شدیم.

   خدمت رسانی سیار به معتادان
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   خانه‌هایی كه خيمه امام حسين(ع) مي‌شود

   خانه‌هایی كه خيمه امام حسين(ع) مي‌شود

   تا آمدن خانم‌هاي همسايه ساعتي وقت هست. مادربزرگم صبح آفتاب نزده حياط را جارو و آب‌پاشي كرده تا مهمان‌ها برسند. ۸۰ سال را پر كرده! با كمك عصا راه مي‌رود اما روزهايي كه مراسم روضه دارد قبراق و سرحال مي‌شود. امروز هم روز هجدهم ماه است. او به نيت وفات حضرت فاطمه(س) در این سن اين تاريخ را انتخاب كرده است. برگ‌هاي زرد گلدان شعمداني‌اش را جدا مي‌كند و به من مي‌گويد كه سماور را روشن كنم. بعد هم خودش لنگ‌لنگان به آشپزخانه مي‌آيد. استكان‌هاي كمرباريكش را روي ميز مي‌گذارد و بر صندلي مي‌نشيند. مي‌گويم: «خانم جان چه اصراري است كه شما هر بار اين‌قدر به خودتان زحمت بدهيد که دست آخر چند نفر بيايند و روضه گوش كنند.» انگار حرف بدي زدم چون اخم مي‌كند و مي‌گويد: «از وقتي خودم را شناختم كنيز امام حسين(ع) بودم. ۶۰ سال است كه مراسم روضه دارم. همه دلخوشي‌ام به مجلس ذكر مصيبت امام حسين(ع) است.» بعد چاي خشك را در قوري گل قرمزي‌اش مي‌ريزد و با دلخوري ادامه مي‌دهد: «هرچه داريم از اين روضه‌هاست. گريه براي امام حسين(ع) دل را جلا مي‌دهد. چرك گناه را مي‌شويد و پاكمان مي‌كند.» بعد هم می‌گوید: «در مجلس اهل‌بيت(ع) است ك

  آرشیو
  • نوسازی، راهکار دارد

   هاشم‌آباد جزو محله‌های قدیمی منطقه است و قدمت آن به دهه ۴۰ شمسی باز می‌گردد. این محله ۱۰۲ هکتار مساحت و ۲۷ هزار و ۷۶۹ نفر جمعیت دارد. ۳ هزار و ۶۷۳ پلاک نیز در این محله وجود دارد که از این تعداد ۲۵۴ پلاک در محدوده بافت فرسوده قرار دارد و ۱۵۳ پلاک آن دارای مساحتی کمتر از ۵۰‌مترمربع است که معادل ۱۶/۴‌درصد از کل پلاک‌های محله است. ۲۸ هزار و ۸۲۵‌مترمربع، مساحت بزرگ‌ترین پلاک و ۲۵‌مترمربع مساحت کوچک‌ترین پلاک در این محله است. میانگین مساحت املاک واقع در محله هاشم‌آباد حدود ۱۷۵‌مترمربع است و به این دلیل کمترین بافت فرسوده را در منطقه به خود اختصاص داده است. نوسازی در محله هاشم‌آباد آهسته و پیوسته پیش می‌رود، اما با موانعی هم مواجه است. از مهم‌ترین موانع نوسازی در این محله و راهکارهای غلبه بر آنها سراغ گرفته‌ایم.

    نوسازی، راهکار دارد
  • مسجدی با امکانات متنوع

   مژگان مهرابی - حدود ۵ دهه از عمرش گذشته اما هنوز جوان است و سر زنده! بانشاط بودنش را هم از نمازگزاران جوانش دارد. ظاهرش شاید شبیه دیگر مساجد این شهر باشد اما آنچه باعث شده خاص شود برنامه‌هایی است که در آن اجرا می‌شود. برنامه‌های این مسجد حس و حال جوانی را در نمازگزاران زنده می‌کند و این به خلاقیت امام جماعت جوانش باز می‌گردد. ایده‌های نو دارد و با رفتارش توانسته نمازگزاران نوجوان و جوان را به این مسجد جلب کند. حجت‌الاسلام «سیدرضا بطحائی» ۳ سالی می‌شود که امامت این مسجد را عهده‌دار شده و در نخستین اقدامش نیروهای جوان را برای اداره امور این مکان مذهبی به کار گرفت. بعد از آن کانون فرهنگی مسجد حضرت ابوالفضل(ع) را رونق داده تا جایی که امروز به‌عنوان پاتوق فرهنگی محله به شمار می‌آید. برای اینکه بیشتر درباره برنامه‌های مسجد بدانیم با «مجید احمدیان» رئیس هیئت امنا، حجت‌الاسلام «سید رضا بطحایی» امام جماعت و «حمید احمدیان» فرمانده پایگاه بسیج مسجد گفت‌وگو کردیم.

    مسجدی با امکانات متنوع
  • کاش مقررات را به پدرها هم یاد می‌دادند!

   سارا جعفرزاده - آموزش اصول ترافیکی به کودکان بخشی از برنامه‌کاری نهادهای مرتبط با انضباط شهری است که در منطقه ما نیز به روش‌های متنوع پیگیری می‌شود. این بار منطقه ما میزبان همایش انضباط ترافیکی بود که به همت معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری منطقه، پلیس راهور و مسئولان پارک ترافیک منطقه برای۵۴۰ دانش‌آموز مدرسه شهدای گمنام در سالن امام علی(ع) محله ابوذر برگزار شد. در این همایش دانش‌آموزان با مباحث ترافیکی به‌صورت تئوری و تئاترعروسکی موزیکال آشنا شدند. همراهشان شدیم و پای صحبت دانش‌آموزانی نشستیم که درباره فرهنگ ترافیکی ساکنان پایتخت حرف‌ها و نکات جالبی بیان کردند.

   کاش مقررات را به پدرها هم یاد می‌دادند!
  • نمی‌خواهم مادران اشتباهات مرا تکرار کنند

   زینب کریمی - دنیای مادرانه‌اش با همه مادران فرق دارد، درست مثل دنیایی متفاوت فرزندش. «لیلا طاهریان» متولد ۱۳۶۱ است. سال ۱۳۷۷ ازدواج کرد و ۵ سال بعد نخستین و تنها فرزندش «‌پرهام» متولد شد. داستان زندگی‌اش بعد از تولد پرهام مسیری دیگر به خود گرفت، درست زمانی که متوجه شد پسر عزیزدردانه‌اش اوتیسم دارد. مواجهه‌اش با کودکی اوتیستیک درس‌های زیادی به او داد. حس مسئولیت اجتماعی‌اش از او مادری ساخته که تجربیاتش را به دیگر مادران منتقل می‌کند. مدت‌هاست کانالی در شبکه اجتماعی راه انداخته و در آن برای مادرانی که مانند او رنج داشتن کودک اوتیسمی را به دوش می‌کشند از تجربیاتش می‌گوید. سختی‌هایی که در زندگی‌اش تحمل و آزمون و خطاهایی که در تربیت کودکش کرده، تجربیاتی را برایش به دنبال داشته که به گفته او می‌تواند برای هر مادری مفید باشد. پرهام دانش‌آموز مجتمع آموزشی شهید اتقایی کیانشهر در کلاس اول دبستان است و مادرش عضو انجمن اولیای دانش‌آموزان. قرارمان برای همکلام شدن با این مادر در مدرسه پرهام است. جایی که خیالش از فرزندش آسوده است و می‌تواند دقایقی با ما هم صحبت شود.

    نمی‌خواهم مادران اشتباهات مرا تکرار کنند
  • دست‌ها خوانا شدند

   زینب کریمی - چشم تاریک و دل روشن، سهم روشندلانی است که دنیا را به رنگی متفاوت از ما می‌بینند. نابینایی سد راهشان نبوده و برعکس برتلاششان افزوده است. اما این تلاش برای به ثمر نشستن‏، توجه بیشتر مسئولان را می‌طلبد. راه‌اندازی کتابخانه نابینایان در فرهنگسرای خاوران یکی از امکاناتی بود که برای هدفمند کردن تلاش‌های نابینایان در نظر گرفته شد. طبق آمار سازمان بهزیستی تهران، بیشتر نابینایان تهران در منطقه ۱۴ و ۱۵ پایتخت زندگی می‌کنند. برای این همشهریان خبر افتتاح کتابخانه نابینایان مایه خوشحالی است. «نرگس شرار» روشندل و شاغل در کتابخانه فرهنگسرای خاوران، پیگیر راه‌اندازی این کتابخانه بوده و مسئولیت آن را برعهده دارد.

   دست‌ها خوانا شدند
  • ورودی پایتخت زیبا شد

   تهمینه رادمهر - قدیم‌ها شهرها و روستاها دروازه داشت. هنوز هم بقایای دروازه‌ها را در بعضی روستاها و شهرها می‌توان جست. معمولاً دروازه‌ها معماری زیبایی داشت و هویت شهر محسوب می‌شد. با گسترش شهرها دروازه‌ها برچیده شد و ورودی شهر ظاهر متفاوتی به خود گرفت. تهران نیز حال و هوای دروازه‌هایش دگرگون شد. با گذر زمان ورودی‌های پایتخت تغییر شکل داد و تعدادش بیشتر شد. یکی از چند ورودی پایتخت در منطقه ماست. مسافرانی که از شرق کشور روانه پایتخت می‌شوند از منطقه ما می‌گذرند. حالا که خبری از دروازه‌های قدیم نیست نیکوست زیبایی را در شکلی متفاوت به این ورودی‌ها برگردانیم. اگر گذرتان به بزرگراه امام رضا(ع) افتاده باشد بدون شک تغییرات ظاهری حاشیه این بزرگراه و سردر مغازه‌های آن نظرتان را جلب کرده است. اداره زیباسازی شهرداری منطقه از دو سال گذشته طرح زیباسازی ورودی پایتخت را در محدوده بزرگراه امام رضا(ع) اجرا می‌کند. اقدامات مؤثری که تا این لحظه انجام شده پایتخت را آماده میزبانی مسافران نوروزی کرده است.

    ورودی پایتخت زیبا شد
  • طهران در کتاب‌های کهن

   مرجان آقبلاغی- نام تهران برای نخستین بار در یکی از نوشته‌های تئودوسیوس یونانی در حدود اواخر سده دوم پیش از میلاد به‌عنوان یکی از توابع ری ذکر شده‌است. با این حال قدیمی‌ترین سند فارسی موجود درباره نام تهران نشان می‌دهد که تهران قبل از ...

   طهران در کتاب‌های کهن
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله