• هر خانواده یک امدادگر

   پرنیان سلطانی - تحقیقات انجام شده روی زلزله‌های بزرگ دنیا نشان می‌دهد حدود ۲۰‌درصد مرگ‌های مربوط به زمین‌لرزه در ۲ ساعت نخست و به دلیل خفگی بر اثر استنشاق گرد و غبار، فشار بر قفسه سینه، شوک، افت قندخون یا سرمازدگی اتفاق می‌افتد. یعنی اگر در همان ۲ ساعت طلایی که معمولاً نیروهای امدادرسان نمی‌توانند تمامی مصدومان را تحت پوشش قرار دهند، هر خانواده یک امدادگر داشته باشد، تعداد کشته‌شدگان زلزله با کاهش چشم‌گیری مواجه خواهد شد. به همین دلیل در سال‌های اخیر جمعیت هلال‌احمر استان تهران با ایجاد مجتمع‌های امدادی و آموزشی در مناطق مختلف پایتخت و با برگزاری کلاس‌های آموزشی سعی کرده به شعار «هر خانواده، یک امدادگر» جامه عمل بپوشاند. مجتمع امدادی و آموزشی منطقه ما که از مهر ماه سال گذشته در خیابان ۱۷شهریور جنوبی راه‌اندازی شد تاکنون ۵۰۰ هم‌محله‌ای را با اصول کمک‌های اولیه و امداد و نجات آشنا کرده و برای فصل تابستان نیز برنامه‌هایی ویژه‌ تدارک دیده است. در این گزارش به بررسی فعالیت‌های این مجتمع امدادی و میزان استقبال اهالی از آموزش‌های آن پرداخته‌ایم.

   هر خانواده یک امدادگر
  • آموزش ایمنی

   زینب کریمی - برپایی مانور حوادث‏، آمادگی و ‌آگاهی شهروندان و نیروهای آموزشی را در مواجهه با حادثه‌های مختلف بالا می‌برد. تهدید بلایای طبیعی و همچنین خطر حوادث غیرمترقبه اهمیت برپایی این مانورها را دوچندان می‌کند. قرار‌گیری منطقه ما روی کمربند زلزله، وجود بافت مسکونی فرسوده و همچنین خطر آتش‌سوزی، لزوم برپایی این مانورها را بیشتر هم کرده است. نخستین مانور امسال در منطقه ما مانور حریق است که در بوستان آزادگان محله مشیریه برگزار شده است. با حضور در محل مانور گزارشی از این حریق آزمایشی و اطفای آن تهیه کرده‌ایم.

   آموزش ایمنی
  • قصه پرغصه این طردشده‌ها

   زینب کریمی - در تابستان اتراق در خیابان‌های پایتخت و شب را به صبح رساندن، برای کارتن‌خواب‌ها آسان‌تر است. اما معلوم است اغلب کارتن‌خواب‌ها داشتن سرپناه را به خوابیدن در بوستان‌های گوشه و کنار شهر ترجیح می‌دهند، به‌ویژه زنان. زنان کارتن‌خواب بیشتر از مردان در معرض آسیب هستند. با وجود اینکه برخی از آنان برای مصرف آزادانه موادمخدر، خوابیدن در کوچه و خیابان و بوستان را انتخاب می‌کند اما بسیاری از آنان گذراندن شب زیر یک یک سقف برایشان مهم‌تر از مصرف شبانه است! تنها مددسرای بانوان منطقه که میزبان زنان بی‌خانمان است و منزل امنشان، در خانه‌ای کوچک و نقلی در محله اتابک قرار دارد. بسیاری از بانوان این خانه برای بازگشت به زندگی عادی موانعی سر راه‌شان است که در آرزوی رفع آنها هستند. در یکی از شب‌های تابستان سری به مددسرای بانوان اتابک زدیم و با ساکنان آسیب دیده آن همصحبت شدیم تا از آنان درباره موانع و مشکلات‌شان بپرسیم.

   قصه پرغصه این طردشده‌ها
  • بوستان جدید محله

   سارا جعفرزاده- شاید بارها گذرتان به انتهای بلوار شهید بقایی یا بهتر است بگوییم مجموعه جنگلی نصر افتاده باشد. فضایی که تا چشم کار می‌کرد درختان سربه فلک کشیده‌ای دیده می‌شد و زیبایی آنها طی سال‌های اخیر کمتر به چشم می‌آمد. حضور شبانه‌روزی افراد معتاد این مکان را به مخروبه تبدیل کرده بود و دیگر شباهتی به فضای سبز نداشت. اهالی نیز با مشکل امنیت‌‌ تردد در این محدوده روبه‌رو بودند. تا اینکه اتفاقی خوب افتاد. به همت شهرداری ناحیه ۲ و بنا به درخواست‌های اهالی این مکان به فضای سبز مفرحی تبدیل شده است که اهالی می‌توانند از آن به‌عنوان تفریحگاه محلی استفاده کنند. به پارک جنگلی نصر رفتیم و از حال و هوای جدید آن سراغ گرفتیم.

   بوستان جدید محله
  • حامی محله

   مژگان مهرابی - خدا نکند کسی بارش بیفتد که اگر افتاد از چشم جماعت هم می‌افتد! این از بازی‌های روزگار است که یک‌شبه سر ناسازگاری می‌گذارد و ورق سرنوشتت را برمی‌گرداند. کم نیستند دوروبرمان، در کوچه و محله‌مان آدم‌هایی که در برهه‌ای از زمان برای ...

    حامی محله
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   خانه‌هایی كه خيمه امام حسين(ع) مي‌شود

   خانه‌هایی كه خيمه امام حسين(ع) مي‌شود

   تا آمدن خانم‌هاي همسايه ساعتي وقت هست. مادربزرگم صبح آفتاب نزده حياط را جارو و آب‌پاشي كرده تا مهمان‌ها برسند. ۸۰ سال را پر كرده! با كمك عصا راه مي‌رود اما روزهايي كه مراسم روضه دارد قبراق و سرحال مي‌شود. امروز هم روز هجدهم ماه است. او به نيت وفات حضرت فاطمه(س) در این سن اين تاريخ را انتخاب كرده است. برگ‌هاي زرد گلدان شعمداني‌اش را جدا مي‌كند و به من مي‌گويد كه سماور را روشن كنم. بعد هم خودش لنگ‌لنگان به آشپزخانه مي‌آيد. استكان‌هاي كمرباريكش را روي ميز مي‌گذارد و بر صندلي مي‌نشيند. مي‌گويم: «خانم جان چه اصراري است كه شما هر بار اين‌قدر به خودتان زحمت بدهيد که دست آخر چند نفر بيايند و روضه گوش كنند.» انگار حرف بدي زدم چون اخم مي‌كند و مي‌گويد: «از وقتي خودم را شناختم كنيز امام حسين(ع) بودم. ۶۰ سال است كه مراسم روضه دارم. همه دلخوشي‌ام به مجلس ذكر مصيبت امام حسين(ع) است.» بعد چاي خشك را در قوري گل قرمزي‌اش مي‌ريزد و با دلخوري ادامه مي‌دهد: «هرچه داريم از اين روضه‌هاست. گريه براي امام حسين(ع) دل را جلا مي‌دهد. چرك گناه را مي‌شويد و پاكمان مي‌كند.» بعد هم می‌گوید: «در مجلس اهل‌بيت(ع) است ك

  آرشیو
  • سهم عابران از معابر

   پرنیان سلطانی - چند دهه پیش که هنوز پای وسایل نقلیه موتوری به پایتخت باز نشده بود همه معابر شهر به پیاده‌ها اختصاص داشت و فقط گاهی گاری‌ها و خودروهای گرانقیمت فرنگی از کنار عابران گذر می‌کرد. اما با هجوم تدریجی خودروها عرصه بر پیاده‌ها تنگ شد و تازه معلوم شد باید جایی برای عابران پیاده هم باقی گذاشت! آن اوایل که پیاده‌روها در شهر شکل گرفت فقط یک طرف خیابان‌ها مسیری برای گذر پیاده‌ها داشت. بعد دوباره جا کم آمد و قرار شد هر دو طرف معابر پیاده‌رو داشته باشد. آن روزها گذشت تا امروز که به یمن تولید انبوه خودروهای وطنی تهران شهر بی‌پیاده‌رو شده است. البته پیاده‌روها هستند ولی کمتر از آنچه باید باشند. به همین دلیل طی یک دهه اخیر مسئولان شهری آستین همت بالا زدند تا با ایجاد پیاده‌روها و پیاده‌راه‌های مناسب، تهران را به شهری دوستدار عابرپیاده تبدیل کنند. برای پیگیری طرح‌های پیاده‌روسازی در منطقه، که اخیراً به ساخت پیاده‌روهای جدید در ۳ ناحیه منطقه همراه شده است، سراغ «علیرضا حلاجیان» معاون فنی و عمران شهردار منطقه رفتیم تا از پیاده‌روهایی بگوید که می‌آیند!

   سهم عابران از معابر
  • پایگاه تابستانی نوجوانان

   مژگان مهرابی- نامش در محله مطهری پرآوازه است و این موفقیت بی‌دلیل نیست. امام جماعتش حجت‌الاسلام «رحمت‌الله‌ تسلیمی» روحانی خوشفکر و فعالی است که همه تلاشش را به کار گرفته تا با انجام فعالیت‌های فرهنگی متنوع زمینه جذب نوجوانان و جوانان به مسجد را فراهم کند. ایده‌های ناب و خوبی هم دارد که مصداقش را در کمتر جایی می‌توان دید. او برای پیشبرد کارها سند چشم‌انداز ۵ ساله‌ای تنظیم کرده و قرار است تا سال ۱۴۰۱ فعالیت‌های مسجد طبق این سند پیگیری و اجرا شود. این روحانی خوش‌برخورد امور مسجد را با جدیت هرچه تمام‌تر دنبال می‌کند و خدمات ارزنده‌ای هم به اهالی ارائه می‌دهد. حاج آقا تسلیمی در برهه‌ای از زمان به‌عنوان معلم در مدارس تدریس می‌کرد و هنوز هم در وزارت آموزش و پرورش مشغول کار است. درباره فعالیت‌های مسجد با او گفت‌وگو کرده‌ایم.

    پایگاه تابستانی نوجوانان
  • مدرسه‌ها تعطیل نیستند!

   زینب کریمی - لذت تعطیلات تابستانی و سه ماه تعطیلی را دانش‌آموزانی می‌برند که ایام تعطیل را به شادی و نشاط و خوشی می‌گذرانند. برخی والدین با ثبت‌نام فرزندان‌شان در کلاس‌های تابستانی تلاش می‌کنند بهترین تفریح و سرگرمی را برای آنها ایجاد کنند. گردش‌های یک‌روزه راه دیگری برای گذراندن این تعطیلات است. در این بین برپایی پایگاه‌های تابستانی در مدارس منطقه زمینه سپری کردن اوقات فراغتی سالم را برای دانش‌آموزان فراهم کرده است. امسال ۴ پایگاه تابستانی با مشارکت شهرداری منطقه آغاز به کار کرده است. سری به دبیرستان دوره اول شهید رضوی زده‌ایم و گزارشی از حضور دانش‌آموزان در این پایگاه تهیه کرده‌ایم.

   مدرسه‌ها تعطیل نیستند!
  • گاهی مهربانی گاهی آزار

   زینب کریمی - تعدادشان کم نیست. اگر خودشان هم سراغت نیایند فقط کافی است کمی چشم تیز کنی تا آنان را اطرافت ببینی. شاید تعداد زیادشان حضورشان را عادی کرده است تا جایی که حتی گاهی دیده نمی‌شوند. همه جا هستند؛ سر چهارراه‌ها، گوشه پیاده‌روها، کنار خیابان‌ها و حتی روی پل‌های عابر. هر چند گاهی قد و قواره کوچک و نحیفشان نمی‌گذارد دیده شوند اما خودشان هر طور شده خودنمایی می‌کنند‌؛ نمی‌خواهند از نظر پنهان بمانند. کودکان‌کار از کودکی بزرگ هستند و غم نان را به دوش می‌کشند. برای فروش جنس‌هایشان گاهی تلاش‌های کودکانه هم می‌کنند. این تلاش‌ها رفتارهای مختلف مشتری‌هایشان را بر می‌انگیزد و همین رفتارها خاطراتی تلخ و شیرین برایشان به جا گذاشته است. رفتارهایی که شاید تا سال‌ها بار روانی آن با کودکان ‌کار همراه باشد. در گفت‌وگو با کودکان‌کار منطقه از آنان درباره بهترین و بدترین خاطره کاریشان پرسیده‌ایم تا تأثیر رفتارهای شهروندان با آنان روشن‌تر شود. برای تهیه این گزارش مهمان انجمن حمایت از کودکان‌کار در محله طیب بودیم که با ارائه خدمات آموزشی برای تسهیل زندگی این کودکان تلاش می‌کند.

   گاهی مهربانی گاهی آزار
  • بهترین پاتوق تابستانی

   مژگان مهرابی- جای جای شهر این خانه‌های دوست‌داشتنی را می‌بینی، خانه‌های خدا. بعضی‌شان بزرگ و بعضی‌شان کوچک. اما وسعت مهم نیست. آنچه اهمیت دارد این است که صاحبش کریم است و به لطف او هیچ‌کسی ناامید از در خانه‌اش بازنمی‌گردد. یکی از همین خانه‌ها در میان محله ابوذر قرار دارد؛ مسجد النبی(ص) از مساجد فعال محله به شمار می‌آید و یکی از امتیازاتش نمازگزاران آن است که اغلب‌شان نوجوان هستند. در مسجد النبی(ص) فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی ارزنده‌ای انجام می‌شود و همین اقدامات این مکان الهی را یکی از پاتوق‌های فرهنگی محله کرده است. به گونه‌ای که نوجوانان و جوانان محله آن را خانه دوم خود می‌دانند و بیشتر وقت خود را در مسجد سپری می‌کنند. امام جماعت آن حجت‌الاسلام «عباس موسوی» است. با وی و حجت‌الاسلام «هادی فاضل» مسئول قرارگاه فرهنگی مسجد و «زهرا باقری» فرمانده پایگاه بسیج خواهران درباره برنامه‌های مسجد گفت‌وگو کرده‌ایم.

    بهترین پاتوق تابستانی
  • وسایل اضافی ما نیاز زندگی دیگران

   زینب کریمی- حتماً برای شما هم پیش آمده باشد با افرادی نیازمند برخورد کرده باشید که به دلیل مشکلات مالی از داشتن وسایل مورد نیاز زندگی محروم هستند. این در حالی است که این وسایل در بسیاری از خانه‌ها بلااستفاده رها شده است. در شرایطی که این دو گروه به هم معرفی شوند علاوه بر اینکه مشکل خانواده‌های نیازمند حل می‌شود، وسایل اضافی گروه دوم از خانه بیرون می‌رود و فضای اشغال شده خالی می‌شود. اجرای طرح هبه برای ایجاد حلقه اتصال بین این دو گروه تشکیل شده است. این همان کار خیر آسانی است که می‌توان بدون صرف هزینه انجامش داد. برای آشنایی با این طرح می‌توانید گزارش این صفحه را بخوانید.

    وسایل اضافی ما نیاز زندگی دیگران
  • خورشید در دست بچه‌های کار

   زینب کریمی- هجوم فقر و آسیب‌های اجتماعی غم نان را به خانه‌هایشان آورده است. برای التیام آن هر کسی که در خانه باشد، کار می‌کند، از کودک تا بزرگسال. بزرگ‌ترها اگر سلامت باشند و اعتیاد آنان را از کار نینداخته باشد ...

   خورشید در دست بچه‌های کار
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله