• معلم‌های خصوصی برای کودکان کار

   زینب کریمی- معلم‌ها دوره جمع‌بندی کتاب‌های درسی را به پایان رسانده و دانش‌آموزان را برای امتحان آماده کرده‌اند همزمان با آنان والدین و معلم‌های خصوصی هم به کمک دانش‌آموزان آمده‌اند تا بچه‌ها بهترین نتیجه را در امتحانات به دست آورند. در کنار این کودکان، کودکان‌کار هم هستند که بیشتر وقتشان را در خیابان‌ها و کارگاه‌ها مشغول کارند. متأسفانه بیشتر آنان از حداقل امکانات آموزشی محروم هستند و با سواد شدن آرزوی بسیاری از آنان است. برای برخی از آنان امکان تحصیل با حمایت و توجه گروه‌های مردمی فراهم شده است. جمعیت دانشجویی مردمی امام علی(ع) یکی از گروه‌هایی است که امکان تحصیل را برای کودکان‌کار محروم از تحصیل فراهم کرده است. این روزها خاله‌ها و عموهای داوطلب فعال در جمعیت امام علی(ع) با تدریس دروس مختلف به این کودکان آنان را برای امتحانات‌شان آماده می‌کنند. در آخرین روزهای پایان سال تحصیلی سری به این مدرسه زده‌ام و با معلم‌ها و دانش‌آموزانش همصحبت شده‌ام.

   معلم‌های خصوصی برای کودکان کار
  • بانی ۱۷ ازدواج موفق

   مژگان مهرابی - بانوی پر تلاشی است، از آن بانوانی که برای هر ثانیه از زندگی‌شان برنامه‌ریزی دارند. بیشتر وقتش برای خدمت به هم‌محله‌ای‌هایش سپری می‌شود. او کار خیر را فقط حمایت مالی نمی‌داند بلکه معتقد است هر قدمی که برای رفاه و آرامش همسایه‌اش باشد کار خیر است. «معصومه شجاعی» از اهالی محله مشیریه و بسیجی فعال مسجد محله است. او با حضور در مدارس به دانش‌آموزان درس‌های اخلاقی می‌دهد و درباره آسیب‌های اجتماعی صحبت می‌کند. او در کانون ازدواج آسان هم فعالیت می‌کند. البته خدمت‌رسانی‌اش به اینها خلاصه نمی‌شود. از تهیه جهیزیه گرفته تا تأمین دارو برای بیماران سرطانی و حمایت از خانواده‌های بی‌سرپرست و معرفی جوانان دم بخت به یکدیگر، هر ‌کاری از دستش برآید برای کمک به دیگران انجام می‌دهد. حتی در مدارس برای دانش‌آموزان درباره آسیب‌های اجتماعی سخنرانی می‌کند. پر مشغله است و برای همین قرار ملاقاتمان در آخرین لحظه در سرای محله مشیریه جور می‌شود.

   بانی ۱۷ ازدواج موفق
  • موفق‌ها!

   محله مظاهری ۵۷ هکتار مساحت دارد و طی دهه‌های ۳۰ و ۴۰ به همت مالکانی که زمین‌های کشاورزی داشتند در محدوده غربی منطقه شکل گرفته است. اکنون با گذشت حدود نیم قرن ۳۳ هکتار از مساحت این محله جزو بافت فرسوده است که معادل ۵۷ درصد کل مساحت محله می‌شود. از ۴ هزار و ۳۶۰ پلاک این محله ۳ هزار و ۶۳۱ پلاک معادل ۸۳ درصد در محدوده بافت فرسوده قرار دارد. به گفته مسئولان دفتر خدمات نوسازی محله مظاهری در ۳ سال گذشته ۱۸۴ پلاک فرسوده آن در قالب ۳۸ طرح تجمیعی نوسازی شده‌اند که حدود ۷/۴‌درصد از بافت فرسوده را شامل می‌شود. در این گزارش چند نمونه از نوسازی‌های تجمیعی موفق این محله را معرفی کرده‌ایم.

   موفق‌ها!
  • نقشه‌ آینده منطقه

   پرنیان سلطانی - برای چند دهه ساخت‌وساز در تهران و به‌طور کلی گسترش پایتخت تابع هیچ قانون و مقرراتی نبود و بیشتر سلیقه و توان مالی مالک و پیمانکار طرح‌های شهری بود که مشخص می‌کرد خانه چند طبقه باشد و پل‌ها و خیابان‌ها چطور شکل بگیرند. شهری که این روزها می‌بینیم شهری است با ساختمان‌های بلند و کوتاه و رنگ‌های ناهمگون و کوچه‌های باریک و خیابان‌های یک‌طرفه و بن‌بست که این هرج و مرج حاصل بی‌قاعدگی سالیان دور است. تا اینکه طرح تفصیلی تهران از راه رسید و برای ساخت‌وساز در مناطق شهری نقشه و معیار همراه آورد. مطالعات این طرح از سال ۷۵ شروع شد و تهیه و اصلاح آن در سال‌های دهه ۸۰ انجام شد. از اوایل دهه ۹۰ نیز این طرح نقشه اصلی ساخت‌وساز و اجرای طرح‌های شهری در مناطق مختلف پایتخت شد. طرح تفصیلی سیمای شهر را طبق نقشه‌ای معین و کاربردی سروسامان می‌دهد. اما اینکه طرح تفصیلی با منطقه ما چه می‌کند و قرار است چه اتفاقات مهمی در منطقه ما رخ بدهد سؤالاتی است که در این گزارش با همراهی «حامد اسدبیگی» مسئول طرح تفصیلی شهرداری منطقه به دنبال پاسخی برای آنها هستیم.

   نقشه‌ آینده منطقه
  • خانه دوم توانمندان

   سارا جعفرزاده - امروزه ظرفیت‌های مجموعه ورزشی‌های منطقه پیشرفت چشمگیری کرده است. این پیشرفت در زمینه ورزش معلولان نیز مشهود است. با توجه به وضعیت خاص این قشر از جامعه امکانات ورزشی هم باید متناسب با شرایط فیزیکی این افراد مهیا شود. یک نمونه مجموعه ورزشی حضرت ابوالفضل(ع) در محله ابوذراست که همه امکاناتش رایگان و ویژه استفاده جانبازان و معلولان است و به همین دلیل میزبان جانبازان و معلولانی از سراسر پایتخت است. در یک روز بهاری سری به ورزشگاه حضرت ابوالفضل(ع) در خیابان خاوران زدیم تا از نزدیک با امکانات ورزشی ویژه معلولان آشنا شویم. مصاحبت با معلولان و مشاهده شور و نشاط آنان نیز ساعاتی خوش برایمان رقم زد.

   خانه دوم توانمندان
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   خانه‌هایی كه خيمه امام حسين(ع) مي‌شود

   خانه‌هایی كه خيمه امام حسين(ع) مي‌شود

   تا آمدن خانم‌هاي همسايه ساعتي وقت هست. مادربزرگم صبح آفتاب نزده حياط را جارو و آب‌پاشي كرده تا مهمان‌ها برسند. ۸۰ سال را پر كرده! با كمك عصا راه مي‌رود اما روزهايي كه مراسم روضه دارد قبراق و سرحال مي‌شود. امروز هم روز هجدهم ماه است. او به نيت وفات حضرت فاطمه(س) در این سن اين تاريخ را انتخاب كرده است. برگ‌هاي زرد گلدان شعمداني‌اش را جدا مي‌كند و به من مي‌گويد كه سماور را روشن كنم. بعد هم خودش لنگ‌لنگان به آشپزخانه مي‌آيد. استكان‌هاي كمرباريكش را روي ميز مي‌گذارد و بر صندلي مي‌نشيند. مي‌گويم: «خانم جان چه اصراري است كه شما هر بار اين‌قدر به خودتان زحمت بدهيد که دست آخر چند نفر بيايند و روضه گوش كنند.» انگار حرف بدي زدم چون اخم مي‌كند و مي‌گويد: «از وقتي خودم را شناختم كنيز امام حسين(ع) بودم. ۶۰ سال است كه مراسم روضه دارم. همه دلخوشي‌ام به مجلس ذكر مصيبت امام حسين(ع) است.» بعد چاي خشك را در قوري گل قرمزي‌اش مي‌ريزد و با دلخوري ادامه مي‌دهد: «هرچه داريم از اين روضه‌هاست. گريه براي امام حسين(ع) دل را جلا مي‌دهد. چرك گناه را مي‌شويد و پاكمان مي‌كند.» بعد هم می‌گوید: «در مجلس اهل‌بيت(ع) است ك

  آرشیو
  • دورهمی خاطره ها

   زینب کریمی- انگار همین دیروز بود که در راه مدرسه آتش می‌سوزاندند و اهالی محل را از شیطنت‌هایشان عاصی می‌کردند! خودشان چنین می‌گویند. اما حالا سال‌ها از آن دوران می‌گذرد، برای برخی‌شان حدود ۲۵ سال و برای برخی دیگر بیش از ۳۰ سال. دانش‌آموزان دهه ۶۰ مدرسه‌راهنمایی ایثار محله کیانشهر در یک گردهمایی شلوغ با معلمان و معاون و مدیر مدرسه خود دیدار کردند تا به قول معروف خاطره بازی کنند. سرای محله کیانشهر شمالی برنامه‌ریزی این دیدار را انجام داده و برنامه‌ای‌تدارک دیده تا دانش‌آموزانی که حالا هرکدام برای خود مردی شده‌اند بازگشتی به دوران نوجوانی داشته باشند. در این جمع خودمانی‌ هم وقتی مردهای اسم و رسم‌دار امروز به هم می‌رسند باز آتش می‌سوزانند و شیطنت می‌کنند. بهانه دیدار هم مهیا بود و در حاشیه برنامه از کتاب «معلمان خاطره‌ساز» رونمایی شد. کتابی که سرای محله کیانشهرشمالی آن را از خاطرات معلمان مدرسه ایثار گردآوری کرده و به چاپ رسانده است. در جمع صمیمی دانش‌آموزان و معلمان دیروز حاضر شدیم و گزارشی از این دیدار تهیه کردیم.

    دورهمی خاطره ها
  • خواستم ۲دقیقه‌ای توانستم

   تهمینه رادمهر- کودکی بهترین دورانی است که می‌توانی در آن استعدادهای پنهانت را شناسایی کنی و با فرصت آزمون و خطایی که در اختیار‌ داری خودت را خوب محک بزنی. خوشبختانه این روزها خانواده‌ها توجه بیشتری ...

    خواستم ۲دقیقه‌ای توانستم
  • قطب فرهنگی محله

   مژگان مهرابی- اهالی محله کیانشهر از وجود چنین خانه‌ای در محله‌شان به خود می‌بالند. مسجد حضرت رقیه(س) از وقتی که بنایش گذاشته شد خانه دوم اهالی کیانشهر به شمار می‌آید. در چند سال اخیر محل گردهمایی نوجوانان محله هم شده است. حجت‌الاسلام «یونس ستاری» از حدود ۳۰ سال پیش که بنای مسجد گذاشته شد امامت آن را برعهده دارد. به رغم کهولت سن ارتباط صمیمانه‌ای با نمازگزاران به‌خصوص نوجوانان و جوانان برقرار کرده و همین امر سبب شده تا آنان حضور چشمگیری در این مکان معنوی داشته باشند. اما آنچه این مسجد را در محله کیانشهر و ناحیه ۳ منطقه‌مان پرآوازه کرده وجود کانون فرهنگی آل نبی(ص) در آن است. این کانون فرهنگی با توجه به کمبود سرانه فرهنگی و ورزشی در محله تا حد قابل ملاحظه‌ای نیاز نوجوانان و جوانان را برآورده کرده است. مسئول این کانون «داود شاهی» است که فرماندهی پایگاه بسیج ثارالله(ع) را نیز برعهده دارد. سراغ این مسجد و کانون فرهنگی‌اش رفتیم و از برنامه‌هایشان سراغ گرفتیم.

   قطب فرهنگی محله
  • فیات و بنز به ته خط رسیدند

   تهمینه رادمهر- سال‌ها انتظار برای نوسازی ناوگان مینی‌بوس‌های تهران به پایان رسیده و بالاخره مینی‌بوس‌های فرسوده نونوار می‌شوند. تا پیش از این از بین هزارو۲۵۰ دستگاه مینی‌بوس فعال در شهر تهران که جابه‌جایی مسافران را به عهده داشت بالغ بر هزارو۱۰۰ دستگاه آن فرسوده بود. این آمار این روزها در حال کاهش است. با اجرای این طرح مینی‌بوس‌های منطقه که بخش عمده‌ای از بار حمل‌ونقل عمومی ساکنان جنوب‌شرق تهران را برعهده داشتند از رده خارج می‌شوند تا از این به بعد مسافران سفری ایمن را تجربه کنند. در حال حاضر نوسازی این ناوگان در حال انجام است. با پایان این طرح، مسافران می‌توانند به جای مینی‌بوس‌های فرسوده و نشستن روی صندلی‌های زهوار دررفته آن با تاکسی‌های صفر سفرکنند. سری به پایانه خاوران زده‌ایم و درباره اجرای این طرح با مسافران و راننده‌های مینی‌بوس گفت‌وگو کرده‌ایم.

   فیات و بنز به ته خط رسیدند
  • مشارکت ۱۰۰ درصدی!

   پرنیان سلطانی- منطقه ما یکی از مناطق خوب پایتخت از نظر تفکیک زباله از مبدأ به حساب می‌آید. علاوه بر استقرار ۳۵ غرفه در منطقه که تقریباً ۲ برابر تعداد غرفه‌های سایر مناطق پایتخت است، در شهرک‌های «شاهد»، «بروجردی»، «امامت» قیامدشت و «فاز ۲‌» خاورشهر و همچنین مجتمع ۷۰۰ واحدی «نصر» و مجتمع ۵۰۰ واحدی «مبعث» مشارکت صددرصدی ساکنان در طرح تفکیک زباله به ثبت رسیده است. روند رو به رشد بازیافت اصولی در منطقه مناسبتی شد تا در یکی از روزهای بهاری به شهرک شهید بروجردی برویم و از حال و هوای غرفه بازیافت این شهرک گزارش تهیه کنیم. همانجا هم معلوم شد این غرفه فعال و پرکار منطقه رکورد‌دار است و روزانه ۵۰۰ تا ۷۰۰‌کیلو پسماند خشک از ساکنان ۱۴۹ بلوک این شهرک تحویل می‌گیرد.

   مشارکت ۱۰۰ درصدی!
  • بازی‌های سالمندی

   زینب کریمی- کودکی، نوجوانی، جوانی، میانسالی و سالمندی دوره‌های مختلفی از زندگی هستند و هرکدام با دغدغه‌ها و ویژگی‌های خود همراهند. دوره سالمندی دوره شکوفایی است. دوره‌ای که تجربیات و اندوخته‌های جوانی قابل بهره‌برداری و انتقال است. در سالمندی صندوقچه‌ای از خاطرات و داشته‌هایی را که برای به دست آوردنش تلاش کرده‌ای در دست‌داری و می‌توانی دیگران را هم از آن بهره‌مند کنی. به همین دلیل است که می‌گویند سالمندان باید تکریم شوند و حیات بالنده‌ای داشته باشند. این روزها سرگرمی بیشتر سالمندان رفتن به بوستان‌ها و دور هم جمع شدن با دوستان و همسایه‌ها و همسن و سالانشان است. در این میان بوستان مبعث در محله اتابک، مکانی برای حضور روزانه سالمندان محله اتابک و هاشم‌‌آباد است. کانون جهاندیدگان سرای محله اتابک هم با برپایی بازی‌های مختلف برای ایجاد نشاط و شادابی در بین این افراد تلاش می‌کند. سری به یکی از بوستان‌های منطقه زدیم و در یک صبح بهاری به گپ و گفت دوستانه‌شان پیوستیم تا برایمان از دغدغه‌ها و آرزوهایشان بگویند.

   بازی‌های سالمندی
  • چرخکاران مشغول کارند

   زینب کریمی‌- دستشان را که نگیری تا قعر تباهی پیش می‌روند. صحبت از قربانیان اعتیاد است. به‌ویژه آنان که با عزم و اراده‌شان ترک کرده‌ و در مسیر پاکی‌اند. نداشتن شغل بزرگ‌ترین مشکلی است که بعد از ترک پیش رویشان است. از طرفی توان جسمی‌شان پایین‌تر از قبل است و از سویی دیگر کارفرماها به آنان اعتماد ندارند و سابقه گذشته‌شان امکان رشد و پیشرفتشان را گرفته است. در این بین مشاغلی که ویژه این گروه خاص راه‌اندازی می‌شود و به جذب این افراد می‌پردازد راهگشاست. کارگاه خیاطی معتادان بهبودیافته چند ماهی است همجوار با گرمخانه خاوران در شهرک رضویه راه‌اندازی شده تا این نیروها سرگرم کار شوند و دوباره لغزش نکنند، امید به زندگی‌شان بیشتر شود و از طرفی اندوخته از دست رفته‌شان را برگردانند. جمعی از آسیب‌دیده‌هایی که تا پایان خط رفته‌اند هر روز در این کارگاه دور هم جمع می‌شوند و به دور از همه اما و اگرها و ‌ای کاش‌هایی که صبح تا شب درگیرش هستند با امید و انرژی کار می‌کنند تا مسیری را که اشتباه رفته بودند برگردند. سری به این کارگاه تولیدی زده‌ام تا گزارشی از حال وهوای آن تهیه کنم و با کارگران همصحبت شوم.

   چرخکاران مشغول کارند
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله