• پاتوق دائمی ساکنان مطهری

   مژگان مهرابی- مسجد بزرگی است و گنبد طلایی رنگش نمای مسجدالاقصی را تداعی می‌کند. نامش نیز با معماری‌اش تناسب دارد؛ مسجد قدس جوان‌ترین و نوسازترین مسجد منطقه در محله مطهری است که در زمره برترین‌ها قرار ...

    پاتوق دائمی ساکنان مطهری
  • سهم ۲۷‌مترمربعی ساکنان از فضای سبز شهری

   پرنیان سلطانی - زندگی بین ساختمان‌های بلند و خیابان‌ها و بزرگراه‌های پر از خودرو مجال بهره‌مندی از مواهب طبیعی همچون فضای سبز، درختان و گل‌های رنگارنگ را از ما شهروندان این کلانشهر ۱۲ میلیون نفری گرفته است. در حالی که همزیستی با زیبایی‌های طبیعی و گشت‌وگذار در مسیرهای سبز و باطراوت یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد آرامش برای شهروندان محسوب می‌شود. به همین دلیل است که در سال‌های اخیر تلاش مدیران شهری افزایش پارک و بوستان در دل محله‌ها و بالا بردن سرانه فضای سبز برای شهروندان پایتخت‌نشین بوده است. در روزهای پایانی فصل تابستان که بوستان‌های شهری و پارک‌های جنگلی شهر در قرق اوقات فراغت شهروندان است با همراهی «رضا دقیقی» رئیس اداره فضای سبز شهرداری منطقه و با نگاهی آماری به بررسی وضعیت بوستان‌های منطقه پرداخته‌ایم. گزارشی که نشان می‌دهد در ۱۰ سال گذشته ۵۰ بوستان جدید به منطقه اضافه شده و سرانه فضای سبز منطقه در این مدت از ۱۵‌مترمربع به ازای هر نفر به ۲۷‌مترمربع رسیده است.

   سهم ۲۷‌مترمربعی ساکنان از فضای سبز شهری
  • دست‌ساخت‌های ساکنان آوای رضوان

   زینب کریمی - خانه و کاشانه‌شان همین چهاردیواری دنج در گوشه‌ای از محله کیانشهر است. ساختمانی که سردر آن نام مرکز خیریه آوای رضوان هک شده است. هر چند، چند سالی است ساختمان بلااستفاده رها شده و مددجویان آن به مراکز دیگر منتقل شده‌اند اما از همان ۲۰ سال پیش که این ساختمان نبش خیابان رهبری بنا شد اهالی آن را به‌عنوان مرکزی برای نگهداری از معلولان ذهنی شناختند. بیشترشان خانواده ندارند و از کودکی در شیرخوارگاه‌های بهزیستی بزرگ شده‌اند و حالا در چنین مراکزی نگهداری می‌شوند. وجه مشترک همه آنان معلولیت ذهنی است. اما مثل همه افراد سالم حوصله‌شان سر می‌رود و به سرگرمی و مهارت احتیاج دارند. آموزش ساخت دستبند و دوخت کوبلن از جمله سرگرمی‌هایی است که به همت جوانان محله برای مددجویان این مرکز فراهم شده است. در یکی از جلسات آموزشی‌شان شرکت و گزارشی از فضای صمیمی کلاس آموزشی‌شان تهیه کردم.

   دست‌ساخت‌های ساکنان آوای رضوان
  • نقش‌های مغموم مادرانه

   زینب کریمی - قرار است کلاس ساعت ۱۵ شروع شود. نیم ساعت زودتر می‌رسم. تصورم این است که از همه زودتر رسیده‌ام اما وقتی زنی را می‌بینم که روبه‌روی خانه نشسته و منتظر باز شدن در است نظرم عوض می‌شود. چادر مشکی رنگش را دورش پیچیده و روی آسفالت کوچه بست نشسته است. گاهی با صدای بلند پسربچه‌اش را صدا می‌زند و از رسیدن موتورها و خودروهای کوچه آگاهش می‌کند. می‌گوید برای کلاس آمده. «حمیده» از یک ربع پیش خودش را رسانده است. کلاس نقاشی مادران برایش جذاب است و هر هفته هر طور شده خودش را به این محفل مادرانه می‌رساند. هر دو منتظر می‌مانیم. ۴ سال است که خانه مادران در محله شوش راه‌اندازی شده تا محلی باشد برای آموزش مادران کودکان‌کار و بانوان آسیب دیده. چندماهی است برایشان کلاس نقاشی برگزار می‌شود. هنرجوهای این کلاس مادرانی هستند که زخم روزگار خورده‌اند و غم و اندوه زندگی را به دوش می‌کشند. در ادامه گزارش ما از دورهمی بانوان آسیب دیده در کلاس نقاشی خانه مادران محله شوش را می‌خوانید.

   نقش‌های مغموم مادرانه
  • خانه همه اینجاست

   مژگان مهرابی- حال خوشی دارد این خانه؛ در و دیوارش بوی معنویت می‌دهد. نامش در منطقه‌مان پرآوازه است و پایگاه قرانی محله افسریه به شمار می‌آید. نخبه‌های زیادی نیز در آن تربیت شده‌اند. در این محله مسجد امام جعفر صادق(ع) در زمره برترین‌ها قرار دارد و فعالیت‌هایش در اغلب حوزه‌ها نمونه است. حجت‌الاسلام «مجید امینی» امام جماعت آن توانسته تعامل خوبی با نوجوانان برقرار کند. برای همین هم در صف نمازجماعت حضور بچه‌ها چشمگیر است. این روحانی پرشور و فعال ارتباط صمیمانه‌ای را با بسیجیان برقرار کرده و همین تعامل در موفقیت برنامه‌ها اجتماعی و فرهنگی تأثیر زیادی گذاشته است. مسجد امام جعفر صادق(ع) از معدود مساجد منطقه است که از صبح تا پاسی از شب درش باز است و پذیرای اهالی و کسانی که گذرشان به خانه خدا می‌افتد. با «سعید عبدلی» عضو هیئت امنای مسجد و «حسین آقایی» فرمانده پایگاه بسیج مسجد درباره فعالیت‌های آن به گفت‌وگو نشستیم.

   خانه همه اینجاست
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   خانه‌هایی كه خيمه امام حسين(ع) مي‌شود

   خانه‌هایی كه خيمه امام حسين(ع) مي‌شود

   تا آمدن خانم‌هاي همسايه ساعتي وقت هست. مادربزرگم صبح آفتاب نزده حياط را جارو و آب‌پاشي كرده تا مهمان‌ها برسند. ۸۰ سال را پر كرده! با كمك عصا راه مي‌رود اما روزهايي كه مراسم روضه دارد قبراق و سرحال مي‌شود. امروز هم روز هجدهم ماه است. او به نيت وفات حضرت فاطمه(س) در این سن اين تاريخ را انتخاب كرده است. برگ‌هاي زرد گلدان شعمداني‌اش را جدا مي‌كند و به من مي‌گويد كه سماور را روشن كنم. بعد هم خودش لنگ‌لنگان به آشپزخانه مي‌آيد. استكان‌هاي كمرباريكش را روي ميز مي‌گذارد و بر صندلي مي‌نشيند. مي‌گويم: «خانم جان چه اصراري است كه شما هر بار اين‌قدر به خودتان زحمت بدهيد که دست آخر چند نفر بيايند و روضه گوش كنند.» انگار حرف بدي زدم چون اخم مي‌كند و مي‌گويد: «از وقتي خودم را شناختم كنيز امام حسين(ع) بودم. ۶۰ سال است كه مراسم روضه دارم. همه دلخوشي‌ام به مجلس ذكر مصيبت امام حسين(ع) است.» بعد چاي خشك را در قوري گل قرمزي‌اش مي‌ريزد و با دلخوري ادامه مي‌دهد: «هرچه داريم از اين روضه‌هاست. گريه براي امام حسين(ع) دل را جلا مي‌دهد. چرك گناه را مي‌شويد و پاكمان مي‌كند.» بعد هم می‌گوید: «در مجلس اهل‌بيت(ع) است ك

  آرشیو
  • ۳۵ هزار بانوی ورزشکار

   پرنیان سلطانی - اهمیت ورزش در سلامت جسم و روان افراد بر کسی پوشیده نیست، اما تا همین چند سال پیش سهم بیشتر خانم‌ها از ورزش تماشای ورزش‌های دلخواهشان از تلویزیون بود! البته که برخی از بانوان نیز گاه فرصت حضور در باشگاه‌ها و تمرین در رشته‌های ورزشی را غنیمت می‌شمردند اما این حضور بیشتر تفریحی بود و کمتر به شرکت در مسابقات ورزشی منجر می‌شد. تا اینکه در سال ۱۳۸۴ و با راه‌اندازی اداره ورزش در معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری مناطق، ورزش بانوان وارد مرحله‌ای جدید شد و زمینه برای حضور فعال و مؤثر بانوان در این عرصه به وجود آمد. راه‌اندازی ایستگاه‌های ورزش صبحگاهی در بوستان‌ها، ساخت سوله‌های ورزشی تخصصی بانوان با عنوان «الزهرا(س)» در گوشه و کنار شهر و برگزاری مسابقات ورزشی در محله‌ها رشد چشمگیر ورزش بانوان در مناطق مختلف پایتخت را در پی داشت. در منطقه ما در مجموع بیش از ۳۵ هزار بانوی ورزشکار در تیم‌های محلی حضور دارند. در ادامه «منصوره ساسانی» مدیر اداره تربیت‌بدنی بانوان شهرداری منطقه برایمان از وضعیت ورزش بانوان در محله‌ها می‌گوید.

   ۳۵ هزار بانوی ورزشکار
  • ایده‌های کارآفرین بانوان

   زینب کریمی - جشنواره تسنیم هر سال پرشورتر از سال پیش برگزار می‌شود تا توانایی‌ها و استعدادهای بانوان پایتخت در سایه حمایت‌ها و تشویق‌ها رشد یابد و به مرحله عمل برسد. جشنواره تسنیم از سال ۱۳۹۱ به همت اداره بانوان شهرداری تهران آغاز به فعالیت کرد تا میدانی برای رقابت و تلاش بانوان مبتکر محله‌ها باشد. پنجمین دوره از جشنواره تسنیم در حالی پایان یافت که منطقه ما با ۱۹ طرح برگزیده از ۱۹ محله جزو مناطق رکورددار پایتخت معرفی شد. سراغ طرح‌های برگزیده این جشنواره رفتیم و با ابتکارات و خلاقیت‌های بانوان منطقه برای مقابله با کمبودها و مشکلات محله‌شان آشنا شدیم.

    ایده‌های کارآفرین بانوان
  • جشنواره اقوام ایرانی

   زینب کریمی - کشوری به وسعت ایران سرزمین اقوام مختلفی است که با گویش‌ها و لهجه‌ها و حتی لباس‌های متفاوت از هم در این خاک زندگی می‌کنند و روزگار می‌گذرانند. تنوع قومیتی در کشور ما، علاوه بر پوشش‌ها و گویش‌های متفاوت، آداب و رسوم و محصولات و تولیدات متنوعی را هم در پی داشته است. از آنجایی که امکان آشنایی با این فرهنگ‌ها برای همه به راحتی فراهم نیست جشنواره‌های اقوام می‌تواند زمینه آشنایی شهروندان با این قومیت‌ها را فراهم کند. قطب فرهنگی منطقه این روزها میزبان جشنواره اقوام ایرانی است. این جشنواره با برپایی ۳۶ غرفه در محوطه باز فرهنگسرای خاوران برپا شده و صنایع‌دستی و محصولات استان‌ها را به نمایش گذاشته است. عصر یک روز تابستانی راهی فرهنگسرای خاوران شدیم و همراه با بازدیدکنندگان جشنواره از غرفه‌ها و بخش‌های مختلف آن دیدن کردیم.

    جشنواره اقوام ایرانی
  • مجمع خیّران محله

   مژگان مهرابی- مسجد بزرگی است، به وسعت صفای دل اهالی محله افسریه. از نظر فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی نیز در زمره برترین‌های محله قرار دارد. می‌توان گفت کانون فرهنگی فعال مسجد در واقع قطب فرهنگی محله به شمار می‌آید و اجرای برنامه‌های پربار و متنوع در آن باعث شده نوجوانان و جوانان متعددی در مسجد حضور یابند. اما از کانون فرهنگی مسجد فعال‌تر، خیریه آن است که بین خیریه‌های محله افسریه حرف اول را می‌زند و امکاناتی که برای نیازمندان در نظر می‌گیرد در نوع خود بی‌نظیر است. فعالیت‌های این خیریه وضعیت زندگی را برای خانواده‌های بی‌بضاعت محله بهتر می‌کند. در یک کلام می‌توان گفت مسجد صادقیه یکی از پایگاه‌های مردمی محله است و در حوزه‌های متنوع خدمات ارزنده‌ای به شهروندان ارائه می‌دهد. امام جماعت آن حجت‌الاسلام «عباس محمدحسنی» به گفته اهل مسجد روحانی باتجربه‌ای است که تعامل خوبی بین هیئت امنا و بسیجیان برقرار کرده و همین یکی از دلایل موفقیت مسجد است. با «علیرضا کاظمی» یکی از اعضای هیئت امنا و «علی قدسی‌زاده» فرمانده پایگاه بسیج مسجد درباره فعالیت‌های این نهاد محلی گفت‌وگو کرده‌ایم.

   مجمع خیّران محله
  • دشواری های زندگی آبرومندانه

   زینب کریمی - این روزها هزینه‌های بالای زندگی بسیاری از زنان را وادار به کار کرده است. از طرفی با رشد چشمگیر آسیب‌های اجتماعی و افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار خودکفایی مالی برای برخی بانوان ضروری شده است. مدام به جمعیت بانوان سرپرست خانوار و...

   دشواری های زندگی آبرومندانه
  • خانه امید کارآفرینان نوپا

   پرنیان سلطانی- «انکوباتور» یا «واحد رشد» اصطلاحی است که در پزشکی کاربرد دارد. در بیمارستان‌ها بچه‌هایی که زودتر از موعد به دنیا می‌آیند در دستگاه‌هایی قرار می‌گیرند تا با مراقبت‌های پزشکی و تأمین غذا و اکسیژن مناسب بتوانند رشد کنند. واحدهای رشد برای حمایت از کسب و کارهای نوپا نیز با همین ایده راه‌اندازی می‌شوند. صاحبان ایده و فکرهای نو می‌توانند در واحدهای رشد مستقر شوند تا پس از بهره‌مندی از دوره حمایتی ۶ ماهه تا ۲ ساله به مرحله‌ای برسند که بتوانند به‌صورت مستقل به فعالیت اقتصادی بپردازند. منطقه ما یکی از پیشتازان این نوع حمایت از کارآفرینان است و از سال ۱۳۸۹ با راه‌اندازی ۳۵ واحد رشد دفتری و کارگاهی زمینه اشتغال ده‌ها جوان هم‌محله‌ای فراهم شده است. این واحدهای رشد در ساختمان مرکز خدمات اجتماعی و رفاهی شهرداری منطقه در خیابان اعظم نظامی محله طیب واقع شده‌اند. با همراهی «محمد مرادزاده» مدیر مرکز خدمات اجتماعی و رفاهی شهرداری منطقه از فعالیت واحدهای رشد و نحوه حمایت از کارآفرینان منطقه سراغ گرفته‌ایم.

    خانه امید کارآفرینان نوپا
  • عصرانه‌های شادی

   زینب کریمی - گرما و حرارت تابستان ظهر که فروکش می‌کند عصرهای خنک و طولانی از راه می‌رسد و فراغت بچه‌ها هم انگیزه و بهانه‌ای می‌شود برای بیرون رفتن از خانه! این‌طور است که خیابان‌ها و کوچه‌ها در عصرهای تابستان شلوغ‌تر است. در این میان بخشی از خانواده‌ها به دنبال تفریح‌های سالم و سرگرم‌کننده، سری به مراکز فرهنگی می‌زنند و تلاش می‌کنند تا با برنامه‌های فرهنگی، اوقات فراغت خود و فرزندانشان را سپری کنند. ویژه ‌برنامه «عصرانه‌های شادی» از مجموعه برنامه‌های تابستانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است که در مناطق مختلف تهران اجرا می‌شود. در منطقه ما فرهنگسرای خاوران در محله ابوذر و خانه‌های فرهنگ زیرمجموعه آن میزبان این برنامه هستند و هر روز پذیرای جمعیتی بزرگ از شهروندان. در یکی ازعصرانه‌های شادی فرهنگسرای خاوران شرکت کردیم و از حال و هوای این جشن محلی سراغ گرفتیم.

   عصرانه‌های شادی
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  تهران سما
  همشهری آنلاین
  سامسونگ
  راهنما
  بانک ملت
  جاباما
  الو پیک
  بچه های آسمان

  چند رسانه ای

  راهنمای محله