• گود زورخانه مکتب انسانیت بود

   زهرا اردشیری - دیگر تک‌وتوک او را می‌شناسند. پهلوان «عرب» یک روز در همین محله میان اهالی همین خیابان‌ها اسم‌ورسمی داشت و بروبیایی؛ حالا اما ۳ سال است که خانه‌نشین شده؛ چشم‌هایش به‌سختی می‌بینند و برای شنیدن دستش را پشت گوشش می‌گیرد تا صداها را بشنود. دیگر کمتر کسی سراغ او را می‌گیرد. همان کسی که سال‌ها کنار پهلوان طوسی و پهلوان طاهری و پهلوان قربانی در این محله ریش‌سفیدی می‌کرد. سینه‌اش پر از خاطرات جوانمردی‌ها و دوستی‌ها بین پهلوانان آن زمان است. او در ۸۹ سالگی تنها بازمانده نسل پهلوانان طلایی منطقه ماست. مهمان خانه‌اش می‌شویم. پهلوانی که روزی نامش سرمایه‌ای برای محله بود.

   گود زورخانه مکتب انسانیت بود
  • دوباره پر می‌شوم از انتظار آمدنت

   زهرا اردشیری- کارگردان و فیلمساز، حافظ ۵ جزء قرآن کریم، شاعر، ترانه‌سرا، نویسنده، روزنامه‌نگار، رابط فرهنگی کل هیئت‌های شهر و استان تهران در سازمان تبلیغات اسلامی، مجری و گوینده، بازیگر تئاتر و تلویزیون، تحلیلگر امور اجتماعی، فرهنگی و سیاسی، دبیر مرکز علمی فرهنگی پرتو و البته یکی از خیّران منطقه ماست. این همه سابقه و فعالیت در «عزیز‌الله محمدی» ۳۷ساله جمع شده است؛ اما با این کارنامه درخشان تواضع زیادی دارد. اهالی شعر او را با مجموعه شعرهای «من امتدادم را می‌جویم»، «بسپار سر هر ثانیه عاشق باشم»، سفرنامه اربعینی «یک مرد پیاده» و دفتر شعر «مرده‌ها ایستاده راه می‌روند» می‌شناسند. می‌گوید: «هنوز هزاران راه نرفته دارم. از وقتی زندگی‌ام را با قرآن گره زده‌ام همه‌چیز برایم رنگ و بوی دیگری گرفته است.» شاید به همین دلیل ۳فرزندش هم شروع به حفظ قرآن کرده‌اند و حالا یک خانواده قرآنی دارد. فرهنگسرای اخلاق چند هفته پیش از محمدی به‌عنوان نخبه فرهنگی تجلیل کرد.

    دوباره پر می‌شوم از انتظار آمدنت
  • حماسه در سهند

   زهرا فراهانی- آرام‌آرام به هفته دفاع‌مقدس نزدیک می‌شویم. این ۸ سال دفاع جانانه هنوز هم باید گرامی داشته شود و هنوز هم باید درباره‌اش گفت و شنید تا برای آیندگان به یادگار بماند که جوانان این مرز و بوم چه‌ها کردند و چه حماسه‌ها آفریدند. دارالمؤمنین تهران نیز با ۲ هزار و ۴۰۰ شهید جزو مناطق پیشرو در دفاع‌مقدس است. به همین مناسبت، جوانان بسیجی منطقه نمایشگاهی را برای گرامیداشت این ایام تدارک دیده‌اند. این نمایشگاه قرار است که در بوستان سهند سر و سامان بگیرد. نگاهی به آنچه در این نمایشگاه با آن روبه‌رو خواهیم شد؛ انداخته‌ایم.

   حماسه در سهند
  • این گروه شگفت‌انگیز

   زهرا اردشیری- روی تابلو نوشته است: «خانه فرهنگ کوتاه‌قامتان» اما بلندقامتان هم جای خود را در این مرکز دارند. چند ماهی است اهالی خیابان ده حقی با مجموعه‌ای آشنا شدند که برای نخستین بار با مدیریت کوتاه‌قامتان اداره می‌شود. اینجا بلند و کوتاه در کنار هم می‌نشیند و البته خدمات جالبی به کوتاه‌قامتان ارائه می‌شود. چیزی که در این مرکز اهمیت دارد این است که بلند قامتان هم به مدیریت کوتاه‌قامتان بلندهمت اعتماد کنند.

    این گروه شگفت‌انگیز
  • خوشنویسی دل می‌خواهد نه استعداد

   زهرا اردشیری- سن و سالی ندارد اما کارنامه درخشانی از افتخارات را نصیب خود کرده است. در عمر کارهای هنری‌اش آنچه که بیشتر از هر چیز به چشم می‌خورد سال‌ها تدریس بی‌چشمداشت او به معلولان در مؤسسه رعد شرق است. سراغ «حسین عباس‌نیا» هنرمند خوشنویس و معرق‌کار هم‌محله‌ای رفتیم. کسی که اعتقاد دارد خوشنویسی یک هنر اصیل ایرانی است و نباید به فراموشی سپرده شود. از عباس‌نیا این روزها به‌عنوان نخبه فرهنگی در فرهنگسرای اخلاق تجلیل شد.

   خوشنویسی دل می‌خواهد نه استعداد
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   حق حاجی کمتر از شهادت نبود

   حق حاجی کمتر از شهادت نبود

   زهرا اردشیری- «قرار نبود حاج‌آقا آن روز مجلس برود. از صبح دلم شور می‌زد. خبر حمله‌‌‌ تروریستی به مجلس را که شنیدم گفتم دل‌شوره‌ام برای همین بوده اما خیالم راحت بود که حاجی امروز مجلس نرفته است. یکی از دوستان حاج‌آقا با من تماس گرفت. گفت: خبری از سیدمهدی نداری؟ گفتم: نه. مدام تماس می‌گرفتم ولی تلفن همراه حاج‌آقا در دسترس نبود. دوباره دوست حاجی تماس گرفت و گفت: شنیده‌ام سیدمهدی شهید شده است. دنیا روی سرم چرخید. از حال رفتم. اما در همان حال هم برای سیدمهدی خوشحال بودم. می‌گفتم: شهادت مبارکت باشد. حیف بود حاجی در بستر بیماری از دنیا برود. حق حاجی شهادت بود.» وقتی از همسرش حرف می‌زند بغض دارد. همه اهالی خانه بغض دارند. پشت حرف‌هایشان یک دنیا اشک نریخته هست و فریاد از گلو برنخاسته اما چه مرگی بالاتر از شهادت برای سیدمهدی که شهادت از خدا‌طلب کرده بود؟ به خانه شهید حجت‌الاسلام «سیدمهدی تقوی» شهید حمله‌‌‌ تروریستی در مجلس شورای اسلامی می‌رویم. «مریم السادات سماعی» همسرش از او برایمان روایت می‌کند. از کسی که اعتقاد دارد مرگی جز شهادت لیاقت او نبود.

  آرشیو
  • شب‌های پرستاره چهارصددستگاه

   زهرا فراهانی - مثل ‌اینکه نمی‌شود از گره خوردن نام محله چهارصددستگاه با آدم‌های معروف‌ و حسابی کوتاه آمد؛ چه آنهایی که اهل همین محله بوده‌ و اینجا بزرگ شده و پا گرفته‌اند و چه آنهایی که به بهانه‌های دیگر پا به این محله می‌گذارند و البته پا به معروف‌ترین خانه آن یعنی خانه‌موزه دکتر معین. حالا مسئولان این خانه‌موزه تصمیم گرفته‌اند ویژه‌برنامه‌هایی را به مناسبت سالروز تولد بزرگان موسیقی ایران تدارک ببیند. نخستین این ویژه‌برنامه‌ها جشنی در روز هفدهم شهریور ماه برای متولدان مرداد و شهریور بزرگان موسیقی ایران بود. نگاهی به این مراسم پرچهره و به‌یادماندنی می‌اندازیم.

   شب‌های پرستاره چهارصددستگاه
  • خداحافظی عمو انارفروش با مدرسه خاطـــــره‌ها

   زهرا فراهانی - دوباره مهرماه دارد از راه می‌رسد. راستی شما وقتی می‌خواهید خاطرات مدرسه‌تان را مرور کنید یاد چه چیزهایی می‌افتید؟ یاد بعضی از معلم‌های خاص و دوست‌داشتنی. یاد بعضی از معلمان جدی یا یاد مدیران یا بعضی از همکلاسی‌ها. خیلی از ما یاد مدیرانمان می‌افتیم و تا یکی، دو نفر از هم‌شاگردی‌ها را اتفاقی می‌بینیم، اول می‌پرسیم که فلان مدیر یا معاون را یادت هست! حالا که در آستانه مهرماه هستیم وقت را مغتنم شمرده و سراغ «حشمت‌الله امینی» رفته‌‌ایم. او نخستین سال بازنشستگی‌اش را طی می‌کند. خودش را آثار باستانی آموزش و پرورش منطقه می‌داند. همراه او و چند نفر از شاگردان قدیمی‌اش که حالا خودشان صاحب خانه و بچه و زندگی هستند سری به مدرسه قدیمی‌اش زده‌ایم.

    خداحافظی عمو انارفروش با مدرسه خاطـــــره‌ها
  • با هم به جنگ مشکلات می‌رویم

   زهرا اردشیری- شاید اگر در خیابان آنها را ببینید برای چند دقیقه بایستید و نگاهشان کنید؛ زوج کوتاه‌قامتی که دست در دست هم راه می‌روند و لبخند از لب‌هایشان محو نمی‌شود. زندگی آنها حالا حسرت خیلی‌هاست. افرادی که دست روی دست منتظر یک معجزه برای زندگی‌شان هستند. این ۲نفر خودشان دست به‌زانوی همتشان گرفتند و زندگی‌شان را ساختند و هیچ محدودیتی سر راه زندگی‌شان ندیدند. ۶ماهی می‌شود که با هم یا علی(ع) گفته‌ و زندگی‌شان را شروع کرده‌اند. آنها رؤیاهای زیادی برای زندگی مشترکشان دارند. در خانه فرهنگ کوتاه‌قامتان ایران سراغ «سعیده شهریاری» و «محمدباقر صدر» زوج کوتاه‌قامت رفتیم؛ آنان از آشنایی‌شان گفتند تا آرزوهایشان.

    با هم به جنگ مشکلات می‌رویم
  • فقط عشق به خدمت

   زهرا فراهانی‌ـ زهرا اردشیری- ۳۰ نفر هستند؛ اهل منطقه ما. داستان آشنایی‌شان جالب است. هسته اولیه یک گروه هم‌دانشگاهی بودند. بقیه اعضا مدتی بعد با دیدن فعالیت‌های این گروه آمدند. حالا دیگر همه آنها را می‌شناسند. جوانانی که تا فراغتی پیدا می‌کنند عازم سفر به محروم‌ترین روستاها می‌شوند. سفر برایشان سختی‌های زیادی دارد اما به قول خودشان با حال خوش مردم روستا و دل خودشان برابری می‌کند. امروز چندنفری جمع شده‌اند تا برنامه نهایی سفر را با هم در میان بگذارند. جمعشان صمیمی است؛ مثل خواهر و برادر. ساعت اعزامشان نیمه‌های شب است. با چندنفر از اعضای این گروه گفت‌وگو کرده‌ایم.

    فقط عشق به خدمت
  • تظاهرات کردیم مدرسه تعطیل شد!

   زهرا اردشیری - شاید جوانترها او را کمتر به یاد بیاورند، اما بزرگترها او را یکی از شمایل‌های تلویزیون پس از انقلاب می‌دانند؛ آنجا که به عنوان یک خانم، توانست به اجرا و گویندگی بپردازد و با اعتماد به نفس فراوان، پله‌های ترقی را طی کند. سودابه آقاجانیان، نه تنها متولد و بزرگ شده منطقه ماست، که حتی در این منطقه مدرسه‌داری و آموزگاری هم کرده است. فارغ‌التحصیل الهیات دانشگاه تهران که متولد ۱۳۴۱ است، البته تنها به اجرا بسنده نکرده و بازی در چند فیلم سینمایی همچون چشمان سیاه، فردا روز دیگری است، کوچه و موزه، جای امن و بر بال فرشتگان را نیز تجربه کرد؛ هرچند به روایت خودش، دوست دارد فقط در تلویزیون کار کند و صدا و سیما. آقاجانیان در سال ۶۰ ازدواج کرده و دو فرزند پسر نیز دارد. فرصتی دست داد تا با این مجری خوش برخورد تلویزیون دیداری تازه کنیم و خاطرات ناب محلی را مرور کنیم.

   تظاهرات کردیم مدرسه تعطیل شد!
  • ۳۶سال همراه و همدم اهالی

   زهرا اردشیری- در محله معروف بود به خوش‌زبانی. سید عبا به دوشی که کمتر کسی از ید طولانی‌اش در فعالیت‌های انقلابی و مذهبی‌اش خبر داشت. کمتر کسی می‌دانست که حجت‌الاسلام «سیدحسین مطهری فرد» معروف به «مطهری یزدی» فرزند «سید علی مطهری یزدی» داماد آیت‌الله «کفعمی» سال‌ها کنار امام خمینی(ره)‌ فعالیت‌های مذهبی‌ و انقلابی‌ انجام داده است. در نجف با او هم حجره بوده و سال‌ها در کشورهای دیگر آسیا برای تبلیغ دین اسلام به فعالیت پرداخته است. حجت‌الاسلام مطهری یزدی ۳۶ سال امامت جماعت مسجد خداداد در منطقه ما را برعهده داشت و چند هفته‌ای است که به علت بیماری جای خود را به روحانی دیگری داده است. برای عیادت و قدردانی از روزهای خدمت به مردم این منطقه به خانه‌اش رفتیم و او برای ما خاطرات خوبی تعریف کرد.

   ۳۶سال همراه و همدم اهالی
  • جشن سادات درخانه سیدحسین

   شکوه زین‌الدینی- کمی بالاتر از میدان نبی اکرم(ص) در یکی از کوچه‌های مجاور مسجد محله مهمان خانه سیدی می‌شویم که به‌واسطه مسجدی بودن و دست‌به‌خیری‌اش، حضور عاشقانه در جبهه‌های جنگ تحمیلی و درس دادن به بچه‌های همین حوالی در کسوت آموزگار نزد مردم منطقه محبوب شده است. سید و خانواده‌اش علاوه بر ارتباط خوب با اهالی قراری هر ساله با مردم عاشق اهل‌بیت(ع) دارند؛ قراری که روز عید غدیر در خانه‌شان با ذکر صلوات آغاز می‌شود و با خواندن آیاتی از قرآن، ذکر احادیث، دادن عیدی و بدرقه اهالی با دعای خیر به پایان می‌رسد. در آستانه این عید فرخنده و بزرگ، ما نیز مهمان خانه «سیدحسین احمدیان» شدیم تا عرض ارادت کنیم به سادات منطقه و گفت‌وگو کنیم با کسی که عشق به امیرالمؤمنین(ع) و خاندان مطهر ایشان را رمز همه داشته‌ها و ثروت معنوی زندگی‌اش می‌داند و معتقد است که برای عاقبت‌به‌خیری جوانان و خشنودی حضرت ولی‌عصر(عج)، این دوستی باید نسل به نسل در سینه شیعیان ریشه‌کند.

    جشن سادات درخانه سیدحسین
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  تهران سما
  همشهری آنلاین
  سامسونگ
  راهنما
  بانک ملت
  جاباما
  الو پیک
  بچه های آسمان

  چند رسانه ای

  راهنمای محله