• نبرد ستاره‌ها به یاد شهدای پلاسکو

   زهرا اردشیری- روزگاری منطقه ما مهد زمین‌های خاکی و ستاره‌های برخاسته از این زمین‌ها بود. هنوز هم گاهی رقابت‌هایی در زمین‌های خاکی باقیمانده برگزار می‌شود تا یاد و خاطره گذشته‌ها زنده نگه داشته شود. حالا هم برای تهیه گزارش به یکی از این رقابت‌ها آمده‌ایم. تماشای فوتبال لذت‌بخش است اما اگر بدانی این مسابقه به یاد شهدای آتش‌نشان پلاسکو برگزار شده است ذوق و شوقت از دیدن بازی بیشتر هم می‌شود. اینجا زمین چمن بوستان «هفتم‌تیر» است و قرار است اختتامیه مسابقات پیشکسوتان در محله «صاحب‌الزمان»(عج) برگزار شود. دورتادور زمین پر از افرادی است که دیدن مسابقه را از دست نداده‌اند و خود را از دور و نزدیک به اینجا رسانده‌اند. ما هم به تماشای مسابقه تیم هم‌محله‌ای «شهدای دولاب» و تیم پیشکسوتان «راد» از منطقه ۱۲ می‌نشینیم. مسابقه دلچسبی که در حضور آتش‌نشانان منطقه برگزار شده است.

   نبرد ستاره‌ها به یاد شهدای پلاسکو
  • خوش به حالت سید!

   زهرا فراهانی- انگار همین دیروز بود که خبر عملیات‌‌‌‌ تروریستی در پایتخت ایران در صدر اخبار جهان قرار گرفت و به دنبال آن خبر شهادت عزیزان هموطن ما دل تمامی ایرانیان را به درد آورد. انگار همین دیروز بود که از داغ نشسته بر دل خانواده‌های این شهیدان گفتیم و شنیدیم و نوشتیم و در تشییع پیکرشان با خانواده‌هایشان همراه شدیم. حالا ۴۰ روز از آن حادثه می‌گذرد و این داغ هنوز با ما و در دل ماست. هنوز زود است که این داغ را از یاد ببریم؛ هنوز زود است که خاطرات خانواده‌های شهدای این عملیات‌‌‌‌ تروریستی و خانواده شهید حجت‌الاسلام «سیدمهدی تقوی» را به فراموشی بسپاریم. به مناسبت نزدیک شدن به چهلمین روز شهادت سیدمهدی، یادواره‌ای از این شهید بزرگوار تقدیم شما می‌کنیم.

   خوش به حالت سید!
  • زنگ زورخانه از صدا نمی‌افتد

   زهرا اردشیری- نخستین عکس کودکی‌اش روی پشت‌بام همین زورخانه ثبت شده است. پسر ۳ ساله‌ای که کنار پدرش چمباتمه زده و خیره شده به دوربین. یادش نمی‌آید از کی به زورخانه آمده؛ چون در گود زورخانه بزرگ‌ شده و از روی دست تختی و طیب حاج رضایی مشق پهلوانی نوشته است. مرشد «علی‌اکبر طاهری» سردسته سومین نسل پهلوانان این منطقه است. پدرش و پدربزرگش از پهلوانان بنام تهران بودند. همان‌هایی که یک روز بنای زورخانه «شیر» را گذاشته‌اند. زورخانه‌ای که هنوز پابرجاست و سال تأسیس آن به ۱۳۰۴ برمی‌گردد. اما مرشد طاهری می‌گوید که در این سال زورخانه بازسازی شده است و اواخر قرن پیش پدربزرگش زورخانه را بنا کرده است. به زورخانه شیر در محله نبرد می‌رویم و پای صحبت مرشد طاهری می‌نشینیم. او می‌گوید: «رسم پهلوانی میان مردم امروز فراموش شده است.»

    زنگ زورخانه از صدا نمی‌افتد
  • نسل به نسل نیکوکاری

   رها فراهانی- قدیم‌ها در تهران مرسوم بود که نام برخی محله‌ها را به نام شخص یا خاندان بزرگی که در آنجا زندگی می‌کردند، می‌شناختند. این شناخت ناشی از اعتماد عمومی اهالی به آن خاندان یا شخصیت تأثیرگذار بود و اینکه با نوعی کدخدامنشی، امورات ریزودرشت محله را حل و فصل می‌کردند. هنوز در برخی محله‌های ریشه‌دار آثار برکت وجودی آنها را می‌توان یافت. یکی از این محله‌ها «مقداد» است که سال‌هاست ساکنان قدیمی و حتی جدید آن، فلکه دومش را با نام خاندان محرر می‌شناسند. خانواده‌ای دریادل که هرکدام به نحوی دستی در کار خیریه دارند و یاری‌رسان افراد نیازمند منطقه و محله هستند.

   نسل به نسل نیکوکاری
  • «اصفهانک» بهترین محله دنیاست

   زهرا اردشیری - او را می‌شناسید. بازیکن ریزنقش استقلالی که ۳ سالی می‌شود از دنیای حرفه‌ای فوتبال خداحافظی کرده و تا همین چند سال پیش هم ستاره استقلالی‌ها بود. کسی که هنوز هم تعصبش به تیم محبوبش مثال‌زدنی است و کمتر پیش می‌آید در بازی‌های تیمش در جایگاه تماشاچیان دیده نشود. فوتبالیستی که می‌گوید از زمین خاکی شروع کرد. جوانی که با پیکان سبزرنگش موقع رفتن به تمرین، مسافرکشی می‌کرد و بارها به‌خاطر علاقه‌اش به فوتبال تنبیه شد. گفت‌وگوی ما را با «مهدی امیرآبادی» ۳۸ ساله در مجموعه ورزشی یادگار امام(ره) بخوانید؛ فوتبالیست ملی‌پوش و کاپیتان سابق آبی‌پوش‌ها که نخستین بار در گفت‌وگو با همشهری محله خاطرات کودکی‌اش را بازگو می‌کند.

   «اصفهانک» بهترین محله دنیاست
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   حق حاجی کمتر از شهادت نبود

   حق حاجی کمتر از شهادت نبود

   زهرا اردشیری- «قرار نبود حاج‌آقا آن روز مجلس برود. از صبح دلم شور می‌زد. خبر حمله‌‌‌ تروریستی به مجلس را که شنیدم گفتم دل‌شوره‌ام برای همین بوده اما خیالم راحت بود که حاجی امروز مجلس نرفته است. یکی از دوستان حاج‌آقا با من تماس گرفت. گفت: خبری از سیدمهدی نداری؟ گفتم: نه. مدام تماس می‌گرفتم ولی تلفن همراه حاج‌آقا در دسترس نبود. دوباره دوست حاجی تماس گرفت و گفت: شنیده‌ام سیدمهدی شهید شده است. دنیا روی سرم چرخید. از حال رفتم. اما در همان حال هم برای سیدمهدی خوشحال بودم. می‌گفتم: شهادت مبارکت باشد. حیف بود حاجی در بستر بیماری از دنیا برود. حق حاجی شهادت بود.» وقتی از همسرش حرف می‌زند بغض دارد. همه اهالی خانه بغض دارند. پشت حرف‌هایشان یک دنیا اشک نریخته هست و فریاد از گلو برنخاسته اما چه مرگی بالاتر از شهادت برای سیدمهدی که شهادت از خدا‌طلب کرده بود؟ به خانه شهید حجت‌الاسلام «سیدمهدی تقوی» شهید حمله‌‌‌ تروریستی در مجلس شورای اسلامی می‌رویم. «مریم السادات سماعی» همسرش از او برایمان روایت می‌کند. از کسی که اعتقاد دارد مرگی جز شهادت لیاقت او نبود.

  آرشیو
  • قیمت‌ فرمانیه در دل پیروزی

   زهرا شهرابی- هر شهری یک منطقه اعیان‌نشین دارد، یک منطقه فقیرنشین و یک منطقه متوسط‌نشین. البته اینها با عدالت اجتماعی جور درنمی‍‌آید، ولی واقعیت تلخی است که وجود دارد و همین‌طور هم در اذهان جا افتاده است. با این توضیحات، منطقه ما غالباً متوسط‌نشین است. اما در همین منطقه متوسط‌نشین آپارتمان‌هایی با قیمت هر مترمربع ۱۱، ۱۲ میلیون تومان هم خرید و فروش می‌شود. باورتان می‌شود؟ ما هم باورمان نشد. به همین دلیل گشتی در منطقه زدیم و پرس و جو کردیم.

    قیمت‌ فرمانیه در دل پیروزی
  • این چراغ پربرکت هنوز روشن است

   شکوه زین‌الدینی- تقریباً کمتر بانوی خانه‌دار و سرپرست خانواده‌ای است که در خیابان «واضعی‌فرد» و محله «سرآسیاب» ساکن باشد و نام ۲ کارآفرین خوشنام این محله و کارگاه «سبزاندیشان» را نشنیده باشد. فعالیت کارآفرینان این تولیدی که با دستان خود برای بسیاری از بانوان که شرایط کار در کارگاه و بیرون خانه را ندارند کار را در منزلشان تحویل می‌دهند به‌نوعی یکی از دلایل خوشنامی و موفقیت آنها در منطقه شده است. درباره «زینت فراهانی» بانوی کارآفرین نمونه‌ای صحبت می‌کنیم که سال‌ها پیش بنا به مشکلات زندگی دست بر زانوی خود می‌گیرد و به تولید و ساخت جعبه هدیه و ساک‌های تبلیغاتی مشغول می‌شود. او پس‌از آن برای کمک به بانوانی مانند خود و اشتغالزایی آنها همتش را فزونی می‌بخشد و با همراهی و همفکری همکارش در این راه، برای بیش از ۸۰ بانوی کم‌بضاعت، سرپرست خانواده و علاقه‌مند به کار اشتغالزایی می‌کند. با او و «بهمن رمضانی» گفت‌و‌گو کردیم. آنها معتقدند که «کارآفرینی یعنی کار خیر». ایده‌های خوبی برای توسعه تولید دارند و امیدوارند با حمایت متولیان و مسئولان بتوانند آنها را تحقق بخشند.

   این چراغ پربرکت هنوز روشن است
  • نوای خوش قرآن‌خوانی حاج ضیاءالدین

   زهرا اردشیری- مغازه‌اش در خیابان «شکوفه» بیش از ۵۰ سال فعال است. همه او را می‌شناسند. با اسم کوچک، حاجی «ضیاء‌الدین» صدایش می‌کنند. کاسبی که اول‌ازهمه خوشرویی‌اش مشتری را جذب می‌کند و بعدازآن روایت و حدیث‌هایی که برای هر مشتری می‌گوید. «ضیاءالدین خلیلی» چند روز پیش توسط فرهنگسرای اخلاق به‌عنوان کاسب نمونه محله انتخاب شد. لوح تقدیرش را که در آن نامش را مقابل «کاسب، حبیب خدا» نوشته‌اند در دست می‌گیرد و می‌گوید: «این بزرگ‌ترین هدیه در ۷۵ سال زندگی‌ام است.»

   نوای خوش قرآن‌خوانی حاج ضیاءالدین
  • دورسیگار خط قرمز بکش!

   شکوه زین‌الدینی - همه‌ساله برنامه‌های مختلفی با هدف فرهنگسازی و منع مصرف سیگار در مناطق مختلف از جمله منطقه ما اجرا می‌شود. طی این برنامه‌ها فعالان حوزه سلامت به نحوی سعی می‌کنند با صحبت درباره مضرات دخانیات و اجرای برنامه‌های آموزشی و فرهنگی سعی در افزایش آگاهی شهروندان نسبت به لزوم داشتن جسم و جامعه سالم به دور از دخانیات دارند. در این بین هستند شهروندانی که دلسوزانه و به شیوه خودشان حامی مبارزه با دخانیات‌ هستند؛ کاسبان خوشنامی که در همین کوچه‌ها و خیابان‌ها زندگی می‌کنند. آنها به دخانیات نه گفته و تصمیم گرفته‌اند با سیگار نکشیدن و نفروختن‌ سیگار به‌ویژه به کودکان و نوجوانان به‌عنوان اثرپذیرترین قشر جامعه شهروندی الگو باشند. با این کاسبان نمونه که به تأیید وزارت بهداشت، اداره سلامت شهرداری و مردم منطقه سال‌هاست در محل کسبشان خبری از فروش سیگار نیست و به‌جایش شکلات و لبخند به اهالی هدیه می‌دهند و کامشان را شیرین می‌کنند بیشتر آشنا شوید.

   دورسیگار خط قرمز بکش!
  • خانه‌ای با صدها آرزو

   زهرا اردشیری - اسم شیرخوارگاه که می‌آید همه یک اسم به زبانشان می‌چرخد: «‌‌شیرخوارگاه آمنه» کمتر کسی می‌داند کنار ما، پشت دیوار‌های بلند ساختمان رنگی خیابان«۱۷شهریور» ۵۰، ۶۰ کودک کمتر از ۷ ساله نگهداری می‌شوند. شیرخوارگاهی که هرچند حتی نامش در منطقه هم گمنام است اما پناهگاه کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست زیادی است. به شیرخوارگاه «شبیر» می‌رویم. خانه‌ای برای کودکانی که حسرت خانه در دل دارند.

   خانه‌ای با صدها آرزو
  • آقای شاعر فقط ایرانی می‌فروشد

   زهرا فراهانی - خیّران و معتمدان محلی چشم‌وچراغ هر منطقه و محله‌ای هستند. حضورشان دلگرمی جوانان است. حال در نظر داشته باشید یکی از این خیّران معتمد، افتخاراتی در زمینه‌های فرهنگی و هنری در عرصه‌های بین‌المللی و کشوری نیز کسب کرده باشد. آن وقت می‌شود مرجع راهنمایی‌های هنری فرهنگی، امید حل اختلافات محلی، معتمد مشکلات شخصی و خلاصه راهنمای پیر و جوان در هر کاری. معمولاً این افراد نمی‌خواهند نام و نشانشان برسر زبان‌ها باشد تا ریا در کار خیرشان نباشد. اما ما دوست داریم آنها را بشناسیم و بشناسانیم تا دینی را که به گردن‌ ما در لطف و صفا بخشیدن به محله‌هایمان دارند ادا کرده‌ باشیم. یکی از آنها «نصرت‌الله بیگی» شاعر گمنام محله «دولاب» است.

    آقای شاعر فقط ایرانی می‌فروشد
  • آموزش کیش و مات به بچه‌ها

   زهرا اردشیری- به‌تازگی از مسابقات جهانی شطرنج کارگران در لتونی مدال برنز برگشته است. مدال برنزش برای ما همان طلای مسابقات جهانی است. چون تیم شطرنج ایران مدال طلای خود را واگذار کرد تا مقابل تیم رژیم صهیونیستی بازی نکند. «صادق محمودی» یکی از اعضای تیم‌ملی کارگران شطرنج ایران کسی است که در ۱۹سالگی شطرنج را شروع کرده و در ۲۰ سالگی مربی تیم شطرنج تهران شده است.

   آموزش کیش و مات به بچه‌ها
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله