• دردسرهای یک بورس پر سر و صدا

   رؤیا سلیمی- آنها همه جا هستند. انگار هیچ محدودیتی برایشان وجود ندارد. موتورسیکلت در خیابان‌های پر ازدحام منطقه ما چیزی شبیه به جاروی دسته بلند جادوگران است. راکبان این وسیله پرمخاطره با سوار شدن بر ترک آن هیچ حد و مرزی نمی‌شناسند. مثل آب خوردن چراغ قرمز چهارراه‌ها را رد می‌کنند، سرعت بالا دارند، خلاف جهت حرکت می‌کنند و عابران پیاده‌راه‌ها که هیچ، خودرو‌ها هم از دست آنها در امان نیستند. تشدید برخورد با راکبان متخلف این وسیله نقلیه روزبه‌روز بیشتر می‌شود. اما آمارها نشانگر این هستند که هنوز ‌درصد بالایی از تصادفات منجر به فوت و جرح مربوط به موتورسیکلت‌سواران است. این گزارش نیم نگاهی به دلایل تقاضای زیاد برای استفاده از موتور در منطقه ما و عواقب ناخوشایند آن برای شهر و شهروندان دارد.

   دردسرهای یک بورس پر سر و صدا
  • نوشت‌افزار ایرانی انتخاب اول مشتری

   هنگامه اصلانی- ماه شهریور که به نیمه می‌رسد بوی مهر همه جا را می‌دارد. روزهای پایانی اوقات فراغت تابستانی همیشه رنگ و بوی آماده شدن برای سال تحصیلی جدید را در خود دارد. در منطقه ‌ما بیش از ۶ هزار دانش‌آموز مشغول تحصیل هستند که این روزها بی‌درنگ باید کیف‌هایشان را با نوشت‌افزار مجهز کنند. چند سالی است که نمایشگاه‌هایی با عنوان نوشت‌افزار ایرانی و اسلامی با هدف‌‌‌ ترویج هویت و حمایت از تولید ملی در نزدیکی ماه مهر در منطقه‌ برگزار می‌شود. خوشبختانه استقبال از این نوشت‌افزار‌ها روز به روز در میان دانش‌آموزان بیشتر می‌شود و آنها خواهان نقش بستن چهره‌های محبوب ملی و انقلابی و شهیدان روی نوشت‌افزارهایشان هستند. در این گزارش با اماکن برپایی این نمایشگاه در منطقه‌ آشنا می‌شوید.

   نوشت‌افزار ایرانی انتخاب اول مشتری
  • فلکه‌ای که چهارگوش داشــت!

   حسن حسن‌زاده- در گذشته ساخت میدان‌ها یا همان فلکه‌های کوچک، نشانه آغاز توسعه و ‌آبادانی یک محله بودند. پیش از شروع هر‌کاری میدان کوچکی در اطراف یک زمین بایر ساخته می‌شد تا نقطه شروع‌‌ آبادانی و تولد یک محله جدید باشد. ماجرای فلکه چهارگوش هم ماجرای همین میدان‌ها و فلکه‌های کوچکی است که برای توسعه و‌‌ آبادانی یک محله ساخته شده و بعدها تبدیل به یکی از پاتوق‌های اصلی محله شده‌اند. این میان اما نامگذاری این فلکه که حالا دیگر شباهت زیادی با روزهای نخست ساختش ندارد ماجرای جالبی دارد. نامی که هنوز هم میان اهالی محله نیروی هوایی رواج دارد و آنها هنوز هم ۴ بوستان کوچک محله‌شان را با نام قدیمی‌اش یعنی فلکه چهارگوش می‌شناسند. در این گزارش سراغ اهالی و ساکنان قدیمی حوالی فلکه چهارگوش رفته و خاطره‌های روزهای نخست پا گرفتن محله و دلیل نامگذاری این میدان را با آنها دوره کرده‌ایم.

   فلکه‌ای که چهارگوش داشــت!
  • افتخارم این لـباس خادمی است

   حسن حسن‌زاده- وقتی مداحان جوان در حضور پیرغلامان و مداحان پیشکسوت در وصف مولا علی(ع) مدیحه می‌خوانند می‌توان شوق و ذوق استادی را که یک عمر برای موفقیت شاگردانش عرق ریخته و هر آنچه را در توان داشته برای سربلندی آنها در طبق اخلاق قرار داده است در چشم‌هایش دید. حاج «سید عطا هاشمی» یکی از مداحان، شاعران و پیرغلامان اهل‌بیت(ع) است که در طول ۶ دهه خادمی دستگاه اهل‌بیت(ع) شاگردان بسیاری را از مداحان جوان تا شعرای آیینی در هیئت‌های شرق تهران پرورش داده است. پیرغلام دلسوخته‌ای که می‌گوید تمام افتخارش در زندگی پوشیدن لباس خادمی اهل‌بیت(ع) و انتقال دانسته‌هایش به مداحان جوان‌تر است. هفته گذشته همزمان با برگزاری جشن عید سعید غدیر خم مراسم بزرگداشتی در هیئت «محبان الرضا»(ع) حسینیه صفا برگزار شد و در حضور جمع زیادی از مداحان و پیرغلامان اهل‌بیت(ع) از حاج سید عطا به پاس یک عمر خدمات خالصانه‌اش به جامعه مداحی کشور تجلیل شد.

    افتخارم این لـباس خادمی است
  • حمایت بزرگ با یک خرید کوچک

   حسین پیر علی- بازارچه‌های خوداشتغالی فضای مناسبی برای کسب و کار و ارائه محصولات به اقشار آسیب‌پذیر و به‌ویژه بانوان سرپرست خانوار داده است. در منطقه ما هم چند بازارچه خوداشتغالی با هدف حمایت از این گروه‌ها راه‌اندازی شده است. در این بازارچه‌ها بانوان هنرمندی که هرکدام در یک رشته هنری از خیاطی و عروسک‌سازی تا مجسمه سازی، آشپزی و حتی تولید دمنوش‌های گیاهی، عرقیات متنوع و... سررشته دارند محصولات خانگی‌شان را در معرض فروش قرار می‌دهند. اهالی محله‌ها هم به‌عنوان ضلع دیگر حمایت از بانوان سرپرست خانوار برای خودکفایی آنها قدمی برمی‌دارند و مایحتاج‌شان را از همین بازارچه‌ها تهیه می‌کنند. اگر تا به حال گذرتان به این بازارچه‌ها نیفتاده و از محصولاتی که در آنها ارائه می‌شود اطلاعی ندارید حتماً در این گزارش با ما همراه باشید. به همین بهانه سری به بازارچه‌های خوداشتغالی محله زاهد گیلانی زدیم و گزارشی از حال و هوای آنها تهیه کردیم.

    حمایت بزرگ با یک خرید کوچک
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   سیمای یک روحانی مبارز

   سیمای یک روحانی مبارز

   آیت‌الله «‌سید مهدی امینی محرر» مشهور به آیت‌الله «دروازه‌ای» فرزند دانشمند عالم گرانقدر، آیت‌الله «سید ابراهیم دروازه‌ای» بود. سید مهدی جوان در خانه‌ای لباس روحانیت پوشید که پیش از او پدرش، آیت‌الله ‌سید ابراهیم ...

  آرشیو
  • درس پهلوانی روی تشک کشتی

   حسن حسن‌زاده- در سالن کشتی مجموعه ورزشی فرات صدا به صدا نمی‌رسد. بچه‌هایی که بعضی از آنها تازه دوبنده کشتی به تن کرده‌اند و برخی هم با این سن و سال کم تجربه حضور در مسابقات استانی و کشوری و کسب مقام‌های قهرمانی متعدد را در کارنامه دارند مشغول تمرین فنون مختلف کشتی و آماده شدن برای مسابقات آینده هستند. مربی دلسوزی که سال‌هاست خود را وقف کشف و پرورش استعدادهای کشتی منطقه کرده، شش دانگ حواسش به تمرین بچه‌هاست. «منوچهر سیلابی» مربی سختکوش و مهربانی که بچه‌ها او را «آقا منوچهر» صدا می‌زنند در طول ۲۵ سال استعدادیابی و مربی‌گری کشتی در منطقه توانسته با تیم‌های کشتی آموزشگاه‌های منطقه در مسابقات استانی و کشوری مقام‌های بسیاری کسب کند. با او که علاوه بر مربیگری دوست و مشاور صمیمی بچه‌هاست گفت‌وگو کرده‌ایم.

   درس پهلوانی روی تشک کشتی
  • دردسر خریدهای عصرگاهی

   حسین پیرعلی- روز تعطیل و غیرتعطیل فرقی ندارد. کافی است عصر گذرتان به خیابان بلال حبشی و کوچه‌ها و خیابان‌های فرعی آن بیفتد. سر هرچهارراه و تقاطع کوچک و بزرگ این خیابان که نه، حالا دیگر تقریباً تمام این خیابان از تقاطع خیابان دماوند تا خیابان بوعلی در محاصره ترافیک است. اهالی و به‌ویژه ساکنان نزدیک این خیابان که به اصلی‌ترین راسته تجاری محله آشتیانی معروف است از کمبود جای پارک و صدای بوق ممتد خودروهای گرفتار در گره‌های ترافیکی این خیابان گلایه دارند. آنها راهکار حل این مشکل را علاوه بر تأمین پارکینگ واحدهای تجاری، نظارت بیشتر نهادهای مسئول و برخورد جدی‌تر با خودروهای متخلف می‌دانند. در این گزارش به درخواست اهالی محله آشتیانی سری به این خیابان شلوغ و پر رفت‌وآمد زدیم و از نزدیک ابعاد مشکلات ترافیکی این خیابان را بررسی کردیم.

    دردسر خریدهای عصرگاهی
  • ۱۱۰ خانواده بی بضاعت در پناه خدا

   حسن حسن‌زاده- صدای اذان که از گلدسته‌های مسجد در کوچه و خیابان‌های اطراف می‌پیچد کمتر دکانی را می‌شود در اطراف قدیمی‌ترین مسجد محله دید که باز باشد. رهگذران و افرادی که برای در امان ماندن از هیاهوی ترافیک و شلوغی خیابان ۳۰متری نیروی هوایی به سایه سار درختان فلکه چهارگوش پناه آورده‌اند هم آستین‌ها را بالا می‌زنند و برای وضو گرفتن و اقامه نمازجماعت راهی مسجد «علی‌بن‌ابیطالب»(ع) می‌شوند. عبادتگاهی که ماجرای ساخته شدنش قصه همدلی و مشارکت اهالی یک محله است. مسجدی که بیش از نیم قرن پیش زمینش را خودشان خریدند و محراب و گلدسته‌اش را هم خودشان ساختند. آنها سال ۱۳۹۲ یکبار دیگر دست در دست هم گذاشتند و قدیمی‌ترین مسجد محله‌شان را که در برهه‌های مختلف تاریخی از روزهای پیروزی انقلاب اسلامی تا ایام دفاع‌مقدس پناهگاه و خانه امیدشان بود نوسازی کردند. سری به قدیمی‌ترین مسجد محله نیروی هوایی زدیم و از تاریخچه، فعالیت‌ها و برنامه‌های مختلف آن گزارشی تهیه کردیم.

   ۱۱۰ خانواده بی بضاعت در پناه خدا
  • کتاب بخوان، معرفی کن، جایزه بگیر

   حسین پیرعلی: حوالی غروب زمین بازی شهرک شهید مهتدی مثل همیشه مملو از کودکان و نوجوان‌هایی است که این روزهای تعطیل تابستان را برای‌گذارندن اوقات فراغت و بازی با همسن و سال‌هایشان دورهم جمع می‌شوند. میان همهمه و خنده‌های از ته دل بچه‌ها حضور چند بانوی جوان که کتاب در دست با بچه‌ها مشغول گفت‌وگو هستند جالب توجه است. یکی که کتاب‌های رنگارنگ مخصوص کودکان را زیر بغل زده سراغ بچه‌های کم‌سن و سال‌تر می‌رود و دیگری هم به دنبال مخاطب مناسب با کتاب‌هایش می‌گردد. خودشان به این کار کتابخانه سیار می‌گویند. مدتی است که این دختران جوان همراه با «ملیحه فراهانی» معلمی که هدفش‌ ترویج کتابخوانی میان بچه‌های محله است هر جا که گروهی از بچه‌های شهرک حضور داشته باشند کتاب دست می‌گیرند و بچه‌ها را به خواندن کتاب تشویق می‌کنند. با فراهانی و همکاران جوانش درباره دغدغه اصلی آنها یعنی‌ ترویج کتاب و کتابخوانی در شهرک شهید مهتدی گفت‌وگو کرده‌ایم.

   کتاب بخوان، معرفی کن، جایزه بگیر
  • چـرتکه بازان زبردســـت

   حسن حسن‌زاده- کلاس که شروع می‌شود بچه‌ها با دقت به آموزش‌های خانم مربی گوش می‌دهند. جلو هرکدام از آنها یک چرتکه کوچک با چند مهره رنگی قرار دارد و با هرعددی که مربی اعلام می‌کند مهره‌های رنگی روی چرتکه را جابه‌جا می‌کنند. اینجا کلاس آموزش محاسبات ریاضی با چرتکه یا UCMAS مرکز خانه فرش میدان چایچی است. جایی که از مدتی پیش جمعی از کودکان و نوجوان‌های بااستعداد محله را دور هم جمع کرده و حالا چند نفری از بچه‌ها هم در مسابقات استانی و کشوری موفق به کسب رتبه‌های برتر شده‌اند. به همین بهانه گزارشی از حال و هوای کلاس و تقدیر از رتبه‌های برتر تهیه کردیم.

    چـرتکه بازان زبردســـت
  • پـسرم شد مـعلم و من شـاگـرد

   حسن حسن‌زاده- روزهایی که مغازه خلوت است و خبری از رفت‌وآمد مشتری‌ها نیست می‌نشیند روی صندلی مشرف به قاب عکس آقا جواد و سر درددلش باز می‌شود. آن حرف‌ها و رازهای پدری و پسری را که برای‌ ما بازگو نمی‌کند اما همین‌که اسم «جواد» را جلویش ببری دفترچه پر و پیمان خاطره‌هایش را باز می‌کند و قربان‌صدقه پسر شهیدش می‌رود. با خنده می‌گوید: «همیشه پسرها از پدرها یاد گرفته‌اند اما حاج ذبیح‌الله‌ که حالا ۸۰ سالش شده هنوز دارد از آن نوجوانی که وقتی شهید می‌شد ۱۶ سال بیشتر نداشت یاد می‌گیرد.» پدر شهید و کاسب مردمدار و خیر خیابان نیروی هوایی کسی است که یک محله روی انصافش قسم می‌خورند و خیلی‌ها به‌ویژه افراد کم‌بضاعت و خانواده‌های نیازمندی که سر ماه گذرشان به مغازه‌اش می‌افتد دلشان به دل دریایی‌اش گرم است. با حاج «ذبیح‌الله رضایی» کنار قاب عکس آقا جواد که لحظه‌ای از او دور نمی‌شود درست در همان دکانی که برای آخرین بار برای پسرش دست خداحافظی تکان داد گفت‌وگو کردیم و او هم از حاصل یک عمر کسب روزی حلال و درس‌هایی که می‌گوید از آقا جواد یاد گرفته برای ‌ما تعریف کرد.

    پـسرم شد مـعلم و من شـاگـرد
  • زمزمه آیات وحی برلب کودکان

   مریم تهوری- مسیر شعرسرایی‌اش از همان روزهایی تغییر کرد که مادرانه‌هایش را برای ۲خردسالش صرف می‌کرد. یا شاید بهتر است این‌طور بگوییم که «معصومه زرینه» این شاعر خوش‌ذوق محله شهید اسدی از همان دوره‌ای که برای کودکانش شعر می‌گفت مسیر شعر و شاعری‌اش را پیدا کرد. حالا سال‌هاست که زرینه لب به سرودن شعر باز نمی‌کند جز برای کودکان. اما در سال‌های اخیر اتفاق خوب دیگری هم در زندگی این شاعر جوان هم‌محله‌ای ما افتاد؛ آن هم حمایت سرای محله و چاپ و انتشار ۲ جلد از کتاب‌های شعر کودک او. به‌طوری که حالا خیلی از کودکان هم‌محله‌ای شاید این شاعر خوش قریحه را به اسم نشناسند اما به واسطه اشعارش به خوبی می‌شناسند. «پرسه در کوچه‌های شعر»، «آدم برفی» و «نغمه آیات» کتاب‌های چاپ شده این شاعر است. در یکی از همین روزها که شادی‌های کودکان نشاط و سرزندگی خاصی به سرای محله بخشیده بود سری به مهدکودک سرای محله شهید اسدی زدیم تا با این شاعر و فعالیت‌هایش و تأثیر اشعارش در میان کودکان بیشتر آشنا شویم.

   زمزمه آیات وحی برلب کودکان
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله