• سـال بی تو تحویل نمی شود عزیزم!

   حسین پیرعلی- روزهای پایانی سال، مزار شهدا حال و هوای دیگری دارد. خیلی‌ها کنار مزار معطر آنها سفره هفت‌سین می‌چینند و سال جدید را به امید شفاعت آن شهدای بزرگوار تحویل می‌کنند. فرصت خوبی بود تا همراه مادران شهدای منطقه سری به مزار شهدای گمنام میدان امام حسین(ع) بزنیم. کنار مزار عطرآگین آنها سفره بچینیم، دعا کنیم و امید به شفاعت آنها داشته باشیم. قرآن خواندن مادران شهدا و خاطره‌گویی آنها از فرزندان شهیدشان آنهم در کنار مزار آن ۵ شهید گمنام و حضور جالب توجه مردم و عزت و احترام آنها به مادران شهدا از زیباترین صحنه‌هایی بود که روزهای پایانی سال در قاب دوربین ما نقش بست.

    سـال بی تو تحویل نمی شود عزیزم!
  • بهار امتداد مهر است و دنباله امید

   مریم تهوری- «زمین دوباره بیدار شده، خوب که به لابه‌لای شاخه‌های خشک درخت‌ها دقت کنید جوانه‌های بهاری از همین روزهای آخر سال بهار به چشم می‌آیند. اینها را از همان روزهای اول اسفندماه می‌توان دید و حس کرد.» «ژاله صادقیان» گوینده قدیمی رادیو و تلویزیون با نوای پرمهرش و کسی که نوروز امسال هم شاهد اجرای دلنشین‌اش در برنامه‌های تلویزیونی دلنوازان و دل افروزان خواهیم بود این روزها با تمام وجود گوش شده و خودش را به صدای طبیعت سپرده است. می‌گوید: «فارغ از تمام هیاهوی شهر کمی گوش شوید. صدای بهار به گوش می‌رسد.»

   بهار امتداد مهر است و دنباله امید
  • تهران در نوروز شمال است و شمال، تهران!

   هنگامه اصلانی- «امیر غفار‌منش» درست همانی است که در فیلم‌ها و سریال‌ها می‌بینیم. مثل نقش‌آفرینی‌هایش ساده و صمیمی و البته خیلی بیشتر از آنها دوستداشتنی است. از آن دسته آدم‌هایی که به سادگی به اطرافیانش انرژی مثبت انتقال می‌دهد. تا دلتان بخواهد شوخی می‌کند و می‌خنداند اما در میان همین لبخند‌ها خیلی جدی از خودش و ما می‌خواهد حتی یک لحظه از عمرمان را بی‌معنا هدر ندهیم. غفارمنش از آن دسته هنرمندانی است که معنای زندگی را در مهرورزی و کمک به دیگران معنا می‌کند. او در نوروز عاشق تهران می‌شود و هیچ جوره هم حاضر نیست آن را ترک کند. او یک جمله معروف درباره تهران در روزهای عید دارد. می‌گوید: «در نوروز شمال تهران است و تهران شمال». اگر دوست دارید باقی حرف‌های جالب این هنرمند نام آشنای سینما و تلویزیون را بخوانید با این گزارش همراه شوید.

   تهران در نوروز شمال است و شمال، تهران!
  • عیدی ونـدادی ها تن پوش کودکان کار

   حسن حسن زاده- میان شلوغی‌های بازار شب‌عید، پیش از آنکه فکری برای خرید لباس نو برای خودشان کرده باشند آستین همت را بالا زدند و به قدر نشاندن لبخندی روی صورت کودکان کار، فکر تن‌پوش شب‌عید آنها هستند. جوان‌هایی که برای حمایت از کودکان‌کار دغدغه دارند و پس از راه‌اندازی یک پویش مردمی، ایده‌هایشان را برای ایجاد لحظات خوش برای کودکان‌کار عملی کرده‌اند این بار شانه به شانه هم می‌خواهند با خرید لباس‌های نو، دل کوچک و دریایی بچه‌های کار را شاد کنند. ما هم ساعتی با اعضای گروه «ونداد» که برخی از آنها ساکن محله «اشراقی» هستند همراه شدیم و تلاش کردیم گوشه‌ای از تلاش آنها برای ایجاد لحظاتی شاد برای کودکان‌کار را با شما قسمت کنیم.

    عیدی ونـدادی ها تن پوش کودکان کار
  • تمام سال یک طرف نوروز یک طرف

   مریم تهوری- «به نظر من که تمام سال یک طرف و بهار با نوروز خاطره انگیزش هم یک طرف آنقدر که این عید شیرین و باشکوه است همه خستگی یک سال کار و تلاش و استرس را از تن آدم بیرون می‌کند که دیگر جایی برای غم و ناراحتی باقی نمی‌گذارد.» «مرتضی طلایی» نایب رئیس شورای‌ اسلامی شهر تهران هم مانند هر شهروند دیگری روزهای پایانی سال تمام تلاشش این است که تمام کارهای عقب افتاده را طوری رتق و فتق کند که دیگر در روزهای اول سال جز بودن در کنار خانواده دغدغه‌ای برایش باقی نماند. هرچند به قول خودش تا زمانی که مسئولیت دارید هر لحظه باید در فکر رسیدگی به امور شهروندان باشید. در گشت‌وگذار طلایی در بازارچه شهرستانی شاهد بودیم که این عضو محبوب شورای‌ اسلامی شهر چطور در هنگام خرید هم با اهالی محله‌های قدیمی‌مان خوش‌وبش می‌کند و به حرف دلشان با دقت تمام گوش می‌دهد و قول مساعدت از زبانش نمی‌افتد. حاصل این گفت‌وگو و بازارچه‌گردی در این گزارش آمده است.

   تمام سال یک طرف نوروز یک طرف
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   نام او به ماه محرم گره خورد

   نام او به ماه محرم گره خورد

   حسن حسن زاده - سال‌های دهه ۴۰ بود. سینما رونقی چشمگیر داشت. هر شب مقابل گیشه می‌توانستی صف‌های طولانی مشتاقان فیلم را ببینی که در هیاهویی تمام نشدنی منتظر ورود به سالن‌ها بودند. سینما رنگین‌کمان تنها سینمای حوالی خیابان دماوند، لحظه‌ای خلوتی به خود نمی‌دید. سئانس فیلم‌ها که شروع و تمام می‌شد جمعیت مشتاقی آماده رفتن به سالن‌ها یا خارج شدن از سینما می‌شدند. سینما پارکینگ بزرگی داشت که خیال مراجعه‌کنندگان را راحت می‌کرد.

  آرشیو
  • شوق ۵ تومانی های تا نخورده

   مریم تهوری- «عید که می‌شد سرتاپایم نونوار می‌شد. سال که تحویل می‌شد لباس‌هایم را می‌پوشیدم و دم در خانه می‌ایستادم تا همسایه‌ها و خلاصه هر کسی که از مقابل خانه ما رد می‌شدند ببینند مرجانه حسابی نونوار کرده و برایم ذوق کنند.» «مرجانه گلچین» هنرمند نام آشنایی تلویزیون و سینما پس از گذشت تمام این سال‌ها هنوز هم دم دمای عید ذوق دارد و خانه‌تکانی را اولویت برنامه‌های آخر سالش قرار می‌دهد. او می‌گوید فقط با برنامه‌ریزی می‌توان سختی کارهای روزمره و اهداف دور و نزدیک را کمتر کرد. به همین دلیل نظم و برنامه‌ریزی را در روزهای شلوغ و پرهیاهوی اسفند ماه هم گم نمی‌کند و پیشنهادش این است که شما هم برنامه‌ریزی را پیش هر قدمتان قرار دهید تا به هدف‌تان نزدیک‌تر شوید و برای برنامه‌ریزی چه فصلی بهتر از بهار؟

   شوق ۵ تومانی های تا نخورده
  • کیفیت زندگی در محله را بالا می بریم

   حسن حسن زاده- شهردار منطقه این روز‌ها سر شلوغی دارد. بازدید از پیشرفت فیزیکی طرح‌ها هم ساعت‌هایی از وقت روزانه‌اش را می‌گیرد. با همه این حرف‌ها وقتی از او خواستیم پاسخگوی سؤال‌های حوزه کاری‌اش باشد به سادگی میزبان ما شد. قرار است در سال جدید شاهد پیشرفت تعداد سرانه‌ها و امکانات در محله‌هایی باشیم که کمبود‌های بیشتری در دل خود دارند. «نرگس معدنی‌پور» با صمیمیت همیشگی‌اش به سؤال‌های خودمانی ‌ما جواب داد و گفت: «خلوتی تهران را در نوروز دوست دارد و حتماً برنامه‌هایش را طوری تنظیم می‌کند که چند روز از تعطیلات را در پایتخت بماند و از هوای پاک و آرامش آن همراه خانواده‌اش لذت ببرد.»

   کیفیت زندگی در محله را بالا می بریم
  • یک بخشش ســــاده

   در هر خانه‌ای و به‌خصوص کنج هر گنجه و کمدی همیشه وسایلی داریم که شاید حتی مدت‌هاست که فراموش‌شان کرده‌ایم. یک روز با این تصور که به کارمان می‌آید خریده‌ایم و بعد هم در همان جعبه در کمد گذاشته‌ایم و هیچ‌وقت هم سراغ‌شان نرفته‌ایم. فقط هر وقت که تصمیم گرفته‌ایم از خانه‌ای به خانه دیگر نقل مکان کنیم این بار اضافه را به دوش کشیده‌ایم. البته در این میان هستند کسانی که نگاه متفاوت‌تری نسبت به وسایل زندگی‌شان دارند و وقتی متوجه می‌شوند که به وسیله‌ای نیاز ندارند خیلی زود آن را به دست خانواده‌ای نیازمند می‌رسانند حالا چند سالی است که شهرداری تهران هم با ایجاد سامانه‌ای طرح هبه را راه‌اندازی کرده است. این سامانه در طول سال و به‌طور خاص‌تر در روزهای پایانی سال به‌صورت آماده‌باش مشغول تحویل گرفتن کمک‌های مردمی و توزیع در میان خانواده‌های نیازمند هستند. اگر تا به حال با فعالیت این سامانه آشنایی نداشته‌اید خوب است تا پایان این گزارش با ما باشید.

   یک بخشش ســــاده
  • به دستورامام(ره) ساخت این مسجد سرعت گرفت

   ماجرای ساخت مسجدجامع امام صادق(ع)، قصه همبستگی و مشارکت اهالی یک محله برای ساخت مسجد است. وقتی که ساکنان نخست محله برای برگزاری مراسم مذهبی و اقامه نمازجماعت نیاز به مسجد داشتند همگی دست به دست هم دادند و نخستین مسجد محله تهران شرق را بنا کردند. مسجدی که در ایام پیروزی انقلاب اسلامی ایران با هزینه‌های مردمی بنا شد امروز هم یکی از فعال‌ترین مساجد منطقه به‌ویژه در برنامه‌های فرهنگی است. جایی که حضور پرشور و حداکثری اهالی محله در برنامه‌های مختلف آن از اقامه نمازهای یومیه تا مراسم و مجالس مذهبی در مناسبت‌های مختلف، این پایگاه فرهنگی و مذهبی را تبدیل به یکی از مساجد کم‌نظیر منطقه کرده است. به همین بهانه سری به این مسجد قدیمی زدیم و گزارشی از تاریخچه، فعالیت‌ها و برنامه‌های دیروز و امروز مسجدجامع امام صادق(ع) که هنوز هم تنها مسجد تهران شرق است تهیه کردیم.

    به دستورامام(ره) ساخت این مسجد سرعت گرفت
  • می‌گفتند دعا کن شــــــهید شویم

   گوشه اتاق کنار سجاده و قرآنش نشسته است. سال‌هاست که دیگر از سر صبح تا تنگ غروب پایش را از خانه بیرون نمی‌گذارد. نه ریه‌هایش دیگر تاب این هوای سنگین و دود گرفته را دارد و نه پایی برای قدم زدن. سرش را به هر طرف اتاق که می‌چرخاند نگاهش به نگاه محسن و حسنش گره می‌خورد که سال‌هاست چهره متبسم‌شان قاب گرفته شده است.

    می‌گفتند دعا کن شــــــهید شویم
  • قهرمانی درهمین نزدیکی

   دور از واقعیت نیست اگر بگوییم روزی که سراهای محله یکی یکی راه‌اندازی شدند و مدیران شهرداری اداره امور فرهنگی و آموزشی را به شهروندان سپردند شاید تصور نمی‌کردند که سراهای محله مثل امروز بتوانند برخی امور آموزشی را در زمینه‌های ورزشی و هنری جدی دنبال کنند که حتی جای برخی مراکز حرفه‌ای و باسابقه در این‌گونه امور را بگیرند. نمونه‌اش همین سرای محله «نیروی هوایی» که طی ۲، ۳سال اخیر میزبان تیم تکواندو دختران است و هر سال هم خبر قهرمانی‌های انفرادی و تیمی‌شان در کشور سر و صدای زیادی به پا می‌کند. «اعظم درستی» همراه اعضای تیمش روزهای زوج در سالن ورزشی سرای محله نیروی هوایی در سطح قهرمانی تمرین می‌کند. او امیدوار است که به‌زودی تعدادی از بچه‌های تکواندوکار منطقه راهی تیم‌ملی دختران شوند. این هفته باخبر شدیم بعضی تکواندوکاران محله نیروی هوایی مدال‌های نقره و برنز کشوری را به محله ما آورده‌اند. به همین مناسبت با مربی و اعضای این تیم در سرای محله به گفت‌وگو نشستیم.

   قهرمانی درهمین نزدیکی
  • بــرکت زیرگلـدسته ها

   حسین پیرعلی- مسجد «قدس» نماد همدلی و مشارکت اهالی برای ساخت سنگری است که چه در روزهای پرالتهاپ پیروزی انقلاب اسلامی و چه در ایام دفاع مقدس یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های مذهبی، فرهنگی و مبارزاتی خیابان پیروزی بود. مسجدی که بیش از ۵۵ از تأسیس آن می‌گذرد و در تمام این سال‌ها حضور پرشور و حداکثری اهالی محله در برنامه‌های مختلف آن، از اقامه نمازهای یومیه تا مراسم و مجالس مذهبی در مناسبت‌های مختلف، این پایگاه فرهنگی و مذهبی خیابان پیروزی را تبدیل به یکی از مساجد کم‌نظیر منطقه کرده است. به همین بهانه سری به این مسجد قدیمی زدیم و در گفت‌وگو با نمازگزاران قدیمی مسجد، گزارشی از تاریخچه، فعالیت‌ها و برنامه‌های دیروز و امروز این سنگر قدیمی که تأثیر زیادی در استقبال خوب اهالی از برنامه‌های مختلف آن داشته، تهیه کردیم.

    بــرکت زیرگلـدسته ها
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله