• هنوز سرقولمان هستیم

   حسن حسن‌زاده- فروش کالای ایرانی انگار دیگر سرقفلی مغازه‌شان شده است. ماجرای ۱۰ سال و ۲۰ سال هم نیست. این رسم حالا دیگر بیش از ۷۰ سال در خانواده آنها قدمت دارد. از همان روزی که مرحوم حاج «میرخلیل» وارد صنف لوازم خانگی شد تا همین حالا که نوه‌اش اداره فروشگاه را برعهده دارد ویترین مغازه آنها رنگ هیچ جنس خارجی را به خود ندیده است. آنها نه تنها برای سود بیشتر هیچ‌گاه سراغ فروش کالای خارجی نرفته‌اند بلکه از دیرباز فروشگاه کوچکشان پاتوق افراد کم درآمد و خیّرانی است که می‌خواهند برای نوعروسان کم‌بضاعت جهیزیه تهیه کنند. در این گزارش سراغ حاج «میرحسین» و «سید امیر مهدی سیدی‌نژاد» رفته‌ایم. پدر و پسری که در فروشگاه لوازم خانگی‌شان فقط جنس ایرانی می‌فروشند و اهالی محله و مشتریان را هم با فرهنگ خرید کالای ایرانی آشنا می‌کنند.

   هنوز سرقولمان هستیم
  • برسد به دست همکلاسی‌ام

   حسن حسن‌زاده- هر سال در آستانه شروع سال تحصیلی جدید و باز شدن مدرسه‌ها بچه‌ها به شوق پوشیدن لباس نو مدرسه، خریدن کیف‌های رنگارنگ، شهریور را به مهر می‌رسانند. البته هستند دانش‌آموزان کم‌بضاعت و نیازمندی که مثل دیگر همکلاسی‌ها دلشان برای بوی دفتر و کتاب نو لک زده اما هر سال مهر ماه که از راه می‌رسد به جای حل تمرین کتاب‌های درسی سال جدید در دفترهای نو صبوری و شاید هم حسرت را تمرین می‌کنند. مهربانی اما هنوز هم در پسکوچه‌های محله‌های قدیمی راهش را به سمت مدرسه پیدا می‌کند. همسایه‌ها دست به دست هم می‌دهند تا دانش‌آموزان نیازمند محله هم از طعم شیرین پوشیدن کیف و کفش نو، نوشتن در دفترهایی که بوی نو بودن می‌دهد محروم نمانند. اهالی محله شهید اسدی امسال در آستانه شروع سال تحصیلی جدید با همکاری خیریه‌های محلی خنده را بر لب‌های ۱۰۰ دانش‌آموز کم‌بضاعت محله نشاندند. بعضی‌ها هم برای بسته‌بندی و توزیع نوشت‌افزار میان دانش‌آموزان وقت گذاشتند تا از این قافله عقب نمانند.

   برسد به دست همکلاسی‌ام
  • محفل بی ریای اهـالی صــفا

   حسن حسن‌زاده- اهالی محله‌های غربی منطقه به‌ویژه ساکنان خیابان‌های اقبال لاهوری و صفا بار‌ها در مناسبت‌های مختلف مهمان حسینیه «حضرت علی اکبر»(ع) و هیئت خاطره‌انگیز «محبان‌الرضا»(ع) بوده‌اند. هیئتی که این روز‌ها و همزمان با آغاز ماه محرم مملو از...

   محفل بی ریای اهـالی صــفا
  • باز هم زیر سقف کلاس های فرسوده

   حمیدرضا بوجاریان- منطقه ما رکورددار مدارس فرسوده است. این واقعیتی است که بیش از ۱۰ سال دغدغه آن دسته از مدیرانی شده است که پیامدهای نبود فضای آموزشی استاندارد را درک می‌کنند. مدارس منطقه سازه آموزشگاهی هم ندارند و در واقع خانه‌هایی با متراژ بالا بوده‌اند که تبدیل به مدرسه شده‌اند. آموزش و پرورش، مجمع خیّران مدرسه‌ساز و شهرداری منطقه اضلاع مثلثی هستند که می‌توانند در رفع این معضل کارایی داشته باشند. تابستان همیشه فصلی برای نونوار کردن فضاهای آموزشی است. اما متولیان این نهادها همچنان به نبود زمین مناسب برای ساخت مدرسه در دل محله‌ها اشاره می‌کنند و این‌طور که پیداست دانش‌آموزان نمونه محله‌های ما در سال تحصیلی بعدی هم باید نیمی از روزشان را در همین خانه مدرسه‌ها سر کنند. درکنار این معضل گل درشت منطقه فقدان و نبود مدرسه‌ای در محله سرخه‌حصار هنوز باعث گله و شکایت اهالی این محله بزرگ است. در این گزارش خواسته‌های اهالی در این موارد را از نو مطرح کرده و برای گرفتن پاسخ سراغ مسئولان رفته‌ایم.

   باز هم زیر سقف کلاس های فرسوده
  • کاری کوچک برای ترویج حجاب

   حسن حسن‌زاده- می‌گوید‌‌‌ ترویج فرهنگ حجاب و به‌ویژه حجاب برتر انگیزه و یکی از اهداف اصلی‌اش از ورود به عرصه تولید است. کارآفرین جوانی که مستقیم و غیرمستقیم برای چند نفر از بانوان هنرمند محله‌اش اشتغالزایی کرده حالا فروشگاه کوچکی دارد که بخشی از محصولاتش را از انواع و اقسام مقنعه، چادر، مانتو و... با کمک همان بانوان هنرمند تولید می‌کند و روی ویترین مغازه قرار می‌دهد. او با راه‌اندازی این فروشگاه کوچک با یک تیر دو نشان زده است. هم با طراحی و تولید انواع چادرها و مانتوهایی که براساس الگوهای ایرانی‌ـ اسلامی طراحی شده کارآفرینی کرده و هم با ایده‌های تازه‌اش برای‌‌‌ ترویج فرهنگ حجاب مشارکت اهالی محله را هم جلب کرده است. خانم‌های هم‌محله‌ای چادرهای کهنه را تحویل آقا مهدی می‌دهند و او هم چادرها را پس از ترمیم و شست‌وشو با کمک خیّران دیگر به مناطق محروم ارسال می‌کند. می‌گوید هدفش از این کار دسترسی آسان‌تر بانوان محجبه محله‌اش به پوشاک حجاب و کمک به افراد نیازمندی است که توان مالی کافی برای تهیه چادر نو ندارند. گفت‌وگوی ما را با «مهدی واعظی» کارآفرین جوان محله شورا بخوانید.

   کاری کوچک برای ترویج حجاب
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   سیمای یک روحانی مبارز

   سیمای یک روحانی مبارز

   آیت‌الله «‌سید مهدی امینی محرر» مشهور به آیت‌الله «دروازه‌ای» فرزند دانشمند عالم گرانقدر، آیت‌الله «سید ابراهیم دروازه‌ای» بود. سید مهدی جوان در خانه‌ای لباس روحانیت پوشید که پیش از او پدرش، آیت‌الله ‌سید ابراهیم ...

  آرشیو
  • گذر از تاریکی

   حسن حسن‌زاده- «اعتیاد بیماری مرموزی است. هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند برای همیشه از دست آن در امان است.» اینها را «علیرضا صالحی» می‌گوید. جوان ۳۲ ساله و خوش‌پوش محله آشتیانی که امروز نه در ظاهر و نه در رفتار شباهتی با آن شخصی ندارد که ۱۲ سال درگیر مصرف موادمخدر بود. علی آقا اما حالا ۸ سالی می‌شود که به قول خودش زندگی جدیدی را شروع کرده و با لبخندهای همیشگی و مشاوره‌های دلسوزانه‌اش تا به امروز افراد زیادی را از دام اعتیاد نجات داده است. قصه علی آقا ماجرای عزم و اراده آهنی برای جبران گذشته است. گذشته‌ای که می‌گوید به خاطر اعتیاد پر از تنهایی و تاریکی شده بود. حالا اما او چند سالی است که با راه‌اندازی یکی از کمپ‌های ترک اعتیاد نمونه شهر، زمینه پاکی و رهایی خیلی‌ها را فراهم کرده و در همین چند سال برای بسیاری از آنها شغل فراهم کرده است. در این گزارش قصه زندگی صالحی را از تاریک‌ترین روزهای مصرف موادمخدر تا راه‌اندازی مرکز ترک اعتیاد و تلاش برای کمک به مصرف‌کنندگان موادمخدر می‌خوانید.

   گذر از تاریکی
  • دردسرهای یک بورس پر سر و صدا

   رؤیا سلیمی- آنها همه جا هستند. انگار هیچ محدودیتی برایشان وجود ندارد. موتورسیکلت در خیابان‌های پر ازدحام منطقه ما چیزی شبیه به جاروی دسته بلند جادوگران است. راکبان این وسیله پرمخاطره با سوار شدن بر ترک آن هیچ حد و مرزی نمی‌شناسند. مثل آب خوردن چراغ قرمز چهارراه‌ها را رد می‌کنند، سرعت بالا دارند، خلاف جهت حرکت می‌کنند و عابران پیاده‌راه‌ها که هیچ، خودرو‌ها هم از دست آنها در امان نیستند. تشدید برخورد با راکبان متخلف این وسیله نقلیه روزبه‌روز بیشتر می‌شود. اما آمارها نشانگر این هستند که هنوز ‌درصد بالایی از تصادفات منجر به فوت و جرح مربوط به موتورسیکلت‌سواران است. این گزارش نیم نگاهی به دلایل تقاضای زیاد برای استفاده از موتور در منطقه ما و عواقب ناخوشایند آن برای شهر و شهروندان دارد.

   دردسرهای یک بورس پر سر و صدا
  • نوشت‌افزار ایرانی انتخاب اول مشتری

   هنگامه اصلانی- ماه شهریور که به نیمه می‌رسد بوی مهر همه جا را می‌دارد. روزهای پایانی اوقات فراغت تابستانی همیشه رنگ و بوی آماده شدن برای سال تحصیلی جدید را در خود دارد. در منطقه ‌ما بیش از ۶ هزار دانش‌آموز مشغول تحصیل هستند که این روزها بی‌درنگ باید کیف‌هایشان را با نوشت‌افزار مجهز کنند. چند سالی است که نمایشگاه‌هایی با عنوان نوشت‌افزار ایرانی و اسلامی با هدف‌‌‌ ترویج هویت و حمایت از تولید ملی در نزدیکی ماه مهر در منطقه‌ برگزار می‌شود. خوشبختانه استقبال از این نوشت‌افزار‌ها روز به روز در میان دانش‌آموزان بیشتر می‌شود و آنها خواهان نقش بستن چهره‌های محبوب ملی و انقلابی و شهیدان روی نوشت‌افزارهایشان هستند. در این گزارش با اماکن برپایی این نمایشگاه در منطقه‌ آشنا می‌شوید.

   نوشت‌افزار ایرانی انتخاب اول مشتری
  • فلکه‌ای که چهارگوش داشــت!

   حسن حسن‌زاده- در گذشته ساخت میدان‌ها یا همان فلکه‌های کوچک، نشانه آغاز توسعه و ‌آبادانی یک محله بودند. پیش از شروع هر‌کاری میدان کوچکی در اطراف یک زمین بایر ساخته می‌شد تا نقطه شروع‌‌ آبادانی و تولد یک محله جدید باشد. ماجرای فلکه چهارگوش هم ماجرای همین میدان‌ها و فلکه‌های کوچکی است که برای توسعه و‌‌ آبادانی یک محله ساخته شده و بعدها تبدیل به یکی از پاتوق‌های اصلی محله شده‌اند. این میان اما نامگذاری این فلکه که حالا دیگر شباهت زیادی با روزهای نخست ساختش ندارد ماجرای جالبی دارد. نامی که هنوز هم میان اهالی محله نیروی هوایی رواج دارد و آنها هنوز هم ۴ بوستان کوچک محله‌شان را با نام قدیمی‌اش یعنی فلکه چهارگوش می‌شناسند. در این گزارش سراغ اهالی و ساکنان قدیمی حوالی فلکه چهارگوش رفته و خاطره‌های روزهای نخست پا گرفتن محله و دلیل نامگذاری این میدان را با آنها دوره کرده‌ایم.

   فلکه‌ای که چهارگوش داشــت!
  • افتخارم این لـباس خادمی است

   حسن حسن‌زاده- وقتی مداحان جوان در حضور پیرغلامان و مداحان پیشکسوت در وصف مولا علی(ع) مدیحه می‌خوانند می‌توان شوق و ذوق استادی را که یک عمر برای موفقیت شاگردانش عرق ریخته و هر آنچه را در توان داشته برای سربلندی آنها در طبق اخلاق قرار داده است در چشم‌هایش دید. حاج «سید عطا هاشمی» یکی از مداحان، شاعران و پیرغلامان اهل‌بیت(ع) است که در طول ۶ دهه خادمی دستگاه اهل‌بیت(ع) شاگردان بسیاری را از مداحان جوان تا شعرای آیینی در هیئت‌های شرق تهران پرورش داده است. پیرغلام دلسوخته‌ای که می‌گوید تمام افتخارش در زندگی پوشیدن لباس خادمی اهل‌بیت(ع) و انتقال دانسته‌هایش به مداحان جوان‌تر است. هفته گذشته همزمان با برگزاری جشن عید سعید غدیر خم مراسم بزرگداشتی در هیئت «محبان الرضا»(ع) حسینیه صفا برگزار شد و در حضور جمع زیادی از مداحان و پیرغلامان اهل‌بیت(ع) از حاج سید عطا به پاس یک عمر خدمات خالصانه‌اش به جامعه مداحی کشور تجلیل شد.

    افتخارم این لـباس خادمی است
  • حمایت بزرگ با یک خرید کوچک

   حسین پیر علی- بازارچه‌های خوداشتغالی فضای مناسبی برای کسب و کار و ارائه محصولات به اقشار آسیب‌پذیر و به‌ویژه بانوان سرپرست خانوار داده است. در منطقه ما هم چند بازارچه خوداشتغالی با هدف حمایت از این گروه‌ها راه‌اندازی شده است. در این بازارچه‌ها بانوان هنرمندی که هرکدام در یک رشته هنری از خیاطی و عروسک‌سازی تا مجسمه سازی، آشپزی و حتی تولید دمنوش‌های گیاهی، عرقیات متنوع و... سررشته دارند محصولات خانگی‌شان را در معرض فروش قرار می‌دهند. اهالی محله‌ها هم به‌عنوان ضلع دیگر حمایت از بانوان سرپرست خانوار برای خودکفایی آنها قدمی برمی‌دارند و مایحتاج‌شان را از همین بازارچه‌ها تهیه می‌کنند. اگر تا به حال گذرتان به این بازارچه‌ها نیفتاده و از محصولاتی که در آنها ارائه می‌شود اطلاعی ندارید حتماً در این گزارش با ما همراه باشید. به همین بهانه سری به بازارچه‌های خوداشتغالی محله زاهد گیلانی زدیم و گزارشی از حال و هوای آنها تهیه کردیم.

    حمایت بزرگ با یک خرید کوچک
  • درس پهلوانی روی تشک کشتی

   حسن حسن‌زاده- در سالن کشتی مجموعه ورزشی فرات صدا به صدا نمی‌رسد. بچه‌هایی که بعضی از آنها تازه دوبنده کشتی به تن کرده‌اند و برخی هم با این سن و سال کم تجربه حضور در مسابقات استانی و کشوری و کسب مقام‌های قهرمانی متعدد را در کارنامه دارند مشغول تمرین فنون مختلف کشتی و آماده شدن برای مسابقات آینده هستند. مربی دلسوزی که سال‌هاست خود را وقف کشف و پرورش استعدادهای کشتی منطقه کرده، شش دانگ حواسش به تمرین بچه‌هاست. «منوچهر سیلابی» مربی سختکوش و مهربانی که بچه‌ها او را «آقا منوچهر» صدا می‌زنند در طول ۲۵ سال استعدادیابی و مربی‌گری کشتی در منطقه توانسته با تیم‌های کشتی آموزشگاه‌های منطقه در مسابقات استانی و کشوری مقام‌های بسیاری کسب کند. با او که علاوه بر مربیگری دوست و مشاور صمیمی بچه‌هاست گفت‌وگو کرده‌ایم.

   درس پهلوانی روی تشک کشتی
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  تهران سما
  همشهری آنلاین
  سامسونگ
  راهنما
  بانک ملت
  جاباما
  الو پیک
  بچه های آسمان

  چند رسانه ای

  راهنمای محله