• این نــذر ادامه دارد

   حسن حسن‌زاده- ۳ سالی از تخریب و شروع عملیات نوسازی کتابخانه «باباطاهر» در محله «آشتیانی» گذشته اما هنوز هم خبری از پایان کار و بازگشایی دوباره این کتابخانه نیست. مکانی که در همه ایام هفته، میزبان جمعیت زیادی از دانش‌آموزان، دانشجویان و علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی حتی از محله‌ها و مناطق مجاور بود. با شروع عملیات نوسازی کتابخانه باباطاهر، مسئولان سرای محله آشتیانی تصمیم گرفتند کتابخانه‌ای در ساختمان‌ سرا تأسیس کنند تا همچنان محله آشتیانی میزبان علاقه‌مندان به کتاب باشد. این میان اما اتفاق جالبی رخ داد و کتابخانه سرای محله که قرار بود جایگزینی موقت برای کتابخانه باباطاهر باشد حالا تبدیل به یکی از کتابخانه‌های غنی و پررفت و آمد منطقه شده است. اهالی محله آشتیانی و حتی محله‌های مجاور کتاب‌هایی را که در خانه داشتند به این کتابخانه اهدا کردند و امروز کتابخانه سرای محله آشتیانی بیش از ۶ هزار جلد کتاب با موضوعات مختلف دارد و این نذر فرهنگی همچنان به قوت خود باقی است. به همین بهانه سری به این کتابخانه زدیم و از امکانات و ویژگی‌های مختلف آن گزارشی تهیه کردیم.

   این نــذر ادامه دارد
  • عاشقان دلسوخته حسین(ع)

   حسن حسن‌زاده - چند سالی است که حسینیه قدیمی خیابان صفا میزبان شاگردان، نزدیکان و علاقه‌مندان به ۲ پیرغلام دلسوخته اهل‌بیت(ع) است. مداحان، روضه‌خوان‌ها و شاعرانی که به یاد ۲ استاد کم‌نظیر مدح، روضه و شعر آیینی هر سال دور هم جمع می‌شوند و یاد آن باغبانان شهادت را گرامی می‌دارند. مرحوم حاج «اسماعیل ولی‌خانی» و مرحوم حاج «نادعلی کربلایی» پیرغلامانی که پدر ۵ شهید سرافراز دفاع‌مقدس بودند و مقام استادی برای بسیاری از مداحان و روضه‌خوان‌های امروز دارند. بعد از اقامه نماز جماعت، مداحان و شاعرانی که هرکدام سال‌ها پای منبر و جلسات حاج نادعلی کربلایی و حاج اسماعیل ولی‌خانی(طالع) کسب تجربه و شاگردی کرده‌اند خاطرات‌شان را از آن پیرغلامان با جمعیت حاضر در مجلس به اشتراک می‌گذارند. در حاشیه این مراسم بزرگداشت سراغ شاگردان و خانواده حاج نادعلی و حاج اسماعیل رفتیم و خاطراتشان را از آن پیرغلامان اهل‌بیت(ع) شنیدیم.

   عاشقان دلسوخته حسین(ع)
  • روستای بی آب و گاز بیخ گــوش پایتخت!

   مریم تهوری- ورودی روستای «همه‌سین» از وضع بهتری نسبت به معابر و کوچه‌های باریک داخل آن دارد. تابلوی اجرای طرح هادی، خیابان آسفالت‌شده، جدول‌های تازه رنگ‌شده و آبنمای ورودی روستا نشان‌دهنده روزگار بهبودیافته این روستاست. شکی نیست که ...

   روستای بی آب و گاز بیخ گــوش پایتخت!
  • گفتند تا جنگ تــمام نشود بـرنمی‌گردیم

   مریم تهوری- لبخند از روی لبانش محو نمی‌شود. تمام لحظاتی که جنگ تحمیلی و مصائبش را برایمان نقل می‌کند آرام است و لبخند به لب دارد. می‌گوید که از دست دادن همسر و فرزند در جنگ تحمیلی دلتنگی دارد؛ سختی و درد دارد اما وقتی با خودت فکر می‌کنی که تمام این سختی‌ها را به جان خریده‌ای تنها برای اینکه با خدایت معامله کرده‌ای دیگر تحملش سخت نیست در عوض تمام وجودت را آرامش عجیبی فرا می‌گیرد. «رقیه دلداری» ۷۱ ساله آن روزها را خیلی خوب به یاد دارد. زنی که با شهادت همسر در تمام این سال‌ها سایه سر ۴ فرزندش شد و برایشان هم مادری کرد و هم پدری. این هفته مهمان خانه دلداری شده‌ایم تا از همسر و پسر نوجوانش بگوید.

   گفتند تا جنگ تــمام نشود بـرنمی‌گردیم
  • متهم ردیف اول ترافیک

   اول صبح باشد یا حوالی غروب، حاشیه یک خیابان پر رفت‌وآمد باشد یا سر یک چهارراه شلوغ. برای وانتی‌های میوه‌فروش فرقی ندارد. گوشه خیابان، میان رفت‌وآمد بی‌وقفه خودروها جایی برای خودشان دست و پا و بساط میوه‌های رنگارنگ‌ را پهن می‌کنند. یکی از آنها چند قدم عقب‌تر از وانت می‌ایستد و رانندگان خودروهای عبوری را برای خرید میوه ترغیب می‌کند. از سر و صدای‌ گاه و بیگاه فروشنده‌ها که قیمت و کیفیت میوه‌هایشان را جار می‌زنند اگر بگذریم سدمعبر و ترافیک، نخستین ارمغان وانتی‌های میوه‌فروش برای اهالی محله‌هاست. معضلی که مدت‌هاست دامنگیر خیابان دماوند و ساکنان محله اشراقی است. سری به این پاتوق پر دردسر زدیم و ابعاد مسئله را از زبان ساکنان محله اشراقی بررسی کردیم.

   متهم ردیف اول ترافیک
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   سیمای یک روحانی مبارز

   سیمای یک روحانی مبارز

   آیت‌الله «‌سید مهدی امینی محرر» مشهور به آیت‌الله «دروازه‌ای» فرزند دانشمند عالم گرانقدر، آیت‌الله «سید ابراهیم دروازه‌ای» بود. سید مهدی جوان در خانه‌ای لباس روحانیت پوشید که پیش از او پدرش، آیت‌الله ‌سید ابراهیم ...

  آرشیو
  • کارتن خواب ها مهمان حـــاج بـابـا

   حسن حسن‌زاده- «حاج بابا»ی محله آشتیانی را همه اهالی با آن لبخند همیشگی می‌شناسند و البته کلاهی که مشخصه کاسب دوستداشتنی خیابان دماوند است. صبح‌ها طباخی حاج بابا لحظه‌ای خلوتی به خود نمی‌بیند. هنوز هم حاج بابا آفتاب نزده پشت پیشخوان مغازه حاضر است و همه امور را به دقت زیر نظر دارد. می‌گوید: «روزی‌رسان خداست.» و با همین یک جمله است که دکان کوچکش را پاتوق کار خیر کرده. او سال‌هاست که هوای کارتن‌خواب‌ها و معتادانی را دارد که خودش به آنها «بیمار» می‌گوید. ماجرا فقط یک کاسه آبگوشت رایگان نیست. حاج بابا برای آنها مثل پدر می‌ماند و به همین دلیل او را حاج بابا صدا می‌زنند. حاج «محمدعلی احمدی» ۶۸ ساله که اهالی محله او را با نام حاجی احمدی یا حاج بابا می‌شناسند کارتن‌خواب‌ها و معتادان زیادی را با دلسوزی‌های پدرانه‌اش به زندگی برگردانده و با مرام خاص کاسبی و مردمداری کم‌نظیرش حسابی محبوب اهالی محله شده است.

   کارتن خواب ها مهمان حـــاج بـابـا
  • این گوی و این میدان

   حسین پیرعلی- هفته گذشته دور مقدماتی یازدهمین دوره مسابقات جام‌جهانی چوگان در منطقه آفریقا و غرب آسیا به میزبانی ایران در مجموعه چوگان و سوارکاری قصرفیروزه و باشگاه چوگان «ذوالجناح نزاجا» برگزار شد. مجموعه سوارکاری و چوگان قصرفیروزه در محله آشتیانی که یکی از مجهزترین و استانداردترین مجموعه‌های چوگان کشور به حساب می‌آید میزبان مسابقات تیم‌های آفریقای جنوبی، پاکستان، هندوستان و تیم‌ملی چوگان کشورمان بود. مجموعه‌ای که بیش از ۸۰ سال قدمت دارد و سال‌هاست محل تمرین و پرورش استعدادهای سوارکاری و چوگان کشور محسوب می‌شود. به بهانه میزبانی از مسابقات مقدماتی جام‌جهانی چوگان سری به این باشگاه قدیمی زدیم و گزارشی از امکانات مجموعه قصرفیروزه و حال و هوای مسابقات جهانی چوگان که با استقبال خوب اهالی محله هم روبه‌رو شد تهیه کردیم.

    این گوی و این میدان
  • تهیه جهیزیه سهم هر خیر فقط ۵ هزار تومان

   حسن حسن‌زاده- یک مسجد و یک محله برای تهیه جهیزیه نوعروسان کم‌بضاعت بسیج شده‌اند. رسمی که اگرچه سال‌هاست در قدیمی‌ترین مسجد محله «امامت» ریشه دوانده و به نمازگزاران امروز محله به ارث رسیده،

   تهیه جهیزیه سهم هر خیر فقط ۵ هزار تومان
  • فوت و فن‌های اشتغال

   هنگامه اصلانی- ضرورت اجرای طر ح توسعه خانه‌های کارآفرینی در منطقه ‌ما به سادگی و وضوح نمایان است. چون آمار‌ها بی‌تعارف می‌گویند که ما رکورد‌دار تعداد زنان سرپرست خانوار در میان مناطق مرکزی پایتخت هستیم. بیش از ۸۰۰ پرونده در اداره امور بانوان منطقه گواه این مدعاست. تا به حال با حمایت مدیران شهری و حمایت از کارگاه‌های محلی تعداد زیادی از این بانوان به خوداشتغالی و درآمد‌زایی رسیده‌اند. نقطه شروع این مسیر مراکزی بودند که این روزها از آنها با عنوان خانه‌های توانمند‌سازی یاد می‌شود. هرچند اولویت ثبت‌نام در این مراکز و سرقفلی آنها به نام زنان سرپرست خانوار است اما دیگر هم‌محله‌ای‌هایی که خواهان آموزش رایگان مهارتی برای راه انداختن شغلی هستند می‌توانند به این مراکز مراجعه کنند و پس از مدتی صاحب یک حرفه درست و حسابی شوند.

    فوت و فن‌های اشتغال
  • روزهای زوج مخصوص بیماران نیازمند

   مریم تهوری- اهالی او را به‌عنوان دست به خیر‌ترین پزشک می‌شناسند. خودش می‌گوید در زندگی به هر جایی رسیده تأثیر نان حلالی بوده که پدرش در سفره خانواده می‌گذاشت. صحبت کار خیر که می‌شود تأکید می‌کند تمام دغدغه‌های این روزهایش همه و همه ریشه در سبک زندگی پدرش دارد. می‌گوید: «پدرم خیاط است و همیشه دغدغه کار خیر دارد. تنها چیزی که درباره پدر می‌توانم بگویم این است که در تمام زندگی‌ام مردی به با ایمانی او ندیده‌ام.» دکتر «غلامرضا مقتدایی» ۴۷ ساله ۲۱ سال از خدمتش در حوزه بهداشت و درمان گذشته است. این هم‌محله‌ای که در خیابان شهرستانی زندگی می‌کند در تمام این سال‌ها همواره بخشی از فعالیت‌های درمانی در طول هفته‌اش را رایگان به بیماران نیازمند اختصاص داده است.

   روزهای زوج مخصوص بیماران نیازمند
  • اینجا پاتوق کار خیر است

   می‌گوید: «در حد توانم در ماه مبارک رمضان از نیازمندان وجهی دریافت نکردم.» حرفش را هم قاب کرده و روی شیشه مغازه چسبانده است. اهالی محله، همسایه‌ها و حتی رهگذران ناشناس هم تا چشمشان به نوشته روی شیشه ‌افتاد، با او همراه شدند تا سفره هیچ نیازمندی در ماه خدا خالی نماند. این قصه ساده، حکایت مرام و مسلک کاسبی «حسین» آقاست. کاسب با غیرتی که قدم پیش گذاشته تا اهالی محله را برای دستگیری از خانواده‌های کم‌بضاعت محله‌اش با خود همراه کند. حسین آقا می‌گوید: «نه تنها در ماه رمضان بلکه در دیگر ماه‌های سال هم کمک اهالی به نیازمندان قطع نمی‌شود. آنقدر که این روزها مغازه حسین آقا تبدیل به پاتوق کار خیر در محله شده و همسایه‌ها کمک‌هایشان را به واسطه او به دست نیازمندان می‌رسانند. در این گزارش سراغ «حسین فراهانی» کاسب ۵۰ ساله محله «دهقان» رفتیم که با مردمداری، توجه به نیازمندان و مرام خاص کاسبی‌اش محبوب اهالی یک محله شده است.

   اینجا پاتوق کار خیر است
  • دست به کار شدیم ورق برگشت

   مریم تهوری- «۲سال از زندگی‌مان نگذشته بود که همسرم در کارش به مشکل برخورد. کم‌کم شرایط بحرانی‌تر شد تا اینکه برای مدتی از کار بیکار و وضع زندگی‌مان بحرانی شد. آن روزها تصور نمی‌کردم که بتوانیم کار جدیدی راه بیندازیم اما خیلی زود دست به کار شدیم و ورق برگشت.» «درسا صفا» حالا ۲ سال است که همراه همسرش «معبود محمدی» مشغول شیرینی‌پزی و کیک‌پزی شده است؛ ‌کاری که رؤیای کودکی‌اش بود. او اگرچه سن و سال چندانی ندارد اما در نخستین دست‌انداز زندگی متأهلی‌اش دست به کار شد و ساقه‌های نازک زندگی را محکم‌تر کرد. اما آنچه که بیشتر مورد توجه است خلاقیت و نگاه خیرخواهانه این زوج جوان در زمینه شیرینی‌پزی و آموزش است. از مدتی پیش صفا رایگان به افرادی که توان پرداخت شهریه ندارند کیک‌پزی را آموزش می‌دهد و در کنار آن برای پخت کیک‌های تولد بچه‌ها به مادران پیشنهاد می‌دهد که کودک در پخت کیک این زوج را همراهی کند.

   دست به کار شدیم ورق برگشت
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله