• اسباب‌بازی های شــگفت  انگیز آقـا مـعـلـم

   محمد معمار - محکم و با صلابت حرف می‌زند. با اینکه زمان بازنشستگی‌اش چند سالی می‌شود فرارسیده است اما خستگی‌ناپذیر به کار خود ادامه می‌دهد. عاشق کودکان است و بازی با آنها از کارهای روزمره‌اش محسوب می‌شود. دوره‌ای معلم ابتدایی بوده و تمام زندگی‌اش را وقف آموزش به کودکان کرده و معتقد است که بچه‌های ایرانی باید با اسباب‌بازی‌های ایرانی بازی کنند تا به جای الگوبرداری از اسطوره‌های خارجی از اسطوره‌های ایرانی الگو بگیرند. روستا‌زاده است و روستایی بودن را افتخار خود می‌داند. «علی مهری» مؤسس انتشارات آوای باران است که عقیده دارد آموزش به کودکان همراه با بازی بسیار می‌تواند تأثیر‌گذار باشد. با اراده خاصی می‌گوید: «ما می‌توانیم یک روز به چین اسباب‌بازی صادر کنیم و آن روز هم خیلی دور نیست.» مردمدار بودن یکی از صفات بارز مهری محسوب می‌شود. همه اهالی محله او را می‌شناسند و به نیکی از او یاد می‌کنند. از خدماتی که مهری برای کودکان انجام می‌دهد برایتان نوشته‌ایم.

   اسباب‌بازی های شــگفت  انگیز آقـا مـعـلـم
  • صفای مردمان اهل صفا

   مریم تهوری - ۲سال است که به‌عنوان پژوهشگر در محله شهیداسدی فعالیت می‌کند. همین هفته پیش بود که میان محله‌های تهران به‌عنوان پژوهشگر نمونه انتخاب شد. «اعظم صوفیانی» که پیش‌تر در منطقه۵، پژوهشگر محله شهران بود حالا قدم به قدم محله شهید اسدی را خوب می‌شناسد. بارها با اهالی همکلام شده و به قول معروف دیگر زیر و بم این محله را مثل کف دست می‌شناسد. او که روزهای اول کار خود را در محله فرسوده و کم امکانات شهید اسدی سخت می‌دید حالا دلبسته مردم این محله شده که به قول خودش همگی مردمدار و مهمان‌نوازند و لابه‌لای صحبت‌هایش بارها این موضوع را مطرح می‌کند و این را یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد اهالی محله شهید اسدی می‌داند. با صوفیانی گشتی در محله شهید اسدی زدیم تا از نزدیک، هم با مشکلات این محله آشنا شویم و هم درباره ویژگی‌های اهالی محله‌اش بیشتر بدانیم.

   صفای مردمان اهل صفا
  • نوش جـان التماس دعا!

   حسن حسن زاده - «این برادرها نان دلشان را می‌خورند.» این را یکی از اهالی خیر محله «شهید اسدی» در توصیف «محمد» و «مهرداد» می‌گوید. ۲‌ برادری که از کودکی در کنار تحصیل، شانه به شانه هم کار می‌کردند و به قول خودشان مثل خیلی‌های دیگر یک روز طعم نداری را هم چشیده‌اند. اما حالا که با تلاش و پشتکار، کسب و کارشان رونق گرفته، خانواده‌های نیازمند محله را از یاد نبرده و با راه‌اندازی یک تهیه غذای کوچک کمک حال آنها هستند. فضای آشپزخانه محمد و مهرداد اگرچه کوچک است اما کارهای بزرگی در آن انجام می‌شود. این ۲‌ برادر به کمک معتمدان محله خانواده‌های نیازمند و کم‌بضاعت را شناسایی کرده‌اند و غذای گرم برای آنها ارسال می‌کنند.

   نوش جـان التماس دعا!
  • تر و خشک اینجا‌ با هم نمی‌سوزد

   همیشه کیسه بزرگی در دست دارد که انگار در رفت و آمدهایش در محله زیاد به کارش می‌آید. گاهی با یک هم‌محله‌ای روبه‌رو می‌شود و سراغ زباله‌های بازیافتی را می‌گیرد و اگر از قضا کیسه‌شان پر شده باشد یک کیسه زباله جدید را از کیسه‌ای که همیشه همراه دارد بیرون می‌آورد و در اختیار همسایه می‌گذارد. گاهی هم که از گذری رد می‌شود و گربه‌ای را می‌بیند که آن حوالی پرسه می‌زند از داخل همان کیسه یک مشت غذای خشک مخصوص گربه‌ها را بیرون می‌آورد و مقابل گربه‌ها می‌ریزد.

   تر و خشک اینجا‌ با هم نمی‌سوزد
  • صـبرمن اجرمن است

   مریم تهوری - روی دامنه کوه می‌ایستد. باران سر تا پایش را خیس کرده است. نگاهی به دختران و پسر کوچکش می‌اندازد که از سرما در خود فرو رفته‌اند و دیگر نای رفتن ندارند و نیم نگاهی به چهره شکسته همسرش می‌اندازد که همچنان در مقابل چشمان خانواده‌اش خودش را سرپا نگه داشته. پشت سرش را نگاه می‌کند. هوا رو به تاریکی می‌رود. از دور نور کم رمقی از مرز عراق (وطنش) سوسو می‌زند. همانجایی که ۴پسرش در زندان‌های صدام زیرشکنجه فریادشان عرش را می‌لرزاند.

   صـبرمن اجرمن است
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   نام او به ماه محرم گره خورد

   نام او به ماه محرم گره خورد

   حسن حسن زاده - سال‌های دهه ۴۰ بود. سینما رونقی چشمگیر داشت. هر شب مقابل گیشه می‌توانستی صف‌های طولانی مشتاقان فیلم را ببینی که در هیاهویی تمام نشدنی منتظر ورود به سالن‌ها بودند. سینما رنگین‌کمان تنها سینمای حوالی خیابان دماوند، لحظه‌ای خلوتی به خود نمی‌دید. سئانس فیلم‌ها که شروع و تمام می‌شد جمعیت مشتاقی آماده رفتن به سالن‌ها یا خارج شدن از سینما می‌شدند. سینما پارکینگ بزرگی داشت که خیال مراجعه‌کنندگان را راحت می‌کرد.

  آرشیو
  • سنگر دیروز خانه همدلی‌های امروز

   حسن حسن زاده -تنها جایی برای اقامه نماز نبود. چه در روزهای خون و قیام که جوان‌های محله در سنگر این مسجد قدیمی گرد هم می‌آمدند و چه در ایام دفاع‌مقدس که جوان‌های زیادی از محراب آن عزم نبرد علیه باطل کردند. هنوز هم قدیمی‌ترین مسجد حوالی پادگان نیروی هوایی مثل روزهای پر جنب‌وجوش انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، جایی برای تمرین ایثار و از خودگذشتگی است. جوان‌های امروز محله که قهرمان‌هایی مانند ۱۰۰ شهید سرافراز مسجد را الگوی خود می‌دانند بدون هیچ چشمداشتی در شبستان ۵۰ ساله آن مشغول تعلیم و تعلم هستند و موسفیدان این سنگر خاطره‌انگیز هم به یاد همدلی‌ها و فداکاری‌های ایام دفاع مقدس، مسجد «انصارالحسین»(ع) را به خانه امید نیازمندان محله و حتی نقاط محروم حاشیه شهر تبدیل کرده‌اند. به همین بهانه سری به این مسجد قدیمی زدیم و گزارشی از تاریخچه، فعالیت‌ها و برنامه‌های دیروز و امروز مسجد انصارالحسین(ع) که تأثیر زیادی در استقبال خوب اهالی از برنامه‌های مختلف آن داشته، تهیه کرده‌ایم.

   سنگر دیروز خانه همدلی‌های امروز
  • منزل کلنگی‌ات را بده خانه نـو بگیر

   مریم تهوری- برای آنهایی که با محله‌های منطقه‌ ما آشنایی دارند نخستین چیزی که درباره محله شهید اسدی به ذهنشان خطور می‌کند، فرسودگی و خانه‌های ریزدانه‌ای است که بدون هیچ قاعده و نظمی در کنار هم قرار گرفته‌اند. کافی است یکبار گذرتان به ...

   منزل کلنگی‌ات را بده خانه نـو بگیر
  • ۶۰ سال دورهمی در گرمابه ۸۵ ساله!

   حسن حسن‌زاده- مثل تمام ۶۰ سال گذشته، جلسات هفتگی هیئت حضرت رقیه(س) با قرائت و دورخوانی قرآن کریم آغاز می‌شود. پیر و جوان هیئت دور هم حلقه می‌زنند و بعد از آموزش قرآن کریم و سخنرانی، پای روضه مداحان هیئت می‌نشینند. هیئت ۶۰ ساله محله زاهد گیلانی ۱۲ سالی است در قدیمی‌ترین گرمابه محله که دیگر سال‌هاست تعطیل شده، برگزار می‌شود و این روزها علاوه بر برگزاری مراسم مذهبی، تبدیل به خانه امید نیازمندان محله و حتی حاشیه شهر شده است. جوانان دیروز و امروز هیئت دست به دست هم داده‌اند و تلاش می‌کنند در کنار‌ ترویج شعائر مذهبی باری هر چند کوچک از روی شانه نیازمندان بردارند. جوان‌ها برای خرید اقلام مورد نیاز سبد ارزاق و توزیع آنها میان نیازمندان، کمک حال قدیمی‌های هیئت هستند و مسئولان خیریه هیئت هم با کمک‌های دیگر اعضا به فکر تأمین هزینه دارو و درمان بیماران نیازمند، هزینه تحصیل دانشجویان کم‌بضاعت و... به همین بهانه سراغ این هیئت باسابقه خیابان زاهدگیلانی رفتیم و از فعالیت‌های مختلف این هیئت خاطره‌انگیز گزارشی تهیه کردیم.

   ۶۰ سال دورهمی  در گرمابه ۸۵ ساله!
  • ویترین خارجی‌ها نمــی‌شــوم

   در همان بدو ورود به فروشگاه قدیمی خیابان پیروزی، نوشته روی در شیشه‌ای مغازه همه چیز را روشن می‌کند: «فقط کالای ایرانی می‌خریم.» نیم قرن است که فروشگاه باسابقه جنوبی‌ترین بخش محله زاهد گیلانی فقط و فقط کالای ایرانی می‌فروشد و کاسب باغیرت آن هیچ‌گاه راضی نشده برای سود یا جذب مشتریان بیشتر سراغ لوازم خانگی خارجی برود. رسم ۵۰ ساله‌ای که از آقا بهروز به پسرش هم به ارث رسیده و این روزها که تنوع محصولات و لوازم خانگی خارجی در بازار بیشتر از قبل شده باز هم حرف کاسبان بامرامش فقط یک کلام است: «جنس خارجی نداریم.» در این گزارش سراغ «بهروز روزبهانی» و پسرش «امیر روزبهانی» رفتیم که نه تنها در فروشگاه‌شان هیچ کالای خارجی پیدا نمی‌شود بلکه سال‌هاست تلاش می‌کنند اهالی محله و مشتریانشان را هم با فرهنگ خرید کالای ایرانی آشنا کنند.

   ویترین خارجی‌ها نمــی‌شــوم
  • چشم هایش، دست هایش

   مریم تهوری- برای خیلی از خانواده‌های فداکار منطقه ‌ما سال‌های پایانی ۸ سال دفاع‌مقدس جور دیگری رقم خورد. چه مادران و پدرانی که به عزای فرزندانشان نشستند و چه زنانی که همسرانشان دردی جانکاه را برای همیشه از میدان جنگ تحمیلی و روزهای ناآرام بعد از آن به یادگار آوردند. رنجی که در تمام این سال‌ها به بخش جدانشدنی از زندگی‌شان تبدیل شده اما هنوز صبورانه لبخند بر لب دارند و شاکر خدا هستند برای هر آنچه که به آنها عطا کرده است. نمونه این مردان بزرگ در اطرافمان کم نیست. افرادی که در اوج جوانی تا آمدند به خودشان بیایند و زندگی را بشناسند کشور را در خطر دیدند. پس از زیر قرآن مادر رد شدند و دل به خطر زدند. این هفته سراغ «داود نظام اسلامی» جانباز ۷۰درصد هم‌محله‌ای رفته‌ایم که هر چند مدتی است در محله دیگری ساکن شده اما هنوز پای ثابت مسجد چهارده‌معصوم(ع) در محله حافظیه است. با او که در میان دوستانش به مردی خوشرو و با اخلاق معروف است در این مسجد به گفت‌وگو نشستیم.

    چشم هایش، دست هایش
  • حالا ۳ هزار عضو فعال داریم

   مریم تهوری- شاید روزهای اولی که در خلال برگزاری ورزش صبحگاهی خانم‌های هم‌محله‌ای را به تفکیک زباله و جمع‌آوری پسماندها تشویق می‌کرد هیچ‌وقت چنین موفقیتی را در محله نیروی هوایی تصور نمی‌کرد. «مریم شکاری» که سال‌هاست به‌عنوان مربی کاراته، دفاع شخصی و ورزش صبحگاهی در سرای محله نیروی هوایی فعالیت می‌کند همین ۲سال پیش بود که به دنبال اجرای طرح تفکیک زباله‌ها توسط مدیر محله تصمیم گرفت در این طرح نقش فعالی داشته باشد و از همان روز، کارش را در ورزش صبحگاهی آغاز کرد. تفکیک زباله‌ها و انجام فعالیت‌های مربوط به پاکسازی محله آغاز راهی بود که این روزها در سطحی گسترده‌تر در حال پیگیری و ادامه است. حالا شکاری نه تنها دبیر محیط‌زیست و پسماند محله است بلکه به‌عنوان دبیرکل محیط‌زیست منطقه با سایر کانون‌های محله‌های دیگر هم همکاری دارد و هم‌محله‌ای‌های زیادی را با خود همراه کرده است.

   حالا ۳ هزار عضو فعال داریم
  • بن‌بست دوباره ساخت وساز

   هنگامه اصلانی- نقشه منطقه پیش روی‌ ما قرار گرفته است. ۱۳ محله داریم که تنگ در کنار هم قرار گرفته‌اند. اینجا پهنه‌ای از شرق پایتخت است که مسکونی‌ترین محله‌ها را از آن خود کرده است.

   بن‌بست دوباره ساخت وساز
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما
  همشهری آنلاین

  چند رسانه ای

  راهنمای محله