• این عیدی‌های اختصاصی

   فاطمه عسگری نیا- حال و هوای عید در این شعر به زیبایی نمایان است: «بوی عیدی/ بوی توپ/ بوی کاغذ رنگی/ بوی تند ماهی دودی/ وسط سفره نو»؛ شعری که وقتی در آستانه فرارسیدن سال نو در محله‌های شهر قدم می‌زنیم با دیدن تکاپوی مردم و کاسبان ناخودآگاه بر زبانمان جاری می‌شود و زمزمه‌اش می‌کنیم. روزهایی که همه درگیر مشغله فراوان زندگی هستند اما در میان این همه کار و شلوغی افرادی هستند که در کنار تمام دلمشغولی‌های روزمره نگران همسایه‌ها و هم‌محله‌ای‌های نیازمند خود هستند. کسانی که در حسرت داشتن شب‌عیدی با طعم آرامش و دلخوشی هستند؛ آرزویی که تحققش جز در سایه همدلی و همراهی هم‌محله‌ای‌های توانمند امکانپذیر نیست. در محله «بهارستان» تعداد این همسایه‌های خیّر و مهربان کم نیستند؛ کسانی که می‌کوشند نوروز همه همسایه‌ها رنگ و بوی خوشی داشته باشد. با چندتن از این کاسبان درباره کارهای خیرخواهانه‌شان صحبت کرده‌ایم.

    این عیدی‌های اختصاصی
  • خاطره بازی با نوروز‌ها

   معصومه غلامی / پارسا مهر- بهار که از راه می‌رسد و روزهای آخرهای اسفندماه بوی عید از پسکوچه‌های محله‌های قدیمی راهش را تا پنجره باز خانه پیدا می‌کند، باز سرخوشانه‌های دوران کودکی هم انگار در یادها جان می‌گیرد. خاطره تعطیلات عید و مشت مشت آجیل خوردن‌هایش، شوق رنگ کردن تخم‌مرغ‌های سفره هفت‌سین و تماشای جوانه زدن سبزه عید هنوز هم با دعای تحویل سال و دورهمی گرم خانواده کنار سفره هفت‌سین زنده می‌شود. حالا که تمام شهر بوی عید گرفته و اضطراب خواستنی شب‌های آخر سال به جان همه افتاده، پای خاطرات هنرمندان و ورزشکاران از لحظه‌های تحویل سال و رسم‌های ماندگار شب‌عید نشستیم.

   خاطره بازی با نوروز‌ها
  • بنشان به لبش لبخند

   ۳۰سال پیش کارشان را از یک اتاق کوچک در خانه آیت‌الله ‌علم الهدی در محله «قیام» شروع کردند و به برکت کارهای خیّران اکنون یکی از بزرگ‌ترین خیریه‌های کشور محسوب می‌شوند که بیش از ۱۰شعبه دارند. آنها به حکم بانوی دوعالم سرپرستی و حمایت کامل بیش از ۹هزار نفر را برعهده دارند. «علی آذین» تیمسار بازنشسته ارتش، مدیریت مجموعه خیریه «فاطمه زهرا(س)» را برعهده دارد. روزهای عید مؤسسه بسیار شلوغ می‌شود. کودکان همراه مادرشان به خانه‌شان می‌آیند تا لباس نو بگیرند و آجیل عید و چندین وسیله دیگر را دریافت کنند.

    بنشان به لبش لبخند
  • سلام مادر! بهار آورده‌ایم

   زهرا موسوی- می‌گفت شب‌عیدی سری به خانه شهدا می‌زنند تا مبادا مادران شهدا‌کاری برای انجام دادن روی زمین داشته باشند. به‌خصوص آنها که تنهاتر هستند و با پیری دست و پنجه نرم می‌کنند: «سری به خانه‌هایشان می‌زنیم و اجازه می‌گیریم که در کارهای خانه‌تکانی کمکشان کنیم. بیشترشان را سال‌هاست که می‌شناسیم. با پسرهای شهیدشان دوست و هم‌محله‌ای بودیم.» «میکاییل سعید» دبیر شورایاری محله سنگلج در آستانه سال نو ما را مهمان خانه نقلی یکی از مادران شهدای منطقه می‌کند. خانه ظاهری تمیز و مرتب دارد. با این حال همیشه کارهایی هست که از دست اهل محله به خوبی برمی‌آید. «صاحبخانه» مادر شهید «محمد دولت‌آبادی» است. تند و تند وسایل پذیرایی از مهمان‌ها را روی زمین می‌چیند و مهمان‌ها که برای کمک آمده‌اند تند و تند همه چیز را جمع می‌کنند: «برای پذیرایی شدن و میوه خوردن همیشه وقت هست. عید مزاحم می‌شویم و همان موقع حسابی از خودمان پذیرایی می‌کنیم.» حاج خانم می‌خندد: «همین که یادی می‌کنید برای ما دنیایی ارزش دارد.»

   سلام مادر! بهار آورده‌ایم
  • نه به‌ترقه به احترام شهدای آتش‌نشان

   مرضیه موسوی- «کاش فقط‌ ترقه باشد! شب چهارشنبه‌سوری در محله قیام انگار بمب‌های دستی می‌اندازند و همه محله از صدای انفجارشان به لرزه در می‌آید.» یکی از بانوان محله «قیام» این را می‌گوید و از کنار کاغذی که روی دیوار محله‌اش چسبیده شده رد می‌شود. روی کاغذ نوشته شده: «ترقه ممنوع! ‌» کاغذها را بچه‌های کم‌سن و سال محله روی در و دیوار چسبانده‌اند. به کمک مدیر محله و دفتر شورایاری، کمپین کوچکی در محله راه افتاده به نام کمپین «چهارشنبه‌سوری آرام و بی‌خطر» که به دنبال برگزاری مراسم چهارشنبه‌سوری بی‌سر و صدا و شاد است. این کار فقط به خاطر احترام به شهدای آتش‌نشان پلاسکو در محله قیام انجام شده است.

   نه به‌ترقه به احترام شهدای آتش‌نشان
  آرشیو
  • ای بهار! ای همیشه خاطرات عزیز

   ناهید اخوان شمس- در این روزهای پرهیاهو برای رسیدن به فروردین ۱۳۹۶ با او همراه می‌شویم و در محدوده بازار و بهارستان و خانه‌های دبیرالملک و مدرس با او همکلام می‌شویم. صدایش دلنشین و کلامش مهربان است. زنگ صدایش، اجراهایش در برنامه‌های «رادیو ۷» و «یادگاری» را به خاطر می‌آورد. اما اگر سن شناسنامه‌ای بیشتری داشته باشیم او را با کارگردانی سریال‌های ماندگار «مثل‌آباد» و «افسانه سلطان و شبان» بهتر می‌شناسیم. می‌گوید عید حتی حالا که به قول خودش دوران پدربزرگی‌اش است بوی خوبی دارد و به یاد روزهایی که دوست داشت اسکناس عیدی بگیرد به بچه‌ها اسکناس عیدی می‌دهد. او بازار را دوست دارد. چون به نظر او بوی خاصی دارد؛ بوی شرقی. هرچند وقت یکبار به جمعه بازار «پروانه» سری می‌زند. آنقدر به این بازار آمده که می‌داند هر وقت هرچه را که لازم دارد باید به کدام بخش بازار برود. «مسعود فروتن» که این روزها در آپارتمان زندگی می‌کند می‌گوید: «خانه‌های قدیمی با در و پنجره‌های چوبی را دوست دارم.»

    ای بهار! ای همیشه خاطرات عزیز
  • از یادگار چشمنواز ملک تا حسینیه روح نواز صدرالعلما

   مرضیه موسوی- «خانه ما درست همین‌جا بود. من در همین بازار به دنیا آمدم. همین‌جا هم کاسبی می‌کردم.» «محمد شاه حسینی» ۸۱ ساله است. کاسبان بازار بین‌الحرمین او را تاریخ زنده این بازار می‌دانند. یکی از مغازه‌‌های بازار بین‌الحرمین را نشان می‌دهد که روزگاری خانه پدری او بوده. صدایش از لابه‌لای هرج و مرج و شلوغی شب‌عید بازار بین‌الحرمین به گوش می‌رسد: «این مغازه‌ها همه خانه و زندگی مردم بود. از بقالی و قصابی و نانوایی گرفته تا عطاری و مغازه‌های دیگر در این راسته به چشم می‌خورد. عطاری‌های قدیم حکم داروخانه‌های حالا را داشتند و در هر کوچه‌ای حداقل یک عطاری بود. مردم همه خریدشان را از مغازه‌های محل خودشان انجام می‌دادند. کافی بود از خانه بیرون بزنیم و تا سر کوچه برویم؛ همه چیزهایی که مادرمان برای خرید به ما سپرده بود را می‌خریدیم و به خانه برمی‌گشتیم.» بازار بین‌الحرمین را بیشتر بشناسید.

    از یادگار چشمنواز ملک تا حسینیه روح نواز صدرالعلما
  • سرچشمه فرهنگ در قلب تهران

   مرضیه موسوی- انتهای کوچه «شهید صیرفی‌پور» در محله «سرچشمه» جزیره‌ای هست که مخاطبان دور و نزدیک را از شلوغی و رفت‌وآمد مغازه‌ها دور می‌کند. فرقی نمی‌کند چند سال داشته باشی؛ مجموعه فرهنگی «شهدای انقلاب اسلامی» حتماً چیزی در چنته دارد تا با آن هر مخاطبی را به خود جذب کند. اغلب مهمانان این مجموعه از گوشه و کنار شهر پا به سرچشمه می‌گذارند. برای سر زدن به یادمان شهدای هفتم‌تیر ۱۳۶۰ و به بهانه آن شرکت در برنامه‌های مختلف فرهنگی و آموزشی مجموعه. ساختمان شهدای انقلاب سرچشمه اغلب شب‌های هفته با برنامه‌های فرهنگی مختلف و همایش‌ها و... این محله را از شب‌مردگی نجات می‌دهد و خیلی‌ها را به بهانه‌ای به جز خرید و فروش به محله قدیمی سرچشمه می‌کشاند.

    سرچشمه فرهنگ در قلب تهران
  • پدر گفت این بار مرا مهمان صدایت کن!

   علی جواهری- ۹۱ سال دارد ولی چنان با استوار به طرف مجلس سیدالشهدا(ع) قدم برمی‌دارد که انگار در تکیه کسی انتظارش را می‌کشد. قامتش، خمیده و گرد پیری محاسنش را سپید کرده است.‌گویی نورانیت خاصی در سیرتش وجود دارد. زیر لب مدام زمزمه می‌کند. می‌گوید: «نوکری امام حسین(ع) بیش از ۸۰سال افتخار من است. به اندازه تمام عمرم ذکر خدا گفته‌ام و جز حسین حسین(ع) گفتن کار دیگری بلد نیستم.» حاج «علی قصری» پیرغلام و ذاکر بااخلاصی است که سالیان سال با اینکه وضع خانوادگی‌اش ایده‌آل بوده و می‌توانسته زندگی مرفهی داشته باشد در عین سادگی زندگی می‌کند. او کسی است که تمام زندگی‌اش را به معنای واقعی وقف سیدالشهدا(ع) کرده و تاکنون ‌بانی تأسیس تعداد زیادی هیئت مذهبی شده و افرادی مثل حاج «غلامرضا علی مردانی» (شاه غلام) را پرورش داده و موجب تحول خیلی از افرادی شده که از مسیر درست منحرف شده بودند. در مراسم تجلیل حاج آقا قصری در خانه مداحان کشور با او به گفت‌وگو نشستیم.

    پدر گفت این بار مرا مهمان صدایت کن!
  • همنشینی با قرآن در خانه روحانی مبارز

   فاطمه عسگرنیا- خیابان مصطفی خمینی را که به سمت و سوی چهارراه سرچشمه طی کنیم در میان کوچه‌پسکوچه‌های این خیابان به گذر میرزا محمود وزیر سابق یا همان کوچه شهید جاویدی امروز می‌رسیم. کوچه‌ای که ما را به سمت بن‌بست مدرس می‌کشاند.

   همنشینی با قرآن در خانه روحانی مبارز
  • مدرسه فوتبال پسر بلال فروش برای کودکان کار

   فاطمه عسگرنیا- آن سال‌ها که گونی بلال بزرگ‌تر از قد و قواره‌ریز نقشش را روی زمین می‌کشید و به سمت میدان شوش می‌رفت به امید کسب درآمدی حلال برای خانواده و رسیدن به آرزویش که همان بازی فوتبال در زمین‌های خاکی محله بود ۷، ۸ سال بیشتر سن نداشت. صحبت از «احمد شریفان» است. مردی که این روزها در ۵۴سالگی به سر می‌برد. اهالی محله «بهارستان» او را به چشم خیر فرهنگی و ورزشی می‌شناسند؛ کسی که دوران کودکی‌اش با حسرت پوشیدن یک جفت کتانی نو و تمیز گذشت اما این روزها توانسته خیلی از کودکان عاشق ورزش را در رشته‌های مختلف ورزشی، رایگان در مدرسه فوتبالش ثبت‌نام کند و باعث شده تا این بچه‌ها به آرزوی کودکی‌شان برسند. شریفان هنوز هم دوست دارد صدای خنده بچه‌های هم‌محله‌ای‌اش را در مدرسه فوتبالش بشنود؛ بچه‌هایی که خیلی‌هایشان توان تأمین هزینه‌های گران مدارس فوتبال بخش خصوصی را ندارند اما در مدرسه فوتبال او رایگان از تمام امکانات ورزشی برخوردار می‌شدند.

    مدرسه فوتبال پسر بلال فروش برای کودکان کار
  • این سقف‌های لرزان

   حمید بوجاریان- کارشناسان معتقدند که بازار تهران با ۳ خطر جدی مواجه است. فرسودگی ۵۰‌درصد بافت و ناپایداری ۵۰‌درصد دیگر از محدوده ۱۱۲ هکتاری بازار جدی‌ترین این خطرهاست. باید با اجرای طرح‌های نوسازی براساس اصول میراث‌فرهنگی، این خطر بالقوه را در بازار تهران برطرف کرد. مشکل دوم رعایت نشدن دستورالعمل‌های ایمنی آتش‌نشانی است که برای الزامی کردن دستورالعمل‌ها در کنار فعالیت‌های تشویقی و فرهنگسازی، باید آتش‌نشانی و شهرداری به‌عنوان ضابط قضایی معرفی و با کسانی که دستورالعمل‌ها را رعایت نمی‌کنند برخورد قانونی کرد. مسئله سوم بهره‌برداری‌های غیر‌مجاز از واحدها و تبدیل شدن بسیاری از املاک به‌عنوان انبار کالاست. خطرات دیگری هم وجود دارد که شمردن آن کار زمانبری است. مدت‌هاست که از سوی شورای اسلامی شهر و شهرداری طرح‌های بهبود و احیای بازار تاریخی و افزایش ایمنی در بازار اجرا می‌شود اما اختلاف میان مالکان و سرقفلی‌داران و خلأ قانونی باعث شده است بسیاری از این تلاش‌ها به چشم نباید. برخی اعضای شورای‌ اسلامی شهر بعد از واقعه پلاسکو سری به بازار تهران زده ارزیابی خود را از ایمنی بازار با مسئولان میراث فره

    این سقف‌های لرزان
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله