• جای رفقایتان خالی نباشد!

   مریم شریفی- سال گذشته در همین روزها به ایستگاه آتش‌نشانی «حسن‌آباد» رفتیم و سفره هفت‌سین‌ را در جمع پر از شادی و نشاط آتش‌نشانان این ایستگاه پهن کردیم. هیچ‌کس گمان نمی‌کرد این سال برای این خانواده ایثارگر با حادثه تلخی در ابعاد حادثه پلاسکو همراه باشد. امسال هم در آستانه نوروز به این ایستگاه رفتیم؛ این بار همراه با نمایندگان اهالی محله «شیخ هادی» برای بزرگداشت یاد شهیدان «محسن روحانی»، «فریدون علی تبار» و «محمد آقایی» ۳شهید ایستگاه حسن‌آباد در آن حادثه سهمگین و سرسلامتی دادن به همکاران‌شان برای جای خالی آنها.

   جای رفقایتان خالی نباشد!
  • این چهارشنبه‌های دوست داشتنی

   فاطمه عسکری‌نیا- در روزهای آخر اسفند ماه که هرکسی دنبال آماده کردن خانه خود برای استقبال از نوروز است و خانم‌های خانه در شلوغی امور خانه‌تکانی و همزمان خریدهای نوروزی وقت سرخاراندن ندارند و هر برنامه جانبی را رد می‌کنند، گروهی از بانوان خیر و...

   این چهارشنبه‌های دوست داشتنی
  • سلام همسایه بـهـار آورده‌ایم!

   ژیلا تختی- شمارش معکوس برای خداحافظی با سال۹۵ آغاز شده است و سر و کله بهار دارد نرم نرمک از پشت آخرین کوچه‌های اسفندماه دیده می‌شود. همه در تکاپوی آماده شدن برای ورود به سال نو هستند، شهر و محله‌ها رنگ و بوی عید گرفته‌اند و همه می‌خواهند...

   سلام همسایه بـهـار آورده‌ایم!
  • کودکان امید در قـلعه سـرخ‌ها

   حمیدرضا بوجاریان- حالا یک آرزو از فهرست بلندبالای آرزوهایشان خط خورده است. اگر بپرسی امسال عیدی چه می‌خواهید؟ خیلی‌هایشان باد به غبغب می‌اندازند، عکس‌هایی را نشانت می‌دهند و با صورت‌های گل انداخته از هیجان و شادی می‌گویند: «ما عیدی‌مان را زودتر گرفته‌ایم. این هم سندش.» این حال و هوای بچه‌هایی است که به همت مؤسسه خیریه «مشفقین مهرگستر» به آرزویشان رسیدند و در یکی از آخرین روزهای سال توانستند سر تمرین تیم پرطرفدار پرسپولیس حاضر شوند و با دیدار با بازیکنان محبوب‌شان و گرفتن عکس یادگاری کنار آنها بهترین عیدی عمرشان را گرفتند. بازیکنان و اعضای کادر فنی پرسپولیس هم برای پذیرایی از بچه‌ها سنگ تمام گذاشتند و فارغ از درخشش در مستطیل سبز و کسب نتایج درخشان در لیگ امسال زیباترین عملکردشان طی امسال را در این دیدار خاص و با محبت‌های بی‌دریغشان به بچه‌های خیریه ثبت کردند. از لحظات ابتدایی حرکت کاروان بچه‌ها به طرف محل تمرین تیم صدرنشین لیگ برتر همراهشان بودیم و هیجان و ذوق و شوق‌شان را از این دیدار خاص عیدانه ثبت کردیم.

   کودکان امید در قـلعه سـرخ‌ها
  • این عید هم جای تو خالیست...

   مریم شریفی- نگو یک سال چقدر زود گذشت. باید از مادر و فائزه بپرسی که هر روزش برایشان حکم یک سال داشته است. شب‌عید امسال که بیاید درست یک سال است جای گل همیشه بهار خانه خالی است؛ همان که طراوت و شادی می‌بخشید به خانه و اهلش. همان که نیست اما عطرش همه جای خانه پیچیده است. همسران جانبازان، دبیر شورایاری و مدیر محله «امیریه» به دیدار «سیده فاطمه میرحسینی» همسر جانباز شهید هم‌محله‌ای آمده‌اند که یک سال بیقرار مسافری است که با رفتنش بهار را هم با خود برد.

   این عید هم جای تو خالیست...
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   روزی روزگاری خاندان شیبانی

   روزی روزگاری خاندان شیبانی

   مریم شریفی- راست می‌گفت استاد تهران‌شناس که در محله‌های اصیلی مانند امیریه و منیریه، پشت دیوارهای هرکدام از خانه‌های قدیمی، صفحاتی از تاریخ نهفته است. شما هم باید به آن سوی دیوار خانه قدیمی خیابان شهید «ژیان پناه»(شیبانی سابق) می‌آمدید تا مثل ما حس می‌کردید در تونل زمان قدم گذاشته‌اید، دالانی که در یک لحظه مسافرانش را به اعماق تاریخ پرتاب می‌کند. آن سوی در ورودی خانه شیبانی‌ها، ملاقات با بازماندگان خاندان چند صد ساله و مواجهه با شخصیت‌هایی خاص انتظارمان را می‌کشید. «زهره شیبانی» در خانه‌ای که از اجداد همسرش به یادگار مانده است، از یک خاندان اصیل، موفق و اثرگذار برایمان گفت.

  آرشیو
  • نوروزخوانی و مژده برکت بهار

   بهاره خسروی- علاقه‌مندان تئاتر، سینما و تلویزیون، او را با دغدغه‌هایش برای حفظ ریشه‌ها و اصالت‌ها می‌شناسند. دلش برای نمایش‌های ایرانی و نمادهای سنتی‌اش می‌تپد. عشقی که او به «سیاه» در نمایش‌های ایرانی دارد جالب است. از او بپرسی می‌گوید:...

   نوروزخوانی و مژده برکت بهار
  • بوی خوش عید در کوچه

   فاطمه عسکری نیا- قدیم‌ترها رسم بود که در اسفندماه و وقتی خانه‌تکانی مردم تمام می‌شد همه در یک روز مشخص دسته‌جمعی جارو و ظرف آب به دست بیرون می‌آمدند و با رفت و روب و شست‌وشوی کوچه و خیابان؛ محله خود را برای آمدن بهار آماده می‌کردند. گرچه این رسم سال‌هاست زیر سایه آپارتمان‌های سر به فلک کشیده در بسیاری از محله‌های شهر به فراموشی سپرده شده اما هنوز هستند شهروندان خوش‌ذوقی که حال و هوای کوچه و محله برایشان اهمیت دارد و حاضرند برای ساماندهی آن وقت بگذارند. مثل اهالی باصفای کوچه «وزیری» در خیابان «خرمشهر» از محله «مخصوص» که امسال گرد هم جمع شدند و این رسم دیرینه را احیا کردند. با گزارش این برنامه شاد که با همراهی کارشناسان دفتر نوسازی منطقه اجرایی شد همراه باشید.

     بوی خوش عید در کوچه
  • نهال‌های لاله‌گون

   ژیلا تختی- دست‌هایش پر از پینه است . خوب که نگاه کنی لرزش خفیفی هم آرامششان را بر هم زده؛ همان دست‌هایی که با آن شیرین‌ترین میوه درخت زندگی‌اش و زیباترین گل باغ عمرش را به راه وطن تقدیم کرد. سال‌ها گذشته اما دست‌های مادر هنوز بوی گل می‌دهد و حالا آمده تا با همین دست‌ها باز هم نهالی بنشاند به یاد عزیزترینش که یاد و خاطره او به سروی تناور تبدیل شده. بوستان تازه تأسیس «تبسم» در روز درختکاری به قدوم خانواده‌های گرانقدر شهیدان دفاع مقدس، مدافع حرم و آتش‌نشان هم‌محله‌ای مزین شد.

   نهال‌های لاله‌گون
  • نمی‌خواهم کارتن‌خواب بمانم...

   احمدرضا حجارزاده- از کنارشان بی‌تفاوت می‌گذریم و‌گاه انسان‌بودن‌شان را هم نادیده می‌گیریم و حتی از توجه و حرف‌زدن با آنها پرهیز می‌کنیم. فراموش می‌کنیم هرکدام از آنها، روزگاری مثل ما شغل، خانواده، سرپناه، آبرو و اعتبار داشته‌اند. اما آسمان شهر برای زنان بی‌پناهی که چند تکه کارتن، سرپناه آنهاست همه جا یکرنگ نیست. هستند نهادها و افرادی که به کمک آنها می‌آیند و تلاش می‌کنند با درمان و نجاتشان از این وضع، تصویری امیدبخش و انسانی به شهرمان ببخشند. مثل شهرداری تهران که با ساخت سرپناه شبانه برای زنان کارتن‌خواب یا همان «شِلتِر» آنها را ساماندهی کرده است. هنرمندان عرصه‌های گوناگون نیز در این رابطه بیکار ننشسته‌اند. این روزها اگر به سالن قشقایی تئاترشهر سر بزنید نمایش مستند «شِلتِر» با موضوع زندگی زنان کارتن‌خواب و معتاد را روی صحنه می‌بینید. «امین میری» کارگردان‌ جوان و خلاق تئاتر در این نمایش با تحقیقات مفصل سراغ موضوع زنان کارتن‌خواب رفته تا با نشان‌دادن مشکلات زندگی و بیان درددل‌های‌ آنها تا حدی نگاه جامعه را به این زنان عوض کند. نکته ویژه «شِلتِر» این است که در اجرای نمایش در کنار بازیگرا

   نمی‌خواهم کارتن‌خواب بمانم...
  • حشمت‌الدوله در حسرت بوستان

   فاطمه عسکری نیا- «حشمت‌الدوله» یکی از محله‌های قدیمی منطقه محسوب می‌شود که از شمال به خیابان آزادی، از جنوب به خیابان آذربایجان، از شرق به خیابان کارگر جنوبی و از غرب به خیابان‌های زارع، باستان و گلشن منتهی می‌شود. نام این قطعه قدیمی از پازل منطقه برگرفته از نام پزشک حاذقی در دوران قاجار است که از مالکان و ثروتمندان محله نیز بوده. مردم به نیکی از حشمت‌الدوله یاد می‌کنند و می‌گویند که یکی از خیّران زمان خود بود. این محله که جمعیت نسبتاً زیادی را در دل خود جای داده این روزها با مشکلات مختلفی در حوزه‌های عمرانی و رفاهی روبه‌روست. در گفت‌وگو با اهالی محله با این کاستی‌ها بیشتر آشنا شدیم و شهردار ناحیه ۳ هم پاسخگوی ما و اهالی در این زمینه بود. .

   حشمت‌الدوله در حسرت بوستان
  • از خانه قیصر تا کلیسای شرق آشوری

   فاطمه عسکری نیا- آخرین برنامه محله‌گردی امسال فرصتی بود برای آشنایی با خانه‌های تاریخی و چهره‌های دوستداشتنی منطقه در چند محله قدیمی. روز پرخاطره‌ای داشتیم در بازدید از خانه قدیمی خیابان حافظ، فرهنگسرای انقلاب در خیابان کمیل و قهوه‌خانه ۱۲۲ساله در خیابان خرمشهر، دیدار با یکی از لوطی‌های قدیمی و باصفای محله مخصوص در کوچه «زیرطاقی» تا بازدید از کلیسای مرکزی شرق آشوری ایران در خیابان آقابالازاده. ایستگاه به ایستگاه شنونده قصه‌های کهن از زبان استاد تهران‌شناس و هم‌محله‌ای‌های قدیمی بودیم و با نقل‌هایشان در دالان تاریخ سفر کردیم به گذشته‌های دور کوچه و خیابان‌های محله. با گزارش این محله‌گردی که با بوی بهار و تکاپوی مردم برای خریدهای نوروزی هم عجین بود همراه باشید.

    از خانه قیصر تا کلیسای شرق آشوری
  • بهار به ما هم می‌رسد

   نگار حسینخانی- صدایش می‌کنند «جوانمرد». دلش می‌خواهد با این نام او را بشناسند. مثل بقیه که با یک نام جدید در پی هویتی جدید هستند. هرکدام کارتی را که نام جدیدشان روی آن نوشته شده بر گردن دارند. آنها نام جدید را برای فراموش کردن ناخوشی‌های دیروز و با امید شروع یک زندگی بهتر با خود به این سو و آن سو می‌کشند. اینجا مجموعه بهسازی، آموزش و کارآفرینی «بهاران» است؛ مجموعه‌ای مخصوص مددجویانی که دوره ترک را در کمپ‌های مختلف گذرانده‌اند و امروز لازم است با یاد گرفتن یک مهارت وارد بازار کار شوند و به زندگی عادی بازگردند؛ اتفاقی که دیگر برایشان رؤیا شده بود. اما اینجا فرصتی نصیب‌شان شده برای تمرین زندگی. به این‌ترتیب که زیر نظر گروه روان‌شناسان در اداره مجموعه بهاران نقش‌آفرینی می‌کنند؛ یکی نقش انتظامات را برعهده گرفته و به اوضاع داخلی مجموعه رسیدگی می‌کند؛ یکی دیگر آشپزخانه را می‌چرخاند و... در آخرین روزهای سال به مجموعه بهاران در محدوده‌ای میان میدان‌های قزوین و رازی سر زدیم و با مددجویان درباره شرایط‌شان در این مجموعه و آینده‌ای که پیش‌رو دارند گفت‌وگو کردیم.

   بهار به ما هم می‌رسد
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله