• شبی با قرآن اولین بار در مسجد شارعی

   مریم شریفی- بنای استوار ۶۷ ساله‌ای که زیر سایه درختان بلندبالای خیابان ولی‌عصر(عج) در همسایگی چهارراه مختاری خودنمایی می‌کند، به یک هم‌محله‌ای قدیمی می‌ماند که آرام و باوقار در گوشه‌ای بر عصای چوب گردویی‌اش تکیه زده و رفت‌وآمد و جریان زندگی اهالی محله را به نظاره نشسته و سال‌هاست همراه غم‌ها و شادی‌هایشان، میزبان محفل‌های نورانی‌شان و سنگ صبور دل‌های شکسته‌شان بوده است. پشت آجرها و کاشی‌های مسجد قدیمی «شارعی» که فصل مشترک خاطرات ۳، ۴ نسل از اهالی محله راه‌آهن است داستان‌های خواندنی نهفته است که ما در گفت‌وگو با امام جماعت مسجد و نمازگزاران قدیمی به بازخوانی آن پرداخته‌ایم.

   شبی با قرآن اولین بار در مسجد شارعی
  • شاهنامه‌خوانی روی سن

   فاطمه عسکری نیا- دهه ۴۰ بود که استاد «بهرام بیضایی» در آخرین صفحات کتابش با عنوان «نمایش در ایران» خبر از مرگ نقال‌ها و پرده‌خوان‌ها در سایه ورود ناخوانده جعبه جادو به خانه‌های ما خبر داده و گفته بود؛ با آمدن این جعبه، نقال‌ها کم‌کم به خانه می‌روند تا بمیرند... این روزها جای خالی نقال‌ها در قهوه‌خانه‌های بزرگ و کوچک شهر راوی این قصه تلخ است که این پیش‌بینی تا حد زیادی درست از آب درآمده است. اما در همین مدت، چهره‌های جوانی به میدان آمده‌اند که دغدغه احیای این هنر قدیمی را در سر دارند. «داریوش نصیری» مدرس و کارگردان تئاتر ۳۶ساله هم‌محله‌ای، یکی از همین جوانان است که با اجرای نمایش‌هایی با محوریت داستان‌های شاهنامه در داخل و خارج از کشور و تربیت نقال‌های جوان به سهم خود تلاش دارد مانع فراموشی این هنر اصیل ایرانی شود.

   شاهنامه‌خوانی روی سن
  • راهش را ادامه می‌دهم

   لطیفه سادات مرتضوی- گشتزنی روزانه‌اش در میان گل‌ها و درختان باغچه که تمام می‌شود پله‌ها را سلانه سلانه بالا می‌آید. صدای قناری سفید گوشه قفس او را به سمت خود می‌کشاند. صدایش کل خانه را پر کرده است. دست به کار می‌شود. ظرفش را از آب و دانه پر می‌کند و زیر لب چند کلمه‌ای هم با این رفیق روزگار تنهایی حرف می‌زند. این برنامه هر روز حاج «مظفر» در سکوت این خانه است. در خانه شهید « علی‌اصغر چمن‌روی» به دیدار پدرش رفته‌ایم که در تمام این سال‌ها و در غیاب مادر، تمام هم و غمش، زنده نگهداشتن نام و یاد فرزند شهیدش است.

   راهش را ادامه می‌دهم
  • روزی روزگاری خاندان شیبانی

   مریم شریفی- راست می‌گفت استاد تهران‌شناس که در محله‌های اصیلی مانند امیریه و منیریه، پشت دیوارهای هرکدام از خانه‌های قدیمی، صفحاتی از تاریخ نهفته است. شما هم باید به آن سوی دیوار خانه قدیمی خیابان شهید «ژیان پناه»(شیبانی سابق) می‌آمدید تا مثل ما حس می‌کردید در تونل زمان قدم گذاشته‌اید، دالانی که در یک لحظه مسافرانش را به اعماق تاریخ پرتاب می‌کند. آن سوی در ورودی خانه شیبانی‌ها، ملاقات با بازماندگان خاندان چند صد ساله و مواجهه با شخصیت‌هایی خاص انتظارمان را می‌کشید. «زهره شیبانی» در خانه‌ای که از اجداد همسرش به یادگار مانده است، از یک خاندان اصیل، موفق و اثرگذار برایمان گفت.

   روزی روزگاری خاندان شیبانی
  • جانباز هم محله‌ای؛ چشم امید نیازمندان

   علی جواهری- تک پسر خانواده است. پدرش یکی از کاسبان سرشناس و قدیمی محدوده چهارراه لشکر است. سال‌های زیادی است که شب‌های جمعه و روزهای میلاد و عزای اهل‌بیت(ع) در مغازه پدرش که همجوار مسجد محله است بیرق مراسم اهل‌بیت(ع) برپاست. البته مغازه که نه، خانه امید. در این محله هر کسی به مشکل بر می‌خورد راهی مغازه حاج مرتضی می‌شود و گرفتاری‌اش در کوتاه‌ترین زمان رفع می‌شود. «علی(هرمز) لاهیجانی» جانباز دفاع مقدس سال‌هاست به‌عنوان یکی از ...

   جانباز هم محله‌ای؛ چشم امید نیازمندان
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   روزی روزگاری خاندان شیبانی

   روزی روزگاری خاندان شیبانی

   مریم شریفی- راست می‌گفت استاد تهران‌شناس که در محله‌های اصیلی مانند امیریه و منیریه، پشت دیوارهای هرکدام از خانه‌های قدیمی، صفحاتی از تاریخ نهفته است. شما هم باید به آن سوی دیوار خانه قدیمی خیابان شهید «ژیان پناه»(شیبانی سابق) می‌آمدید تا مثل ما حس می‌کردید در تونل زمان قدم گذاشته‌اید، دالانی که در یک لحظه مسافرانش را به اعماق تاریخ پرتاب می‌کند. آن سوی در ورودی خانه شیبانی‌ها، ملاقات با بازماندگان خاندان چند صد ساله و مواجهه با شخصیت‌هایی خاص انتظارمان را می‌کشید. «زهره شیبانی» در خانه‌ای که از اجداد همسرش به یادگار مانده است، از یک خاندان اصیل، موفق و اثرگذار برایمان گفت.

  آرشیو
  • قهرمان شوم دسـت بی‌ خانمان‌ها را می‌گیرم

   فتانه فرهادی- «دوست دارم آنقدر پیشرفت کنم که مادرم را سربلند کنم. آرزویم این است به المپیک بروم؛ بعد به همه بگویم به خاطر مادرم به اینجا رسیده‌ام.» این همه آرزوی یک قهرمان کوچک است که هر جمله‌اش مزین به کلمه «مادر» است. با وجود کم‌سن و سالی، مشکلات زندگی را با همه وجود لمس کرده و چشیده اما پاسخش به همه آنها تلاش و پشتکار بوده است. «حنانه مخملی» دختر ۱۲ساله شایسته محله عباسی با وجود تمام مشکلات، با کمک قهرمان زندگی‌اش یعنی مادر توانسته قهرمان تکواندو شود و چندین مدال رنگارنگ را در کارنامه ورزشی‌اش ثبت کند. حالا در تلاطم‌های زندگی، حنانه و خواهرش «هستی» با تکیه بر ستونی به نام مادر، چشم به آینده‌ای روشن دوخته‌اند.

   قهرمان شوم دسـت بی‌ خانمان‌ها را می‌گیرم
  • مادرم قهرمان زندگی‌ام بود

   قلم‌هایی که در دست می‌گیرد برای نوشتنِ مشق عشق زندگی‌اش بر تن نازک کاغذ و چوب و سنگ، خیلی از انگشت‌های ظریفش زمخت‌تر است. «فرشته جمشیدی» معلول ۹۴درصدی که ساعتی نشستن پای حرف‌هایش تو را مسافر دنیایی می‌کند که امید، خورشید آسمانش شده است.

    مادرم قهرمان زندگی‌ام بود
  • بازگشت زندگی به خانه‌‌های پرخاطره

   بوی نوستالژی می‌آید؛ از تمام در و دیوارهای قدیمی‌اش که هنوز به سبک ۴۰ تا ۵۰ سال قبل، معماری خاص خیابان جمهوری را به رخ می‌کشد. اینجا کافه‌ای به روز در دل یک خانه قدیمی است. اینجا می‌توان برای ساعتی نشست و سفر کرد در تونل زمان.

   بازگشت زندگی به خانه‌‌های پرخاطره
  • خـانه امـید کـم‌تـوانان

   لطیفه مرتضوی - یک ساختمان ۳طبقه با یک در بزرگ شیشه‌ای حوالی مهدیه تهران در خیابان ولی‌عصر(عج). اینجا برای پدران و مادران دردمندی که غذا خوردن، دویدن و بازی بی‌دغدغه فرزندان دلبندشان برایشان به آرزویی دور و دراز و دست نیافتنی تبدیل شده، خانه امید است. مرکز جامع توانبخشی «نوید عصر» وابسته به مؤسسه توانبخشی ولی‌عصر(عج) تحت حمایت و هدایت آیت‌الله «‌امامی کاشانی» تابلوی فعالیتش را از سال ۱۳۸۴ در منطقه ما بالا برده است. خدمات‌دهی تخصصی به کودکان فلج مغزی و کم‌توان ذهنی، اصلی‌ترین هدف ایجاد این مرکز بوده و دایره مددجویان آن نه فقط شهروندان منطقه و مناطق اطراف بلکه حتی مراجعه‌کنندگانی از شهرهای اطراف تهران را شامل می‌شود. مهر و محبت و همدلی مسئولان مرکز در کنار ارائه خدمات درمانی و توانبخشی، این پیام دلگرم‌کننده را برای مددجویان داشته که در صورت وجود مشکل مالی، می‌توانند با تخفیف ویژه‌ از خدمات این مرکز استفاده کنند. در بازدید از مرکز نوید عصر در محله قلمستان که امسال به‌عنوان مرکز برتر سازمان بهزیستی انتخاب شده است «محسن علیشیری» مدیر مرکز برایمان از خدمات و برنامه‌های ویژه آن گفت.

    خـانه امـید کـم‌تـوانان
  • «روبرت» زینت خیابان سوم

   بوجاریان - سال نو میلادی برای جامعه آشوریان ایران با یک عیدی متفاوت همراه بود. شب‌عید سال قبل بود که رهبر معظم انقلاب در دیدار با خانواده شهید «روبرت لازار»، مادر و برادران شهید را مورد تفقد قراردادند و امسال هم شهرداری منطقه و شورای اسلامی ‌شهر عیدی دیگری برای این خانواده و تمام آشوری‌های تهران تدارک دیدند. نام یکی از شهدای آشوری ساکن منطقه به‌عنوان دومین شهید آشوری‌ها بر کوچه‌ای گذاشته شد تا یاد و خاطره شهدای این اقلیت دینی بیش از پیش ماندگار بماند. مراسم نامگذاری یکی از کوچه‌های محله مخصوص به نام شهید روبرت لازار که با حضور نمایندگان اقلیت‌های دینی و نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی، تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر و اعضای جامعه آشوری‌ها همراه بود در فضایی صمیمانه و معنوی برگزار شد.

    «روبرت» زینت خیابان سوم
  • پدر خط شکن بود و مادر پشتیبان

   لطیفه مرتضوی - متحیر مانده‌ام. قلمم به اول خط نمی‌رود. هر کدامشان داستان را از یک نقطه شروع می‌کنند؛ نقطه‌ای که گره ذهنی‌ام را کورتر می‌کند. «فاطمه» ماجرا را از شکستن دست «بتول» خانم، مادرش روایت می‌کند: «شما فرض کنید فردی راست دست باشد و همان دستش هم بشکند.

    پدر خط شکن بود و مادر پشتیبان
  • جسور بود و نترس

   چهره قهرمان سالخورده درسال‌های بیماری آب شده است. گوشه اتاق روبه حیاط، روی میز کنار تختخواب، بسته‌های قرص روی هم تلنبار شده است، به سختی ازروی تختخواب پایین می‌آید اما هم چنان خاطرات خوش دوردست با پهلوانان کشتی به‌خصوص غلامرضا تختی را به یاد دارد. «ناصر گیوه‌چی» قهرمان کشتی و استاد کشتی‌گیران جوان است. او سال ۱۳۱۱ در خیابان مولوی متولد شده است. سال‌ها عضو تیم کشتی آزاد ایران بوده و در المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی مدال نقره و در توکیو سال ۱۹۵۸صاحب مدال برنز بازی‌های آسیایی است. گیوه‌چی، نخستین ورزشکار باشگاه استقلال (تاج سابق)، سرمربی سابق تیم‌ملی کشتی فرنگی و تیم‌ملی نیروهای مسلح بود. او که کارمند بازنشسته ژاندارمری است مدرک بین‌المللی داوری دارد. برای یادآوری خاطراتش از باشگاه پولاد و جهان پهلوان تختی با او گفت‌وگو کردیم.

   جسور بود و نترس
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما
  همشهری آنلاین

  چند رسانه ای

  راهنمای محله