• راه قــبله را صاف کـنید!

   لطیفه سادات مرتضوی- پاتوقشان زیر یک سقف رنگ و رو رفته درست در ورودی بوستان محله است. سقفی که دود آتش و زغال‌های سوخته، رنگ و رویش را به سیاهی کشانده است. می‌گویند نزدیک ظهر جمعیتشان بیشتر هم می‌شود. چشم‌هایت را که از زیر سقف به دست میله‌های بتنی بلندی که در فاصله چند متری از هم قرار گرفته‌اند بدهی، از زمین بوستان به اتاق‌های مسافرخانه‌ای می‌رسی که سال‌هاست دروازه ورودی بوستان را تشکیل داده‌اند. مسافرخانه‌ای که فقط چند پله، آن را از فضای بوستان جدا کرده و معلوم نیست مسافرانش با منظره ناخوشایند زیر پنجره‌ها چه می‌کنند. اهالی محله می‌گویند: «این قسمت از بوستان قبله روزها محل تجمع و استعمال مواد معتادان است و شب‌ها هم‌محل استراحت‌شان.‌» در گفت‌وگو با اهالی و کاسبان محله «انبار نفت»، مشکل حضور دائمی معتادان و کارتن‌خواب‌ها در بوستان قبله را بررسی و از مسئولان درباره‌اش چاره جویی کرده‌ایم.

   راه قــبله را صاف کـنید!
  • خانه خودتان است بـفرمـایـید

   ژیلا تختی- «بنویس: مردانگی هنوز نمرده...» این را می‌گوید و تمام. اما نه؛ این تازه شروع ماجراست. صحبت از مردانگی که تمامی ندارد. جوانمردان هنوز نفس می‌کشند. هنوز هم می‌توان ردپای مردان دریادل را در همین کوچه‌پسکوچه‌ها پیدا کرد و دلگرم شد به بودنشان و محبت‌های بی‌پایانشان. راه دور چرا؟ کافی است سری به محله عباسی بزنیم تا ببینیم قصه مردانگی حاج بهنام ورد زبان همه اهالی محله است. اینجا خیابان «فاتح‌چهر» است ولی کاسب خوشنامی را در دل خود پرورش داده که فاتح قلب هم‌محله‌ای‌هایش شده است. حاج «بهنام نوباوه وطن» کاسب ۵۵ ساله محله عباسی،‌بانی حسینیه «شاهزاده علی‌اصغر(ع)» است و در حسینیه‌اش حدود ۱۴سال به روی هر نیازمند باز است؛‌خواه خانواده‌ای کم برخوردار باشد که برای برپایی مراسم سوگواری یا شادی خود به یاری و همراهی نیاز دارد و‌خواه معتادان گمنام NA باشند که برای تمرین زندگی سالم در جست‌وجوی یک پناهگاه و دستان حمایتگر هستند. این حسینیه خاطرات شیرینی را در حافظه خود دارد مثل اقامت هر ساله خادمان امام رضا(ع) که هر بار با خود نور می‌آورند و عطر مشهد می‌پراکنند در محله.

   خانه خودتان است بـفرمـایـید
  • جشن ۲سالگی «خیاط خانه فرشته»

   ژیلا تختی- فکرش را هم نمی‌کرد از پشت آن چرخ خیاطی قدیمی در آن اتاق کوچک برسد به خانه روشنی که حالا چشم امید خانواده‌های بسیاری به سوزن زدن‌های خیاطان آنجاست. خانه‌ای که اعضایش در عین تنهایی، امیدوارانه به مشکلات‌شان کوک‌های عاشقانه می‌زنند تا سفره‌های خانه‌شان بی‌نان نماند؛ تا برکت این دورهمی دوستانه و همدلانه‌شان در زندگی کم سوی تک تک آنان ساری و جاری باشد. برایتان از خیاط خانه‌ای می‌گوییم که سنگ بنایش به همت یک بانوی بی‌ادعا و پرتلاش و با حمایت جمعیت امام علی(ع) گذاشته و کمی بعد تبدیل شد به خانه امید بانوان تنها؛ «خیاط خانه فرشته» که شد فرشته نجات مادران سرپرست خانوار. حالا امروز بانیان آن خانه و اعضایش در خانه هنر ایرانی در خیابان کارگر جنوبی جمع شده‌اند تا جشن تولد ۲سالگی خانه امیدشان را جشن بگیرند و با رونمایی از محصولات جدیدشان، یکبار دیگر با صدای بلند از توانمندی‌هایشان بگویند. ما هم مهمان این جشن تولد صمیمی بودیم.

   جشن ۲سالگی «خیاط خانه فرشته»
  • دیدار با چهره‌های ماندگار در بناهای سالخورده

   باران صالحی- چند وقتی است تیم تهرانگردی «احمد مسجدجامعی» عضو شورای اسلامی شهر برای مرور خاطرات و شناسایی و کشف ظرفیت‌های خاک خورده تهران قدیم، به گوشه و کنار محله‌های قدیمی و اصیل شهر سر می‌زنند و در پیشینه کوچه‌پسکوچه‌های آن کندوکاو می‌کنند. در دل همین دیدارها، دید و بازدیدها و خاطره بازی‌ها، سنت‌های غبارگرفته و یاد شخصیت‌های ماندگار و آیین‌های ناب فراموش شده شهر تهران دوباره جان می‌گیرد. جمعه گذشته مسجد جامعی همراه جمعی از اصحاب رسانه برای بازدید از چند نقطه تاریخی و فرهنگی مهمان منطقه ما شد و همراه «نصرالله‌ آبادیان» شهردار منطقه و «نصرالله حدادی» تهران شناس، گشت‌وگذاری داشت از تالار وحدت تا بناهای خاطره‌انگیزی مانند خانه اعلم‌السلطنه، خانه متین دفتری و خانه پدری پروین اعتصامی.

   دیدار با چهره‌های ماندگار در بناهای سالخورده
  • دوباره برگرد قـهرمـان!

   حمیدرضا بوجاریان- باور نمی‌کردم قهرمانی که روزگاری پرچم کشورمان را در رقابت‌های جهانی بالا برده است را در سکوت مغازه فروش پلاستیک و ظروف یکبار مصرف در گوشه یکی از محله‌های منطقه پیدا کنم. پاسخش در برابر حیرت من، سکوت و لبخند است که لابد از این فراز و نشیب‌ها در زندگی قهرمانی‌اش فراوان دیده است. اما شما هم باید پای صحبت‌هایش بنشینید تا ببینید زبانش یک چیز می‌گوید و حرف دلش چیز دیگری است. به حرف می‌گوید فروش بی‌دغدغه پلاستیک را به جدال با «پولاد سرد» ترجیح می‌دهد اماهنوز هم می‌شود لابه‌لای حرف‌های «محمدعلی فلاحتی‌نژاد» رد عشق به وزنه و سالن تمرین را پیدا کرد. با اینکه گذر زمان نام او را از حافظه‌هایی که فقط قهرمان‌های زنده را می‌شناسد برده است اما هنوز هستند افرادی که فلاحتی‌نژاد و افتخارآفرینی‌اش را به یاد دارند. قهرمان بی‌ادعای محله «مخصوص» همیشه قدردان این محبت‌های بی‌ریاست.

   دوباره برگرد قـهرمـان!
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   روزی روزگاری خاندان شیبانی

   روزی روزگاری خاندان شیبانی

   مریم شریفی- راست می‌گفت استاد تهران‌شناس که در محله‌های اصیلی مانند امیریه و منیریه، پشت دیوارهای هرکدام از خانه‌های قدیمی، صفحاتی از تاریخ نهفته است. شما هم باید به آن سوی دیوار خانه قدیمی خیابان شهید «ژیان پناه»(شیبانی سابق) می‌آمدید تا مثل ما حس می‌کردید در تونل زمان قدم گذاشته‌اید، دالانی که در یک لحظه مسافرانش را به اعماق تاریخ پرتاب می‌کند. آن سوی در ورودی خانه شیبانی‌ها، ملاقات با بازماندگان خاندان چند صد ساله و مواجهه با شخصیت‌هایی خاص انتظارمان را می‌کشید. «زهره شیبانی» در خانه‌ای که از اجداد همسرش به یادگار مانده است، از یک خاندان اصیل، موفق و اثرگذار برایمان گفت.

  آرشیو
  • آقای دکتر در عمق ۳۵ متری!

   زینب زینال‌زاده- گرد و غبار تونل بر سر و رویشان نشسته. در همان نور کم و زیر سایه کلاه‌های ایمنی هم می‌شود خستگی را در چشم‌هایشان دید. در همهمه عجیب دستگاه‌ها و ماشین‌ها، عده‌ای در سکوت مشغول جوشکاری هستند؛ بعضی دیگر سنگ‌های مرمر را که با زحمت به زیر زمین آورده‌اند، در محوطه‌ای که قرار است سالن بلیت‌فروشی باشد کنار هم کار می‌گذارند؛ آن طرف‌تر هم گروهی مشغول رتق و فتق کارهای فنی اتصال تأسیسات برقی هستند. کارگران خط۷ مترو در کارگاه تقاطع خیابان‌های ولی‌عصر(عج) و مولوی فکر هر چیزی را می‌کردند جز اینکه در آغاز هفته ملی سلامت مردان همراه یک پزشک متخصص برای معاینه آنها به عمق۳۵متری این کارگاه برویم. همراه خوش برخورد و صبور ما در این طرح دکتر «امیر نظامی» یکی از پزشکان متخصص بیمارستان پارسا بود که با هماهنگی صمیمانه دکتر «شیرانی» از بخش ریاست، داوطلبانه خود را به محوطه کارگاه خط ۷ مترو در ایستگاه در حال ساخت «مهدیه» رساند و با همان روپوش سفید و تجهیزات پزشکی‌اش با ما به عمق منفی ۳۵ آمد و همانجا با آرامش و صبر کارگران را معاینه کرد.

   آقای دکتر در عمق ۳۵ متری!
  • قافیه‌ها به یادتان اشکبار شده

   لطیفه سادات مرتضوی- این بار دورهمی لطیف از نوع غزل و رباعی‌شان را در دل ایستگاه برپا کرده‌اند. همان ایستگاهی که مدتی پیش دل‌هایمان را با خود به دل آتش برد. آتشی که هیزمش را نگاه‌های منتظرمان گرم‌تر می‌کرد. نگاه‌های منتظری که در جست‌وجوی نام و نشانی از قهرمانان شهر، زیر آوار کم‌سو شد و سوخت. محفل شعرخوانی شاعران در جشنواره بین‌المللی شعر فجر، این بار نه در یک فضای ادبی و فرهنگی بلکه به یاد فداکاری‌های آتش‌نشانان قهرمان در حادثه پلاسکو، در ایستگاه شماره یک آتش‌نشانی تهران در میدان حسن‌آباد برگزار شد. ۴ شهید ایستگاه حسن‌آباد در حادثه پلاسکو، شاید یکی از دلایل انتخاب این ایستگاه برای برگزاری محفل شعر باشد. در محفل شعر «شهدای خدمت» ۱۴شاعر نام آشنا و جوان کشور سروده‌هایشان را به ۱۶شهید آتش‌نشان تقدیم کردند.

   قافیه‌ها به یادتان اشکبار شده
  • چـشمتان روشـن سـحرخـیزان شـهر

   فاطمه عسکری نیا- با همان لباس‌های سبز تیره و روشن آمده بودند؛ ساده، خاکی و مهربان. مراسم جشن برای آنها بود؛ کسانی که شب تا صبح ملودی جاروهای چوبی‌شان، لالایی شبانه را در گوش کوچه و خیابان شهر زمزمه می‌کند تا صبح که چشمانمان به جمال شهر ...

   چـشمتان روشـن سـحرخـیزان شـهر
  • حاج محمود تاریخ زنده طهران

   فاطمه عسکری نیا- این روزها همه دلخوشی‌اش درددل با آن ۲قاب عکس سیاه و سفید روی دیوار اتاق است. خوب یادش می‌آید همیشه همه جا با هم بودند. هرکدام که نبودند باید سراغش را از دیگری می‌گرفتی. این‌طور بود که وقتی بی‌خبری از علیرضا که از...

   حاج محمود تاریخ زنده طهران
  • زندگی با پول حلال کوک می‌شود

   مریم قاسمی- پشت میز کارش نشسته و غرق در تعمیر یک ساعت قدیمی است که شاید صاحبش هم از دوباره کار کردنش ناامید شده است. دورتادور مغازه‌اش پر از ساعت‌های قدیمی است؛ از همان‌ها که در خانه پدربزرگ و مادربزرگ دیده‌ایم. برای «سیدسیف‌الله‌ سید‌دارابی» صدای تیک تاک ساعت یک صدای ویژه است؛ صدایی که از زندگی و جریان کار و تلاش حکایت می‌کند. قلب ساعت قدیمی مشتری‌اش که دوباره شروع به تپیدن می‌کند انگار که مأموریتش به پایان رسیده باشد، از پشت میز کارش فاصله می‌گیرد و مقابل ما می‌ایستد و با حوصله به سؤالات‌ ما پاسخ می‌دهد. ساعت ساز۸۴ ساله محله امیریه که بیش از ۶۳ سال است در خیابان قزوین، روبه‌روی مسجد «مظهری» کسب و کار دارد از اهالی و کاسبان خوشنام محله به حساب می‌آید. با او که با توجه به کتاب‌ها و روزنامه‌های گوشه و کنار ساعت سازی‌اش حسابی اهل مطالعه به نظر می‌رسد به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

   زندگی با پول حلال کوک می‌شود
  • هشدار! سقوط تدریجی «آزاد»

   حمیدرضا بوجاریان- کسبه می‌گویند که عمر پاساژ آزاد با عمر پلاسکو یکی است. این روزها از وضع ایمنی این مجتمع خبرهای ناخوشایندی به گوش می‌رسد. شرایط در این پاساژ آنقدر نگران‌کننده و بحرانی است که نزدیک به هزار نفری که در آن مشغول به کارند هر روز از وقوع حادثه ویرانگری مانند حادثه پلاسکو در بیم و هراس هستند. حفاری ‌های غیرمجاز برای ساخت ۲طبقه منفی در زیرزمین و آسیب‌های وارده به پی سازه مجتمع باعث شده کاسبان و صاحبان سرقفلی ۱۵۰واحد تجاری این مجتمع که مرکز تخصصی مزون و لباس عروس است ندانند هر صبح که وارد پاساژ پلاک ۱۲۱۶ می‌شوند آیا زنده از آن بیرون می‌آیند یا نه! به بهانه بررسی وضع ایمنی پاساژ و واحدهای مستقر در آن گشتی در طبقات این مرکز تجاری زده و با کاسبان درباره دغدغه‌ها و نگرانی‌هایشان گفت‌وگو کرده‌ایم.

   هشدار! سقوط تدریجی «آزاد»
  • حسینیه مسلمیه، هتل انقلابیون شهرستانی!

   بهمن ماه که از راه می‌رسد حال و هوای محله در نگاهش تغییر می‌کند و یاد یاران مبارز و تلاش و تکاپویی که برای فعالیت‌های انقلابی می‌کردند برایش زنده می‌شود. در میان موج خاطراتی که در ذهنش جان گرفته‌اند می‌گوید: «سرکرده خرابکاران محله بودم.‌» و با لبخند ادامه می‌دهد: «به همه بچه‌ها تأکید می‌کردم هر کدامشان دستگیر شدند مرا به‌عنوان مقصر اصلی معرفی کنند.» با اینکه چندین بار دستور دستگیری‌‌اش صادر شد ولی هیچ‌وقت در‌بند مأموران حکومتی نیفتاد. رازش را خودش برایمان فاش می‌کند: «در کلانتری محله آشنا داشتم. هر وقت اسمم را جزو خرابکاران قرار می‌دادند او خبرم می‌کرد و من هم از محله فرار می‌کردم و پنهان می‌شدم.» با «محمد فرحی» ۷۰ساله و از انقلابیون‌ محله «فروزش» همراه می‌شویم و او قدم به قدم در محله برایمان از خاطرات روزهای انقلاب اسلامی می‌گوید.

   حسینیه مسلمیه، هتل انقلابیون شهرستانی!
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله