• کتابی به نامِ نامیِ ۱۱۰ دردانه

   مژگان مهرابی‌- انگار همین دیروز بود. صدای آژیر خطر و غرش بمب و موشک. هیاهوی مردم برای یافتن یک سرپناه. خراب شدن خانه‌ها بر سر زن و بچه‌ها. مارش عملیات و جوانانی که دسته دسته راهی جبهه‌ها می‌شدند. بینشان ...

    کتابی به نامِ نامیِ ۱۱۰ دردانه
  • خدا قوت عمو نقدعلی!

   سمیه جعفریان‌- صدای کشدار خش‌خش جاروی پاکبان سن و سال‌دار محله، شاید همان سمفونیک نوستالژی سپیده دم‌ها و نیمه‌شب‌های محله باشد که ارمغانش پاکیزگی همیشگی کوچه‌هاست. حتی اگر جاروی دسته بلند و لباس فسفری‌ او خسته شود اما خودش انگار خسته نمی‌شود از جمع کردن زباله‌ها. عده‌ای از نوجوانان محله اما تصمیم گرفته‌اند باری از دوش «نقدعلی حسن‌زاده» ۵۴ ساله و پاکبان نمونه محله زنجان جنوبی که به حسن خلق و وظیفه‌شناسی بین اهالی معروف است، بردارند. یک روز وظایفش را انجام و به او استراحت دهند. آنها گاهی دست به جارو می‌شوند و کوچه به کوچه زباله‌ها را پا به پای او جمع می‌کنند.

   خدا قوت عمو نقدعلی!
  • از ازل ایل و تبارم همه عاشق بودند

   بهاره خسروی‌- تا جایی که چشم کار می‌کرد، زمین کشاورزی بود و زراعت. در کنار زمین‌ها، آنطرف‌تر اما از خیابان سلیمانی کنار خرابه‌ها تکه زمین کوچکی قرار داشت که برای برپایی بساط هیئت جای مناسبی بود. جوان‌ها به عشق برگزاری مجلس عزای شهدای دشت کربلا با کمک همسایه‌ها تیرهای چوبی را علم کردند. از خانه چادر و گونی آوردند. با سنجاق قفلی به هم وصل و سقف چادر را درست کردند. هیئت به یاد جوان شهید دشت کربلا؛ حضرت علی‌اکبر(ع) نام گرفت تا برای آینده چراغ راه جوانان محله و اهالی باشد. امروز بیش از نیم قرن از این ماجرا می‌گذرد و هنوز هم توجه به مضامین اخلاقی و هدایت جوانان به سوی دین از دغدغه‌های بانیان هیئت است که در قالب رسوم جالب تربیتی، ادامه دارد. یکی از این رسم‌ها از بین بردن منیت‌ها برای خدمت در دستگاه اباعبدالله(ع) است؛ رسم جالب ریاست در قبال نظافت. به همین بهانه با «غلامحسین معماریان»، معروف به«عموغلام» محله سلیمانی‌ـ تیموری از بانیان و ریش‌سفیدان هیئت حضرت علی اکبر(ع) و اعضای این محفل حسینی(ع)، گفت‌وگو کردیم.

    از ازل ایل و تبارم همه عاشق بودند
  • روزی روزگاری فیلم بَر سینما

   بهاره خسروی- همه چیز از یک سفر شروع شد. وقتی مظفرالدین‌شاه قاجار میل سفر به فرنگستان و دیدن جاذبه‌های تفریحی ینگه دنیا به سرش می‌زد. سوغات این سفر در بازگشت به کشور یک دستگاه آپارات زغالی بود. دستگاه ...

    روزی روزگاری فیلم بَر سینما
  • ۱۳۷ در آستانه پادشاه فصل‌ها

   مژگان مهرابی- یک گروه جهادی هستند و کارشان در اصل امدادرسانی شهری است. امداد برای داشتن شهری زیباتر و‌آبادتر. باید دستت ۳ رقم ۱، ۳ و ۷ را لمس کند تا خبرشان کنی تا در کمترین مدت زمان برای رفع مشکل...

   ۱۳۷ در آستانه پادشاه فصل‌ها
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   با چشم دل زندگي كرد

   با چشم دل زندگي كرد

   علی جواهری- مرحوم كربلايي «محمدعلي رياحي» را تقريباً همه اهالي منطقه مي‌شناسند. مردي كه بيش از نيم قرن در هيئت‌هاي محله‌هاي «سلسبيل»، «آذربايجان» و «قصرالدشت» نوحه و روضه مي‌خواند و شور حسيني را در دل‌هاي اهالي زنده نگه مي‌داشت.

  آرشیو
  • خـیابـان کـاظـمی ۴ مشکل دارد

   سمیه جعفریان‌- خیابان شهید کاظمی که هنوز هم خیلی‌ها آن را با نام تیموری می‌شناسند در ناحیه یک منطقه و ضلع جنوب غرب واقع شده و یکی از خیابان‌های قدیمی و پر‌‌ تردد به شمار می‌آید. این خیابان طولانی در محله سلیمانی‌ـ تیموری و از جنوب به شمال از خیابان قزوین به خیابان رنجبر و کمیل راه دارد. اهالی این خیابان۱۰متری با مشکلاتی روبه‌رو هستند که‌گاه و بیگاه به‌صورت تلفنی با خبرنگاران منطقه در میان گذاشته‌اند. در گزارش پیش رو به مشکلات این معبر قدیمی پرداخته‌ایم.

   خـیابـان کـاظـمی ۴ مشکل دارد
  • نـتـرس دفاع کن!

   بهاره خسروی‌- این روزها در فهرست برنامه‌های سرای محله بریانک، عنوان یک کلاس رزمی متفاوت را داریم. کلاس آموزش دفاع شخصی بانوان برای مقابله با مزاحمت‌های خیابانی، دزدی و کیف‌قاپی و هر مورد دیگری که در زندگی یک زن زنگ خطر محسوب می‌شود. این دوره ورزشی ایده «الهام عابدی» از قهرمانان هم‌محله‌ای در رشته ورزش‌ رزمی است و یک سالی می‌شود که از اجرای آن می‌گذرد. عابدی معتقد است، دوره دفاع شخصی ترغیب بانوان به خشم، نزاع و جدل نیست. چراکه در شأن یک بانوی ایرانی نیست اما از آنجا که گاهی امنیت محله‌هایی مانند بریانک با وجود معتادان، کیف‌قاپان، اوباش و... کمرنگ می‌شود، بانوان توانمند می‌شوند تا در برابر تهدیدهای احتمالی از خود مراقبت کنند.

    نـتـرس دفاع کن!
  • کسب و کار در ۱۰ متر

   بهاره خسروی‌ - همه چیز با چیدن یک برنامه برای پر کردن اوقات فراغت تابستانی شروع شد. «عذراپورعلی» همسایه فرهنگی ما در خیابان امام خمینی(ره) برای پرکردن اوقات فراغت تابستانه خود تا بازگشایی مدارس، راهی بوستان رضوان وکلاس‌های مرکز آموزش و نگهداری از گل و گیاه و گیاه‌پزشکی بوستان رضوان می‌شود. بعد از شرکت در یک دوره کارآفرینی، فکر تولید قارچ در حمام رها شده خانه حسابی ذهنش را درگیر می‌کند. خانم پورعلی برای انجام ایده‌اش دست به کار می‌شود. در حمام بدون استفاده و ۱۰ متری خانه، اقدام به تولید قارچ‌صدفی برای عرضه در بازار می‌کند. اوایل کار کمی سخت پیش می‌رود. قارچ‌ها خوب ثمر نمی‌داد یا بازار مناسبی برای فروش فراهم نمی‌شد اما هیچ‌کدام از این موارد او را منصرف نکرد. تا جایی که در کارش موفق شد و حالا خانم‌های خانه‌دار و مشتاق همسایه به باغبانی را وارد میدان کارآفرینی کرده و به آنها آموزش رایگان می‌دهد.

    کسب و کار در ۱۰ متر
  • خانه‌ خاطرات سلسبیل

   پریسا امیرقاسم خانی‌ - خیابان رودکی و همهمه بازار آن را باید پشت سر بگذاری. خودت را به نزدیکی‌ تقاطع کمیل برسانی. از کوچه‌های باریک بگذری. تا بگویی با «اصغر کارگر» کار دارم. همه تو را به پاتوقش راهنمایی می‌کنند؛ نبش کوچه حمام خورشید. پیرمرد لبه پلکان ساختمان بیمه می‌نشیند. رفت‌وآمد مردم را تماشا می‌کند و به یاد گذشته محله به فکر فرو می‌رود. شاید کمتر کسی بداند که این پیرمرد دوست داشتنی، گذشته‌های محله را از بر و مالک قدیمی‌ترین خانه محله است. خانه‌ای که دست‌کم به اندازه عمر او ۹۶ سال قدمت دارد و چه بسا بیش از یک قرن. قدیمی‌های محله هر وقت دلتنگ گذشته می‌شوند، سری به کارگر و خانه‌اش می‌زنند که خیابان رودکی را برایشان همان «سرسبیل»* گذشته تداعی می‌کند.

   خانه‌ خاطرات سلسبیل
  • دخترمان عروس شد

   بهاره خسروی- بوی اسپند، همراه با صدای خنده و شادی وهلهله خانم‌ها تا هفت خانه آن‌طرف‌تر می‌رود. همسایه‌ها دورهم جمع شده و مشغول آماده کردن لباس عروسی برای دختری جوان هستند که تا همین چند روز پیش، سرگرفتن مجلس ازدواجش را محال می‌دانست. اما حالابه لطف خدا و همت خیّران سلسبیل‌شمالی، صاحب لباس عروسی شد. البته که کمک‌های خیّران فقط به تأمین لباس سپید بخت ختم نشد و هرکدام، هر‌کاری از دستشان برآمد کم یا زیاد برای تأمین جهیزیه عروس خانم انجام دادند. اهدای لباس عروسی رایگان به زوج‌های کم‌درآمد و کم‌بضاعت، یک سالی است که به همت خیّران محله سلسبیل شمالی با شعار «ازدواج آسان»، در این سرای محله اجرا می‌شود. در این حرکت خیر خداپسندانه، دختران جوان کم‌بضاعت برای مراسم عروسی‌شان، لباس عروسی رایگان از کانون خیّران این سرای محله هدیه می‌گیرند و بعد از اجرای مراسم عروسی، آن را برای استفاده عروس بعدی به سرای محله تحویل می‌دهند. این روزها که به برکت ایام ذی‌الحجه و عید غدیر، بازار جشن عروسی و گل و شیرینی داغ است. سری به سرای محله سلسبیل شمالی زدیم و علاوه بر تهیه گزارش در شادی خانواده نیازمندی همراه شدیم.

   دخترمان عروس شد
  • جشن تولد ملیکا در یادواره شهدا

   فربد عرب امینی‌- ماجرا از یک ماه و نیم پیش شروع شد که بچه‌های پایگاه بسیج مسجد امام حسین(ع) خیابان کمیل تصمیم گرفتند برای رفیق شهیدشان یادواره‌ای برگزار کنند. شهید مدافع حرم «هادی زاهد».

    جشن تولد ملیکا در یادواره شهدا
  • مـزرعـه‌ همسایه‌های سلمان فارسی

   بهاره خسروی‌- هوای سر صبح روزهای اول شهریور خنک است. وزیدن نسیم‌گاه و بی‌گاه در محوطه بیرونی کانون تربیتی‌ـ فرهنگی سلمان فارسی، برگ‌های یکی در میان زرد افتاده روی سنگفرش‌ها، کم‌کم نزدیک شدن پاییز را خبر می‌دهد. خانم‌های همسایه دور محوطه سبزی که به «مزرعه محله» معروف است، جمع شده‌اند. بعد از چند ماه، بی‌صبرانه منتظر برداشت محصولات ارگانیکی هستند که کاشته‌اند. خردادماه بود که با مساعدت آموزش و پرورش و همکاری اداره فضای سبز شهرداری منطقه، برای آموزش عملی درس‌های مرکز آموزش، مشاوره وگیاه‌پزشکی بوستان رضوان بخشی از زمین کانون سلمان فارسی در خیابان کمیل در اختیار این مرکز آموزشی و همسایه‌های طبیعت دوست قرار گرفت. تا مزرعه محله ایجاد شود. بعد از ۳ ماه فصل برداشت محصول فرا رسیده و همسایه‌ها مشغول کار و جمع‌آوری حاصل دست رنجشان هستند. در این گزارش سری به کانون سلمان فارسی و مراسم برداشت محصول همسایه‌هااز مزرعه محله زدیم.

    مـزرعـه‌ همسایه‌های سلمان فارسی
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  تهران سما
  همشهری آنلاین
  سامسونگ
  راهنما
  بانک ملت
  جاباما
  الو پیک
  بچه های آسمان

  چند رسانه ای

  راهنمای محله