• سرانه ورزشی بالایی داریم

   مژگان مهرابی- همه شهروندان ما شهری تمیز و زیبا را دوست دارندتا در خیابان‌هایش گشت‌وگذاری کنند و از دیدن فضای سبزش لذت ببرند. برای همین هم توقع دارند که مدیران شهری‌شان به نحو احسن به وضع کوچه و محله‌ برسند و هر آنچه برای تفریح و آموزش آنها نیاز است را فراهم کنند. برای همین هم خواسته‌هایشان را عنوان می‌کنند تا به گوش مسئولان برسد یا از طریق شورایاران یا اصحاب رسانه. بارها با گشتزنی در منطقه درباره داشته‌ها و نداشته‌های محله ‌ما گزارش تهیه کرده‌ایم و خیلی‌ها از خواسته‌ها و ایده‌های خود برای بهتر شدن وضع محله گفته‌اند. ما هم همه را یادداشت کردیم تا وقتش که رسید آن را با مسئولان شهری‌مان در میان بگذاریم. هفته پیش که دور همی دوستانه‌ای به بهانه سی و دومین سالگرد راه‌اندازی شهرداری منطقه برگزار شد، فرصت را غنیمت دانستیم تا خواسته‌های شهروندان را با «‌‌عباس بابازاده» شهردار منطقه در میان بگذاریم.

   سرانه ورزشی بالایی داریم
  • خانوادگی خیّر شوید!

   بهاره خسروی- مدتی است در همشهری محله برای انعکاس خوبی‌های اهل محله و‌‌‌ ترویج خیر، گزارش‌هایی از پویش‌های مردمی کار خیر ساده تهیه می‌کنیم. کارهای خیری و ساده‌ای که از دل دورهمی‌ها و جمع‌های فامیلی، همسایگی، دوست و آشنا رقم می‌خورد و گره زندگی نیازمندی به برکت آنها باز می‌شود. در این گزارش سراغ طایفه خالدآبادی از اهالی محله هفت‌چنار می‌رویم که شعار ویژه‌ای دارند: «فامیلی خیّر شوید!»

   خانوادگی خیّر شوید!
  • آخرین کوکب قلعه

   مژگان مهرابی- هر محله‌ای تاریخ و سرنوشت خودش را دارد. اینکه چطور شکل گرفته؟ چه کسانی نخستین بار به آنجا آمده‌ و‌آبادش کرده‌اند؟ شغل مردمش چه بوده و امور زندگی‌شان را چگونه می‌گذراندند؟ اینها سؤال‌هایی است که ممکن است برای هرکدام از ما که علاقه‌مند به هویت محله‌مان هستیم پیش بیاید. مثل محله بریانک و قلعه افسانه‌ای آنکه داستان خودش را دارد. قلعه بزرگی که دو برج و بارو داشته و در آن به هنگام صبح و شام باز و بسته می‌شده است. این‌طور که اهالی می‌گویند داخلش تعداد زیادی خانه و باغ بوده و سکنه‌اش طبق قانون و مقررات خاصی در آن زندگی می‌کردند. از آن زمان سال‌های زیادی گذشته است. شاید ۱۰۰ سال. اماامروزی‌ها هیچ‌کدام درباره این قلعه اطلاعی ندارند و تنها آگاهی‌شان این است که روزی، روزگاری در بریانک قلعه‌ای وجود داشته است. اما اینکه این قلعه چه سالی ساخته شده و چه کسانی در آن زندگی می‌کردند را نمی‌دانند. حق هم دارند. کسی برایشان تعریف نکرده است. تاریخ اگر دهان به دهان و نسل به نسل بازگو شود به اینجا نمی‌رسیم که درباره قدمت و اصالت محله‌مان هیچ ندانیم. گزارش این هفته ما درباره محله‌ای قدیمی است، گشتی

   آخرین کوکب قلعه
  • برادران مددکار

   پریسا امیرقاسمخانی- هستند بعضی خانواده‌هایی که به واسطه اعتیاد یکی از اعضای خانواده درگیر اعتیاد هستند. از سویی دیگر هستند خانواده‌هایی که دغدغه درمان و ترک اعتیادفرد معتاد و کمک به خانواده‌های آسیب دیده او از این معضل خانمان‌سوزرا در سر دارند. نمونه آن خانواده مقدم در محله سلسبیل است که مدتی است با راه‌اندازی یک مؤسسه خیریه و کمپ ترک اعتیاد، به کمک همسایه‌هایی شتافته‌اند که با چنین مشکلاتی روبه‌رو هستند.

    برادران مددکار
  • راز ترازوی سنگی آقا سید

   بهاره خسروی- مغازه آقاسید در خیابان فلاح از آن دست مغازه‌هایی است که تا دلتان بخواهد پر از نوستالژی‌ دهه شصت است. نامش سید عباس است و اهالی برای همین «آقا سید»، صدایش می‌زنند. از قفسه‌بندی‌های آهنی و دفترهای حساب و کتاب مشتری مغازه آقاسید تا ترازوی سنگی که مهم‌ترین ابزار کار این کاسب قدیمی محله شبیری‌ ـ جی است. همه چیز حسی نوستالژی و زیبا را به انسان منتقل می‌کند. حاج «سیدعباس طالقانی» همسایه و کاسب ۸۱ ساله‌مان ترازوی سنگی را به دیجیتال ترجیح می‌دهد و می‌گوید: «این ترازوهای جدید بیش از حد دقیق‌ هستند که دست و دل آدم را می‌لرزاند برای اینکه کفه را به نفع مشتری سنگین بکشی. آدم را خیلی اهل دو، دوتا چهارتا می‌کند.» او همچنین برای حساب و کتاب مشتری‌ها بیشتر به ذهنش اعتماد می‌کند تا ماشین حساب. به مشتری آشنا جنس نسیه هم می‌فروشد.

   راز ترازوی سنگی آقا سید
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   با چشم دل زندگي كرد

   با چشم دل زندگي كرد

   علی جواهری- مرحوم كربلايي «محمدعلي رياحي» را تقريباً همه اهالي منطقه مي‌شناسند. مردي كه بيش از نيم قرن در هيئت‌هاي محله‌هاي «سلسبيل»، «آذربايجان» و «قصرالدشت» نوحه و روضه مي‌خواند و شور حسيني را در دل‌هاي اهالي زنده نگه مي‌داشت.

  آرشیو
  • نفس بکش،سلامتی‌ات را دود نکن!

   بهاره خسروی- عمری دلبستگی ناخوشایند به استعمال دخانیات ازیک پک ناقابل به سیگار و آتش کردن آن شروع می‌شود. این را تو نمی‌گویی، سیگاری‌هایی می‌گویند که می‌خواهند از دود خاکستری سیگار رها شوند اما نمی‌توانند.

    نفس بکش،سلامتی‌ات را دود نکن!
  • رهن ۲۰ میلیونی نداریم!

   فرید عرب امینی- مرد خیابان به خیابان می‌رفت و به هر مشاور املاکی که می‌رسید سری می‌زد و سراغ خانه اجاره‌ای می‌گرفت. برای ۴ نفر. به ۵۰‌مترمربع هم راضی شده بود. خانه قدیمی یا نو دیگر برایش فرقی نمی‌کرد فقط برایش مهم بود که با پولی که دارد بتواند خانه اجاره کند. صاحب خانه جوابش کرده و یک هفته بیشتر زمان نداشت تا جایی را پیدا کند. «خانه برای ۴ نفر نداریم.» «‌‌خانه به بچه‌دار نمی‌دهیم.» مستأصل شده بود و نمی‌دانست چه باید بکند. تا آخرین بنگاهی که رفت و مرد بنگاه‌دار آب پاکی را روی دستش ریخت که با پولی که دارد فقط می‌تواند در حاشیه شهر خانه پیدا کند. این مشکلی است که خیلی از هم‌محله‌ای‌های ما دارند و هر سال باید اسباب و وسایل خود را به دوش بکشند و نقل مکان کنند. اجاره‌نشینی کابوسی برای اجاره‌نشین‌هاست و تب آن با فرارسیدن فصل گرما بیشتر می‌شود. اما آنچه موضوع گزارش ماست مشکلات و دغدغه‌های موجر و مستأجر است که به آن می‌پردازیم.

   رهن ۲۰ میلیونی نداریم!
  • آرزو‌های منجم کوچک

   بهاره خسروی- «امیدرضا محمدزاده» همسایه ما در خیابان رودکی از علاقه‌مندان رشته نجوم و سیر و سفر در کهکشان‌هاست. او برای تشکیل دورهمی و حلقه دانش‌آموزان، کارشناسان و نخبه‌های نجومی منطقه هم دست به کار شده است. امیدرضا آموخته‌هایش را به رایگان بین همسایه و برای علاقه‌مندان به نجوم، آموزش می‌دهد. البته این نوجوان پژوهشگر هم‌محله‌ای فقط به تدریس اکتفا نکرده است. یک وبگاه اینترنتی و کانال تلگرامی برای اطلاع‌رسانی از تازه‌های دانش نجوم راه‌اندازی کرده است. کارهایی که سبب شده دوست و آشنا لقب «نجومی خوش‌‌‌فکر و خلاق» را به او بدهند. امیررضا می‌گوید: «نجوم یعنی شناخت بهتر عالم هستی. ارتباط بهتر با خالق آن. وقتی با تلسکوپ به آسمان خیره می‌شوی، احساس می‌کنی، آسمان در مشت توست. تجربه بکری است. می‌خواهم همه را در آن سهیم کنم.»

    آرزو‌های منجم کوچک
  • ۱۳۵ رستوران لقمه مهربانی می‌پیچند

   مژگان مهرابی- خصلت خیلی از ماست که وقتی دور یک سفره رنگین می‌نشینیم، خدا را شکر می‌کنیم که همه چیز مهیاست و هیچ‌وقت طعم تلخ گرسنگی و نداری را نچشیده‌ایم.

   ۱۳۵ رستوران لقمه مهربانی می‌پیچند
  • تابستان طلاست؛ ورزش را دریاب!

   بهاره خسروی- در این گزارش۳دختر نوجوان ورزشکار هم‌محله‌ای داریم که با سختکوشی در ورزش توانسته‌اند از همین سن و سال کم به موفقیت دست پیدا کنند. «زهرا مرسلی»، «هستی فلاح» و«مهرنوش مؤمنی» هرکدام در یک رشته ورزشی افتخارآفرینی کرده‌اند. ورزشکاران نوجوانی که وجه اشتراکشان جدی گرفتن؛ اوقات فراغت تابستانی است. آنها در سالن‌های ورزشی همین منطقه ثبت‌نام کرده برای ورزش وقت گذاشته‌ و حالا ثمره‌اش را دیده‌اند. دختران ورزشکار منطقه یک حرف مشترک برای دختران هم‌محله‌ای دارند که شاید معتقد باشند در این منطقه امکانات لازم برای ورزش حرفه‌ای بانوان فراهم نیست: «تابستان همان مدال طلایی است که می‌خواهی. بهانه نگیر، ورزش کن. همین‌جا در همین منطقه بدرخش.»

   تابستان طلاست؛ ورزش را دریاب!
  • خـوبـان بـریـانـک

   مژگان مهرابی- زوجی دوست داشتنی هستند. هر‌کاری بخواهند انجام دهند با هم تلاش می‌کنند. این را از اهل محله می‌شنویم که خودشان آنها را با این عنوان به ما معرفی کرده‌اند؛ «امین و چشم و چراغ محله». از سال‌های دور، کارشان خدمت به مردم و دستگیری از نیازمندان بوده است تا حالا که معتمد محله به شمار می‌روند.

   خـوبـان بـریـانـک
  • سروان خیر‌خواه در مـحـله ما

   سمیه جعفریان- نگاه پدرانه‌اش به کودکان‌کار و یتیم درنگ در کار خیر را از او می‌گیرد و جمله «‌‌از هر دست بدهی از همان دست‌ خواهی گرفت» می‌شود زمزمه روزهایش. به قانون «انعکاس» در زندگی اعتقاد دارد و می‌گوید: «خوبی کن تا خوبی ببینی.» درست از همان زمان که مال حرام؛ رشوه چند میلیونی و قابل توجه را به سفره‌اش راه نداد و پاداش آن را برای تهیه اسباب‌بازی و سفره رنگین خوراکی به کودکان‌کار تقدیم کرد، زندگی‌اش برکتی معنوی گرفت. سروان «حمیدرضا گودرزی» معاون آموزش پلیس راهور منطقه است که این روزها کارهایش در فضای مجازی سر و صدایی به پا کرده است.

    سروان خیر‌خواه در مـحـله ما
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله