• قلعه رفت بـوستـان آمد

   پریسا امیر قاسمخانی- قدیمی‌ترین بوستان خیابان کارون در نگاه اول شبیه همه بوستان‌های دیگر است. صدای هیاهو و بازی بچه‌ها به گوش می‌رسد. سالمندان و جوانان برای گذراندن اوقات فراغت به اینجا آمده‌اند. با عبور ماشین‌ها در اطراف بوستان، صدای ماشین و جمعیت در هم می‌آمیزد. از مغازه‌داران اطراف بوستان درباره تاریخچه این بوستان می‌پرسیم. آنها می‌گویند قدیمی‌ترین بوستان این محدوده که امروز به رضوان معروف است؛ حدود ۸۰ سال قبل بنام قلعه ارمنی‌ها شهرت داشته است. ولی آیا ارامنه هنوز در این محله زندگی می‌کنند، چه بر سر قلعه آمده؟ اینها سؤال‌هایی است که به دنبال پاسخ آن تاریخچه محله را مرور کردیم.

    قلعه رفت بـوستـان آمد
  • البرز؛ خانه قهرمان‌های محله

   پریسا امیر قاسم خانی- بیشتر اهالی محله سلسبیل به‌خصوص ورزشکاران پیشکسوت محله «غلامرضا مجید» را می‌شناسند. آنها تصویر مرد چهارشانه‌ای را به یاد می‌آورند که گذشت زمان و پیری هم نتوانسته بود از هیبت و محبوبیت او بین اهالی بکاهد. همان کسی که برای حفظ سلامت و تندرستی جوانان محله، ۸۰ سال قبل نخستین باشگاه ورزشی یعنی باشگاه البرز را در خیابان مرتضوی ساخت و در محله‌های دیگر هم باشگاه ورزشی او همچنان پابرجاست و یادگار خیرخواهی‌های او. مردی که می‌گفت: «جوانان محله من یا افتخار محله‌شان باشند و چه بهتر که ورزشکار.» مجید آستین همت بالا زد و به قدر بضاعت خود مراکز ورزشی در تهران و منطقه ساخت که هنوز مورد استفاده اهالی قرار می‌گیرد.

   البرز؛ خانه قهرمان‌های محله
  • دلت خوش که دلم شاد شد!

   بهاره خسروی- صدای خنده فضای اتاق را شاد و پر کرده است. همسایه‌ها دورهم جمع شده و با نشان دادن هر تکه از وسایل و لباس نوازدی، کلی قربان صدقه نورسیده می‌روند. نوزاد پسر است. مدل و رنگ بیشتر وسایل، متناسب با جنسیت او انتخاب شده است. هرکدام از خانم‌ها برای کمک به مادر جوان گوشه کار را به دست گرفته‌اند و با چیدن وسایل در گوشه‌ای از اتاق درباره کاربرد و نحوه استفاده آن توضیح می‌دهند. مادر جوان گزارش ما کم حرف و محجوب است. با دیدن هر تکه از وسایل لبخند می‌زند و تشکر می‌کند. چند ماه است به پیشنهاد مدیریت سرای محله سلیمانی و تیموری و بانوان خیّر این محله، برای خانواده‌های نیازمند، سیسمونی تهیه می‌کنند. آنها در مراسمی به‌عنوان هدیه از سوی همسایه‌ها این وسایل را به مادران جوانی که نخستین بار طعم شیرین مادری را می‌چشند، هدیه می‌دهند.

    دلت خوش که دلم شاد شد!
  • محفل مشکل‌گشایی

   مژگان مهرابی- اینجا محفلی قرآنی برپاست و حکایتی دارد برای خودش. بیشتر از آنکه به کلاس درس شبیه باشد به محفل مشکل‌گشایی می‌ماند که به برکت وجودش گره کور زندگی خیلی‌ها باز می‌شود. سه‌شنبه هر هفته بانوان محله در زیر زمین مسجد باب‌الحوائج(ع) دور هم جمع می‌شوند و با هم دور همی قرآنی دارند و تفسیر قرآن یاد می‌گیرند.

    محفل مشکل‌گشایی
  • رنجبر، رنج مَبَر!

   سمیه جعفریان- خیابان رنجبر یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های منطقه است که بین محله سلیمانی و تیموری و هفت‌چنار قرار دارد. این خیابان ۱۶ متری که سابق بر این محل عبور نهر فیروز‌آباد از منطقه ۲ و ۵ به دشت ری و منطقه ۱۷ بوده است. میان بومیان منطقه به نام «رودخانه» شناخته می‌شود و این روزها مورد توجه مسئولان شهرداری قرار گرفته تا با به سرانجام رساندن طرح‌های عمرانی بسیاری شامل افتتاح بوستانک، پارکینگ، ساماندهی بساط‌گستران و... در آن سطح رفاه و امنیت خیابان را افزایش دهند. این در حالی است که طرح تعریض آن نیز همچنان در حال اجراست و لایروبی و رسوب‌برداری هفتگی از کانال فیروزآباد بوی نامطبوع و ناامنی محل را بر طرف ساخته است. این خیابان به دلیل نشست زمین که سال‌ها قبل اتفاق افتاد به خیابانی نیمه متروک تبدیل شد. خانه‌های بعضاً نوساز آن کامل تخلیه شد. به خانه‌های دیگر هم هشدارهای ایمنی ارائه شد. با این حال هنوز هم در بخش‌های ایمن‌تر آن خانه‌های بسیاری وجود دارد که شهروندان ساکن آن نیاز به دریافت خدمات داشتند. مسئولان شهری تصمیم گرفتند تا تعیین تکلیف چگونگی عبور و تکمیل بزرگراه یادگار امام(ره) و تملک ا

   رنجبر، رنج مَبَر!
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   با چشم دل زندگي كرد

   با چشم دل زندگي كرد

   علی جواهری- مرحوم كربلايي «محمدعلي رياحي» را تقريباً همه اهالي منطقه مي‌شناسند. مردي كه بيش از نيم قرن در هيئت‌هاي محله‌هاي «سلسبيل»، «آذربايجان» و «قصرالدشت» نوحه و روضه مي‌خواند و شور حسيني را در دل‌هاي اهالي زنده نگه مي‌داشت.

  آرشیو
  • قایـق مـا دریـا را شـکافـت

   بهاره خسروی- قصه، قصه دریا و قایق است اما با کمی تفاوت و داستان‌های مهیجی که در آن هم تلخی شکست و هم طعم شیرین پیروزی همراه دارد. «محمدجواد شفقت»، «عبدالرئوف زرین‌پور»، «حسین گلی پور» و «سبحان آقایی» ۴ دوست و همکلاسی در دبیرستان پسرانه شهید چمران هستند. پسران قصه ما در یک کار تیمی موفق به ساخت قایق دو بدنه دست‌ساز ویژه شدند که آنها را تا رسیدن به سکوی نخست دومین دوره مسابقات دریا و مسیر پیشرفت در بخش خلاقیت، هدایت کرد. البته به جز این موفقیت یک مقام سوم کشوری هم از همین مسابقات در کارنامه پژوهشی این دانش‌آموزان موفق محله شبیری ـ جی برای آنها به ارمغان داشت. در این گزارش سری به دبیرستان شهید چمران زدیم و با این جوانان موفق به گفت‌وگو نشستیم. دیداری که با تلاش انصاری مسئول پژوهسرای «اندیشه پویا» منطقه و آقای جعفری مدیر مدرسه فراهم شد.

    قایـق مـا دریـا را شـکافـت
  • زکـات مـا کارآفرینی برای شما

   بهاره خسروی‌- پارچه‌های رنگارنگ روی میز پهن شده‌اند. بساط نخ و سوزن، خط‌کش و‌متر و... خلاصه هر چیزی که برای خیاطی و دوخت‌ودوز لازم است به راه است. همسایه‌ها دور میز جمع شده و با دقت به صحبت‌های مربی جوان گوش می‌دهند. در این میان بعضی هم با اندک تجربه‌هایی که دارند، کمی حال و هوای کلاس را متنوع می‌کنند. دوره‌های آموزش رایگان خیاطی برنامه ابتکاری است که برای حمایت از زنان سرپرست خانوار و خانواده‌های کم در آمد، در سرای محله سلیمانی و تیموری از مهر ماه سال گذشته اجرا می‌شود. برنامه‌ای که شرط حضور در آن آموزش رایگان خیاطی به ۳ نفر است. اینجا رسم خوشایندی وجود دارد. هر هنرجو بعد از یادگیری فوت و فن خیاطی و کارآفرین شدن باید راه و رسم کار را به رایگان به هنرجویی تازه وارد آموزش دهد و از او یک کارآفرین بسازد. اولویت هم با بانوان سرپرست خانوار و مادران خانواده‌های کم‌درآمد است.

   زکـات مـا کارآفرینی برای شما
  • خطر کلاف‌های ادیسونی روی سر اهالی

   فرید عرب امینی- هفته گذشته یکی از اهالی چند عکس برای دفتر همشهری محله ارسال کرد که داستان کم و کسری‌های برقی منطقه‌مان را روایت می‌کرد. تصاویری که سیم‌های برق به هم تنیده که شبیه کلاف کاموا بودند، کابل فشرده ۳ فازی که از بالای سر در یکی از خانه‌ها رد شده و تیرهای چراغ‌برقی که وسط کوچه‌ها سبز شده بود را نشان می‌داد. این شهروند از خبرنگار همشهری محله خواسته بود که گزارشی از نابسامانی وضع برق‌رسانی تهیه شود. این اعتراض را هم داشت که مسئولان اداره برق به گله اهالی رسیدگی نمی‌کنند. ما هم اجابت کردیم و دست به کار شدیم تا صدای شهروندان را به گوش مسئولان برسانیم. برای همین هم گشتی در منطقه زدیم تا از نزدیک با مشکلات برقی محله‌ها روبه‌رو شویم. پای صحبت دبیران شورایاری و اهالی نشستیم و گلایه‌هایشان را شنیدیم. اما برای اینکه قضاوت ناعادلانه نکرده باشیم درددل‌های مردم را با قربان علی یزدانی رئیس اداره برق در میان گذاشتیم تا پاسخ‌های او را هم بشنویم.

    خطر کلاف‌های ادیسونی روی سر اهالی
  • نخبه‌ها پارتی دارند

   بهاره خسروی- داستان این گزارش، پیداکردن خواص اعجاب‌انگیز یک گیاه برای درمان مشکلاتی است که مردها را از نعمت پدر شدن محروم می‌کرد. جالب‌تر اینکه این اطلاعات کاربردی، ارزان‌قیمت و ارزشمند توسط مؤسسه‌های تحقیقاتی، متخصصان طب سنتی و پزشکان به دست نیامد بلکه مطالعه، پژوهش و تحقیقات ۲ دانش‌آموز منطقه آن را رقم زد. «لیلا قلی خانی» و«مائده علیمحمدی»۲ پژوهشگر جوان و دانش‌آموز سال چهارم دبیرستان مدرسه نمونه دولتی مکتب‌الاحرار محله سلیمانی‌ـ تیموری هستند که موفق به کشف خواص گیاه اکالیپتوس برای درمان ناباروری مردان، تولید نسل و پیشگیری از پیرشدن جمعیت کشور شدند. نتایج مثبت آزمایش‌های آنها روی چند موش آزمایشگاهی هم علمی و کاربردی نتیجه تحقیقات آنها را تأیید کرد. به همین دلیل این ۲ دوست جوان کلی جایزه و تندیس از جشنواره‌های معتبر علمی کسب کردند آن هم در کنار بسیاری از بزرگان رشته پزشکی. دختران جوانی که این روزها سرگرم آماده شدن برای امتحانات کنکور سراسری و شرکت در یک جشنواره تحقیقاتی در کشور اتریش هستند.

    نخبه‌ها پارتی دارند
  • منتظر نمان کتاب بخوان!

   بهاره خسروی- مغازه کوچک اما کاملاً مرتب و منظمی دارد. با یک نگاه سرسری به چیدمان مغازه حتی از پشت در بسته نظم و ترتیب قابل رؤیت است. «محمد معدنچی‌ها» از اهالی قدیمی محله هفت‌چنار و کاسبانی با انصافی است که در حرفه تعمیر و دوخت‌دوز کفش مویی سپید کرده است. مردی از تبار آذری زبان‌ها که برای‌‌‌ ترویج فرهنگ کتابخوانی در میان اهالی، هنگام مراجعه مشتری‌ها به مغازه به آنها کتاب می‌دهد و می‌گوید: «خوب است، مشتری به جای انتظار بی‌فایده چند ورق هم کتاب بخواند.‌» معدنچی‌ها گاهی اوقات بعضی کتاب‌هایش را امانت می‌دهد. کتاب‌هایی که در‌‌‌ ترویج فرهنگ عفاف وحجاب هم در میان مشتریانش بی‌اثر نبوده است. در این گزارش سری به حجره کوچک این کاسب همسایه در خیابان «شهید افتکاری» زدیم و با او درباره این کار جالبش به گفت‌وگو نشستیم.

   منتظر نمان کتاب بخوان!
  • یــار دبستانی من!

   پریسا امیر قاسمخانی- خاطرات مدرسه «صدیق اسفندیاری»؛ قدیمی‌ترین مدرسه محله سلسبیل هنوز هم در ذهن اهالی هست. آن روزهایی که ناظم مدرسه حتی بعد از تعطیل شدن مدرسه در کوچه‌های محله می‌چرخید تا ببیند بچه‌ها توی کوچه هستند یا در خانه و گرم درس خواندن. فلانی رفته سلمانی برای تراشیدن سرش یا فردا قرار است بهانه بیاورد. دیگری هنوز برای درآوردن خرج خانواده‌ سر چهارراه مرتضوی لبو داغ بساط می‌کند یا نه؟! آن وقت‌ بود که مدیر، معلم و ناظم مدرسه بهانه و هوس لبوی داغ می‌کردند تا شاگردشان زودتر بارش را بفروشد و به خانه برود. اهالی هنوز هم از ته کوچه علمداری خاطرات روزهایی را به یاد می‌آورند که صدای همهمه بچه‌ها بود و زنگ تفریح. صبحگاه مدرسه و نیمکت‌های کلاس که‌گاه ۳ تا ۵ نفر در هریک از آنها می‌نشستند خاطرات زنگ مدرسه که اوایل از نواختن چکش بر تخته آهنی صدایش درمی‌آمد و بعدها زنگ ارتشی و زنگ‌های ملودی‌دار. این‌بار هم عکس‌های قدیمی شما سوژه گزارش ما شد.

   یــار دبستانی من!
  • دنیا با گلفروشی‌ها زیباتر‌است

   سحر جعفریان- ۵۲ سال پیش در یکی از روستاهای اطراف خمین به دنیا آمد. پدرش کشاورز و مادرش خانه‌داری باسلیقه بود. او نیز تحت تأثیر همین خوش سلیقگی و فوت و فن‌های کشاورزی و باغبانی قد کشید. اغلب اوقات همراه پدر همچون سایر برادرهایش راهی زمین و مشغول کار با بیل و کلنگ می‌شد.‌کاری سخت که فقط علاقه باعث اصرار در انجام آن و پیگیری در یادگیری‌اش می‌شد. «معصومه محسنی» ساکن قدیمی خیابان قصرالدشت نقش اول این قصه است که این روزها به سبب گل‌فروشی در بوستان رضوان در خیابان کمیل و ارائه آموزش رایگان کاشت گل و گیاه به هم‌محله‌ای‌ها و اهدای گل به همسایه و اقوام، او را به خوشنامی می‌شناسند. محسنی تجربیاتش را بدون چشمداشت و هیچ نگرانی از اینکه دست در کارش زیاد شود، مو به مو به مشتری‌ها یاد می‌دهد و می‌گوید: «یکی هم این کار را یاد بگیرد؛ چه عیبی دارد؟! دنیای پر از گل‌فروش‌ها اصلاً زیباتر است. روزی دست خداست نه بنده خدا. به من باشد به همه همسایه‌ها باغبانی یاد می‌دهم.» تا به حال با همین خصلت چند نفر را گلفروش کرده است.

   دنیا با گلفروشی‌ها زیباتر‌است
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  پربیننده ترین ها
  پربحث ترین ها
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله