• مزرعــه خانوادگی آقای ‌حضـوری

   حمید رضا بوجاریان- شاید کمتر کسی پیدا شود که حوصله و ذوق کافی برای اینکه فضای سبز را مهمان خانه و محل زندگی‌اش کند داشته باشد. به هر حال این کار، هم یک سر سوزن ذوق می‌خواهد، هم امکانات و دانش کافی. باخبرشدیم یکی از همسایه‌های ما در محله شمشیری با ایجاد فضای سبز نسبتاً بزرگی در پشت‌بام آپارتمان محل زندگی‌اش، هم بهشت را به خانه خود برده وهم همسایه‌ها را ازنعمت داشتن بوستان خانگی‌اش بهره‌مند کرده است. او تلاش کرده با این کار سهمی در افزایش فضای سبزمحله‌اش داشته باشد و از این سهم و سرانه خود و همسایه‌هایش استفاده کرده و لذت ببرند. به بهانه بار دادن محصولات کشاورزی پشت‌بام این خانه سبز، با«علیرضا حضوری» و همسرش گفت‌وگو کرده‌ایم.

    مزرعــه خانوادگی آقای ‌حضـوری
  • ۱۳۰ کیلومتر راه زیر زمینی برای فاضلاب

   حمید رضا بوجاریان- چند سال قبل بود که حفاری‌هایی در برخی خیابان‌ها و کوچه‌های منطقه آغاز شد و اهالی خبردار شدند قرار است فاضلاب منازل شخصی آنها به شبکه فاضلاب شهری متصل شود. عده‌ای پیش‌دستی کرده و انشعاب فاضلابی را که فکر می‌کردند خیلی زود می‌توانند از آن استفاده کنند، خریداری کردند.

   ۱۳۰ کیلومتر راه زیر زمینی برای فاضلاب
  • اینجا را به خاطر صفای مردمانش دوست دارم

   در منطقه ما نخبگان ادبی و فرهنگی بسیاری سکونت دارند. «کامران شرفشاهی» شاعر، نویسنده و روزنامه‌نگار هم‌محله‌ای یکی از این افراد است. سال‌ها سکونت او در محدوده محله مهرآبادجنوبی باعث شده تا ارتباط خوب و صمیمی با اهالی داشته باشد. تاکنون ده‌ها کتاب از این نویسنده هم‌محله‌ای منتشر شده است که بیشتر این کتاب‌ها را می‌توان در کتابخانه‌ها و مراکز فرهنگی منطقه مشاهده کرد. ساعاتی همراه او در کوچه‌پسکوچه‌های محله مهرآباد، خاطرات گذشته‌اش را مرور کردیم و درباره امکانات فعلی منطقه برای علاقه‌مندان به نویسندگی با او همصحبت شدیم.

   اینجا را به خاطر صفای مردمانش دوست دارم
  • دوخت و‌دوز زنـدگی

   «دلم می‌خواست به هم‌محله‌ای‌هایم خدمت کنم. با خودم فکر کردم که برای این کار سراغ توانایی که خدا به من داده است، بروم. به همین دلیل کار در کارگاه خیاطی را با هم‌محله‌ای‌ها شروع کردم. خدا را شکر می‌کنم که امروز همراه با ۱۴نفر از بانوان هم‌محله‌ای در این کارگاه خیاطی دوخت و‌دوز می‌کنیم و از این طریق وضعیت زندگی ما بهتر از قبل شده است.» اینها بخشی از صحبت‌های «سحر علی قلیزاده» است که از ۷ماه قبل تا امروز با راه‌اندازی کارگاه خیاطی در طبقه پنجم سرای محله شمشیری برای بانوان ‌محله‌ای‌ شغل ایجاد کرده است. به همین بهانه با او و تعدادی از خیاطان این کارگاه گفت‌وگو کرده‌ایم که می‌خوانید.

   دوخت و‌دوز زنـدگی
  • دردهای پنهان عالیه خانم

   حمید رضا بوجاریان- این روزها به بهانه مشغله‌های زندگی و سختی‌های اقتصادی کمتر حواسمان به دور و اطراف است و نگاه پر تمنای کسانی را که رویی برای بیان نیازشان ندارند، نمی‌بینیم. آنقدر غرق دنیای خودمان شده‌ایم که نمی‌دانیم همسایه قدیمی ما این روزها درد امانش را بریده و دیگر توانی برای تحمل درد ۳فرزند بیمارش که در خانه هستند، ندارد. با وجود همه مشکلاتی که این خانواده با آن دست و پنجه نرم می‌کند، حجب و حیا باعث شده با احتیاط و شرمندگی از نیازشان بگویند. با این هم‌محله‌ای نیازمند در خیریه باب‌الحوائج (ع) سرای محله دکتر هوشیار گفت‌وگو کردیم تا شاید مرهمی برای درمان زخم‌هایشان پیدا کنیم.

   دردهای پنهان عالیه خانم
  آرشیو
  • کمبود امکانات تفریحی و جای پارک

   حمید رضا بوجاریان- هرچه زمان جلوتر می‌رود و منطقه قدیمی‌تر و جمعیت آن بیشتر می‌شود، مشکلات محله‌ها بیشتر به چشم می‌آید. برخی محله‌های منطقه ما هم از این امر مستثنا نیستند. با وجود تلاش شهرداری برای توسعه خدمات و توزیع مناسب امکانات محله‌ها، هنوز هم مشکلاتی وجود دارد که باعث شده تا اهالی خواهان برطرف کردن آن از سوی مسئولان باشند. این هفته سری به کوچه‌پسکوچه‌های محله استاد معین زده و با اهالی درباره مشکلاتشان همصحبت شده‌ایم. مسئولان هم پاسخ خود را درباره این مشکلات و راهکارهای رفع آنها بیان کردند.

   کمبود امکانات تفریحی و جای پارک
  • دوستداران طبیعت

   حمید رضا بوجاریان- این روزها بازار نذری دادن داغ است و استفاده از ظروف یکبارمصرف هم داغ‌تر از آن. بسیاری از کارشناسان معتقدند نباید از این ظروف استفاده کرد. چون عامل بروز بیماری است و به محیط‌زیست هم صدمات جبران‌ناپذیری وارد می‌کند. این روزها تشکل‌های محیط‌زیستی منطقه ما برای تشویق و ترغیب خانواده‌ها به استفاده کمتر ازظروف یکبار مصرف ومواد پلاستیکی و حفظ محیط‌زیست دست به کار شده‌ و تصمیم گرفته‌اند با مشارکت جوانان و نوجوانان استفاده از این ظروف را به حداقل برسانند. برخی نوجوانان و فعالان محیط‌زیست هم با حضور در بوستان‌های منطقه آستین‌ها را بالا زدند و همه مواد پلاستیکی را از بوستان‌ها جمع‌آوری کردند. با برخی از شرکت‌کنندگان در طرح پاکسازی بوستان‌های منطقه درباره علت انجام این کار و اهمیت حفظ محیط‌زیست در محله‌شان همصحبت شده‌ایم.

   دوستداران طبیعت
  • خشت خشت مسجد را اهالی گذاشتند

   هوشنگ صدفی- کمترکسی از نسل جوان محله شهید دستغیب، روایت مسجد امام جعفر صادق(ع) را می‌داند که چطور این مکان مذهبی در این محله ساخته شد چون اغلب جوانان قدیمی این محله به دیار باقی شتافته‌اند یا در روزگار پیری، خاطرات خوش ساخت این مسجد را آن چنان به یاد ندارند، اما قصه ساخت مسجدی روی خرابه‌های گاوداری حاج «لطیف محب‌علی» شنیدنی است. با پرس‌وجو دریافتیم هنوز تعدادی از نوجوانان دهه۴۰این محله که از روزگار پرشور و شوق ساخت تنها مسجد محله دستغیب، خاطرات فراموش نشدنی دارند، در این محله زندگی می‌کنند. با حاج «حسن اخوان» متولی مسجد امام جعفر صادق(ع) و حجت‌الاسلام «مهدی شهسواری» امام جماعت و برخی نمازگزاران، گفت‌وگویی درباره تاریخچه ساخت این مسجد انجام داده‌ایم که خواندنی است.

   خشت خشت مسجد را اهالی گذاشتند
  • سـلام به کودکان سحر

   معصومه ماه پیکر- دست در دستان مادر در حالی که چادرشان را بر سر کرده‌اند، وارد صحن مسجد می‌شوند. اگرچه ساعت‌هاست تشنه و گرسنه هستند، اما شوق حضور در جشنی که برای آنها برگزار می‌شود، باعث شده است تا آثاری از گرسنگی در چهره‌هایشان دیده نشود. پسران هم کم‌کم سر و کله‌شان پیدا می‌شود. آنها امسال برای نخستین بار است که روزه می‌گیرند. چندی پیش به همت فرهنگسرای رویش و کانون فرهنگی و هنری شمس الشموس جشن سحرخیزان کوچک با حضور «حمید محسنی» شهردار منطقه و «حمید شاه‌بداغی» شهردار ناحیه ۲ برگزار شد. در کنار مهمانان کوچک خدا حاضر شدیم تا از حال و هوایشان در این ماه روزه‌داری بپرسیم.

    سـلام به کودکان سحر
  • برای دفاع‌از آرامش ما رفـت

   این روزها نگاهت را در کوچه‌پسکوچه‌های منطقه که بگردانی، نام و یاد شهدایی را‌خواهی دید که کوله‌بارشان را به تازگی از این محله بسته‌اند و نام شهدای مدافع حرم گرفته‌اند. شهادتی که این‌بار نه در خاک خودمان، بلکه برفرسنگ‌ها دورتر از این سرزمین، نصیب دریادلانی آسمانی می‌شود تا مردم این مرز و بوم در آرامش و امنیت زندگی کنند. ۱۰مرد آسمانی که نام و نشانشان برسردر کوچه‌های این منطقه نصب شده است. اهالی محله سال‌های متوالی با آنها زندگی کرده‌اند و از این شهدا خاطرات به یاد ماندنی دارند. ۲۷خرداد سالروز شهادت یکی از این مردان بزرگ است. ۲فرزند دردانه «اسدالله ابراهیمی» شهید مدافع حرم منطقه یک سال است که صدای پدر را نشنیده و صورتش را ندیده‌اند.

   برای دفاع‌از آرامش ما رفـت
  • ساکنان خوش‌ذوق کوچه کاظمیان

   هوشنگ صدفی- یکی از همسایه‌های کوچه کاظمیان بلوار استاد معین، نخستین قدم را برای زیبایی محله‌اش برداشت. او که به گل و گیاه علاقه داشت با نگاهی خلاقانه‌ بطری‌های پلاستیکی آب و نوشابه را تزیین کرد و داخل‌آن گل‌های زیبا و خوشبو کاشت. بعدها با قلاب‌بافی و پوشش کاموایی، این گلدان‌ها زیباتر شدند. «طاهره آقایی» تنها همسایه خوش‌ذوق محله نیست، «یدالله غفاری» و «ابراهیم وحدانی» هم ساکنان دیگر این کوچه هستند که زحمت زیادی می‌کشند تا محل زندگی و محیط اطرافشان را با گل و گیاه زیبا و سرزنده کنند. بی‌تردید با کارهای خلاقانه اهالی می‌توان فضای سبز فراموش شده را در فضاهای کوچک آپارتمانی احیا کرد و رنگ و رویی تازه به محله‌ بخشید.

   ساکنان خوش‌ذوق کوچه کاظمیان
  • منزل به منزل ضیافت الهی

   زینب زینال زاده- ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی برای انس بیشتر با کتاب آسمانی است. در این ایام روزه‌داران به گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌کنند تا بتوانند روزانه یک جزء یا حداقل چند آیه از کلام‌الله‌ مجید را بخوانند. محافل انس با قرآن در حسینیه‌ها و مساجد هم برگزار می‌شود و اهالی به صوت زیبای قاریان گوش می‌دهند. در کنار آن در منطقه ما در ماه مبارک رمضان علاوه بر مساجد و حسینیه‌ها، مراسم سخنرانی، روضه و جزء‌خوانی در منازل اهالی هم برگزار می‌شود. خیلی از اهالی در ماه ضیافت الهی، با برپایی این مراسم افتخار میزبانی از مهمانان خدا را عهده‌دار می‌شوند. آنها این کار را باعث خیر و برکت زندگی‌شان می‌دانند.

    منزل به منزل ضیافت الهی
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله