• مطالعه در صـف انتظار

   تعدادی از اعضای مؤسسه «مهر گوهر بینا» برای افزایش سرانه مطالعه کتاب دست به ابتکار جالب زده‌اند. آنها کتاب‌هایی را که در قفسه‌های کتابخانه‌شان خاک می‌خورد بسته‌بندی کرده‌ و به آرایشگاه‌های زنانه و مردانه منطقه هدیه می‌دهند تا در زمانی که مشتری‌ها منتظر نشسته‌اند تا نوبتشان شود، آنها را مطالعه کنند. این کار باعث می‌شود تا دیگر کسی نداشتن وقت کافی برای مطالعه را بهانه‌ای برای کتاب نخواندن نکند. در ادامه گزارشی که پیش روی شماست با جزئیات بیشتری از این طرح آشنا می‌شوید.

    مطالعه در صـف انتظار
  • بهار‌آمد سری به اینجا بزنیـد

   در مکان‌های مختلف منطقه، مانند بوستان‌ها یا مراکز فرهنگی آموزشی کمتر شاهد حضور معلولان هستیم. برخی از آنها می‌گویند چون راه‌‌‌ ترددشان برای استفاده از این فضاها و امکانات هموار نیست بی‌خیال بیرون آمدن از خانه و گشتزنی در منطقه شده‌اند، اما مدتی است که شهرداری منطقه‌درصدد است تا زمینه رفاه و آسایش معلولان منطقه ایجاد شود و آن را ارتقا دهد. این اقدامات بستری را فراهم می‌آورد تا این گروه از جامعه هم بتواند از بخشی از امکانات بهره‌ببرند. مناسب‌سازی‌‌‌ تردد مراکز فرهنگی برای ورود معلولان، نصب تجهیزات ورزشی و همچنین مبلمان شهری ویژه آنها تنها بخشی از این فعالیت‌ها محسوب می‌شود. از سوی دیگر به تازگی بوستان المهدی(عج) یکی از شاخص‌ترین بوستان‌های منطقه هم برای توان یابان منطقه مناسب‌سازی و تجهیز شده است تا معلولان منطقه هم از این پس در کنار لذت بردن از محیط زیبا و فضای دلنشین بوستان از برنامه‌ها و فعالیت مراکز فرهنگی آن مانند مرکز مشاوره گل و گیاه و سرای محله استفاده لازم را ببرند.

   بهار‌آمد سری به اینجا بزنیـد
  • هیجان در مــدار‌صفر درجه

   «مسعود زینالی» قهرمان یخ‌نوردی جهان و هم‌محله‌ای ما، رشته یخ‌نوردی را ورزشی مهیج و جذاب می‌داند. تلاش برای بالا رفتن از صخره‌های یخی آن هم در سرمای منهای ۲۰‌ درجه برای جوان ۳۳ ساله محله امامزاده عبدالله(ع) آنقدر لذت‌بخش است که توانسته در طول سال‌ها فعالیت در رشته ورزشی یخ‌نوردی مقام‌های بسیاری به دست آورد. کسب مقام سوم جهان در رقابت‌های شامپانی فرانسه بهانه‌ای شد تا پای صحبت قهرمان ورزشکار هم‌محله‌ای بنشینیم و حرف‌هایش را درباره رشته یخ‌نوردی بشنویم.

   هیجان در مــدار‌صفر درجه
  • شیرینی خانگی سر سفره هفت‌سین

   زهرا کریمی- همین که به عید نوروز نزدیک می‌شویم، محله حال و هوایی بهاری به خود می‌گیرد. در میان جنب‌وجوش‌های روزهای آخر سال، مراکز فرهنگی منطقه هم دوره‌های آموزشی با همکاری اهالی محل در این زمینه برپا می‌کنند. به همین خاطر این روزها در مجموعه فرهنگی و ورزشی شهربانو کلاس‌های آموزش پخت شیرینی‌های محلی و چیدمان سفره هفت‌سین، پاتوقی برای بانوان محله شده تا هر روز به بهانه پخت شیرینی جدیدی که از هم‌محله‌ای‌ها‌ یاد می‌گیرند، از ساعت۱۰ به این مجموعه بیایند.

    شیرینی خانگی سر سفره هفت‌سین
  • امســال چهارشنبه‌سوری ترس ندارد!

   معصومه ماه پیکر- چند سالی می‌شود که چهارشنبه‌سوری نام خود را به چهارشنبه‌سوزی تغییر داده است. مدت‌هاست دیگر از جشن‌های قدیمی چهارشنبه آخر سال خبری نیست و کمتر کسی از این روز لذت می‌برد. سال‌هاست چهارشنبه‌سوری به کابوسی برای شهروندان تبدیل شده است. همچنین نیروهای امدادی مانند آتش‌نشانی از روزها قبل به حالت آماده‌باش درمی‌آیند. وقوع حادثه دلخراش ساختمان پلاسکو و شهادت جمعی از آتش‌نشانان فداکار باعث شد تا کانون شهریاران جوان محله «کمپین نخریدن مواد منفجره و آتش‌زا» را تشکیل دهد. اعضای شهریاران جوان به‌عنوان متولی این طرح مدت‌هاست با حضور در محله‌های منطقه اهالی را برای پیوستن به این کمپین دعوت می‌کنند تا امسال را بدون حادثه و سروصداهای وحشتناک پشت سر بگذاریم. با آنها همراه شدیم تا نظر اهالی را درباره این روز و راه‌اندازی این کمپین بپرسیم.

    امســال چهارشنبه‌سوری ترس ندارد!
  آرشیو
  • شیـخ کم مثال

   هوشنگ صدفی- بیش از یک دهه قبل در همین کوچه‌پسکوچه‌های محله استادمعین عالمی بزرگ زندگی می‌کرد. عالمی که هنوز بعد از گذشت نزدیک به ۱۱سال سبک و سیاق زندگی‌اش زبانزد کسانی است که او را می‌شناختند. اگر ساکن منطقه بوده باشید، حتماً نام شیخ «محمدتقی بهلول» به گوشتان خورده است. برای یادآوری خاطرات علامه سراغ اهالی قدیمی محل رفتیم و آنها ما را به سمت «خدیجه موسوی» خواهر زاده علامه و«علی صادقیان» داماد و دخترش «فاطمه یعقوبی» سوق دادند. افرادی که قریب ۱۹ سال نگهداری و حمایت از شیخ بهلول را با جان و دل پذیرفتند و هنوز با گذشت ۱۱ سال از فقدان علامه، وقتی از او صحبت می‌شود، اشک در چشمانشان حلقه می‌زند. با خاطرات آنها همراه شدیم تا با سبک زندگی این روحانی آزاده و ساده زیست هم‌محله‌ای بیشتر آشنا شویم.

   شیـخ کم مثال
  • پـای بسیجیان به قهوه‌خانه باز شد!

   زینب زینال زاده- کسانی که قلیان می‌کشند، در هر بار مصرف حدود ۴۰۰ نوع ماده سمی و سرطان‌زا را وارد ریه‌های خود می‌کنند. این در حالیست که بسیاری از نوجوانان و جوانان از مصرف‌کنندگان اصلی قلیان هستند. مسئولان ارگان‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی با اجرای برنامه‌های مختلف مانند اطلاع‌رسانی درخصوص مضرات این ماده دخانی سعی می‌کنند گرایش نسل جوان به قلیان را کم کنند. ارشاد نسل جوان و دور کردن آنها از قهوه‌خانه و قلیان، همچنین ترغیب آنها برای رفتن به محیط‌های فرهنگی و ورزشی‌کاری است که برای نخستین بار در پایتخت توسط نیروهای بسیجی پایگاه ۲۲۱ جندالله انجام می‌شود. «رضا خدابخش» فرمانده حوزه مقاومت بسیج و دبیر دبیران شورایاری منطقه و‌ بانی این طرح همراه با نیروهایش به قهوه‌خانه‌ها می‌رود و با اهدای گل و شیرینی به جوانان، درباره مضرات استعمال قلیان صحبت می‌کند و از آنها می‌خواهد تا اوقات فراغت خود را در مجموعه‌های ورزشی و فرهنگی پر کنند.

   پـای بسیجیان به قهوه‌خانه باز شد!
  • ۱۱ سال از خانه بیرون نیامده بــودم

   معصومه ماه پیکر- دغدغه و نگرانی خانواده‌هایی که فرزند معلول دارند تنها به مشکلات جسمی و حرکتی یا ذهنی فرزندشان ختم نمی‌شود. بیرون بردن افراد معلول و چند ساعتی گشت‌وگذار در شهر یا طبیعت، همواره یکی از مشکلات اصلی این خانواده‌هاست. کمبود امکانات شهری، مشکلات حمل‌ونقل یا نگاه‌های‌ترحم‌آمیز برخی از شهروندان درد مشترک بسیاری از معلولان است که اغلب باعث شده تا ماه‌ها و حتی سال‌ها برای گردش و تفریح از خانه بیرون نروند. در همین راستا شهرداری ناحیه ۲ با برگزاری اردوی زیارتی و سیاحتی مرقد امام خمینی(ره) برای جمعی از معلولان به همراه خانواده‌هایشان سعی کرد تا ساعات خوشی را برای این افراد فراهم کند. در این اردو با معلولان محله همراه شدیم و پای درددل‌هایشان نشستیم.

   ۱۱ سال از خانه بیرون نیامده بــودم
  • ورزش در امن‌ترین مکان دنیــا

   ثریا روزبهانی- مساجد منطقه ما برای جذب جوانان و همچنین حضور پرشور اهالی تاکنون برنامه‌های متعددی برگزار کرده‌اند. از تبادل نظر روحانی مسجد با جوانان محله، ایجاد کارگاه‌های نخبه‌پروری و برپایی حلقه‌های صالحین می‌توان به‌عنوان بخشی از این برنامه‌ها یاد کرد. این‌بار مسجد فاطمه‌الزهرا(س) محله استادمعین برای تشویق بانوان محله به ورزش دست به کار شده و هر روز پذیرای جمع بسیاری از آنهاست. از ساعت ۸تا۹صبح شبستان مسجد شاهد حضور بانوان فعالی است که برای انجام ورزش صبحگاهی به اینجا می‌آیند. همین بهانه کافی بود تا ما را راهی مسجد فاطمه الزهرا(س) در خیابان استادمعین کند تا اطلاعات بیشتری را دراین‌باره در اختیارتان قرار دهیم.

   ورزش در امن‌ترین مکان دنیــا
  • نذر تخصص ۳۰۰ هم‌محـله‌ای

   معصومه ماه پیکر- حس نوعدوستی و کمک به همنوع همواره در بین ما ایرانیان رواج داشته است. شاید به همین خاطر است که هرجا صحبت از کمک به همنوع می‌شود، هرکسی در حد توان خود سعی می‌کند تا گره‌ای از مشکل اهالی نیازمند منطقه باز کند. افراد خیّر براین باورند که خدمت‌رسانی به نیازمندان همیشه مالی نیست، بلکه گاهی اوقات بانیانی پیدا می‌شوند که با توجه به تخصصی که دارند، سعی می‌کنند تا دست نیازمندان را بگیرند. به دنبال اجرای طرح «جهاد مهربانی» در منطقه، این بار در طرحی با عنوان «پردیس خدمت» که توسط قرارگاه امام رضا(ع) در مساجد منطقه اجرا می‌شود، متخصصان منطقه به کمک نیازمندان محله آمده‌اند. در همین رابطه سراغ «الهام احمدبیگی» مسئول قرارگاه امام رضا(ع) منطقه رفتیم تا با اجرای این طرح در محله‌ها بیشتر آشنا شویم.

    نذر تخصص ۳۰۰ هم‌محـله‌ای
  • معاینه رایگان است لطفا کوتاهی نکنید

   زهرا سالار- شاید بارها مجبور شده باشید برای معاینه یا دریافت خدمات درمانی هزینه‌ گزافی پرداخت کنید. این در صورتی است که مراکزی در محله‌های منطقه وجود دارند که زیر نظر مرکز بهداشت غرب تهران فعالیت می‌کنند و در ازای ارائه خدمات درمانی هیچ‌ وجه نقدی هم دریافت نمی‌کنند؛ چراکه این مراکز براین باور بنا شده‌اند که پایه و اساس نظام سلامت وابسته به اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌هاست. بر همین اساس هم پایگاه‌های بهداشتی که در محله‌ها فعال شده‌اند در تلاش هستند تا وضعیت بهداشت و درمان اهالی محله‌ها را ارتقا دهند. عضویت و استفاده از خدمات این پایگاه‌های بهداشت بسیار راحت، ساده و البته بدون هزینه است. به همین دلیل برای اطلاع از چگونگی فعالیت این مراکز سراغ «هاله احمدنیا» مدیر مرکز بهداشت غرب تهران رفتیم و با او هم‌صحبت شدیم. همچنین در ادامه با خدماتی که در این مراکز از جمله مرکز درمانی «تقی نیا» ارائه می‌شود، آشنا می‌شوید.

   معاینه رایگان است لطفا کوتاهی نکنید
  • ما هم با سواد می‌شویم

   زهرا سالار- اهالی می‌توانند با ثبت‌نام در طرح « جهاد مهربانی» در با سواد شدن کودکان کار سهیم شوند. قد و قواره‌ای نحیف و کاپشنی مندرس که جای دوخت جیب‌هایش همه باز شده، به تن دارد. هر روز صبح شال و کلاه کرده و کیف را پشتش می‌اندازد و به راه می‌افتد، اما نه به سمت مدرسه. بلکه به سوی خیابان‌ها و چهارراه‌های منطقه. بسته‌های آدامس و دستمال کاغذی به جای دفتر و کتاب، کیفش را پر کرده‌اند. حتماً یکی مانند او تا به حال جلویت را گرفته و با اصرار خواسته تا از او خرید کنید. تعداد آنها در منطقه کم نیست، اسمشان را گذاشته‌ایم، «کودکان کار». آنها روزشان را با فروش همین بسته‌ها به شب می‌رسانند. در صورتی که همسن و سال‌های آنها پشت نیمکت مدرسه نشسته‌اند و علم فرا می‌گیرند. مدتی است خبرهایی از گوشه و کنار شنیده‌اند که آنها هم می‌توانند درس بخوانند. دلشان را به همین خبرها خوش کردند، حال نمی‌دانند که این بار این اخبار با خودشان خوش خبری آورده‌اند و همین امروز و فرداست که آنها هم پشت نیمکت‌های مدرسه بنشینند و بنویسند ما هم با سواد شدیم.

    ما هم با سواد می‌شویم
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله