• امتحان دشوار یک معلم

   نیلوفر ذوالفقاری - «وقتی خدا نعمتی را از بنده خود می‌گیرد، نعمت‌های دیگری به او عطا می‌کند. من نمی‌توانم راه بروم، اما خداوند کمک کرد از پا ننشینم.» این حرف‌های «رضا گویا» معلم محله مهرآباد است. با اینکه ۱۴ سالی می‌شود به دلیل تصادف ویلچرنشین شده است، اما نگذاشته معلولیت او را از پا بیندازد و به جای خانه‌نشینی به مدرسه و میان دانش‌آموزانش برگشته است. گفت‌وگوی ما را با این معلم پرتلاش که دستی بر هنر دارد و آثار معرق‌کاری چشمنوازی هم خلق کرده است، بخوانید.

    امتحان دشوار یک معلم
  • وقتی پارک دوبله، عادت می‌شود

   معصومه ماه پیکر - خیابان شمشیری یکی از پر‌‌ ترددترین خیابان‌های منطقه به شمار می‌رود. این خیابان از یک سو به بزرگراه شهید آیت‌الله سعیدی، از سوی دیگر به خیابان پادگان و میدان فتح متصل می‌شود. موقعیت جغرافیایی خیابان شمشیری به‌عنوان شاهراهی برای اتصال به این دو مسیر اصلی منطقه و همچنین وجود مغازه‌های متعدد در این خیابان به‌عنوان قطب تجاری محله راه دسترسی را آسان کرده است، اما پارک خودروها در دوطرف این خیابان و وجود وانت‌بارهای بساطی باعث شده تا همواره شاهد ترافیک در این خیابان باشیم. این موضوع بهانه‌ای شد تا سراغ اهالی محله برویم و حرف‌هایشان را درباره معضل خیابان شمشیری بشنویم.

    وقتی پارک دوبله، عادت می‌شود
  • تصویر مهتاب نقش روی دیوار

   نیلوفر ذوالفقاری - کوچه‌ها و خیابان‌های شهر به نام‌شان مزین شد تا زمزمه هر روزه این نام‌ها موقع رفت‌وآمد در پایتخت شلوغ، یادآور ازجان‌گذشتگی و ایثار ماندگارشان باشد. سال‌های بعد از جنگ تحمیلی دیدن نام شهدای گرانقدر بر تابلوهای آبی کوچه‌ها، خیابان‌ها و بزرگراه‌ها عادتمان شد، اما در سال‌های اخیر با هربار شنیدن خبر شهادت شهدای مدافع حرم، دوباره عطر شهادت در محله‌ها پیچیده است. حالا اداره زیباسازی شهرداری منطقه دست به کار شده تا با طراحی تصویر چهره‌ این شهدای ایثارگر بر دیواره‌های محله، یادشان را برای همیشه ماندگار کند. سری به این اداره زدیم تا در گفت‌وگو با «علی نوروزی» رئیس این اداره از جزئیات این طرح بیشتر بدانیم.

   تصویر مهتاب نقش روی دیوار
  • بازار بساطی‌ها داغ شد

   سعید کاویانی- مشکل بساطی‌ها همواره یکی از دغدغه‌های اهالی و مسئولان شهری منطقه به شمار می‌رود. این افراد نه تنها باعث ایجاد سدمعبر می‌شوند، بلکه برخی از آنها حتی مالکیت گوشه خیابان و پیاده‌رو را هم از آن خود می‌دانند به گونه‌ای که هیچ کسی حق استفاده از محدوده این افراد را ندارد. به دنبال درخواست اهالی برای ساماندهی بساطی‌ها، روز بازاری، روزهای یکشنبه و پنجشنبه، در بخش کندرو میدان فتح، مقابل بوستان فتح برپا شده است. ظهر پنجشنبه سری به این بازارچه زدیم تا صحبت‌های اهالی و فروشندگان را درباره این مکان بشنویم. همچنین سراغ «حسین ابراهیمی» رئیس اداره ساماندهی منطقه رفتیم تا هدف از برپایی این روزبازار را جویا شویم.

    بازار بساطی‌ها داغ شد
  • تقسیم مهربانی

   زهرا کریمی - همین چند هفته پیش بود که در یکی از گروه‌های فضای مجازی پیامی منتشر شد مبنی بر اینکه «برای نوزاد نیازمندی به دنبال چند قوطی شیرخشک هستیم». همان پیام را به چند گروه دیگر محلی که در آن عضو بودم، ارسال کردم. اعضای یکی از گروه‌ها برای پیامم پاسخی با این متن فرستاد. «تشریف بیاورید خیریه ما، تا دیر نشده شیرخشک در اختیارتان بگذاریم.» از اینکه وسیله‌ای برای انجام یک کار خیرشده بودم، حس خوبی داشتم. آن خانواده نیازمند را با «سیده سکینه آقایی نیارکی»، مدیر این مرکز خیریه آشنا کردم تا برای تهیه شیرخشک هرچه سریع‌تر اقدام کند، اما این خیریه در کدام محله منطقه فعال است و چه خدماتی انجام می‌دهد، سؤالی بود که ذهنم را درگیر خودش کرد. به همین خاطر سکینه آقایی، ما را به سرای محله دکتر هوشیار در خیابان طوس دعوت کرد.

    تقسیم مهربانی
  آرشیو
  • ۳پل مکانیزه در راه است

   معصومه ماه پیکر - از گوشه و کنار منطقه خبرهایی برای مکانیزه شدن پل هوایی خیابان سی‌متری جی شنیده می‌شود. این پل یکی از چند پل عابر منطقه است که به درخواست شهروندان و تصمیم مسئولان معاونت خدمات شهری و همچنین حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری منطقه مکانیزه می‌شود. درخواست اهالی برای مکانیزه شدن پل‌های عابر در این محدوده‌ها باعث شد تا سراغ مسئولان خدمات شهری و معاونت حمل‌ونقل و ترافیک منطقه برویم و شرایط مکانیزه شدن پل‌های عابر را جویا شویم. همچنین در ادامه راهکار حل مشکل‌‌‌‌ تردد در این محدوده‌ها را بپرسیم.

   ۳پل مکانیزه در راه است
  • وقتی قنات جی حلقه دورهمی‌‌ها بود

   زهرا کریمی - سری به خانه دل برخی از اهالی قدیمی محل زده‌ایم تا با آنها گذشته محله امامزاده عبدالله(ع) را مرور کنیم چرا که با دیدن هر بنا یا مغازه خاطرات شنیدنی از آنجا تعریف می‌کنند. آنها هنوز خیابان‌های سادات، هرمزان، حاجیان و ۳۰ متری جی را به نام‌ قدیم صدا می‌زنند. درباره زمین‌های مظفر امیری، کارخانه کبریت‌سازی، آتش‌سوزی پادگان جی، سیل، بمباران، درشکه سواری، حمام عمومی درخشان، زمین‌های خاکی، باغ‌ها و قدیمی‌ترین مدرسه محله تا دلتان بخواهد، خاطره‌ برای تعریف کردن دارند. دقایقی را در کوچه‌پسکوچه‌های قدیمی محله با آنها همراه شدیم تا این خاطرات دوباره تداعی شوند.

   وقتی قنات جی حلقه دورهمی‌‌ها بود
  • جشنــی برای رفتگر خندان

   زینب زینال‌زاده - حدود ۳۰ سال است که به‌عنوان کارگر رفت و روب در شهرداری کار می‌کند. خنده رو و مهربان است. همه او را به نام کوچک صدا می‌کنند و از بودن در کنار اهالی و خدمت کردن به آنها لذت می‌برد. همین وجدان‌کاری باعث شده چند سال متوالی به‌عنوان کارگر نمونه معرفی شود. برای قدردانی از زحمات این رفتگر ۶۰ ساله محله هاشمی که «اسکندر آقا محمدی» نام دارد و قرار است به‌زودی بازنشسته شود، جشنی‌ترتیب داده شده، اما برای شرکت در این جشن کارت دعوتی برای کسی ارسال نشده است. همه اهالی کوچک و بزرگ، زن و مرد، پیر و جوان مهمان این مراسم هستند. همگی آمده‌اند تا در یک مراسم شاد از رفتگر محله‌شان خداحافظی کنند. چشمان رفتگر خندان به محض دیدن کیک که روی آن تصویری از جارو و برگ درختان کشیده شده پر از اشک می‌شود. حضور قائم‌مقام شهردار منطقه، شهردار ناحیه یک، معاون امور شهری و محیط‌زیست و معاون اداره خدمات شهری، از حاشیه‌های جالب این مراسم بود. در پایان مراسم فرصتی پیش آمد تا با رفتگر نمونه منطقه از هر دری سخن بگوییم.

   جشنــی برای رفتگر خندان
  • پیام ما امید وعده ما رهایی

   زهرا کریمی- اینجا یکی از پاتوق‌های انجمن معتادان گمنام منطقه است. انجمنی مردمی و خودجوش که بیش از ۲ دهه در ایران سابقه فعالیت دارد. اعضای اولیه انجمن به مدت یک سال، جلسات گروهی را در مرکز بازپروری قرچک و بعدها با استقبال شهروندان به مرور در گوشه و کنار شهر برگزار کردند. رعایت اصل گمنامی در این انجمن تنها شاخص مهم موفقیت آنها به حساب می‌آید که خوشبختانه در منطقه ما، استقبال از این جلسات چشمگیر بوده و روز به روز به تعداد آن افزوده شده است؛ دورهمی‌های یکی دو ساعته افراد رها یافته از اعتیاد بدون آنکه شغل و سمت، دارایی، درجه تحصیلی، مقام‌های اجتماعی و ... ملاک حضور در جلسات باشد. به تازگی برخی از این جلسات در منطقه ما، در مکان‌هایی مثل ‌سراهای محله، حسینیه‌ها یا سایر اماکن مسقف همچون آلاچیق‌های برخی از بوستان‌ها برگزار می‌شود. برای اطلاع از چند و چون فعالیت این انجمن‌ و آشنایی بیشتر گزارش پیش رو را بخوانید.

    پیام ما امید وعده ما رهایی
  • باغبان پشت‌بام

   معصومه ماه پیکر- معمولاً وقتی صحبت از محصولات ارگانیک می‌شود، بسیاری از افراد تصور می‌کنند که این محصولات را باغداران بزرگ در زمین‌هایشان پرورش می‌دهند، اما شاید باورتان نشود که در همین نزدیکی بانویی در پشت‌بام منزلش این محصولات را می‌کارد و در مغازه کوچکش هم به اهالی عرضه می‌کند. «زهرا سید حسینی» ساکن خیابان شمشیری است. او سال‌هاست که برخی از محصولات ارگانیک مانند گوجه‌فرنگی، فلفل، خیار و سبزی را خود تولید می‌کند و حالا ۷ ـ ۸ ماهی می‌شود که محصولاتش را در مغازه‌اش می‌فروشد. این موضوع باعث شد تا پای صحبت این بانوی خوش‌ذوق بنشینیم و با نحوه تولید این محصولات و عرضه آنها بیشتر آشنا شویم.

    باغبان پشت‌بام
  • سـلام به سرسبــزی

   زهرا سالار- این روزها شهرداری منطقه بیشتر از قبل برای حفظ محیط‌زیست و کاهش آلودگی هوا تلاش می‌کند و در این زمینه فعالیت‌های مختلفی را آغاز کرده است. اجرای طرح گیاه پالایی، کاشت چمن در نقاط متعدد منطقه یا تولید چیپس چوب برای نگهداری از درختان در فصل سرما تنها بخشی از فعالیت‌ها در این زمینه به شمار می‌رود. برای اینکه درباره این طرح و روند اجرای آن بیشتر بدانیم، سراغ «حمید محسنی» شهردار منطقه رفتیم. شهردار می‌گوید اجرای این طرح نتایج ارزنده‌ای برای منطقه ما به بار خواهد آورد.

   سـلام به سرسبــزی
  • پیاده‌روی کیلومتری تا خودپرداز!

   نیلوفر ذوالفقاری- ماجرا از آنجا شروع شد که در مدت چند دقیقه‌ای حضورمان در یکی از سوپرمارکت‌های منطقه، با درخواست‌های متوالی شهروندانی مواجه شدیم که از صاحب مغازه می‌خواستند موجودی حساب بانکی آنها را اعلام کند یا در ازای دریافت وجهی از حساب بانکی‌شان مقداری پول نقد به آنها بپردازد. علت را که جویا شدیم مشخص شد در بعضی محله‌های منطقه ما نبود عابربانک و دستگاه خودپرداز دردسرهایی را برای اهالی ایجاد کرده است. همین موضوع بهانه‌ای شد تا وضعیت عابربانک‌های منطقه را بررسی کنیم و به جنبه‌های مختلف این موضوع بپردازیم.

   پیاده‌روی کیلومتری تا خودپرداز!
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  پربیننده ترین ها
  پربحث ترین ها
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما
  همشهری آنلاین

  چند رسانه ای

  راهنمای محله