• ۱۱ سال از خانه بیرون نیامده بــودم

   معصومه ماه پیکر- دغدغه و نگرانی خانواده‌هایی که فرزند معلول دارند تنها به مشکلات جسمی و حرکتی یا ذهنی فرزندشان ختم نمی‌شود. بیرون بردن افراد معلول و چند ساعتی گشت‌وگذار در شهر یا طبیعت، همواره یکی از مشکلات اصلی این خانواده‌هاست. کمبود امکانات شهری، مشکلات حمل‌ونقل یا نگاه‌های‌ترحم‌آمیز برخی از شهروندان درد مشترک بسیاری از معلولان است که اغلب باعث شده تا ماه‌ها و حتی سال‌ها برای گردش و تفریح از خانه بیرون نروند. در همین راستا شهرداری ناحیه ۲ با برگزاری اردوی زیارتی و سیاحتی مرقد امام خمینی(ره) برای جمعی از معلولان به همراه خانواده‌هایشان سعی کرد تا ساعات خوشی را برای این افراد فراهم کند. در این اردو با معلولان محله همراه شدیم و پای درددل‌هایشان نشستیم.

   ۱۱ سال از خانه بیرون نیامده بــودم
  • ورزش در امن‌ترین مکان دنیــا

   ثریا روزبهانی- مساجد منطقه ما برای جذب جوانان و همچنین حضور پرشور اهالی تاکنون برنامه‌های متعددی برگزار کرده‌اند. از تبادل نظر روحانی مسجد با جوانان محله، ایجاد کارگاه‌های نخبه‌پروری و برپایی حلقه‌های صالحین می‌توان به‌عنوان بخشی از این برنامه‌ها یاد کرد. این‌بار مسجد فاطمه‌الزهرا(س) محله استادمعین برای تشویق بانوان محله به ورزش دست به کار شده و هر روز پذیرای جمع بسیاری از آنهاست. از ساعت ۸تا۹صبح شبستان مسجد شاهد حضور بانوان فعالی است که برای انجام ورزش صبحگاهی به اینجا می‌آیند. همین بهانه کافی بود تا ما را راهی مسجد فاطمه الزهرا(س) در خیابان استادمعین کند تا اطلاعات بیشتری را دراین‌باره در اختیارتان قرار دهیم.

   ورزش در امن‌ترین مکان دنیــا
  • نذر تخصص ۳۰۰ هم‌محـله‌ای

   معصومه ماه پیکر- حس نوعدوستی و کمک به همنوع همواره در بین ما ایرانیان رواج داشته است. شاید به همین خاطر است که هرجا صحبت از کمک به همنوع می‌شود، هرکسی در حد توان خود سعی می‌کند تا گره‌ای از مشکل اهالی نیازمند منطقه باز کند. افراد خیّر براین باورند که خدمت‌رسانی به نیازمندان همیشه مالی نیست، بلکه گاهی اوقات بانیانی پیدا می‌شوند که با توجه به تخصصی که دارند، سعی می‌کنند تا دست نیازمندان را بگیرند. به دنبال اجرای طرح «جهاد مهربانی» در منطقه، این بار در طرحی با عنوان «پردیس خدمت» که توسط قرارگاه امام رضا(ع) در مساجد منطقه اجرا می‌شود، متخصصان منطقه به کمک نیازمندان محله آمده‌اند. در همین رابطه سراغ «الهام احمدبیگی» مسئول قرارگاه امام رضا(ع) منطقه رفتیم تا با اجرای این طرح در محله‌ها بیشتر آشنا شویم.

    نذر تخصص ۳۰۰ هم‌محـله‌ای
  • معاینه رایگان است لطفا کوتاهی نکنید

   زهرا سالار- شاید بارها مجبور شده باشید برای معاینه یا دریافت خدمات درمانی هزینه‌ گزافی پرداخت کنید. این در صورتی است که مراکزی در محله‌های منطقه وجود دارند که زیر نظر مرکز بهداشت غرب تهران فعالیت می‌کنند و در ازای ارائه خدمات درمانی هیچ‌ وجه نقدی هم دریافت نمی‌کنند؛ چراکه این مراکز براین باور بنا شده‌اند که پایه و اساس نظام سلامت وابسته به اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌هاست. بر همین اساس هم پایگاه‌های بهداشتی که در محله‌ها فعال شده‌اند در تلاش هستند تا وضعیت بهداشت و درمان اهالی محله‌ها را ارتقا دهند. عضویت و استفاده از خدمات این پایگاه‌های بهداشت بسیار راحت، ساده و البته بدون هزینه است. به همین دلیل برای اطلاع از چگونگی فعالیت این مراکز سراغ «هاله احمدنیا» مدیر مرکز بهداشت غرب تهران رفتیم و با او هم‌صحبت شدیم. همچنین در ادامه با خدماتی که در این مراکز از جمله مرکز درمانی «تقی نیا» ارائه می‌شود، آشنا می‌شوید.

   معاینه رایگان است لطفا کوتاهی نکنید
  • ما هم با سواد می‌شویم

   زهرا سالار- اهالی می‌توانند با ثبت‌نام در طرح « جهاد مهربانی» در با سواد شدن کودکان کار سهیم شوند. قد و قواره‌ای نحیف و کاپشنی مندرس که جای دوخت جیب‌هایش همه باز شده، به تن دارد. هر روز صبح شال و کلاه کرده و کیف را پشتش می‌اندازد و به راه می‌افتد، اما نه به سمت مدرسه. بلکه به سوی خیابان‌ها و چهارراه‌های منطقه. بسته‌های آدامس و دستمال کاغذی به جای دفتر و کتاب، کیفش را پر کرده‌اند. حتماً یکی مانند او تا به حال جلویت را گرفته و با اصرار خواسته تا از او خرید کنید. تعداد آنها در منطقه کم نیست، اسمشان را گذاشته‌ایم، «کودکان کار». آنها روزشان را با فروش همین بسته‌ها به شب می‌رسانند. در صورتی که همسن و سال‌های آنها پشت نیمکت مدرسه نشسته‌اند و علم فرا می‌گیرند. مدتی است خبرهایی از گوشه و کنار شنیده‌اند که آنها هم می‌توانند درس بخوانند. دلشان را به همین خبرها خوش کردند، حال نمی‌دانند که این بار این اخبار با خودشان خوش خبری آورده‌اند و همین امروز و فرداست که آنها هم پشت نیمکت‌های مدرسه بنشینند و بنویسند ما هم با سواد شدیم.

    ما هم با سواد می‌شویم
  آرشیو
  • پیام مهر رهایی

   زهرا کریمی- همین که نشانی مرکز مشاوره و خدمات روان‌شناختی و پیشگیری از آسیب‌های «پیام مهر رهایی» را از اهالی می‌پرسم، جنوب بزرگراه یادگار امام، بین تقاطع خیابان طوس و دامپزشکی را نشانم می‌دهند. تابلو مؤسسه کوچک است وکم پیش می‌آید نظر عابری را به خود جلب کند، اما با این وجود اهالی محله دکتر هوشیار، مؤسسه خیریه را به خوبی می‌شناسند و بین‌محله‌ای‌ها هم این مرکز، به خانه مشاوره معروف است. آنچه از پرس‌و جوهای محلی برای پیدا کردن نشانی دستمان می‌آید این است که تأثیر فعالیت محلی مؤسسه، اعتبارش فراتر از آن تابلو کوچک بالای سر در است. مدتی است که اعضای مؤسسه آستین همت را بالا زده‌اند و شانه به شانه هم برای پیشگیری و کنترل آسیب‌های اجتماعی منطقه تلاش می‌کنند. یکی از چند فعالیت فرهنگی و اجتماعی مؤسسه، تشویق بانوان بهبودیافته از اعتیاد به ادامه تحصیل و کسب مدارک عالی است. هفته گذشته جشنی برای فارغ‌التحصیلی این بانوان برپا شد که ما را برآن داشت تا با فعالیت مؤسسه بیشتر آشنا شویم.

    پیام مهر رهایی
  • کتاب ها را امانت ببرید

   معصومه ماه پیکر- حاج «علی‌اکبر محمودی» کتاب فروش قدیمی محله مهرآبادجنوبی است. پیرمردی ۹۱ ساله که سال‌هاست کتاب می‌فروشد. مغازه کوچک و قدیمی کتابفروشی‌اش جنب مسجد صاحب‌الزمان(عج) در خیابان تفرش قرار دارد و به گفته خودش سال‌هاست که آن را از مسجد اجاره کرده است. در حال صحبت با یکی از نمازگزاران قدیمی مسجد بودم که با شنیدن صدای اذان از کتابفروشی‌اش بیرون می‌آید تا مثل همیشه برای شرکت در نمازجماعت به مسجد برود. باور اینکه با این سن و سال به تنهایی مغازه کتابفروشی‌اش را می‌چرخاند برایم سخت است. ساعتی مهمانش می‌شوم تا از کسب و کارش بگوید.

   کتاب ها را امانت ببرید
  • غافلگیـــری آتش‌نشان‌های ۳۳

   زینال زاده / روزبهانی- آتش‌نشانی شغل نیست، عشق است و آتش‌نشانان عاشق‌اند. نجات جان شهروندان وظیفه آنهاست، اما از خودگذشتگی و ایثار، در وظایف سازمانی‌شان جایی ندارد. حادثه پلاسکو نمونه‌ای از ایثار و رشادت مردانی است که وظیفه انسانی را به وظیفه سازمانی ترجیح دادند و انسانیت را شرمنده کردند و گذشت را به کمال رساندند. حادثه پلاسکو، اتفاق تلخی بود که برای ما به زنگ خطر یا هشدار تبدیل شد. هشدار به این دلیل که در نحوه رفتارمان تجدید نظر کنیم. رفتاری که چندی پیش مسئولان اورژانس و آتش‌نشانی منطقه هم از آن گله داشتند؛ یعنی بی‌تفاوت بودن ما نسبت به آژیر ماشین‌های امدادی. در مراسمی اهالی به همت شهرداری ناحیه۲منطقه جشنی‌ترتیب دادند تا نشان بدهند، قدردان زحمات این دریادلان هستند.

   غافلگیـــری آتش‌نشان‌های ۳۳
  • عکس‌های اختصاصی حاج مسلم

   حمیدرضا بوجاریان- وقتی در مورد خاطرات زمان انقلاب از او پرسیدم، بحث‌ به مبارزاتش علیه رژیم کشیده شد. نام امام(ره) را چنان با صلابت ادا می‌کند که انگار همین امروز از جشن۲۲بهمن۵۷ به خانه‌اش برگشته است. «مسلم صفری» قدیمی‌ترین مبارز انقلابی محله، انقلاب را سراسر برکت می‌داند و هنوز هم عکس‌های امام(ره) و دیگر مبارزان را در آلبوم شخصی‌اش به یادگار نگه داشته است. به قول خودش آنها را در دوران قبل از انقلاب به‌صورت مخفیانه تهیه کرده و نو و تا نخورده مثل چشمانش از عکس‌ها نگهداری می‌کند تا به دست آیندگان برسد. با او در خانه‌اش در محله شمشیری به گفت‌وگو نشسته‌ایم تا از روزهای انقلابی منطقه و هم‌محله‌ای‌های مبارزش برایمان صحبت کند.

   عکس‌های اختصاصی حاج مسلم
  • یادتـان همیشه سبز

   معصومه ماه پیکر- بارش باران هم مانع حضور اهالی در برنامه تکریم ۱۰خانواده شهید مدافع حرم و ۱۸خانواده شهدای جاوید‌الاثر هم‌محله‌ای‌شان نشده است و آنها دسته دسته وارد محوطه دانشگاه هوایی شهید ستاری می‌شوند. عده‌ای از جوانان و نوجوانان بسیجی با حضور در ورودی دانشگاه مهمانان را به سمت محل برگزاری مراسم راهنمایی می‌کنند. مقابل سالن محل برگزاری برنامه، نمایشگاهی از تصاویر و ماکت شهدای مدافع حرم برپاست. کمی آن طرف‌تر بانیان غرفه‌های فرهنگی به کودکانی که همراه با خانواده‌هایشان وارد سالن می‌شوند، کتاب‌های داستان با موضوعات جنگ و ایثار هدیه می‌دهند و عده‌ای هم مراقب هستند تا مهمانان بدون پذیرایی وارد سالن نشوند. داخل سالن مملو از جمعیتی است که از راه‌های دور و نزدیک آمده‌اند تا با خانواده‌های شهدای هم‌محله‌ای‌شان عهد و پیمان ببندند.

   یادتـان همیشه سبز
  • انقلاب درمحـــله‌ها

   بی‌شک قدیمی‌های منطقه خاطرات بسیاری از محله‌هایشان برای گفتن دارند. در سال‌های بعد از انقلاب هم، اهالی هر سال شاهد تغییراتی در محله و منطقه بودند. کافی است خاطرات قدیمی را مرور کنید ونگاهی به آلبوم عکس‌های چتد سال قبل بیندازید. این تغییرات در عکس‌های قدیمی کاملاً مشهود است. از فعالیت‌های عمرانی برای نزدیک شدن به استانداردهای شهری گرفته تا فعالیت‌های فرهنگی که در‌ سراهای محله، مدارس و مساجد در حال انجام است. به مناسبت ایام دهه‌فجر، نداشته‌های قبل از انقلاب و داشته‌های بعد از انقلاب منطقه را بررسی می‌کنیم. اهالی ۸ محله در تکه نهم پایتخت در یک کلام از این تحولات و توسعه امکانات منطقه راضی هستند و رضایت‌شان وقتی بیشتر می‌شود که دیگر شاهد حضور حلبی‌نشین‌ها در اطراف منطقه نیستند.

   انقلاب درمحـــله‌ها
  • غلبه برتاریکــی

   معصومه ماه پیکر- تقدیم بیش از ۷۵۰شهید از منطقه ما در دوران جنگ و همچنین روزهای پیروزی انقلاب خود گواه حماسی و در صحنه بودن اهالی است. آمدن بهمن ماه برای اهالی یادآور خاطراتی از روزهای مبارزه و پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی است. آن روزها هرکسی به نوعی سعی می‌کرد تا مخالفت و انزجار خود را نسبت به رژیم طاغوت نشان دهد، عده‌ای با تحصن‌های روزانه در مقابل دانشگاه هوایی و عده‌ای دیگر با کمک به فرار سربازها از پادگان منطقه یا شکستن قاب عکس و مجسمه شاه سعی کردند تا این انقلاب را به ثمر برسانند. در سی و هشتمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی پای صحبت عده‌ای از اهالی نشستیم که با فعالیت‌هایشان اتفاقات مهم آن دوران را رقم زدند.

   غلبه برتاریکــی
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله