• چشم  بسته قدم بزن!

   فرهنگ زندگی شهری اقتضا می‌کند که هوای همدیگر را داشته باشیم. باید منفعت شخصی را به منافع جمعی ترجیح بدهیم اما نادیده گرفتن کارهای به ظاهر پیش پا افتاده زندگی در این شهر شلوغ و پرهیاهو را برای شهروندان عادی هم دشوار می‌کند چه رسد به ...

   چشم  بسته قدم بزن!
  • ساخت پل غیرهمسطح در خیابان جانبازان

   سبامحسنی‌نژاد - بزرگراه شهید باقری که آن را در گذشته به‌عنوان خیابان ۳۵ متری تهرانپارس می‌شناختند چند دهه است که به مهم‌ترین گذرگاه مردم شرق تهران بدل شده است. گذرگاهی که قرار بود روزی‌‌‌ تردد شهروندان را تسهیل کند امروز خود به معضلی بزرگ برای اهالی منطقه تبدل شده است. به نظر می‌رسد مسئولان شهری برای مهار این معضل دست به کار شده‌اند و تصمیمات جدیدی گرفته‌اند. ساخت پل غیرهم سطح در تقاطع بزرگراه باقری با خیابان جانبازان عملیات عمرانی جدید شهرداری برای رفع این مشکل ترافیکی است.

   ساخت پل غیرهمسطح در خیابان جانبازان
  • خانه نخبگان جوان

   معصومه مهدیانی- بیش از یک دهه است که در منطقه ما مرکزی دایر شده که دانش‌آموزان می‌توانند از برنامه‌های آن برای رشد استعدادها و خلاقیت‌های خود استفاده کنند و طرح‌های جدیدی را به اجرا بگذارند. از کوچک‌ترین ایده‌ها تا بزرگ‌ترین طرح، کافی است که برای عملی کردن ایده‌هایتان سری به پژوهش سرای دانش‌آموزی صدرا بزنید تا با راهنمایی کارشناسان شاهد به نتیجه رسیدن ایده هاتان باشید. فعالیت چشمگیر این مرکز در پرورش ۵۰۰ نخبه و برگزیده جشنواره‌های کشوری و استانی بهانه‌ای شد تا سری به این مرکز بزنیم و آخرین فعالیت‌های آن را برای دانش‌آموزان نخبه منطقه بیان کنیم.

    خانه نخبگان جوان
  • نه به آمریکا به عشق تولید وطنی

   شبنم مهدوی- سال ۸۹ بود که طرحش در جشنواره خوارزمی مقام سوم را کسب کرد و در مدت زمان بسیار کوتاهی تأییدیه معاونت فن‌آوری ریاست جمهوری و دانشگاه توانبخشی علوم بهزیستی تهران را به دست آورد. دستگاهی با نام «کمر آسا» که به گفته «علی پرویزی» ۵۵ ساله، مجهزترین دستگاه برای رفع مشکلات ناشی از خستگی و درد ناحیه کمر در ورزشکاران است. به رغم تأیید و حمایت انجمن فیزیوتراپی کالیفرنیا برای تولید انبوه این دستگاه، او خواست که این محصول در کشور خودش به ثبت و تولید برسد و با افتخار با نام کالای ایرانی در دسترس ورزشکاران سراسر دنیا قرار بگیرد. با پرویزی که این روزها پیگیر ثبت ۳ اختراع دیگر است، در مرکز مشاوره و استعدادیابی ورزشی واقع در سرای محله دردشت به گفت‌وگو نشستیم.

    نه به آمریکا به عشق تولید وطنی
  • یادی از دوست در نارمک

   فرشاد شیرزادی - عبدالعلی دستغیب آنقدر حرف دارد که هر اهل دلی را پای سخنانش می‌نشاند. او دوست قدیمی یا یار دیرین نویسنده فقید هم‌محله‌ای ما یعنی احمد محمود است. با این منتقد و مترجم ادبیات و فلسفه سخن را از احمد محمود آغاز کردیم. کسی که باعث می‌شد تا سال‌ها دستغیب به محله ما بیاید و در میدان‌های نارمک و خیابان‌های هفت‌حوض رفت‌وآمد کند. با او دوری هم در میدان‌های نارمک زدیم و اوضاع شعر و ادبیات معاصر را هم مرور کردیم.

   یادی از دوست در نارمک
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   مرد خدا، مرد دانش

   مرد خدا، مرد دانش

   معصومه مهدياني - سيد جعفر شهيدي را نه تنها اهل علم كه بسياري از دانشجويان به سبب خواندن كتاب‌هايش مي‌شناسند؛ كسي كه به دلیل موشكافي‌هايش در تاريخ اسلام و بررسي‌هاي دقيق‌اش شهره است و در اين ميان آثارش، خود بيانگر رتبه علمي اوست، اما محدود ساختن شهرت این استاد كم‌نظير تاريخ و ادبيات به آثار و دانسته‌هایش به دور از انصاف است، چه آنكه بسياري از شاگردان او نه به خاطر كتاب‌ها و آثار، كه بر اثر رفتار مهربانانه و تشويق‌هاي پدرانه همراه او شدند و اينك خود در قامت استادانی بزرگ مشغول تدريس هستند.

  آرشیو
  • شیرمرد بیشه شیران

   سبامحسنی‌نژاد - بلوار شهیدثانی و خیابان‌های اطراف آن حکم کتاب‌های تاریخی را دارد. کتابی که داستان‌های جذاب آن یا نقل پهلوانی است یا نقل پاسداشت جوانانی که تاریخ را با ازخودگذشتی بی‌مثال رقم زدند. ماجرای خیابان «شیرمرد» در منطقه که این روزها به نام «شهیدحمیدرضا سهیلیان» شناخته می‌شود شبیه همین داستان‌هایی است که برایتان تعریف کردیم. در این گزارش وجه تسمیه این خیابان را برای شما بازگو می‌کنیم.

    شیرمرد بیشه شیران
  • عاشق آفتاب دنج میدان‌های نارمک بود

   فرشاد شیرزادی - حسن جوهرچی، بازیگر سینما و تلویزیون صبح پنجشنبه ۱۵ بهمن ماه بر اثر مشکل کبدی و ایست قلبی درگذشت. بازیگری که حالاحالاها دوست می‌داشتیم بازی‌های زیبای او را در سینما و تلویزیون ببینیم. درگذشت این بازیگر فقید خیلی زود بود، او در ۴۸ سالگی دارفانی را وداع گفت و دست‌اندرکاران جشنواره فیلم فجر را تنها گذاشت تا مخاطبان فیلم‌های او همچنان در زمستان بمانند. جوهرچی متدین، باسواد، اهل مطالعه و همواره احترام‌برانگیز بود. در هر شرایط و موقعیتی پاسخ خبرنگاران و شهروندان را می‌داد. گفت‌وگویی که در پی می‌آید خاطره‌بازی چاپ نشده ما با بازیگر سریال «در پناه تو» است که چند هفته قبل با او داشتیم.

   عاشق آفتاب دنج میدان‌های نارمک بود
  • پیوندتان مـبارک

   معصومه مهدیانی - چیزی تا شروع سال جدید نمانده و طبق سنت هر سال، زوج‌های بسیاری هستند که ایام نوروز را برای مراسم عقد و عروسی در نظر می‌گیرند. این روزها که بسیاری از جوانان دغدغه تأمین مخارج برگزاری مراسم ازدواج را دارند، مؤسساتی هستند که برای تحقق یکی از بزرگ‌ترین رویای جوانان گام برمی‌دارند و تلاش می‌کنند تا یکی از بزرگ‌ترین موانع ازدواج، یعنی خرج و مخارج زیاد را از میان بردارند. مؤسسه «خیریه مهر خاور گستر» چند سالی است که در زمینه ازدواج جوانان فعالیت می‌کند. «محمدجواد روزبهانی» این مؤسسه عام‌المنفعه را از سال ۹۳ برای تأمین، تسهیل، ساماندهی و‌‌‌‌ ترویج فرهنگ غنی ازدواج در منطقه راه‌اندازی کرده است. طی این سال‌ها جوانان بسیاری بودند که با همت این مؤسسه و با حداقل هزینه راهی خانه بخت شدند. از همین رو سری به دفتر این مؤسسه در خیابان شهید مدنی زدیم تا کسانی که این روزها به دنبال تدارک برگزاری مراسم ازدواج خود هستند را با این مؤسسه آشنا کنیم.

    پیوندتان مـبارک
  • روزگار خیابان شهید ثانی

   سبامحسنی‌نژاد - نام‌های قدیمی یک خیابان یا کوچه گاهی چنان اثرگذار هستند که در حافظه تاریخی شهروندان باقی می‌مانند تا جایی که ساکنان با گذشت سال‌ها باز هم آنها را به خاطر می‌آورند یا از آن استفاده می‌کنند مثل خیابان «شهید ثانی» که با وجود آنکه سال‌هاست به این نام خوانده می‌شود، اما حافظه اهالی نام‌های قدیمی آن را به خوبی در ذهن خود ثبت کرده است. در این گزارش به بررسی نام‌های قدیمی این خیابان می‌پردازیم.

   روزگار خیابان شهید ثانی
  • رفع نگرانی نسبی از مدرسه ناایمن

   معصومه مهدیانی - نخستین بار مهرماه سال ۹۳ بود که با اطلاع اهالی و شورایاری محله کرمان از وجود مدرسه مخروبه عترت و خطر ریزش آن بر سر مردم مطلع شدیم؛ مدرسه‌ای که به خاطر فرسودگی به سمت خیابان کج شده بود و هر لحظه انتظار می‌رفت تا فاجعه‌ای را در این محله رقم بزند. خوشبختانه با پیگیری‌های همشهری محله و شورایاری اقدامات لازم برای تخریب این مدرسه آغاز شده است. سری به خیابان شهید صفایی زدیم تا از آخرین تغییرات اعمال شده در خصوص این مدرسه مخروبه مطلع شویم.

    رفع نگرانی نسبی از مدرسه ناایمن
  • ۱۰ سال فوتبال با ترکش جـبهه

   مهدی اسماعیل‌پور - ۳۵ سالی می‌شود که در تهران زندگی می‌کند اما هنوز لهجه شیرین‌‌‌‌ آبادانی‌اش را حفظ کرده است. با همان هیجان و طنازی که از بچه‌های جنوب سراغ داریم. آقا کریم بهترین سرزن دهه ۶۰ و ۷۰ فوتبال ایران است. باشگاه شاهین مهاجم خوب و سرزن کم نداشته، کسانی مانند حسین کلانی و مرحوم همایون بهزادی اما بعضی از شاهینی‌های قدیمی معتقدند هیچ‌کس نمی‌توانست بهتر از کریم باوی ضربه سر بزند. مهاجم سابق باشگاه شاهین که پس از حضور در جبهه و مجروح شدن توسط شاهینی‌ها کشف شد تا یک نابغه فوتبال به تیم‌ملی معرفی کند. هرچند جانبازی و ترکش‌هایی که در بدنش بود مجال چندانی به درخشش او در میدان سبز فوتبال نداد اما یار و همسنگر شهید حسین فهمیده در همین زمان محدود، توانست استعداد و توانایی‌های خارق‌العاده‌اش را بروز دهد و نامش را در باشگاه شاهین و فوتبال ایران جاودانه کند. با خاطرات و زندگینامه ستاره سابق فوتبال ایران از‌‌‌‌ آبادان تا تهران همراه شدیم. از روزی که جنگ تحمیلی آغاز شد و به‌عنوان یک بسیجی به جبهه رفت و مجروح شد تا حضور اتفاقی‌اش در فوتبال و باشگاه شاهین. انگار فوتبالیست شدن در سرنوشتش بود.

   ۱۰ سال فوتبال با ترکش جـبهه
  • قدردانی از همسایه های صبور

   معصومه مهدیانی - ۱۵‌ـ ۲۰ سال پیش را خاطرتان هست؟ همان خانه حیاط‌دار همسایه و سروصداهای عصرگاهی دوستداشتنی و چای و شیرینی خانگی؛ همان همسایه‌هایی که بیخ گوشتان زندگی می‌کردند و دیوار خانه‌شان با دیوار خانه‌‌تان یکی بود و غم و شادی تان، غم و شادی آنها بود. در روزهایی که خانه‌های کوچک چند ۱۰ متری به اصطلاح خوابگاهی شده‌اند، دیگر دل و دماغی برای همسایگی نمانده است. اما در میان همه این شلوغی‌ها و فراموشی‌ها، هستند عده‌ای که رسم همسایه‌داری را فراموش نکرده‌اند و به بهانه‌های مختلف یادی می‌کنند از همسایه‌های همجوار خود. این بار خانه فرهنگ فدک به بهانه اجرای طرح «‌همسایه به همسایه»، به سراغ همسایه‌های همجوار خود رفته تا با آنها دیداری تازه کند و به پاس سال‌ها همجواری با این مرکز از آنها بابت شلوغی و رفت و آمدها دلجویی کند.

    قدردانی از همسایه های صبور
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله