• هنر در خدمت کارآفرینی

   معصومه مهدیانی - از قدیم همگی این ضرب‌المثل را شنیده‌ایم که می‌گویند: «از هر انگشتش یک هنر می‌ریزد.» ضرب‌المثلی که این روزها نمود کمتری دارد و دیگر کمتر بانویی پیدا می‌شود که سررشته‌ای از تمامی هنرها داشته باشد. با این وجود نیاز نیست برای پیدا کردن چنین افرادی جای دوری برویم زیرا در همین محله هفت‌حوض بانویی را می‌شناسیم که در بیش از ۲۰ هنر مختلف فعالیت می‌کند و در طول این سال‌ها هنرهای خود را به بانوان دیگر نیز آموزش داده و زمینه درآمدزایی آنان را فراهم کرده است. اگر گذرتان به سرای محله هفت‌حوض افتاده باشد بدون شک اثر هنری سقاخانه با درب خانه بانوی دو عالم حضرت فاطمه(س) را دیده‌اید. اثری که حاصل تلاش دو ماهه «معصومه سادات اطیابی» بانوی ۴۹ ساله و هنرمند محله هفت‌حوض است. سراغ او رفتیم تا از هنر و فعالیت‌های روزمره‌اش برای ما بگوید.

    هنر در خدمت کارآفرینی
  • وقتی فضای سبز پژمرده می‌شود

   سبا محسنی‌نژاد- محله زیبای تسلیحات که وجود باغچه‌های کوچک و بزرگ در کوچه‌پسکوچه‌های آن، این محله را به یکی از محله‌های منحصربه‌فرد منطقه بدل کرده با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کند. اهالی ساکن محله از میان مشکلات خود دو مشکل اساسی را مطرح کردند؛ یکی تجمع دستفروش‌ها و کارتن‌خواب‌ها در زیر پل مسیل باختر و مصرف موادمخدر در فضاهای سبز محله و دیگری توقف خودروهای سنگین در میدان تسلیحات. در این گزارش با مسئولان محلی و مردم درباره این دو مشکل گفت‌وگو کرده‌ایم.

    وقتی فضای سبز پژمرده می‌شود
  • مرا به نام پسرم می‌شناسند

   فاطمه شعبانی - بی‌تعارف اگر با هرکدام از خانواده شهدای محله تسلیحات گفت‌وگو کنی یا نه پای صحبت بچه‌های دهه۴۰‌ـ ۵۰ این محله بنشینی غیر‌ممکن است نامی از یکی از بچه‌محل‌هایشان نشنوی که در سال‌های اول انقلاب و جنگ که محله هیچ امکاناتی نداشت، با همان اندک امکانات موجود در مسجد فاطمیه کانون‌های فرهنگی ‌ترتیب می‌داد و رایگان برای بچه‌های محله کلاس می‌گذاشت. جوانی که دست بچه‌ها را می‌گرفت و از کوچه‌ها به مسجد می‌آورد کسی جز شهید «‌محمودرضا عندالله» نبود. نزدیک شدن به ماه خرداد و تولد او بهانه‌ای است که سراغ خانواده این شهید برویم. هرچند پدربزرگوار شهید در مسافرت بودند اما مادر شهید محمودرضا به گرمی پذیرای ما شد، گفت‌وگوی ما را با حاجیه خانم «‌طاهره ناظمی» مادر شهید محمودرضا عندالله بخوانید.

   مرا به نام پسرم می‌شناسند
  • چهره هموارتر شهر

   معصومه مهدیانی - یکی از حقوق معلولان و سالمندان مناسب‌سازی شهر برای تسهیل‌‌‌ تردد و انجام فعالیت‌های روزانه آنهاست و بی‌شک چنین اتفاقی سبب افزایش حضور آنها در عرصه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و... می‌شود. از همین رو مدیریت شهری طی سال‌های گذشته خصوصاً در سال جاری اقدامات ارزنده‌ای برای‌‌‌ تردد آسان این افراد در منطقه انجام داده که همسطح‌سازی ۷۰ نقطه و ساخت ۸ ایستگاه اتوبوس تندرو ویژه این افراد از جمله این اقدامات است. در این گزارش با مسئولان شهری پیرامون این اقدام ارزنده صحبت کرده‌ایم و نظر چند تن از معلولان را هم پرسیده‌ایم.

   چهره هموارتر شهر
  • یخچال نان ما را آجر کرد!

   فاطمه شعبانی - قریب به ۴۰ سال اهالی ۲۰ متری مجیدیه، ۱۰ متری آذری، کوی حمام، دکه چوبی علی آقا را می‌دیدند که از کله سحر تا پاسی از نیمه‌شب باز بود و به اهالی محله که کلافه از گرما به دنبال آب خنک می‌گشتند با روی خوش یخ می‌فروخت. شاید اگر چند سال زودتر رفته بودیم باید کنار دکه‌اش یا نه کنار تخت چوبی یخ‌فروشی‌اش می‌ایستادیم و همان‌طور که یخ‌ها را با تیشه خرد می‌کرد و کار مشتری‌هایش را راه می‌انداخت با هم گفت‌وگو می‌کردیم. اما مدت‌هاست نه دیگر از دکه علی آقا خبری است و نه از قالب‌های یخ. گرم شدن هوا بهانه گفت‌وگوی ما با حاج «نورعلی شهبازی بستان» ۸۴ ساله بود. این گفت‌وگو را از دست ندهید.

    یخچال نان ما را آجر کرد!
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   مرد خدا، مرد دانش

   مرد خدا، مرد دانش

   معصومه مهدياني - سيد جعفر شهيدي را نه تنها اهل علم كه بسياري از دانشجويان به سبب خواندن كتاب‌هايش مي‌شناسند؛ كسي كه به دلیل موشكافي‌هايش در تاريخ اسلام و بررسي‌هاي دقيق‌اش شهره است و در اين ميان آثارش، خود بيانگر رتبه علمي اوست، اما محدود ساختن شهرت این استاد كم‌نظير تاريخ و ادبيات به آثار و دانسته‌هایش به دور از انصاف است، چه آنكه بسياري از شاگردان او نه به خاطر كتاب‌ها و آثار، كه بر اثر رفتار مهربانانه و تشويق‌هاي پدرانه همراه او شدند و اينك خود در قامت استادانی بزرگ مشغول تدريس هستند.

  آرشیو
  • برای عزا کت و شلوار نمی‌دوزم

   معصومه مهدیانی - «همیشه برای شادی مردم سوزن زدم. دوست داشتم مردم شور و اشتیاقم را از روی لباسی که دوخته‌ام حس کنند. شاید برای همین بود که همیشه از مشتری‌هایم می‌خواستم کت و شلواری که با عشق دوخته‌ام را در مراسم عزا نپوشند.» اینها را «غلامرضا سمیعی» خیاط ۶۶ ساله محله نارمک می‌گوید. کسی که در طول ۵ دهه فعالیت خود نه فقط به دلیل خوش‌اخلاقی و مردمداری، بلکه به خاطر اعتقادات خاصش در دوخت لباس برای سادات و مسجدی‌های محله در ذهن اهالی ماندگار شده است. مرام و مسلک خاص این خیاط باعث شد تا سری به مغازه قدیمی و کوچک او در خیابان مهرانپور بزنیم و با او گفت‌وگویی‌ترتیب بدهیم.

   برای عزا کت و شلوار نمی‌دوزم
  • نیکوکاری با طعم میوه‌

   معصومه مهدیانی- از قدیم در کوچه و محله ما کاسبانی کسب و کار می‌کردند که امید ساکنان محله و نیازمندان بودند. کسانی که چراغ روشن دکانشان دلگرمی اهالی و افتخارشان کسب روزی حلال بود. هرچند تعداد این افراد در سال‌های اخیر بسیار کم شده اما هنوز زنان و مردانی در همین محله‌هایمان و دیوار به دیوار ما هستند که مرام و مسلک باصفای قدیمی‌های محله را حفظ کرده‌اند. افرادی که هنوز محله و هم‌محله‌ای برایشان ارج، قرب و حرمتی دارد که حاضر به حساب و کتاب آن با هیچ چرتکه‌ای نیستند. «رقیه نامنی» ۵۸ ساله جزو همین کاسبانی است که از ۲۱ سال پیش در محله لشکر دستگیر نیازمندان و اهالی بوده است. سری به مغازه کوچک او در خیابان شهید حیدری زدیم تا برایمان از کسب و کارش بگوید.

    نیکوکاری با طعم میوه‌
  • دو نیاز محله مجیدیه

   سبا محسنی‌نژاد- ساخت بزرگراه رسالت، محله مجیدیه جنوبی را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم کرد که از آن به بعد سهم منطقه ما شد مجیدیه جنوبی. محله‌ای که حالا با ساکنان ارمنی‌نشین آن شناخته می‌شود. البته وقتی سخن از مشکلات این محله به میان می‌آید کمبود‌ امکانات خودشان را از گوشه و کنار محله بیرون می‌کشند. به گفته برخی از شهروندان این مشکل وقتی بزرگ‌تر می‌شود که بدانید سرای محله مجیدیه جنوبی که تنها امکان فرهنگی این محله محسوب می‌شود وسعت مناسبی ندارد و پاسخگوی نیاز اهالی نیست. در این گزارش به این ۲ مشکل اصلی محله یعنی تراکم بالای محله و کمبود امکانات در مجیدیه جنوبی می‌پردازیم.

    دو نیاز محله مجیدیه
  • تولید پوشاک خوب رمز موفقیت در بازار است

   همه چیز از دیدن یک آگهی جذب اتوکار شروع شد. اصلاً تصورش را نمی‌کرد که ۲۴ ساعت بعد از دیدن آن آگهی به‌عنوان چرخ کار کارش را شروع کند و کمتر از ۱۲ سال بعد به‌عنوان یک کارآفرین موفق کارگاه تولیدی خود را در محله راه‌اندازی و برای اهالی محله اشتغالزایی کند. «طاهره محمددوست» متولد ۱۳۵۰ و کارشناس رشته حسابداری است که این روزها تولیداتش محبوبیت خاصی میان اهالی محله پیدا کرده است. حالا یک سالی می‌شود که چرخ تولید پوشاک زنانه در سرای محله فدک به همت این بانوی موفق می‌چرخد. به سراغ این بانوی کارآفرین رفتیم تا پای حرف‌های او درباره مشکلات کارآفرینی بنشینیم. صحبت‌های طاهره محمددوست که معتقد است در بازار کساد امروز به اندازه کافی کار برای تولیدکنندگان داخلی وجود دارد، خواندنی است.

   تولید پوشاک خوب رمز موفقیت در بازار است
  • سایه آسایش بر سر مسافران

   منطقه ما طی سال‌های گذشته در مسیر نوسازی و پیشرفت حرکت کرده و انصافاً در این زمینه خوش درخشیده و بارها در حوزه‌های مختلف رتبه اول را به دست آورده است. یکی از همین طرح‌ها، طرح توسعه و تکمیل پایانه علم و صنعت است که به‌عنوان مهم‌ترین عملیات عمرانی در حوزه توسعه حمل‌ونقل عمومی درشرق تهران اواخر سال گذشته به بهره‌برداری رسید. این پایانه به‌عنوان یکی از پررفت و آمدترین پایانه‌های اتوبوسرانی شرق تهران سهم به سزایی در جابه‌جایی شهروندان دارد از همین رو سری به این پایانه اتوبوسرانی زدیم تا حال و هوای این روزهای آن را از زبان شهروندان جویا شویم. در کنار آن نیز سری زدیم به پایانه رسالت که این روزها رنگ نوسازی بر تن آن نشسته است.

    سایه آسایش بر سر مسافران
  • آموزه های قرآنی به زبان ساده

   معصومه مهدیانی - با اینکه بیش از چند روز از افتتاح دارالقرآن ثامن‌الحجج(ع) در محله نارمک نگذشته، ولی از هرکسی که سراغ این مرکز را بگیرید شما را راهنمایی می‌کند به میدان ۴۲. هیاهوی بچه‌هایی که سعی دارند با تلفظ درست آیه‌ای از قرآن را بخوانند و توانایی‌شان در حفظ قرآن را به رخ یکدیگر بکشند نشان می‌دهد که این مرکز شاگردان فعالی را تربیت کرده و علاقه‌مندی به کلام وحی را در همین مدت کوتاه به خوبی پرورش داده است. ساختمان قدیمی و رنگارنگی که با تابلویی بزرگ از مدرسه مجاورش جدا شده، مملو از حضور مادران و فرزندانی است که برای یادگیری علوم قرآنی به اینجا آمده‌اند. آغاز به کار سومین دارالقرآن منطقه بهانه‌ای شد تا سری به این مرکز قرآنی بزنیم و از برنامه‌های آن برای گروه‌های سنی مختلف مطلع شویم.

    آموزه های قرآنی به زبان ساده
  • نیکوکاری در حیات و ممات

   معصومه مهدیانی - از قدیم می‌گویند مال حلال در راه علم و کار خیر خرج می‌شود. نمونه بارز این سخن قصه زندگی «بدری برهانی» است که وقتی بحث کار خیر و مدرسه‌سازی به میان می‌آید نام او می‌درخشد؛ کسی که در طول حیات و حتی پس از مرگ خود ‌بانی ساخت ۶ مدرسه و تجهیز یک درمانگاه شد. فعالیت مدرسه تازه تأسیس بدری برهان و برپایی مراسم تقدیر از خانواده این خیّر توسط دانش‌آموزان بهانه‌ای شد تا گفت‌وگویی با اعضای این خانواده داشته باشیم و از سبک و سیاق زندگی بانوی خیّر هم‌محله‌ای‌مان مطلع شویم.

   نیکوکاری در حیات و ممات
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله