• نیکوکاری به سبک متفاوت

   معصومه مهدیانی - آتش‌نشانان قدیمی ایستگاه‌های آتش‌نشانی خیابان ۱۷شهریور و حسن‌آباد به خوبی دو برادر سعیدی را به خاطر دارند. دو آرایشگر جوانی که همراه پدر راهی ایستگاه آتش‌نشانی می‌شدند تا با اصلاح رایگان سر آتش‌نشانان، از زحمات بی‌وقفه این قشر تشکر و قدردانی کنند. حالا از آن روزها بیش از ۴۰ سال می‌گذرد اما همچنان «بهمن سعیدی» ۶۴ ساله و «داود سعیدی» ۵۵ ساله به رسم روزهای گذشته دستی در کار خیر دارند و هرجا موضوع مشارکت آرایشگران در امری فرهنگی و خیرخواهانه باشد، پیشقدم می‌شوند. پیش از این نیز بارها درباره اقدامات خیرخواهانه این دو برادر آرایشگر در زمینه اصلاح رایگان دامادهای نیازمند، حضور در‌سراهای سالمندان و مراکز دیگر شنیده بودیم اما وقتی از حضور آنها در طرح نذر فرهنگی مطلع شدیم، فرصت را غنیمت شمردیم و در یکی از روزهای گرم تابستان با آنها همراه شدیم.

   نیکوکاری به سبک متفاوت
  • میدان ۱۷ خانه دوم ماست

   معصومه مهدیانی - هنوز چنددقیقه‌ای به ساعت ۸صبح مانده که به بوستان می‌رسیم. تقریباً همه‌ جا خلوت است و چندنفری مشغول پیاده‌روی هستند، در کنار دستگاه‌های ورزشی گوشه پارک هم تعدادی میانسال نرمش می‌کنند. به دنبال یک دورهمی زنانه اطراف را نگاه می‌کنیم اما چیزی نمی‌بینیم، فقط از فاصله دور صدای شمارش حرکات ورزشی‌شان به گوش می‌رسد. یک، دو، سه... صدا را دنبال می‌کنیم تا به کنار آبنمای میدان می‌‌رسیم. دور آبنما حدود ۳۰ تا ۴۰ خانم جوان و میانسال ردیف به ردیف منظم ایستاده و حرکات ورزشی مربی را تکرار می‌کنند. اینجا پاتوق ورزشی اهالی محله مدائن در میدان ۱۷ است که سال‌هاست بانوان با حضور در آنجا علاوه بر ورزش، فعالیت‌های اجتماعی و خیرخواهانه دیگری هم دارند. گزارش ما از این دورهمی زنانه را بخوانید.

    میدان ۱۷ خانه دوم ماست
  • اما و اگر نوسازی‌ها

   حمیدرضابوجاریان - کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که با نوسازی بافت‌های فرسوده مشکل داشته باشد یا مخالف آن باشد. ارائه بسته‌های تشویقی بی‌نظیر به مالکان بافت‌های فرسوده و نیز تسهیلات بانکی مناسب باعث شده بسیاری به این فکر بیفتند که ملک خود ...

   اما و اگر نوسازی‌ها
  • محله‌ام را زیبا می‌خواهم

   معصومه مهدیانی- قلم را در دست گرفته‌اند و انگار می‌خواهند اثری ماندگار خلق کنند. اثری که حاصل ذهن خلاق خودشان است و برایشان معنا و مفهوم خاصی دارد. نقاشان جوان در دنیای خودشان غرق شده‌اند و توجه چندانی به نگاه‌های کنجکاو رهگذران نشان نمی‌دهند. تمام هدفشان اتمام سریع کار و دیدن نماهای جدید و شاد محله است. «فاطمه باغجری»، «یاسمین آشیت»، «کریستینه یادگاریان» و «سوگند فتحعلی» ۴ دانش‌آموز خلاق و فعال محله لشکر شرقی هستند که پس از هماهنگی با مدیر محله تصمیم گرفته‌اند برای زیباسازی محله‌شان دست به کار شوند و به‌صورت رایگان به رنگ‌آمیزی در و دیوارهای خاکستری محله‌شان بپردازند. سری به یکی از مراکز منطقه زدیم که این روزها شاهد فعالیت‌های داوطلبانه این دانش‌آموزان است تا از این اقدام خودجوش گزارش تهیه کنیم

   محله‌ام را زیبا می‌خواهم
  • بچه با غیرت مادر

   فاطمه شعبانی- زنگ در آهنی قدیمی با رنگ کرم قهوه‌ای را که به صدا در می‌آوریم، مادر خودش در را به روی ما باز می‌کند لاغر قد بلند و تکیده است. گوشه حیاط درخت توت قدیمی است که درست همسن این خانه است. از پله‌ها ...

   بچه با غیرت مادر
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   مرد خدا، مرد دانش

   مرد خدا، مرد دانش

   معصومه مهدياني - سيد جعفر شهيدي را نه تنها اهل علم كه بسياري از دانشجويان به سبب خواندن كتاب‌هايش مي‌شناسند؛ كسي كه به دلیل موشكافي‌هايش در تاريخ اسلام و بررسي‌هاي دقيق‌اش شهره است و در اين ميان آثارش، خود بيانگر رتبه علمي اوست، اما محدود ساختن شهرت این استاد كم‌نظير تاريخ و ادبيات به آثار و دانسته‌هایش به دور از انصاف است، چه آنكه بسياري از شاگردان او نه به خاطر كتاب‌ها و آثار، كه بر اثر رفتار مهربانانه و تشويق‌هاي پدرانه همراه او شدند و اينك خود در قامت استادانی بزرگ مشغول تدريس هستند.

  آرشیو
  • روی پای خــودم

   معصومه مهدیانی - سن و سال کمی دارد، اما امید و موفقیت را به خوبی می‌شناسد. او در این سال‌ها با تلاش، پشتکار و همت عالی توانسته است توانمندی‌ و استعدادش را پرورش دهد و خودش را به جایگاه شایسته‌ای برساند. او که با جدال قهرمانانه‌اش با مشکلات زندگی، به همه ثابت کرده خواستن توانستن است، این روزها فهرست هنرهایی که در چنته دارد از دست مادرش نیز خارج شده است. «بهاره فرشباف حق‌رو» دختر معلول ۲۸ ساله و هم‌محله‌ای هنرمند ماست که آثار هنری‌اش بارها در نمایشگاه‌های مختلف منطقه عرضه و به فروش رسیده است. آرزوی بهاره برای فعالیتش به‌عنوان یک کارآفرین ما را برآن داشت که سری به خانه با صفا و صمیمی آنها در چهارراه تلفنخانه بزنیم و پای حرف‌های این جوان موفق بنشینیم.

    روی پای خــودم
  • پرورش انبه و آناناس در همین حوالی

   معصومه مهدوی - زندگی در آسمانخراش‌ها یا قوطی کبریت‌های امروزی باعث شده تا بسیاری از خانواده‌ها از طبیعت دور شوند. اگر پای صحبت قدیمی‌ترها بنشینید برای شما از آن روزهایی می‌گویند که بیشتر خانه‌ها حیاط داشت و در گوشه حیاط خانه همیشه گلدان‌های گل چشمنوازی می‌کرد و در باغچه‌ها هم درختان میوه کاشته می‌شد. اما اکنون دیگر خبری از آن فضاها نیست. حالا مراکز گل و گیاه با دانستن شرایط زندگی اهالی، دست به کار شده و در فضای نسبتاً مناسبی یک مزرعه خانوادگی راه‌اندازی کرده‌ تا اهالی به یاد روزهای گذشته در باغچه‌‌هایشان سبزی‌های معطر و میوه‌های فصل بکارند و بعد از به ثمر نشستن، آن را برداشت کنند. منطقه ما ۴ مرکز گل و گیاه فعال دارد که در میان همه آنها مرکز گل و گیاه بهارستان فعال‌ترین و بزرگ‌ترین مزرعه خانوادگی را دارد. از همین رو همزمان با فصل برداشت سبزی‌ و صیفی‌ تابستانه سری به این مرکز در بوستان تسلیحات زدیم تا به همراه اهالی و «فریبا فراهانی» مسئول مرکز گل و گیاه بهارستان محصولات این فصل را برداشت کنیم.

    پرورش انبه و آناناس در همین حوالی
  • نمی‌خواهم شرمنده باشم

   معصومه مهدیانی - هنوز هم در میان کاسبان هم‌محله‌ای ما هستند کسانی که بیشتر از کسب پول، رضایت مشتری برایشان اهمیت دارد و تمام تلاششان هم این است که مشتری ناراضی از مغازه‌شان بیرون نرود. «کمال مهدوی» جانباز ۵۵‌درصد و کاسب هم‌محله‌ای ما نیز از این دست افراد است. کسی که در طول ۳۰ سال فعالیت خود در محله مجیدیه به مشتری‌مداری و منصف بودن زبانزد شده است. با معرفی اهالی به سراغ این کاسب ۵۳ ساله رفتیم که راه و رسم مردانگی را خوب می‌داند وگر چه کسب و کار ساده‌ای دارد، اما در همین حرفه نیز منشأ خدمت‌رسانی به اهالی است.

   نمی‌خواهم شرمنده باشم
  • شعر و غزل در محله

   معصومه مهدیانی - اینجا جمع شاعرانه‌ای است برای آنها که سال‌ها لحظه‌هایشان را به بیت و غزل گره زده‌اند. کسانی که گرد و غبار پیری روی موهای سپیدشان نشسته و روزمرگی به جان لحظه‌هایشان نیفتاده است. اینجا خانه‌ای از جنس شعرا و دوستداران ادبیات است که شاعران هم‌محله‌ای فارغ از دغدغه‌های شهر و شهرنشینی دور هم جمع می‌شوند تا ساعتی را دل بسپارند به اشعار تازه سروده شده یکدیگر. ۵ سال از تأسیس انجمن ادبی شاعران محله تهرانپارس توسط یکی از شعرای هم‌محله‌ای می‌گذرد و به همین بهانه مراسمی در این انجمن برپا شده است. به سراغ «مرضیه خلقی» دبیر انجمن شاعران رفتیم تا لحظاتی را مهمان پاتوق ادبی آنان باشیم.

   شعر و غزل در محله
  • سینما رز و بلیت‌های یک ریالی

   سبامحسنی‌نژاد - همین که در یک محله پا می‌گذارید کتاب داستان‌های تاریخی باز می‌شود. یک خیابان، یک کوچه و شاید حتی یک فضای سبز کوچک برای شما تبدیل به خاطرات شیرینی شده باشد که از کوچه‌پسکوچه‌های ذهنتان رسوخ می‌کند. حالا این بار مهمان خاطرات «دکترمحمد متقیان‌نژاد» یکی از اهالی قدیمی محله وحیدیه می‌شویم که در کوچه‌های خاکی همین محله بزرگ شده و حالا یکی از اعضای هیئت امنای محله است. به سراغ او رفتیم تا داستان‌های قدیمی محله وحیدیه را از صندوقچه خاطرات او بیرون بکشیم. در گزارش پیش‌رو به مرور خاطرات محله وحیدیه را از زبان هم‌محله‌ای قدیمی‌مان می‌نشینیم.

   سینما رز و بلیت‌های یک ریالی
  • ‌بندبازی روی‌طناب زندگی

   معصومه مهدیانی- شیرازی‌های قدیم هنوز خاطره آن نوجوان عجیب‌وغریب را در ذهن خود دارند؛ جوانی با جثه نحیف که کارهای خارق‌العاده‌ای می‌کرد و حیرت همگان را بر می‌انگیخت. او با ادغام ورزش ژیمناستیک و هنر اکروباتیک حرکاتی منحصر به خود ابداع کرد و به واسطه همین حرکات تمام توجه‌ها را به خود جلب کرد. طولی نکشید که آوازه این جوان با استعداد در داخل و خارج کشور پیچید و کم‌کم پای «رحیم پیرسلامی» به نقاط مختلف دنیا باز شد. از اجرا در مراسم مهم کشوری گرفته تا نمایش برای وزرا و سفرای برجسته دنیا در خارج از ایران. حالا از آن روز ۷۶ سال می‌گذرد و پیرسلامی با افتخار برایمان از عشقی می‌گوید که تمام زندگی‌اش را دربرگرفت و او را به پدر ژیمناستیک و اکروبات ایران تبدیل کرد. نشستن پای صحبت‌های این پیرمرد ۸۴ ساله شیرازی که نامش در میان چهره‌های ماندگار کشور به ثبت رسیده، خالی از لطف نیست.

   ‌بندبازی روی‌طناب زندگی
  • بازی های واقعی نه مجازی

   معصومه مهدیانی - این روزها غرق شدن کودکان در دنیای مجازی و فاصله گرفتن آنها از بازی‌های گروهی و کودکانه به یکی از دلمشغولی‌های پدر و مادرها تبدیل شده است. در سال‌های اخیر دیگر بازی‌هایی همچون قایم باشک و گرگم به هوا معنا و مفهومی برای بچه‌های امروزی ندارد و به جای آن روز به روز شاهد افزایش گرایش کودکان به بازی‌های انفرادی و کامپیوتری هستیم. روند رو به رشد بازی‌های انفرادی در میان کودکان موجب شده که برخی از مراکز آستین همت را بالا بزنند و با اجرای برنامه‌ای متفاوت، زمینه فاصله گرفتن کودکان از بازی‌های کامپیوتری و دوری آنها از انزوا را فراهم کنند. این روزها اگر سری به کتابخانه شهربانو در خیابان شهید مدنی بزنید، می‌توانید برنامه «نقش‌آفرینان کوچک» را که مضمون آن اجرای نمایش و بازی‌های گروهی توسط کودکان ۸ تا ۱۱ سال است را تماشا کنید.

   بازی های واقعی نه مجازی
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله