• بهترین عیدی‌ام بلیت سینما

   کمتر کسی است که خشایار راد هنرپیشه مطرح سریال‌‌های تلویزیونی را نشناسد. او که با مجموعه تلویزیونی «قطار ابدی»کار خود را در عرصه تلویزیون آغاز کرده کم‌کم به یکی از چهره‌‌های مطرح سریال‌‌های طنز کشور تبدیل شد و بسیاری از تکیه کلام‌‌های معروفش در این کارها ورد زبان مردم شده است. بازی او در سریال‌‌های کوچه اقاقیا، خانه به دوش، متهم گریخت، زندگی به شرط خنده، چهار چرخ، ترش و شیرین و... سبب شده خیلی زود به چهره‌ای شناخته شده در بین بازیگران سیما بدل شود و همه او را به‌عنوان بازیگر شاد و خوش برخورد سیما و سینما بشناسند. ۲ ساعت حضور ما در خانه گرم و صمیمی این بازیگر ثابت کرد که نه تنها در فیلم‌ها و سریال‌ها بلکه در زندگی واقعی نیز همان‌گونه شاد و پرانرژی است. به بهانه فرارسیدن سال نو به منزل این هم‌محله‌ای ساکن تهرانپارس رفتیم تا گپ‌وگفتی خودمانی با او داشته باشیم.

   بهترین عیدی‌ام بلیت سینما
  • گشت و گذار نـوروزی

   نوروز نزدیک است و سفرهای نوروزی در راه؛ در این ایام مسیرها و شهرهای بسیاری را می‌توان انتخاب کرد و به آنجا سفر کرد. از شمال گرفته تا جنوب و از شرق تا غرب ایران، هر کسی شهری را انتخاب می‌کند تا از زیبایی‌های خاص آن بهره‌ببرد. اما در این میان تهران را نباید فراموش کرد. شهری که پراست از جاذبه‌های گردشگری و نقاط دیدنی که می‌تواند برای گشت‌وگذار انتخاب مناسبی باشد. از برج میلاد و پل طبیعت گرفته تا باغ‌موزه مینیاتور و پارک آبی تهران با استخر و آبشار و نهرهای رنگی و حوضچه‌های موزیکال در منطقه ما. اگر در ایام نوروز تصمیم دارید مهمانانتان را به نقاط گردشگری منطقه و پایتخت ببرید، مکان‌هایی را که ما به شما معرفی می‌کنیم را از قلم نیندازید.

   گشت و گذار نـوروزی
  • هم تن می‌شستند و هم دل

   اینکه در قدیم همه چیز خوب وعالی بود شاید یک ادعا باشد اما اینکه خاطرات مردم از گذشته حلاوت خاصی دارد انکار نشدنی است. این شیرینی شاید نشئت گرفته از کمبود امکانات یا شاید به دلیل سلسله مراتب و مراسم خاصی بوده که در گذشته وجود داشته است. روزگاری نه چندان دور گرمابه‌های یک محل، جزء مهم‌ترین مکان‌های محله بودند. جایی که مردم حداقل هفته ‌ای یکبار گذرشان به آنجا می‌افتاد. حمام تنها برای شست‌وشو و نظافت نبود بلکه جایی بود که مردم محله همدیگر را می‌دیدند و خیلی وقت‌ها داخل حمام اگر کینه و کدورتی بود از بین می‌رفت و از این طریق بخشی از زندگی و رسم و رسوم مردم در حمام‌های قدیم جریان داشت. این روزها که هر خانه‌ای برای خودش حمام شخصی دارد اصطلاحاتی چون حمام شب‌عید شاید خنده‌دار به نظر برسد اما سال‌های نه چندان دور حمام شب‌عید چیز دیگری بود. این‌بار به سراغ چند نفر از اهالی محله رفتیم تا از خاطراتشان از حمام‌های دم عید در نخستین گرمابه مجیدیه به نام «‌رصاف» بگویند.

   هم تن می‌شستند و هم دل
  • حلاوت پخت سمنو

   از زمان‌های قدیم سمنو نه تنها جزء لاینفک سفره‌های هفت‌سین بوده بلکه به نوعی قوت مردم بود. هرچند در گذر زمان خیلی چیزها منسوخ و خیلی چیزها دچار تغییر و تحول شده اما سمنو و سمنو‌پزی به ویژه در شکل نذری تغییرچندانی نکرده است. چند سال است که ایام فاطمیه فرصتی فراهم کرده است که سمنوی سفره هفت سین اهالی از دیگ نذری بانوی دوعالم باشد. به سراغ حاجیه خانم «سهیلا گل محمد»۷۴ ساله از ساکنان محله نظام‌آباد رفتیم و از سمنوپزانی گفتیم که در خانواده آنها بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد.

   حلاوت پخت سمنو
  • عید نوروز و آن گرمکن سرمه‌ای

   یکی از ستارگان تیم شاهین و پرسپولیس، فرشاد پیوس بود. فوتبالیستی خوش‌اخلاق و مهاجمی زهردار که به او لقب «فرشاد آقای گل» و «‌‌مار زنگی» داده بودند. فرشاد خان اواخر سال ۱۳۶۱ از راه‌آهن به شاهین آمد و نوروز ۱۳۶۲ کنار بچه‌های شاهین بود. پیوس از آن روزها و از آن دوران خاطرات فراوانی دارد. خاطراتی که از یک ماشین پیکان شروع می‌شود و به لباس مقدس سربازی می‌رسد. با بچه سابق محله رسالت و بازیکن سابق تیم شاهین گفت‌وگویی که حال و هوای نوروزی دارد‌ ترتیب دادیم. آقای گل در همشهری محله خاطرات ۳۳سال پیشش را مرور کرد و به نوروز ۱۳۶۲ برگشت.

   عید نوروز و آن گرمکن سرمه‌ای
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   مرد خدا، مرد دانش

   مرد خدا، مرد دانش

   معصومه مهدياني - سيد جعفر شهيدي را نه تنها اهل علم كه بسياري از دانشجويان به سبب خواندن كتاب‌هايش مي‌شناسند؛ كسي كه به دلیل موشكافي‌هايش در تاريخ اسلام و بررسي‌هاي دقيق‌اش شهره است و در اين ميان آثارش، خود بيانگر رتبه علمي اوست، اما محدود ساختن شهرت این استاد كم‌نظير تاريخ و ادبيات به آثار و دانسته‌هایش به دور از انصاف است، چه آنكه بسياري از شاگردان او نه به خاطر كتاب‌ها و آثار، كه بر اثر رفتار مهربانانه و تشويق‌هاي پدرانه همراه او شدند و اينك خود در قامت استادانی بزرگ مشغول تدريس هستند.

  آرشیو
  • خدمتگزاری خط پایان ندارد

   در حالی با شهردار سپیدموی منطقه در آخرین روزهای اسفندماه به گفت‌وگو نشستیم که او تا آخرین ساعات شب همچنان در دفتر کارش در میدان هفت‌حوض مشغول کار بود؛ شهرداری که اهل شعر است و با حضرت حافظ مأنوس و با افتخار از مداحی روز عاشورای خود در روستای زادگاهش سخن می‌گوید. در کارش جدی است و در عین حال مهربان. از ما با آب پرتقال مخصوص شمال پذیرایی می‌کند و به اصطلاح رسم میزبانی را تمام و کمال بجا می‌آورد. «بهمن نوری» در مصاحبه‌ویژه‌نامه عید سال گذشته وعده‌هایی داده بود که امسال همه آنها را محقق کرد. امسال نیز او در این گفت‌و‌گو نویدهای شیرینی به اهالی منطقه می‌دهد که عیدی خوبی برای شهروندان است؛ عیدی‌ای که به گفته خودش تا پایان سال آینده با اجرایی شدن آنها به دست مردم محله می‌رسد و منطقه را به جای بهتری برای زندگی تبدیل می‌کند.

   خدمتگزاری خط پایان ندارد
  • زمین‌هــای منتظر

   زینب زینال زاده- محله‌های منطقه آنقدر بالا و پایین دارند که گاهی یادمان می‌رود که می‌توانیم از فضاهایی که هر روز بی‌تفاوت از کنارشان رد می‌شویم کاربری‌های خدماتی تعریف کنیم که به نفع محله باشد. رشد پرشتاب جمعیت و کمبود زمین برای ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز شهرنشینی این روزها به یکی از رایج‌ترین مشکلات شهرنشینی تبدیل شده و چاره کار برای کم کردن خلأ نبود این امکانات این است که از اندک فضاهای قابل استفاده بهره‌برداری کنیم. نوسازی بافت‌های فرسوده و عقب‌نشینی برخی املاکی که در طرح‌های نوسازی شرکت کرده‌اند بهترین فرصت را برای تأمین و ایجاد برخی فضاهای مورد نیاز از جمله فضای سبز، امکانات تفریحی و پارکینگ محله‌ها فراهم کرده است. به بهانه اجرای طرح‌های نوسازی و ایجاد فضاهای جدید بدون تعریف کاربری و در انتظار تعریف با مسئول و کارشناس نوسازی محله‌های زرکش، تسلیحات، وحیدیه و لشگر سری به این محله‌ها زده‌ایم تا ببینیم چه زمین‌هایی بعد از اجرای نوسازی آزاد شده‌اند و چه برنامه‌هایی برای این زمین‌ها برای تأمین خدمات محله تعریف شده است.

   زمین‌هــای منتظر
  • پنج تن

   سبا محسنی‌نژاد - قدیم‌ها وجود چشمه‌های آب، یا یک مکان مقدس بهانه شکل‌گیری یک شهر می‌شد. خانه‌ها به تدریج دورتا دور آن شکل می‌گرفتند و این مرکز مثل یک نگین انگشتری در میان شهر جای می‌گرفت و به محلی برای تجمع مردم تبدیل می‌شد. داستان خیابان پنج‌تن محله کرمان هم شبیه به داستان شکل‌گیری شهرهای قدیمی است. خیابانی که حالا با نام شهید «عباس مرادی» شناخته می‌شود. داستان چرایی این نامگذاری بهانه حضور ما برای کشف وجه تسمیه این خیابان شد.

    پنج تن
  • کودکان در دنیای شاهنامه‌

   فرشاد شیرزادی - وقتی که داستان‌های شاهنامه را برای بچه‌ها می‌خواند چین به ابروها و پیشانی و سر و صورتش می‌اندازد. در کلاس درسی که در کتابخانه شهربانو در خیابان حیدری سبلان برگزار کرده است، خدنگ می‌ایستد، بعد از گفتن چند جمله محکم و باصلابت راه می‌رود. دوباره جمله‌ای را از سر می‌گیرد و روایت داستان را برای بچه‌ها ادامه می‌دهد. علاوه بر بچه‌ها چند مادر هم که همپای کودکان خود سر کلاس نشسته‌اند مقهور داستان‌خوانی‌های شاهنامه می‌شوند. شیوه روایت فاطمه روحی از شاهنامه ساده و بی‌پیرایه و در عین حال مبتنی بر اصول است. در این گفت‌وگوی کوتاه با ما همراه شوید تا گوشه‌هایی از کلاس شاهنامه‌خوانی‌ای را که هر سه‌شنبه ساعت ۱۵ به‌صورت رایگان در کتابخانه شهربانو برپاست، برای شما بازگوییم.

   کودکان در دنیای شاهنامه‌
  • حال خوب در باغ دلگشا

   معصومه مهدیانی - از خیابان شهید قاری که داخل کوچه خامه‌ای شوید، برای پیدا کردن منزل جانباز شیمیایی «احد وحدانی» نیازی به سؤال و راهنما ندارید. کافی است صدای قناری و فنچ‌هایی که از همان ابتدای کوچه به گوش می‌رسند را دنبال کنید تا به در سفید رنگ و قدیمی‌ای برسید که طبق عادت همیشگی برای رفت‌وآمد اهالی علاقه‌مند به گل و گیاه نیمه باز گذاشته شده است. از همان پشت در هم بوی گل‌های مختلف، صدای آب و چهچهه پرنده‌ها شما را می‌برد به روزگار قدیم در حیاط خانه پدری؛ روزگاری که دورتا دور حیاط پر بود از گل‌های لاله، سنبل و بنفشه و کمی آن طرف‌تر هم حوض آبی رنگی قرار داشت که داخلش چند ماهی قرمز با باز شدن فواره شروع به جست‌وخیز می‌کردند. اینجا خانه جانباز احد وحدانی ۵۲ ساله است که در ۲۴ سالگی شیمیایی ۲۵‌درصد شد و بنا به پیشنهاد پزشکان، برای احیای سلامتی‌اش تصمیم گرفته تا خانه‌اش را به باغی سرسبز تبدیل کند.

   حال خوب در باغ دلگشا
  • تابوت شیشه‌ای شکست

   زهرا کرمی - در یکی از روزهای سرد زمستان، وقتی در جلسه خانواده معتادان گمنام که در پارک فدک برگزار می‌شود شرکت کردم، با صحنه جالبی مواجه شدم که برایم بسیار پر خاطره و شادی آفرین بود. اواسط جلسه مرد بلند قدی که دختر کوچکی ...

   تابوت شیشه‌ای شکست
  • چهارشنبه‌سوری را ایمن کنیم

   معصومه مهدیانی- بسیاری از بچه‌های آتش‌نشانی هستند که این روزها دوست دارند حرف دلشان را به مردم بگویند. اینکه مردم باید بدانند که چهارشنبه‌سوری امسال با سال‌های قبل متفاوت است چراکه هنوز داغ از دست دادن همکارانشان در فاجعه پلاسکو تازه است. ضربه‌ای که حادثه پلاسکو به روحیه بچه‌های آتش‌نشانی زده باعث شده آنها با دیدن هر آتشی دلشان دوباره آتش بگیرد و یاد دوستان از دست رفته‌شان بیفتند. آنها می‌خواهند بگویند که امسال از مردم انتظار داریم که در کنار ما باشند و رسم غلطی که میان جوانان جاافتاده را کنار بگذارند. آنها از ما خواستند که به اهالی بگوییم در کنار ما باشید نه در مقابل ما.

    چهارشنبه‌سوری را ایمن کنیم
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله