• به عاشق‌ترین مادر

   فاطمه شعبانی - سرزدن به خانواده شهدا بهانه نمی‌خواهد همین‌قدر که بدانی این روزها در یکی از خانه‌های این محل مادر و پدری بدجوری دلتنگ جوانشان هستند کافی است که تصمیم بگیری به آنها سر بزنی و پای صحبتشان بنشینی. آنقدر کم توقع که به همین سرزدن ساده هم راضی‌اند و همین کفایت می‌کند تا اندکی از دلتنگی‌شان کم شود. با رسیدن به سن پیری جای خالی پسرها بیشتر برایشان نمود پیدا می‌کند، همین‌که ببینند کسی به اسم پسرشان می‌آید و احوالی از آنها می‌پرسد و جویای روز و روزگارشان می‌شود بس است. شما هم امتحان کنید سرزدن به خانواده شهدا بهانه نمی‌خواهد. اینبار به بهانه دلتنگی این روزهای مادر به سراغ خانواده شهید «‌احمد دهقان مشتقین» از اهالی مجیدیه رفتیم.

    به عاشق‌ترین مادر
  • رتبه اول در تصادفات عابران پیاده‎؛ متاسفانه

   معصومه مهدیانی- روزی نیست که خبری از حادثه و تصادف در خیابان‌های پر‌‌ تردد منطقه به گوش‌مان نخورد. حادثه‌خیز بودن برخی از معابر منطقه، همیشه یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های پلیس راهور منطقه بوده و هست زیرا بر اساس آمار، منطقه ما در سال‌های اخیر صدر‌نشین تصادفات عابران پیاده در مناطق ۲۲‌گانه بوده است. همین آمار ناخوشایند موجب شده تا اقدامات زیادی برای ایجاد امنیت در این معابر انجام شود، اما به نظر می‌رسد هنوز تا رسیدن به نقطه ایده‌آل راه زیادی در پیش است؛ راهی که بنا به گفته سرهنگ «حمید حمیدی» رئیس پلیس جدید راهنمایی و رانندگی منطقه مقطعی و موقت نخواهد بود. در نخستین روزهای‌کاری رئیس پلیس راهور منطقه سری به این مرکز می‌زنیم تا از جدیدترین اقدامات پلیس در راستای حل مشکلات ترافیکی و آمد و شد در معابر اصلی منطقه مطلع شویم.

    رتبه اول در تصادفات عابران پیاده‎؛ متاسفانه
  • هنرنمایی با دورریختنی‌ها

   معصومه مهدیانی - راهی خیابان نوروزی فرد در محله کرمان که شوید، دیواره‌های آبی رنگ خانه بازیافت شماره ۲ را می‌بینید که از همان ابتدا تفاوتش را با سایر مراکز بازیافت به خوبی درک خواهید کرد؛ خانه‌ای با در و دیوار تزیین شده از وسایل دورریختنی. از گلدان‌های پلاستیکی تا گل‌های ساخته شده با سی‌دی‌های شکسته و آباژورهای رنگارنگی که از بطری‌های نوشابه، آب و دوغ ساخته شده‌اند. اینجا همه چیز خلاقانه از وسایلی ساخته شده که برای اغلب ما حکم زباله دورریز را دارد. با اطلاع از ساخت این خانه بازیافت سری به آنجا زده‌ایم تا گفت‌وگویی با «سپیده معمارزاده» خالق این آثار هنری و «سعید کاظمی» رئیس اداره بازیافت شهرداری منطقه داشته باشیم.

   هنرنمایی با دورریختنی‌ها
  • داروسازی بدون عوارض جانبی!

   فاطمه شعبانی - روزگاری نه چندان دور بسیاری از محله‌هایی که اینک پر از خانه‌های قد و نیم قد شده زمین‌های بایری به شمار می‌رفتند خارج از محدوده مسکونی تهران و به همین دلیل کارخانه‌ها و شرکت‌ها در این محدوده‌ها ساخته شدند. با گسترش شهر تهران اما بسیاری از نقاط خارج از شهر، مسکونی شد و این شرکت‌ها در داخل محدوده مسکونی قرار گرفتند. بنابراین بسیاری از این کارخانه‌ها به دلیل آلودگی‌هایی که داشتند به خارج از شهر منتقل شدند. تهرانپارس هم روزگاری خارج از محدوده بود و سال ۱۳۳۹ که شرکت پارس دارو در این محدوده ساخته شد، اینجا جز بر و بیابان چیز دیگری نبود. این روزها این شرکت درست در قلب این محله جا دارد. خوشبختانه با تدابیری که مسئولان این شرکت اندیشیده‌اند این شرکت به یک صنعت سبز تبدیل شده و خوشبختانه نه تنها زیانی به همسایه‌ها نمی‌رساند بلکه با اشتغال قریب به ۳۰۰ نفر‌ـ که اکثریت قریب به اتفاق آنها ساکن منطقه هستند‌ـ در اشتغالزایی نقش بسزایی ایفا کرده است. به این بهانه به سراغ این همسایه خوب و تولیدکننده داروهای ایرانی رفته‌ایم.

    داروسازی بدون عوارض جانبی!
  • برای ماهرویم دلتنگم

   فاطمه شعبانی- اگر پلاک را هم ندانی قاب عکسی که برسر در خانه زده‌اند به تو می‌گوید راه را درست آمده‌ای. اصلاً انگار شهدا برای نشان دادن درست و غلط راه هنوز هم در محله‌ها هستند. هنوز هم مراقب اهالی محله‌اند که به بیراهه نروند. از پله‌های خانه بالا می‌رویم، مادر در قاب در با روی خوش از ما استقبال می‌کند. وارد خانه کوچکش که می‌شویم بساط میز سماور و چای تازه دم به راه است. عطر چای مادر، خانه را پر کرده است. سی‌امین سالگرد پسر نزدیک است و ما زودتر آمده‌ایم که به مادر سرسلامتی بگوییم. اینبار مهمان خانه مادرشهید «‌‌رضا ماهرو» از اهالی خیابان صفایی محله نظام‌آباد شدیم.

    برای ماهرویم دلتنگم
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   مرد خدا، مرد دانش

   مرد خدا، مرد دانش

   معصومه مهدياني - سيد جعفر شهيدي را نه تنها اهل علم كه بسياري از دانشجويان به سبب خواندن كتاب‌هايش مي‌شناسند؛ كسي كه به دلیل موشكافي‌هايش در تاريخ اسلام و بررسي‌هاي دقيق‌اش شهره است و در اين ميان آثارش، خود بيانگر رتبه علمي اوست، اما محدود ساختن شهرت این استاد كم‌نظير تاريخ و ادبيات به آثار و دانسته‌هایش به دور از انصاف است، چه آنكه بسياري از شاگردان او نه به خاطر كتاب‌ها و آثار، كه بر اثر رفتار مهربانانه و تشويق‌هاي پدرانه همراه او شدند و اينك خود در قامت استادانی بزرگ مشغول تدريس هستند.

  آرشیو
  • سینما را سرای محله کنید

   حمیدرضابوجاریان - از آخرین باری که روی پرده نقره‌ای سینما رز در محله زرکش فیلمی نمایش داده شده نزدیک ۴ دهه می‌گذرد. از آن زمان تا امروز صدای آپارات سینما به گوش نرسیده و نقش آکتورهای هنر هفتم روی پرده تنها سینمای محله نیفتاده است. بسیاری از اهالی با اینکه هر روز از کنار سینما عبور می‌کنند تا به حال نتوانسته‌اند وارد این بنای سالخورده شوند و از امکانات آن استفاده کنند. با گذشت سال‌های طولانی از تعطیلی سینما دغدغه‌های اهالی رنگ و بوی جدی‌تری به خود گرفته و آنها نگرانند سینمای قدیمی محله آواری شود و بر سرشان فرود بیاید. نگرانی که کارشناسان هم بر آن اذعان دارند. به این بهانه سراغ این سینما رفته‌ایم و البته با کارشناسان دفتر نوسازی محله، مسئولان شهرداری و ساکنان درباره بیم و امیدهایی که سینما رز ایجاد کرده، گفت‌وگو کرده‌ایم.

    سینما را سرای محله کنید
  • «زرکش»ی‌ها فقط به زر می‌اندیشند!

   معصومه مهدیانی - رشته‌های ورزشی زیادی در منطقه ما از سوی علاقه‌مندان به ورزش پیگیری می‌شود، اما کشتی به دلیل مرام و مسلک پهلوانی و همچنین سابقه و دیرینه آن در کشور بسیاری را از خود مسحور می‌کند. در منطقه ما جوانان و نوجوانان محله تسلیحات بیش از هر محله دیگری به سمت ورزش کشتی گرایش پیدا کرده‌اند که شاید عمده‌ترین دلیل آن فعالیت باشگاه ورزشی نامجو است؛ باشگاهی که از ۳۰ سال پیش در زمینه پرورش استعدادهای تازه و حمایتشان تا قهرمانی بسیار خوش درخشیده و آمار قهرمانانش خود گواه این مطلب است. به تازگی خبر‌دار شدیم که ۶ نفر از کشتی‌گیران نوجوان باشگاه نامجو موفق به کسب مقام اول تا سوم قهرمان کشوری شده‌اند، از همین رو سری به این باشگاه زدیم تا گفت‌وگویی با مسئولان این باشگاه و قهرمانان جدید منطقه داشته باشیم.

   «زرکش»ی‌ها فقط به زر می‌اندیشند!
  • داستان‌های ۴۴۰ مادر

   معصومه مهدیانی - نمی‌دانم شما هم یادتان هست یا نه؟ آن قصه‌های شاه و پری که مادر و مادربزرگ‌ها قبل از خواب برایمان تعریف می‌کردند و لحظات خوبی را قبل از خواب برایمان رقم می‌زدند. قصه‌هایی که‌گاه ترس را راهی دلمان می‌کرد و‌گاه ما را با قهرمان داستان‌های خیالی همراه می‌کرد. حال در میان دنیای پردغدغه امروزی کمتر خبری از قصه و قصه‌گویی مادران و مادربزرگ‌ها است. از همین رو از ۳ سال پیش به همت مسئولان فرهنگی پایتخت جشنواره‌ای با عنوان «مادران قصه‌گو» راه‌اندازی شده تا زمینه‌ای باشد برای تشویق مادران به قصه‌گویی و آشنایی آنها با راه و رسم قصه گفتن. منطقه ما یکی از فعال‌ترین مناطق در زمینه برگزاری این مراسم است. در آخرین روزهای برپایی این جشنواره سری زده‌ایم به کتابخانه دکتر شهیدی تا گپ‌وگفتی با مسئولان و برگزیدگان این جشنواره داشته باشیم.

   داستان‌های ۴۴۰ مادر
  • همه در تدارک مهر

   معصومه مهدیانی- کمتر از ۲۰ روز دیگر به آمدن پاییز مانده است. پاییزی که بوی مدرسه می‌دهد؛ بوی کیف و کتاب نو و مدادهایی که تا به حال تراش‌ نخورده‌اند. بوی کلاس‌های رنگ‌شده، نیمکت‌هایی تازه و تخته‌سیاه و یا تخته‌های جدید سفید رنگ که اول سال حسابی نو‌ هستند و هنوز رد ماژیک روی آن نمانده است. در حالی که بسیاری از همین حالا شور و شوق شروع سال تحصیلی جدید را دارند، برخی از نهادها و ادارات تلاش می‌کنند تا زمینه حضور دانش‌آموزان را در مدارس فراهم کنند. نهادهایی مانند شهرداری، آموزش و پرورش و راهنمایی و رانندگی درصدد هستند تا در قالب طرحی به نام «طرح استقبال از مهر» مدارس را برای حضور دانش‌آموزان آماده کنند. در این گزارش سری به نهادهای مختلف زدیم تا اقداماتشان را در خصوص آماده‌سازی مدارس برایتان بیان کنیم.

   همه در تدارک مهر
  • مولانا درگلسـتان

   فرشاد شیرزادی- شمار شرکت‌کنندگان ابتدا کمتر از انگشتان دو دست است اما هرچه به ساعات آغازین جلسه «بشنو از نی» نزدیک می‌شویم، سر و کله مردان و زنان جوان و سالخورده بیشتر و بیشتر پیدا می‌شود. تا اینکه دیگر به قول معروف جای سوزن انداختن نیست. حالا دیگر تالار انتشارات در طبقه سوم پر شده است و عبدالحمید ضیایی با صدای بفهمی نفهمی گس و گیرایش چند بیتی از مثنوی معنوی را برای حاضران قرائت می‌کند و به تفسیر آنها می‌پردازد. موضوع کلاس این هفته به تفاوت‌های دیدگاه خیام و مثنوی می‌پردازد که به نظر می‌رسد با استقبال مخاطبان نیز روبه‌رو است. اینها بخشی از جلسه مثنوی‌خوانی است که هر هفته در فرهنگسرای گلستان برگزار می‌شود. برای اینکه حال وهوای این نشست را بدانید با ما همراه شوید.

   مولانا درگلسـتان
  • طنین آوای لحاف‌دوز در محله

   حمیدرضابوجاریان - زمانی بود که تشک و لحاف پنبه‌ای بخشی از جهیزیه عروس بود و کمتر خانه‌ای را می‌شد پیدا کرد که در آن لحاف و تشک دیده نشود. اما این روزها تعداد کسانی که شب‌ها روی ...

   طنین آوای لحاف‌دوز در محله
  • نذربه سبک آقـا جـواد

   معصومه مهدیانی- تفاوتش با سایر تعمیرگاه‌ها را می‌توان به خوبی از همان نگاه اول فهمید؛ تفاوتی که برای چنین صنفی عجیب است و البته تحسین برانگیز. به‌طور یقین کمتر تعمیرگاه و چال تعویض روغنی را دیده‌اید که محوطه‌اش آنقدر تمیز باشد که در هیچ گوشه‌اش نتوان اثری از روغن که جزء جدانشدنی این مراکز است، پیدا کرد. اگر مشتاقید چنین تعمیرگاهی را ببینید باید سری به خیابان مدائن بزنید. تعمیرگاه «جواد مزینانی» کاسب ۵۲ ساله محله ما سال‌هاست که نه فقط به خاطر تمیزی چشمگیر مغازه‌اش بلکه به خاطر خدمات ویژه‌ای که برای تاکسی‌داران و موتورسوارهای محله دارد، زبانزد عام و خاص است. سری به این تعمیرگاه زدیم تا گفت و گویی خودمانی با این کاسب خوشنام داشته باشیم.

   نذربه سبک آقـا جـواد
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  تهران سما
  همشهری آنلاین
  سامسونگ
  راهنما
  بانک ملت
  جاباما
  الو پیک
  بچه های آسمان

  چند رسانه ای

  راهنمای محله