• حاج حسن مردمدار بود

   دیدار با مادر شهیدان محمودی که به تازگی همسرش هم به دیدار فرزندانش شتافته است

   حاج حسن مردمدار بود

  • حبیب خدا در گرگان

   کاسب منصف هم‌محله‌ای از سوی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران تقدیر شد

   حبیب خدا در گرگان

  • حاج حسن مردمدار بود

   مژگان مهرابی- پدر یعنی ستون خانه. اینکه بی‌دغدغه و فارغ از سختی‌های روزگار به او تکیه کنی و در سایه مهربانی‌اش، آرام روزهایت را به شب برسانی. نام پدر، معجزه‌ای دارد که اگر نباشد، وجودت تهی از یک پناهگاه امن می‌شود.

   حاج حسن مردمدار بود
  • اندیشه در شیب!

   ارغوان رضایی- محله‌گردی و ذره بین مشکل‌سنج همشهری محله این هفته به خیابان اندیشه رسید. مدتی بود که اهالی مشکلاتی را مطرح کرده بودند؛ مانند باریک بودن عرض خیابان اندیشه به‌ویژه در تقاطع اندیشه نهم و شکر آبی، پارک شدن خودروهای سنگین شرکت فاضلاب، رعایت نکردن حریم پیاده‌رو از سوی نمایشگاه‌داران اتومبیل و مشکل‌‌‌ تردد برای سالمندان و مادرانی که کودک خردسال دارند و پله‌های نفسگیری که‌‌‌ تردد از آن کار چندان ساده‌ای نیست و... به همین دلیل همراه «اسماعیل حیدری» جانشین دبیرشورایاری این محله، به برخی از خیابان‌ها رفتیم و با اهالی درباره خواسته‌های‌شان صحبت کردیم.

    اندیشه در شیب!
  • شیخ صلح مـحـلـه

   فریبا عرب امینی- مأمور صلح محله است. این لقب را اهالی به او داده‌اند. کارش این است که بین زن و شوهرهایی که زندگی را به کام خود تلخ کرده‌اند آشتی برقرار کند. این پیک دوستی «حجت‌الاسلام علی فتحی» امام جماعت مسجد حضرت رسول(ص) است. هر روز وقت نماز که می‌شود نیم ساعتی زودتر به مسجد می‌آید و در دفتر کارش به انتظار اهالی می‌نشیند تا اگر مشکلی دارند با او در میان بگذارند. واسطه ازدواج هم می‌شود. خطبه عقد می‌خواند یا در خواستگاری حضور پیدا می‌کند. اما قبل از اینکه مراسم وجهه رسمی به خود بگیرد به عروس و داماد درس زندگی می‌دهد و از آنها می‌خواهد صداقت و رفاقت را چاشنی زندگی‌شان کنند. حجت‌الاسلام فتحی معتمد محله نظام‌آباد است. اهالی دوستش دارند و او را محرم اسرار خود می‌دانند.

   شیخ صلح مـحـلـه
  • جمعه‌ مفید

   بهاره خسروی- همه چیز از یک اجرای اتفاقی شروع شد. روزی که «آرش صادقیان» همسایه ما در محله مجیدیه‌ـ دبستان به دعوت یکی از دوستانش برای اجرای نمایش در میان کودکان به بیمارستان مفید دعوت می‌شود. آن برنامه شاد و بی‌نظیر پیش‌زمینه ادامه کار و تشکیل یک گروه تقریباً ۵۰ نفره و برپایی کارگاه‌های آموزشی را ایجاد می‌کند. هدف شاد کردن دل کودکان و افراد آسیب دیده‌ای شد که شادی، خنده و بازی حلقه گمشده دنیای کودکی‌شان است. اجرای نمایش برای زندانیان نوجوانی که حکمشان اعدام است، اجرا برای کودکان‌ کار و کودکانی که پدر و مادرانشان بیماری‌های صعب‌العلاجی مثل ایدز دارند از دیگر کارهای انسان‌دوستانه این گروه شاد و پر انرژی شد که ۱۰ سالی از فعالیتش می‌گذرد. هفته گذشته همراه این هم‌محله‌ای و گروه جوان و پر انرژی، راهی بیمارستان کودکان مفید شدیم.

   جمعه‌ مفید
  • پایگاه‌های فراغت

   فرید عرب امینی- تابستان امسال هم از راه رسید و دغدغه خانواده‌ها شروع شد که برای اوقات فراغت فرزندمان چه کار کنیم تا وقت‌شان به بطالت سپری نشود. این فکری است که ذهن اغلب پدر و مادرها را مشغول کرده است. حضور در کانون فرهنگی نخستین راه‌حلی است که به نظر می‌رسد اما دوری مسافت و هزینه کلاس‌ها کار را سخت کرده و اینجاست که پایگاه‌های بسیج چون نیروهای امدادی وارد عرصه می‌شوند. در پایگاه‌های بسیج انواع کلاس‌های فرهنگی، ورزشی و تفریحی برگزار می‌شود و آن هم با کمترین هزینه. بد نیست به نزدیک‌ترین مسجد محله‌تان سر زده و از برنامه‌های پایگاه بسیجش با خبر شوید اما برخی از برنامه‌ها را در ادامه می‌خوانید.

    پایگاه‌های فراغت
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   شیخ فارغ از دنیا

   شیخ فارغ از دنیا

   جدش از یزد با سید محمد کاظم طباطبایی یزدی، نویسنده کتاب «عروه‌الوثقی» با هم به عراق عزیمت و کربلا را برای سکونت اختیار کردند. پدر آیت‌الله ‌میرزا احمد سیبویه، آیت‌الله ‌علی اکبر، از بزرگان و علمای تشییع در کربلا بود. نقل شده است که او در خانه اجاره‌ای و فرسوده زندگی می‌کرد؛ آنقدر فرسوده که مرحوم آیت‌الله ‌میرزااحمد سیبویه درباره آن گفته است: «از ترس ریزش، آیت‌الکرسی می‌خواندیم و فوت می‌کردیم تا سقف روی سرمان نریزد و بعد می‌خوابیدیم.» شیخ میرزا احمد سیبویه، نیز سال ۱۲۹۵ در کربلا متولد شد. او پس از خواندن دروس مقدماتی و ادبیات، سطوح را نزد پدر و عمویش مرحوم حاج شیخ محمد‌علی سیبویه، از علمای کربلا فرا گرفت و سطوح نهایی و خارج فقه را از مرحوم علامه فقیه و حاج شیخ یوسف بیارجمندی شاهرودی و برخی دیگر از علما آموخت.

  آرشیو
  • یادش بخیر درشکه‌های ۲ ریالی

   مانی حزینی- سال‌ها گذشت تا جاده خاکی که درشکه هم به سختی از آن عبور می‌کرد و تنها راه رسیدن به محله شمیران و مسجد اعظم و تکیه تجریش بود سراسرش درخت کاشته و آسفالت شود و سر و سامانی پیدا کند. این جاده، بهترین مسیر برای رسیدن از شهر به شمیرانات بود. ابتدا درشکه‌هایی از پیچ‌شمیران تا تجریش با دو ریال مسافران را جابه‌جا می‌کردند اما کم‌کم بنزهایی به‌عنوان تاکسی وارد این مسیر و رفت و آمدها زیاد شد، کاسبی هم رونق گرفت. قهوه‌خانه، کبابی، آهنگری و نجاری و تعمیرگاه، جزو نخستین مشاغلی بود که به جنوب جاده قدیم راه پیدا کرد. این جاده محبوب قدیمی هنوز هم از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و بسیاری از اهالی و چهره‌ها، از آن خاطره دارند.

    یادش بخیر درشکه‌های ۲ ریالی
  • نبض آرامش در دست طبیب معتمد

   مژگان مهرابی- پزشک معتمد اهالی است. در محله بهار خیلی‌ها شماره تماس او را دارند.‌گاه و بیگاه با او تماس می‌گیرند و چاره‌ای برای تسکین دردشان می‌خواهند. گاهی هم از دغدغه‌های فکری‌شان با دکتر سخن می‌گویند یا راه‌حلی برای رفع مشکل خانوادگی‌شان می‌خواهند. او هم بی‌منت و از روی رضا کمک می‌کند. تمام وقتش را برای خدمت به مردم در نظر گرفته است. این عهدی است که وقتی لباس سفید پزشکی را برای نخستین بار به تن کرد با خدا بسته است. پاتوق دکتر «محمدمهدی اسعدی» مسجد امام حسن مجتبی(ع) است. از خیلی سال پیش بوده. به گفته خودش تحول در زندگی‌اش را مدیون آیت‌الله ‌خوشوقت امام جماعت این مسجد بوده و حالا هم که این عالم دوستداشتنی بین ما نیست باز ترجیح می‌دهد برای نماز به آنجا برود. دکتر اسعدی معمولاً بعد از نماز بساط درمانش را برپا می‌کند و به مداوای بیماران می‌پردازد. آن هم رایگان. ساعت‌ها برایشان وقت می‌گذارد. به بچه‌های مسجدی هم امدادگری یاد داده است. خدمات دکتر در محله و مسجد زیاد است. داخل مطبش هم حال و هوای جبهه دارد. حق معاینه خاصی ندارد. کارش طب سوزنی است و هر کسی در حد وسعش هزینه پرداخت می‌کند.

   نبض آرامش در دست طبیب معتمد
  • حبیب خدا در گرگان

   حمید رضا عادل- کاسب نمونه محله گرکان معرفی شده و لوح «کاسب حبیب خدا» را چند روز پیش از نماینده سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران دریافت کرد. خودش اطلاعی از این انتخاب نداشته و هنوز هم نمی‌داند بر اساس چه معیارهایی و با تحقیق از چه افرادی به‌عنوان کاسب نمونه محله معرفی شده است. هرچه هست، اکنون لوحی در مغازه‌ دارد که بیش از اینکه افتخارش باشد، مسئولیتش را در برابر مشتری‌ها سنگین‌تر می‌کند. «مهدی یاورنژاد» و ۳ برادر دیگرش بیش از یک دهه است که با اداره سوپرمارکتی در خیابان گرگان، چرخ زندگی را می‌چرخانند اما به گفته خودش، طوری که مشتری‌، زیر این چرخ له نشود.

   حبیب خدا در گرگان
  • دیجیتالی پول در بیار!

   مهشید دهقانیان- طول عمر کسب و کارهای دیجیتال در دنیا کمتر از ۳۰ سال و در ایران کمتر از ۱۵سال است. به‌طور تقریبی ما دو دهه با کسب و کار اینترنتی و دیجیتالی که از تکنولوژی اینترنت استفاده می‌کند فاصله داریم. اما چند وقتی است که در منطقه شاهد برپایی همایش‌ها و سمینار‌هایی با همین موضوع هستیم. حال، اینکه چقدر موفق بوده و به اهدافش رسیده یا نه جای بحث دارد اما به هر حال بیانگر این است که تجارت الکترونیک بیش از پیش جای خود را در محله‌ها باز کرده است. این موضوع، از یک‌سو نوید‌دهنده فرصت‌های شغلی است و از سوی دیگر برای کسب و کارهای سنتی، زنگ خطری است که باید به فکر بروزرسانی شغل‌شان باشند! برای اینکه درباره این نوع کسب و کار بیشتر بدانیم از حسین زینی‌وند، مدرس تجارت الکترونیک دعوت کردیم تا با حضور در دفتر همشهری محله، اهالی را با این نوع کسب و کار آشنا کند. چکیده این گفت‌وگو را می‌خوانید.

    دیجیتالی پول در بیار!
  • اذان بگو در مسجد باز است

   فرید عرب امینی- مسجدی مزین به نام امیرالمؤمنین(ع) در دل یکی از محله‌های قدیمی منطقه‌مان، قدمتی ۵۰ ساله دارد و این روزها آن را جوان‌تر و حتی زیباتر از قبل می‌توان دید. تا همین چند سال پیش بنایی فرسوده داشت و رد کهنگی را می‌شد بر در و دیوار آن دید. به گونه‌ای که اگر دستی هم به سر و رویش کشیده می‌شد از فرسودگی‌اش کم نمی‌کرد تا اینکه اهالی تصمیم گرفتند آن را از نو بسازند و به فضای کوچکش وسعت دهند. این شد که امام جماعت و هیئت امنای مسجد با مردم همراه شده و دست به دست هم دادند تا آن را ‌آباد کنند. کار بازسازی مسجد مدت زیادی طول کشید ولی سرانجام بعد از ۱۰ سال چشم‌انتظاری در شب میلاد با سعادت امام حسن مجتبی(ع) افتتاح شد. حجت‌الاسلام «ولی‌الله رستم‌نژاد» امام جماعت مسجد امیرالمؤمنین(ع) است و به گفته خودش ۱۴ سالی می‌شود که این مسئولیت را عهده دارد است. او در نظر دارد حالا که این مکان معنوی از فضای کافی برای انجام فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی برخوردار است آن را به یکی از پایگاه‌های مهم فرهنگی منطقه تبدیل کند.

    اذان بگو در مسجد باز است
  • حاجی بی‌غم دل همه را شاد می‌کند

   مژگان مهرابی- سن و سالی از او گذشته است. به نظر می‌آید ۸۰ سالی داشته باشد، شاید هم بیشتر. هر روز وقت نماز که می‌شود عصازنان راه خانه تا مسجد قائم(عج) را پیش می‌گیرد. در بین راه با کوچک و بزرگ سلام و علیک می‌کند و از حالشان با خبر می‌شود. معتمد محله و از جایگاه والایی در بین اهالی برخوردار است. خانه‌اش از سال‌های خیلی دور، پایگاهی برای رفع گرفتاری‌های مردم بوده. چه مادی و چه معنوی. دست خیلی‌ها را گرفته و گره زندگی‌شان را باز کرده است. نیازمندانی با حمایت او سفره‌شان پر برکت شده و عروس‌هایی با لطف پدرانه‌اش راهی خانه بخت شده‌اند. «صادق بی‌غم» پدر شهید حسین بی‌غم را اغلب اهالی محله سبلان می‌شناسند و به خوبی از او یاد می‌کنند. تا جایی که در توان دارد به مردم خدمت می‌کند. الان هم چند سالی است که طبقه‌ای از خانه‌اش را تبدیل به دارالقرآن کرده و روزهای شنبه جلسه قرآن برگزار می‌کند. کارش تشویق نوجوانان و جوانان به حضور در خانه خداست، خدا می‌داند که از ۵۰ سال پیش که ساکن این محله شده چند نفر را مکبر و مؤذن کرده است. این پیرمرد دوستداشتنی قاضی خوبی هم هست؛ هر جا نزاعی باشد سراغش می‌آیند تا برای

   حاجی بی‌غم دل همه را شاد می‌کند
  • عکاسباشی در قاب

   بهاره خسروی- اگر در میدان گرگان سراغ قدیمی‌ترین کاسب را بگیرید، بی‌ تردید انگشت اشاره اهالی به سوی مغازه نبش میدان یعنی عکاسی «محمدحسن اشرافی» نشانه می‌رود. مردی که از روزگار نوجوانی بعد از مهاجرت از زادگاهش شهر گلپایگان در ده متری ارامنه ساکن شد و خیلی زود با دود چراغ خوردن در حرفه عکاسی بساط کاسبی‌اش در میدان گرگان را راه‌اندازی کرد. این کاسب کهنه کار ۸۰ ساله همسایه ما، با دوربین عکاسی‌اش تصاویر زیادی از زمین‌های خاکی و خیابان‌های بکر محله، از جشن‌ها و روزهای شاد اهالی مثل فتح خرمشهر و... به ثبت رسانده است. در این گزارش سری به مغازه این مو سپید حرفه عکاسی زدیم که بیش از ۵۶ سال لحظات و خاطرات به یادماندنی اهالی را به ثبت رسانده است.

    عکاسباشی در قاب
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله