• دل افسرده خود را تکاندیم

   مهناز عباسیان- لحظات آخر سال کم‌کم سپری می‌شود و ثانیه‌ به ثانیه به سال جدید نزدیک‌تر می‌شویم و بوی بهار آهسته آهسته به مشام می‌رسد. در این روزهای آخر سال همه مشغول خانه‌تکانی و زدودن گرد و غبار از خانه‌ها هستند. اما در این بین هستند مادرانی که این لحظه‌ها را به تنهایی سپری می‌کنند و به دلیل کهولت سن و بیماری تنها‌ کاری که از دستشان بر می‌آید، پاک کردن غبار عکس شهیدانشان است. سال‌ها قبل مادران صبور این مرز و بوم جوانان رشید خود را دو دستی تقدیم دفاع از میهن اسلامی کردند تا گرد و غبار بمب و گلوله و تجاوز بر خانه‌ها ننشیند. آنها راه خود را در قاب خاطراتشان نوشتند و آن را بر روی طاقچه زندگی گذاشتند تا مادرهر بار دستمالی بر روی آن بکشد و گرد و غبار آن را پاک‌ کند تا شاید نقشه راهی شود برای ادامه زندگی و چه خوب است که ادامه زندگی از فصل نویی باشد چون بهار، که راوی روایت رویش است. حالا هم در آخرین روزهای سال همراه برخی از جوانان محله با حضور در خانه‌های شهدا، با خانه‌تکانی، رنگ‌آمیزی در خانه‌ها و کاشت درخت از آنها دلجویی کرده و این‌گونه دین خود را ادا می‌کنند. ما هم تصمیم گرفتیم امسال همراه

   دل افسرده خود را تکاندیم
  • هفت‌سین اقوام

   حمید رضا بوجاریان- حتی طبیعت هم از آمدن روزهای سرسبز بهاری خوشحال است و خود را برای آمدن فصل جدید آماده می‌کند. در این بین، ساکنان منطقه رسم‌های خاصی در واپسین روزهای سال و حتی پس از تحویل سال نو دارند که هریک به نوبه خود شنیدنی و البته جذاب است. در ادامه، به تاریخچه زندگی قومیت‌های مختلف در منطقه پرداخته و برخی رسوم موجود بین آنها را بررسی کرده‌ایم که می‌خوانید. البته با گذر زمان، بسیاری از آداب و رسوم‌ها هم دستخوش تغییراتی شده است، اما رسوم نوروز و عید در بین ساکنان منطقه همچنان به قوت خود باقی است و در نهایت با تغییرات اندکی به اجرا در می‌آید.

   هفت‌سین اقوام
  • سرزمین فرشتگان

   بهاره خسروی- کار خیر نیاز به دلیل ندارد. هر ردپا و نشانه‌ای حتی کوچک و ساده، بهترین بهانه برای پا رکاب شدن در یک کار خیر و خداپسندانه است. به اندازه یک چشم برهم زدن بهار مهمان خانه‌ ماست. مهمانی که نو شدن و صله رحم مهم‌ترین سوغاتی روزهای نخست این فصل زیبای طبیعت است. مهمانی بهار، بهانه ما برای راه‌اندازی یک دید و بازدید و عیادت از بیماران کوچک همسایه‌مان در بیمارستان کودکان شهید بهرامی است. عیادتی که با همراهی هنرمندانی چون «مهران امامیه»، «سیدشهریار سعیدنیا» و «یوسف برزین» از بازیگران و مجریان تلویزیون و رادیو، جمعی از خیّران خیریه آل طاها با چاشنی وعده‌های خوش رنگین شد و چند ساعتی بچه‌ها و خانواده‌ها به دور از درد و رنج بیماری لحظات شاد و خوشی را در کنار هم سپری کردند.

    سرزمین فرشتگان
  • مادرانه‌های ناصر

   مژگان مهرابی- نزدیک عید است و خانه گلی بانو، مادر شهید آتش‌نشان حال و هوای عید ندارد و سوت و کور است، اصلاً خودش حوصله هیچ چیز را ندارد چه برسد به اینکه سفره هفت‌سینی بیندازد، تنگ ماهی بگذارد و سبزه و ظرف شیرینی. گلدان‌های گلی هم که در خانه‌شان دیده می‌شود، روبان سیاه دارند. از خانه‌تکانی برای سال جدید فقط کتاب‌های ناصر است که در جعبه‌های کوچک و بزرگ چیده شده و لباس‌های او که قرار است دیگر جلو چشم نباشد. شهادت ناصر اگرچه برای خانواده مهروز افتخار است اما، این اتفاق تلخ و غم فراق، ذهن آنها را سخت آزرده کرده است. نه تنها خانواده مهروز بلکه تک تک ما را که همنوع و هموطن‌شان هستیم را آزرده می‌کند. به دیدنشان می‌رویم. نه برای عرض تبریک عید، که عیدی نیست برای آنها. برای اینکه به آنها بگوییم ما را در غم خود شریک بدانند. رسم سنت دیرینه را به جا می‌آوریم. یک سنت پسندیده؛ دیدار با خانواده مصیبت دیده در آستانه سال جدید. همین. در این دیدار «کاوه آشنا» هم همراه ماست. هنرمندی که خود در سریال عملیات ۱۲۵ ایفای نقش کرده است. مهمان خانه مهروز می‌شویم و ساعتی را با آنها سپری می‌کنیم.

   مادرانه‌های ناصر
  • درمانگاه آرامش

   مهناز عباسیان- این روز‌ها با گسترده شدن روابط اجتماعی در بین جوانان و نوجوانان، آسیب‌های اجتماعی نیز در بین آنها گسترش یافته است. آسیب‌هایی که اگر به موقع و درست درمان شود می‌تواند مسیر زندگی فرد را به‌طور کلی تغییر دهد. اما متأسفانه این روزها افراد به دلیل بالا بودن تعرفه‌های مشاوره‌ در بیشتر مواقع از مراجعه به مددکار و روان‌شناس خودداری می‌کنند؛ مسئولان خوشبختانه برای این موضوع چاره‌ای اندیشیده‌اند. راه‌اندازی کلینیک مددکاری اجتماعی با تعرفه‌های پایین از سوی شهرداری منطقه اقدامی در این راستا است. کلینیکی که با هدف کنترل و کاهش معضلات اجتماعی و با رویکرد آگاه‌سازی مردم در خصوص مهارت‌های زندگی، همزمان با روز امور تربیتی و تربیت اسلامی کار خود را به‌طور رسمی آغاز کرد.

    درمانگاه آرامش
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   شیخ فارغ از دنیا

   شیخ فارغ از دنیا

   جدش از یزد با سید محمد کاظم طباطبایی یزدی، نویسنده کتاب «عروه‌الوثقی» با هم به عراق عزیمت و کربلا را برای سکونت اختیار کردند. پدر آیت‌الله ‌میرزا احمد سیبویه، آیت‌الله ‌علی اکبر، از بزرگان و علمای تشییع در کربلا بود. نقل شده است که او در خانه اجاره‌ای و فرسوده زندگی می‌کرد؛ آنقدر فرسوده که مرحوم آیت‌الله ‌میرزااحمد سیبویه درباره آن گفته است: «از ترس ریزش، آیت‌الکرسی می‌خواندیم و فوت می‌کردیم تا سقف روی سرمان نریزد و بعد می‌خوابیدیم.» شیخ میرزا احمد سیبویه، نیز سال ۱۲۹۵ در کربلا متولد شد. او پس از خواندن دروس مقدماتی و ادبیات، سطوح را نزد پدر و عمویش مرحوم حاج شیخ محمد‌علی سیبویه، از علمای کربلا فرا گرفت و سطوح نهایی و خارج فقه را از مرحوم علامه فقیه و حاج شیخ یوسف بیارجمندی شاهرودی و برخی دیگر از علما آموخت.

  آرشیو
  • طرح تکریم و کاروان تهرانگردی

   محسن مهدیان- یکی از فعالیت‌های همشهری محله در سال ۱۳۹۵ راه‌اندازی «طرح تکریم خوبان تهران» با همکاری یک گروه جهادی متشکل از طلاب و دانشجویان است. اما در طرح تکریم چه چیز هدف قرار گرفت و چرا این طرح راه‌اندازی شد؟

   طرح تکریم و کاروان تهرانگردی
  • ۲۵سال نیکوکاری به یاد یاران

   برای رفع مشکلات اهالی، آستین‌ها را بالا زده‌اند. هر روز و هر ساعت فعالیت می‌کنند تا دختری بدون جهیزیه به خانه بخت نرود، مستأجری اثاثش بیرون ریخته نشود، بیماری با درد خود تنها نماند و کودکی شب را گرسنه به صبح نرساند و زائر اباعبدالله(ع) تشنه لب نماند. شادی آنها، گره خورده به لبخند نیازمندان و هزینه در این راه را سرمایه‌گذاری و برکت دنیا و آخرت می‌دانند. اعضای گروه فرهنگی یاد یاران مسجد کاظمین سال‌هاست قدم در این راه گذاشته و برای عید نیازمندان هم برنامه‌هایی دارند. این مردان بی‌ادعا سوژه گزارش ویژه این هفته همشهری محله هستند.

   ۲۵سال نیکوکاری به یاد یاران
  • گلریزان تا خانه بخت!

   معصومه فرجی- این روزها خرید جهیزیه برای خانواده‌هایی که به قولی دستشان به دهانشان می‌رسد هم سخت است چه برسد به خانواده‌هایی که سرپرست آن بیمار است یا درقید حیات نیست. شاید در نزدیکی شما هم نوعروسی باشد که به دلیل بیماری یا نداشتن پدر توان خرید جهیزیه را ندارد و نمی‌تواند به خانه بخت برود. گاهی باید همتی مردانه به خرج داد تا آن دختر را عروس کرد. مژگان میرزایی بانوی خیری است که به همت جمعی از دوستان خود برای این نوعروسان مجلس گلریزان برپا می‌کند. با او در یکی از این گلریزان‌ها همراه شدیم تا با نحوه برگزاری این مراسم بیشتر آشنا شویم.

    گلریزان تا خانه بخت!
  • دندانسازی در عصر پدالی!

   سمیرا مرکدی- سال‌ها پیش وقتی درد دندان سراغتان می‌آمد باید مستقیم می‌رفتید سراغ آرایشگران یا دلاک‌های حمام که کشیدن دندان را هم انجام می‌دادند و به قولی همه فن حریف بودند! کم‌کم پای دندان طلا و سیستم دندانسازی به میان آمد. آن زمان حضور یک دندانساز یا دندانپزشک در محله، نعمت بود. اهالی محله هم شب و نصف شب، در خانه او را می‌کوبیدند تا مرهم دردشان شود. حسن خوائین‌زاده، هم یکی از این افراد است. دندانساز تجربی محله حشمتیه که کارش را با دستگاه‌هایی که بدون برق کار می‌کرد شروع کرد و هنوز با ۸۳ سال سن، کار را رها نکرده است.

    دندانسازی در عصر پدالی!
  • یادگار جاودان

   رقیه مرکدی- زمین مسجد «خرقانی» را مرحوم حاج حسن خرقانی در زمینی به وسعت تقریبی ۲۵۰‌مترمربع وقف کرد. محله هنوز جمعیت زیادی نداشت و اطراف، یا باغ بود یا زمین‌های بایر. کم‌کم مهاجرت و سکونت به این محله خوش آب و هوا آغاز شده بود و برای همین، حاج حسن خرقانی زمینی وقف کرد که در آن مسجدی با سقفی چوبی در آن برپا شد. برخی از قدیمی‌ها، ساخت آن را مربوط به سال ۱۳۲۹ می‌دانند ولی سرانجام با آمدن سید مرتضی‌الهی‌طباطبایی، به‌عنوان امام جماعت مسجد، تصمیم گرفته می‌شود که مسجد چوبی به مسجد امروزی تبدیل شود. آن‌طور که از گفته اهالی بر می‌آید این کار در سال ۱۳۴۰ به کمک خیّران بازاری و اهالی و کاسبان محله انجام و به مرور زمان قسمت‌هایی از جمله سقف حیاط و حسینیه و زینبیه هم به مسجد اضافه شده است. حالا سال‌هاست که حاج حسن خرقانی از دنیا رفته و طباطبایی به دست منافقان‌ ترور شده اما مسجدی که به همت آنها بنا شد هنوز مأمنی مطمئن برای اهل محله است. گزارش پیش رو، سفر به گذشته مسجد خرقانی است.

   یادگار جاودان
  • خدمت به ایتام در سایه هیئت

   فرید عرب امینی- صفای هر خانه‌ای به صاحب آن خانه است. صاحب که کریم باشد آنجا پناهگاه امن می‌شود. جایی که بی‌دغدغه و بی‌منت می‌توانی مهمان شوی و از برکت وجود صاحبخانه به آرامش برسی. چه خانه‌ای امن‌تر از خانه امام حسین(ع) و چه صاحب خانه‌ای والاتر از او. کریمی که خوب‌باشی یا بد، دارا‌ باشی یا ندار مهمان‌نوازی‌اش را می‌کند. دستت را می‌گیرد و پای درددلت می‌نشیند. حکایت همه حسینیه‌های شهر ما همین است. هر جا بیرق آقا برپا باشد، می‌شود خانه او و هر جا خانه او باشد می‌شود، مأمن مردم. اینجا هم یکی از همین خانه‌های باصفای اوست. از خیابان معلم که به سمت خیابان شهید قدوسی بروید آن را می‌بینید. «حسینیه آل طاها». حسینیه‌ای نه چندان بزرگ در دل یک محله قدیمی، خادم‌هایش همه جوان و پا به رکاب هستند برای خدمت به مردم. اینجا فقط ذکر مصیبت و نوحه‌سرایی ندارد، درونش خیریه‌ای جا خوش کرده که بچه‌های معلول و کودکان یتیم را حمایت می‌کند. ایام فاطمیه را فرصتی دانستیم تا به این حسینیه سری زده و درباره فعالیت‌هایش گزارشی تهیه کنیم.

   خدمت به ایتام در سایه هیئت
  • گام‌های نوعدوستی

   بهاره خسروی- پاساژ پر از صدای خنده بچه‌هاست. با خوشحالی و دست پر از خرید شب‌عید، برای رفع خستگی در گوشه‌ای نشسته و ساندویچ گاز می‌زنند. بعضی از بچه‌های کم طاقت، به شب‌عید فرصت نمی‌دهند و از همان لحظه خرید، کفش و لباس‌های نو را جایگزین لباس‌های کهنه می‌کنند. دخترها با سرک کشیدن به کیسه خرید، درباره رنگ لباس‌های دوستان و خواهر و برادرهای خود نظر می‌دهند. عده‌ای هم با عروسک‌های کارتونی داخل پاساژ عکس سلفی می‌گیرند. خیّران با روی خوش از مهمانان ویژه پذیرایی می‌کنند. برنامه خیریه، خرید پوشاک شب‌عید برای حمایت از خانواده‌های بی‌بضاعت و کم درآمد، چند سالی است با همت عده‌ای از خیّران منطقه و سایر محله‌ها برگزار می‌شود. خرید شاد و متنوع که در این گزارش گوشه‌ای از آن را به تصویر کشیده‌ایم.

   گام‌های نوعدوستی
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله