• پیوند دهنده قلب‌ها

   جانبار هم محله‌ای بانی ازدواج آسان بسیاری از جوانان شده است

   پیوند دهنده قلب‌ها

  • مثل پدر

   امام جماعت مسجد خاتم الاوصیا(ص) که تمام وقت در خدمت اهالی است

   مثل پدر

  • سلام رزمنده نازنین!

   بهاره خسروی- قرارمان یک عیادت ساده است؛ دیدار با «علی ایوبی» یکی از جانبازان و مردان بی‌ادعای روزهای جنگ. پسر جوان و پر شور انقلابی دوره‌های نظامی را زیر نظر دکتر شهید چمران در لبنان و سوریه گذراند و در بسیاری از جنگ‌های و عملیات‌های نظامی همرزم او بود. دلاوری که در شورش کردستان چند روزی طعم اسارت را چشید و با شروع جنگ، ماندن و دفاع از امنیت و آرامش کشور را به همه چیز ترجیح داد و درد و رنج صدمات ناشی از جنگ و جانبازی را به جان خرید. حالا سال‌ها گذشته و مطلع شده‌ایم این جانباز هم‌محله‌ای چند وقتی است که حال و روز خوبی ندارد و ریه‌های شیمیایی شده امانش را بریده و مدام در راه بیمارستان است. به همین دلیل هم تصمیم گرفتیم بر حسب وظیفه، زمینه یک عیادت ساده را فراهم کنیم؛ همراه مهدی فقیه، بازیگر ژانر دفاع‌مقدس و برخی از رزمنده‌ها و بچه‌محل‌های قدیمی، مثل «محمدرضا عباسی»، «رضا باوفا» و «محمدرضا درویشی» مهمان خانه گرم و با صفای علی ایوبی و مادرش در محله قصر شدیم.

   سلام رزمنده نازنین!
  • پیوند دهنده قلب‌ها

   مژگان مهرابی - آمار کسانی که بانی ازدواج‌شان شده را ندارد. از همان دوران جوانی ‌بانی وصلت بوده تا الان که خودش عروس و داماد دارد. هیچ‌کاری به اندازه اینکه دختر یا پسری را سروسامان بدهد و راهی خانه بخت کند، او را خوشحال نمی‌کند. برای همین ...

   پیوند دهنده قلب‌ها
  • این کوچه نمـونـه

   معصومه فرجی- امروزه مشارکت مردم برای تفکیک زباله امری ضروری به حساب می‌آید و تا زمانی که خودمان در بحث تفکیک زباله با مسئولان همکاری نکنیم، این طرح آن‌طور که باید اثر نخواهد داشت. مسئولان شهری هم در این راستا فعالیت‌های زیادی انجام داده‌اند که یکی از آنها، توزیع مخازن بازیافت بین اهالی برخی از کوچه‌ها است. مخازنی که کمک می‌کند اهالی تفکیک زباله از مبدأ را به راحتی انجام دهند. این هفته به کوچه شهید قلی‌پور در محله سبلان ناحیه ۳ که اهالی آن بیشترین مشارکت در بحث تفکیک زباله را داشته‌اند سری زدیم تا از نزدیک مشارکت اهالی را ببینیم.

    این کوچه نمـونـه
  • آقای تندرستی

   سمیرا مرکدی - در محله‌ای رشد کرده که خیلی‌ها می‌گویند امکانات ورزشی ندارد و از طرف دیگر، خیلی از هم‌محله‌ای‌هایش گرفتار آسیب‌هایی شده‌اند. سال ۱۳۶۰ در همان دوران نوجوانی به اصرار برادر ورزش را آغاز کرد. به مرور زمان به ورزش‌های رزمی علاقه‌مند شد. سال ۶۵ تکواندو را شروع کرد، سال ۷۲ مدرک مربیگری گرفت و سپس کیک‌بوکسینگ را شروع کرد و ۵ دوره قهرمانی کشور را در کارنامه دارد. مدتی مربی تیم‌ملی سوپر کیک‌بوکسینگ فول کونتاکت شد و سال ۲۰۰۸ به‌عنوان مربی تیم‌ملی کیک‌بوکسینگ کشور در فستیوال هنرهای رزمی جهان انتخاب و همان سال کشورمان قهرمان دنیا شد. مدارک مختلف و تخصص‌هایی در زمینه جودو و ماساژ و... دارد که همه آنها را نتیجه لطف الهی می‌داند. مربی ورزش بدنسازی و کیک‌بوکسینگ و فول کنتاکت در سرای محله عباس‌آباد، دغدغه‌اش ورود نوجوانان و جوانان به وادی ورزش است و برای همین هم برای اقشار مختلف، کلاس‌های آموزشی رایگان برگزار می‌کند و بخش زیادی از امکانات ورزشی این باشگاه را خودش وقف کرده است. در گفت‌وگو با عباس اسماعیلی ۴۹ ساله از زوایای مختلفی به ورزش و اخلاق نگاه کرده‌ایم.

   آقای تندرستی
  • گل‌هایی به خاطر کودکان

   بهاره خسروی- تاج گل‌های بزرگ مصنوعی گوشه خیابان گرگان توجه هر رهگذری را جلب می‌کند. تاج گل‌هایی که روی آنها نوشته شده «برای مراسم ‌ترحیم و بزرگداشت کرایه داده می‌شود.» چند سالی است که مؤسسه خیریه بنی‌هاشم در محله گرگان با کرایه این تاج گل‌های مصنوعی دست به کار جالبی زده است؛ تاج گل مصنوعی کرایه می‌دهد و هزینه دریافتی از آن را برای تأمین هزینه‌های تحصیل و درمان و مخارج ایتام صرف می‌کند.

   گل‌هایی به خاطر کودکان
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   شیخ فارغ از دنیا

   شیخ فارغ از دنیا

   جدش از یزد با سید محمد کاظم طباطبایی یزدی، نویسنده کتاب «عروه‌الوثقی» با هم به عراق عزیمت و کربلا را برای سکونت اختیار کردند. پدر آیت‌الله ‌میرزا احمد سیبویه، آیت‌الله ‌علی اکبر، از بزرگان و علمای تشییع در کربلا بود. نقل شده است که او در خانه اجاره‌ای و فرسوده زندگی می‌کرد؛ آنقدر فرسوده که مرحوم آیت‌الله ‌میرزااحمد سیبویه درباره آن گفته است: «از ترس ریزش، آیت‌الکرسی می‌خواندیم و فوت می‌کردیم تا سقف روی سرمان نریزد و بعد می‌خوابیدیم.» شیخ میرزا احمد سیبویه، نیز سال ۱۲۹۵ در کربلا متولد شد. او پس از خواندن دروس مقدماتی و ادبیات، سطوح را نزد پدر و عمویش مرحوم حاج شیخ محمد‌علی سیبویه، از علمای کربلا فرا گرفت و سطوح نهایی و خارج فقه را از مرحوم علامه فقیه و حاج شیخ یوسف بیارجمندی شاهرودی و برخی دیگر از علما آموخت.

  آرشیو
  • آرامش در پرتو قرآن

   رقیه مرکدی - وقتی روی صندلی می‌نشست و انگشتانش روی پیانو حرکت می‌کرد همه دوستان و آشنایان مبهوت توان موسیقیایی‌اش می‌شدند. کلاس آموزش زبان و قرآن و ورزش را هم از همان سنین کودکی آغاز کرد. اکنون، هم به زبان بین‌المللی آشناست، هم به موسیقی و نقاشی و هم یک قاری تمام‌عیار است اما می‌گوید هیچ‌کدام از داشته‌های مادی و معنوی‌اش، به اندازه وقتی که قرآن می‌خواند آرامش نمی‌کند و درس‌هایی که از کتاب آسمانی گرفته را قابل قیاس با هیچ درسی نمی‌داند. نرگس علم‌لو، هم‌محله‌ای ساکن سهروردی، اگرچه متولد ۱۳۸۰ است و سن زیادی ندارد اما حرف‌هایش، تحت تأثیر کلام خدا و بسیار قابل تأمل است.

    آرامش در پرتو قرآن
  • حبس شیرین!

   محمد سیاح- چند نفر از اعضای انجمن معتادان گمنام معرفی‌اش کردند. ۱ سال حبس کشیده است. با پای خودش رفته تا از فردی عذرخواهی کند ولی کارش به زندان ختم شده است. این اتفاق را هم به فال نیک می‌گیرد؛ می‌گوید که جبران خسارت، با چهار کلمه حرف و معذرت‌خواهی تمام نمی‌شود. معتقد است که خیلی از مردم مهم‌ترین بخش جبران اشتباهاتشان را انجام نمی‌دهند و فقط با یک جمله می‌خواهند از بار مسئولیت، شانه خالی کنند. حرفش حساب است: «وقتی به فردی به هر شکلی خسارت می‌زنیم برای‌طلب حلالیت، باید هم کلامی از او عذرخواهی کرد هم با عمل. یعنی‌ کاری کنیم که آن اشتباه جبران شود. مگر می‌شود ۱۰۰ میلیون تومان فردی را سرقت کنیم بعد بیاییم و بگوییم اشتباه کرده‌ام و ببخشید؟ باید ۱۰۰ میلیون تومان و حتی سود بانکی‌اش را هم برگردانیم. تازه باز هم آن‌طور که باید جبران نمی‌شود چون فشار روانی که به فرد وارد شده محاسبه نشده است.» اینها حرف مردی است که به تازگی از زندان آزاد شده! ۱۰ سال از جوانی‌اش را با اعتیاد و تزریق موادمخدر گذرانده ولی حالا در ذهنش چنان دگرگونی رخ داده که زندگی‌اش را شکل دیگری کرده است.

   حبس شیرین!
  • خانواده همیشه آماده!

   سمیرا مرکدی - در کلانشهری زندگی می‌کنیم که روزانه هزاران اتفاق کوچک و بزرگ در آن رخ می‌دهد. گاهی خطر از بیخ گوشمان می‌گذرد ولی گاهی هم افسوس و‌ای کاش و اگر، باقی می‌ماند. اما واقعیت این است که خطر در کمین است و باید خانواده‌ها برای وقوع حوادث و خطرات احتمالی و پیش‌بینی نشده آماده ‌باشند. مانند خانواده‌ای در خیابان دماوند که همگی دوره‌های امداد و نجات و آتش‌نشانی را گذرانده‌اند. خانواده‌ای که ساکن بافت فرسوده‌اند و اتفاقاً به همین دلیل به شکل ویژه‌ای خود را آماده کرده‌اند. از کپسول‌های آتش‌نشانی تا کیف کمک‌های اولیه را در دسترس قرار داده‌اند و گاهی هم ۳ نفری، مانور زلزله در خانه برگزار می‌کنند تا در صورت وقوع بحران، آمادگی داشته باشند. همین آموزش‌ها هم بارها به کارشان آمده است.

   خانواده  همیشه آماده!
  • مثل پدر

   مژگان مهرابی- حجت‌الاسلام «ابوالقاسم مقدس» را جامعه روحانیت خوب می‌شناسد و به وجودش افتخار می‌کند. یکی از ۱۴ امام جماعت برتر تهران به شمار می‌آید. در کارنامه علمی و‌کاری خود، تأسیس حوزه علمیه خاتم الاوصیا(ص) را دارد که در ۳سال گذشته ...

    مثل پدر
  • خالق بهترین‌ها از دورریختنی‌ها

   سمیرا مرکزی - در خانه‌اش به ندرت چیزی برای دور ریختن وجود دارد. هرچه را که بتواند از نو می‌سازد؛ همان‌طور که از زباله‌های بدبو، کودی حاصلخیز برای گیاهان تولید می‌کند. از لباس و قوطی، نخ، ربان و مهره و هرچه بلااستفاده باشد مصنوعاتی با ظاهر نو می‌سازد. هم آموزش می‌دهد، هم می‌آفریند و هم چرخه محیط‌زیست را می‌گرداند و اشتغالزایی می‌کند. خیلی از کسانی را که رایگان آموزش داده است به‌راحتی در خانه برای خود کسب و‌کاری راه انداخته‌اند. مریم بروجردی، از ساکنان خیابان اندیشه، الگوی خوبی برای حفظ محیط‌زیست و اشتغال زنان خانه‌دار است.

    خالق بهترین‌ها از دورریختنی‌ها
  • «پرتو»‌ امید

   مهناز عباسیان- یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که این روز‌ها گریبانگیر بسیاری از خانواده‌ها شده آسیب‌های اجتماعی مربوط به کودکان و نوجوانان است. گاهی خانواده‌ها با توجه و دقت بالا پیگیر این آسیب‌ها بوده و برای پیشگیری یا حل آن تلاش می‌کنند. اما گاهی بعضی کودکان مانند کودکان‌کار نه تنها از طرف خانواده مورد توجه قرار نمی‌گیرند، بلکه بسیاری از آسیب‌ها را از سوی خانواده متحمل می‌شوند. با توجه به همین موضوع، شهرداری منطقه با همکاری «بنیاد روبان آبی» مرکزی را افتتاح کرده که به آسیب‌های اجتماعی مربوط به کودکان به‌طور رایگان رسیدگی می‌کند. مرکزی که هم برای حمایت از کودکان آسیب‌دیده است و هم برای تحصیل و سواد‌آموزی کودکان‌کار. در ادامه با فعالیت‌های مرکز «پرتو» بیشتر آشنا می‌شویم.

    «پرتو»‌ امید
  • نذری سقاخانه وقف نیازمندان

   رقیه مرکدی - آن زمان که آب شرب به راحتی در دسترس نبود، سقاخانه، جایگاه ویژه‌ای داشت. در واقع سقاخانه‌ها در معابر عمومی و به دست اهالی و کاسبان برای آب دادن به رهگذران تشنه ساخته می‌شد و‌ بانی آن هم خود را مکلف به نگهداری از آن می‌دانست و ثوابی می‌برد. بعدها سقاخانه، جنبه‌ مذهبی پیدا کرد و کسانی که نذر و نیازی داشتند در سقاخانه‌ شمع روشن می‌کردند تا حاجت روا شوند. در تهران هم سقاخانه‌های مختلفی ساخته شده که برخی از آنها جزو آثار بی‌نظیر تاریخی به شمار می‌روند اما برخی سقاخانه‌ها هم هستند که با نیت خیر ‌بانی در کوچه‌پسکوچه‌های همین منطقه خودمان آرام جا خوش کرده‌اند و اگرچه دیگر آبی در آن دیده نمی‌شود اما چراغشان همچنان روشن است. سقاخانه کوچه شهید رجایی انارکی محله خواجه نظام یکی از همان‌هاست که بیش از ۸۰ سال پیش مقابل در خانه بانی‌اش ساخته شده و از همان زمان چراغش روشن است. برای آشنایی با‌بانی آن و پاسخ سؤال‌هایی درباره آن، به خانه مرحوم محمدنبی سلطانی می‌رویم.

    نذری سقاخانه وقف نیازمندان
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما
  همشهری آنلاین

  چند رسانه ای

  راهنمای محله