• زنــگ حمایت از دانش‌آموزان

   مژگان مهرابی‌- روزهای آخر تابستان که می‌شود، شهر حال و هوای دیگری پیدا می‌کند؛ یک حس خوشایند برای شروعی دوباره. تکاپوی پدر و مادرها برای تهیه نوشت‌افزار و کیف و کفش مدرسه فرزندشان. شوق وصف‌ناپذیری دارد کودکی که مطابق میل خود وسایلش را انتخاب می‌کند. شادی‌اش را با دنیا نمی‌شود عوض کرد. دخترکی کیف صورتی برمی‌دارد و خواهرش کیف زرد. هیاهوی آنها برای خرید، دیدنی است. اما در این میان کودکانی هم هستند که صدای پای مهر را می‌شنوند ولی خودشان را به غفلت می‌زنند. بچه‌هایی که نمی‌دانند با کدام وسیله و کیف و کتاب باید به استقبال مدرسه بروند. آنها خوب می‌دانند که دخل خانه‌شان به خرج‌شان نمی‌رسد و سعی می‌کنند آرزوهای کودکی‌شان را در درون صندوقچه دلشان پنهان کنند. اما خیّران خانه جوانمردان بسته‌هایی را تهیه کرده‌اند تا آنها هم سال تحصیلی را با خاطره‌ای خوش آغاز کنند. چند روز مانده به اول مهر یکی یکی به در خانه‌شان رفته و بسته‌ها را به آنها می‌دهند. «مریم اسفاکی» عضو هیئت امنای خیریه است که بسته‌های تهیه شده را به دانش‌آموزان نیازمند می‌رساند و ما هم با او همراه می‌شویم.

    زنــگ حمایت از دانش‌آموزان
  • کودکان ثروت ساز

   سمیرا مرکدی‌- کسب درآمد یکی از دغدغه‌های جامعه امروزی است اما پس‌انداز و خرید هم مهارت‌هایی است که باید از کودکی آموخت. در واقع بچه‌ها باید از همین آغاز زندگی یاد بگیرند که چه چیزی بخرند، چگونه پول در بیاورند و چطور پس‌انداز کنند. تمام این دغدغه‌ها موجب شد تا عده‌ای از جوان‌های تحصیل کرده در رشته مدیریت مالی، اقتصاد و حسابداری برنامه آموزشی تهیه کنند که طی آموزش‌هایی، خرید و پس‌انداز را به بچه‌ها آموزش دهند. چند وقت پیش این گروه در منطقه ما ضمن ارائه آموزش‌، بسته‌های آموزشی را نیز در اختیار بچه‌ها و والدین قرار دادند.

    کودکان ثروت ساز
  • رازهای مخترع نظام‌آباد

   رقیه مرکدی‌ - دکتر مرتضی چمن‌آرا، یکی از نخبگان و مخترعان امروز کشور، هم‌محله‌ای ما است. در محدوده خیابان شهید مدنی رشد کرده و به گفته خودش یک اسباب‌بازی ساده، جرقه‌ای برای پرورش استعدادهایش شده و نخستین آزمایش‌هایش را هم در آزمایشگاهی زیرزمینی در کنج خانه شروع کرده است. او که نخستین بنیانگذار مخترع‌پروری مرکز کشور است موفقیت‌هایش را مدیون محله و خانواده‌اش می‌داند و حالا به سرای محله سبلان آمده تا کلاس‌های مخترع‌پروری و کارآفرینی را برای اهل محله برگزار کند. چمن‌آرا در گفت‌وگو با همشهری محله درباره خودش و برنامه‌هایش برای اهالی می‌گوید.

   رازهای مخترع نظام‌آباد
  • زندگی آرام دو رزمی‌کار زبده

   مژگان مهرابی - خانواده موفقی هستند. پدر و مادر و فرزند. هر ۳‌ نفرشان اهل ورزشند و در این عرصه موفقیت‌های زیادی را از آن خود کرده‌اند. «بهزاد هنرور» پدر خانواده است، مربی درجه یک فدراسیون ورزش‌های رزمی، نماینده رسمی سبک شوت فایتینگ از آمریکا و ابداع‌کننده سبک ورزش رزمی مارشال جی، «ملیحه حصارخانی» بانوی خانه، او هم نایب رئیس گروه شوت فایتینگ بانوان است و پسرشان آریان هم ۸ سال دارد و در رشته‌های رزمی و ژیمناستیک موفقیت‌های زیادی را در کارنامه ورزشی‌اش ثبت کرده است. این زوج ۲ انجمن را هم راه‌اندازی کرده‌اند، «حمایت از استعدادهای جوان» و «ورزش‌های رزمی و ثبت رکوردها». اما اینها دلیل نمونه بودن‌شان نیست. آنچه نام‌شان را در فهرست زوج‌های نمونه قرار داده خوشبختی مثال‌زدنی آنهاست؛ صمیمیتی که دارند و همراهی و همدلی‌شان. آنقدر که چندی پیش از سوی شهرداری ناحیه ۳ به‌عنوان زوج نمونه معرفی شدند.

   زندگی آرام دو رزمی‌کار زبده
  • باغی در حصار شهر!

   رقیه مرکدی‌- اهالی محله ارامنه از نظر فضای سبز در شرایط خوبی به سر نمی‌برند و سرانه‌ای که از فضای سبز در اختیار دارند چیزی نزدیک صفر است. برای همین هم سال‌هاست شورایاران کفش آهنی به پا کرده‌اند و کوچه‌پسکوچه‌هایی که روزی باغ‌های انگور بوده را سیر می‌کنند تا شاید بتوانند روزنه‌ای برای نفس کشیدن اهالی پیدا کنند و این اتفاق هم مدت‌هاست که افتاده است. باغی با وسعت بیش از ۳ هزارمترمربع در میان کوچه‌های باریک و ساخت‌وسازهای بلند، محصور شده است. در واقع تنها بازمانده باغ‌های قدیمی محله و تنها فضای سبز با چنین وسعتی است. اینها مواردی است که اهالی طی تماس‌های تلفنی با همشهری محله در میان گذاشتند و خواستند پیگیری کنیم تا معلوم شود طبق پیگیری‌های پیشین، این حصار از اطراف باغ برداشته می‌شود!

   باغی در حصار شهر!
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   شیخ فارغ از دنیا

   شیخ فارغ از دنیا

   جدش از یزد با سید محمد کاظم طباطبایی یزدی، نویسنده کتاب «عروه‌الوثقی» با هم به عراق عزیمت و کربلا را برای سکونت اختیار کردند. پدر آیت‌الله ‌میرزا احمد سیبویه، آیت‌الله ‌علی اکبر، از بزرگان و علمای تشییع در کربلا بود. نقل شده است که او در خانه اجاره‌ای و فرسوده زندگی می‌کرد؛ آنقدر فرسوده که مرحوم آیت‌الله ‌میرزااحمد سیبویه درباره آن گفته است: «از ترس ریزش، آیت‌الکرسی می‌خواندیم و فوت می‌کردیم تا سقف روی سرمان نریزد و بعد می‌خوابیدیم.» شیخ میرزا احمد سیبویه، نیز سال ۱۲۹۵ در کربلا متولد شد. او پس از خواندن دروس مقدماتی و ادبیات، سطوح را نزد پدر و عمویش مرحوم حاج شیخ محمد‌علی سیبویه، از علمای کربلا فرا گرفت و سطوح نهایی و خارج فقه را از مرحوم علامه فقیه و حاج شیخ یوسف بیارجمندی شاهرودی و برخی دیگر از علما آموخت.

  آرشیو
  • فیلم دیدن با آپارات‌های زغالی

   بهاره خسروی‌ - از سفر فتحعلی شاه به دیار فرنگستان و ورود دستگاه آپارات به ایران به‌عنوان سوغات این سفر، بیش از یک قرن می‌گذرد. آپارات‌های زغالی که با گرمای وجودشان بر پرده نقره‌ای سینما نگاتیو‌های ...

   فیلم دیدن با آپارات‌های زغالی
  • شنبه‌های شاد و شاداب

   فرنیا عرب امینی‌- استرس، دلهره و در نهایت افسردگی، معضلاتی است که این روزها گریبان جامعه را گرفته و خیال رها کردن هم ندارد. حالت‌های روانی که اگر مهار نشود عوارض بدی را برای‌مان رقم می‌زند. در گام اول خودش را با کسالت و خمودگی نشان می‌دهد و به مرور زمان، سردی و مردم گریزی را به دنبال دارد. این مشکل چنانچه با جسم و روح آدمی عجین شود، کار را به جایی می‌رساند که تنش و آشفتگی سایه شومش را بر سر خانواده‌ها می‌اندازد، آن زمان است که دیگر کسی دلش نمی‌خواهد بخندد و شاد باشد. این حالت خطرناک است. «مرجان طباطبایی» مدیر شهربانوی خیابان دماوند بر این باور است که اگر زنی شاد نباشد هیچ‌کدام از اعضای خانواده شاد نخواهند بود. او برای حفظ سلامت بانوان و ایجاد شادابی در کانون گرم خانواده دست به ابتکار جالبی زده و آن برگزاری کارگاه خنده درمانی است. با این هدف که شادی و نشاط را مهمان دل بانوان محله و فرهنگ شاد بودن را نهادینه کند. این می‌تواند اتفاق خوبی باشد.

    شنبه‌های شاد و شاداب
  • ۵سال حافظ حــرم بود

   مژگان مهرابی‌‌ - شهید مدافع حرم؛ این نام از آن هر کسی نمی‌شود. هرکسی که یا زینب(س) گفت مدافع حرم نمی‌شود. زینب(س) دلداده می‌خواهد، بی‌منت و بی‌ادعا. سرباز حرم را هم خودش انتخاب می‌کند، از بین ...

   ۵سال حافظ حــرم بود
  • میراث ۵۰ساله مامان آسیه

   مژگان مهرابی‌ - وسعت دل آدم‌ها به اندازه محبت و رأفتی است که به دیگران دارند. هرچه رئوف‌تر، دریا دل‌تر. آدم‌های اینچنینی هیچ‌وقت برای خوبی کردن دنبال دلیل نمی‌گردند. چون عادت ندارند فقط خودشان را ...

   میراث ۵۰ساله مامان آسیه
  • پای درس آسمانی استاد

   مژگان مهرابی - نوای خوشی دارد این قاری. وقتی قرآن می‌خواند، دل می‌لرزد و حال را خوش می‌کند. این را نمازگزاران مسجد حضرت حجت(عج) که صدایش را شنیده‌اند می‌گویند. استاد قرآن آنجاست. سال‌هاست کلاس درس دارد. پای درسش کودکان و نوجوانان زیادی حضور دارند و از بین آنها قاریان ممتازی هم تربیت شده‌اند. نام استاد علی مشعوف را از هرکدام از اهالی محله بپرسی برایت می‌گویند که او قاری ممتازی است و مایه افتخار محله. روش خاصی برای تدریس دارد. بچه‌ها او را به نام قاری شوخ‌طبع می‌شناسند. با خنده و مزاح نکته‌های اخلاقی و قرآنی را یاد می‌دهد. رمز موفقیتش هم همین است. استاد عمر و جوانی‌اش را در راه قرآن هزینه کرده و بیشتر وقتش را در مسجد می‌گذراند. به نوعی خودش را خادم مسجد می‌داند.

   پای درس آسمانی استاد
  • حس پرواز در سرزمین کاغذ و تا

   ارغوان رضایی‌ - چهارمین جشنواره سیمرغ با هدف انتقال حس و حال خوب و‌‌‌‌ ترویج صلح در میان مردم دنیا کارش شروع شده است. خیلی‌ها می‌پرسند داستان چیست؟! اگر یک راست بخواهیم سر اصل مطلب برویم این جشنواره از تلفیق داستان «ساداکو» و «سیمرغ عطار» شکل گرفته است. با کمک مردم سراسر کشور در نخستین مجموعه اوریگامی قرار است ۳۰ هزار درنای کاغذی تولید شود. این درناها به نشانه صلح جهانی در میان مردم در مراکزی مثل بیمارستان‌ها، خانه سالمندان، کودکان کار، مراکز نگهداری کودکان بی‌سرپرست و... توزیع می‌شود.‌ بانی اجرای این برنامه مؤسسه روشنا (مؤسسه سرزمین کاغذ و تا) است. همسایه‌های ما در محله سهروردی جنوبی، برای شرکت در این جشنواره و داشتن سهمی در انتقال حس و حال خوب به دیگران اعلام آمادگی کردند و در یک دورهمی ساده در سرای محله سهروردی جنوبی، در ساخت بخشی از درنا‌ها سهیم شدند.

    حس پرواز در سرزمین کاغذ و تا
  • سفر به ماه از معلم

   رقیه مرکدی‌ - سال‌ها پیش شاید وقتی صحبت از شناخت نجوم و رصد سیارات به میان می‌آمد منابع مکتوب معرفی می‌شد و فرد، خوانده‌ها و تصاویر را با تجسم خود شکل می‌داد تا درک کند. اما اکنون به جای دیدن تصویری محو از ماه و خورشید و سیارات منظومه شمسی، علاقه‌مندان سری به نخستین مرکز آسمان‌نمای تهران در خیابان معلم می‌زنند. این مرکز به‌عنوان نخستین آسمان‌نمای تهران، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۷۲ راه‌اندازی شده است. مرکزی مجهز به پلانتاریوم ایران که زیر نظر وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح فعالیت می‌کند و دانش‌آموزان و دانشجویان و همه اهالی می‌توانند از این مرکز دیدن و ساعتی را با گشت‌وگذار در کرات سپری کنند. آنچه اینجا می‌بینید را به‌طور خلاصه برای‌تان آورده‌ایم.

   سفر به ماه از معلم
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  تهران سما
  همشهری آنلاین
  سامسونگ
  راهنما
  بانک ملت
  جاباما
  الو پیک
  بچه های آسمان

  چند رسانه ای

  راهنمای محله