• بانوان ایران

   نیلوفر ذوالفقاری- سفر به شهرهای مختلف کشور پهناورمان می‌تواند یک سوغاتی همیشگی به همراه داشته باشد، آشنایی با فرهنگ اقوام ایرانی که هرکدام آداب و رسوم و پوشش سنتی خاص خود را دارند. زهرا امینی، هنرمند جوان منطقه ما که ساکن محله امیرآباد است، پوشش زنان اقوام مختلف را به‌عنوان موضوع آثار نخستین نمایشگاه انفرادی خود در موزه هنرهای معاصر فلسطین برگزیده است. نمایشگاهی که در آن امینی تلاش کرده با به تصویر کشیدن پوشش سنتی زنان در اقوام شمال، جنوب، شرق و غرب کشور، مفاهیم مربوط به هنر نقاشی و دنیای رنگ و نقش را به فرهنگ زندگی زنان سرزمین خود گره بزند. تنوع این پوشش‌ها را از دریچه نگاه این هنرمند بررسی کرده‌ایم.

    بانوان ایران
  • بزرگان هنر در کریمخان

   نیلوفر ذوالفقاری- هنگام عبور از خیابان کریمخان‌زند و راسته مشهور کتابفروشی‌هایش، درست زیر پل فلزی کریمخان ساختمانی وجود دارد که نمای ویژه آن توجه هر شهروندی را جلب می‌کند. صاحبان خانه فرهنگ و هنر گویا تلاش کرده‌اند با ایجاد فضایی نو و دلچسب برای علاقه‌مندان به کتاب، یک پاتوق فرهنگی هنری برای شهروندان منطقه بسازند. این پاتوق با افتتاح نمایشگاه هنری این مجموعه، جمعه گذشته با حضور چهره‌های برتر هنر تکمیل شد. نمایشگاه فرهنگ و هنر گویا در آیین گشایش خود میزبان محمود فرشچیان، محمدباقر آقامیری، حسین الهی‌قمشه‌ای، کامبیز درمبخش، یدالله کابلی خوانساری، اسرافیل شیرچی و هنرمندان دیگری بود که آثارشان در نخستین نمایشگاه برگزار شده در این نمایشگاه روی دیوار رفته است.

    بزرگان هنر در کریمخان
  • دسـت‌های مـهربـانی

   نیلوفر ذوالفقاری- دیوارهای سالن مهدکودک محله کشاورز این روزها برای دومین بار با نقاشی‌های کودکانه بچه‌های مهد تزیین شده است. نمایشگاهی که از نقاشی‌های این کودکان برپاست با هدف کمک به بیماران هموفیلی برگزار شده و مربیان مهد تلاش می‌کنند با طراحی ایده‌های مشابه خیرخواهی و کمک به هم‌نوع را از کودکی به بچه‌ها یاد بدهند. سری به این نمایشگاه نقاشی متفاوت زده‌ایم که صاحبان آثار آن، هنرمندان کوچک هستند.

   دسـت‌های مـهربـانی
  • نشاط ورزش با ویـلـچـر

   نیلوفر ذوالفقاری - در سال‌های اخیر مدیریت شهری تلاش کرده برای گروه‌های مختلف شهروندان امکان بهره‌مندی از حقوق شهروندی را فراهم کند. به همین دلیل هم حالا دیگر لازم نیست شهروندان معلول به دلیل نامناسب بودن معابر و مراکز تفریحی خانه‌نشین باشند و نتوانند اوقات فراغت خود را در طبیعت سپری کنند. بوستان اسدآبادی در خیابان شیراز جنوبی، دومین بوستان منطقه ماست که برای استفاده معلولان مناسب‌سازی شده است. در این گزارش امکانات این بوستان را معرفی کرده‌ایم تا اگر معلول یا سالمندی در خانه دارید او را برای استفاده از این امکانات همراهی کنید.

    نشاط ورزش با ویـلـچـر
  • جـهانـدیـده خـیــابـان جـمـالـزاده

   فاطمه شمس- حتماً شنیده‌اید که می‌گویند بعضی‌ها دل جوانی دارند. حافظ هم می‌گوید هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق. هم‌محله‌ای‌ ۷۰ساله ما هم یکی از همین شهروندانی است که دلش جوان مانده است و علاوه بر فعالیت‌های فرهنگی، پای ثابت همه فعالیت‌های اجتماعی محله است. احمد عبدالله‌پور، عضو کانون جهاندیدگان سرای محله جمالزاده، یک هم‌محله‌ای معمولی نیست چراکه حلقه اتصال پیر و جوان به ویژه جهاندیدگان با کانون‌های محلی است و در سن بازنشستگی هر روز شور و نشاط و سرزندگی را به هم‌محله‌ای‌ها هدیه می‌دهد. پدربزرگ محله جمالزاده از دوران دبیرستان جسته و گریخته شعر سروده و داستان نوشته و این روزها علاوه‌بر ۷ کتاب چاپ شده چند کتاب در دست نشر دارد. گفت‌وگو با جهاندیده فعال هم‌محله‌ای را بخوانید.

    جـهانـدیـده خـیــابـان جـمـالـزاده
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   برای رفع گرفتاری اهالی روزه می‌گرفت

   برای رفع گرفتاری اهالی روزه می‌گرفت

   بهنام سلطانی- یکسال قبل، درست در چنین روزهایی کلاس اخلاق در حوزه علمیه موسی‌بن‌جعفر(ع) برقرار بود و طلبه‌های جوان گرد استاد جمع شده بودند تا پندهایش را چراغ راه زندگی خود قرار بدهند. این روزها اما آیت‌الله ‌موسوی، مؤسس مسجد و حوزه علمیه موسی‌بن‌جعفر(ع) در بستر بیماری به سر می‌برد و شاگردانش بر سر بالین او حاضر می‌شوند و در محضرش تلمذ می‌کنند. آیت‌الله ‌موسوی پدر محله است و سبک و سلوک زندگی‌اش برای اهالی هم الگویی تمام‌عیار. شیخ صبور و دوستداشتنی که زندگی‌اش را وقف همدلی هم‌محله‌ای‌ها کرد و برای حل و فصل مشکلات آنها روزه می‌گرفت و نذر می‌کرد. ظهر یک روز تابستانی برای دیدار پیر دیر محله بلوار کشاورز به مسجد و حوزه علمیه موسی‌بن‌جعفر(ع) رفتیم و درباره سبک و سلوک زندگی آیت‌الله ‌موسوی با شاگردانش سال‌های دور و نزدیکش گفت‌وگو کردیم.

  آرشیو
  • گـمشده‌ام را در مسجد یافتم

   نیلوفر ذوالفقاری- «۱۰ سال است مسجد خانه دوم ما شده، اعتیاد را کنار گذاشته‌ایم و خدا را برای این فرصت دوباره شکر می‌کنیم.» این صحبت‌های مردی است که پس از ۱۷ سال، وقتی از همه جا ناامید شده به مسجد محله پناه آورده و با حضور در کلاس‌های ترک اعتیاد دوباره به زندگی برگشته است. مسجد ثارالله نه فقط برای اهالی شهرک والفجر مهم‌ترین پایگاه اجتماعی محله است، بلکه حالا بیشتر از ۱۰ سال است به پناهگاهی برای معتادان پشیمان تبدیل شده تا از دام مصرف موادمخدر رهایی پیدا کنند. گزارش ما از فعالیت‌های گسترده این مسجد برای کمک به افراد گرفتار در ‌بند اعتیاد را بخوانید.

    گـمشده‌ام را در مسجد یافتم
  • روزگار سپری شده سـینما گـلریز

   نیلوفر ذوالفقاری- سینما گلریز یکی از قدیمی‌ترین سینماهای پایتخت با بیش از ۶۰ سال قدمت این روزها سوت و کور و تعطیل است. مهدی مصیبی مدیر سینما گلریز از ماجرای تلخ تعطیلی این سینما می‌گوید و عباس منوچهری، آپاراتچی روزهای پرفروغ آن، خاطرات شیرین سال‌ها فعالیتش را مرور می‌کند. در آستانه روز سینما، گزارش ما را از روزگار سپری شده سینما گلریز بخوانید.

    روزگار سپری شده سـینما گـلریز
  • لـبخنـد به زنـدگـی

   فاطمه شمس- تابلو بزرگ و خوشرنگ و لعابی در گوشه نمایشگاه وجود دارد که هر بیننده را خیره می‌کند. باورش برایمان سخت است که خالق این اثر یک معلول ۹۶‌درصدی باشد اما وقتی قلم به دست می‌گیرد و با دستان لرزانش شروع به نقاشی می‌کند حساب کار دستمان می‌آید که با یک هنرمند خوش‌ذوق طرف هستیم. مهرداد معظمی سال‌هاست که در خلوت و سکوت نمایشگاه مجاور انجمن حمایت از کودکان و نوجوانان توانیاب در خیابان کارگر شمالی نقاشی می‌کند و دست بر قضا تابلوهای او مشتریان زیادی هم دارد. او که به سختی سخن می‌گوید و دشوارتر از آن راه می‌رود تاکنون بیش از ۱۰۰ تابلو نقاشی‌اش را فروخته و به رغم همه مشکلاتی که دارد روی پای خودش ایستاده است. توانمندی هنرمند معلول به خلق آثار هنری خلاصه نمی‌شود و او بعد از تحصیل در مدارس عادی وارد دانشگاه شده و دانش‌آموخته رشته گرافیک است. با هنرمند هم‌محله‌ای که بدون حضور در کلاس‌های آموزشی و با معلولیت ۹۶‌درصدی آثار هنری خلق می‌کند گفت‌وگو کرده‌ایم.

   لـبخنـد به زنـدگـی
  • نــان به همراه کیسه‌های پارچه‌ای

   هستی تهرانی- دغدغه حفاظت از محیط‌زیست و تلاش برای حفظ سلامت شهروندان به راه‌اندازی نخستین نانوایی‌های دوستدار محیط‌زیست در منطقه منجر شد. در این نانوایی‌ها برای کاهش مصرف پلاستیک‌های تجزیه‌ناپذیر و جلوگیری از مشکلات بهداشتی ناشی از گذاشتن نان داغ در نایلون، کیسه‌های پارچه‌ای در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد. هفته گذشته نخستین نانوایی سنتی دوستدار محیط‌زیست در خیابان ولی‌عصر(عج) راه‌اندازی شد. سری به این نانوایی زده‌ایم تا نظر شهروندان را درباره اجرای این طرح جویا شویم.

   نــان به همراه کیسه‌های پارچه‌ای
  • خـدمـات کـامـل و رایـگـان

   هستی تهرانی- منطقه ما با داشتن تعداد زیادی مراکز درمانی تخصصی و بیمارستان‌های بزرگ، به نوعی قطب درمانی پایتخت هم محسوب می‌شود. با این حال جای مرکز درمانی که خدمات پزشکی به مبتلایان بیماری‌های نادر ارائه دهد تا همین ۲ هفته قبل نه فقط در منطقه ما، بلکه در همه شهر خالی بود. درمانگاه تخصصی داخلی خدمات و حمایت درمانی نادر با این هدف راه‌اندازی شده که بیماران نادر بتوانند ار همه خدمات تخصصی پزشکی به‌طور رایگان در یک مکان بهره‌مند شوند. گزارش ما را بخوانید تا با این کلینیک و امکانات آن بیشتر آشنا شوید.

    خـدمـات کـامـل و رایـگـان
  • خرید مواد آسان‌تر از تهیه دارو

   نیلوفر ذوالفقاری- قرار بود راهی بوستان لاله شویم تا ببینیم گله‌های شهروندان از حضور فروشندگان موادمخدر در این بوستان تا چه اندازه جدی است؟ اما راستش را بخواهید خودمان هم فکر نمی‌کردیم وقتی در نقش خریدار موادمخدر وارد بوستان شویم با همه بی‌تجربگی و نابلدی در کمتر از ۱۰ دقیقه به هدف برسیم! ماجرای این گزارش نشان می‌دهد این بوستان از نظر وجود آسیب اجتماعی اعتیاد تا چه اندازه اوضاع بدی دارد و شهروندان حق دارند از ناامن شدن یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین بوستان‌های منطقه نگران باشند. هرچند پلیس در طرح‌های ضربتی که یکی از آنها ماه گذشته برگزار شد تلاش کرده مانع حضور این افراد در بوستان شود اما به نظر می‌رسد اینجا هنوز پاتوق موادفروشان است. گزارش ما را از وضعیت خرید و فروش موادمخدر در این بوستان بخوانید.

   خرید مواد آسان‌تر از تهیه دارو
  • احـیای مـسـجد ۱۰۰ ســاله

   فرید عرب امینی- خادمی خانه خدا سعادتی است که نصیب هرکسی نمی‌شود. برای خادم جماعت فرقی نمی‌کند در مسجد چه‌کاری انجام بدهد. یکی نظافت مسجد را برعهده می‌گیرد و دیگری کلاس قرآن برگزار ...

   احـیای مـسـجد ۱۰۰ ســاله
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  تهران سما
  همشهری آنلاین
  سامسونگ
  راهنما
  بانک ملت
  جاباما
  الو پیک
  بچه های آسمان

  چند رسانه ای

  راهنمای محله