• برای رفع گرفتاری اهالی روزه می‌گرفت

   بهنام سلطانی- یکسال قبل، درست در چنین روزهایی کلاس اخلاق در حوزه علمیه موسی‌بن‌جعفر(ع) برقرار بود و طلبه‌های جوان گرد استاد جمع شده بودند تا پندهایش را چراغ راه زندگی خود قرار بدهند. این روزها اما آیت‌الله ‌موسوی، مؤسس مسجد و حوزه علمیه موسی‌بن‌جعفر(ع) در بستر بیماری به سر می‌برد و شاگردانش بر سر بالین او حاضر می‌شوند و در محضرش تلمذ می‌کنند. آیت‌الله ‌موسوی پدر محله است و سبک و سلوک زندگی‌اش برای اهالی هم الگویی تمام‌عیار. شیخ صبور و دوستداشتنی که زندگی‌اش را وقف همدلی هم‌محله‌ای‌ها کرد و برای حل و فصل مشکلات آنها روزه می‌گرفت و نذر می‌کرد. ظهر یک روز تابستانی برای دیدار پیر دیر محله بلوار کشاورز به مسجد و حوزه علمیه موسی‌بن‌جعفر(ع) رفتیم و درباره سبک و سلوک زندگی آیت‌الله ‌موسوی با شاگردانش سال‌های دور و نزدیکش گفت‌وگو کردیم.

   برای رفع گرفتاری اهالی روزه می‌گرفت
  • کتاب قرض دادن بدون گرویی

   نیلوفر ذوالفقاری- همه چیز از ایده‌ای خلاقانه شروع شد، ایده امانت دادن کتاب، آن هم بدون قید و شرط. حالا همین فکر جدید سر و صدای زیادی در فضای مجازی برپا کرده و هر روز شهروندان بیشتری با «بوکتاب» آشنا می‌شوند. «بوکتاب» نام کمپینی است که چند جوان هم‌محله‌ای ایجاد کرده‌اند تا بی‌هیچ شرطی کتاب قرض بدهند، به امید اینکه دیگران بخوانند و برگردانند. قرار هفتگی آنها هم در فضای سرسبز و پر‌‌‌ تردد بلوار کشاورز است. یک عصر داغ تابستانی با این جوانان که برای‌‌‌‌ ترویج فرهنگ مطالعه تلاش می‌کنند همراه شده‌ایم و از شهروندان پرسیده‌ایم چقدر با «بوکتاب» آشنایی دارند؟

   کتاب قرض دادن بدون گرویی
  • صاحب قبض ۱۰۰۰ تومانی

   بهروز مسروری- هشدارها درباره مصرف بی‌رویه ذخایر آب زیرزمینی و قرار گرفتن پایتخت در محاصره خشکسالی جدی است. مطابق آخرین برآوردها، اگر هشدارها را جدی نگیریم و با همین فرمان پیش برویم، بحران کم‌آبی به یکی از جدی‌ترین چالش‌های زندگی ...

   صاحب قبض ۱۰۰۰ تومانی
  • شادی‌هایمان را تقسیم کنیم

   نیلوفر ذوالفقاری- نوجوانان امیرآبادی تصمیم گرفته‌اند امسال تابستان متفاوتی را تجربه کنند. آنها دور هم جمع شده‌اند تا همزمان با اینکه اوقات فراغت خود را به شکل مفیدی پر می‌کنند، برای کودکان و نوجوانان محروم روزهای شادی بسازند. نوجوانان محله سعی کرده‌اند بدون کمک بزرگ‌ترها خودشان‌ بانی کار خیر باشند و از همین پنجشنبه گذشته کودکان نیازمند حمایت عاطفی را به محله خود دعوت کردند تا دور هم جشن بگیرند، آیین‌های سنتی تابستانی را در قالب بازی و نمایش زنده کنند و با همدیگر از آرزوهایشان حرف بزنند. آنها می‌خواهند با کمک خیّران آرزوهای کودکان محروم را برآورده کنند.

    شادی‌هایمان را تقسیم کنیم
  • نـذر هـنر

   فاطمه شمس- با فاطمه دیبائیان، نقاش ۷۹ ساله‌ای است که در ۵۱ سالگی نقاشی را شروع کرده و روزهای پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. بانوی هم‌محله‌ای که سال‌هاست ساکن آمریکاست، به دلیل علاقه به سرزمین مادری‌اش نیمی از سال را در ایران است و نقاشی می‌کند و در کنار برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، درآمد حاصل از فروش آثارش را وقف امور خیریه می‌کند. به مناسبت برپایی نمایشگاه آثار این هنرمند خیر در فرهنگسرای شفق با او گفت‌وگو کردیم.

   نـذر هـنر
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   برای رفع گرفتاری اهالی روزه می‌گرفت

   برای رفع گرفتاری اهالی روزه می‌گرفت

   بهنام سلطانی- یکسال قبل، درست در چنین روزهایی کلاس اخلاق در حوزه علمیه موسی‌بن‌جعفر(ع) برقرار بود و طلبه‌های جوان گرد استاد جمع شده بودند تا پندهایش را چراغ راه زندگی خود قرار بدهند. این روزها اما آیت‌الله ‌موسوی، مؤسس مسجد و حوزه علمیه موسی‌بن‌جعفر(ع) در بستر بیماری به سر می‌برد و شاگردانش بر سر بالین او حاضر می‌شوند و در محضرش تلمذ می‌کنند. آیت‌الله ‌موسوی پدر محله است و سبک و سلوک زندگی‌اش برای اهالی هم الگویی تمام‌عیار. شیخ صبور و دوستداشتنی که زندگی‌اش را وقف همدلی هم‌محله‌ای‌ها کرد و برای حل و فصل مشکلات آنها روزه می‌گرفت و نذر می‌کرد. ظهر یک روز تابستانی برای دیدار پیر دیر محله بلوار کشاورز به مسجد و حوزه علمیه موسی‌بن‌جعفر(ع) رفتیم و درباره سبک و سلوک زندگی آیت‌الله ‌موسوی با شاگردانش سال‌های دور و نزدیکش گفت‌وگو کردیم.

  آرشیو
  • بیمارستانی که قطب درمانی شد

   نیلوفر ذوالفقاری- خیابان دکتر قریب با یکی از ساختمان‌های قدیمی و پرخاطره بلوار کشاورز گره خورده است؛ ساختمان مرکز طبی کودکان که در سال ۱۳۴۰ بنا گذاشته شد و در گذر ایام به بخش مهمی از خاطرات پزشکان خوشنام و دلسوز پایتخت تبدیل شد. در تاریخچه پرفراز و نشیب مرکز طبی کودکان ثبت شده که این مرکز با پیشنهاد دکتر حسن اهری و تلاش‌های دکتر محمد قریب راه‌اندازی شد و در روزهای پرالتهاب انقلاب و دوران دفاع‌مقدس فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است. دکتر علی ربانی یکی از قدیمی‌ترین مدیران مرکز طبی کودکان است که خاطرات زیادی از روزهای حضورش در این مرکز دارد. با دکتر ربانی درباره سال‌های دور و نزدیک مرکز طبی کودکان در خیابان دکتر قریب گفت‌وگو کرده‌ایم.

   بیمارستانی که قطب درمانی شد
  • کتاب بدهید نوشت‌افزار بگیرید

   فاطمه شمس- با افزایش جمعیت شهرنشین و توسعه پایتخت موضوع پسماند اهمیت دو چندانی پیدا کرده و شهروندان هم بیش از گذشته در طرح‌های محیط‌زیستی مشارکت می‌کنند. یکی از طرح‌های مهمی که بعد از تعطیلی تابستانی مدارس در منطقه در حال اجراست، جمع‌آوری کاغذ، کتاب و لوازم مستعمل دانش‌آموزان است که با استقبال اهالی مواجه شده است. براساس آخرین برآوردها بازیافت یک تن کاغذ از قطع شدن ۱۷ اصله درخت جلوگیری می‌کند و به همین دلیل بازیافت کاغذ مهم‌ترین موضوع در بحث تفکیک زباله و جمع‌آوری پسماند است. اگر هر دانش‌آموز با اهدای یک کتاب در طرح جمع‌آوری کاغذ که در برخی مدارس منطقه اجرا می‌شود، مشارکت کند از قطع چند صد درخت جلوگیری می‌شود و با این کار دانش‌آموزان در نگهدای از محیط‌زیست سهیم شده‌اند. اگر می‌خواهید بعد از پایان سال تحصیلی کتاب‌های درسی‌تان را اهدا کنید و در جلوگیری از قطع درختان سهیم باشید، این گزارش را بخوانید.

   کتاب بدهید نوشت‌افزار بگیرید
  • باغ پروین‌الدوله پارک هنرمندان شد

   نیلوفر ذوالفقاری- روزی روزگاری از میان خیابان کریمخان ‌زند نهری عبور می‌کرد که تا میدان فاطمی و سازمان آب فعلی می‌رفت. در آن سال‌های دور، نه خبری از ساختمان‌های بلند امروزی و سازمان‌ها و اداره‌ها بود، نه پل فلزی کریمخان ‌زند قد علم کرده بود. مقصد ما در محله‌گردی این هفته برای پایتخت‌نشینان چند خیابان آشناست چون همه تهرانی‌ها به بهانه‌ای راهشان به خیابان کریمخان زند افتاده است، خیابانی که رانندگان تاکسی که خیابان‌ها خانه دومشان است از آن به‌عنوان شهر فرنگ یاد می‌کنند. با نصرالله حدادی، نویسنده و تهران‌شناس، در گرمای تابستان در حوالی خیابان کریمخان قدم می‌زنیم و او برایمان از روزهایی می‌گوید که نادر شاه و شاه عباس نام‌های آشنای خیابان‌های محله بود و باغ‌های این محدوده تفرجگاه اعیان بود.

    باغ پروین‌الدوله پارک هنرمندان شد
  • تاریخ اینجا ورق می‌خورد

   بهنام سلطانی- روزنامه‌های زرد و رنگ‌پریده پشت شیشه حس کنجکاوی هر عابری را بر می‌انگیزد و خیلی‌ها برای چند لحظه هم که شده می‌ایستند و تیتر درشت روزنامه‌های چند دهه قبل را تماشا می‌کنند. پشت شیشه، نسخه‌های کمیابی از روزنامه‌های کیهان و اطلاعات به چشم می‌خورد و از تیتر آنها پیداست که متعلق به وقایع انقلاب، دوران دفاع‌مقدس و ارتحال امام(ره) است. داخل مغازه هم مملو از کتاب‌های خاک‌خورده‌ای است که در روزهای رکود بازار کتاب، مشتریان زیادی ندارند. اینجا مغازه سید رشید سیدعقیلی در چند قدیمی میدان انقلاب است. کتابفروش ۶۵ ساله‌ای که از دوران نوجوانی به کتابخوانی علاقه‌مند شده و حالا یک مجموعه کامل و مکتوب از وقایع تاریخی ۴۰ سال اخیر را در مغازه‌اش آرشیو کرده است. کتابفروش هم‌محله‌ای می‌گوید آنقدر به جمع‌آوری و خواندن تاریخ مکتوب ایران علاقه داشته که بدون حضور در کلاس‌های کنکور در آزمون سراسری دانشگاه آزاد قبول شده و لیسانس تاریخ دارد.

   تاریخ اینجا ورق می‌خورد
  • پرندگانی که فیل را شکست می‌دهند!

   هستی تهرانی- اینجا مرکز تولید تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است، ساختمانی قدیمی در قلب بوستان لاله. چند‌متر آن طرف‌تر از جایی که نوجوانان و جوانانی در عصر گرم تابستانی به ورزش و مسابقه مشغولند، گروه تئاتر «بچه‌های باران» نمایشی را روی صحنه برده‌اند که ویژگی خاصی دارد؛ همه بازیگران و بسیاری از عوامل اجرای این نمایش معلول هستند. ماجرای شکل‌گیری این گروه و اجرای نمایش «پرنده و فیل» را، ساعتی مانده به شروع اجرای نمایش، از زبان حمید کیانیان کارگردان و تشکیل‌دهنده این گروه می‌شنویم.

   پرندگانی که فیل را شکست می‌دهند!
  • تصمیم مریم!

   هستی تهرانی- صدای تکان دادن دسته‌کلید رمز بین آنهاست. مریم طاهری و گربه‌های محله ایرانشهر حالا دیگر به ۲ بار ملاقات در روز عادت کرده‌اند. کافی است دسته‌کلیدش را تکان دهد تا گربه‌ها از اطراف مجتمع فریهان در محله ایرانشهر که طاهری ساکن آن است پیدایشان شود و منتظر باشند تا مثل هر روز از دستان دوست مهربان خود شیر و غذا بخورند. سراغ یکی از اهالی منطقه رفته‌ایم که تصمیم گرفته با غذا دادن و مراقبت از حیوانات، به‌خصوص گربه‌ها، همسایه‌ها را هم به حمایت از حقوق حیوانات تشویق کند.

    تصمیم مریم!
  • محله‌ام را با کالیفرنیا عوض نمی‌کنم!

   مهرداد رسولی- «خیابان کریم‌خان، بعد از خردمند جنوبی، نشر ثالث! سر ساعت ۱۰ در کافه‌تریا منتظرم.» این آخرین قول و قرارمان با فوتبالیست خوشنام دهه ۴۰ است که قریب به نیم قرن در حوالی میدان هفتم‌تیر زندگی کرده و این ...

   محله‌ام را با کالیفرنیا عوض نمی‌کنم!
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله