• نغمه پرندگان و صدای حاجی فیروز نوید بهار بود

   پرنیان سلطانی- عقربه‌ها چند دقیقه مانده به ساعت ۱۱ صبح را نشان می‌دهند و روی نیمکت‌های سرد و سنگی پارک شفق انتظار هنرمند هم‌محله‌ای را می‌کشیم. در آخرین روزهای سال و در آستانه فرارسیدن بهار به پارک قدیمی و خاطره‌ساز یوسف‌آباد آمده‌ایم تا خودمان را به دورهمی قدیمی‌های محله و پاتوق همیشگی حسین محب‌اهری، هنرمند نام آشنای هم‌محله، برسانیم؛ جایی که به واسطه همنشینی قدیمی‌های محله‌ای به میدان سالمندان معروف شده و قرار است خاطرات نوروز را همین‌جا مرور کنیم. هنرمند هم‌محله‌ای از دور دستی تکان می‌دهد و با لبخندی که حتی در سخت‌ترین روزهای زندگی‌اش بر لب دارد خودش را به رفقای قدیمی می‌رساند تا جمع همیشگی این بار برای روایت نوروز و عیدی دادن و عیدی گرفتن در روزگار قدیم تهران و محله یوسف‌آباد شکل بگیرد. حسین محب‌اهری این روزها با بیماری‌ای سخت دست و پنجه نرم می‌کند اما امید به زندگی در وجودش موج می‌زند. در فاصله چند روز مانده به نوروز با هنرمند هم‌محله‌ای به پاتوق همیشگی‌اش رفتیم و او از حال و هوای نوروز در سال‌های دور و نزدیک یوسف‌آباد برایمان گفت.

    نغمه پرندگان و صدای حاجی فیروز نوید بهار بود
  • هفت‌سین آرزوهـا

   نیلوفر ذوالفقاری- «خاله چرا درخت ما برگ ندارد؟‌»، «آرزوهای ما مثل برگ شده برای درخت.» ستایش و مهدیه این حرف‌ها را می‌زنند و با خنده به طرف حیاط می‌دوند تا برگ‌های سبز درخت جدید خانه‌شان را ببینند. اینجا یکی از ساختمان‌های « مؤسسه خیریه مهرطه» در منطقه ماست، خانه‌ای برای دختران بی‌سرپرست و بدسرپرست. ایده‌ای بهاری در تحریریه همشهری محله ۶ ما را در آخرین روزهای زمستان به این خانه کشاند تا خیّران محله‌های مختلف منطقه را برای برآورده کردن آرزوهای دخترانه بچه‌ها با هم همراه کنیم. بچه‌ها آرزوهایشان را مثل برگ بر درخت آرزوها آویزان کردند و خیّران منطقه رفتند تا با دست پر دوباره به دیدن آنها بیایند.

    هفت‌سین آرزوهـا
  • تهرانگردی به وقت نوروز

   بهروز مسرور- قدم زدن در خیابان‌های پرخاطره تهران فرصتی نیست که زود به زود نصیبتان شود. سال‌های سال است که آلودگی هوا نفس‌های تهران را به شماره انداخته، اما حالا که بهار از راه رسیده برای چند روز هم که شده دیگر خبری از دود و غبار نیست و می‌توانیم به تفرجگاه‌های پایتخت برویم و در کوچه باغ‌های خاطرات تهران قدیم پرسه بزنیم. موزه‌ها، بوستان‌ها، پیاده‌راه‌ها و اماکن تاریخی و دیدنی بسیاری در گوشه و کنار این شهر انتظار شما را در روزهای دلچسب تعطیلات نوروزی می‌کشند. اگر دنبال تفریح در این روزها هستید حتماً سری به این اماکن بزنید.

   تهرانگردی به وقت نوروز
  • سنگر یکی از سین‌های هفت‌سین

   پرنیان سلطانی -حمیدرضا رسولی- از در بازارچه که وارد می‌شود آن لبخند همیشگی را بر لب دارد و با چهره‌‌ای گشاده آمده تا شیرینی آخرین روزهای سال و انتظار برای رسیدن بهار را با بانوان نجیب و پرتلاشی که محصولاتشان را برای عرضه به بازارچه فصلی محله جمالزاده آورده‌اند تقسیم کند. سید جواد هاشمی، هنرمند نام آشنای سینما و تلویزیون که با نقش‌آفرینی در فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی سال‌هاست مهمان خانه‌های شهروندان شده، این بار برای امید دادن به بانوان کارآفرین قدم برداشته و خودش را به جمع آنها رسانده تا خدا قوتی بگوید به دست‌های پرتلاشی که خستگی را خسته کرده‌اند. هاشمی که مدت‌ها در خیابان جمالزاده زندگی کرده بعد از سال‌ها به محله سابقش برگشته تا هم سری به اهالی بزند و هم به این بانوان شاغل امید بدهد.

   سنگر یکی از سین‌های هفت‌سین
  • عیدتان مبارک دلاوران!

   بهنام سلطانی- پیدا کردن نابغه کشتی جهان در آخرین روزهای سال کار چندان آسانی نیست. حمید سوریان بعد از غافلگیری در المپیک ریو در سکوت خبری و به دور از هیاهو وارد دنیای مربیگری شده و تلاش می‌کند نام بزرگش کمتر بر سر زبان‌ها باشد. برای ملاقات با یادگاران دوران دفاع‌مقدس اما یک تماس تلفنی کافی است تا نابغه کشتی جهان تمام کارها را روی زمین بگذارد و شتابان خودش را به بلوار کشاورز و بر بالین جانبازان شیمیایی برساند. حمید سوریان دعوت همشهری محله برای ملاقات با جانبازان محجوب و پرافتخار دوران دفاع‌مقدس را پذیرفته و در آخرین روزهای سال با یک شاخه گل خودش را به بیمارستان ساسان رسانده است. عظیم بابایی، شهردار منطقه و دکتر صمیمی، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان تهران که هر دو از جانبازان شیمیایی دوران دفاع‌مقدس به شمار می‌روند و پژمان درستکار، قهرمان سال‌های نه چندان دور کشتی آسیا هم در این ملاقات صمیمانه ما را همراهی می‌کنند.

   عیدتان مبارک دلاوران!
  آرشیو
  • همسایه‌های نـازنـیـن!

   نیلوفر ذوالفقاری- نگاه می‌کند به عکس پسران رشیدش که آفتاب از پنجره تابیده روی چهره آنها. آه می‌کشد و می‌گوید: «تا وقتی آنها بودند عید برایم حال و هوای دیگری داشت.» اینجا خانه کبری خوش‌خط، مادر منصور و محسن بنی‌نجار است، ۲ شهید سال‌های پرخاطره دفاع‌مقدس که سال‌هاست جای خالی آنها در روزهای نزدیک به عید نوروز بیشتر از هر وقت دیگری به چشم مادرشان می‌آید. مادری که جز ۲ پسر جوانش، برادر و دامادش هم به شهادت رسیده‌اند. چیزی به آمدن عید نمانده، اهالی امیرآباد امسال تصمیم گرفتند رسم خانه‌تکانی اسفند ماه را با سنت زیبای دیدار از بزرگ‌ترها گره بزنند و این بار با حضور در خانه مادر شهیدان گرانقدر محله خود، همپای حرف‌های شنیدنی او بنشینند و در خانه‌تکانی کمکش کنند.

   همسایه‌های نـازنـیـن!
  • ۳ ایستگاه جدید سال آینده

   پرنیان سلطانی- منطقه ما به واسطه واقع شدن در مرکز شهر، روزانه میزبان جمعیت شناور میلیونی است و عبور و مرور بیش از حد خودروها در خیابان‌ها و میدان‌های اصلی منشأ انواع آلودگی‌های زیست‌محیطی به حساب می‌آید. با تکمیل رینگ حمل‌ونقل عمومی، امید می‌رود بخش قابل توجهی از این‌ ترددها با مترو و اتوبوس انجام شود و با رسیدن قطار مترو به چند ایستگاه جدید در منطقه ما شهروندان گزینه‌های بهتر و پاک‌تری برای رسیدن به مقصدشان داشته باشند. اکنون بخشی از سفرهای درون‌شهری ۲۴۰ هزار نفر جمعیت ثابت و یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت شناور منطقه با ۱۰ ایستگاه مترو، ۳ خط بی.آر.تی، ۳۸ خط تاکسی و ۳۴ خط اتوبوس انجام می‌شود و خبر می‌رسد که قرار است به‌زودی ۳ ایستگاه مترو دیگر هم به ناوگان حمل‌ونقل عمومی منطقه ما اضافه شود. اگر می‌خواهید از جزئیات ایستگاه‌های جدید و وضع حمل‌ونقل عمومی منطقه در سال آینده باخبرشوید، این گزارش را بخوانید.

   ۳ ایستگاه جدید سال آینده
  • همسایگی با دود و غبار!

   بهنام سلطانی- ساعت ۹ صبح است و کاسبان راسته خیابان مطهری آرام آرام کرکره‌های مغازه را بالا می‌کشند. پیاده‌راه خیابان قدیمی منطقه هم مملو از عابران است که محل کار خیلی از آنها در همین ساختمان‌ها اداری است. دیوار ساختمان‌هایی که در محدوده تقاطع ابتدای خیابان ولی‌عصر(عج) تا خیابان لارستان واقع شده‌اند کمی تیره‌تر به نظر می‌رسد چراکه سال‌هاست در همسایگی اتوبوس‌های فرسوده و دودزا قرار دارند. گرد و غبار حتی روی شاخ و برگ درختان این محدوده هم نشسته و دود اتوبوس‌هایی که سال‌هاست مهمان ناخوانده ابتدای خیابان مطهری شده‌اند نفس درختان کهنسال را هم به شماره انداخته است. اهالی خیابان لارستان و کاسبان ابتدای خیابان مطهری از واقع شدن ۳ ایستگاه اتوبوس و کثرت اتوبوس‌های فرسوده و دودزا در این راسته شکایت دارند و معتقدند این موضوع سلامت‌شان را تهدید می‌کند. اهالی از دردسرهای همسایگی با اتوبوس‌ها می‌گویند و ولی مسگرنجاتی، معاون حمل‌ونقل ترافیک، هم از حل این معضل قدیمی در آینده‌ای نزدیک خبر می‌دهد.

    همسایگی با دود و غبار!
  • مدرسه سازی با ارثیه پدری

   پرنیان سلطانی- در مدرسه را که باز می‌کند و قدم به حیاط می‌گذارد، غوغایی بین دانش‌آموزان بر پا می‌شود. صف‌های منظم از هم می‌پاشد و همه دورش حلقه می‌زنند. یک سبد پر از شکلات به همراه دارد و از ابتدای حیاط تا رسیدن به ساختمان اداری، با همه بچه‌ها خوش‌وبش می‌کند. بسیاری از آنها را با نام کوچک می‌شناسد و بچه‌ها هم او را «خاله شکیبا» صدا می‌کنند. نه تنها برایشان جایی بنا کرده که در آن به تحصیل مشغول شوند، بلکه برایشان مانند مادری مهربان است. می‌گوید همه این بچه‌ها دخترهای نداشته من هستند. «شکیبا خدیر»، یا همان خاله شکیبای بچه‌ها، به یاد پدر مرحومش «حاج علی‌اصغر خدیر» مدرسه‌ای در خیابان شانزدهم یوسف‌آباد ساخته که امروز بیش از ۱۵۰ دانش‌آموز در آن مشغول به تحصیل هستند. زمانی که به ملاقاتش رفتیم قرار بود با حضور دانش‌آموزان از خیّر مدرسه‌سازی که ارثیه پدری‌اش را صرف ساخت مدرسه در این محله کرده قدردانی شود و ما به همین مناسبت با او گفت‌وگو کردیم.

    مدرسه سازی با ارثیه پدری
  • کار خیر در پرتو نور

   نیلوفر ذوالفقاری- از هیاهو و شلوغی خیابان به سکوت شهرک والفجر می‌رسیم. بلواری پرشیب را به طرف شمال شهرک می‌رویم و باید از پله‌هایی که از میان فضای سبزی می‌گذرد بالا برویم تا به در ورودی بنایی یک طبقه برسیم. اینجا حسینیه نورالائمه(ع) شهرک والفجر است. دیوارها با پارچه‌های رنگارنگی که نام امامان(ع) روی آنها نقش بسته تزیین شده‌ و کتابخانه‌ای پر از کتاب‌های مذهبی حال و هوای حسینیه را عوض کرده است. هرچند این حسینیه فعالیت‌هایی برای همه اهالی محله دارد اما مهم‌ترین پایگاه فعالیت بانوان به پاتوق فرهنگی تبدیل شده است. حالا سال‌هاست برنامه‌های متنوعی در آن برگزار می‌شود، از برگزاری کلاس‌های متنوع تا دستگیری از نیازمندان. این هفته سری به حسینیه نورالائمه(ع) زده‌ایم و با بانوان محله درباره فعالیت‌هایی که در این حسینیه انجام می‌شود گفت‌وگو کرده‌ایم.

   کار خیر در پرتو نور
  • خاله سـمیرا دوستدار کودکان‌کار

   پرنیان سلطانی- سال‌ها پیش که جوانی ۲۰ ساله بود، همراه چند نفر از دوستانش در دانشگاه، که همگی دغدغه کار خیر داشتند، دست به کار شد تا قدمی برای کودکان کار بردارد. در نخستین گام به بهزیستی رفت و برای کودکان‌کار که به‌صورت موقت ...

   خاله سـمیرا دوستدار کودکان‌کار
  • پاتوق در اعماق

   بهنام سلطانی- حصار فلزی اطراف میدان ولیعصر(عج) آرام آرام جمع شده و موعد رونمایی از زیرگذر مترو این میدان ‌فرارسیده است. قرار است از چهره جدید میدان قدیمی و خاطره‌ساز منطقه رونمایی شود و تعدادی از مدیران شهری زودتر از مهمانان خودشان را به محل رسانده‌اند. چند دقیقه بعد جمعی از هنرمندان هم از راه می‌رسند تا از زیرگذر یا همان پلازای ولی‌عصر(عج) بازدید کنند؛ جایی که قرار است نه یک زیرگذر معمولی که محلی برای دورهمی‌های فرهنگی و هنری باشد و به یک پاتوق فرهنگی در اعماق زمین تبدیل شود. هنرمندانی که برای بازدید از بزرگ‌ترین پلازای شهری به میدان ولی‌عصر(عج) آمده‌اند، پشنهادهای تازه‌ای را برای رونق گرفتن این محل ارائه می‌دهند و مازیارحسینی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار تهران، هم به این موضوع اشاره می‌کند که پلازای ولی‌عصر(عج) تجاری نیست و قرار است به یک فضای فرهنگی در دل قلب پایتخت تبدیل شود.

   پاتوق در اعماق
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله