• پاتوق ۲۰ ساله کتابسرا شد

   زهرا رهنما- یخ‌های حوض جمع و جور ضلع شرقی پارک در حال آب شدن است و آفتاب بر نیمکت‌های سرد فلزی می‌تابد. در سرمای سوزناک زمستان عده‌ای با بازی شطرنج خودشان را سرگرم کرده‌اند و چند نفر هم با ذکر خاطرات قدیمی گرمای وجودشان را تقسیم می‌کنند. اینجا ضلع شرقی پارک شفق در محله یوسف‌آباد است. جایی که چند سالی می‌شود به پاتوق جهاندیدگان محله تبدیل شده و حالا به نام میدان سالمندان شناخته می‌شود. سالخوردگان محله معتقدند که ممکن است سرمای زمستان و گرمای طاقت‌فرسای تابستان جمع ۲۰ ساله آنها را تهدید کند اما این روزها در تب و تاب احیای پاتوق قدیمی خودشان، که به کتابسرا تبدیل شده، به سر می‌برند. با سالمندان محله یوسف‌آباد درباره مشکلاتشان گفت‌وگو کردیم.

   پاتوق ۲۰ ساله کتابسرا شد
  • ۴ طـرح گـره‌ گـشا

   زهرا رهنما- در آخرین فصل سال و در فاصله دو ماه مانده به بهار، اجرای ۴ طرح عمرانی در منطقه آغاز شده و آن‌طور که مدیران شهری می‌گویند با پایان این چهار طرح بوی بهار هم در چهار محله منطقه به مشام خواهد رسید و دو تفرجگاه اصلی با شمایل و امکاناتی جدید آماده استقبال از شهروندان خواهد بود. در گفت‌وگو با رامین حسینی‌نژاد، معاون فنی و عمرانی، و ولی مسگر نجاتی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه، اثرات اجرای این ۴ طرح عمرانی را بر زندگی اهالی بررسی کردیم.

    ۴ طـرح گـره‌ گـشا
  • آنان روی پای خودشان ایستاده‌اند

   آزاده مهرآبک- یکی سرپرست خانوار است و دغدغه امرار معاش دارد و دیگری برای تأمین هزینه‌های بیماری‌اش به اینجا می‌آید. یکی آرزوی گسترش کسب و کارش و راه‌اندازی یک مغازه شیرینی‌فروشی را دارد و دیگری آمده است تا از هنرش درآمد کسب کند. اینجا بازارچه دائمی تولیدات بانوان محله سنایی است؛ جایی که یکشنبه و دوشنبه هر هفته ده‌ها بانوی هنرمند گرد هم می‌آیند تا محصولاتی را که با دستان هنرمند خود تولید کرده‌اند به فروش برسانند و چرخ روزگارشان را بچرخانند. در یک روز سرد زمستانی به جمع گرم بانوان کارآفرین محله سنایی رفتیم و با آنها همکلام شدیم.

    آنان روی پای خودشان ایستاده‌اند
  • فقط یک روز پاک در ۱۰۰ روز

   جمشید رحمانی- سازمان جهانی بهداشت به تازگی اعلام کرده بیش از ۹۲‌درصد انسان‌ها در مناطقی زندگی می‌کنند که از نظر آلودگی هوا از مرزهای مجاز این سازمان جهانی گذشته است. بی‌شک ما که در منطقه ۶ زندگی می‌کنیم حتماً در میان آن ‌درصدی هستیم که از داشتن هوای پاک بی‌بهره‌هستیم. آمار و ارقام هم این را ثابت می‌کند. بد نیست نگاهی به داده‌های سازمان‌های جهانی و مقایسه آنها با وضع تهران، و به‌خصوص منطقه بیندازیم و از شدت آلودگی هوای پایتخت و منطقه محل سکونت خودمان مطلع شویم.

   فقط یک روز پاک در ۱۰۰ روز
  • تخت‌جمشید وال استریت نشد

   اگر گذرتان به خیابان طالقانی افتاده باشد حتماً ساختمان‌های قدیمی و خاک خورده‌ای را دیده‌اید که سال‌هاست متروکه مانده‌اند و غبار زمان روی آنها نشسته است. خیابان طالقانی که پیش از انقلاب به نام تخت‌جمشید شناخته می‌شد قرار بود با کنار هم قرار گرفتن ساختمان‌های مهم و تجاری آن دوران به بزرگ‌ترین مرکز اقتصادی تهران و شاید کشور تبدیل شود اما اکنون به محدوده‌ای صرفاً اداری تبدیل شده و ساختمان‌های تجاری هم که زمانی برای خودشان جلال و شکوهی داشتند، یا متروکه مانده‌اند یا به انبار کالای شرکت‌های خصوصی و برخی ادارات و سازمان‌های دولتی بدل شده‌اند. پشت هر کدام از این ساختمان‌های قدیمی که بخشی از هویت اصلی خیابان قدیمی منطقه محسوب می‌شوند، حکایت‌های جالب و مستندی نهفته است که خواندن آنها خالی از لطف نیست.

    تخت‌جمشید وال استریت نشد
  آرشیو
  • دختران بلند همت

   رضا افراسیابی- برای پیدا کردن آنها کافی است از کاسبان خیابان فاطمی سراغ‌شان را بگیری تا خیلی زود نشانی دقیق را کف دستت بگذارند. یکی از کاسبان بعد از دادن نشانی می‌گویندهمت‌شان خیلی بلند است. کاسب هم‌محله‌ای درست می‌گوید. قامت کوتاهی دارند، اما از صبح تا شب پا به پای بقیه کار می‌کنند تا روزی حلال به دست بیاورند و با خستگی بیگانه‌اند. «سپیده ابوالقاسمی» و «مرضیه علیزاده» ۲ کوتاه قامتی هستند که در خیابان فاطمی به فروش سنگ و زیور‌آلات مشغول هستند و دست بر قضا کسب و کار خوبی هم دارند. با کوتاه قامتان بلند همت هم‌محله‌ای درباره روزگارشان در محله فاطمی گفت‌وگو کردیم.

    دختران بلند همت
  • هزار تصادف عابر پیاده در ۹ مــاه

   پرنیان سلطانی- ۸۲۰ فقره تصادف موتورسیکلت با عابرپیاده و ۲۱۶ فقره تصادف خودرو با عابرپیاده در ۹ ماهه ابتدایی امسال در منطقه ما نشان می‌دهد، رفتارهای ترافیکی نادرست برخی عابران پیاده مانند پریدن از نرده‌ها و ورود ناگهانی به مسیر خوروها، گذر از عرض خیابان به جای عبور از پل عابرپیاده و مسیرهای خط‌‌کشی شده،‌‌ تردد از مسیر سواره‌رو تا چه حد می‌تواند خطرساز باشد. تخلفات عابران پیاده که این روزها در میدان انقلاب، میدان ولی‌عصر(عج)، چهارراه ولی‌عصر(عج) و دیگر میادین و معابر پر‌ تردد منطقه به چشم می‌خورد، یکبار دیگر بحث اعمال قانون جریمه عابران متخلف را که ۵ سال پیش در هیئت دولت به تصویب رسید بر سر زبان‌ها انداخته است. در ماه‌های پایانی سال که‌‌ تردد شهروندان در قلب پایتخت افزایش می‌یابد، همراه با پلیس راهور منطقه، رفتارهای خطرآفرین برخی عابران پیاده را، که عامل بسیاری از تصادفات و بی‌نظمی‌های ترافیکی است، زیر ذره بین بردیم.

   هزار تصادف عابر پیاده در ۹ مــاه
  • شما هم می‌توانید امدادگر شوید

   پرنیان سلطانی- سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران چندی پیش، بر اساس نرم‌افزار تخمین خسارت، گزارشی تهیه کرد که در صورت وقوع زلزله‌ای با بزرگی ۷ ریشتر در تهران، هر منطقه پایتخت تا چه اندازه آسیب می‌بیند. نتیجه این گزارش نشان می‌دهد اگر روزی خدای ناکرده زلزله ۷ ریشتری در تهران رخ بدهد، در منطقه ما قریب به ۸۰۰ نفر جان خود را از دست می‌دهند و ۱۰ هزار نفر آسیب می‌بینند و حدود ۸ هزار خانه مسکونی تخریب خواهد شد. با توجه به این اعداد و ارقام نگران‌کننده سراغ «مهدی خسروانی»، رئیس اداره بحران منطقه، رفتیم تا امکانات امدادی منطقه برای مقابله با بحران‌های احتمالی را بررسی کنیم.

   شما هم می‌توانید امدادگر شوید
  • تونل وحشت!

   رضا افراسیابی- شاید هیچ محله‌ای از محله‌های منطقه به اندازه امیرآباد خانه مخروبه نداشته باشد، اما خانه تاریک و ترسناک انتهای خیابان ۲۷ محله امیر‌آباد صرفاً یک خانه مخروبه نیست و حکایت دیگری دارد. خانه‌ای که از ۳۰ سال قبل تاکنون نیمه‌کاره مانده و به پاتوق دردسرآفرینی تبدیل شده که سلامت اهالی را تهدید می‌کند. این پاتوق معتادان و کارتن‌خواب‌ها در چند قدمی زمین فوتبال روبه‌روی کوی دانشگاه واقع شده و معلوم نیست اگر نوجوانی که مشغول ورزش است زمین بخورد و با سرنگ‌ آلوده‌ بیمار شود دچار چه سرنوشتی خواهد شد. با مسئولان محلی و جمعی از اهالی محله امیرآباد به این خانه مخروبه رفتیم تا از عمق خطری که سلامت اهالی را تهدید می‌کند با خبر شویم.

    تونل وحشت!
  • امداد رسانی کمتر از ۵ دقیقه !

   آزاده مهرآیک- حادثه خبر نمی‌کند. حتماً این جمله را بارها شنیده‌اید و به روزهایی فکر کرده‌اید که اگر یکی از نزدیکان شما دچار حادثه غیرقابل پیش‌بینی‌ای شد چگونه به وضعیتش رسیدگی کنید. این موضوع تا دو ماه قبل یکی از دغدغه‌های همیشگی اهالی محله امیرآباد بود تا اینکه سرانجام پایگاه اورژانس این محله فعالیتش را شروع کرد و حالا زمان امداد‌رسانی به اهالی از ۱۰ دقیقه به کمتر از ۵ دقیقه رسیده است. تا ۲ ماه قبل اهالی محله در مواقع اضطراری به اوژانس بیمارستان‌های اطراف متوسل می‌شدند که زمانبر بود، اما آمبولانس اورژانس حالا در همسایگی آنهاست و دغدغده‌ای بابت طولانی شدن زمان امداد‌رسانی ندارند. با اهالی درباره راه‌اندازی پایگاه اورژانس در انتهای خیابان ۱۶ و در همسایگی پارک آفتاب و با مهدی خسروانی، دبیر و جانشین شهردار در ستاد مدیریت بحران منطقه، درباره امکانات و خدمات این مرکز گفت‌وگو کردیم.

    امداد رسانی کمتر از ۵ دقیقه !
  • ساکنان دوست‌داشتنی پلاک ۱۸

   آزاده مهرآیک- با عبور از شلوغی و هیاهوی خیابان کریمخان و بعد از ورود به خیابان خردمند، تصویر بزرگ ۳ برادر شهید نگاه هر رهگذری را به سمت یکی از پرخاطره‌ترین کوچه‌های محله خیره می‌کند. قاب عکس برادران شهیدفاتحی حالا به بخشی از هویت خیابان خردمند تبدیل شد و ساکنان قدیمی خوب می‌دانند که کمی آنطرف‌تر و در انتهای نخستین کوچه این خیابان، ساختمانی بنا شده که مملو از خاطره است. همسایگی ۵ خانواده شهید و دو جانباز سرافزار دفاع‌مقدس در ساختمانی در کوچه شهید حقانی، پلاک ۱۸ بیشتر شبیه یک داستان جذاب است. برای ورق زدن کتاب خاطرات پدر و مادرانی که ۷ شهید در دامان خود پروش داده‌اند زنگ ساختمان قدیمی و پرخاطره محله را می‌زنیم تا از راز زندگی ۳۰ ساله ۵ خانواده شهید در یک ساختمان باخبر شویم. اهالی ساختمان هم با آغوش باز ما را می‌پذیرند و داستان زندگی خانواده ۷ شهید پرافتخار دوران دفاع‌مقدس را در کنار یکدیگر برایمان روایت می‌کنند.

   ساکنان دوست‌داشتنی پلاک ۱۸
  • بچه‌ها زیرسایه مادران محله

   پرنیان سلطانی- چشمان غمگین و لباس‌های کهنه، دستان کوچک و پینه‌بسته، نگاه پرحسرت به بازی‌ها و شادی‌های کودکانه و غروری که هر روز زیر نگاه سنگین رهگذران فرو می‌ریزد تصاویر مشترکی است که همه ما از «کودکان کار» داریم. همه ما هر روز به نوعی با پدیده کودکان‌کار مواجه می‌شویم، اما کمتر کسی زندگی‌اش را وقف این کودکان معصوم می‌کند و همه تلاشش را به کار می‌بندد تا گره‌ای از مشکلات آنها باز کند. در روزهای سرد زمستان که موضوع توجه کودکان‌کار یکبار دیگر سر زبان‌ها افتاده، سراغ گروه «دکمه» (دستان کودکان مهربان هنرمند) رفتیم تا از فعالیت‌های‌ خیرخواهانه بانوان محله ایرانشهر برای کودکان‌کار با خبر شویم. اعضای گروه اهداف بزرگی در سر دارند، از تشکیل یک سازمان مردم‌نهاد برای کودکان‌کار تا فراهم کردن شرایط ادامه تحصیل و ایجاد اشتغال برای بچه‌هایی که بیش از ‌ترحم به توجه نیاز دارند.

   بچه‌ها زیرسایه مادران محله
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما
  همشهری آنلاین

  چند رسانه ای

  راهنمای محله