• همسایه بزرگ‌ترین مخزن آب

   ابوالفضل حیدردوست- آنچه توانسته محله کن را در طول صدها سال با کمترین تغییر فرهنگی و قومی مواجه کند، مدیریت منابع آبی است. اتحاد اهالی این محله در مدیریت منابع آب آشامیدنی و کشاورزی موجب شده است قومیت، فرهنگ و دینداری مردم نیز در سایه آن دست نخورده باقی بماند.

   همسایه بزرگ‌ترین مخزن آب
  • نهال‌های دوستی در محله

   نگین پذیرا- پیچک‌های همیشه سبز دور تا دور حیاط خانه‌شان را پوشانده است. هر طرف را که نگاه می‌کنید پر است از‌دار و درخت. این خانه با وجود اهالی خونگرم و مهمان‌نوازش خانه‌ای سبز است. کاشت درخت و رسیدگی به گل و گیاه کوچک و بزرگ نمی‌شناسد. فرقی نمی‌کند چند ساله‌ای، نگاهت که به سبزی برگ درختان بیفتد روحت تازه می‌شود. کافی است شکوفه‌ میوه‌ای را روی نهالی که به دست خود کاشته‌اید ببینید، دیدنش روزتان را می‌سازد. اهالی محله سازمان برنامه در بوستان محله‌شان دور هم جمع شده‌اند تا با دست خود نهال بکارند. با وجود آنکه سن و سالی از آنها گذشته است اما هنوز گل و گیاه و کاشت هر نهال عمر دوباره‌ای به آنها می‌دهد و مانند بچه‌ها ذوق می‌کنند و شاد می‌شوند. گیاه برایشان در اولویت است و لبخند به لبشان می‌آورد. «بهروز تشکر» مجری برنامه‌های تلویزیون هم‌محله‌ای هنرمند سازمان برنامه است که همراه ما و اهالی محله از باغچه خانه‌اش تا بوستان و خیابان را نهال کاشته است.

    نهال‌های دوستی در محله
  • «قدرت» همیشه با ماست

   میناجوانفرد- نماز صبحش را که می‌خواند لب پنجره می‌رود و پرده را کنار می‌زند. حتی دیدن تصویر قدرت هم دلش را آرام می‌کند. می‌گوید: «از قدرت همین برایم مانده است. نه پیکرش را دیدم و نه یادگار دیگری از او دارم. همین که نام او بر محله باشد برای من کافی است.» ۳۰سال چشم‌انتظاری به حرف هم آسان نیست چه برسد به عمل. ۳۰سال است که چشمش به در مانده است. هنوز زنگ خانه و تلفن تنها امید اوست برای شنیدن خبر یا نشانی از عزیز کرده‌اش، از پسری که ۳۰ سال پیش بار سفر بست و با نیامدنش چشمان مادر را داغدار و تن پدر را بیمار و ناتوان کرده است. کبری غفاری مادر جاویدالاثر قدرت‌الله اینانلو حالا چند سالی است که غم بیماری همسر را هم بر دوش می‌کشد. این هفته به بهانه نامگذاری خیابان شبنم در محله سازمان برنامه به نام شهید قدرت‌الله اینانلو، به دیدار این خانواده رفتیم تا هم حال پدر را بپرسیم و هم پای خاطراتی بنشینیم که از یک عمر چشم‌انتظاری می‌گوید. با اینکه حاج هدایت‌الله اینانلو این روزها در بستر بیماری است و نمی‌تواند به راحتی صحبت کند اما هنوز هم نام قدرت او را هشیار می‌کند و لبخند به چهره‌اش می‌آورد.

    «قدرت» همیشه با ماست
  • حق را ناحق نمی‌کرد

   یکی از روحانیون صاحب جایگاه و با دانش کن، حاج ملاباقرکنی است که به نوعی همدوره حاج ملاعلی کنی محسوب می‌شود. هرچند حاج ملاعلی حدود ۲۷سال از حاج ملاباقر بزرگ‌تر بوده است. حاج ملاباقر کنی متولد ۱۲۲۱ کن است و روایت‌های زیادی از او در دست نیست اما آنچه مسلم است این است که از نظر فقهی جایگاه بسیار بالایی داشته و در دوره‌ای که حاج ملاعلی کنی تولیت مدرسه مروی را برعهده داشته برای تدریس فقه و اصول دعوت می‌شود. آیت‌الله مهدوی کنی در خاطراتش به حضور حاج ملاعلی کنی در مدرسه مروی اشاره کرده است. او در بخشی از خاطراتش آورده: «یکی از روحانیونی که پدرم دیده بود مرحوم حاج ملاباقر بود که مرد ملایی بود و در زمان مرحوم آیت‌الله حاج ملاعلی کنی از مدرسان مدرسه‌ مروی بوده است.

   حق را ناحق نمی‌کرد
  • سنگ صبور همه بود

   آیت‌الله علی‌اکبر فائزی‌پور تهرانی یکی از روحانیون تأثیرگذاری است که بعد از دوران تحصیل در حوزه علمیه به‌عنوان روحانی عازم کن می‌شود. حضور او در این محله به قدری تأثیرگذار بوده که هنوز اهالی کن نام او را به نیکی و از افراد تأثیرگذار نام می‌بردند. یکی از ویژگی‌های این عالم گرانقدر حضور مؤثر در برطرف کردن مشکلات محله دوشادوش اهالی است.

    سنگ صبور همه بود
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   شمسي كه غروب نمي‌كند

   شمسي كه غروب نمي‌كند

   سميرا باباجانپور‌- آيت‌الله محمود شمس نجف‌آبادي، روحاني مبارز و انقلابي سال ۱۳۰۳ در نجف‌آباد اصفهان به دنيا آمد. پدرش قنات حفر مي‌كرد و مادرش اهل مذهب و قرآن بود.

  آرشیو
  • ثروتش وقف اهالی شد

   هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد پسر جوانی که برای فروش میوه‌وتره‌بارهای کن راهی شهر می‌شد و وقت اذان آستین بالا می‌زد و با آب حوض وسط مدرسه مروی وضو می‌گرفت، روزی رئیس مدرسه مروی بشود و این‌قدر در بین مردم و افراد سیاسی نفوذ پیدا کند که ناصرالدین شاه هم از او حساب ببرد. حاج‌ملاعلی کنی وقتی وارد مدرسه مروی می‌شد با حسرت به طلبه‌های جوان نگاه می‌کرد. آرزویش این بود که روزی طلبه این مدرسه شود و برای برآورده شدن آرزویش نذر می‌کند تا اینکه به آرزوی جوانی‌اش می‌رسد و لباس روحانیت به تن می‌کند.

   ثروتش وقف اهالی شد
  • روحانی محبوب و سیاستمدار

   علی حسین قربان- بی‌شک یکی از تأثیرگذارترین شخصیت‌های معاصری است که اثرات بی‌بدیلی از خود در ابعاد مختلف به یادگار گذاشته است. این تأثیرات به حدی است که بررسی تاریخ معاصر به‌ویژه تاریخ پس از پیروزی انقلاب اسلامی بدون واکاوی و پرداختن دقیق به نقش ایشان تقریباً محال است.

   روحانی محبوب و سیاستمدار
  • کن همیشه پناه عالمان بوده است

   عباس محبعلی- آیت‌الله محمدباقر باقری کنی یکی از علمای بزرگی است که به همه فضیلت‌های اخلاقی آراسته است. کافی است نگاهی به سبک زندگی و علاقه او به حضور در میان اهالی داشته باشیم تا متوجه شویم چرا از موقعیت‌های سیاسی، علمی و اجتماعی‌اش برای استفاده شخصی بهره‌نگرفت و با تواضعی مثال‌زدنی راه استادان اخلاق و عالمان گذشته را پیموده و بدون هیچ ظاهرفریبی سال‌ها زندگی در منزل شخصی خود در کن را به هر جایی ترجیح داده است.

   کن همیشه پناه عالمان بوده است
  • آب روی آتش باش

   سمیرا باباجانپور- استاد اخلاق آیت‌الله شیخ محمود شمس نجف‌آبادی تنها یک امام جماعت نبود. او روحانی بود که با اخلاق و ساده زیستی‌اش در دل اهالی محله‌های کن، باغ‌فیض و حصارک جایگاه ویژه‌ای داشت. این‌قدر که وقتی قرار می‌شود خاطراتش را مرور کنیم حافظه همه پر می‌شود از کردار و‌منش این عالم بزرگ. همه اهالی کن آیت‌الله شیخ محمود نجف‌آبادی را به نام آقا شمس می‌شناسند. مردی که نه تنها دین و مذهب را در زندگی اهالی جاری می‌کرد در دوران مبارزات انقلابی با پرورش و حمایت از شاگردانی همچون شهید دکتر عباس ناطق نوری و شهید حبیب‌الله روستایی نقش مهمی در جریان‌سازی فعالیت‌های انقلابی داشت.

   آب روی آتش باش
  • روی ما حساب کنید

   سمیرا نشلی- حال و هوای شهر عوض می‌شود وقتی آدم‌هایش یک دل و یک نفس می‌شوند وقتی کاسب محله کرکره‌هایش را به نیت روزی حلال بالا می‌کشد و نذر می‌کند وقت و تخصصش را دراختیار افرادی قرار دهد که نیاز دارند باید منتظر اتفاق‌های خوب بود. اتفاق‌هایی از جنس همیاری و همدلی. این روزها خیلی از کاسبان و صاحبان فن و شاغلان منطقه با طرح همیار وقت و تخصص همراه شده‌اند. طرحی که قصد دارد به نیکوکاری مردم رنگ و بوی دیگری دهد. کار خیر فقط کمک مالی و سبد ارزاق نیست. هزاران راه برای نیکی کردن پیش روی ماست.

   روی ما حساب کنید
  • چند نفر بودیم در بن بست یک راه پله

   نگین پذیرا- هفته‌ها از سوختن و آوار شدن ساختمان پلاسکو گذشته است. مسئولان جلسه می‌گذارند و همچنان پیگیر این موضوع هستند که این اتفاق برای ساختمان‌های تجاری بزرگ شهرمان تکرار نشود. آنها دنبال راهکارند اما راه‌حلی هنوز برای تکرار نشدن این فاجعه پیدا نشده است! ۱۶ آتش‌نشان جانشان را از دست دادند و خیلی ها اموالشان در آتش سوخت و بودند کسانی که ماندند تا از جان و مال مردم حفاظت کنند، آتش‌نشان‌هایی که به مردان بی‌ادعا معروفند و جانشان کف دستشان است و تنها چیزی که برایشان اهمیت ندارد این باارزش‌ترین دارایی، یعنی همان جان خودشان است. گزارشی که می‌خوانید روایت ۲هم‌محله‌ای آتش‌نشان ما از حادثه دردناک آن روز ساختمان پلاسکو است.

    چند نفر بودیم در بن بست یک راه پله
  • ما امانت‌دار بودیم

   مینا جوانفرد- «بتول امینی خراقانی» و «حاج حیدرخان بابایی» حالا دیگر در این سال‌ها معلوم نیست چندین و چندبار خاطرات جنگ تحمیلی و شهادت پسرشان «علی خان بابایی» را مرور کرده‌اند اما هنوز هم محکم و استوارند. ۳۳سال از شهادت علی می‌گذرد اما برای آنها حرکت عقربه‌های ساعت و گردش ایام بی‌معنی است، گویا در مورد ۳۳ ثانیه پیش صحبت می‌کنند و خاطره‌های کهنه برایشان ‌تر و تازه است. انگار الان سوم اسفند سال ۱۳۶۲ است که پسر ۲۳ساله‌شان شهید شده است.

   ما امانت‌دار بودیم
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله