• هنرم را وقف کار‌های خیر کرده‌ام

   معصومه مهدیانی- اگر از علاقه‌مندان به هنر باشید بدون شک نام او را به‌عنوان یکی از استادان برتر هنر معرق‌کاری شنیده‌اید. کسی که در طول بیش از ۴۰سال فعالیت خود به‌عنوان یک معرق کار، توانست سبک و سیاق ویژه‌ای برای آموزش این هنر به گروه‌های خاص از جمله نابینایان ابداع کند. سبک خاص او در آموزش معرق‌کاری به نابینایان نام و شهرت او را جهانی کرد و موجب شد تا با دعوت کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی به آموزش این هنر ملی در خارج از کشور بپردازد و آثارش در موزه‌هایی همچون موزه متروپولیتن نیویورک خوش بدرخشد. این روزها اگر سری به فرهنگسرای فردوس در منطقه بزنید می‌توانید پای درس‌های «صلاح‌الدین علامه‌زاده» استاد پیشکسوت معرق‌کار بنشینید و در کمتر از ۶جلسه با این هنر سنتی و ملی آشنا شوید.

    هنرم را وقف کار‌های خیر کرده‌ام
  • شادکردن مردم عبادت است

   نزاکت الهیاری- ماهی صفت نذر کرده تا با هنرش دل رنج‌دیده مردم محروم و دردمند را شاد کند. او با هنرش این توانایی را دارد که در یک لحظه اخمی را تبدیل به لبخند کند. او شادی را بهترین وسیله جنگ با مشکلات زندگی می‌داند. گرچه برادر حمید ماهی صفت استندآپ کمدین معروف ایرانی است اما حضورش در این رشته هنری حکایت غریبی دارد. چیزی شبیه معجزه که خودش آن را هدیه امام رضا(ع) می‌داند. با این هنرمند شوخ‌طبع درباره خنداندن مردم و شاد کردن دل محرومان گفت‌وگو کرده‌ایم. او که در محله شهرزیبا زندگی می‌کند معتقد است جاری کردن لبخند بر روی لبان هموطنانش چیزی کمتر از دستگیری از نیازمندان نیست.

   شادکردن مردم عبادت است
  • عادت‌های خوب آقا محمد

   سمیرا نشلی- محمد پوریا فرجی، هنوز ۶ ماهش تمام نشده بود که همراه مادر به کلاس‌های قرآن می‌رفت. مادر قرآن می‌خواند و او درآغوش مادر به خواب می‌رفت. همین همنشینی با کتاب آسمانی باعث شد تا قبل از اینکه تولد ۵سالگی‌اش را جشن بگیرد استعداد خودش را در قرائت قرآن نشان دهد. سرانجام پیگیری خانواده و تلاش مربی قرآن نتیجه داد و او الان به‌عنوان یک قاری در سن ۱۰سالگی پله‌های موفقیت را پشت سر می‌گذارد. قصه علاقه محمد پوریا به قرآن از همان روزی شروع شد که او بدون اجازه وارد کلاس آموزش قرآن بچه‌های بزرگ‌تر از خودش شد.

    عادت‌های خوب آقا محمد
  • سعید ما زنده است

   مینا جوانفرد- ۳۰ و اندی سال گذشته و این خودش یک عمر است. اما برای آنها فرقی نمی‌کند که چند سال گذشته باشد، بعضی از اعداد و ارقام در ذهن و دل افراد برای همیشه می‌ماند و حک ‌می‌شود. در این سال‌ها این‌قدر سختی کشیده‌اند که می‌گویند دیگر اسم خودشان هم یادشان نمی‌آید، اما صحبت از عزیز سفرکرده‌شان که باشد قصه فرق می‌کند.

   سعید ما زنده است
  • حمام قدیمی را دوباره گرم کنید

   ابوالفضا حیدر دوست- چند دهه است که با بهبود کیفیت زندگی و توسعه امکانات شهری حمام‌های سنتی و بزرگ جای خود را به حمام‌های کوچک در خانه‌ها داده‌اند. به همین دلیل حمام‌هایی که قرن‌ها با سنت و شیوه‌ای منحصربه‌فرد اداره می‌شدند از بین رفته‌اند. با این حال ساختمان بعضی از این حمام‌ها به دلیل پشتوانه قوی فرهنگی و تاریخی باقی‌مانده و حمام‌هایی که تا چند دهه پیش کارکرد بهداشتی داشتند، تبدیل به مکان‌های گردشگری شده‌اند. محله کن با داشتن حمامی تاریخی که به ثبت اداره میراث فرهنگی رسیده و بخشی از آن نیز بازسازی شده، سال‌هاست به حال خود رها شده تا کم‌کم فرسایش روزگار بر پایه‌ها و ستون‌های آن اثر بگذارد. با چنین مقدمه‌ای هفته گذشته بیش از ۱۰۰نفر از علاقه‌مندان به فرهنگ و تاریخ کن، از طریق شبکه‌های اجتماعی با هم قرار می‌گذارند مراسمی فرهنگی در این حمام برگزار کنند تا با مرور خاطرات، بعد از ۳۰سال درِ این حمام را به روی اهالی باز و زمینه را برای بازگشت اهالی بومی کن به محله خود فراهم کنند.

    حمام قدیمی را دوباره گرم کنید
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   شمسي كه غروب نمي‌كند

   شمسي كه غروب نمي‌كند

   سميرا باباجانپور‌- آيت‌الله محمود شمس نجف‌آبادي، روحاني مبارز و انقلابي سال ۱۳۰۳ در نجف‌آباد اصفهان به دنيا آمد. پدرش قنات حفر مي‌كرد و مادرش اهل مذهب و قرآن بود.

  آرشیو
  • حالا ۱۲۰۰ «امیر» دارم

   نزاکت اللهیاری- وقتی روز معلم می‌شود همه نگاه‌ها به زحمات و ایثارگری‌های معلمانی معطوف می‌شود که برای آموزش به بچه‌ها از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند. با این حال در چرخه آموزش کشور هستند افرادی که ایثارشان کمتر از معلمان نیست و با انجام کار خیر و نیک‌ خود بستری فراهم می‌کنند تا فرهنگ آموزش در کشور فراگیر شود. نقش خیّران مدرسه‌ساز در منطقه ۵ با ساخت تعداد زیادی مدرسه چنان بوده که نمی‌توان از کنار آن به راحتی عبور کرد. همین عامل دلیلی شده تا به مناسبت هفته معلم با رئیس و بنیانگذار جامعه خیّران مدرسه‌سازی کشور گپی بزنیم. دکتر محمدرضا‌حافظی برای خیر شدنش در زمینه مدرسه‌سازی انگیزه‌ مهمی دارد که در این گفت‌وگو به آن اشاره کرده است.

    حالا ۱۲۰۰ «امیر» دارم
  • عــشق، پــدر، پــسر

   عباس محبعلی- آنچه در قالب گزارش در ادامه خواهید خواند، سناریوی از پیش نوشته شده‌ای برای ساخت فیلم یا سریال نیست، داستان هم نیست. به باور من نام خاطره هم زیبنده آن نخواهد بود. این یک زندگی است؛ زندگی عجیب و غریب یک قهرمان نه؛ یک مرد! در سخت‌ترین شرایط که تاب آورده و با همه سختی‌ها ساخته و به قول سید حسن کاشی، فرزند شهید سید محمد کاشی زندگی را زندگی کرده است.

    عــشق، پــدر، پــسر
  • عطر خوش سبزی‌های صحرایی

   ابوالفضل حیدردوست- به جرئت می‌توان گفت محله کن تنها محله‌ای در تهران است که از نعمت فضای طبیعی و باغی مناسبی برخوردار است. در سال‌های نه چندان دور و در فصل بهار گروه‌های مختلفی از زنان به باغ‌ها و صحراها می‌رفتند تا بتوانند از سبزی‌های معطر، خوش طعم و پرخاصیت بچینند. چیدن این سبزی‌ها هم نیاز به تخصص و هم نیاز به شناخت کامل گیاهان صحرایی داشت. این کار به دلیل رشد بی‌رویه ساخت‌وساز و تغییر نسل‌ها تقریباً رو به فراموشی گذاشته بود. اما یک گروه از جوانان خوش‌ذوق و با اصالت کن با قرار گذاشتن در یک گروه تلگرامی به نام کن قدیم و رفتن به صحراها سنت سبزی چینی را زنده کرده‌اند. ما هم با آنها همراه شدیم و علاوه بر آشنایی با سبزی‌های صحرایی جالب، سیری هم در طبیعت سرسبز کن کردیم.

   عطر خوش سبزی‌های صحرایی
  • سفره‌ای به وسعت خانه‌های محله

   باباجانپور- بعضی‌ها با اخلاق و‌منش و کردار خود به محله‌شان هویت می‌بخشند. به‌ویژه محله‌های نوپای تهران که هنوز برای خود نماد و تاریخ هویت شهری چندانی ندارند. محله ارم که بیشتر تهرانی‌ها با شنیدن نامش به یاد پارک بزرگ ارم می‌افتند چند سالی است به همت زنان و مردانی که انسان دوستی را مشق زندگی‌شان قرار داده‌اند حال و هوای دیگری پیدا کرده است. هر شب بانیان خیّر از این محله برای بسیاری از نیازمندان محله‌های منطقه و دیگر محله‌های تهران غذای گرم توزیع می‌کنند.

    سفره‌ای به وسعت خانه‌های محله
  • دعای کودکان ما را به برزیل برد

   حدود ۳سال پیش کارلوس کی‌روش و اعضای تیم‌ملی ایران به دیدار بچه‌های تحت پوشش مؤسسه خیریه بهشت امام رضا(ع) در شهرزیبا رفتند. آن زمان جز خبر ویژه‌ای از این دیدار منتشر نشد، اما اکنون پس از گذشت ۳سال یوسف اصلانی، مدیر مجتمع خیریه بهشت امام رضا(ع) از آن دیدار خاطرات جالبی تعریف می‌کند.

    دعای کودکان ما را به برزیل برد
  • کفش‌هایم کو؟

   نیکا احمدی- پیرمرد خمیده و آرام به طرف صندلی گوشه سالن حرکت می‌کند. دخترش او را به طرف صندلی هدایت می‌کند. پیرمرد لحظه‌ای دست دخترش را رها نمی‌کند. بین ایستادن و نشستن روی صندلی لحظه‌ای فاصله است و پیرمرد فراموش کرده برای چه‌کاری به طرف گوشه سالن می‌رفته است. سرش را بالا می‌آورد. چشمانش دو دو می‌زند. دنبال کلمه‌ای می‌گردد که همین الان تا نوک زبانش حرکت کرده بود و همین لحظه، درست وقتی می‌خواست لب باز کند، فراموشش کرد. دهانش باز و بسته می‌شود بی‌آنکه حرفی زده باشد. دخترش می‌گوید: «بنشین.» و مرد را روی صندلی می‌نشاند. این تصویر آشنایی است که مددکاران و مشاوران «انجمن آلزایمر ایران» هر روز بارها آن را می‌بینند و تجربه می‌کنند. انجمنی که اسم و رسمش را در شهرک اکباتان به خوبی می‌شناسیم و نه تنها از گوشه و کنار شهر، بلکه از شهرستان‌های دور و نزدیک به این تنها مرکز حمایت از بیماران مبتلا به آلزایمر مراجعه می‌کنند.

    کفش‌هایم کو؟
  • تا المپیک راهی نیست

   مینا جوانفرد- وقتی ورزش را شروع کرد ۵سال بیشتر نداشت. مانند بیشتر بچه‌ها به دلیل علاقه‌اش به آب ‌بازی، ورزش شنا را انتخاب کرد و با مادر راهی استخر شد. از همان ابتدا هدفش قهرمانی بود و از همان بچگی از تمام بازی‌ها و کودکانه‌هایش می‌گذشت تا روزی ۳ بار به استخر برود. تازه به سن ده سالگی رسیده بود و قهرمانی‌هایش در رشته شنا از تعداد سال‌های عمرش هم بالاتر رفته‌ بود، که با رشته سینکورنایز(شنای هماهنگ) آشنا شد. در نوجوانی وارد تیم‌ملی شنای هماهنگ شد و پله پله راه موفقیت را طی کرد. در کارنامه فعالیتش که بگردید علاوه بر مقام‌های مختلف جهانی و ملی، به برگزاری مسابقات عام‌المنفعه و فعالیت‌های خیرخواهانه بسیاری می‌رسید که نشان می‌دهد نیکوکاری سن و سال نمی‌شناسد. «سمن سلطانی» هم‌محله‌‌ای ۲۱ ساله ما، مانند تمام دخترانی که این روزها قایقران شده‌اند اول با رشته شنا آشنا شده است. اما از آنجا که تیم شنای دختران ایران در مجامع بین‌المللی حضور پیدا نمی‌کند برای ملی‌پوش شدن و مطرح شدن در سطح جهانی، سراغ قایقرانی می‌رود و حالا تمام تلاشش را به کارگرفته تا در المپیک ۲۰۲۰ برایمان افتخار بیافریند.

    تا المپیک راهی نیست
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله