• باغچه‌ای بـرای همسایه‌ها

   حمیدرضا بوجاریان - بیشتر اهالی او را می‌شناسند و می‌دانند اهل صفا و علاقه‌مند گل و گیاه است. اگر او نبود امروز از بوستان کوچکی که هم پاتوقی برای استراحت اهالی است و هم میوه‌های خوشمزه‌اش در فصل باردهی کام همسایه‌ها و رهگذران را شیرین می‌کند خبری نبود. بیشتر از ۴دهه از روزی که «فریدون مصلحی» درخت‌های چنار و سوزنی را در زمین روبه‌روی خانه‌اش کاشته می‌گذرد. درخت‌های نوجوانی که حالا با گذشت سال‌ها تنومند شده و اهالی می‌توانند زیر سایه آن برای ساعتی استراحت و خستگی را از تن بیرون کنند. خنکایی که درخت‌ها ایجاد می‌کنند فضای مطبوعی را در خیابان اکبری ایجاد کرده است. خنکایی که محصول دلسوزی یک هم‌محله‌ای مسئولیت‌پذیر است.

    باغچه‌ای بـرای همسایه‌ها
  • من سقای لشکر ۲۷ بودم

   سمیرا باباجانپور- یکی از موضوعات مورد غفلت در دفاع مقدس، موضوع آبرسانی در تدارکات لشکرها و تیپ‌هاست که تقریباً هیچ خاطره ثبت شده و مدونی در این زمینه وجود ندارد. در حالی که آبرسانی یکی از مسائل سخت، پیچیده و البته حساس در دوران دفاع‌مقدس بوده است. آلودگی آب، نرسیدن به موقع آب و بی‌توجهی در حمل آن می‌توانست در دوران دفاع‌مقدس تبدیل به بحران بزرگی شود. حاج مهدی محبعلی، یکی از رزمندگان لشکر ۲۷ محمد رسول الله(ص) است که از ابتدا تا انتهای جنگ به‌عنوان مسئول آبرسانی تدارکات لشکر حضور فعال و تأثیرگذاری داشته است. با اینکه سال‌هاست از پایان جنگ گذشته اما همچنان روحیه فرماندهی و انقلابی خود را حفظ کرده و یکی از تأثیرگذارترین افراد در زمینه فرهنگی و مذهبی در محله کن است. به مناسبت آغاز هفته دفاع‌مقدس سراغ او رفتیم و خاطرات آبرسانی در دوران دفاع‌مقدس را با او مرور کردیم. خاطراتی که برای نخستین بار است در موضوع آبرسانی در دوران دفاع‌مقدس و به این شکل ثبت می‌شود.

    من سقای لشکر ۲۷ بودم
  • من کی‌روش نیستم!

   حمیدرضا بوجاریان- بدون شک می‌توان ادعا کرد او شبیه‌ترین ایرانی به «کارلوش کی‌روش» سرمربی تیم‌ملی فوتبال کشورمان است. شباهت ظاهری‌اش با مربی تیم‌ملی باعث شده بسیاری او را نه به نام واقعی‌اش بلکه به اشتباه کی‌روش صدا بزنند. «هادی خالقی» مدت‌هاست جور شباهت ظاهریش با کارلوس فوتبال ایران را می‌کشد و به نوعی او هدف عکس‌ها و فیلم‌های سلفی‌بازان در کوچه و خیابان شده است. به گفته خودش در سال‌های اخیر روزی را به یاد نمی‌آورد که بدون انداختن عکس با شهروندان به خانه رفته باشد. اما شباهتش به مرد اول فوتبال ایران در کنار جذابیت‌هایش، دردسرهایی هم برای او و خانواده‌اش داشته است. هادی خالقی که در محله فردوس زندگی می‌کند، مدیر یکی از شعب بانک هم است. او درباره شباهتش با کارلوس کی‌روش، خاطرات و آرزوهایش می‌گوید.

    من کی‌روش نیستم!
  • کاردستی‌های آسمانی

   سمیرا باباجانپور‌- این خرید و فروش یک خرید و فروش متفاوت است. فروشنده‌ها بچه‌های کوچک و خریدارها اهالی محله بیمه‌اند. سود این کسب و کار در جیب کسی جا نمی‌گیرد. کاسبان با آن دستان کوچک همه درآمد خود را در صندوقچه کاغذی انداخته‌اند تا آنها هم در جشن شادی بچه‌های نیازمند سهیم شوند. کمی مانده به مهر، بچه‌های خانه کودک سرای محله بیمه در یک برنامه ابتکاری و جالب برای کمک رساندن به کودکان نیازمند آستین‌هایشان را بالا زده‌اند و کاردستی درست کرده‌اند. آنها این کاردستی‌ها را در یک صبح زیبای تابستانی فروختند و درآمدش را به دوستانشان هدیه کردند.

   کاردستی‌های آسمانی
  • هویت‌های از دست رفته

   ابوالفضل حیدردوست- یکی از مسائلی که این روزها محله کن با آن دست و پنجه نرم می‌کند تعارضی است که شهر با بافت قدیمی پیدا کرده است. بزرگراه‌های شهید همت، شهید حکیم و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی محله را احاطه ...

   هویت‌های از دست رفته
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   شمسي كه غروب نمي‌كند

   شمسي كه غروب نمي‌كند

   سميرا باباجانپور‌- آيت‌الله محمود شمس نجف‌آبادي، روحاني مبارز و انقلابي سال ۱۳۰۳ در نجف‌آباد اصفهان به دنيا آمد. پدرش قنات حفر مي‌كرد و مادرش اهل مذهب و قرآن بود.

  آرشیو
  • ‌‌نقش ابن ملجم خواب را از من گرفت

   سمیرا باباجانپور- وقتی برای نقش ابن ملجم انتخاب می‌شود مادر تلفن را برمی‌دارد و می‌گوید: «کریم برو بگو می‌خواهم نقش سرباز امام علی(ع) را بازی کنم. به خدا اگر می‌دانستم که می‌خواهی به اینجا برسی که نقش این ملعون را بازی کنی محال بود جلو پدرت بایستم و از بازیگر شدنت دفاع کنم.» کریم اکبری مبارکه با پشتوانه بازیگری چند ساله و موفقیت در کارگردانی و نویسندگی بیشتر در نقش ابن ملجم در خاطر مردم مانده است. بازی در این نقش آن هم نقشی که تصویر شقی‌ترین انسان روی زمین را به تصویر می‌کشد نه تنها جسارت می‌خواهد بلکه از توانایی و اراده مردی خبر می‌دهد که خوب می‌داند برای به تصویر کشیدن مظلومیت مولایش باید بتواند به خوبی از عهده نقشش بر بیاید تا همه باور کنند قاتل امام علی(ع) تا چه اندازه خوار و کوچک بوده است.

    ‌‌نقش ابن ملجم خواب را از من گرفت
  • گاز شهری به حریم می‌رسد

   عباس محبعلی- یکی از مشکلاتی که در چند دهه گذشته گریبانگیر روستاها بوده، مهاجرت اهالی روستا به شهر بزرگ تهران است؛ آن هم با سودای یافتن زندگی بهتر و شغل مناسب‌تر اما آنها که روزگاری به امید یافتن زندگی بهتری به شهرها مهاجرت کردند، متوجه شدند زندگی در شهری بزرگ مانند تهران با پیچیدگی‌های خاص خود این‌قدر ارزش ندارد که ریشه و اصالت خود را فراموش و لابه‌لای چرخ دنده‌های توسعه تهران‌گیر کنند. در چند دهه گذشته اهالی روستاها متوجه شدند که باید خودشان دست به کار شوند و با مطالبه‌گری و البته همکاری با ارگان‌های مربوط خودشان مشکلات خودشان را برطرف کنند. شاهد این ماجرا افتتاح طرح‌های مهم عمرانی و فرهنگی بود که هفته گذشته در روستاهای حریم منطقه اتفاق افتاد و امید را در دل اهالی این روستاها زنده کرد. کلنگ‌زنی طرح گازرسانی روستای وردیج، افتتاح مجموعه ورزشی روستای رندان، آغاز بهسازی و نوسازی جاده‌های دسترسی در روستای رندان، مدرسه‌سازی، افتتاح ساختمان اداری، تکمیل طرح فاضلاب روستایی و بهسازی معابر روستای امامزاده داود(ع) بخشی از کارهایی است که نوید زندگی بهتری را برای اهالی ساکن در این روستاها می‌دهد.

    گاز شهری به حریم می‌رسد
  • صدای ما را از منطقه ۵ می‌شنوید

   سمیرا باباجانپور- کانون فرهنگی صبح امید در پایگاه سپاه منطقه غرب این روزها شاهد اتفاق‌های خوب است. اتفاق‌هایی که به مدد حضور یک تیم فرهنگی و هنری جوان میسر شده و باعث شده تا علاقه‌مندان به هنر و فرهنگ و فعالیت‌های اجتماعی برای خود یک محفل حرفه‌ای و مورد اعتماد پیدا کنند. در میان همه اتفاق‌های خوب این کانون فرهنگی، راه‌اندازی نخستین رادیو تلگرامی منطقه۵ بهانه‌ای شد تا سراغ «فرید آندستا» کارگردان جوان کشورمان برویم و با او که از فعالان این گروه است گفت‌وگو کنیم.

   صدای ما را از منطقه ۵ می‌شنوید
  • سبز کردن زندگی

   نگین پذیرا - دستش سبز است، هرچه می‌کارد سبز می‌شود و گل می‌دهد. و همین حس به او بال و پر می‌دهد. پر از ذوق و شوق می‌شود و استرس و نگرانی‌ها از خاطرش می‌رود. موقع کاشت و مرتب کردن گل‌ها در گلدان و بازی با خاک انرژی‌های منفی‌اش دور می‌شود و مجموع همین حس‌هاست که حالش را خوب می‌کند. این جمله‌ها حرف بیشتر هم‌محله‌ای‌های پیر و جوان ماست که این روزها حداقل ۳روز از هفته‌ را در سرای محله مشغول کاشت و نگهداری از گیاهان هستند. یک روز به باغچه کوچکشان سری زدیم و مهمان دمنوش‌های گیاهی‌شان شدیم.

    سبز کردن زندگی
  • امید به زندگی کسب و کار ماست

   نگین پذیرا- صدای اره‌برقی کوچکی در گوشم زنگ می‌زند و با قطع و وصل شدن صدای اره صدای هیاهوی بچه‌ها جای صدای اره‌برقی می‌نشیند. اتاق پُر است از چوب و خاک‌اره، بوی چوب و ترکیب گِل و باد کولر پرتت می‌کند به جنگل‌های شمال و بوی خاک و درخت! اما اینجا نه کارگاه چوب در جنگل‌های شمال است نه کارگاه سفال. اینجا اتاق کوچکی در مجتمع امام علی(ع) است که قلب‌های بزرگی را در خود جای داده است. بچه‌هایی که اگرچه اسم معلولیت را با خود یدک می‌کشند اما معلولیت نه تنها برایشان محدودیت نیاورده بلکه حالشان خوب است و از پا ننشسته‌اند. کنار آنها انسان‌های شریفی تمام قد ایستاده‌اند و از جان و دل هنرهای دست‌شان را به بچه‌ها آموزش می‌دهند. تا آنها کنار درس و مشق و گرفتاری‌های کاردرمانی و گفتاردرمانی، کارآفرین و کارآمدتر از قبل باشند.

   امید به زندگی کسب و کار ماست
  • میراث ۳پسر برای پدر

   ابوالفضل حیدردوست- از میان هزار خانواده‌ای که برای حفظ انقلاب فرزندشان را راهی جبهه‌ها کرده‌اند، عده‌ای۳فرزندشان با هم در این راه به شهادت رسیده‌اند. یکی از این موارد، خانواده شهید قربانی است که از میان ۶ برادر، ۳ برادر به شهادت رسیده‌اند و ۳برادر دیگر هم حضور در جبهه‌ها را تجربه کرده‌اند. حالا وقتی روبه‌روی حسن قربانی، فرزند سوم خانواده قربانی می‌نشینیم تا از حال و هوای برادران شهیدش بگوید، او ما را به روزگاری می‌برد که امام خمینی(ره) فرمانده قلب‌ها بود. حسین قربانی، محسن قربانی و مرادعلی قربانی ۳شهید دفاع‌مقدس هستند که هرکدام به فاصله حدود یک سال عازم جبهه شدند و به شهادت رسیدند. جالب اینکه شهادت این ۳شهید بر خلاف تصور از کوچک به بزرگ اتفاق افتاده و مرادعلی که از همه برادرها بزرگ‌تر بوده است، آخرین نفر به شهادت رسیده است.

   میراث ۳پسر برای پدر
  • نان داغ تنور محبت

   نیکا احمدی- «هیچ‌کس از این نانوایی دست خالی بیرون نمی‌رود.» این جمله یکی از نانواهای هم‌محله‌ای است. خیرات نان و نان‌های صلواتی، سنتی است که از دوران گذشته‌ بین اهالی محله رواج داشته و امروز این سنت به طرح وسیعی تبدیل شده به اسم طرح خیرات نان. «سفره‌هایی خالی از نان هستند، همت کنیم هیچ سفره‌ای بی‌نان نماند.» این شعار خیریه «وفاق سبز علوی» در طرح خیرات نان است که در مناطق ۲۲گانه تهران آن را به اجرا درآورده. در این طرح بن خرید نان رایگان در میان افراد بی‌بضاعت و کم‌درآمد توزیع می‌شود و نیازمندان با دادن بن، نان رایگان می‌گیرند. ‌

    نان داغ تنور محبت
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  تهران سما
  همشهری آنلاین
  سامسونگ
  راهنما
  بانک ملت
  جاباما
  الو پیک
  بچه های آسمان

  چند رسانه ای

  راهنمای محله