• هدیه پدر برای تولد زهرا

   سمیرا باباجانپور - زهرا جان، تولدت مبارک. ان‌شاءالله صد ساله شوی. میدانم صد ساله‌ام که شوی طعم خوش تولدت هفت سالگی‌ات را فراموش نمی‌کنی. همان تولدی که در کنار پدر شمعهایت را فوت کردی و غرق در بوسه‌های پدر، کادوی تولدت را باز کردی. امروز دوباره تولد ۸سالگی‌ات بهانه‌ای شد تا مهمان خانه‌ات شویم. مهمان مامان لیلا. دلمان خواست بهانه‌ای برای خنده‌هایت مهیا کنیم. کیک و کادو و شمع همه بهانه‌ای بود تا از دلتنگی تو در روز تولدت بکاهیم. آخر امسال در جشن تولدت جای بابا سعید حسابی خالی است. هر چند فرشته‌ها کادوی بابا سعید را برایت آورده‌اند. شهید مدافع حرم سعید انصاری این‌قدر پابند تولدت بچه‌هایش بود که محال بود کادو، شمع و هدیه تولد یادش برود. لیلا خوشمرام بیگلری، همسر شهید می‌گوید: «همیشه می‌گفت لیلا جان مبادا تولد بچه‌ها را فراموش کنی. همیشه جشن کوچکی برای تولد بچه‌ها می‌گرفتیم. ۲ بار به دلیل مأموریت نتواست در تولد بچه‌ها حضور داشته باشد ولی قبل از رفتن پول می‌گذاشت و سفارش می‌کرد تا هدیه تولد بچه‌ها را حتماً بخرم. خودش هم روز تولد بچه‌ها تماس می‌گرفت و تبریک می‌گفت.»

    هدیه پدر برای تولد زهرا
  • شادی‌های ۲ پیوند

   مینا جوانفرد- همه چیز با همت خانه خدمات اجتماعی سرای محله بهاران شروع شد. حدود ۲سال پیش بود که مسئولان این خانه و اهالی محله با هم عهد بستند که در منطقه‌ هیچ زوج جوانی به دلیل مشکلات اقتصادی در حسرت ازدواج نباشد. به همین دلیل دورهم جمع شدند و طرحی برای راهی کردن جوانان به خانه بخت راه انداخته‌اند. این طرح مورد استقبال همه اهالی قرار گرفته و روز به‌روز به تعداد افرادی که آمادگی خودشان را برای کمک به این طرح اعلام می‌کنند بیشتر می‌شود. این بانوان فکر همه چیز را کرده‌اند. از فراهم کردن جهیزیه عروس بگیر تا برگزاری مراسمی ساده برای ازدواج. حالا زوج‌هایی که نگران مخارج سنگین شروع زندگی‌شان هستند می‌توانند روی کمک بانوان فعال منطقه حساب کنند و زندگی مشترکشان را بدون زرق و برق و با وسایلی ساده شروع کنند. این هفته در سرای محله بهاران مراسمی ساده برای زوج‌های جوان برگزار شد. زوج‌هایی که به گفته خودشان توانایی پرداخت هزینه‌های سرسام‌آور مراسم ازدواج را نداشتند. به همین بهانه ما هم در آنجا حضور یافتیم تا هم در شادیشان شریک باشیم و هم گزارشی از این مراسم شیرین و صمیمی داشته باشیم.

    شادی‌های ۲ پیوند
  • «کن» دارالعباد است

   عباس محبعلی‌- کن یکی از محله‌های قدیمی و البته از نظر فرهنگی و مذهبی خاص است. مدت‌هاست که در آمارهای موجود تعداد مساجد این محله ۱۱مسجد ذکر شده در حالی که کنکاش‌های ما در بافت شهری کن این تعداد را به ۲۰مسجد می‌رساند. در گزارش زیر نگاهی به وضع مساجد منطقه و مقایسه آن با مساجد محله کن می‌اندازیم و در گفت‌وگو با اهالی نقل‌ قول‌های موجود درباره این مساجد را می‌خوانیم.

   «کن» دارالعباد است
  • یک کار محیط زیستی برای زنان بی‌سرپرست

   نیکا احمدی- آشپزخانه‌اش پر از کیسه‌های پلاستیکی است؛ از پشت یخچال گرفته تا داخل اجاق گاز. بعد از هر بار خرید هر سوراخی که پیدا می‌کند پلاستیک‌ها را آنجا می‌چپاند برای روز مبادا! برای روزی که شاید به کارش بیاید. جز کیسه‌های بزرگی که به درد کیسه زباله می‌خورد باقی بعد از چند بار خرید روانه سطل زباله می‌شود و این صحنه‌ای آشنا در هر خانه‌ای است. کیسه‌های پلاستیک ما را احاطه کرده‌اند. هم‌محله‌ای‌های ما در شهرک اکباتان طرح «ما نیز مردمی هستیم» را راه انداخته‌اند تا شاید بتوانند فرهنگ زندگی پلاستیکی را تغییر دهند و چاره‌ای برای این مشکل پیدا کند.

    یک کار محیط زیستی برای  زنان بی‌سرپرست
  • ۳ محله بلاتکلیف

   نگین پذیرا - «نزدیک به ۴۰ سال است در این خانه نشسته‌ام. ۳ نسل‌مان در این محله زندگی می‌کرد و ۲۵۰سال است آبا و اجدادم ساکن این محله‌اند. حالا برای بازسازی و نوسازی خانه پدری باید سند و مدرک بیاورم. خانه‌مان کنار باغ توتی باصفا بود که در روزگار نه چندان دور درختان پر ثمر و پر محصولی داشت. حالا دیگر از باغ و محصول آن خبری نیست.» اینها جمله‌های آشنای اهالی کن، حصارک و مرادآباد است. محله‌های قدیمی که اهالی آن هنوز بستگان و آشنایان دور یکدیگر‌ند و فامیلی همه آنها حصارکی و مرادآبادی است و نقل و انتقال زمین سال‌هاست مانند روزگار دور گذشته با کاغذهای دستنوشته و امضای پیشنماز انجام می‌شود اما حالا چند سالی است برای بازسازی خانه‌هایشان احتیاج به سندی دارند که البته وجود ندارد. گزارش مشکل محله این هفته درباره ۳محله قدیمی حصارک، کن و مرادآباد است.

    ۳ محله بلاتکلیف
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   شمسي كه غروب نمي‌كند

   شمسي كه غروب نمي‌كند

   سميرا باباجانپور‌- آيت‌الله محمود شمس نجف‌آبادي، روحاني مبارز و انقلابي سال ۱۳۰۳ در نجف‌آباد اصفهان به دنيا آمد. پدرش قنات حفر مي‌كرد و مادرش اهل مذهب و قرآن بود.

  آرشیو
  • پالتوی آقا تختی تن یک کارتن‌خواب

   سپهر محزون‌ - در سالگرد فوت جهان پهلوان تختی فرهنگسرای معرفت میزبان تنی چند از بزرگان کشتی ایران و دوستان و نزدیکان تختی بود. به رغم افتخارات بی‌شمار ورزشی غلامرضا تختی آنچه باعث محبوبیت او شده، نه مدال‌های قهرمانی بلکه رفتار و منشی بوده که با مردم کوچه و خیابان داشته است. وقتی مهمانان این برنامه روایت‌های کمتر شنیده شده‌ای از زندگی این بزرگ پهلوان تعریف می‌کردند، معلوم می‌شد که چرا تختی در قلب مردم به یادگار مانده است. خرده روایت‌های دوستان غلامرضا تختی را بخوانید.

    پالتوی آقا تختی تن یک کارتن‌خواب
  • دو امامزاده به این محله رونق داده‌اند

   پریسا امیرقاسم خانی - وقتی به ساختمان‌ها، برج‌های مسکونی، تجاری، اداری، مغازه‌ها و صف طویل خودروها در ‌بزرگراه‌های طولانی محله‌ای که به پونک شهرت دارد، چشم می‌دوزید و مراکز خرید غول‌پیکر را مشاهده می‌کنید؛ شاید در یک روز سرد زمستانی که متعلق به دنیای امروز است و در آن اخبار گوناگون از آلودگی هوا و ترافیک و... شنیده می‌شود؛ کمتر به ذهنتان خطور ‌کند که روزگاری این محدوده وسیع، وجود خارجی نداشته و پونک به مرور زمان گسترده‌ شده و شکل گرفته است. این گزارش به داستان شکل‌گیری محله پونک و نحوه گسترش پونک قدیم و جدید می‌پردازد.

   دو امامزاده به این محله رونق داده‌اند
  • کوچه‌ باغ‌هایی که دیگر نیست

   نگین پذیرا - قصه‌های شنیدنی از دل محله‌مان به گوش می‌رسد، قصه‌های قدیمی که تاریخ‌شان ما را تا دوره قاجار می‌کشاند. پا در گود زورخانه کن می‌گذاریم و محله‌گردی‌مان آغاز می‌شود. بعد از آن سال نو میلادی را کنار اهالی آشوری جشن می‌گیریم و همه اینها به یمن حضور یکی از اعضای شورای‌شهر تهران است که هنوز محله‌هایش را از یاد نبرده و به نشان احترام هم که شده هر از چندی برای سلام و احوالپرسی سری به اهالی قدیمی هر محله می‌زند. محله‌گردی از زورخانه‌ کن آغاز می‌شود و تا دل منطقه ادامه پیدا می‌کند. این‌بار کوچه‌پسکوچه‌های محله‌مان را با احمد مسجدجامعی قدم زدیم تا از دریچه نگاه او منطقه را ارزیابی کنیم. از کوچه‌باغ‌هایی که میان برج‌های سربه فلک کشیده گم شده‌اند تا گرمخانه‌ای که در شب‌های سرد زمستان پناهگاهی می‌شود برای کارتن‌خواب‌های منطقه!

    کوچه‌ باغ‌هایی که دیگر نیست
  • ارمغان همدلی

   مینا جوانفرد‌- همه چیز از فضای مجازی شروع شد. همان فضایی که برای خیلی‌ها کابوس شده است اما هم‌محله‌ای‌های ما در همین فضای مجازی دورهم جمع شدند تا امکانی برای کمک به نیازمندان ایجاد کنند. کارشان را با تهیه جهیزیه برای دختران دم بخت شروع کردند و حالا هفته‌ای یک‌بار دورهم جمع می‌شوند تا برای کارتن‌خواب‌ها و همراهان بیماری که پشت در بیمارستان مانده‌اند غذای گرم آماده کنند. این گروه تلگرامی شاید در ابتدا با۱۰تا۱۵ نفر کارش را شروع کرده باشد اما حالا بیش از ۱۰۰نفر عضو دارد. هرکسی به اندازه توان و امکاناتش کمک می‌کند، یکی اتومبیل شخصی‌اش را برای انتقال غذاها و کمک‌های مردمی وقف کرده است، دیگری مسافت زیادی را از شهر دیگری می‌آید تا در آشپزی کمک کند، آن یکی وسایل آشپزخانه‌اش را در اختیار این کار قرار می‌‌دهد. خلاصه هر فردی هر‌کاری از دستش برمی‌آید انجام می‌دهد تا در این کار خیر سهیم باشد. ما هم در یکی از روزهایی که مشغول پخت و آماده‌سازی غذا هستند سری به آنها زده‌ایم تا هم خدا قوتی به آنها بگوییم و هم با فعالیتشان بیشتر آشنا شویم.

   ارمغان همدلی
  • احیای کن کار مشترک نمایندگان دو پارلمان

   ابوالفضل حیدردوست‌ - هفته گذشته با پیگیری شورایاران محله کن، «مجمع مطالبات مردم کن» و مساعدت و همراهی چند تن از نمایندگان مجلس و شورای‌شهر جلسه‌ای در فرمانداری استان تهران برای بررسی مشکلات این محله و دستیابی به راه‌حلی برای عبور از آن برگزار شد. در این نشست به مسائلی مثل فریز کردن باغ‌ها، طرح تفصیلی، حضور اتباع بیگانه در محله و... پرداخته شد.

   احیای کن کار مشترک نمایندگان دو پارلمان
  • حرفه‌آموزی بهبودیافتگان

   نگین پذیرا - سرکارش با اعداد و ارقام است. از حساب و کتاب کارخانه پدری تا امور مالی بهزیستی همه به عهده اوست. کارشناس ارشد ریاضی است و بعد از گذشت ۴سال پاکی حتی همسرش هم باور نمی‌کند او ۷ سال مصرف‌کننده شیشه بوده است! اینجا مرکز بهاران است. ساکنان آن روزگاری طعمِ تلخِ زندگی را چشیده‌اند و حالا تصمیم دارند به زندگی عادی برگردند. آنها به‌صورت داوطلبانه، بعد از قطع مصرف مواد، درست در نخستین روزهای پاکی برای برگشت به زندگی به این مرکز می‌آیند تا بعد از گذشت ۹ماه همچون کودکی تازه متولد شده به آغوش خانواده و جامعه برگردند. سرنوشت هر کدام‌شان کتابی است نانوشته. پای درد دلشان نشستیم تا برایمان از روزهای اعتیاد و عبور از آن و بهبودشان بگویند.

   حرفه‌آموزی بهبودیافتگان
  • عالم با کرامات

   ابوالفضل حیدر دوست - يك كنجكاوي ساده دستمايه‌اي شد تا متوجه حضور حاج ملا‌باقر كني عارف بزرگ و البته روحاني جليل‌القدري در محله كن شويم كه اهالي قدیمی از او خاطره‌ دارند. زماني كه براي زيارت امامزاده كابل حسين(ع) به محله در قاضي كن رفته بوديم اتاق كوچكي در گوشه قبرستان توجه‌مان را جلب كرد. داخل كه رفتيم چيزي بيشتر از چند سنگ قبر ندیدیم. ظاهر اتاق و البته قبرهايي كه مدفن گذشتگان بودند، آنجا را تبديل به مقبره‌اي خانوادگي كرده بود. اما در اين مقبره به ظاهر خانوادگي، سنگ قبر بزرگي قرار داشت كه شرح روي آن، ما را به اعماق تاريخ برد؛ به زماني كه شهر تا اين حد به روستاهاي اطراف خود دست‌درازي نكرده بود و كن را به علمای بزرگش می‌شناختند.

   عالم با کرامات
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما
  همشهری آنلاین

  چند رسانه ای

  راهنمای محله