• خانواده سـبز

   فاطمه شعبانی- کسانی که گذرشان به خیابان فرجام نرسیده به بزرگراه شهید باقری می‌افتد، در راسته فروش لوازم بهداشتی ساختمان، چشمشان به باغچه‌ای می‌خورد که صاحبانش خیلی اهل ذوق هستند. این باغچه با هنر دست افراد یک خانواده به نمایشگاه نقاشی تبدیل شده است. افرادی که اهل ذوقند و به محله زندگی و کسب و کارشان تعلق خاطر دارند. «‌‌فرهاد محسنی» ۴۵ ساله صاحب فروشگاه لوازم بهداشتی ساختمان است که همراه همسرش «نرگس امیری»۴۰ ساله و فرزندشان«فربد» ۱۷ ساله مغازه را می‌چرخانند. خانواده محسنی خودشان را «‌خانواده سبز» می‌دانند.

   خانواده سـبز
  • بخواب محمود من در بستـر خـاک...

   فاطمه شعبانی- مادر مهربان است و لبخند زیبایی برگوشه لب دارد. از آن کسانی که نیاز نیست موقع عکس گرفتن بگوییم: لطفاً کمی لبخند بزنید. او شیرین و واقعی می‌خندد و لطافتش از مادر بودنش سرچشمه می‌گیرد. مادری که پسرش را در عملیات مرصاد تقدیم میهن کرده و حالا ۲۹ سال بعد از آن عملیات سراغ حاجیه «‌‌فرخنده لیاقت» ۷۳ ساله مادرشهید «‌محمود بصیری» از اهالی شمس‌آباد رفتیم. هرچند مدتی است خانه قدیمی را فروخته و ساکن محله لویزان شده‌اند اما مادر دلتنگی‌هایش را با حضور در امامزاده پنج تن(ع) پر می‌کند. سال‌ها گذشته و خاطرات آن خانه قدیمی کمی گنگ و کمرنگ شده است: خانه‌ای حیاط‌دار و بزرگ با حوضی پرآب و درخت‌های گیلاس، هلو و انگوری که داربست زده بودند و سایه‌اش روی حیاط افتاده بود و همیشه خدا گوشه حیاط یکی از پسرها مشغول تعمیر و پنچر‌گیری دوچرخه‌اش بود.

   بخواب محمود من در بستـر خـاک...
  • یک روز شـــاد

   فاطمه شعبانی- صندلی‌های آبی و زرد در سالن چیده شده و بچه‌ها منظم و مرتب روی صندلی‌ها قرار گرفته‌اند. رنگ لباس‌های راحت‌شان اغلب شاد است. روی میز کنار سالن بسته‌های پذیرایی و هدیه‌هایی برای بچه‌ها قطار شده‌اند. کیک بزرگ آبی رنگ در ویترین یخچال خیریه به بچه‌ها چشمک می‌زند. بچه‌هایی که به یخچال نزدیک‌ترند، گاهی یواشکی به کیک نگاه می‌کنند و دلشان برای خوردنش غنج می‌زند و مجدد نگاهشان را به سکویی برمی‌گردانند که قرار است برایشان برنامه‌های شاد اجرا کنند. «‌‌مادر یارها» پشت سر و اطراف بچه‌ها ایستاده‌اند و حواسشان است تا به آنها کمک کنند. اینجا مرکز خیریه معلولان وحدت است. جایی که جمعیت حمایتی «ترانه مهر» به مناسبت روز دختر سعی کرده روز خوبی برای این دختران معصوم رقم بزند.

    یک روز شـــاد
  • دختران نامدار

   پریسا نوری- این روزها رد پای بانوان موفق در عرصه‌های مختلف ورزشی، فرهنگی، هنری، علمی و... دیده می‌شود که خیلی خوش درخشیده‌ و برای محله، شهر و کشورمان افتخار آفریده‌اند. برای همین به بهانه فرارسیدن روز دختر و ولادت حضرت معصومه(س) با چند نفر از دختران موفق منطقه که با تلاش و پشتکار تحسین‌برانگیز بر سکوهای قهرمانی مسابقات و جشنواره‌های علمی و فرهنگی و هنری ایستاده‌اند هم‌صحبت شدیم.

   دختران نامدار
  • کاش امروز تمام نشود!

   پریسا نوری - ساعت ۱۰ صبح است و مغازه‌ها یکی در میان باز شده‌اند اما در مجتمع تجاری شاپرک جنب‌وجوش خاصی به چشم می‌آید. جمعی از کودکان ۷ تا ۱۲ ساله خانه ایرانی خاک‌سفید همراه مربیانشان در حال‌ تماشای مغازه‌های طبقه همکف وارد آسانسور می‌شوند تا خودشان را به شهربازی مجموعه در طبقه دوم برسانند. این کودکان امروز به مناسبت راه‌اندازی بخش دوم شهربازی این مجموعه به پیشنهاد همشهری محله و همکاری مدیران مجموعه مهمان افتخاری شهربازی هستند تا فارغ از مشکلات و دغدغه‌های روزمره‌شان یک روز شاد و رنگی را تجربه کنند.

    کاش امروز تمام نشود!
  آرشیو
  • آرامــش در فلکه‌های تهرانپارس

   منیرگرجی- سال‌ها پیش گاهی اتفاقی او را در محله تهرانپارس دیده بودیم و می‌دانستیم ساکن اینجاست اما به او دسترسی نداشتیم. تا اینکه با بازی در سریال «پنچری» که از تلویزیون در حال پخش است، توانستیم او را پیدا کنیم. «زهره فکور صبور» که علاقه بسیاری به محله زادگاهش یعنی تهرانپارس دارد، با میل و رغبت دعوت ما را پذیرفت تا در یکی از رستوران‌های این محله که به نوعی پاتوقش هم هست، همصحبت شویم. فکور صبور متولد نخستین روز بهار سال ۱۳۵۷ در فلکه سوم تهرانپارس است و علاقه زیادی به منطقه و محله دوران کودکی‌اش دارد.

   آرامــش در فلکه‌های تهرانپارس
  • پشت فرمان اخلاق

   پریسا نوری- امانتداری، مردمداری، خوش‌خلقی و مسئولیت‌پذیری به همراه داشتن ظاهری آراسته و خودرویی تمیز موجب شده که «ابراهیم قربان‌نژاد» راننده تاکسی ۴۹ ساله هم‌محله‌ای‌مان از نگاه مسافران، همکاران و سازمان تاکسیرانی به‌عنوان راننده تاکسی نمونه منطقه معرفی شده و از کارکنان دانشگاه مالک اشتر و درمانگاه شهید فلاحی و اهالی محله لویزان، شیان و شهرک ولی‌عصر(عج) که جزو مسافران دائمی خطوط لویزان و نوبنیاد هستند لوح تقدیر بگیرد. به این بهانه به پایانه تاکسیرانی رسالت رفتیم و ساعتی با تاکسیران نمونه منطقه همراه شدیم.

   پشت فرمان اخلاق
  • بابا شکلاتی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها

   فاطمه شعبانی- کم نیست۴۰ سال، برای خودش یک عمر است. اینکه هرهفته یک مرد همراه همسر جوانش به کهریزک برود و یک روز را با کسانی سپری کند که چشمشان به در است تا کسی بیاید و حالشان را بپرسد و برایشان شیرکاکائو و شکلات بیاورد، کار خوبی است. در گذر ایام «‌بابا شکلاتی» لقبی است که آنها به حاج آقا داده‌اند. تا ۲ سال قبل کمتر کسی از این قرار هفتگی آنها با خبر بوده است. اما از ۲سال پیش و با بالا رفتن سن حاجی و کسالت همسرش این قرار را برای دوستانی که با همدیگر ورزش صبحگاهی می‌کنند مطرح کرده و حالا جمع دوستانه آنها از هر فرصتی برای سر زدن به کهریزک استفاده می‌کند. حاج «‌محمد مداحیان» خیّر محله تهرانپارس صحبت که می‌کند در هر جمله‌اش دلیلی از آیه‌های قرآن می‌آورد‌ـ هرچند تمایلی برای صحبت کردن درباره کارهایش ندارد و می‌ترسد که رنگ ریا بگیردـ اما به سختی راضی‌اش می‌کنیم و مهمان خانه‌شان می‌شویم که به نوعی پاتوق دوستان هم‌محله‌ای نیز است.

    بابا شکلاتی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها
  • زمین ناهموار، نبود رختکن و باقی قضایا

   پریسا نوری - با رسیدن فصل تابستان یکی از سرگرمی‌های پرطرفدار نوجوانان و جوانان، بازی در زمین‌های خاکی بود که در گوشه و کنار محله‌ها وجود داشت. در حال حاضر هم این رشته ورزشی و سرگرمی حرف اول را در پرکردن اوقات فراغت بچه‌های محله می‌زند اما نه در زمین‌های خاکی. چند سالی است که زمین‌های چمن مصنوعی را برای جبران کمبود سرانه ورزشی در گوشه و کنار محله‌ها دایر کرده که جایگزین زمین‌ خاکی‌ها شده و این روزها با حضور جوانان محله پررونق‌تر از قبل‌ هستند. اما ظاهراً اغلب زمین‌های چمن محله‌های ما کم رونق‌ هستند یا سئانس‌های محدودی برای حضور دارند. باتوجه به تماس تعدادی از ورزشکاران و گله از وجود مشکلات، سراغ برخی از زمین‌های بزرگ منطقه رفتیم تا از وضع آنها مطلع شویم.

   زمین ناهموار، نبود رختکن و باقی قضایا
  • کالای وطنی باید بدرخشد

   بهاره فتح‌آبادی- مغازه‌اش در کوچه‌پسکوچه‌های خیابان بنی‌هاشم است. پاخور چندانی ندارد، اما اهالی محله مشتری پر و پا قرص او هستند. رمز موفقیتش در عرضه کالای با کیفیت ایرانی است. در کارگاه کوچکی در پشت مغازه به کار تولید می‌پردازد و اجناسش را با سود کم و قیمت مناسب در اختیار مشتری‌ها می‌گذارد. همیشه سعی می‌کند با اهالی محله با مدارا رفتار کند. اگر کسی بابت خرید لباس بدهی دارد، هیچ‌وقت برای دریافت آن پیشقدم نمی‌شود. از مشتری‌های کم‌درآمد کمتر می‌گیرد و گاهی به دامادهایی که دستشان تنگ است، کت و شلوار هدیه می‌دهد. «محمدحسین فرهادی» از ۸ سال پیش در ملک پدری مشغول کار تولید و عرضه انواع پوشاک مردانه است. به اعتقاد او با تولید جنس با کیفیت ایرانی می‌توان نام کالای ایرانی را در میان مردم جا انداخت.

    کالای وطنی باید بدرخشد
  • نان، عشق و سینما

   منیرگرجی- خیلی عشق فیلم است. به‌طوری‌که در زندگی شخصی‌اش هم درحال تمرین بازیگری و اجراست. او که برای موفقیت در حرفه بازیگری آرزوهای بسیاری داشته و البته کمتر به آنها دست یافته، توانسته در اوج گمنامی همچنان در بازیگری و حواشی آن باقی بماند. «احمد یاوری شاد» را در تلویزیون و سریال‌ها دیده‌ایم ولی ممکن است چهره‌اش زیاد در یادمان باقی نمانده باشد اما اخیراً او و دوستانش را در برنامه ماه عسل دیده‌ایم. برای همین تصمیم گرفتیم با او که از ۴۰ سال پیش تاکنون در محله تهرانپارس زندگی می‌کند، همصحبت شویم.

   نان، عشق و سینما
  • حادثه در کمین بچه‌ها!

   منیرگرجی- بچه‌ها خوشحال و خندان پشت سرهم ایستاده‌اند تا به نوبت از پله‌های سرسره بالا بروند. مادران چشم از فرزندانشان برنمی‌دارند تا مبادا خدای نکرده در فضای کوچک بوستان میان تعداد زیاد کودکان زمین بخورند و صدمه ببینند بچه‌ها بی‌آنکه متوجه خطری باشند، سرحال و شاد می‌دوند تا دوباره در صف سرسره بایستند تا با پایین آمدن از آن لحظاتی را خوش باشند. اینجا بوستان بهارک است. جایی که هر روز پذیرای افراد زیادی است که اندکی از وقت خود را برای استفاده از وسایل بازی کودکان سپری می‌کنند چراکه تعداد وسایل بازی اینجا کم و محدود است. به درخواست اهالی و با فرارسیدن فصل تابستان و حضور بسیاری از اهالی در بوستان‌ها به میان آنها رفتیم تا ازمشکلاتشان بدانیم. خانواده‌ها از غیراستاندارد بودن وسایل بازی، ناامنی و کمبود تعداد وسایل گله دارند و خواستار بهسازی و نظارت بیشتر هستند.

    حادثه در کمین بچه‌ها!
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله