• روزهای غرورانگیز

   فاطمه شعبانی- بیشتر کسانی که سنشان به دهه ۶۰ قد می‌دهد، اغلب تصاویر و خاطرات مشترکی را به یاد دارند. فرقی هم نمی‌کرد در شهر ساکن بودند یا روستا یا در محله‌های تهران. این صحنه‌ها وجه اشتراک خاصی داشت و آن هم همدلی مردم بود. تلویزیون ۲ کانال بیشتر نداشت و اخبار ساعت ۹ شب شبکه یک، همه را پای تلویزیون میخکوب می‌کرد. قبل از اخبار صحنه‌های رزمندگان را نشان می‌داد و آهنگران می‌خواند: با نوای کاروان، بار‌بندید همراهان... در شهر هم تصاویر مشترک بود. زنانی که چادر مشکی به سر و بچه در آغوش، شوهران و فرزندانشان را از زیر آب و قرآن رد می‌کردند و بعد از آن راهی مساجد می‌شدند و به کارهای پشت جبهه می‌رسیدند. حالا برگ‌های تقویم ورق خورده و دوباره به سالگرد روزهایی رسیده‌ایم که مردم منطقه ما همپای دیگران تلاش کردند تا این پیروزی رقم بخورد. هفته پیش رو که با عنوان «هفته دفاع مقدس» سندخورده، فرصت مغتنمی برای بازخوانی تاریخ جنگ در گوشه و کنار تکه چهارم شهر است.

    روزهای غرورانگیز
  • مشکلات را با ورزش ناک اوت کنید

   منیرگرجی- سریال نوستالژیک «ساعت خوش» در دهه ۷۰ یکی ازآثار تلویزیونی بود که با گذشت۲دهه، هنوز در ذهن‌ها باقی مانده و از آن زمان به بعد بازیگرانی را به وادی هنر کشانده که وقتی آنها را در سریال‌ها می‌بینیم، خاطرات ساعت خوش از ذهنمان می‌گذرد. یکی از این بازیگران «امیر زریوند» است که در بیشتر سکانس‌هایش او را یا با لباس کاراته دیده‌ایم یا در نقش داماد کم‌سن و سال و خواستگاری رفتن. او هم‌محله‌ای ما در محله پاسداران است که در کنار هنر، دستی در ورزش هم دارد و اکنون مربی تکواندو است. اگرچه زریوند معتقد است ورزش را پیش از بازیگری شروع کرده و کمربند مشکی دان ۵ تکواندو دارد اما منبع درآمدش از تئاتر است. در ادامه گفت‌وگوی ما را با زریوند می‌خوانید. از چند سال پیش در یکی از باشگاه‌های حوالی میدان هروی تکواندو تدریس می‌کند.

    مشکلات را با ورزش ناک اوت کنید
  • زندگی را ذره‌ذره با درد ساختیم

   فاطمه شعبانی- بعضی‌ها در هر شرایطی قهرمان هستند. فرقی نمی‌کند کجا و مشغول چه ‌کاری باشند. آنها ذاتاً قهرمان هستند. قهرمان‌هایی که در همه عرصه‌های زندگی آرش کمانگیرند و برای برافراشتن پرچم ایران از جانشان مایه می‌گذارند. جنگ، سازندگی یا ورزش تفاوتی ندارد امروز جنگ برای این قشر، در عرصه‌های ورزشی ادامه دارد. درست مثل جانباز قهرمان «‌علی خوبی‌زاده» عضو تیم‌ملی تنیس روی میز که قاطعانه می‌گوید: «اگر وضع جسمی‌اش این‌گونه نبود، قطعاً مدافع حرم می‌شد.»

   زندگی را ذره‌ذره با درد ساختیم
  • وقتی ۲دکتر کارآفرین می‌شوند

   بهاره فتح‌آبادی- روزگاری یک زمین بایر در گوشه‌ای از محله حکیمیه که مدتی تعمیرگاهی برای ماشین‌های قراضه و دوره‌ای هم بنایی مخروبه و خاک‌آلود بود وجود داشت اما اکنون گلخانه‌ای بسیار زیبا که دل هر رهگذری را به ...

   وقتی ۲دکتر کارآفرین می‌شوند
  • ۳ مشکل دردسرساز

   پریسا نوری- محله مجیدیه و شمس‌آباد جزو قدیمی‌ترین محله‌های منطقه است که به دلیل مجاورت با بزرگراه‌های رسالت، شهید زین‌الدین و امام علی(ع) دسترسی مناسبی به سایر نقاط شهر دارد. بافت مسکونی محله عمدتاً نوساز است و وجود واحدهای تجاری متنوع نیاز اهالی را به محله‌های دیگر برطرف کرده است. اما در کنار این ویژگی‌های خوب، این محله هم با مشکلات ریز و درشتی مواجه است. از این‌رو به درخواست اهالی به این محله رفتیم تا از نزدیک برخی از این مشکلات را بررسی کنیم.

    ۳ مشکل دردسرساز
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   زیبای ایرانی

   زیبای ایرانی

   فاطمه شعبانی ‌ـ پریسانوری- آدمی همواره به‌طور غریزی سعی داشته حداکثر آسایش را در سکونتگاه خویش فراهم کند. کوشک و ساختمان‌های خشتی با حیاط مرکزی در قرون گذشته به خوبی با شرایط آب و هوایی ایران سازگار بوده و در قیاس با ساختمان‌های جدید با مصرف حداقل انرژی پاسخگوی نیازهای ساکنان خود بوده است. به واسطه تحولات صورت گرفته در زمینه‌های فرهنگ، معماری و شهرسازی امروزه ارزش این آثار بیش از پیش برای شهروندان مسلم شده و سعی شده از طریق این بناها پیوند با گذشته حفظ شود. تداوم حیات بناهای تاریخی در گرو حیات اجتماعی آن است. از این‌رو اغلب بناهای قدیمی امروزه در قالب نگارخانه‌ها و موزه‌ها مشغول فعالیتند. در منطقه ما هم ۲عمارت تاریخی «‌عین‌الدوله» و «ارباب هرمز‌» یکی با عنوان «‌‌نگارخانه برگ» و دیگری با عنوان «موزه گرافیک» پذیرای شهروندان است. این هفته همراه استاد «نصرالله حدادی» تهران‌شناس و پژوهشگر در محله گردی‌مان به این ۲ ثروت تاریخی منطقه سر زدیم.

  آرشیو
  • ناجیان آب

   پریسا نوری- صدای بلند موسیقی با ترکیب نورهای رنگی همراه شده و رهگذران کنجکاو را به بخش شرقی بوستان می‌کشاند. در این بخش از بوستان سکو نورپردازی شده و بادکنک‌های رنگی اطراف آن و ردیف صندلی‌هایی که برای نشستن تماشاگران جلو سکو چیده شده، خبر از برپایی یک جشن دارد. اینجا بوستان پلیس و محل برگزاری جشن «حامیان آب» است. جشنی که هفته گذشته به همت شرکت آب و فاضلاب منطقه ۲ برای فرهنگسازی مصرف بهینه آب و جذب حامیان کوچک آب در منطقه‌ برپا شد.

    ناجیان آب
  • زنده باد مادر طلا!

   فاطمه شعبانی- از دیرباز عیدغدیرخم، روز سادات بوده و مردم محله‌ها به دیدن سادات می‌رفتند و عیدانه برای برکت مالشان می‌گرفتند. هنوز هم این سنت پابرجاست و روز عید غدیر سادات پذیرای مهمان‌های زیادی هستند. درست مثل بانو «اشرف سادات چاوشی» که به همین بهانه پذیرای ما بود. او شاعره، سادات و مادری است که ۱۰ فرزند تحصیلکرده و موفق را تحویل جامعه داده است. مادری که هر موقع دلش تنگ می‌شود شعر می‌گوید و شعرهایش در مجله‌ها چاپ می‌شود. بانو چاوشی مادر ۷۵ ساله، ۱۰فرزند و ۱۸نوه و ۲نتیجه دارد. نوه‌ها به او «‌مامان طلا‌» می‌گویند و همسرش می‌گوید: «مثل طلا ارزشمندی.» مادر سیده‌ای که بزرگ‌ترین کار زندگی‌اش مادری بوده است.

   زنده باد مادر طلا!
  • روحانی باید همیشه در دسترس باشد

   فاطمه شعبانی- مهربانی، تبسم و همدلی نخستین ویژگی‌های بارز اوست. روحانی فعالی که به دور از نقش محوری‌اش در مسجد محله، در دسترس همه قرار دارد و اهالی روی کمک‌هایشان حساب باز می‌کنند. حجت‌الاسلام والمسلمین «سید محمد مقدس‌نیان» در ۱۲ سال خدمتش در مسجد جامع‌الزهرا(س) اینجا را به مسجد محوری در محله‌های اطراف تبدیل و روح شادابی و سرزندگی را دراینجا جاری کرده است. امام جماعتی که حضورش تحولات اساسی در حال و هوای مسجد ایجاد کرده، به تازگی کتاب شعر «‌مثنوی غدیر» او به چاپ رسیده است. این کتاب که تجلی خطبه غدیر در آینه شعر است به تازگی وارد بازار شده است.

    روحانی باید همیشه در دسترس باشد
  • هر سال ۱۵۰خیاط تربیت می‌کنم

   بهاره فتح‌آبادی- هر یک از هنرجویان در کارگاه خیاطی به کاری مشغولند. تعدادی در حال کشیدن الگو و بعضی در حال دوخت و‌دوز و تعدادی هم در حال برش پارچه هستند. این میان مربی مجموعه با عشق و انرژی بالا مشغول رسیدگی به کارها و پاسخگویی به مشکلاتشان است. «پروین اناری» هنرمند هم‌محله‌ای ما تجربه ۴۰ سال فعالیت خود را در زمینه مربیگری و کارآفرینی به هنرجویان هدیه می‌کند و معتقد است اگر کسی با علاقه وارد این حرفه شود و پشتکار داشته باشد، درآمد بسیار خوبی در این حرفه کسب می‌کند.

    هر سال ۱۵۰خیاط تربیت می‌کنم
  • کیف و دفتر مهربانی

   پریسانوری- چند نوجوان در حالی‌که چهره‌هایشان با رنگ‌های سیاه و سفید نقاشی شده با اجرای نمایش، روی صحنه هنرنمایی می‌کنند. دقایقی بعد یک گروه نوازنده جوان با تشویق تماشاگران روی سکو می‌روند و قطعاتی از موسیقی اجرا می‌کنند. سپس نوبت به گروه هنری خان عمو و دلقک‌هاست که با اجرای کنسرت ویژه کودکان و نمایش دلقک‌ها طرفداران زیادی میان مخاطبان و کودکان پیدا می‌کنند. اینجا سالن کنسرت و نمایش نیست، بلکه بخشی از محوطه روباز شهربازی شاپرک است که با حضور چند گروه‌ هنری وابسته به خیریه‌ها‌ و هنرمندانی چون «رضا بنفشه‌خواه» و «محمد برسوزیان» و جمعی از شهروندان نیکوکار، محل جمع‌آوری کمک‌های مردمی و اجرای پویش «کیف و دفتر مهربانی» در منطقه‌ است تا با حمایت اهالی در این راستا فعالیت کند.

    کیف و دفتر مهربانی
  • خانه سبـز قنات کوثر

   پریسا نوری- وارد یکی از کوچه‌های فرعی بلوار شهید مطهری محله قنات کوثر که می‌شویم پیدا کردن نشانی مورد نظرمان در میان انبوه خانه‌ کار سختی نیست. کافی است کمی چشم بگردانیم تا با دیدن گل‌های زرد و نارنجی که در گلدان‌های رنگارنگ پشت پنجره خانه‌ردیف شده‌اند مطمئن شویم نشانی را درست آمده‌ایم. اینجا منزل «زهره بهرامی» یکی از اهالی خوش‌ذوق محله قنات کوثر است که با استفاده از مواد دورریختنی و مهارت گل‌آرایی باغچه خانه‌اش را به بهشت کوچکی تبدیل کرده که زیبایی‌اش زبانزد اهالی محله است.

   خانه سبـز قنات کوثر
  • بازی، تخیل و کتاب

   پریسا نوری- بچه‌های خردسال در گوشه سالن به نوبت از سرسره بالا می‌روند و با خنده و شادمانی در استخری پر از توپ‌های رنگی شیرجه می‌زنند، اما بعد از ساعتی بازی و تفریح به درخواست مربیان روی صندلی‌های رنگی سالن می‌نشینند و غرق شنیدن قصه‌ شیرین «بز زنگوله پا» می‌شوند. آن‌سوتر چند نوجوان علاقه‌مند به نویسندگی در حضور نویسندگان محبوبشان با ذوق و شوق، الفبای نویسندگی را مشق می‌کنند. اینجا نخستین «پارک آموزش و کتاب کودک» در تهران است که سال گذشته به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری در فرهنگسرای اشراق راه‌اندازی شد و تاکنون فعال بوده است. «گلناز خاوری» مدیر روابط‌عمومی فرهنگسرای اشراق به عنوان کارشناس ما را راهنمایی کرده است.

    بازی، تخیل و کتاب
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  تلگرام
  تهران سما
  همشهری آنلاین
  سامسونگ
  راهنما
  بانک ملت
  جاباما
  الو پیک
  بچه های آسمان

  چند رسانه ای

  راهنمای محله