• امکانات زیاد شادی کم

   منیرگرجی- کودکی‌اش در بازی و شادی گذشته و عصرهای تابستان در کوچه و خیابان دوچرخه‌سواری کرده و زمانی را هم که در خانه بوده داخل اتاق می‌نشسته و وسط فرش را به شکل یک حوض آب تصور می‌کرده و با کاغذ رنگی ماهی می‌ساخته و وسط گل قالی نخ می‌بسته و ماهیگیری می‌کرده است. «‌‌فاطمه امینی» که با برنامه کودک به «گلی و ململ» معروف است، یکی از مجری‌های خوب در حوزه کودک و نوجوان است. او کودکی‌اش را در منطقه ما گذرانده و هنوز هم یکی از اهالی خوب منطقه است. این روزها امینی را بیشتر در شبکه کودک شاهد هستیم با خلاقیت‌هایی که دارد سعی می‌کند که کودکان را به وجد و شادی بیاورد.

    امکانات زیاد شادی کم
  • ناجی خرمشهر

   فاطمه شعبانی- حماسه آزاد‌سازی خرمشهر یک طرف، حماسه ۳۴ روز مقاومت دلیرانه در مقابل لشکر تا بن دندان مسلح بعثی طرف دیگر. از دفاع جانانه مردم در مقابل دشمن زیاد شنیده و در فیلم‌ها دیده‌ایم اما قسمتی از این حماسه که ناگفته مانده حضور دلیرانه تکاوران نیروی دریایی است که ۳۴ روز همپا و در خط مقدم مدافعان خرمشهر با دشمن جنگیدند. از حسن اتفاق فرمانده گردان تکاوری که ۳۴ روز در خرمشهر مردانه مقاومت کرد و در آزادی خرمشهر هم حضور داشت ناخدا یکم «‌هوشنگ صمدی کلخورانی» هم‌محله‌ای ما در نارمک است. سالروز آزادی خرمشهر بهانه‌ای بود که با او از ناگفته‌های ۳۴ روز دفاع از خرمشهر بگوییم.

    ناجی خرمشهر
  • در خودماندگی

   پریسا نوری- در نگاه اول هیچ فرقی با کودکان دیگر ندارند. همانقدر دوست داشتنی، کنجکاو و معصومند. اما کمی که می‌گذرد تفاوت‌هایشان به چشم می‌آید. «میثم» کلافه است و یک جا‌بند نمی‌شود و اگر مربی یک ...

   در خودماندگی
  • درآمدزایی با قارچ‌های خوراکی

   بهاره فتح‌آبادی- یک عدد قارچ را با خوشحالی نشان می‌دهد و می‌گوید: «شاید باور نکنید اما وقتی این قارچ‌ها مانند یک سوزن ته گرد نیش می‌زنند حس خیلی خوبی به من دست می‌دهد. آنجاست که حس می‌کنم تلاشم به بار نشسته و به هدفم رسیده‌ام.» بانو «‌آذردخت صائبی» از ۷سال پیش پرورش قارچ خانگی را در سرای محله حکیمیه و پس از آن در مجتمع فنی حرفه‌ای شهید چمران یاد گرفته و پس از آن، مدت ۵ سال است که داشته‌هایش را با عشق و علاقه فراوان در سرای محله تهرانپارس غربی در اختیار هم‌محله‌ای‌ها قرار داده و ۵۰ نفر از هم‌محله‌ای‌ها را در این زمینه توانمند کرده است. او معتقد است این حرفه سود خوبی دارد و اگر امکانات تولید صنعتی فراهم شود، ظرفیت‌های بالایی برای اشتغالزایی در آن وجود دارد.

   درآمدزایی با قارچ‌های خوراکی
  • رفع عیوب+رعایت قوانین = امنیت

   پریسا نوری- با وجودی که هر روز خبرهای تلخ حوادث رانندگی از گوشه و کنار شهر به گوش می‌رسد و در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که با داشتن بخش وسیعی از شریان بزرگراهی پایتخت و وجود معابر پرخطر و حادثه‌خیز می‌تواند بستر تصادفات زیادی باشد اما خوشبختانه در سال‌های اخیر میزان تصادفات و حوادث رانندگی در محدوده جغرافیایی منطقه ‌ما رو به کاهش بوده و طبق آمار منطقه ۴ در سال ۱۳۹۵با کاهش ۳۱‌درصدی تصادفات منجر به فوت رتبه دوم کاهش تصادفات فوتی را بین مناطق ۲۲‌گانه پایتخت به دست آورده است. از این‌رو با سرگرد «رابعه جوانبخت» رئیس دایره تصادفات پلیس راهنمایی و رانندگی منطقه همراه شدیم تا از راهکارهای کاربردی برای رسیدن به این مهم بدانیم.

   رفع عیوب+رعایت قوانین = امنیت
  آرشیو
  • شلیک به سیبل نا امیدی

   منير گرجي- هر سه اهل ورزشند و دغدغه مردم را دارند و دلشان مي‌خواهد براي آنها كار بكنند و براي همين، ‌باني راه‌اندازي نخستين باشگاه تيراندازي در سراي محله مي‌شوند و با تكيه بر علاقه، هدف و مهارت قدم در مسيري مي‌گذارند كه تاكنون سود مادي برايشان نداشته و هرچه بوده دعاي خير اهالی است كه بدرقه راهشان شده است. خانواده سليماني، از ساكنان منطقه در حوالي خيابان نيروي دريايي هستند و سالن تيراندازي راه‌اندازي كرده‌اند تا به هم‌محله‌اي‌هايشان خدمت كنند. اين خانواده بخشي از زمان فعاليت سالن‌شان را به آموزش و تمرين افراد آسيب‌ديده اجتماعي اختصاص مي‌دهند و آنها مي‌توانند با بهره‌مندي از خدمات ويژه، دست به ماشه شوند و اعتياد را روي سيبل اراده نابود كنند.

    شلیک به سیبل نا امیدی
  • درآمد میلیمتری

   بهاره فتح‌آبادی- از زمانی که به یاد دارد، عاشق گل و گیاه بوده و علاقه زیادی هم به هنر داشته است. سال‌ها از ترکیب علاقه‌اش به هنر و طبیعت راهش را در مسیر رشته معرق ادامه داده و در این زمینه چند قاب هنری از گل و بوته‌ها ساخته است. تا اینکه یک روز از وجود کلاس‌های آموزشی پرورش کاکتوس در کلینیک گل و گیاه حکیمیه مطلع شده و با علاقه زیاد در دوره آموزشی تولید انواع گیاهان آپارتمانی که در آنجا رایگان برگزار می‌شود، شرکت کرده است. اکنون «نجمه داورزنی» در خانه پدرش‌اش در محله حکیمیه به تولید انواع کاکتوس مشغول و معتقد است، تولید کاکتوس برای کسانی که دوست دارند درآمدزایی کنند و در کنار زندگی‌شان یک شغل شاد و مفرح و درآمدزا داشته باشند، بهترین حرفه است.

   درآمد میلیمتری
  • دایی نیازمندان محله

   فاطمه شعبانی- بیش از ۵۶ سال پیش، درست زمانی که فلکه چهارم تهرانپارس تنها از خود نامی داشت و چند درخت، زمانی‌که، غروب‌ها میز کوچک ۴ نفره‌ای گسترده می‌شد و بوی خوش جگر تازه، خیلی‌ها را از جاهای دور و نزدیک به آنجا می‌کشاند، حاج «‌‌محمدعلی محمدزاده‌مقدم» میان مردم به چهره شناخته شده‌ای تبدیل شد. هنوز هم اگر شب‌ها گذرتان به فلکه چهارم بیفتد سمت راست چهارراه زیر درختان بلند کاج‌های قدیمی افرادی در سنین مختلف می‌بینید که برای تجدید خاطره به جگرکی دایی می‌آیند. دایی، مرد خوشرو و خوشرفتاری که برای خیلی‌ها خاطره‌ساز است. محمدعلی محمدزاده مقدم، ۸۴ سال دارد و معروف به «دایی» است. او نخستین کاسب فلکه چهارم و از سال‌ها پیش علاوه بر اداره جگرکی، شکسته‌بند صلواتی هم است.

    دایی نیازمندان محله
  • پاتوق کامیون‌های خسته

   پریسا نوری - همین که صدای روشن شدن کامیون را می‌شنود، خواب‌آلود از جا بلند شده و پنجره اتاق دود گرفته را می‌بندد اما صدای غرش کامیون از پشت شیشه هم آزار دهنده است. گوشه پرده را کنار می‌زند همان منظره همیشگی را می‌بیند. کامیونی عظیم‌الجثه جلو پنجره خانه‌اش جا خوش کرده و راننده با خونسردی پدال گاز را می‌فشارد و غبار سیاه خارج شده از لوله اگزوز در تاریک و روشن صبحگاهی کوچه گم می‌شود. کمی بعد غول آهنی حرکت می‌کند و پشت سرش ردی از دود سیاه تا سر کوچه به جا می‌گذارد. این شرایط هر روز بسیاری از اهالی محله‌های شرقی منطقه است که از سال‌ها پیش با‌ ساز ناکوک اگزوز کامیون‌ها بیدار می‌شوند و وقت و بی‌وقت با مشکلات توقف خودروهای سنگین در فاصله چند متری منزلشان دست و پنجه نرم می‌کنند. به دلیل گله‌ مکرر اهالی در این زمینه، مشکلات آنها را بررسی کرده‌ایم.

    پاتوق کامیون‌های خسته
  • وظیفه‌ها در مستطیل سبــز

   منیرگرجی- بدون چشمداشت مالی و برای دل خودش، وقت و زمانش را گذاشته و در این میان سختی‌های کار را هم به جان خریده تا بتواند برای جوانان شهر‌کاری انجام دهد. چنان با انرژی و قوت از هدفش صحبت می‌کند که هیچ چیز نمی‌تواند مانع او در رسیدن به اهدافش باشد. «سید نصرت‌الله ‌محمدی»، سرمربی تیم فوتبال عقیدتی سیاسی نزاجا در تمام این سال‌ها در کنار شغل و حرفه خود به مربیگری فوتبال پرداخته است. تمام شاگردان و اعضای تیم او سربازهایی هستند که از گوشه گوشه کشور، دوران مقدس سربازی را سپری می‌کنند.

   وظیفه‌ها در مستطیل سبــز
  • فقط ترافیک خسته‌ام می‌کند

   منیرگرجی- جوان خوش‌اخلاق و مأخوذ به حیای تیم فوتبال ساحلی ایران که این روزها در مسابقات جام‌جهانی حضور داشت و غیرتمندانه از دروازه تیم‌ملی دفاع کرد، عنوان بهترین دروازه‌بان جام جهانی را کسب کرد. دروازه‌بانی که هم پاس گل می‌دهد و هم اخیراً توانسته خودش به تیم حریف گل بزند. سید «پیمان حسینی» دلیر مردی از خطه شمال ایران که شهر نوشهر را بسیار دوست دارد. او یک پایش نوشهر و پای دیگرش در تهران است و زمانی که در اردو به سر می‌برد و به تهران می‌آید در محله پاسداران ساکن می‌شود و این سکونت او سبب شده چند باری در برنامه‌های مختلف پذیرای حسینی باشیم.

    فقط ترافیک خسته‌ام می‌کند
  • کفاش باشی ملا

   فاطمه شعبانی- در میان هیاهوی خیابان و‌‌ تردد خودروها و بساط دستفروشان و وانتی‌ها، درگوشه پیاده‌رو صدای پسربچه‌ای که با لحنی شیوا عم جزء می‌خواند و پیرمرد کفاشی که از او غلط‌گیری می‌کند، توجه هر رهگذری را به خود جلب می‌کند. بیشتر شبیه فیلم‌هایی است که از مکتبخانه‌های قدیم دیده‌ایم با همان ریتم و همان تکان خوردن سر و بدن. به بهانه پرسیدن قیمت واکس سر صحبت را باز می‌کنیم. پسربچه‌ای که از کتاب بغدادی عم جزء می‌خواند، صمیمانه پاسخ می‌دهد: «پیش ملاکفاش قرآن یاد می‌گیرم.» «عبدالقادر قوثی» کفاش ۶۶ ساله از تبعه افغان و از ساکنان محله خاک‌سفید است که از سال‌ها پیش در کنار بساط کفاشی‌اش به بچه‌های محل قرآن درس می‌دهد.

   کفاش باشی ملا
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله