• بنزین به نرخ دلخواه

   حمیدرضا بوجاریان- ترافیک شدید این روزهای بزرگراه‌ها و خیابان‌های اصلی منطقه باعث شده کسب و کارهای جدیدی راه بیفتد که برای خودش تبدیل به بازار مکاره‌ای شده است. مسئولان مدعی هستند فروش بنزین کنار بزرگراه‌ها و خیابان‌ها قانونی نیست اما به نظر می‌رسد فعالیت این افراد در بزرگراه‌های منطقه دور از چشم این مسئولان بوده است. به بهانه اعتراض برخی شهروندان از قیمت‌ بالای عرضه بنزین در بزرگراه‌ها و اقدام غیرقانونی فروش بنزین از سوی برخی فروشنده‌ها گفت‌وگویی ترتیب داده‌ایم با مردم و مسئولان که در ادامه می‌خوانید.

   بنزین به نرخ دلخواه
  • همچنان در انتظار گنبد و مناره

   نگار حسینخانی- مسجد امیرالمؤمنین(ع) را نمی‌توان چندان از حسینیه آن جدا دانست. با اینکه حسینیه قدمت بیشتری دارد، این مسجد است که امروز فعالیت‌های خود را گسترش داده و مأمنی برای اهالی زرگنده محسوب می‌شود. این مسجد در زرگنده، از مراکز مهم و فعال و تأثیرگذار عرصه دین و فرهنگ در شمال تهران است. همجواری مسجد با یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مجتمع‌های آموزشی دانشگاه آزاد گرچه مشکلاتی برای آن ایجاد کرده، اما بر اهمیت آن نیز افزوده است. محله زرگنده به دلیل بافت سنتی و مذهبی، ویژگی خاصی به مسجدش داده است. مسجد امیرالمؤمنین(ع)، در زمان انقلاب و سال‌های پس از پیروزی در تأسیس پایگاه بسیج، جذب جوانان، اعزام رزمندگان به جبهه، پشتیبانی از جنگ، برگزاری برنامه‌های متعدد و متنوع فرهنگی و مذهبی، برگزاری یادواره شهدا، انجام مراسم دینی و آیینی تلاش بسیاری کرده است. اما این مسجد اکنون چه شرایط و ویژگی‌هایی دارد؟

   همچنان در انتظار گنبد و مناره
  • نیمـرخ محله درب دوم

   اکرم فراهانی- اجرای طرح «نیمرخ محله» به تازگی به پایان رسیده و پژوهشگران با گشت‌وگذار در خیابان‌ها و کوچه و پسکوچه‌های محله‌های منطقه امکانات و کاربری‌های مختلف را ثبت کردند. این طرح اطلاعات به دست آمده از امکانات فرهنگی و اجتماعی و تناسب آنها با جمعیت و نیاز اهالی محله‌ را معرفی می‌کند تا با اجرای آن گامی مؤثر در توسعه شهر و رفاه نسبی مردم برداشته شود. همشهری محله هم قصد دارد تا با همکاری اداره مطالعات شهرداری منطقه، در راستای تکمیل این طرح تازه‌‌ترین اطلاعات به دست آمده را برای آگاهی بیشتر اهالی منتشر کند. نتایج اجرای طرح نیم‌رخ در محله درب دوم به همت «سارا کرمانی‌ها» تهیه و تدوین شده است.

   نیمـرخ محله درب دوم
  • ما می‌توانیم، شما هم!

   لیلا باقری- اگر هنوز از آن دسته آدم‌ها هستید که در تست‌های آی‌کیو رتبه بالای ۱۰۰ می‌آورند ولی برای موفقیت همه‌ا‌ش منتظر موقعیتی‌اند که خاص باشد و از یکجایی جور شود، حتماً این گزارش را بخوانید. گزارشی مختصر از تلاش‌های «مهدی خزایی» ۲۰ ساله و مادرش «زهرا گرجی». مادری که کوشش‌هایش حساب ندارد و در متن مختصر ما نمی‌گنجد. مهدی شهروند دیرآموز ماست اما هم هنرمند است و با چوب کلی مشبک‌کاری‌های زیبا خلق کرده و هم ورزشکاری ‌است با چند مدال طلایی «المپیک ویژه» و کلی رتبه و مقام داخلی. مادرش هم بدون شک یک نمونه از مادرهای بی‌مانند است. وقتی برایمان از پسرش می‌گوید، آرامش از کلامش به تمام خانه منتقل می‌شود و متوجه می‌شویم کانون این حس امنیتی که در بدو ورود نظرمان را جلب کرد، از کجاست. از سمت مادری صبور، محکم و پر از عزت و اعتماد به نفس که بزرگ‌ترین هدف و به ظاهر دست نیافتنی‌ترین را نشانه رفته است؛ مستقل کردن فرزندی که طبیعتاً باید به خاطر شرایط ذهنی، تا آخر عمرش یک همراه کنار خودش داشته باشد. البته مادر خیلی هم به این هدف نزدیک شده است.

   ما  می‌توانیم، شما هم!
  • ایمن‌سازی با نرده‌گذاری

   مهرنوش حیدری- از ۱۷آبان ماه که ماجرای سقوط و ناپدید شدن یک زن ۴۷ ساله در کانال آب در خیابان پاسداران در رسانه‌ها منتشر شد، ‌تماس‌های متعددی با همشهری محله درباره ناایمن بودن برخی مسیل‌ها در سطح منطقه گرفته شده است. این تماس‌ها آن‌چنان زیاد شد که تصمیم گرفتیم به همراه «مجید بهرامی» رئیس اداره مسیل‌ها و قنوات شهرداری منطقه بازدیدی از چند نقطه از مسیل‌های خطرساز منطقه، داشته باشیم و در جریان طرح‌های اصلاحی و اقدامات شهرداری قرار گیریم.

   ایمن‌سازی با نرده‌گذاری
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   در همسایگی بزرگمرد حـوزه و دانشــگاه

   در همسایگی بزرگمرد حـوزه و دانشــگاه

   شهید مفتح یکی از کسانی بود که در دوران قبل از انقلاب در تبدیل کردن قبا و قلهک به یکی از اصلی‌ترین محله‌های تأثیرگذار در انقلاب نقش مهمی داشت. او این محله را برای فعالیت‌هایش انتخاب کرد و این محله هم بستری مناسب شد برای ماندن و فریاد زدن و حق‌طلبی. بعد از انقلاب همچنان در همان خانه بود تا اینکه شهید شد. جوانان محله دوستش داشتند، مریدش بودند و از او می‌آموختند. آنقدر که ۷ تن از آنها حاضر شدند جانشان را به خطر بیندازند تا از دکتر مفتح محافظت کنند اما قصه مفتح و جوانان محله وقتی تلخ می‌شود که قاتلانش هم از جوانان همین محله می‌شوند. در طول تهیه این پرونده بخش بخش آن و راویانش مانند قطعات پازل پیدا شدند و کنارهم قرار گرفتند تا روایت کاملی از آنچه در این محله بر شهید مفتح رفت به دست بیاید. پازلی که آخرین قطعه‌اش تلخ‌ترین آن بود؛ قطعه خنجر زدن دوست به دوست و شهادت محافظان دکتر مفتح در کنار او. در این پرونده با دو تن از اهالی قدیمی قبا، دو تن از محافظان دکتر مفتح، خانواده محافظ شهیدش و محمدمهدی فرزند ارشدش گفت‌وگو کرده‌ایم.

  آرشیو
  • چند نسل در محـفل انس

   حمیدرضا بوجاریان- جنگ به روزهای آخرخودش نزدیک شده بود. هنوز هم وقتی صدای آژیر خطر می‌آمد مردم نگران از موشکباران و بمباران‌های هوایی به سوی پناهگاه‌ها می‌رفتند. آنجا بود که ذکر دعا و توسل تنها پناهی بود تا قلب‌ها به آرامش برسد.

   چند نسل در محـفل انس
  • محـله برایم زنــده است

   لیلا باقری- نمی‌توانی بگویی «ناصر کشاورز» تنها شاعر کودک و نوجوان است، آن‌هم وقتی برای مدتی طولانی شعرهایش را می‌خوانی و ذهن را از تصاویری که ساخته قلقلک می‌دهی و می‌خندی. با شعرهایش می‌شود برای لحظه‌ای از هیاهوی لاجرم بزرگسالی جدا شد و شکل دیگری به دنیا نگاه کرد؛ همین دنیای واقعی دور و بر. شعرش دست ما را می‌گیرد و به دنیای بی‌غش کودکانه می‌برد، چیزی که محتاج آنیم! مثلاً می‌توان به کلید برق، جز اتصالی برای قطع و وصل جریان انرژی نگاه کرد و گفت؛ «رفتم بالا چراغ بود، دستش زدم چه داغ بود، شکل گلابی‌های توی باغ بود، اومدم پایین کلید بود، رنگ تنش سفید بود، دستش زدم یه تیک کرد، اتاقمو تاریک کرد...» ناصر کشاورز، شاعر هم‌محله‌ای‌ در قلهک است و ما یک روز دلچسب پاییزی و بارانی با او در محله قدم زدیم تا از دنیای شاعرانه‌اش بگوید و جاهایی در محله که دوست‌شان دارد. او گرچه مانند همه آدم بزرگ‌ها در کوچه و خیابان قدم می‌زند اما دنیایش متفاوت از ماست و برخوردی از جنس دنیای کودکان با محیطش دارد.

   محـله برایم زنــده است
  • حسینیه‌ای که مسجد شد

   نگار حسینخانی- مسجد حضرت ابوالفضل(ع) در خیابان شهید عمرانی ظفر، از سال ۱۳۴۵ به همت برخی اهالی تأسیس شد. این مسجد یکی از مساجد قدیمی منطقه است که شهدای بسیاری به انقلاب اهدا کرده و پیش از انقلاب نیز فعالیت‌های سیاسی بسیاری داشته است. مسجد حضرت ابوالفضل(ع) که به شکل مردمی اداره می‌شود، امروز درگیر مشکلاتی است که نیاز به کمک و یاری بیش از گذشته اهالی دارد. اهالی و نمازگزاران مسجد می‌گویند: «مشکل مسجد، مشکل مردم محله است؛ مشکلات فرهنگی و معیشتی. این مسجد در منطقه‌ای قرار گرفته که مانند زمین حاصلخیز و قابل زراعتی است که چنان‌که باید از آن بهره‌ برده نمی‌شود. همان‌طور که از محله و شهدایی که به انقلاب داده‌اند پیداست، مردم این محله به شکل کم‌نظیر و حتی بی‌نظیری تمایل به حضور در مسجد دارند، اما مسجد نمی‌تواند چنان که باید در بخش فرهنگی و معیشتی به مردم کمک کرده و زمینه را برای حضور هرچه بیشتر آنها فراهم کند.» در گزارش پیش‌رو با ویژگی‌ها و تاریخچه این مسجد آشنا می‌شویم.

   حسینیه‌ای که مسجد شد
  • ادبیات درمانی در حسینیه ارشاد

   نگارحسینخانی - دوشنبه‌ها برای خیلی از اهالی منطقه رنگ و بوی دیگری دارد. آنها سال‌هاست در پاتوق فرهنگی که دیگر بین اهالی جا باز کرده و از یک کلاس خوانش متون کهن فراتر رفته است، دور هم جمع می‌شوند. اعضای این پاتوق می‌گویند در این کلاس‌ها که مدرس آن «فرزانه اخوت» است، درس زندگی آموخته‌اند. اخوت اما معتقد است تمام راه‌های رفته و نرفته زندگی را به‌طور فشرده می‌توان در این بیت حکیم فردوسی مشاهده کرد: «توانا بود هرکه دانا بود/ ز دانش دل پیر برنا بود» و او هم سعی کرده در زندگی‌اش با همین روش جلو برود. حسینیه ارشاد اکنون نزدیک به ۶ سال است که هر دوشنبه‌ میزبان اهالی محله با خوانش متون کهن است. دی‌ماه ۱۳۸۵ بود که این کلاس‌ها در خانه فرهنگ حورا برای نخستین بار برگزار شد و رفته‌رفته بسیاری از اهالی منطقه به بهانه خوانش متون کهن در این جلسات گرد هم آمدند. بعدها اما این کارگاه آموزشی به حسینیه ارشاد منتقل شد و البته حوزه فعالیت‌های این گروه نیز گسترش یافته است.

   ادبیات درمانی در حسینیه ارشاد
  • مادران شهدا قهرمانان گمنام 

   اکرم فراهانی- پشت دیوارهای فرسوده و رنگ و رو رفته کوچه‌پسکوچه‌های زرگنده، منزل مادر شهیدی است که تا همین چند روز قبل در آن زندگی می‌کرد و پناه و قوت قلب یک فامیل بود. «شهربانو حیدریان» ‌زاده ۱۳۰۶ خورشیدی در یکی از شهرستان‌های طبس بود که آسمان آبی و هوای پاک پایتخت او و همسرش را ۵۰ سال قبل به تهران کشاند؛ خانه‌ای در محله زرگنده خریدند و صاحب ۵ فرزند به نام‌های «محمد رضا، محمود، فاطمه، زهرا و احمد» شدند. در آستانه ۹۰ سالگی، چند روزی می‌شود که چشم‌هایش را برای همیشه به روی دنیا بسته. خانه‌اش در انتهای یکی از کوچه‌های باریک و نمور محله زرگنده است، از همان کوچه‌هایی که پله‌های سرد و سنگی‌ مشخصه آنهاست و به خانه مادر شهید منتهی می‌شود؛ پله‌های سنگی یادگاری از سال‌های دور است، سال‌هایی که پاهای چابک مادر به سرعت آنها را بالا و پایین می‌کرد اما با گذشت زمان و هجوم درد و غم، پاهای تند و فرزش همراه با فرسایش تخته سنگ‌ها فرتوت شد و تا همین چند صباح پیش‌تر دیگر توان بالا و پایین کردن از پله‌ها را هم نداشت و یکی یکی روی آنها می‌نشست و پایین می‌آمد تا از هیچ مراسم روضه و دعایی در محله جا نماند.

   مادران شهدا قهرمانان گمنام 
  • میدان محسنی را چه کسی ساخت؟

   لیلا باقری- میدان مادر را در داودیه هنوز به نام «محسنی» می‌شناسند. هم کاسبان قدیم و هم رهگذران همیشگی که وقت پرسیدن نشانی به آنها می‌گویند؛ بروید میدان محسنی یا همان مادر جدید. در تراکت‌ها و آگهی‌ها هم محسنی اغلب داخل پرانتز آمده است. ما خیلی کلی می‌دانیم محسنی شهرت همان مهندسی است که میدان و بلوار را ساخته و دلش می‌خواسته مثل ممالک فرنگی اینجا پیاده‌رو شود و به جای ماشین، اسب و کالسکه از آن برود و بیاید. هفته گذشته در گزارش مفصلی از تاریخچه داودیه گفتیم. اما در این گزارش به‌طور مختصر به میدان مادر می‌پردازیم. سراغ یکی از کاسبان قدیمی محله و یک تهران‌شناس رفتیم تا برایمان از زیر و بم میدان محسنی و چگونگی شکل‌گیری‌ میدان و بلوار بگویند. در این گزارش شاید برای نخستین‌بار حرف‌هایی را بخوانیم و پرده تازه‌ای از عقبه و پشت‌پرده این میدان برایمان برداشته شود و بمانیم بین گذشته خیرخواهانه سازندگان میدان و گذشته منفعت‌طلبانه‌شان.

   میدان محسنی را چه کسی ساخت؟
  • قصه گوهای دیجـیتالی

   فاطمه عسکری‌نیا- آی قصه قصه قصه! اما این بار نه از زبان پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، دور آن کرسی‌های قدیمی و سماور طلایی رنگ و استکان‌های کمر باریک ننه‌جون در شب‌های سرد زمستان، بلکه این بار سراغ قصه‌هایی رفته‌ایم که رنگ و بوی دنیای امروزی‌مان را ...

   قصه گوهای دیجـیتالی
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما
  همشهری آنلاین

  چند رسانه ای

  راهنمای محله