• نـوروز آمـد

   سفره هفت‌سین امسال را با حضور نوجوانان و جوانان دیرآموز پهن کرده ایم

   نـوروز آمـد

  • هـم آوایی مادران شهر

   نخستین و بزرگ‌ترین گروه کُر پایتخت این روزها در پردیس قلهک می‌خوانند

   هـم آوایی مادران شهر

  • اتفاق مهم کودکی‌های ما

   مهران مصفا- وقتی به دید و بازدید نوروز رفتید حتماً پای صحبت بزرگ‌ترها بنشینید. آنها را به روزهای کودکی‌شان ببرید و بگذارید برایتان خاطره عیددیدنی رفتن‌هایشان را بگویند و مراسم‌های عید را. از چهارشنبه‌سوری گرفته تا سیزده‌بدر و عیدی گرفتن.

   اتفاق مهم کودکی‌های ما
  • ای دریغ از ما اگر کامی نگیریم از بـهــار

   نرگس قوی زری- رسم هرساله‌مان است که نگاهی به پشت سر کنیم. به آنچه در این یک سال برما گذشت و آنچه برای شما تدارک دیده بودیم. نگاه کنیم به چهره‌ها به زندگی‌ها و به بازتابش در کار خودمان. امسال هم نشریه‌ها را ورق زدیم و حاصل کار خودمان در یک سال گذشته را مرور کردیم و به بودن در کنار چهره‌ها و قهرمانان محله‌های مختلف به خود بالیدیم. دلمان دیدار دوباره خیلی از چهره‌ها را می‌خواست. از مادران شهیدی که قهرمانان بی‌ادعای زندگی هستند تا هنرمندان و عالمانی که زندگی در همسایگی‌شان افتخار بزرگی برایمان است. از خیّرانی که هرکدام با همتشان سفره‌های خالی را پر می‌کنند و دست‌های تنها را می‌گیرند تا توان‌یابانی که از سد محدودیت‌ها می‌گذرند بدرخشند. قرار یک عید دیدنی ساده گذاشتیم و طبق رسم هر سال تحریریه‌مان، نخستین گل بهار را تقدیم‌شان کردیم و از آنها بهاریه گرفتیم. بهاریه‌هایی که بوی عید و خاطره می‌داد و یک دنیا آرزوی خوب داشت. دلمان به همین دیدارهای کوتاه آخر سال خوش است و کسانی که دوستشان داریم. دوست داشتیم برای خیلی‌های دیگر هم گل ببریم. جای همه‌شان خالی. گزارش عیددیدنی ما را بخوانید.

   ای دریغ از ما اگر کامی نگیریم از بـهــار
  • نـوروز آمـد

   لیلا باقری- پدربزرگ همیشه می‌گفت سال جدیدت را به روی کسی شروع کن که خلقش خوش باشد و تا آخر سال خوش‌خلقی مهمان خانه‌ات. یا می‌گفت رویت به روی آدم خسیس نیفتد‌ها...! ما هم خواستیم سال جدیدمان را با کسانی شروع کنیم که جمیع همه خوبی‌ها و بَری از بدی‌ها باشند. کسانی سرشار از راستی و صداقت که حضورشان خیر و برکت دارد برای خانواده‌ها و اطرافیانشان. رو راستی‌ها و حرف‌هایی که از صدق دل می‌زنند هم باعث شده تا دور و بری‌ها کودک درونشان زنده بماند. بچه‌های عضو «انجمن دیرآموزان سها» که گرچه دچار کم‌توانی ذهنی هستند، تحصیلات عالی دانشگاهی ندارند، در برخی موارد محدودیت‌هایی دارند، اما معلمان صداقت و مهربانی‌اند؛ انسان‌های همیشه خوب. به جمع‌شان در بوستان ملت رفتیم و سفره هفت‌سین چیدیم و بازی کردیم و البته «مریم نشیبا» دوستداشتنی هم برایمان قصه گفت و «مصطفی رحماندوست» هم شعر خواند. حاجی فیروز هم این وسط‌ها مرتب شعر خواند و حسابی بچه‌ها را خنداند.

   نـوروز آمـد
  • عطرافشانی سرای سرداران

   مریم والی- روزهای آخر اسفند است و بوی نوروز و روزهای نو‌اش توی شهر پیچیده و عطرش مادران شهدای محله زرگنده را کشانده اینجا و گل و گلدان به دست آمده‌اند مهمانی. میزبانشان هم همان همسنگرهای پسرانشان است؛ همان‌ها که بدون باقی گذاشتن ...

   عطرافشانی سرای سرداران
  • مفید میزبان مـهــربانی

   نگار حسینخانی- ابوالفضل ۱۱ ساله است و برای درمان عفونت ریه‌هایش به بیمارستان مفید آمده است. می‌گوید که از بچگی همین‌طور بوده و هرچند وقت یکبار برای درمان بیماری‌اش که گاه و بی‌گاه عود می‌کند، به بیمارستان می‌آید. با او به بازارچه خیریه انتهای حیاط می‌روم و روز شادی را آغاز می‌کنیم. آن هم در حیاط بیمارستانی که کارش درمان کودکان است. انتهای حیاط بیمارستان برای‌کاری خیر، با میزهای غذا و وسایل دست‌دوز و دست‌ساز مددجویانی تزیین شده که محیط شاد و متفاوتی در محوطه ایجاد کرده است. خیریه «چرخ گردون زندگی» که به محیط جوانانه‌اش شهره است، در آستانه بهار، برای کمک به مددجویانش بازارچه‌ای از کارهای دستی آنها برپا کرده است. به این بازارچه رفتیم تا هم با ‌ساز و کار این خیریه آشنا شویم و هم در این راه نیکوکارانه با بیمارستان مفید همگام شده باشیم.

   مفید میزبان مـهــربانی
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   در همسایگی بزرگمرد حـوزه و دانشــگاه

   در همسایگی بزرگمرد حـوزه و دانشــگاه

   شهید مفتح یکی از کسانی بود که در دوران قبل از انقلاب در تبدیل کردن قبا و قلهک به یکی از اصلی‌ترین محله‌های تأثیرگذار در انقلاب نقش مهمی داشت. او این محله را برای فعالیت‌هایش انتخاب کرد و این محله هم بستری مناسب شد برای ماندن و فریاد زدن و حق‌طلبی. بعد از انقلاب همچنان در همان خانه بود تا اینکه شهید شد. جوانان محله دوستش داشتند، مریدش بودند و از او می‌آموختند. آنقدر که ۷ تن از آنها حاضر شدند جانشان را به خطر بیندازند تا از دکتر مفتح محافظت کنند اما قصه مفتح و جوانان محله وقتی تلخ می‌شود که قاتلانش هم از جوانان همین محله می‌شوند. در طول تهیه این پرونده بخش بخش آن و راویانش مانند قطعات پازل پیدا شدند و کنارهم قرار گرفتند تا روایت کاملی از آنچه در این محله بر شهید مفتح رفت به دست بیاید. پازلی که آخرین قطعه‌اش تلخ‌ترین آن بود؛ قطعه خنجر زدن دوست به دوست و شهادت محافظان دکتر مفتح در کنار او. در این پرونده با دو تن از اهالی قدیمی قبا، دو تن از محافظان دکتر مفتح، خانواده محافظ شهیدش و محمدمهدی فرزند ارشدش گفت‌وگو کرده‌ایم.

  آرشیو
  • علی دست‌قیچی!

   نگار حسینخانی- «علی عابدی» آدم را یاد «ادوارد دست قیچی» می‌اندازد. همان پسرکی که دست‌هایش قیچی بود و در فیلمی عاشقانه و فانتزی حسابی ماندگار شد. او ۲ رکورد گینس را در کوتاهی موی مردان با ۲۲ قیچی در هر دو دست به نام خود ثبت کرده.

   علی دست‌قیچی!
  • از تپـه‌ماهور تا مرکز خـرید

   لیلا باقری- گاندی از این محله‌های خوش آب و رنگ است که جان می‌دهد برای پاساژگردی و خرید و البته نوشیدن انواع قهوه چون یک خط در میان بین مغازه‌های رنگ به رنگ کافه‌ای هم هست. انواع و اقسام دکترها و ساختمان پزشکان را هم نباید از قلم بیندازیم. اما این محله متجدد هم مانند تمام محله‌ها گذشته‌ای دارد و فراز و نشیبی، هرچند که سابقه‌اش به ۴۰‌ـ ۵۰ سال بیشتر نرسد. در این گزارش همراه ما باشید تا گلگشتی در محله گاندی داشته باشیم. روزگاری نه چندان دور تپه‌هایی بود با پستی و بلندی‌های زیاد و اصلاً در تصور کسی نبود روزی جاده‌ای در بینش کشیده شود و بشود یکی از خیابان‌های معروف تهران.

    از تپـه‌ماهور تا مرکز خـرید
  • میراثی به نام نیکــوکـاری

   لیلا باقری- خلاصه همه کتاب‌های روان‌شناسی تربیت کودک می‌شود همین یک جمله «از هر دستی که بدهی از همان دست می‌گیری.» بچه‌ها چه بخواهیم و چه نخواهیم، ادامه والدین هستند. «علیرضا نوروزی» یکی از همین فرزندان است که راه پدر و مادرش را رفته. راه پدر و مادری که آنها هم به راه والدینشان بودند. خانواده‌ای که نیکوکاری در وجود آنها نتیجه تربیت خانوادگی است و بی‌تفاوت نبودن نسبت به مردم، در آنها به خصلتی پایدار و موروثی تبدیل شده. نوروزی ۵ سال است کمک هزینه تحصیل ۲۰۰ دانش‌آموز نیازمند مقطع دبستان را می‌پردازد. در ۲ سال گذشته هم، هر ماه سبد ارزاقی برای ۵۰ خانواده نیازمند تهیه می‌کند. به یاد مادرش هم گاهی برای نوعروسان جهیزیه می‌خرد. او هم‌محله‌ای ما در قباست و حدود ۴۰ سال است که خانواده‌اش در منطقه ما زندگی می‌کنند.

   میراثی به نام نیکــوکـاری
  • اینجا حق تقدم با ماشین است!

   لیلا باقری- محله آرارات در ساعات‌کاری با کمی اغراق تبدیل به پارکینگ ماشین شده است. آنقدر که باید گاهی برای عبور و مرور به‌عنوان انسانی که حق تقدم رفت‌وآمد ابتدا با اوست، به زحمت برای خودت راهی میان ماشین‌ها باز کنی. ماشینی که صاحبش آن را روی جدول و پیاده‌رو یا دوبل و سوبل پارک کرده و محوطه خیابان را تنگ و تنگ‌تر کرده است.

   اینجا حق تقدم با ماشین است!
  • هـم آوایی مادران شهر

   نگار حسینخانی- چه کسی می‌گوید میانسالی با افسردگی همراه است. بانوان منطقه ما برای از بین بردن همه این ناراحتی و ناکامی‌ها فکر تازه‌ای کرده‌اند. آنها گروهی تشکیل داده‌اند تا با خواندن سرودهایی، از یکدلی‌شان سخن بگویند، یکدلی‌هایی که دیگر رنگی از ناامیدی در آن راه ندارد ۱۳۵ عضو در گروهی با یک سرگروه و استاد. ولوله‌ای در سالن به پا شده و خانم‌ها حنجره‌هایشان را گرم می‌کنند. صداهای زیر یک‌سو و بم‌ها در سوی دیگر ایستاده‌اند. ۶ ردیف که در هر ردیف یک سر گروه و دستیارش به کار گروه نظارت می‌کند. هم‌آوایان در ردیف‌هایی با مقنعه‌های یکدست، برگه‌های کتاب‌مانندی را روبه‌روی خود باز کرده و سرودها را در دل تمرین می‌کنند. به محل تمرین و اجرای گروه هم‌آوایان منطقه سری زدیم تا از تشکیل گروه‌شان و آرزوها و برنامه‌های آینده خود بگویند.

   هـم آوایی مادران شهر
  • نظافت شهری ؛ گلایه متقابل شهروندان و شهرداری

   مهرنوش حیدری- داودیه با ۴۲ هزار نفر جمعیت محله‌ای است در دل منطقه ما. این محله به سبب وجود خیابان میرداماد و تعدد مراکز اداری و تجاری موجود در این خیابان، ‌روزانه پذیرای تعداد فراوانی از هموطنان است. داودیه از شمال با قلهک و محله دولت، از شمال شرق با محله دروس، از شرق با چالهرز، از جنوب با پارک حقانی و بزرگراه حقانی و از غرب با بلوار آفریقا (جردن) همسایه است. هسته اولیه محله داودیه یا همان «باغ داودیه» در شمال میدان مادر قرار داشت. این محله نیز به دلیل‌ تردد فراوان خودروها و تعداد زیاد سفرهای درون‌شهری به سبب وجود مراکز تجاری و اداری به‌ویژه در بلوار میرداماد شاهد ترافیک سنگین است و کمبود امکانات ورزشی، نظافت خیابان‌ها و معابر و... را باید جزو مشکلات اهالی و ساکنان محله دانست.

   نظافت شهری ؛ گلایه متقابل شهروندان و شهرداری
  • سیمای دروس در سال های دور

   لیلا باقری- «جهانگیر هدایت» متولد ۱۳۱۸ و از بزرگان خاندان هدایت است و ساکن دروس. خاندانی که سابقه طولانی در تاریخ ایران دارد. از رضاقلی‌خان هدایت گرفته که مردی ادیب و شاعرپیشه بود تا علی‌قلی مخبرالدوله که از رجال دوره قاجار بود و تلگراف را در ایران به راه انداخت و وزیر پست و تلگراف شد. چهارراه مخبرالدوله در منطقه ۱۲ هنوز یاد او را در خاطر دارد. البته خاندان هدایت شخصیت‌های سیاسی، علمی، ادبی، نظامی و... زیادی در دوره قاجار و پهلوی داشتند اما در اینجا ما سراغ جهانگیر هدایت رفتیم تا برایمان از مهدی‌قلی مخبرالسلطنه، پسر مخبرالدوله بگوید که دروس را از روستایی بدون امکانات به ترقی رساند و آثاری از خودش به جا گذاشت که تا امروز هم ادامه دارد. این گزارش را بخوانید و با تاریخچه دروس از زبان جهانگیر هدایت، آشنا شوید.

   سیمای دروس در سال های دور
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله