• سیمای دروس در سال های دور

   لیلا باقری- «جهانگیر هدایت» متولد ۱۳۱۸ و از بزرگان خاندان هدایت است و ساکن دروس. خاندانی که سابقه طولانی در تاریخ ایران دارد. از رضاقلی‌خان هدایت گرفته که مردی ادیب و شاعرپیشه بود تا علی‌قلی مخبرالدوله که از رجال دوره قاجار بود و تلگراف را در ایران به راه انداخت و وزیر پست و تلگراف شد. چهارراه مخبرالدوله در منطقه ۱۲ هنوز یاد او را در خاطر دارد. البته خاندان هدایت شخصیت‌های سیاسی، علمی، ادبی، نظامی و... زیادی در دوره قاجار و پهلوی داشتند اما در اینجا ما سراغ جهانگیر هدایت رفتیم تا برایمان از مهدی‌قلی مخبرالسلطنه، پسر مخبرالدوله بگوید که دروس را از روستایی بدون امکانات به ترقی رساند و آثاری از خودش به جا گذاشت که تا امروز هم ادامه دارد. این گزارش را بخوانید و با تاریخچه دروس از زبان جهانگیر هدایت، آشنا شوید.

   سیمای دروس در سال های دور
  • افزایش سرانه ورزش قلهک در انتظار مصوبات شورای شهر

   مهرنوش حیدری- با وجودی که قلهک یکی از محله‌های قدیمی منطقه محسوب می‌شود اما چند سالی است که بافت آن از مسکونی به تجاری و اداری تغییر کرده و دیگر خبری از خانه باغ‌ها و... نیست؛ ‌به همین دلیل جنس مشکلات و نیازهای اهالی نیز متفاوت شده است. ترافیک، کمبود پارکینگ، نبود میدان میوه و‌ تره‌بار، کمبود فضای ورزشی و... از مهم‌ترین مشکلاتی است که اهالی و ساکنان قلهک با آن مواجه هستند و از مسئولان شهری تقاضای رفع این کمبودها و مشکلات را دارند.

   افزایش سرانه ورزش قلهک در انتظار مصوبات شورای شهر
  • روایـت عمو صلواتی از محله

   زهرا رستگار- بانگ ‌الله‌اکبر که از مناره‌های مسجد بلند می‌شود، عطر بهشت را در کوچه‌پسکوچه‌های محله به مشام می‌رساند، آنقدر که خانه خدا پناه اول و آخرشان می‌شود. مساجد به‌عنوان پاتوقی سیاسی، فرهنگی و مذهبی از دیروز تا امروز نقش مهمی در تعلیم و تربیت مردم داشته‌اند به‌طوری...

   روایـت عمو صلواتی از محله
  • پارکینگ‌های زیرزمینی یا طبقاتی؟

   افشین امیرشاهی- «پارک مساوی است با پنچری!» هر شهروند تهرانی دست‌کم یکبار با این جمله مواجه شده است. از دیدن این جمله چه حسی به شما دست می‌دهد زمانی که بعد از یک ساعت گشتن و پرسه زدن در خیابان‌های اطراف محل مورد نظر شادمانه مکانی مناسب را به...

   پارکینگ‌های زیرزمینی یا طبقاتی؟
  • راه مــادر را مـی روم

   مریم والی- خیلی وقت‌ها برای خوب بودن هیچ چیز لازم نیست جز یک دل صاف؛ دل صافی که به درد می‌آید از رنج آدم‌ها. از زاویه دید این دل‌های صاف زندگی خلاصه می‌شود در خنده‌های کودکان یتیم و رفتن غم از چهره مادرانشان و دستگیری از نیامندان جزو کارهای روزانه این...

   راه مــادر را مـی روم
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   در همسایگی بزرگمرد حـوزه و دانشــگاه

   در همسایگی بزرگمرد حـوزه و دانشــگاه

   شهید مفتح یکی از کسانی بود که در دوران قبل از انقلاب در تبدیل کردن قبا و قلهک به یکی از اصلی‌ترین محله‌های تأثیرگذار در انقلاب نقش مهمی داشت. او این محله را برای فعالیت‌هایش انتخاب کرد و این محله هم بستری مناسب شد برای ماندن و فریاد زدن و حق‌طلبی. بعد از انقلاب همچنان در همان خانه بود تا اینکه شهید شد. جوانان محله دوستش داشتند، مریدش بودند و از او می‌آموختند. آنقدر که ۷ تن از آنها حاضر شدند جانشان را به خطر بیندازند تا از دکتر مفتح محافظت کنند اما قصه مفتح و جوانان محله وقتی تلخ می‌شود که قاتلانش هم از جوانان همین محله می‌شوند. در طول تهیه این پرونده بخش بخش آن و راویانش مانند قطعات پازل پیدا شدند و کنارهم قرار گرفتند تا روایت کاملی از آنچه در این محله بر شهید مفتح رفت به دست بیاید. پازلی که آخرین قطعه‌اش تلخ‌ترین آن بود؛ قطعه خنجر زدن دوست به دوست و شهادت محافظان دکتر مفتح در کنار او. در این پرونده با دو تن از اهالی قدیمی قبا، دو تن از محافظان دکتر مفتح، خانواده محافظ شهیدش و محمدمهدی فرزند ارشدش گفت‌وگو کرده‌ایم.

  آرشیو
  • امانیه در تصویر

   مهران مصفا- امانیه با خیابان معروفش به نام جردن، مثل خیلی از مناطق تهران، اولش در و دشتی بود به نام «دره قشلاق شمیران». قشلاق می‌گفتند چون ایل‌های عشایری زمستان که می‌شد چادرهایشان را روی پستی و بلندی‌های این دشت برپا می‌کردند. این دشت زمین‌های جنوب شمیران قدیم بود؛ از شمال بین بلندی‌های الهیه و زرگنده و از جنوب به تپه‌های عباس‌آباد و داودیه می‌رسید.

   امانیه در تصویر
  • چهار دهه گره‌گشایی

   نگار حسینخانی- «عبدالله اکرمی» را شاید بتوان تاریخ کامل و جامعی از صندوق قرض‌الحسنه قبا دانست. مردی ۷۳ ساله که از روز تأسیس صندوق تا امروز ۴۱ سال است در قبا فعالیت خیرخواهانه می‌کند. او بهترین راوی تاریخچه و فعالیت های صندوقی است که کنار مسجد قبا همچنان، پس از ۴ دهه، مورد وثوق و اعتماد مردم بوده و هر روز مراجعان زیادی به آن آمد و شد می‌کنند. اما اهمیت این صندوق، گره‌گشایی آن است و به قول اکرمی جاذبه‌اش. به اعتقاد او صندوق بیش از کارگشایی برای مردم باید جاذبه داشته باشد. او می‌گوید: «اسلام دین جاذبه است. اگر ما در اداره امور صندوق جاذبه نداشته باشیم، مردم به ما رجوع نمی‌کنند. باید کرامت انسان در همه امور خیرخواهانه در نظر گرفته شود، تا مردم به سمت کار خیر کشیده شوند.» به دفتر صندوق قبا، در جوار این مسجد می‌رویم تا از فعالیت‌هایش بیشتر بدانیم.

   چهار دهه گره‌گشایی
  • مهــدیه مهد شهیدان بــنام انقلاب

   زهرا رستگار- نامش مهدیه است؛ مسجد مهدیه. مهدیه به معنای هدایت شده و از مکان‌هایی است که آنجا در زمینه مهدویت و به یاد حجت بن الحسن(عج) مراسم و سخنرانی برگزار می‌شود. پیش از اینکه بنای مسجد مهدیه گذاشته شود، اهالی محله رستم‌آباد در همین محل چادری برپا کرده بودند که مراسم دینی خود را در آن برگزار می‌کردند. حسن آیینه، پیرغلام رستم‌آباد می‌گوید: «در آن روزها که مسجد هنوز بنا نشده بود و چادری اینجا برپا کرده بودند تا اهالی نماز به جا آورند و در روزهای عزا و شادی مراسم دینی خود را در آن برگزار کنند، پدرم غلامرضا آینه برای نمازگزاران چای می‌ریخت. گمانم سال ۱۳۳۶ بود. زمین این مسجد را خیّری به اهالی اهدا کرده بود به نام رحیم‌زاده که زمین‌دار بزرگی بود و زمین مسجد صاحب‌الزمان(ع) را نیز او به این محله اهدا کرده است.» همین ارادت به صاحب‌الزمان(عج) بود که شاید رحیم‌زاده را بر آن داشت تا زمینی دیگر برای ساخت مسجد به اهالی این محله اهدا کند که نام مهدیه به خود گرفت.

   مهــدیه مهد شهیدان بــنام انقلاب
  • تخریب نه تغییر کاربری

   لیلا باقری - دروس حالا محله اعیان‌نشین است و بالای شهر. اما تقریباً تا اواخر دوره قاجار و کشف شدنش به‌عنوان روستایی ییلاقی، فقط زمین کشاورزی بود و روزها کارگرانی در آن کار می‌کردند و شب‌ها خالی از سکنه بود. اما وقتی آب و هوای خوبش توسط ...

    تخریب نه تغییر کاربری
  • کم‌توانان  را پنهان نکنیم

   مهران مصفا- «خیرت برسد...» از بهترین جمله‌های امری عاطفی انسانی است که تا به حال شنیده‌ام. یک‌جور پندی که آدم‌های دل‌گنده به بقیه می‌دهند. به نظرم می‌تواند یک دعای دم سحری هم باشد حتی. در حق بقیه دعا کنیم که الهی خیرشان به هم‌نوعشان برسد. برای بعضی‌ها اثر این دعا یا پند آنقدری بوده که نه تنها خیرشان به دور و بری‌هایشان رسیده که تا ۳۰ کشور آن‌طرف‌تر هم رفته است این خیر. یکی از اینها «اصغر دادخواه» است. پدر المپیک ویژه ایران. ما اصلاً خبر نداشتیم او هم‌محله‌ای ما در اختیاریه است. خیرش رسیده بود به هم‌محله‌ای‌هایش و از او تعریف کردند و ما هم ردش را گرفتیم تا به او رسیدیم و گفت‌وگو کردیم. هرچند او نگاهی فراتر از محله و شهر و استان خودش دارد و دلش برای تمام معلولان کشورهای مسلمان و غیرمسلمان می‌تپد. اما در نتیجه این نگاه وسیع او حالا ما از طریق همسایه‌هایش پیدایش می‌کنیم؛ پدر و مادرهایی که در اختیاریه فرزند کم‌توان ذهنی دارند و دادخواه دلسوزترین فردی ا‌ست که دور و بر خودشان دیده‌اند.

   کم‌توانان  را پنهان نکنیم
  • درخـتان زیبای ملت

   لیلا باقری- ما خوشبختیم که در منطقه‌ای سرسبز زندگی می‌کنیم که سرانه فضای سبزش ۲۵‌مترمربع است و جزو ابعاد استاندارد محسوب می‌شود. ۸۰‌درصد فضای سبزمان‌ دار و درخت است و ۱۰‌درصد گل و گلکاری و بقیه چمن. چنار، ‌ بلوط، انواع سرو، توت، کاکوزا، داغداغان، اقاقیا، زیتون تزیینی، نارون، سدروس و...‌گونه‌ درخت‌های منطقه ما هستند. اگر بخواهی سن‌دار‌ترینشان را ببینی باید بروی باغ ده‌ونک و قلهک. یا همین پارک ملت زیبا و بزرگ و سرسبز که درختانش سن و سالی دارند با کلی اسم و رسم زیبا. پارکی زیبا که روزگاری باغی بود از باغ‌های امانیه. مثل همسایه‌اش جام‌جم. قناتی جاری داشت و سرریزش می‌رفت در همین دریاچه‌ای که حالا در وسط بوستان می‌بینیم. متأسفانه باغ‌ها یکی بعد از دیگری بیابان و خانه شدند و از آنها تنها همین سرانه فضای سبز استاندارد مانده. بیاید حسابی قدرش را بدانیم و قدمی بزنیم در بوستان ملت به تماشای درختانش و برای چند دقیقه هم که شده پیوندی بخوریم با درخت. با موجودی که بدون او زیستی نخواهیم داشت.

   درخـتان زیبای ملت
  • شناسایی نیازمندان آغازشد

   حمیدرضا بوجاریان- خیلی‌ها فکر می‌کنند فقر یا محرومیت فقط به معنای نداشتن منبع درآمد برای گذران زندگی است و به این دلیل تصور بسیاری بر این است که در منطقه ما شهروندان با فقر مالی و معیشتی سکونت ندارند. اما آمارها چیز دیگری می‌گویند و نشان می‌دهند تعداد افراد کم‌توان مالی و کسانی که نیازمند دریافت کمک هستند در منطقه ما پر شمار است. از طرف دیگر کسانی که نیازمند استفاده از خدمات حمایتی و مشاوره‌ای هستند اما جایی برای استفاده از این خدمات ندارند هم تعدادشان در منطقه ما کم نیست. کمیته امداد امام خمینی(ره) برای رسیدگی به وضعیت نیازمندان ساکن منطقه و استفاده بهتر از توان خیّرانی که پای کار کمک به افراد درمانده هستند، فعالیت خود را با راه‌اندازی دفتری در منطقه آغاز کرده است. به این بهانه درباره وضعیت نیازمندان ساکن منطقه و خدماتی که از سوی کمیته امداد به این افراد ارائه می‌شود گزارشی تهیه کرده‌ایم.

   شناسایی نیازمندان آغازشد
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله