• همیشه امیدی هست...

   صدف عیوضی - هفته گذشته در فرهنگسرای ابن‌سینا نمایشنامه‌ای با عنوان «سندرم سفارشی» خوانده شد. «سندرم سفارشی» روایت واقعی زندگی پرستار جوانی است که سال‌ها در بخش بیماران مبتلا به سرطان کار کرده و دست بر قضا خودش به بیماری سرطان تیروئید مبتلا می‌شود. این بانوی پرستار از آنجا که جزو کادر درمانی بیمارستان بود، پزشکان قول درمان سفارشی را به او دادند، اما زندگی آن‌طور که باید پیش نمی‌رود. این نمایشنامه توسط بازیگران شناخته شده‌ای همچون آتش تقی‌پور، امید زندگانی، فاطمه شکری و... در ۲ روز خوانش شد و در نهایت عواید حاصل از آن به خیریه همیاران مبتلا به سرطان اهدا رسید. البته «فرید آندستا»، کارگردان این نمایشنامه در نظر دارد، این کار خیر را با مشارکت بازیگران ادامه دهد و حتی در شهرهای مختلف به اجرا بگذارد. به همین دلیل در یکی از روزهای نمایشنامه‌خوانی به سالن فرهنگسرای ابن‌سینا رفتیم و در ادامه از بازیگران درباره دلیلشان برای مشارکت در کارهای خیر پرسیدیم.

   همیشه امیدی هست...
  • متهـم اصلی‎‎؛‎ برج‌ها یا بزرگراه‌ها؟

   الهه صبری- «سعادت‌آباد، آلوده‌ترین منطقه تهران.» این خبر را در هفته‌های گذشته زیاد شنیده‌ایم و آن دسته از شهروندانی که در هفته‌های گذشته و به‌ویژه در روزهای اوج آلودگی به سعادت‌آباد رفته‌اند، احتمالاً شاهد هوای مه گرفته در این محدوده از منطقه بوده‌اند. این درحالی است که سال‌ها سعادت‌آباد را محله‌ای با هوای پاک و تمیز می‌شناختند و بسیاری از متقاضیان بازار مسکن تمایل به سکونت در دو محله سعادت‌آباد و شهرک غرب داشتند. اما چرا این محله‌ها در گروه محله‌هایی که آلودگی هوا دارند قرار گرفت؟ آیا شاخص فضای سبز در این محله‌ها تغییر کرده یا افزایش ساخت‌وسازها عامل این تغییر بوده است؟ برای پاسخ به این سؤال‌ها سراغ رضا مقدم، رئیس اداره محیط‌زیست منطقه رفتیم که هر روز شاخص‌های آلودگی هوا را رصد می‌کند و معتقد است بهترین راه برون‌رفت از این وضع فرهنگسازی و آموزش شهروندان است. به همین دلیل برنامه‌های زیادی برای هفته هوای پاک (۲۹ دی تا ۵ بهمن ماه) دارد.

   متهـم اصلی‎‎؛‎ برج‌ها یا بزرگراه‌ها؟
  • عاشقانه‌های ۱۱۰ زوج

   فاطمه شمس- جشن ازدواج ۱۱۰ نفر از معلولان تهرانی با حضور خانواده‌های آنها و جمعی از شهروندان در برج میلاد برگزار شد. این مراسم ۱۳۴ عروس و داماد داشت که ۱۱۰ نفرشان دچار معلولیت و بقیه سالم بودند. برخی از نوعروس‌های این جشن، اگرچه نمی‌دیدند، عشق را با چشم‌هایشان فریاد می‌زدند؛ دامادها اگرچه توان راه رفتن نداشتند، برای دوست داشتن و دوست داشته شدن مسیر را هموار می‌کردند؛ همچنین عروس‌ها اگرچه نمی‌توانستند سخن بگویند، عشق و زیبایی‌هایش را با همه وجود نثار همسرانشان می‌کردند و بالاخره دامادها اگرچه نمی‌شنیدند، صدای همدلی و عاشقانه‌های زندگی را از گرمای دستان همسرانشان درمیافتند. در واقع سالن همایش‌های برج میلاد میزبان ساده‌ترین، کم‌زرق و برق‌ترین و زیباترین مراسم عروسی بود. مراسمی که عروس‌ها و دامادهایش معلولیت جسمی داشتند، اما با ذهنی سالم و دلی سرشار از محبت به خانه بخت رفتند و زندگی‌شان را آغاز کردند. آن هم در زمانه‌ای که ازدواج در بین انبوه سنت‌های ناب اسلامی، غباری از تنوع و جاه‌طلبی گرفته است.

   عاشقانه‌های ۱۱۰ زوج
  • نگران نباشید!

   حمیدرضا بوجاریان- وقتی اسم محله طرشت به میان می‌آید، ‌خواه ناخواه نام آلستوم هم در ذهن تداعی می‌شود. واقع شدن نیروگاه طرشت یا برق آلستوم در محله باعث شده است هویتی خاص به محله طرشت داده شود. برخی ساکنان طرشت را به محله آلستوم هم می‌شناسند و حتی کاسبان اطراف هم از این نام، که برگرفته از تکنولوژی فرانسوی نیروگاه برق طرشت است، برای نامگذاری کسب و پیشه خود استفاده کرده‌اند. در این میان وجود نیروگاه در بافت مسکونی سؤالات و نگرانی‌هایی را برای اهالی درباره آلایندگی این واحد ایجاد کرده است. با توجه به آلودگی این روزهای هوای پایتخت با مدیرعامل نیروگاه طرشت درباره نگرانی‌های اهالی از فعالیت این واحد تولیدی و صنعتی صحبت کرده‌ایم.

    نگران نباشید!
  • سینه اش از خس خس‌ افتاد!

   رضا افراسیابی - میدان بهرود را که بالا می‌روی، در کوچه سی و هفتم ساختمان سفید رنگی دیده می‌شود که پارچه‌نوشته‌های سیاه تسلیت را بر دیوار آن نصب کرده‌اند. اینجا منزل شهید «علی‌اکبر کرک‌آبادی» است. هم‌محله‌ای ما که پس از ۳۲ سال تحمل رنج و درد ناشی از جراحت‌های دوران جنگ تحمیلی، ۱۶ دی ماه امسال دعوت حق را لبیک گفت و پیکرش با حضور جمع زیادی از ساکنان هم‌محله‌ای تشییع شد.

   سینه اش از خس خس‌ افتاد!
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   شكوفه‌هاي مهر مادر

   شكوفه‌هاي مهر مادر

   الهه صبري - در حضور صدها نفر از شهروندان منطقه گفت: که اگر چين و چروك پيري بر چهره‌اش وجود دارد، نبينند و باور نكنند. چون مجالي به پيري نداده و خودش اين چروك‌ها را باور نمي‌كند، اما در اصل بدرالملوك امام، ۸۹ سال دارد. مددكاري را از كودكي در كنار مادربزرگش آموخته و بيش از ۳ دهه مددكار اجتماعي بوده و به بيماران سرطاني و كودكان بي‌سرپرست كمك كرده است.

  آرشیو
  • انصاف و خوش‌رویی

   زهرا خورشیدی - از قدیم گفته‌اند کاسب حبیب خداست. البته شاید این گفته در این دوره و زمانه، که شیوه کاسبی تغییر کرده، تا حدودی شعاری به نظر برسد، اما کسانی هستند که پیرو راه پدران و بزرگ‌ترانشان مانند کاسبان خداترس قدیم رفتار می‌کنند. محمد کلاتی از جمله این افراد است. او کاسب جوانی است که اهالی جنوب محله طرشت او را به‌عنوان کاسب نمونه انتخاب کرده‌اند. چراکه فرهنگسرای ابن‌سینا در قالب برنامه «کاسب حبیب خداست» از ساکنان محله‌ها خواسته بود تا کاسب نمونه محله‌شان را با محور رزق حلال و الگوسازی طرح تکریم مشتری از بین واحدهای صنفی سوپرمارکت، مواد پروتئینی و نانواها انتخاب کنند و در این میان محمد کلاتی به‌عنوان کاسب نمونه محله طرشت انتخاب شد. در این گزارش با محمد کلاتی گفت‌و‌گو کرده‌ایم و از تعدادی اهالی علت اینکه او را انتخاب کرده‌اند جویا شده‌ایم.

   انصاف و خوش‌رویی
  • سرپناه دوقلوها

   فاطمه شمس - در هیاهوی خرید از مغازه‌های شیک سعادت‌آباد و ترافیک خودرو‌های مدل‌بالا، خانواده‌ای در بلوار پاک‌نژاد زندگی می‌کند که نه ویلچرهایشان قیمتی است و نه اسباب و وسایل خانه‌شان پر از زرق و برق. اما دلی دارند به وسعت دریا که ...

    سرپناه دوقلوها
  • جمع کردن کیلو کیلو ته سیگار

   رضا افراسیابی - سه هفته‌ای می‌شود که اهالی محله تهران‌ویلا آستین‌هایشان را بالا زده‌اند تا با کمک هم‌محله‌شان از تمیزی و زیبایی برق بزند. آنها دور هم جمع می‌شوند و وسایل ورزشی بوستان‌ها را رنگ می‌زنند، زباله‌ها را از کف خیابان جمع می‌کنند و کمپوست می‌سازند. همچنین برنامه‌ریزی کرده‌اند تا نیازهای محله‌شان را شناسایی و برای برطرف کردن آنها تلاش کنند. تمامی این کارها در قالب کمپین «رسیدن به شهر تازه» اجرا می‌شود. در این گزارش با «‌‌فاطمه حسن‌نیا» دبیر کانون محیط‌زیست محله تهران‌ویلا و تعدادی از اعضای این کمپین گفت‌وگو کرده‌ایم.

   جمع کردن کیلو کیلو ته سیگار
  • پاتوق گذری معتادان

   الهه صبری - «مرکز گذری کاهش آسیب فرحزاد» برای بسیاری از معتادان در حال ترک یا آنها که از اعتیاد خسته شده‌اند اما پولی برای درمان ندارند، مکان شناخته شده‌ای است. چراکه در این مکان با کمک مشاوران و مددکاران می‌توانند به سمت رهایی از اعتیاد گام بردارند. یعنی با گذراندن دوره‌های متادون درمانی، ترک کنند و حتی خانه و کاشانه‌ای بسازند. حتی با معرفینامه این مرکز رها‌یافتگان از اعتیاد می‌توانند ادامه تحصیل دهند، وام اشغال بگیرند و برای خود کسب و‌کاری راه بیندازند. اما تا آن زمان افراد تحت پوشش با دارو درمان شده و هر روز یک وعده غذای گرم دریافت می‌کنند. البته هیچ‌کس در این مکان بستری نمی‌شود. شاید به همین دلیل نامش را «گذری» گذاشته‌اند. برای اطلاع بیشتر از فعالیت‌های این مرکز، به محل آن در فرحزاد و خیابان امامزاده داود(ع) رفتیم.

   پاتوق گذری معتادان
  • آرزویم نقاشی ازخــانه خداست

   زهرا حورشیدی- اتاق کار محمدرضا دادخواهی‌پور پر از تابلوهای نقاشی و مینیاتوری است که در طول سال‌های فعالیتش کشیده است. دادخواهی‌پور از استادان نقاشی و مینیاتور است که سابقه ۴۰ سال آموزش هم دارد. او همچنین مؤلف کتاب‌های آموزشی نقاشی است که تاکنون هریک از کتاب‌هایش به چاپ چهارم و پنجم رسیده است. چراکه دادخواهی‌پور با وجود اینکه در آستانه ۷۰ سالگی است، حتی تنها برای یک نفر هم در ‌سراهای محله ستارخان و شهرآرا کلاس برگزار می‌کند و معتقد است شاید همین یک نفر در آینده چهره شناخته شده‌ای در عالم هنر شود. البته او در این سال‌ها به هزاران نفر آموزش داده که اکنون برخی از آنها از استادان دانشگاه و مربیان مراکز فرهنگی هستند.

   آرزویم نقاشی  ازخــانه خداست
  • گرمابه پونک جای خزینه قدیمی را گرفت

   فاطمه شمس - در کوچه‌پسکوچه‌های محله‌های قدیمی منطقه، در کنار کوچه‌‌باغ‌های باریک، گاهی چیزهایی پیدا می‌شود که خاطره‌ای شیرین، به یادماندنی و ناب را تداعی می‌کند. خاطره‌ای از یک چهاردیواری تنگ و نمناک که گاهی با انعکاس صدا، بازیچه‌ای می‌شد برای کودکان بازیگوش و کنجکاو؛ خاطره‌ای از گرمای آب دیگ نفتی و خنکای نوشیدنی‌های تگری در گرمابه‌های محل که دیوارهایشان از خشت و گل بود. درست مثل خزینه‌‌ روبه‌روی باغ خرابه ‌ده پونک که سال ها پیش تخریب شد. بعد از آن با ساخت گرمابه پونک، در کوچه پونه چهارم، اهالی دوباره محلی برای مرور خاطرات یافتند تا اینکه آب لوله‌کشی به پونک آمد و کم‌کم همه در خانه‌هایشان حمام ساختند. در این گزارش با مرور خاطرات اهالی از دو گرمابه عمومی پونک، یادی می‌کنیم از کسانی که امکانات اولیه این محله را فراهم ساختند.

   گرمابه پونک جای خزینه قدیمی را گرفت
  • بلندمرتبه‌ها منتظر پایان‌کار

   فاطمه شمس- تعجب نکنید اگر بگوییم در شمالی‌ترین محله‌های منطقه ما، برج‌ها و شهرک‌هایی وجود دارد که هنوز گواهی پایان کار برایشان صادر نشده است. در واقع این املاک شیک، اما بی‌هویت، با همه معماری‌های منحصربه‌فردشان، نه قابل فروش‌ هستند ...

   بلندمرتبه‌ها منتظر پایان‌کار
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما
  همشهری آنلاین

  چند رسانه ای

  راهنمای محله