• درآمدزایی در محیطی صمیمی

   پرنیان سلطانی- پارچه‌های رنگارنگ روی میز بزرگ اتاق پهن شده و چند نفر با استفاده از الگوهای مختلف مشغول برش زدن هستند. کمی آن‌طرف‌تر خانم‌ها پارچه‌های برش‌خورده را می‌دوزند و از دل‌شان مقنعه و روسری‌های زیبا بیرون می‌آورند. یک طبقه بالاتر همه تولیدات از جمله چادر، مقنعه، روسری و... اتو می‌شود و چند خانم دیگر مشغول تاکردن و بسته‌بندی می‌شوند. اینجا مرکز مهارت‌آموزی «کوثر» منطقه است؛ جایی که به معنای واقعی کلمه مصداقی برای مثل معروف «با یک تیر چند نشان زدن» به شمار می‌رود. این مرکز که از آبان ماه سال گذشته در بزرگراه یادگار امام(ره)، میدان خبرنگار راه‌اندازی شده، هم پوشاک ایرانی تولید می‌کند، هم به‌‌‌ ترویج حجاب و عفاف و استفاده از پوشاک اسلامی می‌پردازد. همچنین تعدادی از بانوان سرپرست خانوار و نیازمندان محله در آن مشغول به کار شده‌اند. به مناسبت روز حجاب و عفاف سری به این کارگاه ویژه در منطقه زدیم.

   درآمدزایی در محیطی صمیمی
  • سروش آزادی بجای مدرسه آمریکایی‌ها

   پرنیان سلطانی- اگر از ساکنان محله شهرک قدس باشید، حتماً بارها گذرتان به خیابان ایران‌زمین افتاده و مدرسه «سروش آزادی» را دیده‌اید. مدرسه‌ای که اگرچه از نظر ظاهری مانند همه مدارس دیگر منطقه است، تاریخی پشت آن نهفته که کمتر کسی از آن باخبر است. البته اگر پای صحبت قدیمی‌ترهای منطقه بنشینید، ‌به شما می‌گویند که سال‌ها قبل آمریکایی‌ها این مدرسه را برای خودشان ساختند تا بچه‌هایشان در آن درس بخوانند. مدت‌ها این مدرسه بزرگ که زمین تنیس داشت و هر کلاسش دارای حیاط، انباری و رختکن بود، محلی برای تحصیل دانش‌آموزان آمریکایی به حساب می‌آمد تا اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی در اختیار ایرانی‌ها قرار گرفت. دانش‌آموزان سال‌های نه چندان دور این مدرسه و قدیمی‌ترهای شهرک قدس برایمان بیشتر از تاریخچه مدرسه آمریکایی‌ها می‌گویند.

   سروش آزادی بجای مدرسه آمریکایی‌ها
  • یاسین؛پسر طلایی محله

   پرنیان سلطانی- اواسط خرداد ماه امسال فدراسیون تکواندو ایران در صفحه رسمی خود نوشت «تعظیم آسیا برابر تکواندوکاران نونهال ایران». در ادامه خبر فدراسیون تکواندو ایران آمده بود در دومین دوره مسابقات قهرمانی نونهالان آسیا در کشور ویتنام، که با حضور ۱۹۰ ورزشکار از ۱۶ کشور آسیایی برگزار شد، تیم دختران و پسران تکواندو کشورمان روی سکوی قهرمانی ایستادند. اما جدا از افتخارآفرینی تکواندوکاران ایرانی در مسابقات آسیا آنچه باعث اهمیت بیشتر این خبر برای ما در دومین منطقه پایتخت شد، حضور «یاسین زندی»، نوجوان محله توحید، در این دوره از مسابقات بود. یاسین ۱۳ ساله که نیمی از عمرش را صرف ورزش تکواندو کرده، مدال طلای مسابقات پومسه (حرکات نمایشی) این رقابت‌ها را از آن خود کرد تا نقش مهمی در قهرمانی تیمش داشته باشد. چند روز پس از بازگشت یاسین از ویتنام و در حالی که این روزها مشغول آماده‌سازی برای شرکت در مسابقات جهانی دانمارک است، با او به گفت‌وگو نشستیم.

    یاسین؛پسر طلایی محله
  • کوهسار امنیت بیشتر می خواهد

   زهرا خورشیدی- یکی از ویژگی‌های مشترک محله‌های قدیمی تهران کوچه‌های باریک و کم‌عرضش است که باعث ایجاد صمیمیت بین همسایه‌ها و افزایش امنیت محل شده و حضور اراذل و اوباش را به حداقل می‌رساند. اما به مرور با ساخت‌وسازهای جدید و نوسازی بافت‌های قدیمی و از آن مهم‌تر ساخت شهرک‌ها و مجتمع‌های مسکونی، فاصله معابر بیشتر شد تا نمای محله‌ها چهره مدرن‌تری به خود بگیرد. محله پرواز در شمال منطقه هم از جمله محله‌های تازه‌‌ساز است که شهرک‌های متعددی مانند کیهان، پاسارگاد، پردیسان، تأمین اجتماعی کوهسار و... در آن وجود دارد و همین امر باعث شده که سرقت و ناامنی در بعضی از معابر آن افزایش یابد و نارضایتی اهالی را به دنبال داشته باشد. در گزارش این هفته بنا به درخواست ساکنان محله پرواز این مسئله را با مسئولان در میان گذاشتیم و راهکاری برای رفع آن جویا شدیم.

   کوهسار امنیت بیشتر می خواهد
  • دورریز‌های دوست‌داشتنی

   پرنیان سلطانی- دور تا دور آپارتمان، پارکینگ و حیاط خانه‌اش را با ۳۰۰ گلدان مختلف زینت بخشیده است. خودش از پوست میوه‌ها، برگ درختان و دورریز سبزی‌ و صیفی برای گیاهانش کود کمپوست درست می‌کند و از گیاهان دارویی، عرقیات و عصاره‌های شفابخش می‌گیرد. نه تنها خودش هیچ وسیله‌ای را دور نمی‌ریزد و از مواد دورریز، گلدان و وسایل‌های مربوط به باغبانی و گل و گیاه می‌سازد، بلکه سعی می‌کند به هم‌محله‌ای‌هایش بهترین استفاده از دورریختنی‌ها را آموزش دهد. هر کجا که می‌رود به جای شکلات و شیرینی، گلدان گل هدیه می‌دهد. صحبت از «عباس شیخ‌الاسلامی» است؛ شهروند نمونه منطقه در زمینه گل و گیاه این روزها بیشتر وقتش را صرف آموزش رایگان به هم‌محله‌ای‌ها می‌کند و کلاس خلق آثار ابتکاری از دورریزهایش شهروندان بسیاری را به مرکز گل و گیاه منطقه کشانده است. در یک روز گرم تابستانی سری به مرکز گل و گیاه بوستان شهرآرا زدیم تا با این مرد همیشه سبز هم‌محله‌ای بیشتر آشنا شویم.

   دورریز‌های دوست‌داشتنی
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   شكوفه‌هاي مهر مادر

   شكوفه‌هاي مهر مادر

   الهه صبري - در حضور صدها نفر از شهروندان منطقه گفت: که اگر چين و چروك پيري بر چهره‌اش وجود دارد، نبينند و باور نكنند. چون مجالي به پيري نداده و خودش اين چروك‌ها را باور نمي‌كند، اما در اصل بدرالملوك امام، ۸۹ سال دارد. مددكاري را از كودكي در كنار مادربزرگش آموخته و بيش از ۳ دهه مددكار اجتماعي بوده و به بيماران سرطاني و كودكان بي‌سرپرست كمك كرده است.

  آرشیو
  • اداره مسجد در دست نوجوانان

   زهرا خورشیدی- مسجد النبی(ص) در خیابان حبیب‌الله که از سال ۱۳۷۹ فعالیت‌های فرهنگی خود را آغاز کرده توانسته با همفکری و همکاری جوانان و معتمدان محل به یکی از فعال‌ترین مساجد منطقه تبدیل شود. تا جایی که در طول سال به‌ویژه تعطیلات تابستان نوجوانان و جوانان بسیاری را جذب فضای معنوی مسجد کرده است. فاطمه زهرا(س) نام گروه فرهنگی‌ای است که از تابستان ۱۳۹۴ با برنامه‌های متفاوتی در مسجد تشکیل شده تا علاوه ‌بر اجرای فعالیت‌های علمی، قرآنی، ورزشی و تفریحی از نوجوان‌ها در برنامه‌های تربیتی مسجد هم استفاده کند. در ادامه با تعدادی از نوجوانان و مسئول فرهنگی درباره استقبال قشر جوان از این مسجد گفت‌وگو کردیم.

    اداره مسجد در دست نوجوانان
  • تـابسـتـان همراهی و همیاری

   پرنیان سلطانی- دو هفته‌ای از شروع تابستان می‌گذرد و دانشجویان و دانش‌آموزان بیش از ۷۰ روز وقت دارند تا در این مدت به کاری که دوست دارند بپردازند. ممکن است برخی این روزها دلشان بخواهد به جبران شب زنده‌داری‌های روزهای امتحان، فقط استراحت کنند، اما چند روز که بگذرد به‌طور قطع حوصله‌شان سر می‌رود و دنبال برنامه متنوعی برای تابستان خواهند بود. از آنجایی که به راحتی می‌شود بی‌حوصلگی چند روز آینده دانش‌آموزان و دانشجویان منطقه را پیش‌بینی کرد، دست به کار شده‌ایم و به هر مرکز آموزشی، ورزشی، فرهنگی و هنری منطقه که فکرش را کنید سر زدیم. در کنار برگزاری کلاس‌های ورزشی، هنری و فرهنگی که در همه‌سراهای محله، خانه‌های فرهنگ، ورزشگاه‌ها و... برگزار می‌شود، برنامه‌های خاصی هم وجود دارد که تجربه متفاوتی برای بچه‌ها رقم می‌زند. اگر می‌خواهید فعال اجتماعی باشید، اگر همیشه کارهای مهمی بوده که قصد انجامش را داشته‌اید، اما هیچ‌وقت فرصت نکرده‌اید آنها را انجام دهید، این ۹۰ روز پیش رو را غنیمت بشمارید. این گزارش کمک‌تان می‌کند تا تعطیلات خاص و متفاوتی را تجربه کنید.

   تـابسـتـان  همراهی و همیاری
  • فـرحزاد در فـصل بـاقـالی

   ثریا رسولی- از نیمه‌ اردیبهشت تا پایان تیرماه کوچه‌ها و خیابان‌های بافت مسکونی محله فرحزاد شکل و شمایل دیگری پیدا می‌کند و اگر در هر ساعت از روز در کوچه‌های این محله گشتی بزنید، در هر گوشه‌اش کیسه‌ها و گونی‌های ضایعات باقالی را می‌بینید.

    فـرحزاد در فـصل بـاقـالی
  • سهم هر هم‌محله‌ای ۵ سانتیمتر زمـیـن !

   پرنیان سلطانی- «سیدمحمد کاظم اولیایی» را فوتبالی‌ها به‌ویژه استقلالی‌ها خوب می‌شناسند. فردی که ۷ سال مدیرعامل این باشگاه بود و در زمان مدیریتش توانست این تیم را در سال ۱۹۹۰ میلادی به مقام قهرمانی آسیا برساند. اولیایی ۶۵ ساله که نیم قرن از عمر خود را در فوتبال گذرانده و سال‌هاست در منطقه ما سکونت دارد، از ۲ سال پیش هم عضو شورایاری و هیئت امنای محله مرزداران شده تا بتواند‌کاری برای ورزش منطقه و رشد و شکوفایی استعداد کودکان و نوجوانان هم‌محله‌ای انجام دهد. به مناسبت انتخاب اولیایی به‌عنوان مدیر منتخب فوتبال ایران در فاصله سال‌های ۶۵ تا ۹۵ از سوی اتحادیه فوتبال، مهمان این پیشکسوت هم‌محله‌ای شدیم تا برایمان از روزهای اوج در باشگاه‌های مطرح فوتبال ایران، وضعیت ورزش منطقه و... بگوید.

    سهم هر هم‌محله‌ای ۵ سانتیمتر زمـیـن !
  • دردسرهای برج شیشه‌ای

   پرنیان سلطانی- نیاز به نشانی نیست. همین که وارد بلوار شهرداری شوید، ساختمانی بلند و تمام شیشه‌ای توجه‌تان را جلب می‌کند. این ساختمان در حال ساخت آنقدر بلند و متفاوت است که اجازه نمی‌دهد نگاه هیچ تازه‌واردی به ساختمان شهرداری منطقه و شعبه ۲۵ تأمین اجتماعی بیفتد. برج شیشه‌ای این روزها در مراحل پایانی ساخت قرار دارد و در آینده نزدیک محل مراجعه صدها معامله‌گر بورس خواهد شد. اما این مکان از همین حالا تبدیل به دغدغه‌ ساکنان محله سعادت‌آباد شده است. دغدغه‌ای از جنس افزایش بار ترافیک، نبود جای پارک کافی و شلوغی بیش از اندازه بلواری که همین حالا هم به واسطه قرار داشتن ساختمان شهرداری و شعبه ۲۵ تأمین اجتماعی یکی از شلوغ‌ترین معابر منطقه است. در یک روز گرم تابستانی با همراهی ساکنان، رانندگان تاکسی و کاسبان محدوده بلوار شهرداری به بررسی وضعیت موجود و مشکلات احتمالی راه‌اندازی ساختمان بورس در منطقه پرداخته‌ایم.

    دردسرهای برج شیشه‌ای
  • خداوند بهترین‌ها را برایم خواسته است

   فاطمه شمس- نامش ابوالفضل است و ۳۰ سال دارد. بیشتر ساکنان مرزداران غربی او را در گل‌فروشی محله‌شان دیده‌اند. گاهی اوقات در حال جابه‌جا کردن گلدان‌هاست، گاهی در حال صحبت با مشتری‌ برای انتخاب بهترین گیاه و گاهی هم روی صندلی پلاستیکی زیر سایه‌ای نشسته و کتاب می‌خواند. وقتی یک ساله بوده به دلیل تشنج دچار معلولیت جسمی می‌شود، با این حال در روستایشان، کشار سولقان، دیپلم می‌گیرد و بعد از آن پابه‌پای پدر گل‌فروشی می‌کند. با اینکه در برخورد اول فهمیدن کلام ابوالفضل سخت است اما اگر خوب توجه کنی به مرور متوجه حرف‌هایش می‌شوی و نیازی به کمک اطرافیانش نیست. در گزارش این هفته سراغ جوان گل‌فروش معلولی رفتیم که نه تنها از ظاهر و بیماری‌اش گله ندارد بلکه آن را لطف خداوندی می‌داند که همیشه کنارش است.

   خداوند بهترین‌ها را برایم خواسته است
  • پا در رکاب

   فاطمه شمس- مجتبی یادگار جوان ۳۳ ساله‌ای است که سال‌ها پیش از شهرستان به تهران آمد و همراه برادرانش در یک تعمیرگاه خودرو در تهران‌ویلا کار می‌کند. او جوانی معمولی است و زندگی عادی دارد اما با روش‌های نه چندان پیچیده و با انگیزه‌ای خلل‌ناپذیر روزگار می‌گذراند. طوری که بعضی او را یک شهروند نمونه معرفی می‌کنند. آقامجتبی دوچرخه‌ای دارد که همه کارهای روزانه، حتی خرید لوازم یدکی تعمیرگاه، را با آن انجام می‌دهد و آن را جلو چشم مردم می‌گذارد تا آنها ببینند و تشویق به استفاده از این وسیله شوند. از همه مهم‌تر کاسب منصف و صادقی است هفته‌ای ۳ بار با دوچرخه به مؤسسه معلولان می‌رود و به‌عنوان خادم افتخاری هر‌کاری که می‌تواند برای این قشر از جامعه انجام می‌دهد. گفت‌وگوی ما را با این جوان هم‌محله‌ای در ادامه می‌خوانید.

    پا در رکاب
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله