• جاده کن، از تهران تا پاکستان

   زهرا خورشیدی- روزگاری تهران قدیم با چند دروازه و خیابان محدود شناخته می‌شد، اما با افزایش جمعیت و‌‌‌ تردد انواع وسایل نقلیه، معابر جدیدی در آن ساخته شد و مدیریتش برعهده بلدیه شهر قرار گرفت. با گذر زمان تعداد کوچه‌پسکوچه‌ها، خیابان‌ها و بزرگراه‌های تهران آن‌قدر زیاد شد که برای یک شناسنامه‌ای تهیه کردند تا بتوانند راحت‌تر کنترلشان کنند. در این میان نام «محمدعلی جناح»، سمبل مبارزه مسلمانان پاکستان، روی یکی از پر‌‌ ترددترین معابر منطقه حک شد. اما چرا نام این شخصیت پاکستانی بر غربی‌ترین معبر منطقه ما گذاشته شده است؟ برای اطلاع از دلایل این نامگذاری با قدیمی‌های اهالی محله طرشت و نصرالله حدادی، پژوهشگر تهرانشناس گفت‌وگو کردیم.

   جاده کن، از تهران تا پاکستان
  • نوید ساخت مجموعه فرهنگی-درمانی

   فاطمه شمس- اهالی کوی ‌نصر بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مسجد محله‌شان را مسجد جعفری معرفی می‌کنند. مسجدی که در ضلع شرقی خیابان کوی ‌نصر قرار دارد و از سال‌ها پیش میزبان نمازگزاران هم‌محله‌ای است. در این میان ساکنان ضلع غربی محله به دلیل نبود مسجد مجبورند با گذر از خیابان دوطرفه و پر‌‌ تردد کوی ‌نصر از مسجد جعفری استفاده کنند. بنابراین شهرداری منطقه بنا به درخواست اهالی، ۵ سال پیش در خیابان نوزدهم، مسجدی را ساخت که هنوز افتتاح نشده است. به گفته ساکنان محل، مسجد حجت‌‌بن‌الحسن‌العسکری(ع) که ۸۰۰‌مترمربع مساحت دارد، در واقع غرفه‌ای سفید رنگ است که به‌صورت موقت ساخته شده و قرار است بخشی از زمین آن به مجموعه فرهنگی، مذهبی و درمانی تبدیل شود. برای اطلاع از جزئیات افتتاح این مسجد و تبدیل آن به مجموعه ای فرهنگی با ساکنان قدیمی، دبیر شورایاری محل و مسئول امور مساجد منطقه گفت‌وگو کرده‌ایم.

    نوید ساخت مجموعه فرهنگی-درمانی
  • از شامگاه تا بامداد در محله ها

   تاریکی هوا و فرا رسیدن شب برای بسیاری از مردم یعنی بازگشت به خانه و حضور در جمع خانواده، اما برای عده‌ای دیگر شب تازه شروع کار و تلاش است و به قولی ساعت‌کاری عده‌ای با تاریکی هوا آغاز می‌شود. شهردار شب هم از جمله این افراد است. شهردار شب موظف است که در کوچه‌ها و خیابان‌ها گشت بزند. هر موردی را که باعث ایجاد دردسر در روز بعد برای ساکنان می‌شود ببیند و برای رفع آن از نیروهای شهرداری نواحی و حتی نهادهای مختلف کمک بخواهد. اگر حادثه‌ای هم رخ بدهد، باید در محل حاضر شود تا اوضاع را بررسی کند. در واقع شهردار شب، همیشه شب‌ها به محل کارش می‌آید و کارش هم تعطیل‌بردار نیست. در یکی از شب‌های سرد زمستان با «علیرضا فتاحی» شهردار شب منطقه همراه شدیم.

   از شامگاه تا بامداد در محله ها
  • گلدیسان به گل می‌نشیند

   فاطمه شمس- شهرک گلدیسان که در شمال بزرگراه یادگار امام(ره) قرار دارد، با ۴۰۰ خانوار جمعیت، سال ۱۳۵۹ توسط تعاونی مسکن نهاجا برای کارکنان نیروی هوایی ارتش ساخته شد اما به مرور افراد دیگری هم در آن ساخت‌وساز کردند و توسعه‌اش دادند. به همین دلیل حالا در کنار بلوک‌های ۶ طبقه، خانه‌هایی ویلایی هم دیده می‌شود. البته ساکنان این شهرک در این سال‌ها مشکلات زیادی از قبیل عمرانی، خدمات‌ شهری و فضای ‌سبز داشته‌اند که برای رفع‌شان بارها با سازمان‌های مسئول مکاتبه کرده‌اند تا اینکه بالاخره پیگیری‌ها جواب داد و از ۶ ماه پیش برخی مشکلات رفع شد، به گونه‌ای که چهره جدید شهرک رضایت ساکنان را در پی داشت. در این گزارش از تغییرات ایجاد شده در این شهرک گفته‌ایم.

    گلدیسان به گل می‌نشیند
  • دوباره زندگی...

   فاطمه شمس- کمپ‌های ترک اعتیاد مراکزی دولتی یا غیردولتی هستند که در چند سال اخیر در بسیاری از مناطق تهران شروع به کار کرده‌اند. متأسفانه به دلیل شیوع اعتیاد به‌ویژه در محله‌‌های جنوبی یا فضاهای بی‌دفاع شهری در شمال تهران، تعداد افراد معتاد و کارتن‌خواب در این مراکز چشمگیر است. دره فرحزاد و حاشیه بزرگراه شهید چمران در منطقه ما هم از فضاهای بی‌دفاع شهری است که با وجود طرح‌های ضربتی همچنان به نقاط امن برای معتادان تبدیل شده است. با این حال سازمان‌های زیادی سعی می‌کنند با حمایت خیران این افراد، به‌ویژه بانوان را به زندگی دوباره تشویق کنند. تیر ماه امسال نخستین مرکز با مجوز وزارت بهداشت با عنوان«مرکز اقامتی مدل طبی زنان و زنان باردار سو‌ءمصرف‌کننده موادمخدر» در خیابان اطاعتی شمالی محله مرزداران افتتاح شد. این مرکز با حمایت جمعیت خیریه تولد دوباره، برای زنان باردار معتادی فعال شده که کارتن‌خواب بودند یا سرپناهی نداشتند. در این گزارش سری به این مرکز اقامتی زدیم و با پزشک، بهیار، روان‌شناس، مددکار و تعدادی از بیماران بهبودیافته گفت‌وگو کردیم.

    دوباره زندگی...
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   شكوفه‌هاي مهر مادر

   شكوفه‌هاي مهر مادر

   الهه صبري - در حضور صدها نفر از شهروندان منطقه گفت: که اگر چين و چروك پيري بر چهره‌اش وجود دارد، نبينند و باور نكنند. چون مجالي به پيري نداده و خودش اين چروك‌ها را باور نمي‌كند، اما در اصل بدرالملوك امام، ۸۹ سال دارد. مددكاري را از كودكي در كنار مادربزرگش آموخته و بيش از ۳ دهه مددكار اجتماعي بوده و به بيماران سرطاني و كودكان بي‌سرپرست كمك كرده است.

  آرشیو
  • راه‌های برون‌رفت

   ثریا رسولی- این روزها ترافیک در همه محله‌ها و مناطق پایتخت وجود دارد و کمتر میدان و تقاطعی از این ترافیک مستثنی است. ‌گاه مدت‌زمان انتظار پشت چراغ‌ها آنقدر زیاد می‌شود که رانندگان کلافه می‌شوند و وقت و انرژی زیادی به هدر می‌رود. در منطقه ما هم میدان‌ها و تقاطع‌هایی هست که ترافیک‌شان باعث آزار رانندگان می‌شود. به گونه‌ای که خواستار رفع این مشکل با اجرای طرح‌های ترافیکی شده‌اند. از مجموع ۱۵ میدان در منطقه ما، میدان‌های توحید، صنعت و طهرانی‌مقدم و تقاطع‌های سرو و قدس در منطقه ما از جمله شلوغ‌ترین محدوده‌ها هستند. البته مسئولان برای هرکدام از این محدوده‌ها راهکاری دارند. برای پیگیری این راهکارها سراغ «حمیدرضا رنجبر»، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه رفته و راه‌های برون‌رفت از ترافیک در منطقه را پیگیری کردیم.

    راه‌های برون‌رفت
  • پایان روزهای سـاراول

   زهرا خورشیدی- قدمت بعضی از محله‌های تهران را می‌توان از قدیمی‌ترین کارخانه، بیمارستان یا حسینیه آن متوجه شد، مانند محله‌های طرشت، فرحزاد و پونک در منطقه که عمر آنها به ۴۰۰ سال و حتی بیشتر می‌رسد. اما محله‌های شمالی منطقه که از جمله آنها می‌توان به سعادت‌آباد، شهرک قدس و آسمان‌ها اشاره کرد قدمت زیادی ندارند و بسیاری از نخستین ساکنان آنها در قید حیاتند. کارخانه «سار اول»، در ضلع غربی خیابان سرو، یکی از نخستین کارخانه‌های سعادت‌آباد است که باعث شکل‌گیری خیابان سرو و محدوده‌های اطراف آن شد. این کارخانه که از سال ۱۳۴۰ در منطقه ساخته شده بعد از مدت کوتاهی، با عنوان بنیانگذار صنعت تهویه ایران در کشورهای خارجی هم فعالیت کرد اما حدود ۲۰ سال است که تعطیل و زمین آن به حال خود رها شده است. در این گزارش می‌توانید از روند شکل‌گیری این کارخانه و وضعیت فعلی آن اطلاع یابید و اینکه آیا می‌توان به جای این زمین بلاتکلیف، امکانات خدماتی برای اهالی محل ساخت یا خیر؟

   پایان روزهای سـاراول
  • گل کوچک با بچه‌ها

   افراسیابی- روزگاری در مستطیل سبز او را در کسوت یک بازیکن می‌دیدیم و پس از آن مربی شد. حالا مدیر آکادمی باشگاه نفت و مشغول تربیت آینده‌های فوتبال کشور است. در واقع زندگی‌اش با مستطیل سبز و توپ فوتبال گره خورده است. «ناصر فریادشیران» ۵۵ سال دارد و از ۱۸ سال پیش ساکن خیابان ستارخان است. فریادشیران برای آموزش فوتبال به کودکان‌کار محله فرحزاد اعلام آمادگی کرده و مشتاق است که درخشش آنها را در زمین چمن ببیند.

   گل کوچک با بچه‌ها
  • وقتی همه مسئول کودکان می‌شوند

   ثریا رسولی- ۱۵ سال از شکل‌گیری مؤسسه فرهنگی دارالاکرام گذشت. مؤسسه‌ای که مدیرانش معتقدند همه در مقابل کودکان مسئولند و نباید به آنها بی‌اعتنا بود. چراکه کودکان حق دارند از اوضاع خوب زندگی برخوردار باشند، بازی کنند، آموزش ببینند و وضعیت مناسب اجتماعی برایشان فراهم شود. در این سال‌ها مدیران مؤسسه با همکاری خیّران و حامیان دست به دست هم دادند و حدود ۲ هزار دانش‌آموز بی‌سرپرست و بد سرپرست توانستند از بورسیه تحصیلی استفاده کنند. اما این پایان راه نیست و مؤسسه به دنبال حمایت از دانش‌آموزان و دانشجویان بیشتری است. به همین دلیل پانزدهمین جشن مؤسسه فرهنگی دارالاکرام هفته گذشته در میدان کاج برگزار شد و تعداد زیادی از شهروندان منطقه با فعالیت‌های مؤسسه آشنا شدند و به‌عنوان حامی فرم ثبت‌نام را پر کردند.

   وقتی همه مسئول کودکان می‌شوند
  • اول چای قند پهلو

   رضا افراسیابی- «زائران برای رسیدن به حرم آقا باید مسیر سربالایی را با شیب تند طی کنند و از پله‌هایی بالا بیایند که تعدادشان کم نیست. برای همین از زائران با چای تازه‌دم قندپهلو پذیرایی می‌کنم تا خستگی‌شان در برود. زائری که به اینجا می‌آید مهمان آقاست و نباید برای پذیرایی از او کم بگذارم. بعضی زائران می‌پرسند که چه چیزی در این چای ریخته‌ای که این قدر خوشمزه است؟ من هم با لبخند می‌گویم نمک آقاست.» اینها بخشی از صحبت‌های«سیداسماعیل‌موسوی» خادم امامزاده ابوطالب(ع) است که ۵۵ سال دارد و از ۳۰ سال پیش به زائران خاندان اهل‌بیت(ع) خدمت می‌کند. با این خادم در آستان امامزاده ابوطالب(ع) فرحزاد به گفت‌وگو نشستیم.

    اول چای قند پهلو
  • دکتر باصفای محله طرشت

   الهه بصیر- منطقه ما محل سکونت بسیاری از چهره‌های سرشناس و مسئولان است. این افراد در بخش‌های مختلف منطقه از شمال تا جنوب سکونت دارند. دکتر «محمدمهدی گلمکانی»، رئیس ستاد محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، هم از جمله این افراد است. او و خانواده‌اش از دهه ۷۰ ساکن منطقه ما شده‌اند و این روزها در یکی از ساختمان‌های خیابان شهید اکبری زندگی می‌کنند. گلمکانی محله‌اش را دوست دارد، گرچه هر روز مشکلات زیادی را در مسیر رفت و برگشت به خانه‌اش می‌بیند، اما امیدوار است این مشکلات به‌زودی رفع شود. با دکتر گلمکانی گشتی در محله‌اش زدیم و پیش از رفتن او به محل کارش در بوستان اوستا (ستاد محیط‌زیست توسعه پایدار شهرداری تهران) نظراتش را درباره محل سکونتش پرسیدیم.

    دکتر باصفای محله طرشت
  • محله‌ای به نام یک مسجد

   یاور یگانه - «انقلاب»، در لغت، به معنای برگشتن از حالی یا کاری، تحول، تغییر، تبدیل، تحویل و تغییر ماهیت است. اساسا، دگرگونی و دگردیسی ملازم با انقلاب است و انقلابی را که با تغییر و تحول همراه نباشد، نمی‌توان انقلاب دانست. انقلاب اسلامی ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و در سطوح مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه تغییرات بنیادین و مهمی را رقم زد. یکی از دگرگونی‌هایی که با وقوع انقلاب ایجاد شد، تغییر نام محله‌ها و خیابان‌ها و برزن‌ها و میدان‌ها بود تا نام‌ها نیز در تناسب و موافقت با حیات جدیدی قرار گیرد که در جامعه و قلب و ذهن مردم آغاز شده بود. همان‌طور که هر نماد و نشانه‌ای از دوران پهلوی از پیکر شهر زدوده شد، نام محله‌هایی که یادآور دوران حکومت پهلوی بودند نیز به نام شهدا یا مفاهیم اسلامی و انقلابی تغییر پیدا کرد. نمونه بارز چنین تغییر نامی در منطقه ما محله «آریاشهر» سابق و «صادقیه» کنونی است. برای آگاهی از پیشینه محله صادقه در پیش از انقلاب و وضعیت آن در بعد از انقلاب تاریخچه مختصر و فشرده‌ای فراهم کرده‌ایم.

   محله‌ای به نام یک مسجد
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  در شــهر
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله