• زمان در قاب هنر

   تصویرساز هم محله‌ای ما تا کنون ۸تابلو و ۲ مجسمه ساعتی به موزه زمان اهدا کرده است

   زمان در قاب هنر

  • گل‌سازان

   زوج جوان هم‌محله‌ای ما با خلاقیت در گل آرایی، کارآفرینی کرده اند

   گل‌سازان

  • پله پله تا ملاقات با خدا

   راحیل حسینیان- طنین اذان ظهر در آستان امامزاده اسماعیل(ع) می‌پیچد. روزه‌داران با ادب و متانت خود را برای نمازجماعت ظهر و عصر آماده می‌کنند. صحن امامزاده اسماعیل(ع) کوچک اما با صفاست. ۲درخت چنار تنومند که حکایت از قدمت و عمر طولانی‌شان دارد، درست روبه‌روی شبستان روییده‌اند و با سخاوت روی حیاط سایه گسترانیده‌اند. حوض مرمری وسط حیاط هم فضا را زیباتر و آرام‌تر کرده است. امامزاده اسماعیل چیذر یکی از بقاع متبرکه محله چیذر و مامنی برای انس با پروردگار است. در نخستین روز مهمانی ماه به این مکان معنوی سر زدیم تا گذشته و تاریخچه آن را از زبان اهالی بشنویم. امروز شمیم رمضان در این مکان معنوی بیشتر به مشام می‌رسد. با ما در این گزارش همراه باشید.

   پله پله تا ملاقات با خدا
  • دست کشیدن به سر ستاره‌ها

   راحله عبدالحسینی- آسمان و اجرام آن همیشه برای بشر جذاب بوده و هست. برای همین علم ستاره‌شناسی طیف گسترده‌ای از کودکان تا سالمندان را به خود جذب کرده است. در سکوت و آرامش پسکوچه‌های خیابان دزاشیب مرکز علوم و ستاره‌شناسی تهران میزبان علاقه‌مندان به دنیای کهکشان‌هاست. مرکزی که با برنامه‌های خاص خود پای بسیاری از شهروندان را از نقاط دور و نزدیک پایتخت به این مرکز می‌کشاند. به گفته امیرحسین چیذری، مدیر مرکز علوم و ستاره‌شناسی اینجا تنها مرکز علوم و ستاره‌شناسی در کشور است که هم به رصدخانه مجهز است و هم کلاس‌های آموزشی دارد.این مرکز همزمان با فرا رسیدن تعطیلات تابستانی آماده برپایی کارگاه‌های متنوع برای دانش‌آموزان است. اگر می‌خواهید با فعالیت‌های این مرکز علمی آشنا شوید گزارش زیر را از دست ندهید.

   دست کشیدن به سر ستاره‌ها
  • گلریزان برای نخستین آزمایشگاه مغز و اعصاب

   پریسا امیرقاسم خانی- هر از گاهی با خبر می‌شویم که تعدادی از اهالی خیّر، آستین همت بالا زده و یکبار دیگر به آنهایی که نیاز دارند کمک کرده‌اند. با خبر شدیم که خیّران در یکی از قدیمی‌ترین بیمارستان‌های محله (شهدای تجریش) دور هم جمع شده و قرار است که این‌بار در حوزه درمان به نیازمندان کمک کنند؛ ولی کمی شکل آن متفاوت است. شاید به جرئت بتوان گفت کمتر در محله‌هایمان اتفاق می‌افتد. این‌بار خیّران تصمیم گرفتند در حوزه پژوهشی وارد عمل شوند و در قدیمی‌ترین بیمارستان منطقه، بخشی را برای مداوای بیماران راه‌اندازی کنند. برای اطلاع از بخش‌های این مرکز، با جمع خیّران و متخصصان بیمارستان همراه می‌شویم.

   گلریزان برای نخستین آزمایشگاه مغز و اعصاب
  • گرمابدر، اولین گذرگاه تهران شمال

   عاطفه صبور‌- هنوز بکر و دست نخورده است. صدای رودخانه صدای گنجشک‌ها، خانه‌های روستایی. هنوز موج ویلاسازی اینجا راه نیفتاده و روستا بافت سنتی و بومی خودش راحفظ کرده. مردمان اینجا هنوز، کوچک‌ترین اتفاق را بهانه کنارهم بودن قرار می‌دهند. یک روز به بهانه چیدن سبزی‌های کوهی همراه هم به کوه می‌روند یک روز به بهانه چیدن سیب جنگلی و جمع شدن بانوان روستا برای گرفتن آب سیب و درست کردن رب خانگی. روستای گرمابدر که درجاده فشم و بعداز آبنیک قرار دارد، از روستاهای تاریخی رودبار و قصران به شمار می‌آید. روستایی که مردمانش صبح خودرا در طبیعت دست نخورده و آسمان نیلگون آغاز می‌کنند.

   گرمابدر، اولین گذرگاه تهران شمال
  • زمان در قاب هنر

   راحله عبدالحسینی- ساعت برایش مفهومی دیگر دارد و گردش عقربه‌ها فقط زمان را نشان نمی‌دهد. این هم از نگاه خلاقانه و تیزبین هنری‌اش جاری می‌شود. «هوشنگ فروتن» با تابلوهای کلاژ ساعتی شناخته می‌شود؛ تابلوهایی که روایت‌های گوناگونی دارد اما یک وجه تشابه. همه آنها از قطعات ساعت‌های مکانیکی ساخته شده‌اند. فروتن، هنرهای دیگری از جمله شیشه‌گری، ویترای، طراحی روی چوب و مجسمه‌سازی را نیز تجربه کرده است. آثار کلاژ ساعتی او در چندین کشور به نمایش درآمده‌اند. نکته جالب توجه استفاده هنرمندانه و خلاقانه از اشیایی به ظاهر بی‌مصرف و دورریختنی در خلق این آثار است. ساخت کلاژهای ساعتی، زمان بسیاری می‌برد و صبر و حوصله زیادی می‌خواهد. غزل، دختر هوشنگ فروتن نیز از کودکی ساخت کلاژ ساعتی را تجربه کرده و تابلوهای او نیز در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی به نمایش درآمده است. به بهانه اهدای ۸تابلو نفیس و ارزنده و ۲اثر حجمی هوشنگ فروتن به موزه زمان، با او گفت‌وگو کردیم.

   زمان در قاب هنر
  آرشیو
  • پرونده ویژه
    عالم پارسا و مرد عمل

   عالم پارسا و مرد عمل

   مژگان مهرابی- انسان اشرف مخلوقات است و اگر تار دلش را به ریسمان خدا گره بزند می‌شود اشرف آدم. آن وقت است که تمام وجودش را نور الهی فرا می‌گیرد. نفسش تسبیح می‌شود و دعایش درگیر. گل و خمیره‌اش رنگ و بوی خدایی می‌گیرد که با هر بار دیدنش به یاد خالق بیفتی. همنشینی با مردان خدا می‌تواند تا کهکشان‌ها پروازت دهد و سعادت آخرتت را تضمین کند. این دسته از انسان‌ها می‌شوند برکت که هر کدامشان در هر محله‌ای باشند، می‌توان گفت لطف خدا شامل آنجاست. حکایت پدر پیر محله ما هم که دیگر در میان‌مان نیست همین است. مردی که جز خدا ندید و جز برای خدا قدمی برنداشت. کسی که امام خمینی(ره) او را «سیدالعلما» خطاب کرد و در زهد و پرهیزکاری سرآمد همه متقیان بود. چند هفته‌ای است که بار سفر بسته و سبکبال به سوی آسمان‌ها پر کشیده است. از او فقط نام خوش و خاطرات شیرین به جا مانده و اندرزهایی که می‌تواند راه زندگی را نشانمان دهد. همسر و فرزندانش شرایط روحی خوبی برای صحبت کردن با ما ندارند و «محمدرضا خسروشاهی» نوه او در این گفت‌وگو ما را یاری می‌کند.

  آرشیو
  • نام‌هایی به اصالت شمیران

   راحله عبدالحسینی- از روزی که قرار شد هر ایرانی برای خودش یک ورقه هویت یا همان شناسنامه داشته باشد، حدود صد سال می‌گذرد. در این دوران، افرادی به‌عنوان مأمور ثبت به مناطق مختلف فرستاده می‌شدند تا نام خانوادگی برای هر طایفه مرجع قانونی داشته باشد. پیشه نیاکان یک قوم، محل سکونت، نام یا شهرت بزرگ خاندان، شغل و حرفه یا حتی یک ویژگی اخلاقی در انتخاب و گزینش نام خانوادگی تأثیر داشت. در محله‌های شمیران هم معمولاً بر اساس همین موارد نام خانوادگی برای طایفه‌های هر محله انتخاب شد. از آن روزها تا به حال دست‌کم ۴نسل به این نام خانوادگی شناخته می‌شوند. با قدیمی‌های هر محله همصحبت شدیم تا بیشتر با طایفه‌های بومی و با اصالت هر محله آشنا شویم. در این گزارش با ما همراه باشید.

    نام‌هایی به اصالت شمیران
  • از کلوپ قیطریه تا تیم‌ملی

   راحله عبدالحسینی- والیبالیست برتر دهه ۶۰ این روزها مربی والیبال تیم سایپاست. بین تمرینات که فرصتی برای استراحت پیدا می‌کند، مهمان خانه‌اش می‌شویم. خبری از آن مدال‌ها و کاپ‌های قهرمانی و لوح‌های سپاسی که در این ۴دهه کسب کرده، نیست. همسرش، مهرنوش پارسایی، می‌گوید: «علاقه‌ای ندارد کاپ‌ها و مدال‌هایش را در خانه بچیند یا در معرض نمایش بگذارد. همه‌شان را در یک کارتن نگهداری می‌کنیم.» جهانگیر تراب‌پور متولد شمیران است و به زادگاهش محله قیطریه عشق می‌ورزد. خاطرات کوچه باغ‌های شمیران و بازی در کوچه‌ها را مرور می‌کند. کاپیتان تیم‌ملی جوانان در مسابقات بین‌المللی و مربیگری درجه یک در سابقه ورزشی او به چشم می‌خورد و بیش از ۷۰ بازی ملی دارد. او ۴سال به عنوان بهترین بازیکن کشور لقب گرفت. تراب پور، به‌عنوان نخستین بازیکن ایرانی که سرویس پرشی زد نیز معروف است.

    از کلوپ قیطریه تا تیم‌ملی
  • گل‌سازان

   راحیل حسینیان- ایده کارآفرینی این زوج جوان از گل‌آرایی جشن نامزدی خودشان آغاز شد. وقتی همه اطرافیان از طراحی و ایده گل‌آرایی آنان سر شوق آمدند، زهرا علیپور و محمدرضا مستجیر، تصمیم گرفتند دست به کار شوند و از استعداد و علاقه‌شان بهترین استفاده را ببرند. هر ۲ تحصیلاتشان را در رشته مدیریت جهانگردی و هتلداری در مقطع کارشناسی و در رشته مدیریت فرهنگی و هنری در مقطع کارشناسی ارشد ادامه دادند و با استفاده از تجربه‌های مدیریتی خود کار گل‌آرایی را حدود یک سال پیش آغاز کردند. آنها امیدوارند به‌زودی کارگاه خود را راه‌اندازی کنند و کار گروهی را توسعه دهند. اولویت همکاری هم با زنان سرپرست خانوار است. نکته ویژه در کار آنان به کارگیری انواع ظروف و سبدها بنا به سلیقه مشتری در گل‌آرایی است. با ما در این گزارش همراه باشید.

    گل‌سازان
  • بنیاد نهج‌البلاغه ۴۰ ساله شد

   عاطفه حسین‌زاده- آیت‌الله ‌«سیدجمال‌الدین دین‌پرور»، از عالمان تراز اول حوزه علمیه و فعالان انقلاب اسلامی، مسئول بنیاد بین‌المللی نهج‌البلاغه است. در این بنیاد ۴۰ ساله که چند روزی است به محله تجریش منتقل و افتتاح شده است، فعالیت‌ها و برنامه‌های ارزنده‌ای درحال انجام است که یکی از مهم‌ترین‌های آن، آشنایی جوانان با نهج‌البلاغه و استفاده از کتاب‌هایی در این زمینه است. با سید محسن، فرزند آیت‌الله ‌دین‌پرور درباره مسیر شکل‌گیری بنیاد نهج‌البلاغه و ایجاد کتابخانه مرکزی شمیران توسط بنیاد به گفت‌وگو پرداخته‌ایم.

   بنیاد نهج‌البلاغه ۴۰ ساله شد
  • هزار‌سال قدمت

   پریسا امیرقاسم خانی‌- صدای هیاهوی کودکان در حیاط امامزاده می‌پیچد و رنگ سرخ و صورتی لباس‌هایشان بر قاب چوبی و رنگ و روی رفته ایوان امامزاده می‌نشیند. در نگاه اول به نظر نمی‌رسد که امامزاده عبدالله و محمد از قدیمی‌ترین امامزاده‌هایی شمیران باشد. سادگی، کوچکی مکان، دور افتاده بودن و در روستا واقع شدن آن، دلایل این گمان است. ولی بر اساس گفته‌های اهالی و مستندات پژوهشی و تاریخی، امامزاده عبدالله و محمد یکی از قدیمی‌ترین امامزاده‌هایی شمیران است که قدمت آن با امامزاده صالح(ع) شمیران برابری می‌کند. در گزارش زیر به اصل و نسب، قدمت و آداب و رسوم اهالی و گفت‌وگو با آنها می‌پردازیم تا بخشی از هویت، فرهنگ و فولکلور اهالی‌آبادی را به تصویر بکشیم.

    هزار‌سال قدمت
  • خـطـر تنقلات بهاری

   پریسا امیرقاسم خانی‌- این روزها با گرم شدن هوا و آمدن فصل بهار در کوچه و خیابان‌های محله یا در جاده‌های منتهی به مراکز گردشگری منطقه شاهد دستفروشان دوره‌گردی هستیم که مواد خوراکی و تنقلات به‌خصوص نوبرانه‌های فصل بهار مانند چاغاله، گوجه سبز، باقالی، بلال و... را عرضه می‌کنند. شاید برای هرکدام از ما این سؤال پیش آمده که این محصولات بهداشتی است یا خیر؟ آیا نظارتی از سوی وزارت بهداشت روی سلامت آنها انجام می‌شود یا خیر؟ و... در گزارش زیر ضمن ارتباط با اداره بهداشت شمیرانات، درباره وضع بهداشتی محصولات این دستفروشان و نظارت براین محصولات و... گفت‌وگو کرده‌ایم. در انتها نظر کارشناسان را نیز جویا شدیم که می‌خوانید:

   خـطـر تنقلات بهاری
  • پنجه در پنجه سوانح کوهستان

   راحله عبدالحسینی- درست چند قدم بالاتر از میدان مجسمه دربند، پایگاه کوچکی قرار گرفته که جوانانی با دل‌های بزرگ و دریایی در آن حضور دارند. اینجا پایگاه امداد و نجات هلال‌احمر است و اعضای داوطلب هلال‌احمر در آن فعالیت می‌کنند. پایگاه امداد و نجات کوهستان پنجشنبه و جمعه به‌صورت شبانه‌روزی فعال است تا اگر خدای نکرده برای گردشگران و کوهنوردان حادثه‌ای پیش آمد، بلافاصله برای نجات جان او دست به کار شوند. به مناسبت ۱۸اردیبهشت، روز جهانی هلال‌احمر، با جوانان داوطلب این پایگاه هم صحبت شدیم. جوانانی که عاشقانه ایام فراغت خود را برای سلامت و امنیت همنوعان خود می‌گذرانند. با ما در این گزارش همراه باشید.

    پنجه در پنجه سوانح کوهستان
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله