• راز‌های سیزده چنار

   پریسا امیرقاسمخانی- شمیران پر از داستان‌ها و روایت‌های متفاوتی است که در پستوی خانه‌ها جا مانده و در هر محله‌ای شاید فقط اهالی قدیمی از این داستان‌ها و روایت‌های ناگفته اطلاع داشته باشند. یکی از آنها، حکایت کوچه سیزده چنار در محله اوین است. این کوچه آنقدر گفتنی دارد که اهالی آن را به جای کوچه، محله سیزده چنار می‌خوانند. سیزده چنار را کمتر غریبه‌ای می‌شناسد یا وارد آن شده است. به جرئت می‌توان گفت این کوچه از معدود کوچه‌های شمیران است که هنوز بکر و دست نخورده شبیه شمیران قدیم باقی مانده، هر چند امروز می‌توانیم ترس و واهمه اهالی کوچه را از نجواهای مخفیانه و هولناک برج‌سازان بشنویم.

   راز‌های سیزده چنار
  • تربیت۱۶ هزار قرآن‌آموز

   نفیسه خانلری- مؤسسه بیت القرآن شمیران، ۲۳ سال پیش با همت مرحوم حجت‌الاسلام«سید اسماعیل گوهری» که از امامان جماعت مسجد جعفری بود، راه‌اندازی شد وخانه‌ای در مجاورت مسجد به این کار اختصاص پیدا کرد. این خانه با همکاری سید اسماعیل گوهری و خود صاحبخانه، به‌طورکلی وقف بیت‌القرآن شد و این مؤسسه توانست در آبان ماه سال ۱۳۷۲، فعالیت خود را با ۲۰ قرآن‌آموز شروع کند. فعالیتی که در ۲۳ سال و به رغم تمام فراز و نشیب‌ها، با جدیت هرچه تمام‌تر دنبال شده و نتیجه آن نیز تربیت ۱۶ هزار قرآن‌آموز در این مدت بوده است. البته نباید فراموش کرد که مؤسسه بیت‌القرآن در بلوار شهید اندرزگو، برخلاف برخی از مؤسسات قرآنی که حفظ و قرائت را در رأس اهداف خود قرار داده‌اند، هدفی والاتر را دنبال کرده و با تمرکز روی مفاهیم قرآن، راهی متفاوت از دیگر مؤسسات را درپیش گرفته است، زیرا متولیان این مؤسسه معتقدند که توجه به مفاهیم قرآن و استفاده کاربردی از این مفاهیم، تاحد قابل توجهی می‌تواند بر سبک زندگی فردی و اجتماعی افراد تأثیر گذاشته و آنها را به بهترین مسیر ممکن هدایت کند.

   تربیت۱۶ هزار قرآن‌آموز
  • هویت گمشده یک محله

   پریسا امیرقاسم خانی- محله شمیران مانند بسیاری از محله‌های تهران، زیر مجموعه‌های مختلفی دارد که تقریباً می‌توان گفت نام همه این زیر مجموعه‌ها به نوعی از هویت، آداب و رسوم و سنت‌های اهالی آن محله می‌آید. وقتی وارد عمق داستان می‌شوید متوجه خواهید شد هر نامی در هر محله روایت شیرین و جداگانه‌ای دارد و نام هر محله بخشی از هویت آن به شمار می‌آید. محله حکمت از معدود محله‌هایی است که از این قاعده مستثنا است و پیوندی با هویت شمیرانی‌ها ندارد. در گزارش زیر به چرایی نامگذاری محله حکمت، حرف‌های اهالی و پاسخ مسئولان می‌پردازیم و در نهایت شما با داستان تازه‌ای روبه‌رو می‌شوید.

   هویت گمشده یک محله
  • سلام به حاج حسین!

   شهره کیانوش راد- خبر فوت آیت‌الله ‌هاشمی که در جماران می‌پیچد، آیت‌الله ‌جمارانی همراه همسایه‌ها راهی خانه آیت‌الله ‌می‌شوند تا تسلی خانواده داغدار او باشند. آیت‌الله ‌جمارانی از حاج حسین، پیرمرد خوشنام محله جماران می‌خواهد که تغسیل آیت‌الله ‌هاشمی را عهده‌دار شود و او که پیش از این تغسیل امام(ره) و یادگار امام(ره) را نیز برعهده داشته، با روی باز قبول می‌کند و همراه همسایگان دیگر به منزل آیت‌الله ‌هاشمی می‌رود. حاج «حسین عرفاتی» را همه اهالی جماران می‌شناسند. مردی که تا نامش را بر زبان می‌آوریم، سری به نشانه تصدیق تکان می‌دهند و می‌گویند از مردان بزرگ و خوشنام محله است. او در میان اهالی به حاج حسین حاج اسدالله (نام پدر) معروف است. معتقد است همسایگی یعنی برای کمک، هر‌کاری که از دستت بر می‌آید دریغ نکنی، یعنی در غم و شادی شریک همسایه بودن.

   سلام به حاج حسین!
  • جمارانی‌های مهمان نواز

   راحله عبدالحسینی- اسم محله جماران که به گوشمان می‌خورد، دلمان پر می‌کشد و یاد پیرجماران می‌افتیم. پیر مرادی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ساکن جماران و باعث شد نام این محله در شمیران همچون نگینی بدرخشد. ۲ هفته‌ای می‌شود این محله بار دیگر سیاهپوش یکی از دیگر از مبارزان انقلابی شده است. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، چند سال بعد از انقلاب اسلامی بنا به فرمایش حضرت امام(ره) در جوار خانه ایشان سکنی گزید و به این‌ترتیب افتخار همسایگی را برای جمارانی‌ها به ارمغان آورد. این روزها اما، دل مردم محله برای روزهایی تنگ است که سایه همسایه‌های نازنینش را بر سر داشت. یاد و خاطرات یار دیرین امام و رهبری را از زبان هم‌محلی‌ها می‌شنویم.

   جمارانی‌های مهمان نواز
  آرشیو
  • پرونده ویژه
   وجـودش همه آرامـش محـله بود

   وجـودش همه آرامـش محـله بود

   نفیسه خانلری- انگار با همه عالم فرق داشت؛ نفسش گرم بود و کلامش دلنشین. روی گشاده و رفتار پر از آرامشش، جوری به دل آدم می‌نشست که می‌شدی یک مسجدی تمام عیار و پای ثابت نمازهای جماعت حاج آقا.

  آرشیو
  • خلیل از ما سبقت گرفت

   عاطفه صبور- «ازمن سبقت گرفت. او رفت و من ماندم.» این جمله را با بغضی ۳۰ ساله که در گلویش مانده می‌گوید؛ یعنی از ۲۶ دی ماه که خبر شهادت پسر ۱۶ ساله‌اش را به او دادند. پس از آن، ۸ سال با چشم‌انتظاری زندگی کرد تا روزی که در معراج شهدا آسید خلیلش را دید، اما از اینکه بی‌طاقتی‌های آسید خلیل پس از شهادت رفیقش به شهادت ختم شد دلش آرام می‌شود. آسید خلیل که به شهادت رسید، دومین شهید روستای افجه بود و برای همیشه لقب کوچک‌ترین شهید این روستا را از آن خود کرد. روستایی که نخستین شهید آن دایی آسیدخلیل بود و بعد از او قرعه به نام خلیل افتاد. خانواده شهید سید خلیل میرشریف در روستای افجه از کوچک‌ترین شهید این روستا برایمان می‌گویند.

   خلیل از ما سبقت گرفت
  • ۱۰هزار سند و ۳۰ هزار عکس

   راحله عبدالحسینی- زندگی پرشتاب و عصر تکنولوژی با وجود همه ارمغان‌ها و دستاوردهایش گاهی پیوند ما را با گذشته کمرنگ می‌کند. کمتر پای صحبت ریش‌سفیدان می‌نشینیم تا برایمان از آداب و رسوم سال‌های نه چندان دور بگویند. یکی از دارآبادی‌ها چند سالی است برای جمع‌آوری اسناد و عکس‌ها و نقشه‌ها و حتی آداب و رسوم و خلاصه هر آنچه در سینه اهالی دارآباد نهفته است، همت گماشته. «بهزاد لیان» معتقد است در این گذر بی‌وقفه سرعت و تکنولوژی باید ایستاد و از گنجینه خاطرات اهالی راه و رسم زندگی آموخت. او همچنین چندسالی است شجره‌نامه‌های اهالی را می‌نویسد و به گردآوری اسناد مشغول است. لیان، تمام اسناد و عکس‌ها را با دقت تمام طبقه‌بندی کرده تا برای همه اهالی قابل استفاده و مجموعه‌ای ماندگار باشد. قدیمی‌ترین سندی که دارد مربوط به ۲۰۰سال پیش است. گفت‌وگو با او، ما را به سال‌های دور دارآباد می‌برد و از هویت این محله قدیمی شمیران مرور روایت می‌کند.

   ۱۰هزار سند و ۳۰ هزار عکس
  • حرّ خندان

   راحله عبدالحسینی- سربالایی‌های میدان امامزاده قاسم(ع) را که رد کنی، در انتهای کوچه باریک و بن‌بست به خانه‌ای ساده و کوچک می‌رسی که خیلی باصفاست. خانه‌ای حدود ۴۰مترمربع که صفایش را از برکت وجود آقاجعفر می‌گیرد.

    حرّ خندان
  • نفر اول دانشکده تاکسیرانی

   راحیل حسینیان- در اینکه راننده تاکسی بودن حرفه‌ای سخت و طاقت‌فرساست شکی نداریم. اینکه رانندگان باید ساعت‌های طولانی را پشت فرمان تاکسی بگذرانند و گاهی اوقات با ترافیک رنج‌آور تهران دست و پنجه نرم کنند، فقط یکی از دشواری‌های این حرفه است. اما «پیمان خدابخش» نگاه دیگری دارد. او که یک دهه‌ای می‌شود در این حرفه و در پایانه مینی سیتی مشغول کار است، معتقد است راننده تاکسی بودن را باید به چشم یک حرفه تخصصی نگاه کرد. برای همین هم ۲سال پیش با نخستین فراخوان دانشکده تاکسیرانی مشغول تحصیل شد و دوره کاردانی را با رتبه نخست گذراند و اکنون در ترم اول مقطع کارشناسی با گرایش مدیریت حمل‌ونقل شهری مشغول تحصیل است. حالا خودش را حرفه‌ای‌تر می‌داند و تعامل بهتری با مسافران دارد. خدابخش امیدوار است با نگاه تخصصی به این حرفه و افزایش دانش رانندگان شاهد وضع بهتری در حوزه حمل‌ونقل عمومی پایتخت باشیم. گفت‌وگوی ما با این راننده هم‌محلی را می‌خوانید.

    نفر اول دانشکده تاکسیرانی
  • باغ تشنه در انتظار حکم

   پریسا امیرقاسم خانی- صدای نفس‌هایشان شنیده می‌شود. از دور هم که عبور می‌کنید می‌توانید صدای نفس‌هایشان را بشنوید که در انتها کش می‌آید. هنوز هم چند تایی از آنها زنده هستند. از بلوار ارتش که به سمت شمال غربی حرکت می‌کنید، در خط عبور کندرو به سه‌راهی می‌رسید. یکی از آن سه‌راهی، محله اراج را نشان می‌دهد. بعد از عبور از قهوه‌خانه قدیمی در خیابان اصلی محله، معروف به شهید تیموری، سرهایشان از دیوارهای کاهگلی بیرون آمده است. سرهای خشکیده و سوخته با نفس‌های نیمه مانده در گلو. داستان درختان سوخته باغ حاج میرزا کنی در محله اراج، روایت مستند امروز باغ‌های شمیران است. روایت درختانی که در مقابل ساختمان‌ها بدون صدا جان دادند. حاج کنی نمی‌دانست تصمیمش برای خیر‌رسانی باغ، روزی توسط برج‌سازان و سوداگران ساخت‌وساز و ملک تجاری متوقف خواهد شد. آیا آن زمان اداره‌ای امین‌تر از اوقاف برای سپردن خیرات باغ حاج کنی وجود داشت؟

    باغ تشنه در انتظار حکم
  • حلقه برج‌ها دور تپه کاشانک

   پریسا امیرقاسمخانی- تپه کاشانک یکی از محله‌هایی است که با اینکه در یکی از نقاط شمالی و مرفه‌نشین منطقه واقع شده، ولی از ابتدایی‌ترین امکانات شهری محروم است. کافی است اهل گشت‌وگذار، در کوچه‌پسکوچه‌های منطقه باشید تا تفاوت خیابان‌های قدیمی و نوساز را در کنار هم ببینید. گزارش زیر درباره نحوه شکل‌گیری تپه کاشانک و مسائل و مشکلات موجود در آن است که میان اهالی قدیمی محله نیز به همین نام معروف است. در این گزارش میان مردم رفتیم و با آنها صحبت کردیم و در مورد مشکلات محله پاسخ مسئولان را جویا شدیم.

   حلقه برج‌ها دور تپه کاشانک
  • قـاب‌های مـهـر

   عاطفه حسین‌زاده- ۲۱ هنرمند سینما وتلویزیون با نگاه حمایت از نان‌آوران کوچک و بی‌سرپناه، به شکلی متفاوت و با درمعرض دید قراردادن آثار عکاسی، نمایشگاهی را با عنوان «‌‌زمستان است» در نمایشگاه نگر، برگزار کردند تا بتوانند با فروش آثار هنری‌شان و از طریق مؤسسه خیریه امام علی(ع)، لبخندی را برلبان کودکان بی‌پناه بنشانند. هرتابلو ۵۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شد و در پایان ۷ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان برای حمایت از کودکان‌کار در اختیار خیریه امام علی(ع) قرار گرفت. در یک شب سرد زمستانی، مهمان نمایشگاه هنرمندان شدیم تا آنها از حال و هوای مشارکت و همراهی خیرخواهانه با فروش تابلو عکس بگویند.

    قـاب‌های مـهـر
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  تلگرام
  محله
  تهران سما
  همشهری آنلاین

  چند رسانه ای

  راهنمای محله