• محله‌ای که ۸۰۰ سال قدمت دارد

   پریا خانی- در شمیران برخی محله‌ها وجود دارند که به‌عنوان محله‌های گردشگری و تفریحی شناخته شده‌اند. یکی از این محله‌ها درکه است. شاید امروز در ذهن اغلب افراد درکه جایی باشد که دارای رستوران‌های متعدد، مسیر کوهنوردی، رودخانه‌ای خروشان و آب و هوای خوش است. ولی تصویری که اغلب افراد در ذهن خود از درکه دارند، کاملاً با تصویری که اهالی قدیمی درباره محله‌شان می‌دانند، متفاوت است. وقتی درباره درکه و هویت آن از اهالی قدیمی می‌پرسیم با شگفتی‌های شیرینی مواجه می‌شویم. برای هرکدام از ما این سؤال پیش آمده که چرا نام این محله را درکه گذاشته‌اند؟ تاریخچه و نحوه شکل‌گیری درکه چگونه بوده است؟ نقاط شاخص و نشانه‌های قدیمی از محل درکه را کجا می‌توان یافت؟ گزارش زیر به این سؤالات پاسخ می‌دهد. در تهیه گزارش حسین محمد حسینی، دبیر شورایاری و از اهالی قدیمی محله همراه و راهنمای ما بود.

   محله‌ای که ۸۰۰ سال قدمت دارد
  • نگین درخشان محله

   راحله عبدالحسینی- اهالی درکه معتقدند نخستین فردی که به محله درکه آمد و ساکن شد امامزاده سید محمد والی نسل پنجم از نوادگان امام سجاد(ع) بود. نسب طائفه‌های اصلی و قدیمی درکه هم به ایشان می‌رسد و همگی از سادات هستند. بارگاه امامزاده در قسمت شمالی درکه واقع شده و در هفته و ایام مذهبی میزبان زائران و اهالی محله است.

   نگین درخشان محله
  • نام‌های ماندگار

   راحیل عبدالحسینی- در هرکدام از محله‌های اصیل شمیران حتماً نام تعدادی از علمای دینی و بزرگان ادب و سیاست را می‌بینید. محله با اصالت درکه هم با آن سابقه درخشان از این قاعده مستثنا نیست. درکه‌ای‌ها بخشی از هویت محله‌شان را از حضور این شخصیت‌های برجسته و قابل احترام می‌دانند. چه آنهایی که متولد درکه‌اند و چه آنهایی که برای مدتی اینجا را برای زندگی انتخاب کرده‌اند. در این صفحه با این بزرگان آشنا می‌شویم و روایت کوتاهی از زندگی آنان را مرور می‌کنیم.

   نام‌های ماندگار
  • موزه سنگی، صد‌ها نقش و رنگ دارد

   راحیل عبدالحسینی- یکی از جاذبه‌های محله درکه موزه سنگی است که کوهنوردان هنردوست در مسیر خود به آن سر می‌زنند. دیوار کاهگلی موزه که با صنایع‌دستی و هنر ایرانی تزیین شده حکایت از فضای آرام و دلنشین داخل موزه دارد. «رسول ساعی آریان» هنرمند هم‌محله‌ای گوشه‌ای از حیاط یکی از قدیمی‌ترین‌های خانه‌های درکه را به موزه اختصاص داده و با ذوق و هنر تنها موزه سنگی درکه را بیش از ۲۰سال پیش راه‌اندازی کرده است. آریان، که این روزها بیشتر به تراش سنگ و کانی‌های طبیعی و ساخت زیورآلات مشغول است، نقاشی و قلمزنی و ساخت صنایع‌دستی را هم به خوبی می‌داند و نمایشگاه‌های متعددی برگزار کرده است. او قصد دارد در شمالی‌ترین نقطه درکه یا همان جنگل کارا، با مشارکت یونسکو فرهنگسرایی راه‌اندازی کند.

   موزه سنگی، صد‌ها نقش و رنگ دارد
  • درهـای تـکـیه هیچ‌گاه بسته نمی‌شود

   عاطفه صبور- از کوچه باغ‌های درکه که هنوز جای خودش را به برج‌های چند طبقه نداده‌اند که بگذرید، در بزرگ تکیه با شیشه‌های رنگی کوچک زیر پله‌های کوچه به چشم می‌خورد، تکیه‌ای با بیش از ۶۰۰ سال قدمت. بر روی کاشی آبی رنگی در...

   درهـای تـکـیه هیچ‌گاه بسته نمی‌شود
  آرشیو
  • پرونده ویژه
    ظهیرالدوله از نمای نزدیک

   ظهیرالدوله از نمای نزدیک

   راحله عبدالحسینی- سربالایی خیابان دربند که به نیمه می‌رسد، تابلوی کوچه‌ای به نام ظهیرالدوله خودنمایی می‌کند. در سمت راست کوچه در سراشیبی در کوچک فلزی سفید رنگ دو لنگه‌ای به چشم می‌آید. بر کاشی فیروزه‌ای رنگ بالای در نوشته شده: آرامگاه صفا ظهیرالدوله. قرار است چندساعتی مهمان آرامستان ۱۳۰ساله و پر رمز و راز ظهیرالدوله باشیم. محلی که به دلیل دفن بزرگان و مشاهیر ایرانی شهرت دارد و امروز در سکوت محض است. بازدیدکنندگان هم که بیشتر از بستگان و آشنایان مدفونین و دوستداران فرهنگ هستند، ۲، ۳ساعت در هفته فرصت دارند تا به این آرامستان سر بزنند. شاید شما هم بارها از این کوچه رد شده و بی‌توجه از کنار ظهیرالدوله گذر کرده باشید. نصرالله حدادی، نویسنده کتاب با من به طهران بیایید، از سرگذشت علی خان ظهیرالدوله و این آرامستان برایمان می‌گوید.

  آرشیو
  • قدیمی‌ترین خانه محله اینجاست!

   راحله عبدالحسینی- قدم که به داخل حیاط خانه می‌گذارید صدای آب روحت را صفا می‌دهد. جوی آب زلال و باریک از چشمه درکه می‌آید و از این حیاط می‌گذرد تا حال ساکنانش را خوش کند. هرچند دیگر کسی در این خانه زندگی نمی‌کند و همه آپارتمان‌نشینی را ترجیح داده‌اند. اما سید احمد سیدمحسنی به اینجا می‌آید و به باغچه و خانه رسیدگی می‌کند. پیرمرد ۸۶ ساله خوش محضر است. به رسم میزبانی با ریحان و گوجه محصول باغچه‌اش از ما پذیرایی می‌کند، آن هم در کنار حوض فیروزه‌ای و گلدان‌های شمعدانی. او اسنادی دارد که میخکوب‌مان می‌کند. از قباله ازدواج مادربزرگ گرفته تا نامه‌هایی که برای حل مشکل اهالی نوشته شده و اعلامیه‌های زمان انقلاب. به قدری مهمان‌نواز است که نمی‌خواهیم از خانه‌اش دل بکنیم. می‌گوید در این خانه به روی همه باز است. اینجا قدیمی‌ترین خانه درکه است.

   قدیمی‌ترین خانه محله اینجاست!
  • خاکسپاری یک میلیاردی

   پریسا امیرقاسم خانی- قبرستان‌های محلی اصطلاحی است که تقریباً می‌توان گفت این روزها کمتر بین اهالی رایج است. اغلب اهالی، متوفیان خود را در بهشت زهرای تهران دفن می‌کنند. ولی در گذشته هر محله شمیران قبرستانی داشته که به آن قبرستان محلی می‌گفتند. اکنون سال‌هاست که اغلب این قبرستان‌ها از بین رفته‌اند. جز تعداد محدودی که به‌صورت متروکه باقی مانده‌اند. هرچند هنوز هم در امامزاده‌های محله، قبرهایی دیده می‌شود و با اینکه اجازه کفن و دفن در محله و امامزاده‌ها وجود ندارد، گاهی شاهد کفن و دفن‌های جدید در برخی امامزاده‌ها هستیم. در این باره گزارشی تهیه کرده‌ایم و از اهالی و مسئولان درباره قبرستان‌های محلی، شرایط کفن و دفن‌های جدید، قیمت قبرها و چگونگی واگذاری آنها و... پرس‌وجو کرده‌ایم.

   خاکسپاری یک میلیاردی
  • جهیزیه برای عــروسـی خـوبــان

   راحیل حسینیان- کارشان را از یک دورهمی ساده در سرای محله آغاز کردند. خانم‌های هم‌محله‌ای که برای حضور در کلاس‌های سرای محله می‌آمدند، کم‌کم به این فکر افتادند تا از این دورهمی‌ها برای کار خیر هم بهره‌بگیرند و قدمی برای گره‌گشایی بردارند. نیت خیرشان به بار نشست و خیریه همیاران محبت راه‌اندازی شد. خیریه‌ای که به همت بانوان هم‌محله‌ای، در سرای محله شکل گرفت. برای کار خیرشان حد و مرزی نگذاشتند. اما بیشتر دوست دارند ‌بانی ازدواج جوانان باشند. در ۳سالی که از عمر خیریه می‌گذرد، ۲۵زوج را به خانه بخت فرستادند و به کم‌بضاعتان بسیاری یاری رساندند. اعضای خیریه همیاران محبت فرصت انجام کار خیر را برای خودشان نعمت می‌دانند و معتقدند که همکاری محسن اسماعیلی‌فر، مدیر سرای محله، مشوقی برای ادامه راهی است که در این‌سرا آغاز کرده‌اند.

   جهیزیه برای عــروسـی خـوبــان
  • مرد خدا بود دعـا‌گو و شجاع

   عاطفه صبور‌- «‌ازهمان روز اول که گفت من برای خدا کار را شروع کرده‌ام و اگر شما هم همراه من‌باشی بهتر می‌توانم در این راه قدم بردارم، قبول کردم که در همه این سختی‌ها همراهش باشم.» اینها بخشی از صحبت‌های همسر مرحوم محسن دعاگو، امام‌جمعه شمیرانات است. مردی که زندگیش با مبارزه برای پیروزی انقلاب اسلامی گره خورده بود و بعد از انقلاب برای ثمرنشستن خون شهیدان، لحظه‌ای از پا ننشست. آیت‌الله ‌محسن دعاگو، روحانی مردمی بود که رسیدگی به مشکلات مردم و نیازمندان برایش اهمیت داشت. مرد مبارز روزهای سخت انقلاب و امام‌جمعه شمیرانات، در زندگی خانوادگی همسر و پدری آرام و مهربان بود. در روزهایی که به سومین سالگرد درگذشت او نزدیک می‌شویم، مهمان همسر و دختران مرحوم دعاگو شدیم تا برایمان از سبک زندگی و مبارزات مرحوم دعاگو بگویند.

   مرد خدا بود دعـا‌گو و شجاع
  • شوق، شادی و امید

   راحیل حسینیان- بادکنک‌های رنگی در دست دارند و منتظرند تا هنرمندان از راه برسند. کودکان بهبودیافته از چنگ بیماری سرطان امروز با هزار شور و امید در مؤسسه محک دور هم جمع شده‌اند. هنرمندان هم از راه می‌رسند. از چهره‌های نام آشنای کودکان محک مانند فاطمه معتمدآریا گرفته تا هنرمندانی که سال‌ها در حوزه کودک کارهای نمایشی کرده‌اند مانند مرضیه برومند. مصطفی رحماندوست و جواد انصافی و هادی مرزبان هم هستند. در اتفاقی نیکو، امروز آیین افتتاحیه هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی در بیمارستان محک با حضور کودکان بهبودیافته برگزار می‌شود تا بار دیگر هنرمندان، حمایت و همراهی خود را از کودکانی که با بیماری سخت دست و پنجه نرم می‌کنند، اعلام کنند. این برنامه با اجرای نمایش سنتی سیاه بازی و عمو نوروز لحظات شاد و به یادماندنی را برای کودکان رقم زد. آنها با الهام از شخصیت مبارک در نمایش سنتی، بر بوم‌های کوچک نقاشی‌های خود را به هنرمندان تقدیم کردند تا خوشحالی خود را از اجرای این برنامه با هنرمندان شریک شوند.

    شوق، شادی و امید
  • شـیـرزنـم نمی‌گذارم باغم ویلا شود

   راحله عبدالحسینی- «موفقیت از آن کسانی است که ذهنی موفق دارند.» این یک جمله برای توصیف رمز و راز موفقیت بانوی کارآفرین هم‌محلی ما کافی است. صحبت از «رضیه پرورده»، نخستین بانوی احیاکننده باغ در روستای ایرا از توابع لواسانات است که در سومین جشنواره گیلاس رتبه سوم را کسب کرده است. این بانوی کارآفرین با دست خالی اما ذهنی پر از ایده و دلی پر امید ۳سال پیش کارش را آغاز کرد و باغ بایر و سوت و کور پدری را رونق بخشید. حالا ۲۶۸ اصله نهال گیلاس این باغ ۳ساله شده‌اند و به اصطلاح امسال محصول نوبرانه دادند. رضیه پرورده، صفر تا صد کار باغداری را آموخته و با دل و جان به نهال‌های ترد گیلاس رسیدگی می‌کند. او می‌گوید: «به مسئولان جهاد کشاورزی گفتم من شیرزنم و نمی‌گذارم باغ به ویلا تبدیل شود. به جای اینکه ویلا بسازیم و طبیعت را تخریب کنیم باید باغ‌ها را‌ آباد کنیم.» یک نیمروز تابستانی را در باغ گیلاس روستای ایرا گذراندیم و رضیه خانم برایمان از فراز و نشیب احیای باغ گفت. او موفق به دریافت لوح سپاس در زمینه مدیریت فنی مزرعه از فرمانداری شمیرانات نیز شده است.

   شـیـرزنـم نمی‌گذارم باغم ویلا شود
  • ۱۰ هزار نفر زیـر پوشش

   پریسا امیرقاسم خانی- از میدان پاچنار اوین که به سمت بالا می‌روید، بعد از حسینیه اوین، در خیابان اصلی قدیمی مغازه کوچکی که روی در شیشه‌ای آن حک شده: صندوق قرض‌الحسنه امام صادق(ع) محله اوین قرار گرفته است. این صندوق قدیمی‌ترین مؤسسه خیریه در محله اوین است که حدود ۴۰ سال قبل به همت اهالی اوین راه‌اندازی شده است. این صندوق اگرچه با کمک ۲۰ نفر از اهالی قدیمی راه‌اندازی شده، اما اکنون کمک به بیش از ۱۰ هزار نفر را در کارنامه ۴۰ ساله خود دارد.

    ۱۰ هزار نفر زیـر پوشش
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله