• کـم آبـی شوخی نیست!

   راحله عبدالحسینی- دیگر نه فقط دوستداران محیط‌زیست، بلکه همه مردم ایران پروفسور پرویز کردوانی را می‌شناسند. استاد کردوانی ۸۸سال پیش در گرمسار به دنیا آمده و۴۱سال است در محله زعفرانیه زندگی می‌کند. او به پدر جغرافیا و کویر ایران، زبانزد است و مدال ملی و نشان عالی دانش دارد و چهره ماندگار در علم جغرافیا شناخته شده است. مهمان خانه‌اش شده‌ایم تا با کلام شیوا و مهربانش از اوضاع بحرانی آب در پایتخت بگوید. استاد کردوانی از ابتدای داستان آب و حفر چاه و قنات و سدسازی برایمان گفت تا این روزها که با بحران آب روبه‌رو هستیم. در جریان گفت‌وگو چندین بار تأکید می‌کند: «آب نیست!» و هشدار جدی می‌دهد که تا ۴۰سال آینده تهران از بی‌آبی تلف می‌شود. می‌گوید: «آب مایه حیات است، خاک بستر حیات، هوا نیاز حیات و آتش لذت حیات.» استاد کردوانی برای صرفه‌جویی در مصرف آب راهکارهای ویژه‌ای دارد که اول از همه در خانه خودش پیاده کرده است.

   کـم آبـی شوخی نیست!
  • لـبـاسـی آراسته برای بانوان ایرانی

   عاطفه صبور- روزی که حجاب را با تمام عشق و علمش انتخاب کرد، فکرش را نمی‌کرد که تمام دغدغه و گرفتاریش نبود لباس مناسب برای پوششی باشد که انتخاب کرده است. پوششی که بسیاری از مغازه‌ها را می‌گشت تا بلکه لباسی که متناسب با اعتقادش باشد را پیداکند و در آخر هم تلاشش بی‌نتیجه می‌ماند. همین سرگردانی، خودش و دوستش را به دنیای دوخت و‌دوز لباس ایرانی- اسلامی کشاند تا بتوانند لباس‌هایی شیک و برازنده یک زن مسلمان را طراحی کنند. اکنون محل کارش، پراست از رنگ‌ها و مدل‌های مختلف که بانوان می‌توانند بخرند یا برای خیاطی سفارش بدهند. تنوع مدل‌ها مشتری‌ها را مجبور می‌کند چندین بار مانتوها را از قفسه در بیاورند و با هم مقایسه و نگاه کنند تا به نتیجه قطعی برای خرید یکی از آنها برسند. حالا ۳ سال است که مزون «‌‌مریم تاج» برای رفع نیاز بانوانی که فارغ از هردین و مذهبی دوست دارند ظاهری آراسته و متناسب با شأن‌شان داشته باشند به جمع برندهای برتر لباس حجاب در دنیا پیوسته است؛ برندی برای نشان دادن پوشش یک زن مسلمان.

   لـبـاسـی آراسته برای بانوان ایرانی
  • میرزا هادی به فکر نیازمندان بود

   پریسا امیرقاسم خانی‌- عطاری، حرفه‌ای است که از قدیم در شمیران مشتریان بسیاری داشته و می‌توان گفت یکی از قدیمی‌ترین حرفه‌ها در تجریش بوده است. وجود شرایط آب و هوایی و رشد گیاهان دارویی، بر رونق عطاری‌ها تأثیر زیادی داشته است. وقتی سراغ کاسبان قدیمی تجریش می‌رویم از «میرزا هادی زمانی» به‌عنوان قدیمی‌ترین عطار محله یاد می‌کنند و او را به‌عنوان کاسب خوشنام می‌شناسند و درباره او گفتنی بسیاری دارند.

   میرزا هادی به فکر نیازمندان بود
  • حریق اتفاق بیفتد، راه گریزی نیست!

   پریسا امیرقاسم خانی‌- در روزهای اخیر بخش شرقی بازار تجریش، دچار حریق شد. این حادثه اگرچه با اطلاع‌رسانی به موقع کاسبان و همکاری نیروهای آتش‌نشانی مهار شد اما زنگ خطری است برای حوادثی که می‌تواند در صورت بروز، خسارات جبران‌ناپذیری برجای بگذارد. در گذشته نیز ما شاهد آتش‌سوزی‌های بزرگی در بازار بودیم که مهار شده است. حادثه اخیر بهانه‌ای شد که به تهیه گزارشی در زمینه وضع ایمنی بازار تجریش در برابر حریق بپردازیم. باید اذعان کرد حادثه آتش‌سوزی اخیر یک هشدارجدی است برای کسانی که هنوز عمق فاجعه را درک نکرده‌اند. به‌طور قطع هیچ‌کدام از ما نمی‌خواهیم بار دیگر شاهد حادثه تلخ پلاسکو باشیم. نظر کارشناسان و مسئولان بخش تکلمیلی گزارش خواهد بود. در طول گزارش محمدباقر سامعی، از اهالی قدیمی بازار به‌عنوان راهنما همراه ماست و در کوچه‌پسکوچه‌هایی قدم می‌گذاریم که عبور و مرور خودرو آتش‌نشانی در آنها تقریباً غیر‌ممکن است.

   حریق اتفاق بیفتد، راه گریزی نیست!
  • مسجدی که به همت بانوان رونق گرفت

   پریسا امیر قاسم خانی- در محله‌های شمیران که روزگاری روستا به شمار می‌رفته، اهالی در یک چهاری دیواری کوچک نیز مسجدی برای خود بر پا می‌کردند تا با جمع شدن در آن مکان معنوی، مراسم مذهبی برپا کنند. به چنین مکان‌هایی «مسجدک» می‌گفتند و دلیلش هم این بوده که این مسجدها متراژ قابل توجهی نداشته است. امروزه در برخی محله‌های شمیران هنوز هم چنین مسجد‌هایی دیده می‌شود. در گزارش زیر به هویت و چگونگی پیدایش یک مسجدک قدیمی در محله اقدسیه می‌پردازیم که به گفته اهالی قدمتی چند صد ساله دارد.

   مسجدی که به همت بانوان رونق گرفت
  آرشیو
  • پرونده ویژه
    ظهیرالدوله از نمای نزدیک

   ظهیرالدوله از نمای نزدیک

   راحله عبدالحسینی- سربالایی خیابان دربند که به نیمه می‌رسد، تابلوی کوچه‌ای به نام ظهیرالدوله خودنمایی می‌کند. در سمت راست کوچه در سراشیبی در کوچک فلزی سفید رنگ دو لنگه‌ای به چشم می‌آید. بر کاشی فیروزه‌ای رنگ بالای در نوشته شده: آرامگاه صفا ظهیرالدوله. قرار است چندساعتی مهمان آرامستان ۱۳۰ساله و پر رمز و راز ظهیرالدوله باشیم. محلی که به دلیل دفن بزرگان و مشاهیر ایرانی شهرت دارد و امروز در سکوت محض است. بازدیدکنندگان هم که بیشتر از بستگان و آشنایان مدفونین و دوستداران فرهنگ هستند، ۲، ۳ساعت در هفته فرصت دارند تا به این آرامستان سر بزنند. شاید شما هم بارها از این کوچه رد شده و بی‌توجه از کنار ظهیرالدوله گذر کرده باشید. نصرالله حدادی، نویسنده کتاب با من به طهران بیایید، از سرگذشت علی خان ظهیرالدوله و این آرامستان برایمان می‌گوید.

  آرشیو
  • رودخانه خشکه «خـل» شـد

   پریسا امیرقاسم خانی‌- امروزه شمیران را با آب و هوای خوش آن، باغ‌ها، چشمه‌سارها و درختان سبز و تنومندش می‌شناسند. یکی از شاخصه‌های اصلی در شمیران وجود رودخانه‌های پر آب و چشمه‌سارهاست که در نقاط مختلف آن وجود دارد هرچند که این چشمه‌سارها و رودخانه‌ها اغلب از بین رفته‌اند یا در اثر آلودگی محیط‌زیست به منبع ضایعات ساختمانی، زباله و... تبدیل شده‌اند، ولی در گذشته این رودخانه‌ها منبع حیات و زندگی در شمیران بوده‌اند. از میان آنها می‌توان درباره رودخانه‌ای گفت که هم نام آن عجیب و غریب است و هم در یاد اهالی حک شده است. سیل تجریش در مرداد ۶۶ و غرش این رودخانه، موجب شد تا تغییراتی در محله ایجاد و باعث تغییر شکل شمیران قدیم به شمیران جدید شود.

   رودخانه خشکه «خـل» شـد
  • پلاک ۶۸

   راحله عبدالحسینی- برای دیدن محله اوین حسابی باید وقت گذاشت. تأمل کرد و موشکافانه به دل پسکوچه‌ها و کوچه باغ‌های محله اوین قدم گذاشت. چراکه این محله قرن‌ها قدمت دارد. آب فراوان و هوای بسیار مطبوع در حاشیه رودخانه اوین، حدود ۲قرن پیش زندگی در این محله را شکل داد. در بازدید نیمروزه محله اوین، پس از زیارت امامزاده مطیب(ع) به حسینیه قدیمی محله، محل آسیاب‌هایی که دیگر اثری از آن نمانده، سیزده چنار معروف محله اوین و آخرین کوچه باغ‌های باقیمانده سرزدیم. نصرالله حدادی، نویسنده و پژوهشگر تهران قدیم و سید مهدی اعرابی، استاد دانشگاه و شورایار محله اوین ما را همراهی کردند.

   پلاک ۶۸
  • درختانی که وقف عام شدند

   پریسا امیرقاسم خانی‌- این روزها وقتی در کوچه‌پسکوچه‌های شمیران قدم می‌زنید، در کنار ساختمان‌های بلند و برج‌ها و محله‌های قدیمی، هنوز درختان توت را در مسیر عبور عابران مشاهده می‌کنید که پراز میوه است. به‌خصوص در این فصل سال که درختان ثمره داده‌اند، ولی نکته‌ای که وجود دارد این است که اغلب میوه‌های این درختان بدون استفاده مانده و به اصطلاح حیف‌و‌میل می‌شود. شما امروز کمتر در کوچه‌های شمیران می‌بینید که عابر یا رهگذری از این میوه‌ها استفاده کند. در این گزارش نظر اهالی را درباره اینکه گذشتگان چگونه از این درختان استفاده می‌کردند جویا شدیم.

   درختانی که وقف عام شدند
  • شـهـدا پهلوانان واقعی

   راحله عبدالحسینی- یک محله تجریش است و یک حاج حسن صاحبی، پیشکسوت ورزش باستانی و زورخانه‌ای. در اتاق کوچکی میل و کباده و سنگ را به یادگار نگه داشته و دیوار را با عکس‌های خاطره‌انگیز از دوران نوجوانی و تقدیرنامه‌ها قاب گرفته. شال‌هایی که در مراسم تجلیل از پیشکسوتان زورخانه دریافت کرده هم هست. حاج حسن که برای بسیاری از شاگردانش که حالا مرشد و پهلوان شده‌اند لنگ بسته، هنوز خودش را شاگرد مکتب انسان‌پرور زورخانه می‌داند. علاقه او به شاهنامه هم به قدری است که نقاشی روایت و داستان‌های شاهنامه را قاب گرفته و بر دیوار خانه زده تا همواره فتوت را به خاطر داشته باشد. به بهانه ۲۱تیر، روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای ساعتی مهمان خانه‌اش شدیم تا برایمان از رسم و آیین ورزش پهلوانی و آداب جوانمردی و پاکدامنی بگوید. حاج حسن مهم‌ترین درس پهلوانی را نوع‌دوستی و مهرورزی و دستگیری از دیگران می‌داند و تأکید می‌کند که پهلوانان واقعی شهدا هستند که از جان خود گذشتند.

   شـهـدا پهلوانان واقعی
  • پیش خدا رو سپید باشیم

   راحیل حسینیان- برخی شغل‌ها رو به فراموشی است و کمتر می‌توان نشانی از آنها در شمیران پیدا کرد. اما در میان مغازه‌های کوچه زغالی‌ها هنوز هم می‌توان رد پای شغل‌های قدیمی را پیدا کرد. علی منتظری، کاسب ۵۰ساله محله تجریش می‌گوید که اگر بار دیگر‌زاده شود، باز هم مسیری را برای زندگی انتخاب می‌کند که بیشتر بتواند به مردم خدمت کند و کارشان را راه بیندازد. منتظری، در کوچه زغالی‌های محله تجریش، مشغول کسب و کار است. شاید سن وسال زیادی نداشته باشد، اما با اخلاق خوش و انصاف و مشتری مداری زبانزد شده و اعتبارش همین است. منتظری، هم در رفوگری فرش که حرفه آبا و اجدادی‌اش است، مهارت دارد و هم سال‌هاست سفیدگری مس و آبکاری و تعمیر سماورهای قدیمی را انجام می‌دهد؛ شغلی که این روزها کماکان به فراموشی سپرده شده اما هنوز مشتری‌های پرو پا قرصی دارد.

   پیش خدا رو سپید باشیم
  • اینجا جاده ناصر‌آباد است

   پریا خانی- برخی نام‌ها در کوچه و خیابان‌ها کنجکاوی مخاطب را بر می‌انگیزد و وادارش می‌کند که به دنبال چرایی آن نام برود. یکی از این نام‌ها برروی جاده‌ای قرار دارد که در محله لواسانات است. وقتی در کوچه و خیابان‌های لواسانات قدم می‌زنید، پلاکاردی آبی رنگ می‌بینید که یک جاده را نشان می‌دهد و بر روی آن نوشته شده: «کند علیا و سفلی» برای یک لحظه از خود می‌پرسید چرا نام این جاده کند است و چرا کند علیا و سفلی؟ برای یافتن پاسخ سؤالمان با اهالی قدیمی کنار جاده صحبت کرده‌ایم. روایت آنها را می‌خوانیم:

   اینجا جاده ناصر‌آباد است
  • کتاب بخوان کودکانه لذت ببر!

   راحیل حسینی- اتفاق خوبی است که در بین مناسبت‌های تقویم یک روز هم به ادبیات کودک و نوجوان اختصاص داده شده است. به مناسبت ۱۸تیر، روز ملی ادبیات کودک و نوجوان سراغ محسن هجری نویسنده و پژوهشگر رفتیم. او که بیش از ۲ دهه است برای مخاطبان این ژانر و به‌ویژه نوجوانان می‌نویسد، از دغدغه‌هایی گفت که او را مشتاق به حضور در این عرصه کرده است. محسن هجری، درحوزه تاریخ و ادبیات بزرگسال نیز چند کتاب تألیفی دارد. با این حال بیشتر فعالیت خود را معطوف به حوزه ادبیات کودک و نوجوان کرده است. از دیدگاه او اگر در شرایط کنونی به لحاظ رفتارهای شهروندی دچار مشکلاتی هستیم، بدون شک یکی از عواملش بی‌توجهی به گروه سنی کودک و نوجوان و غفلت از ضرورت شکوفایی ذهنی و عملی آنها بوده است.

   کتاب بخوان کودکانه لذت ببر!
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله