• هم میهمانیم و هم میزبان

   عاطفه صبور- دیگ‌ها شسته شده و مرتب در حیاط گذاشته شده‌اند. برنج‌ها در ظرف‌های متعدد خیس خورده شده تا فردا صبح به نام اباعبدالله(ع) متبرک و پخته شوند. قرار است به رسمی چندین ساله تعداد زیادی از عزاداران حضرت هم سفره شوند. تمام اهالی روستا خود را برای پختن غذای عاشورا در خانه‌هایشان و توزیع در حسینیه آماده می‌کنند. علاوه بر رسم پختن غذا، محرم در روستای ناصرآباد به دلیل قدمت تعزیه، میان مردمان رودبار و قصران بسیار معروف است. تعزیه‌ای که گردانندگان آن از اهالی خود ناصرآباد هستند. محمد میر محسنی، از قدیمی‌ترین افراد تعزیه روستاست که در نقش امام حسین(ع) ایفای نقش کرده است. او می‌گوید هرکجای دنیا باشم روزعاشورا خودم را به ناصرآباد می‌رسانم تا تعزیه را اینجا اجرا کنم. تمام آرزوی حاج سید محمد میرمحسنی این است که مرگش، هنگام بازی در نقش امام حسین(ع) در روزعاشورا اتفاق بیفتد. با میرمحسنی، تعزیه‌خوان و حاج میرزایی از قدیمی‌های ناصر‌آباد و متولی مسجد و حسینیه روستا درباره مراسم تعزیه و سنت‌های روستای ناصرآباد در ایام محرم گفت‌وگو کردیم.

   هم میهمانیم و هم میزبان
  • یاد مدرسه باباطاهر بـه خـیـر!

   راحله عبدالحسینی- خاطره نخستین مدرسه محله چیذر در ذهن پدربزرگ‌ها تازه است. در گذر روزگار هر خاطره‌ای که فراموش شده باشد، محال است روزهای مدرسه باباطاهر حتی غبار فراموشی گرفته باشد. دبستان پسرانه باباطاهر اواخر دهه ۲۰ در خانه‌ای استیجاری سر و شکل گرفت و حالا فقط بچه‌هایی که در این مدرسه درس خوانده‌اند می‌دانند خبری از بنای آن ساختمان نیست و جایش را به برج مسکونی و یک مغازه میوه‌فروشی داده است. به بهانه نخستین روز ماه مدرسه از موسپیدکرده‌های امروز که الفبا را در همین مدرسه آموختند، هم صحبت شدیم.

   یاد مدرسه باباطاهر بـه خـیـر!
  • امـامــزاده صاحب موزه می‌شود

   پریسا امیرقاسم خانی‌- هویت اصلی محله امامزاده قاسم(ع)، از امامزاده آن است. امامزاده‌ای که به گفته اهالی، قدمتی هزار ساله دارد، ولی اغلب قسمت‌های بنا، چندین بار بازسازی شده، یکی از قسمت‌های امامزاده که تا به حال هیچ‌گونه تغییری در آن به وجود نیامده و به نوعی هویت امامزاده و محله را شکل می‌دهد، ۲ صندوقچه چوبی است که چند صد سال، روی سنگ قبر امامزاده قرار داشته‌اند. مدتی است که این صندوقچه‌ها را از روی قبر امامزاده بر داشته‌اند، اما اهالی درخواست‌هایی برای حفظ این آثار دارند.

   امـامــزاده صاحب موزه می‌شود
  • وعـده دیـدار روزعـاشـورا

   عاطفه صبور- صدای اذان این بار نه از مسجد بلکه از مدرسه‌ای در خیابان پاسداران به گوش می‌رسد. مدرسه‌ای پسرانه که با تعطیل شدن مدرسه، درهایش بسته می‌شود و یک ساعت مانده به اذان مغرب برای اقامه نمازجماعت باز می‌شود تا جای خالی مسجد را در ...

   وعـده دیـدار روزعـاشـورا
  • در خانه عشق باز است هنوز

   راحله عبدالحسینی- کوچه پسکوچه‌های شهر در عزای پسر فاطمه(س) سیاهپوش شده است. ایستگاه ‌های صلواتی یکی پس از دیگری در کوچه‌ها جای می‌گیرند و هیئت‌ها و تکایا، محلی برای تجمع عزاداران حسینی می‌شود. انقلاب کربلا، در دل کوچه‌پسکوچه‌های شهر هنوز زنده است؛ درست مانند صحرای نینوا و حالا این ما هستیم که از بزرگ و کوچک و پیر و جوان و زن و مرد، بی‌رخت و قبای فاخر، پابرهنه و دست به سینه، مشکی به تن کرده راهی خیمه‌های عزا می‌شویم. آهنگ عزا در شمیران قبل از ماه محرم نواخته می‌شود. از زمانی که مسلم‌بن عقیل راهی کوفه شد و به شهادت رسید. در مسجد اعظم تجریش عزاداری ایام مسلمیه برگزار می‌شود و بساط بازار تجریش برچیده شده و تکیه بزرگ برای برپایی مراسم آماده می‌شود. در نخستین روز ماه محرم به این سنت‌های ناب و مردمی نگاهی می‌اندازیم و از قدیمی‌ها روایت آن را پی می‌گیریم.

   در خانه عشق باز است هنوز
  آرشیو
  • پرونده ویژه
    ظهیرالدوله از نمای نزدیک

   ظهیرالدوله از نمای نزدیک

   راحله عبدالحسینی- سربالایی خیابان دربند که به نیمه می‌رسد، تابلوی کوچه‌ای به نام ظهیرالدوله خودنمایی می‌کند. در سمت راست کوچه در سراشیبی در کوچک فلزی سفید رنگ دو لنگه‌ای به چشم می‌آید. بر کاشی فیروزه‌ای رنگ بالای در نوشته شده: آرامگاه صفا ظهیرالدوله. قرار است چندساعتی مهمان آرامستان ۱۳۰ساله و پر رمز و راز ظهیرالدوله باشیم. محلی که به دلیل دفن بزرگان و مشاهیر ایرانی شهرت دارد و امروز در سکوت محض است. بازدیدکنندگان هم که بیشتر از بستگان و آشنایان مدفونین و دوستداران فرهنگ هستند، ۲، ۳ساعت در هفته فرصت دارند تا به این آرامستان سر بزنند. شاید شما هم بارها از این کوچه رد شده و بی‌توجه از کنار ظهیرالدوله گذر کرده باشید. نصرالله حدادی، نویسنده کتاب با من به طهران بیایید، از سرگذشت علی خان ظهیرالدوله و این آرامستان برایمان می‌گوید.

  آرشیو
  • شب حراجی

   پریسا امیرقاسم خانی- محرم در روستاهای مختلف رودبار قصران شمیرانات، با آداب و رسومی خاصی همراه است. در برخی از این روستاها، اهالی مراسم ویژه‌ای دارند که به نوعی برگرفته از فرهنگ و هویت آنهاست. از آن جمله می‌توان به روستای فشم اشاره کرد که در ایام محرم دارای رسم خاصی به نام «شب حراجی» است. هنوز هم این رسم میان اهالی رایج است. در برگزاری مراسم شب حراجی همه اهالی روستا شرکت می‌کنند. در این مراسم می‌توان مشارکت یک محله را به عینه دید. گزارش زیر به بیان این رسم از زبان اهالی قدیمی روستای فشم می‌پردازد.

   شب حراجی
  • محله‌ای که ۸۰۰ سال قدمت دارد

   پریا خانی- در شمیران برخی محله‌ها وجود دارند که به‌عنوان محله‌های گردشگری و تفریحی شناخته شده‌اند. یکی از این محله‌ها درکه است. شاید امروز در ذهن اغلب افراد درکه جایی باشد که دارای رستوران‌های متعدد، مسیر کوهنوردی، رودخانه‌ای خروشان و آب و هوای خوش است. ولی تصویری که اغلب افراد در ذهن خود از درکه دارند، کاملاً با تصویری که اهالی قدیمی درباره محله‌شان می‌دانند، متفاوت است. وقتی درباره درکه و هویت آن از اهالی قدیمی می‌پرسیم با شگفتی‌های شیرینی مواجه می‌شویم. برای هرکدام از ما این سؤال پیش آمده که چرا نام این محله را درکه گذاشته‌اند؟ تاریخچه و نحوه شکل‌گیری درکه چگونه بوده است؟ نقاط شاخص و نشانه‌های قدیمی از محل درکه را کجا می‌توان یافت؟ گزارش زیر به این سؤالات پاسخ می‌دهد. در تهیه گزارش حسین محمد حسینی، دبیر شورایاری و از اهالی قدیمی محله همراه و راهنمای ما بود.

   محله‌ای که ۸۰۰ سال قدمت دارد
  • نگین درخشان محله

   راحله عبدالحسینی- اهالی درکه معتقدند نخستین فردی که به محله درکه آمد و ساکن شد امامزاده سید محمد والی نسل پنجم از نوادگان امام سجاد(ع) بود. نسب طائفه‌های اصلی و قدیمی درکه هم به ایشان می‌رسد و همگی از سادات هستند. بارگاه امامزاده در قسمت شمالی درکه واقع شده و در هفته و ایام مذهبی میزبان زائران و اهالی محله است.

   نگین درخشان محله
  • نام‌های ماندگار

   راحیل عبدالحسینی- در هرکدام از محله‌های اصیل شمیران حتماً نام تعدادی از علمای دینی و بزرگان ادب و سیاست را می‌بینید. محله با اصالت درکه هم با آن سابقه درخشان از این قاعده مستثنا نیست. درکه‌ای‌ها بخشی از هویت محله‌شان را از حضور این شخصیت‌های برجسته و قابل احترام می‌دانند. چه آنهایی که متولد درکه‌اند و چه آنهایی که برای مدتی اینجا را برای زندگی انتخاب کرده‌اند. در این صفحه با این بزرگان آشنا می‌شویم و روایت کوتاهی از زندگی آنان را مرور می‌کنیم.

   نام‌های ماندگار
  • موزه سنگی، صد‌ها نقش و رنگ دارد

   راحیل عبدالحسینی- یکی از جاذبه‌های محله درکه موزه سنگی است که کوهنوردان هنردوست در مسیر خود به آن سر می‌زنند. دیوار کاهگلی موزه که با صنایع‌دستی و هنر ایرانی تزیین شده حکایت از فضای آرام و دلنشین داخل موزه دارد. «رسول ساعی آریان» هنرمند هم‌محله‌ای گوشه‌ای از حیاط یکی از قدیمی‌ترین‌های خانه‌های درکه را به موزه اختصاص داده و با ذوق و هنر تنها موزه سنگی درکه را بیش از ۲۰سال پیش راه‌اندازی کرده است. آریان، که این روزها بیشتر به تراش سنگ و کانی‌های طبیعی و ساخت زیورآلات مشغول است، نقاشی و قلمزنی و ساخت صنایع‌دستی را هم به خوبی می‌داند و نمایشگاه‌های متعددی برگزار کرده است. او قصد دارد در شمالی‌ترین نقطه درکه یا همان جنگل کارا، با مشارکت یونسکو فرهنگسرایی راه‌اندازی کند.

   موزه سنگی، صد‌ها نقش و رنگ دارد
  • درهـای تـکـیه هیچ‌گاه بسته نمی‌شود

   عاطفه صبور- از کوچه باغ‌های درکه که هنوز جای خودش را به برج‌های چند طبقه نداده‌اند که بگذرید، در بزرگ تکیه با شیشه‌های رنگی کوچک زیر پله‌های کوچه به چشم می‌خورد، تکیه‌ای با بیش از ۶۰۰ سال قدمت. بر روی کاشی آبی رنگی در...

   درهـای تـکـیه هیچ‌گاه بسته نمی‌شود
  • قدیمی‌ترین خانه محله اینجاست!

   راحله عبدالحسینی- قدم که به داخل حیاط خانه می‌گذارید صدای آب روحت را صفا می‌دهد. جوی آب زلال و باریک از چشمه درکه می‌آید و از این حیاط می‌گذرد تا حال ساکنانش را خوش کند. هرچند دیگر کسی در این خانه زندگی نمی‌کند و همه آپارتمان‌نشینی را ترجیح داده‌اند. اما سید احمد سیدمحسنی به اینجا می‌آید و به باغچه و خانه رسیدگی می‌کند. پیرمرد ۸۶ ساله خوش محضر است. به رسم میزبانی با ریحان و گوجه محصول باغچه‌اش از ما پذیرایی می‌کند، آن هم در کنار حوض فیروزه‌ای و گلدان‌های شمعدانی. او اسنادی دارد که میخکوب‌مان می‌کند. از قباله ازدواج مادربزرگ گرفته تا نامه‌هایی که برای حل مشکل اهالی نوشته شده و اعلامیه‌های زمان انقلاب. به قدری مهمان‌نواز است که نمی‌خواهیم از خانه‌اش دل بکنیم. می‌گوید در این خانه به روی همه باز است. اینجا قدیمی‌ترین خانه درکه است.

   قدیمی‌ترین خانه محله اینجاست!
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  تلگرام
  تهران سما
  همشهری آنلاین
  سامسونگ
  راهنما
  بانک ملت
  جاباما
  الو پیک
  بچه های آسمان

  چند رسانه ای

  راهنمای محله