• چرا این کاسب سیگار نمی‌فروشد

   عاطفه صبور- روی در مغازه‌اش، میان همه پوسترها و کاغذهایی که بر شیشه چسبانده، کاغذ سفیدی که بر رویش نوشته «در این فروشگاه سیگار فروخته نمی‌شود» بیشتر از همه خودنمایی می‌کند. صاحب مغازه سوپرمارکتی در خیابان ولی‌عصر(عج) معتقد است سلامتی مشتریان برای ما بیشتر از سودمان اهمیت دارد. «فرهاد کیانی» که سال‌هاست در این مغازه فروشندگی می‌کند می‌گوید: «سیگار نه تنها ضرر جسمی برای افراد دارد، بلکه مانعی است برای ازدواج مردان.» او که سال‌ها پیش خودش آن را تجربه کرده، حالا به پسران جوان توصیه می‌کند که قبل از ازدواج سیگار را ترک کنید.»

   چرا این کاسب سیگار نمی‌فروشد
  • توانمندی ۶۹ بانوی سرپرست خانوار

   راحیل حسینیان‌- مجتمع‌های شهربانو از سال۸۹ در مناطق پایتخت کار خود را آغاز کرد. هدف هم ارتقای سطح فرهنگی و اجتماعی بانوان در محله‌های مختلف بود تا بانوان به‌راحتی بتوانند در محیطی مختص خودشان به فعالیت‌‌های فرهنگی، اجتماعی، تفریحی و آموزشی بپردازند و احساس امنیت و رضایتمندی داشته باشند. حالا حدود ۶سالی می‌شود که این مجتمع‌ها در مناطق تهران پا گرفته و بانوان آنها را به خوبی می‌شناسند. در این گزارش به مجتمع شهربانو منطقه در خیابان شریعتی، نرسیده به میدان قدس، کوچه رضایی سری زدیم تا از برنامه‌ها و فعالیت‌های آن بیشتر بدانیم.

    توانمندی ۶۹ بانوی سرپرست خانوار
  • دوغ تاریخی!

   پریسا امیرقاسم خانی - سال‌های دور در روستاهای شمیران تعدادی قهوه‌خانه وجود داشت که امروز اغلب آنها از بین رفته‌اند. قهوه‌خانه‌ها از همان ابتدا در شمیران کارکرد دید و بازدید بین اهالی را داشتند و محلی برای جمع شدن آنها بودند. در حال حاضر یکی از قدیمی‌ترین قهوه‌خانه‌های شمیران در محله اراج هنوز هم وجود دارد. قهوه‌خانه‌ای که ساختش، توسعه و‌‌ آبادانی محله را در پی داشت و باعث به وجود آمدن دوغ معروف اراج شد.

    دوغ تاریخی!
  • اینجا عمارت ساعت ایران اسـت

   پریا خانی- با قدم زدن در محله گاهی ساختمان‌ها و بناهایی می‌بینید که حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد و انگار از گذشته‌های دور آمده‌اند تا خاطرات و هویت اهالی را زنده نگه دارد. به‌خصوص که این ساختمان‌ها یا بنا‌ها آنقدر عظیم و پر از رمز و راز باشند که عنوان موزه را یدک بکشند. آن هم موزه‌ای از جنس زمان. در محله زعفرانیه موزه‌ای به نام موزه ساعت یا تماشاگه زمان وجود دارد که سبک معماری و فضای باغ مانند آن ناخودآگاه شما را به زمان‌های دور می‌برد و تیک و تاک زمانی که می‌گذرد. امروز کمتر کسی می‌داند این موزه چگونه به وجود آمده است؟ «حسین باقری» از اهالی قدیمی محله که زمانی پدرش در همین مکان فعلی موزه، یک بقالی کوچک داشت، گفتنی‌های جالبی از هویت موزه برایمان تعریف می‌کند.

    اینجا عمارت ساعت ایران اسـت
  • اهمیت همگانی کردن ورزش

   راحیل حسینیان- آغاز علاقه به فوتبال برای «داریوش مصطفوی» هم مانند دیگر بچه‌محل‌هایش از زمین‌های خاکی بود. ساعت‌ها زیر آفتاب داغ تابستان فوتبال بازی کردن نشان از علاقه بی‌حد و حصر او به این ورزش داشت. داریوش مصطفوی، پیشکسوت فوتبال که سال‌ها به‌عنوان رئیس فدراسیون فوتبال فعالیت می‌کرد، بیش از ۲دهه است که محله کامرانیه را برای سکونت انتخاب کرده و هم‌محلی ماست. نقطه اوج کارنامه فوتبالی او حضور تیم‌ملی کشور در مسابقات جام‌جهانی ۱۹۹۸فرانسه و بازی مقابل تیم استرالیاست. با همسایه‌ها تعامل خوبی دارد و ورزش را یکی از اولویت‌های شهرداری قلمداد می‌کند. مصطفوی، که از ۷سالگی پا به توپ شده، فوتبال را مانند عرصه زندگی مجموعه‌ای از تلخی‌ها و خوشی‌ها می‌داند. در آخرین ماه زمستان به دنیای خاطرات و تجریبات او سفر کردیم.

    اهمیت همگانی کردن ورزش
  آرشیو
  • پرونده ویژه
    عالم پارسا و مرد عمل

   عالم پارسا و مرد عمل

   مژگان مهرابی- انسان اشرف مخلوقات است و اگر تار دلش را به ریسمان خدا گره بزند می‌شود اشرف آدم. آن وقت است که تمام وجودش را نور الهی فرا می‌گیرد. نفسش تسبیح می‌شود و دعایش درگیر. گل و خمیره‌اش رنگ و بوی خدایی می‌گیرد که با هر بار دیدنش به یاد خالق بیفتی. همنشینی با مردان خدا می‌تواند تا کهکشان‌ها پروازت دهد و سعادت آخرتت را تضمین کند. این دسته از انسان‌ها می‌شوند برکت که هر کدامشان در هر محله‌ای باشند، می‌توان گفت لطف خدا شامل آنجاست. حکایت پدر پیر محله ما هم که دیگر در میان‌مان نیست همین است. مردی که جز خدا ندید و جز برای خدا قدمی برنداشت. کسی که امام خمینی(ره) او را «سیدالعلما» خطاب کرد و در زهد و پرهیزکاری سرآمد همه متقیان بود. چند هفته‌ای است که بار سفر بسته و سبکبال به سوی آسمان‌ها پر کشیده است. از او فقط نام خوش و خاطرات شیرین به جا مانده و اندرزهایی که می‌تواند راه زندگی را نشانمان دهد. همسر و فرزندانش شرایط روحی خوبی برای صحبت کردن با ما ندارند و «محمدرضا خسروشاهی» نوه او در این گفت‌وگو ما را یاری می‌کند.

  آرشیو
  • یادگار‌های جـنــگ نمــــاد آرامش

   راحیل حسینیان- بدون اغراق این یک نمایشگاه متفاوت است. فرهنگسرای نیاوران میزبان جوانان خوش فکر و ایده‌ای شده که لباس‌هایی با مفهوم دفاع‌مقدس طراحی کرده‌اند. تفاوت اینجاست که در این نمایشگاه از تی شرت‌ها و شال و روسری‌هایی با عکس‌های سرداران و فرماندهان جنگی خبری نیست. طراحی لباس‌ها به گونه‌ای است که در نهایت ظرافت و نازک‌اندیشی مفاهیمی همچون عشق، ایثار، فداکاری، و صداقت و وطن‌پرستی را روایت می‌کند. مینا افروزی، طراح لباس و هم‌محلی ما به همراه ۹نفر از همکارانش این نمایشگاه را برپا کرده‌اند. آنان معتقدند که با این کار توانسته‌اند پیمان‌شان با شهدا را به یاد آورند و عاشقانه پیمان نگه دارند.

   یادگار‌های جـنــگ نمــــاد آرامش
  • بابا اصغر محله آسمانی شد

   راحیل حسینیان- آبان ماه بود که مراسم تجلیل پیرغلامان شمیران برگزار شد. در میان پیرغلامان که در راه عاشقی مویی سپید کرده بودند، حاج علی‌اصغر چیذری هم نشسته بود. با پیکری نحیف و صدایی که آهسته صحبت می‌کرد از بیماری دم نمی‌زد. ذکر هر لحظه‌اش الحمدالله و شکر خدا بود. حاج علی اصغر، پیرغلام محله چیذر که همه او را «بابا اصغر» صدا می‌کردند، دوم دی ماه در سن ۸۰سالگی و در آستانه سی و یکمین سالگرد شهادت پسرش ناصر، از میان ما رفت و در جوار امامزاده اسماعیل(ع) چیذر آرام گرفت. بابا اصغر، رازدار جوانان بود. با همین اخلاق خوب و سعه صدرش، امین آنها شده بود. حالا ۴۰روزی می‌شود که جای بابا اصغر خالی است. از هر که بپرسی برایت می‌گوید که نفس حق و جاذبه بابا اصغر محله چیذر به مدد نظر لطف اهل‌بیت(ع) و عمری نوکری ائمه(ع) در هیئت احباب‌الحسنین(ع) چیذر بود؛ هیئتی که سال ۱۳۳۵بانی آن شد و مسئولیتش را برعهده داشت. ساعتی مهمان خانه بابا اصغر شدیم و از زبان همسر، دختران و پسرش‌منش و سلوک زندگی پیرغلام اهل‌بیت(ع) را مرور کردیم.

   بابا اصغر محله آسمانی شد
  • عطر گلابت کو؟

   پریسا امیرقاسم خانی- نام گلابدره که می‌آید ناخودآگاه به یاد کوه‌های شمالی می‌افتیم. شاید در ذهن اغلب اهالی، گلابدره محلی کوهستانی است که بیشتر کوهنوردان برای کوهنوردی آنجا می‌روند. اگر اهل شمیران باشید باید بدانید که در گذشته‌های دور یعنی حدود ۴۰ سال قبل گلابدره کمتر بین اهالی شمیران شناخته شده بود؛ ولی امروز یک محله است که تعداد قابل توجهی از اهالی در آن زندگی می‌کنند و در تقسیمات شهری از محله‌های شمالی تهران به شمار می‌رود. برای بسیاری از ما این سؤال پیش آمده که چرا این محله به گلابدره معروف شده است؟ یا گلابدره کجا قرار دارد و هویت دیروز و امروز اهالی آن چگونه است؟ برای پاسخ به این سؤال‌ها، در یک روز سرد زمستانی به محله گلابدره رفتیم و اهالی بومی و قدیمی درباره داستان به وجود آمدن محله و نحوه زندگی گلابدره‌ای‌ها برایمان گفتند.

   عطر گلابت کو؟
  • اشتغالزایی برای زنان سرپرست خانوار

   پریسا امیرقاسم خانی- در محله الهیه زندگی می‌کند و به همین دلیل از دور که نگاه می‌کنید به نظر می‌رسد با جوانی روبه‌رو هستید که ساکن یکی از محله‌های شمالی و مرفه‌نشین است و برای دلخوشی به کاری درآمدزا رو آورده است، ولی وقتی با داستان زندگی او آشنا می‌شوید، او را جوانی می‌یابید که برای رسیدن به قله، از صفر و با دست خالی شروع کرده و اکنون به‌عنوان یک تولید‌کننده داخلی در حوزه پوشاک و کارآفرین جوان در محله شهرت دارد. آن هم در زمانی که از صفر شروع کردن بیشتر شبیه یک قصه خیالی است. گفت‌وگویمان را درباره مسیری که طی کرده شروع می‌کنیم. گزارش زیر روایتی است از زبان «فرزانه عشایری» تولید‌کننده داخلی و کارآفرین جوان محله، از زندگی خودش.

   اشتغالزایی برای زنان سرپرست خانوار
  • هویت گمشده محله‌ها

   عاطفه حسین‌زاده- «مریم کاظمی» بازیگر و کارگردان باسابقه تئاتر، سال‌هاست که در عرصه تئاترکودک فعالیت جدی دارد. حاصل فعالیت ۳ دهه‌ای کاظمی، در تئاتر از او یک مدرس توانا و کارگردانی ساخته که به خوبی با روحیات و علایق کودکان آشناست. نمایش‌هایی مانند «رویای ماه»، «برف سبز»، «چمدان» و «از لس آنجلس تا بم» و «شاهزاده خانم بدترکیب» نمونه‌ای از کارهای کاظمی است. او یک ماهی است که مشغول کارگردانی نمایش «‌‌شاهزاده خانم بدترکیب» در مؤسسه فرهنگی وهنری آسمان درمحله زعفرانیه است و همین بهانه‌ای شد تا با اوگفت‌وگویی صمیمانه داشته باشیم.

   هویت گمشده محله‌ها
  • این نخبگان خـنـدان

   راحله عبدالحسینی- افراد موفق لزوماً بهترین امکانات را ندارند. آنها از هر آنچه که دارند بهترین استفاده را می‌برند. درست مانند کودکان و نوجوانانی که با آنها همکلام شدیم تا از ایده‌های نابی که در سر می‌پرورانند، برایمان بگویند. ششمین دوره جشنواره و مسابقات ملی و بین‌المللی خلاقیت و نوآوری‌های علمی هفته گذشته در سرای محله کاشانک برگزار شد. جشنواره‌ای که نه تنها شرکت‌کنندگانی از سراسر ایران داشت، بلکه پژوهشگرانی به‌صورت غیر‌حضوری از چند کشور مختلف از جمله چین، کانادا و مالزی در آن شرکت کردند و رقابت به عرصه بین‌المللی انجامید. «هر پژوهش، یک درخت» شعار جشنواره بود و به همین بهانه برگزیدگان در بوستان رحمان‌آباد محله کاشانک یک نهال به نام خود کاشتند. «میلاد ابریشمی» یکی از داوران جشنواره و چند نفر از برگزیدگان جشنواره از منطقه ما، این موفقیت را پایان راه نمی‌دانند و برای دستاوردهای درخشان‌تر هر روز در تلاشند.

   این نخبگان خـنـدان
  • دوبار‌ متولد شدم!

   راحیل حسینیان- تولد در خانواده مصرف‌کننده موادمخدر شاید یک راه و سرنوشت حتمی را رقم بزند. اما ارزش زندگی ما به انتخاب‌هایی است که آگاهانه به آن دست می‌زنیم. «پیمان» از مادری معتاد ‌زاده شد، اما زندگی در منجلاب اعتیاد را برای خود انتخاب نکرد و سختی‌های این مسیر آگاهانه را به جان خرید. با این جوان۲۰ساله همکلام شدیم تا از فراز و فرود این مسیر برایمان بگوید. او آشنایی با انجمن معتادان گمنام را به معجزه زندگی‌اش تعبیر می‌کند. پیمان یک دهه است دور موادمخدر را خط قرمز کشیده و به تازگی تصمیم دارد تحصیلاتش را در مقطع متوسطه ادامه دهد.

   دوبار‌ متولد شدم!
  آرشیو
  ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر ارسال خبر، عکس و سوژه محلی به سردبیر
  خبر محله
  تلگرام
  محله
  تهران سما

  چند رسانه ای

  راهنمای محله