۳ نسل از خانواده نيكوكرداران مداح و روضه‌خوان اهل‌بيت(ع)هستند

عشق‌خوانی ارثیه فامیلی ماست

عشق‌خوانی ارثیه فامیلی ماست

حسن حسن زاده - نامش براي اهالي محله زاهد گيلاني آشناست. به‌خصوص براي آنها كه پاگیر هيئت‌ها و مراسم روضه‌خواني هستند. پربيراه نيست اگر بگوييم زودتر از نام و چهره‌اش او را به صداي گرمش مي‌شناسند. صدايي كه بيش از۵۰ سال براي مصائب اهل‌بيت(ع) از سينه بلند شده و بر جان‌هاي عاشقان مكتب عاشورا نشسته است. همه مي‌دانند كه عشق به مداحي اهل‌بيت(ع) در خانواده پيرغلام محله «حاج قاسم نيكوكرداران‌» موروثي است. عشقي كه به قول خودشان به آنها آبرو داده و همچنان با مداح شدن پسران و نوه‌ها در اين خاندان مكرر مي‌شود و نقش تازه‌اي از خود به جا مي‌گذارد. اهالي محله دل بسته اخلاق خوش اين پدر و پسرانش هم هستند. مداحان جوان، گرد شمع جان مصفاي اين پيرغلام مي‌گردند و همين اجتماع معنوي در مراسم‌هاي مذهبي شور و حال تازه‌اي به اين محله مي‌بخشد. حاج ماشاالله، حاج قاسم و پسران خاندان نيكوكرداران، چشم و چراغ محله زاهد گيلاني هستند و هر كجاي محله مجلسي به نام اهل‌بيت(ع) برپا باشد بي هیچ ‌چشمداشتی مهمان آن مجلس مي‌شوند و در آن به عشق مولاي‌شان خدمت مي‌كنند.

زندگي‌ات را وقف حسين(ع) كن
نخستين سؤال ما از پيرغلام محله با پرسش از روزهاي نخستين مداحي‌اش آغاز می‌شود. ولي او ترجيح مي‌دهد به رسم ادب از پدر بزرگوارش بگويد. براي همين است كه نم اشكي در چشمان حاج قاسم نيكوكرداران مي‌نشيند. او همه عاشقي‌اش را مديون پدرش حاج «ماشاالله نيكوكرداران» مي‌داند: «روضه خواندن و نوحه‌خواني براي عزاداران و عاشقان اهل‌بيت(ع) را مديون پدرم هستم، كسي كه فعاليت‌ها و تلاش‌هايش براي برپايي هیئت‌های مذهبي و فعاليت‌هاي خيريه بر هيچ ‌يك از اهالي محله پوشيده نيست. او توجه ويژه‌اي به برپايي نماز اول وقت داشت تا جايي كه خوب به ياد دارم دوران كودكي‌ام در مساجد مختلف و پاي سخنراني‌ها و مداحي روضه‌خوان‌هاي بزرگ گذشت. وقتي پدرم از ميزان علاقه‌ام به مداحي باخبر شد، برايم يك دستگاه ضبط صوت كوچك خريد و گفت: «نگران هيچ چيز نباش و فقط زندگي‌ات را وقف امام حسين(ع)كن.» من هم آن ضبط صوت را در تمامي مجالس با خودم مي‌بردم، مداحي‌ها و روضه‌خواني‌ها را ضبط مي‌كردم و در حضور پدرم در خانه تمرين مي‌كردم.» حاج قاسم مكثي مي‌كند و ادامه مي‌دهد: «يادم هست چهاردهم هر ماه صداي روضه اهل‌بيت(ع)در خانه ما مي‌پيچيد و من با شنيدن همان روضه‌ها بود كه هر روز عشق و علاقه بيشتري به روضه‌خواني و مداحي پيدا مي‌كردم. 50 سال پيش در يكي از هیئت‌های بزرگ محله، در حضور همه بزرگان و پيرغلامان اباعبدالله(ع) نوبت به نوحه‌خواني من رسيد. وقتي بزرگ هيئت من را براي نوحه‌خوانی انتخاب كرد، ناگهان اضطراب خاصي وجودم را فراگرفت تا جايي كه نمي‌توانستم ميكروفن را در دستم نگه دارم، اما با اين همه نگاهي به پدرم انداختم كه شوق زيادي براي شنیدن مداحی من داشت، بنابراين يا حسين(ع) گفتم و شروع به خواندن كردم. جالب اينكه شب‌هاي بعد بزرگان ديگر هیئت‌ها كه در مجلس حضور داشتند از من براي مداحي در هيئت‌شان دعوت كردند.»

مي خواستم بخوابم، آمدند و براي هميشه بيدارم كردند
پيرغلام محله زاهد گيلاني خاطره‌هاي زيادي از سال‌هاي روضه خواني‌اش دارد. خواندن براي اهل‌بيت(ع) را افتخار مي‌داند و مي‌گويد اگر به ياد اهل‌بيت(ع) باشيم آنها هم ما را به حال خود رها نمي‌كنند و در زندگي ما را مدام هدایت می‌کنند: «به ياد دارم محرم چند سال پيش قرار بود در يكي از هیئت‌ها 10 شب روضه بخوانم، هيئتي كه صبح‌هاي جمعه هم با حضور جمعيت زيادي در آن دعاي ندبه برگزار می‌شد. آن شب پس از پايان مراسم عزاداري به خانه برگشتم و به‌دلیل خستگي بيش از اندازه تصميم گرفتم صبح براي دعاي ندبه به هيئت نرفته و كمي استراحت كنم. بعد از نماز صبح خوابيدم، كمي بعد در خواب خانمي را كه چادر عربي بلندي به سر داشت و چهره‌اش را با روبند پوشانده بود ديدم در حالي كه رو به من زمزمه مي‌كرد: خودم ديدم ز بالاي بلندي/عزيز مصطفي را سر بريدند. درست در همين لحظه از خواب پريدم وقتي به ساعت نگاه كردم، هنوز براي رسيدن به مراسم آن هيئت فرصت داشتم. وقتي خودم را به هيئت رساندم ديدم سخنراني تمام شده و جمعيت منتظر مداحند. هيچ مداح و روضه‌خواني هم در ميان جمعيت نبود. انگار جمعيت منتظر من بودند. ميكروفن به دست گرفتم و همان شعري كه در خواب شنيده بودم را خواندم. آن روز چنان شور و شعوري در جمعيت بود كه در كمتر مجالسم تجربه كردم. بعد از مجلس همواره به اين فكر مي‌كردم چرا لحظه‌اي خواب را ترجيح دادم اما با اين وجود عنايت آن بزرگواران بود كه باز هم به مجلسشان دعوت شدم.»

ماه صفر مي‌گذرد اما اين عشق گذرا نيست
حاج قاسم مي‌گويد توصيه پدرش را در كودكي به جان خريده و آويزه گوش كرده است. مي‌گويد هرچه دارد از اهل‌بيت(ع) دارد و زندگي‌اش را وقف آنان كرده است. ماه صفر كم‌كم از صفحه تقويم اين روزها رخت بر مي‌بندد اما عشق به اهل‌بيت(ع) نمي‌گذارد نوحه‌هاي گرم حاج قاسم در سينه زنداني شود. او مي‌گويد هر مناسبتي را بايد براي بالا بردن پرچم قيام عاشورا غنيمت دانست: « توفيق حضور در مجالس اهل‌بيت(ع) بسيار مهم است، اما شايد مهم‌تر از آن حفظ آن توفيق در تمام ايام سال به‌ويژه پس از پايان محرم و صفر باشد. حالا كه ماه محرم و صفر تمام شده، نبايد لحظه‌اي از ياد اهل‌بيت(ع) غافل شويم. يكي از كارهايي كه مي‌تواند پيوند ما را با اهل‌بيت(ع)محكم كند اين است كه در طول سال هم تا جايي كه برايمان امكان دارد در مراسم و مجالس مذهبي حاضر شويم تا ذكر اهل‌بيت(ع) با وجودمان درآمیزد.» اين پيرغلام اهل‌بيت(ع) را همه اهالي محله با يكي از خصلت‌هاي منحصربه فردش مي‌شناسند، ويژگي‌ كه سال‌هاست نگذاشته حتي يك مناسبت مذهبي از ياد اهالي محله برود. او در اين‌باره مي‌گويد: «سال‌هاست در مسجد محله و هر كجا كه حضور داشته باشم، مناسبت مذهبي آن روز را به جمعيت حاضر يادآوري مي‌كنم. اگر ميلاد يكي از ائمه(ع) باشد براي مردم مولودي مي‌خوانم و اگر شهادت يكي از آن بزرگواران باشد برايشان روضه و نوحه مربوط را سر مي‌دهم. همه اين مناسبت‌ها را در جايي يادداشت كرده و هميشه به همراه دارم تا اگر كسي آن را فراموش كرده بود من به‌عنوان خادم اهل‌بيت(ع) با خواندن روضه و یا مداحی و مولودی آن مناسبت را يادآوري كنم.»

نوحه بايد سند داشته باشد
«پدرم مي‌گفت ذاكر اهل‌بيت(ع)بايد با تقوا باشد، بزرگان مداحي را برايم نام مي‌برد و از ادب و تقوايشان تعريف مي‌كرد. من در مداحي و روضه‌خواني استادان زيادي داشتم اما يكي از مهم‌ترين نكاتي كه همواره به مداحان جوان توصيه مي‌كنم نكته‌اي است كه آن را از حاج علي انساني به يادگار دارم. همواره به مداحان جوان و فرزندانم مي‌گويم علاوه بر صفاي دل مستمعان، مجلستان بايد براي آنها نكته پندآموز هم داشته باشد. يعني وقتي جواني از مجلس شما بيرون مي‌آيد بايد به معرفتش نسبت به اهل‌بيت(ع) اضافه شده باشد. علاوه بر اينكه مداحان جوان را به توجه كردن به سند نوحه، اشعار و روضه‌ها توصيه مي‌كنم و به آنها مي‌گويم كسي كه در مجلس اهل‌بيت(ع) مداحي كرده و روضه مي‌خواند و همه اهالي محله او را با عنوان مداح و روضه‌خوان هيئت مي‌شناسند، بايد طوري لباس پوشيده و رفتار كند كه حتي در بيرون از مجلس اهل‌بيت(ع) هم مردم را به ياد سيره اهل‌بيت(ع) بيندازد.» حاج قاسم مكثي مي‌كند و ادامه مي‌دهد: «خوب به ياد دارم چند سال پيش كه به‌همراه تعدادي از مداحان و دوستان براي زيارت به كربلا رفته بوديم، توفيق مداحي و روضه‌خواني در حرم امام حسين(ع) نصيبم شد. با اينكه روضه خواندنم تمام شده بود اما من همچنان غرق در روضه بودم طوري كه ديگر توجهي به اطرافم نداشتم. ناگهان كسي از ميان مستمعان كه اتفاقاً از مداحان جوان هم بود جلو آمد و گفت: تمام لحظات حواسم به شما بود كه انگار داشتيد در دلتان هم همان روضه را تكرار مي‌كرديد. مي‌خواهم نكته‌اي درباره مداحي به من بگوييد؛ من هم گفتم: بايد قبل از شروع روضه، در هنگام خواندن و پس از پايان آن، همواره آن را به خاطر داشته باشيد، يعني در همه حال با آن روضه‌ها زندگي کنید و به آنها اعتقاد داشته باشيد. ‌كاري كه من هم تمام عمر به توصيه استادانم انجام دادم.»

براي اهل خانه‌ام روضه مي‌خوانم
3 نسل از خانواده نيكوكرداران، مداح و ذاكر اهل‌بيت(ع) بوده‌اند. علاوه بر حاج ماشاالله، هر 2 پسر حاج قاسم نيكوكرداران هم از مداحان جوان اهل‌بيت(ع)هستند كه اهالي محله زاهد گيلاني در مناسبت‌هاي مختلف مذهبي آنها را از كودكي در كنار پدرشان ديده‌اند. حاج قاسم در اين‌باره مي‌گويد: «‌همان‌طور كه از كودكي همراه پدرم در مجالس عزاداري و محافل مذهبي حاضر مي‌شدم و به تدريج با الگوپذيري از او به مداحي علاقه‌مند شدم، همين موضوع را در تربيت فرزندانم هم رعايت كردم. هر 2 پسرم از كودكي در مجالس عزاداري و هیئت‌های مختلف همراهم بودند و حالا هر نفر آنها به انتخاب خودشان مداح و ذاكر اهل‌بيت(ع) شده‌اند. معتقدم فرزندان ما هماني خواهند شد كه ما در حقيقت هستيم. به ياد دارم سال‌ها پيش كه هنوز هيچ‌كدام از فرزندانم مداح اهل‌بيت(ع) نشده بودند براي زيارت به حرم امام حسين(ع) رفتم، آنجا از ايشان خواستم، همان‌طور كه افتخار خادمي و ذاكري اهل‌بيت(ع) را نصيبم كرده، پسرانم را هم در اين راه ثابت قدم كند. البته تنها دعا كردن كافي نيست چراكه رفتار از گفتار ما مهم‌تر است.» حاج قاسم مي‌گويد فرزندانش را از كودكي با عشق امام حسين(ع) بزرگ كرده است: «جالب است بدانيد هنوز هر دو پسرم كوچك بودند كه همه اهل خانه را دور هم جمع مي‌كردم و برايشان روضه مي‌خواندم و مداحي مي‌كردم. از زمان كودكي فرزندانم رسمي در خانه ما وجود دارد، وقتي سفره‌اي در خانه پهن مي‌كنيم همگي دور آن مي‌نشينيم و آن سفره را به اباعبدالله‌الحسين(ع) هديه مي‌كنيم، نيت مي‌كنيم و بعد از آن غذا مي‌خوريم. اگر مناسبتي هم داشته باشد همه اهل خانه در كنار هم مي‌نشينيم و گاهي من و گاهي هم پسرانم روضه مي‌خوانند. اين رسم از زمان كودكي فرزندانم در خانه ما وجود داشت و در جذب آنها به سمت مسير نوراني ذاكري اهل‌بيت(ع) تأثيرگذار بود.»

مجلس او هم شور دارد و هم شعور


علي‌اكبر مهدوي که سال‌هاست در مجالس روضه‌خواني خانواده نيكوكرداران حضور دارد مي‌گويد: «بيش از 30 سال است كه حاج قاسم نيكوكرداران را مي‌شناسم. بايد بگويم در بعد فني او يكي از نادرترين مداحاني است كه تنها در چند دقيقه مي‌تواند حال و هواي مجلس را تغيير دهد. وقتي او روي منبر مي‌نشيند و شروع به خواندن نخستين ابيات مي‌كند، چنان شوري مجلس را فرا مي‌گيرد كه در كمتر مجلسي مشاهده كرده‌ام. اين ويژگي يكي از خصوصياتي است كه مي‌توانم بگويم به جز در منبرها و مجالس حاج علي انساني در مجالس حاج قاسم نيكوكرداران ديده‌ام.»

اخلاص در تمام ابعاد زندگي‌اش موج مي‌زند


حاج قاسم نيكوكرداران، الگوي حاج محمود كاظمي رئيس فعلي كانون مداحان شمال شرق تهران بوده است. او در اين‌باره مي‌گويد: «از زمان نوجواني پاي روضه‌ها و نوحه‌هاي حاج قاسم نشسته‌ام. خوب به ياد دارم وقتي او شروع به خواندن روضه مي‌كرد، هميشه از خدا مي‌خواستم روزي من هم بتوانم مانند او براي عزاداران روضه‌خواني كنم چراكه مهم‌ترين ويژگي حاج قاسم اخلاصي است كه در مجالسش موج مي‌زند، او بي‌ريا مي‌خواند و اشكي كه از جمعيت مي‌گيرد هم از روي اخلاص است. ويژگي‌ كه در زندگي شخصي و كسب و كارش هم زبانزد اهالي است. همين‌كه هيچ ‌وقت چشمداشت مالي در مداحي‌اش نداشته مؤيد اين مسئله است.»

افتخار ميزباني او را دارم


«محمد مهدی همايوني‌» از شاعران آييني و عضو خانه مداحان است. او با حاج قاسم، دوستي ديرينه‌اي دارد: «بيش از 30 سال است كه حاج قاسم را مي‌شناسم. در اين سال‌ها جمعه‌هاي اول هر ماه در مراسم منزل ما روضه خوانده و مداحي كرده اما نكته‌اي كه به‌عنوان يك شاعر آييني همواره ذهنم را مشغول كرده اين است كه هر وقت شعري در وصف آن ذوات مقدسه مي‌گويم و به حاج قاسم مي‌دهم، در هنگام اجرايش مي‌بينم او هم همان دريافتي را دارد كه من در هنگام سرودن آن شعر داشتم. به نظرم رمز شور مجالس حاج قاسم همين درك عميقي است كه او نسبت به سيره اهل‌بيت(ع) دارد، در واقع بايد بگويم او زندگي‌اش را وقف اهل‌بيت(ع) و عاشقانشان كرده است.»

طوري نمي‌خواند كه نابلدي جوان‌ها به چشم بيايد

حميد نيكوكرداران پسر بزرگ‌تر حاج قاسم در اين گفت‌وگو همراهمان بود، او كه حالا از مداحان و ذاكران جوان محله زاهد گيلاني است، درباره تأثير حاج قاسم در انتخاب اين راه نوراني مي‌گويد: «پدرم مشوق اصلي من و برادر كوچك‌ترم، توحيد در مداحي اهل‌بيت(ع) بود. او از همان كودكي تمام شرايط را براي اينكه قدم در اين مسير نوراني بگذاريم برايمان فراهم كرد. تا جايي كه مي‌توانم بگويم از كودكي پاي روضه اهل‌بيت(ع) كه همواره فضاي خانه ما را عطرآگين مي‌كرد بزرگ شدم، بايد بگويم آنقدر نام اهل‌بيت(ع) به واسطه پدرم در خانه ما تكرار شده و آنقدر با تمام وقايع زندگي ما عجين شده بود كه حقيقتاً نمي‌دانم چه زماني وارد اين مسير پربركت و نوراني شدم. مهم‌ترين ويژگي پدرم گذشتي است كه او در روضه‌خواني و مداحي و در زندگي شخصي‌اش دارد، بارها شاهد بودم با وجود اينكه جمعيت منتظر او بودند اما پدرم به جوان‌ها اعتماد مي‌كرد و به آنها ميدان مي‌داد. هيچ‌وقت مداحي‌اش براي خودنمايي نبوده است. وقتي مي‌ديد در مجلس مداح جواني حضور دارد كه مي‌خواهد بعد از او بخواند، حاج قاسم طوري نمي‌خواند كه نابلدي آن جوان به چشم بيايد. اين رعايت تمام اصول اخلاقي بود كه علاوه بر سبك زندگي مداحي در سبك زندگي شخصي‌اش هم باعث جذب من و برادر كوچك‌ترم به مداحي شد.»

مداحي و روضه‌خواني را فراموش كنيد! اينجا مغازه حاج قاسم است؛ آشناي اهالي هر محله‌اي يك حاج قاسم نياز دارد

 صبح خروس‌خوان قدم در خيابان اقبال مي‌گذارد. با ذكر هميشگي كركره مغازه را بالا مي‌دهد. لبخند از روي لب‌هايش محو نمي‌شود. هركسي رد مي‌شود با صداي سلام و احوالپرسي گرم او به خود مي‌آيد. قديمي‌هاي محله شهيد اسدي مي‌دانند كه اين مغازه بيش از 70 سال قدمت دارد. عمري كه به قدمت خود محله تنه مي‌زند. پيش از حاج قاسم پدرش در اين حجره به نخستين اهالي محله مصالح ساختماني مي‌فروخت. خيلي از خانه‌هاي محله شهيد اسدي با مصالحي كه او با انصاف به اهالي مي‌فروخت ساخته شده است. سال‌ها بعد با كهولت سن حاج قاسم به جاي پدر در اين مغازه مشغول فروش لوازم خانگي به اهالي شد. خاطره دستگيري او از نيازمند هم‌محلي در همين مغازه در ذهن ساكنان خيابان اقبال ماندگار شده است. همسايه‌هاي او در اين گزارش راوي مهرباني‌هاي او هستند.  

محمد مهدی همايوني
اين يخچال را حاج قاسم فرستاده!

آنها در بيشتر مجالس عزاداري با هم ديده مي‌شوند. «همايوني‌» شاعر و مديحه سراي اهل‌بيت(ع) از سال‌ها پيش همراه حاج قاسم شده و دوستي‌شان قدمت زيادي دارد. او مي‌گويد براي حاج قاسم همين كه بداند كسي نيازمند واقعي است كفايت مي‌كند. ديگر به اين فكر نمي‌كند كه طرف مقابلش چه كسي است. تا آنجا كه در توان داشته باشد كمكش مي‌كند: «سال‌ها پيش همسايه‌اي داشتيم كه از برادران اهل تسنن و از مهاجران كشور افغانستان بود. روزي در حضور حاج قاسم نيكوكرداران اين همسايه به خانه ما آمد و از آنجايي كه وضع مالي خوبي نداشت براي اهل خانه‌اش، چند قالب يخ از من درخواست كرد. او هروقت مهماني برايش مي‌آمد اين كار را انجام مي‌داد. آن روز وقتي يخ‌ها را به او دادم و او رفت حاج قاسم از اوضاع زندگي‌اش پرسيد. وقتي وضع آن بنده خدا و فرزندانش را شرح دادم حاج قاسم لحظاتي به فكر فرو رفت و ساكت شد. فرداي آن روز، هنوز براي كار از خانه بيرون نرفته بودم كه زنگ در خانه‌مان به صدا در آمد. وقتي در را باز كردم چشمم به وانت‌باري افتاد كه جلو خانه ما توقف كرده بود. پشت وانت يخچال نويي قرار داشت كه وقتي از راننده موضوع را پرسيدم گفت: اين يخچال را حاج قاسم براي يكي از همسايه‌هاي شما فرستاده است. او در ازاي اين يخچال هيچ پولي نگرفت و حتي آن همسايه هرگز نفهميد كه اين يخچال را چه كسي برايش تهيه كرده است.»

محمد كياسالار
كسي از مغازه‌اش دست خالي بيرون نمي‌آيد

محمد كيا‌سالار از قديمي‌هاي محله شهيد اسدي است. او مي‌گويد بارها از ديگران درباره كمك‌هاي پنهاني حاج قاسم به نيازمندان شنيده است: «اهالي محله شهيد اسدي سال‌هاست حاج قاسم و پدرش را به نيكي مي‌شناسند. همان‌طور كه حاج ماشاالله يكي از كاسبان خير محله ما بود، حاج قاسم هم راه پدر را در كاسبي ادامه داد. مي‌توانم بگويم نمي‌شود نيازمندي وارد مغازه او شود و دست خالي از مغازه‌اش برگردد. اگر خودش بتواند كمك مي‌كند و گاهي هم از ديگر خيّران كمك مي‌گيرد. او با همين روش سال‌هاست براي تهيه جهيزيه دختران خانواده‌هاي كم‌بضاعت تلاش كرده است.»كيا‌سالار مي‌گويد حاج قاسم هيچ‌وقت درباره اين كمك‌ها صحبتي به ميان نمي‌آورد اما ما از عرض ادب و ارادت خانواده‌هاي نيازمند متوجه كمك‌هايي كه به اين افراد كرده مي‌شويم: «با توجه به اينكه به شغل فروش لوازم خانگي مشغول است در تهيه جهيزيه براي نوعروسان خانواده‌هاي نيازمند پيشقدم مي‌شود. اگر ببيند به تنهايي نمي‌تواند جهيزيه‌اي تهيه كند با ارتباطي كه دارد از ديگر خيّران متدين كمك مي‌گيرد. او در اين كارها با خدا معامله مي‌كند و به دنبال عزيز شدن از اين راه نيست. خودش بارها گفته كاسبي مي‌كند تا قيمت پيدا كند و معتقد است اين كسب روزي حلال است كه به انسان شرافت مي‌دهد.»

عباس محموديان
مشكل همسايه را مشكل خودش مي‌بيند

«كمتر پيش مي‌آيد كه ما او را گرفته ببينيم. وقتي اين حالت براي او به‌وجود مي‌آيد متوجه مي‌شويم كه براي كسي از همسايه‌ها و يا آشنايان او اتفاق ناگواري افتاده است. او مشكل همسايه‌هايش را مشكل خودش مي‌داند.»«عباس محموديان‌» از اهالي خيابان اقبال اين را مي‌گويد و به دستگيري خانواده حاج قاسم از نيازمندان اشاره مي‌كند: «‌هر كدام از اهالي محله كه در تهيه كالاهاي اساسي و تهيه جهيزيه فرزندش نااميد شود به مغازه حاج قاسم به‌عنوان خانه اميد نگاه مي‌كند، از اينها گذشته كمك‌هاي حاج قاسم تنها محدود به مغازه و نوع كاسبي‌اش نمي‌شود. وقتي از نياز همسايه‌اي باخبر شود انگار آن مسئله مشكل خودش باشد براي حل آن مشكل هر‌كاري از دستش بر بيايد انجام مي‌دهد. اين كمك‌ها از تهيه دارو براي بيماران گرفته تا ديگر اقلام مورد نياز ادامه دارد. او بي‌سر و صدا به اين كمك‌ها ادامه مي‌دهد و گاهي نيز از اهالي ديگر محله كه دست‌شان به دهان‌شان مي‌رسد دعوت به كمك‌رساني مي‌كند تا ديگران هم در كارهاي خير او شريك باشند.
گاهي ما نمي‌توانيم به كسي به تنهايي كمك كنيم، اما اگر دور هم جمع شويم خيلي از نيازمندان بي‌ياور نمي‌مانند و مشكل‌شان حل مي‌شود. اين درسي بود كه من از رفتار حاج قاسم گرفتم و هر‌گاه كمكي از من ساخته باشد در كارهاي خير آنها مشاركت مي‌كنم.»

محمدرضا قاسمي شاد
انجام كار خير هم در خانواده نيكوكرداران موروثي است

«فعاليت‌هاي خيريه در خانواده نيكوكرداران سابقه طولاني دارد. حاج ماشاالله پدر حاج قاسم كه يكي از نخستين كاسبان محله بود، از هيچ كمكي به اهالي محله دريغ نمي‌كرد.»«محمدرضا قاسمي شاد» از اهالي قديمي محله شهيد اسدي اينها را مي‌گويد و خاطره‌هاي دستگيري از نيازمندان در اين خانواده را براي‌مان روايت مي‌كند: «آن زمان حاج ماشاالله مصالح ساختماني مي‌فروخت و هر كدام از اهالي قديمي محله كه مي‌خواستند خانه‌اي بنا كنند به او مراجعه مي‌كردند، اگر نياز مالي داشتند حاج ماشاالله براي تهيه مصالح كمك حالشان بود. حالا هم بيش از 30 سال است حاج قاسم به جاي پدر در همان مغازه قديمي هواي اهالي را دارد. جالب است بدانيد اين رسم نيكو هم مانند مداحي اهل‌بيت(ع) در خانواده نيكوكرداران ارثي است چراكه پسران حاج قاسم هم كه در كارهاي مغازه كمك حال پدرشان هستند، در انجام كارهاي خير از پدر و پدربزرگشان الگو گرفته‌اند.»

مرتضي مهدي‌زاده
از درآمدش به خاطر نیازمند می‌گذرد

مرتضي مهدي‌زاده از هم‌محله‌اي‌هاي حاج قاسم او را باعث جمع شدن خيّران براي انجام كار خير معرفي مي‌كند: «حاج قاسم يكي از معتمدان محله است كه وجودش در هر محله‌اي نياز است. مهم‌ترين ويژگي او از خودگذشتگي است. در اين سال‌ها بارها شاهد بوده‌ام كه از شغل و درآمدش به خاطر نيازمندان محله گذشته است. اما كمك‌هاي او تنها محدود به اهالي محله ما نمي‌شود. از آنجايي كه او سال‌هاست افتخار مداحي اهل‌بيت(ع) را دارد و مورد اعتماد جامعه مداحان و خيّران است، هر جا نيازمندي باشد حاج قاسم براي كمك به او پيشقدم مي‌شود. خلاصه كمك‌هاي او همواره به دست نيازمندان محله ما و حتي محله‌هاي ديگر مي‌رسد. او باعث گرد هم آمدن خيّران محله‌ ما براي انجام كار خير مي‌شود و اين رفتار بر اهالي محله پوشيده نمانده است.»

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 6344
منطقه سیزده
سرویس: بچه محل
زمان مخابره: دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۳:۲۸
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله