آشنایی با پدر شهید اصغر امن‌زاده که ۶ مدال المپیک و جهانی دارد و با تبدیل خانه‌اش به حسینیه، به عزاداران حسینی خدمت می‌کند

نذرت قبول پهلــوان جوادیه

نذرت قبول پهلــوان جوادیه

مریم قاسمی- محله جوادیه نام بسیاری از بزرگان و چهره‌های تأثیر‌گذار را یدک می‌کشد. افرادی که در طول حیات و زندگی‌شان منشأ خیر و برکت برای اهالی بوده‌اند و هیچ‌گاه فراموش نمی‌شوند. نمونه‌اش پهلوان حاج «‌‌حسن امن‌زاده» بزرگ و ریش‌سفید محله جوادیه است که سابقه...

خانواده پهلوان اصغر هیئتی بودند
حال و هوای محله محرمی شده و بیرق‌های عزا در کوچه‌ها و خیابان‌ها به اهتزاز در آمده است. با این حال پیدا کردن حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) در خیابان 20متری جوادیه‌ کار سختی نیست و با یک پرس‌وجوی ساده از کاسبان و اهل محل به مقصدمان می‌رسیم. اگر بانی راه‌اندازی حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) حاج «حسن امن‌زاده» پدر شهید و پیشکسوت و قهرمان نامدار رشته کشتی باشد، این کار راحت‌تر هم می‌شود. به همراه حاج «‌‌ناصر و ‌‌اکبر مقدم»، از اعضای فعال حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) به دیدار مردی می‌رویم که ‌منش پهلوانی دارد. ادب، متانت و اخلاق خوبش باعث شده تا کوچک و بزرگ محله به او احترام بگذارند. ناگفته نماند که او محبوب نوجوانان و جوانان کشتی‌گیر نیز هست و گاهی وقت‌ها با حضور در مراسم عزاداری در حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) پای صحبت‌ها و خاطرات این پهلوان می‌نشینند تا تجربه کسب کنند. پدر شهید «اصغر امن‌زاده» از دوران نوجوانی با هیئت عزاداری و محافل حسینی دمخور بوده و بیش از 50 سال از عمرش را به هیئت‌داری گذرانده است.‌ گرچه حالا پا به سن گذاشته و بیشتر امور و برنامه‌های حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) را حاج ‌‌رضا، فرزند بزرگش به دست گرفته، اما همچنان به عشق خدمت به عزاداران حسینی هر سال در این محفل معنوی حاضر می‌شود تا در کنار آنها به فیض عاشورایی برسد. حاج «‌‌ناصر مقدم» از قدیمی‌های حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) با خانواده شهید ارتباط نزدیکی دارد. او عنوان می‌کند که همه فرزندان خانواده پهلوان حاج حسن هیئتی هستند. شهید اصغر امن‌زاده هم سال‌ها در هیئت‌های عزاداری محله جوادیه بین عزاداران چای پخش می‌کرد و مسئولیت انتظامات دسته عزاداری را برعهده داشت.

بچه‌های محله اینجا بزرگ شده‌اند
سال‌ها از راه‌اندازی حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) در محله جوادیه می‌گذرد و در طول این ایام نسل‌های مختلف از فضای روحانی و معنوی آن بهره‌برده‌اند. پهلوان حاج حسن قاب عکس فرزند شهیدش را بر دیوار حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) زده است. اصغر وقتی بچه کم‌سن و سالی بود همراه پدرش به باشگاه‌ کشتی می‌رفت و مبارزه کشتی‌گیران را تماشا می‌کرد. طولی نمی‌کشد که اصغر پا به تشک کشتی می‌گذارد و این رشته ورزشی را دنبال می‌کند. حدس پدر درست بود. او استعداد و توانایی بسیاری در رشته کشتی داشت، بنابراین زمان زیادی نبرد که در مسابقات کشتی نونهالان و نوجوانان به عناوین قهرمانی دست پیدا می‌کند. البته اصغر عشق و ارادت ویژه‌ای به امام حسین(ع) داشت. دهه محرم که نزدیک می‌شد بعد از باشگاه با بچه‌های همسن و سالش به کوچه و خیابان‌ می‌رفت و در برپا کردن تکیه و هیئت‌های عزاداری به اهالی کمک می‌کرد. حاج «‌‌رضا محمد‌نژاد» که به نظر 50  و اندی از عمرش را گذرانده در برنامه‌های هیئت عزاداری حضرت ابوالفضل(ع) حضور مستمر داشته است. او عنوان می‌کند که خیلی از شهدای محله جزو بچه‌هایی بودند که در فضای معنوی تکایا و هیئت‌های مذهبی محله جوادیه بزرگ شدند. نمونه‌اش شهید اصغر بود که راه و منش پهلوانان را پیش گرفت و در 19 سالگی خون پاکش را در راه حفظ خاک وطن و آرمان‌های مقدس آن نثار کرد و به جمع شهدای کربلا و یاران امام حسین(ع) پیوست. آن‌طور که افراد قدیمی و بومی محله جوادیه عنوان می‌کنند شهید ‌‌اصغر امن‌زاده بسیار فروتن و متواضع بود. با اینکه قوی و زورمند بود و همه می‌دانستند که در رشته کشتی تبحر دارد، اما هیچ‌وقت از زور و بازویش جز در راه خدمت به مردم استفاده نکرد. اهالی فراموش نکرده‌اند که اگر او در کوچه و خیابان فرد سالخورده‌ای را می‌دید که بار سنگینی در دست دارد خودش را به او می‌رساند و بارشان را می‌گرفت و تا خانه‌اش می‌برد. همین روحیه بود که شهید اصغر را محبوب اهالی کرده بود.
 
آثار ماندگار حسینیه حضرت ابوالفضل(ع)
پهلوان حاج ‌‌حسن امن‌زاده زمانی ‌بانی راه‌اندازی حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) می‌شود که رشد معضل اعتیاد تا حدود زیادی اسباب نارضایتی و نگرانی خانواده‌ها را فراهم کرده بود. بنابراین با تبدیل خانه به حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) فرصتی فراهم شد تا راه گم کرده‌ها دوباره در مسیر درست زندگی قرار گیرند و راه خودشان را تغییر دهند. تأثیر‌گذاری حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) در نجات جوانان از دام اعتیاد آنقدر زیاد بوده که نمی‌توان به راحتی از کنار آن گذشت. وقتی جوانان محله می‌دیدند که پیشکسوت کشتی و قهرمان ملی والمپیک‌بانی راه‌اندازی حسینیه شده، برای شرکت در مراسم عزاداری ماه محرم میل و رغبت بیشتری پیدا می‌کردند. شاید بپرسید چگونه و چرا؟ پاسخش ساده است. اخلاق و رفتار پدر شهید و خانواده‌اش با اهل محل، به‌ویژه نوجوانان و جوانان، همه آنها را جذب خود کرده بود. بنابراین طولی نکشید که جوانان برای انجام کارهای هیئت پا پیش ‌گذاشتند و هر‌کاری که از دستشان بر می‌آمد برای هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان انجام می‌دادند.

عزاداران ورزشکار درحسینیه
سابقه فعالیت ورزشی و کارنامه درخشان پیشکسوت کشتی در عرصه ملی و جهانی باعث شده که خیلی‌ها حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) را بشناسند و ترجیح دهند دهه اول محرم را آنجا بگذرانند. شرکت‌کنندگان در مراسم عزاداری حسینی در این حسینیه از همه گروه‌ها و طیف‌ها دیده می‌شوند، اما تعداد ورزشکاران و کشتی‌گیران بیشتر است. شاید دلیل اصلی آن این باشد که یک خانواده کاملاً ورزشی ‌بانی راه‌اندازی این حسینیه شده‌اند.

حاج حسن و خانواده‌اش افتخار محله‌اند
حاج ‌‌حسن امن‌زاده متولد سال 1322 است. 3 پسر و یک دختر دارد که از جوانان فعال وموفق جامعه محسوب می‌شوند. «اصغر امن‌زاده» یکی از فرزندان او سال 1367 در عملیات شلمچه به درجه رفیع شهادت نایل می‌شود. حاج «ضا امن‌زاده‌» قهرمان تیم‌ملی کشور که سال‌ها تیم‌ملی کشتی را همراهی و همچون دیگر برادرش حاج «‌‌حسین امن‌زاده»، تیم‌داری می‌کند، مربیگری نوجوانان و جوانان علاقه‌مند به رشته کشتی را برعهده دارد. دخترش «‌‌لیلا امن‌زاده» نیز تکنسین جراحی قلب در بیمارستان لاله است. «‌اکبر مقدم» از جوانانی است که سال‌ها از عمرش را در تکیه‌ها و هیئت‌های عزاداری محله جوادیه گذرانده و خانواده پهلوان حاج حسن را خیلی خوب می‌شناسد. او درباره اخلاق، رفتار ومنش پدر شهید به نکاتی اشاره می‌کند: «پهلوان حاج حسن برکت و افتخار محله است. همه اهل محله او را می‌شناسند و روی حرف پهلوان حساب ویژه‌ای باز می‌کنند. پدر شهید نیز ارتباط گرم و صمیمانه‌ای با اهالی دارد و جز میانداری در حل مشکلات مردم در امور نیکو‌کارانه سهیم می‌شود.» یکی از ویژگی‌های اخلاقی پیشکسوت کشتی محله جوادیه که به فرزندانش نیز رسیده خدمت به خانواده‌های فقیر و نیازمند است. هرسال حاج حسن وقتی می‌خواهد به عزاداران حسینی نذری بدهد ابتدا سهمیه‌ خانواده‌های نیازمند و فقیر را جدا می‌کند و از طریق فرزندانش و معتمدان محله به آنها می‌رساند. او از همان دوران جوانی دست به خیر و بامرام بود. مثلاً وقتی می‌دید که یکی از بچه‌های محل علاقه‌مند به رشته کشتی است، اما خانواده‌اش توانایی پرداخت شهریه کلاس‌ را ندارد، خودش به‌طور رایگان به او تمرین می‌داد تا کمبودی احساس نکند. جالب اینکه همان بچه‌ها اکنون خادمان افتخاری عزاداران در حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) هستند.

بیش از نیم قرن سابقه هیئت داری
در محله جوادیه که یکی از پایگاه‌های مهم انقلابی و مذهبی پایتخت بوده، تعداد تکایا و هیئت‌های عزاداری زیاد است. مثلاً هیئت عزاداری «‌‌آقا بزرگ» که مراسم آیینی طشت‌گذاری از سال 1333 تاکنون در منزل پدری حاج «‌‌سلیم هوشیار» برپا می‌شود و اکنون اینجا را به نام «‌‌خانه آقا بزرگ‌» می‌شناسند یا هیئت قمربنی‌هاشم(ع) که بزرگ‌ترین هیئت عزاداری جوادیه است که در کوچه شهید پاشایی واقع شده و در سومین روز از شهادت امام حسین(ع) همه دسته‌های عزاداری اینجا جمع می‌شوند. حاج ‌حسن امن‌زاده‌ که بیش از نیم قرن سابقه هیئت‌داری و خدمتگزاری به اهالی را دارد می‌گوید: «بچه‌هایی که در دستگاه امام حسین(ع) بزرگ می‌شوند، در مقابل آسیب‌های اجتماعی بیمه می‌شوند. مگر می‌شود کسی برای مظلومیت امام حسین(ع) و یارانش و اصحاب او اشک بریزد و عزاداری کند، ولی عاقبت به خیر نشود؟» پهلوان پیشکسوت رشته کشتی عقیده دارد که در محافل و تکایای عزاداری امام حسین(ع) همه یکرنگ و یکدل می‌شوند. همه افراد مقام‌های دنیایی‌شان را پشت در حسینیه وهیئت‌های عزاداری جا می‌گذارند؛ مثل کاسب، کارگر، رفتگر و... به دیگران خیر می‌رسانند وخدمت می‌کنند. مثلاً در همین حسینیه افرادی را می‌شناسیم که دارای عناوین و مقام‌های مهم کشوری هستند و یا چهره‌های ورزشی که در عرصه ملی و جهانی شهرت دارند، اما زمانی که پا به حسینیه می‌گذارند فقط به فکر خدمت هستند. جارو می‌زنند، کفش عزاداران را جفت می‌کنند، غذا می‌پزند، دیگ می‌شویند و... به گفته اکبر مقدم، در شب‌های ماه محرم، حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) جای سوزن انداختن ندارد. خیلی‌ها از نقاط مختلف پایتخت اینجا می‌آیند.

درباره پهلوان هم‌محله‌ای
حاج «حسن امن‌زاده» متولد سال 1322 است. او رشته ورزشی کشتی را از باشگاه داریوش جوادیه و باشگاه سعدیان منیریه آغاز کرده و جزو قهرمانان دهه 40 به حساب می‌آید. 5 دوره قهرمان کشتی ایران، قهرمان جام تفلیس وهم دوره کشتی‌گیران معروفی چون اکبر حیدری، خدابنده، سرداری، سیف پور، صنعتکاران و موحد بوده است. آخرین اردوی جهان پهلوان تختی با نخستین دوره کشتی «‌‌حسن امن‌زاده» مقارن بوده و او حریف قدر«عبدالله موحد» به حساب می‌آمد. او در طول مدت فعالیت‌های ورزشی‌اش توانست 6 مدال طلای المپیک و جهان را از آن خود کند. امن‌زاده سال 1347 تشک کشتی را می‌بوسد و راه مربیگری را پیش می‌گیرد. او سال‌ها در باشگاه شهید «‌‌اصغر امن‌زاده» به‌عنوان مربی فعالیت می‌کند. «‌‌اکبر اشک ذرین»، «‌‌محمود حیدری»، «‌‌ناصر رشیدی»، «‌‌احمد شکفته»، «عباس جدیدی»، «‌‌محسن کاوه» و... از جمله شاگردان قهرمان جهان به شمار می‌روند. او از سال 70 به بعد مربی تیم کشتی سازمان گوشت بوده و توانسته چند عنوان قهرمانی در لیگ کشتی به دست آورد. او مربیگری تیم‌ملی کارگران ایران برای اعزام به مسابقات پاکستان در سال 1371 و همچنین مربیگری تیم‌ملی پیشکسوتان ایران در سال 2009 برای شرکت در مسابقه جهانی آنکارا را در کارنامه دارد.

قدر جوانان را بدانیم
پهلوان حاج ‌‌حسن امن‌زاده‌ پیشکسوت و صاحب‌نام در عرصه کشتی عقیده دارد که باید قدرجوانان را بیشتر بدانیم، چراکه آنها آینده‌سازان کشور هستند و اگر اهل هیئت و فعالیت‌های ورزشی باشند از گزند هر‌گونه آسیب و ناهنجاری دور می‌مانند. وقتی خبر شهادت فرزند جوانش را برای او آوردند تنها در خانه بود و در حال راز و نیاز با خدا. پدر شهید آن لحظه را به خوبی به یاد می‌آورد. چند نفر از رزمنده‌ها و بسیجی‌ها از پایگاه بسیج مقداد مقابل در خانه‌شان آمده بودند تا خبر شهادت «‌اصغر» را به خانواده برسانند. اما آنها با دیدن پدر خانواده از گفتن واقعیت طفره می‌روند. اما پهلوان حاج حسن که دلش قرص و محکم بود و می‌دانست که فرزندش چرا راهی جبهه شده، به آنها می‌گوید: «می‌دانم خبر شهادت اصغر را آورده‌اید. خون فرزندم که از امام حسین(ع) و علی اصغر(ع) 6 ماهه رنگین‌تر نیست. چه چیزی از شهادت در راه خدا بالاتر است.»پدر شهید که سابقه زیادی در رشته کشتی داشت از سال 1347 مربیگری آن را برعهده می‌گیرد. یکسال پس از شهادت فرزندش، مجوز راه‌اندازی باشگاه کشتی به نام شهید «‌‌اصغر امن‌زاده» در محله شهرآرا به او داده شد و پدر شهید توانست شاگردان بسیاری را آنجا تربیت کند. از جمله «‌‌عباس جدیدی»، «محسن کاوه»، «برادران توپچی»، «محمود حیدری» و... اکنون بسیاری از شاگردان او در ایام مختلف سال به حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) می‌آیند و در مراسم عزاداری سید و‌ سالار شهیدان شرکت می‌کنند. پدر شهید دست‌آخر گلایه‌ای می‌کند و می‌گوید: «باشگاه کشتی شهید امن‌زاده زیر نظر سازمان گوشت بود و در طول این سال‌ها توانستم جوانان زیادی را به ورزش جلب کنم، اما 8 ماهی می‌شود که این باشگاه را بسته‌ و تابلو آن را پایین کشیده‌اند چراکه قرار است اینجا را تبدیل به برج چند طبقه کنند.»

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 29836
منطقه شانزده
سرویس: ندارد
زمان مخابره: دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۰:۴۹
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله