عیادت از پیرغلام اهل‌بیت(ع) که سال‌ها برگزارکننده مراسم سنتی «زار» در حسینیه ماه مدینه بوده است

حاج صمد دم عاشورایی‌ات همچنان گرم

حاج صمد دم عاشورایی‌ات همچنان گرم

مریم قاسمی- خیلی از عزاداران حسینی که با فعالیت حسینیه ماه مدینه آشنایی دارند، می‌دانند که یکی از مراسم دیدنی وجذاب که هر ساله در دهه ماه محرم به شکل کاملاً آیینی و هنرمندانه در این مکان به اجرا درمی آمد، مراسم سنتی«زار» است که بیشتر در طایفه و دسته‌های عزاداری «‌‌قهی» رواج دارد. شنیدیم که حاج «‌‌صمد توکلی» پیرغلام اهل‌بیت(ع) که سال‌های متمادی مجری و هماهنگ‌کننده اجرای سنت «زار» در حسینیه ماه مدینه بوده در بستر بیماری است. بنابراین با همراهی «حسین مایلی» شهردار ناحیه ۶، حاج «براتعلی محمدی»، و حاج «‌‌محمد امیری» مداح و ذاکران اهل‌بیت(ع) و «‌حسین بلخاری» از پزشکان قدیمی و فعال منطقه به دیدار و عیادت پیرغلام محبوب ودوست داشتنی حسینیه ماه مدینه رفتیم و با او همصحبت شدیم. فردی که اهالی از دم و نفس گرم او در زمان اجرای مراسم سنتی«زار» خاطرات زیادی در ذهن دارند.

جایت  هیچ‌وقت خالی نباشد حاج آقا
حسینیه ماه مدینه یکی از قدیمی‌ترین هیئت‌های مذهبی در محله خزانه بخارایی شمالی و محدوده محله باغ آذری است که بیشتر اقوام «‌‌قهی» که اصالتشان به یکی از روستاهای اصفهان برمی‌گردد آن را اداره می‌کنند. حاج «‌‌صمد توکلی» نیز از این طایفه بزرگ است که سال‌ها به‌عنوان خدمتگزار در حسینیه ماه مدینه فعالیت کرده و اکنون در بستر بیماری است، اعضای فعال حسینیه ماه مدینه او را فراموش نکرده‌اند و هرچند وقت یکبار به خانه‌اش سر می‌زنند تا از حال پیرغلام محله‌شان باخبر شوند. حاج «براتعلی محمدی» که ‌بانی اصلی این دیدار وعیادت است از اخلاق و ویژگی‌های بارز حاج ‌‌صمد در کمک‌رسانی به مردم صحبت می‌کند و می‌گوید: «وی جزو افرادی است که اگر برای خانواده‌ای حادثه و اتفاق ناخوشایندی می‌افتاد، برای کمک به آنها از هیچ کوششی دریغ نمی‌کرد. اگر کسی از بستگان و فامیل به رحمت خدا می‌رفت، خانواده عزادار را تنها نمی‌گذاشت. از انتقال متوفی به بهشت زهرا(س) و غسل و کفن گرفته تا برگزاری مراسم در مسجد محله، همه را حاج ‌‌صمد تنها برای رضای خدا انجام می‌داد و توقعی از کسی نداشت. اکنون که او به دلیل بیماری و ناتوانی جسمی کمتر می‌تواند در جمع حاضر شود دل اهالی برایش تنگ شده است؛ به‌ویژه وقتی ایام محرم می‌رسد بیشتر جای خالی او در هیئت عزاداری ماه مدینه احساس می‌شود. انشاءالله او سلامتی‌اش را به دست آورد تا اهالی بیشتر از وجودش بهره‌مند شوند.»

ضرورت آشنایی نسل امروز با آیین و رسوم اقوام
حاج صمد توکلی که حدود 75 سال دارد از اینکه ساکنان محله و دست‌اندرکاران هیئت عزاداری ماه مدینه به عیادتش آمده‌اند و جویای احوالش هستند ابرازخوشحالی می‌کند و برای اینکه فضای دیدار عوض شود به‌صورت خلاصه از مراسم سنتی «‌‌زار» صحبت می‌کند و می‌گوید: «من از کودکی این آداب و رسوم قدیمی را که طایفه «‌‌قهی» آن را بنیان نهاده‌اند، یاد گرفته‌ام. در این آیین و سنت قدیمی، عزاداران حسینی دور هم حلقه می‌زنند و در وصف و شجاعت امام حسین(ع) و یاران باوفایش قطعه‌هایی را به زبان می‌آورند و سوگواری می‌کنند. در آیین ‌‌زار هر یک از شرکت‌کنندگان در مراسم سوگواری یک پایش را جلو می‌گذارد و پس از سینه زدن دوباره به عقب برمی‌گردد. جالب اینکه نوجوانان و جوانان محله با اشتیاق و علاقه این آیین و رسوم ویژه ماه محرم را دنبال و خودشان به‌صورت گروهی آن را اجرا می‌کنند.» حسین مایلی شهردار ناحیه 6 ضمن آرزوی سلامت و طول عمر برای پیرغلام اهل‌بیت(ع) به ضرورت و توجه به حفظ آیین و رسوم ملی و ایرانی در مناسبت‌های خاص در طول سال مثل ایام محرم اشاره می‌کند و می‌گوید: «شاید خیلی‌ها از شیوه برگزاری مراسم زار بی‌اطلاع باشند، به نظر من می‌توان با بهره‌مندی از کلام پیرغلامان اهل‌بیت(ع) از جمله حاج ‌‌صمد توکلی این فرهنگ اصیل و ایرانی را به نسل‌های مختلف انتقال داد.»

محبوب دل اهالی
پیرغلام اهل‌بیت(ع) که سال‌ها در حسینیه ماه مدینه خدمت کرده، مردمدار و جزو افراد نیکوکار بوده است. «‌‌حسین بلخاری» پزشک هم‌محله‌ای که دوران نوجوانی با حاج ‌‌صمد توکلی رابطه دوستی داشته به سبک زندگی و نوع رفتار واخلاق پیرغلام اهل‌بیت(ع) اشاره می‌کند و می‌گوید: «حاج صمد سال‌ها با کار آبرومندانه و لقمه حلال امور زندگی‌اش را گذرانده است. او راننده وانت بود. گاهی پیش می‌آمد که اگر خانواده نیازمند و فقیری توان پرداخت کرایه برای جابه‌جایی اسباب زندگی‌اش را نداشت، اواین کار را برای رضای خدا انجام می‌داد تا دل بندگان خدا را شاد کند. گاهی وقت‌ها مقداری از مزد و حقوق روزانه‌اش را به خانواده‌‌های نیازمند و فقیر محله که می‌شناخت، می‌داد. می‌گفت همه ما نسبت به هم وظیفه داریم. انسان با یک لقمه نان و یک لیوان آب حلال هم زنده می‌ماند. کمی کمتر بخوریم تا باعث شادی دیگران شویم.»
این شهروند اضافه می‌کند: «شاید خود حاج صمد راضی نباشد که از کارهای خیرخواهانه‌اش حرفی بزنیم، اما خاصیت کارخوب ونیک این است که باعث محبوبیت بین مردم می‌شود و او اکنون به این مرحله رسیده است.»

خادمان دستگاه امام حسین(ع)
تنها نمی‌مانند

عیادت و دلجویی از پیرغلامان اهل‌بیت(ع) سنت ارزشمند و تأثیر‌گذاری است که باید جوانان از آن الگو‌ بگیرند. حاج «‌‌کاظم زالی» از مداحان و ذاکران اهل‌بیت(ع) که سال‌ها در هیئت‌های مذهبی و عزاداری محله و منطقه خدمت کرده با بیان این مطلب می‌گوید: «قدر مسلم خادمان و پیرغلامان دستگاه امام حسین(ع) تنها نمی‌مانند. مثل حاج ‌‌صمد توکلی که عزت و آبروی محله است و بین مردم محله و اعضای هیئت عزاداری ماه مدینه محبوبیت زیادی دارد.»حاج «‌‌محمد امیری» یکی دیگر از مداحان اهل‌بیت(ع) نیز ضمن آرزوی سلامتی برای پیرغلام محله می‌گوید: «حاج ‌‌صمد توکلی صفای باطنی دارد. هر که با او صحبت کند، متوجه می‌شود که روح آرامی دارد که نشان از ایمان و اخلاص عمل او در طول این سال‌هاست. به هر حال برای هرکسی امکان دارد بیماری وگرفتاری پیش بیاید. این هم امتحان الهی برای بندگان خوب خداست تا خودشان را محک بزنند. امیدواریم که پیرغلام باصفای حسینیه ماه مدینه رخت عافیت به تن کند و بتواند در کنار مردم در مراسم عزاداری امام حسین(ع) شرکت کند.»

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 29834
منطقه شانزده
سرویس: ندارد
زمان مخابره: دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۹:۲۶
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله