نوشت افزار؛ هدیه اهالی محله شهید اسدی به تعدادی از دانش آموزان نیازمند

برسد به دست همکلاسی‌ام

برسد به دست همکلاسی‌ام

حسن حسن‌زاده- هر سال در آستانه شروع سال تحصیلی جدید و باز شدن مدرسه‌ها بچه‌ها به شوق پوشیدن لباس نو مدرسه، خریدن کیف‌های رنگارنگ، شهریور را به مهر می‌رسانند. البته هستند دانش‌آموزان کم‌بضاعت و نیازمندی که مثل دیگر همکلاسی‌ها دلشان برای بوی دفتر و کتاب نو لک زده اما هر سال مهر ماه که از راه می‌رسد به جای حل تمرین کتاب‌های درسی سال جدید در دفترهای نو صبوری و شاید هم حسرت را تمرین می‌کنند. مهربانی اما هنوز هم در پسکوچه‌های محله‌های قدیمی راهش را به سمت مدرسه پیدا می‌کند. همسایه‌ها دست به دست هم می‌دهند تا دانش‌آموزان نیازمند محله هم از طعم شیرین پوشیدن کیف و کفش نو، نوشتن در دفترهایی که بوی نو بودن می‌دهد محروم نمانند. اهالی محله شهید اسدی امسال در آستانه شروع سال تحصیلی جدید با همکاری خیریه‌های محلی خنده را بر لب‌های ۱۰۰ دانش‌آموز کم‌بضاعت محله نشاندند. بعضی‌ها هم برای بسته‌بندی و توزیع نوشت‌افزار میان دانش‌آموزان وقت گذاشتند تا از این قافله عقب نمانند.

دامنه کار خیر
مؤسسه خیریه بعثت هم یکی دیگر از خیریه‌های خودجوش و مردمی است که در تهیه نوشت‌افزاربرای دانش‌آموزان کم‌بضاعت محله شهید اسدی سهم مهمی داشت. این خیریه که قدمتی 10 ساله دارد توسط جمعی از خیّران محله تأسیس شده و حوزه فعالیت‌هایش ایجاد شرایط مناسب برای تحصیل دانش‌آموزان کم‌بضاعت تهران و شهرها و روستاهای محروم مناطق مرزی است. «امیر مسعود صوفیانی» از اعضای خیریه بعثت می‌گوید: «خیریه ما علاوه بر اینکه تلاش می‌کند با تهیه نوشت‌افزار کیف، کفش و دیگر امکانات لازم برای دانش‌آموزان به تحصیل راحت‌تر آنها کمک کند برنامه ویژه‌ای هم برای اوقات فراغت و رقم زدن لحظه‌های شاد برای آنها دارد. مثل برگزاری اردوهای مختلف برای دانش‌آموزان محروم حاشیه شهر.» صوفیانی درباره مشارکت خیریه بعث با اهالی محله شهید اسدی برای تهیه و توزیع نوشت‌افزار میان دانش‌آموزان کم‌بضاعت محله می‌گوید: «شهریور ماه هر سال و در آستانه آغاز سال تحصیلی حدود هزار و 500بسته نوشت‌افزار با کمک خیّران تهیه می‌کنم. این نوشت‌افزار با هماهنگی مدیران مدارس، علاوه بر توزیع در مناطق حاشیه شهر و روستاهای محروم کشور به محله‌های کمتر برخوردار شهر هم ارسال می‌شود. وقتی از ماجرای کمک به دانش‌آموزان نیازمند محله شهید اسدی باخبر شدیم تلاش کردیم ما هم سهمی در نیت خیر اهالی محله داشته باشیم.»

همه اهالی در این کار خیر سهیم بودند
همه در این کار خیر شریک بودند. از اهالی محله، مؤسسات و گروه‌های خیریه محلی دست به دست هم دادند تا جمعی از دانش‌آموزان کم‌بضاعت محله شهید اسدی سال تحصیلی را با نوشت‌افزار و کیف و کفش نو آغاز کنند. «حسین کاهه» مدیر محله شهید اسدی از مشارکت همه اقشار محله در جمع‌آوری، بسته‌بندی و ارسال نوشت‌افزار برای خانواده‌های نیازمند شناسایی شده در محله می‌گوید: «مدتی قبل با کمک معتمدان محلی در مساجد، مدارس و هیئت‌های محله، خانواده‌های کم‌بضاعت محله شهید اسدی را شناسایی کردیم. اطلاعات کاملی که شامل نوع نیاز و مشکلات اقتصادی این خانواده می‌شود. امسال در آستانه آغاز سال تحصیلی تصمیم گرفتیم‌کاری برای دانش‌آموزان کم‌بضاعت محله انجام دهیم. موضوع را با معتمدان محله در مساجد و هیئت‌ها در میان گذاشتیم و در فضای مجازی و کانال‌های خبری محله هم تبلیغ کردیم. در نتیجه با مشارکت اهالی کار تهیه نوشت‌افزار آغاز شد.» کاهه مکثی می‌کند و ادامه می‌دهد: «علاوه بر هم‌محله‌ای‌هایی که با کمک‌های نقدی در این کار خیر مشارکت کردند آنهایی که شاید توان مالی برای کمک نداشتند از وقت و امکاناتشان برای کمک به دانش‌آموزان کم‌بضاعت محله مایه گذاشتند. بانوان بسیاری وظیفه بسته‌بندی نوشت‌افزار را برعهده گرفتند و یکی از هم‌محله‌ای‌ها هم داوطلب شد تا با خودرو شخصی‌اش نوشت‌افزارها را به دست خانواده‌های کم‌بضاعت برساند. حتی دانش‌آموزانی هم بودند که از والدینشان خواستند به جای خرید نوشت‌افزار گران قیمت برای آنها سهمی در این کار خیر و کمک به همکلاسی‌های کم‌بضاعتشان داشته باشند.»

عزم جدی دانش‌آموزان، ما را مصمم‌تر کرد
علاوه بر اهالی و دانش‌آموزان محله شهید اسدی، خیریه‌های محله هم پای کارآمدند تا دانش‌آموزان کم‌بضاعت محله در آستانه آغاز سال تحصیلی دغدغه تأمین نوشت‌افزار نداشته و مثل دیگر همکلاسی‌هایشان فقط به فکر درس خواندن باشند. یکی از خیریه‌های تازه تأسیس محله شهید اسدی که قدمتش هنوز به یک سال نرسیده بخشی از هزینه‌های تأمین نوشت‌افزار را برعهده گرفت. این خیریه که اعضای مؤسس آن جمعی از جوانان خیر محله هستند با هدف فعالیت در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی و به‌ویژه فعالیت‌های آموزشی و تحصیلی برای کمک به دانش‌آموزان کم‌بضاعت تأسیس شده است. «حسین اعلایی» به نمایندگی از دیگر اعضای جوان خیریه مهرآوران جوان می‌گوید: «مجموعه ما یک خیریه تازه‌تأسیس است که علاوه بر دغدغه کمک به تحصیل و کلاس‌های کمک آموزشی رایگان برای دانش‌آموزان کم‌بضاعت تلاش می‌کند برای تهیه سبد کالا و هزینه دارو و درمان بیماران نیازمند را هم در حد توان تأمین کند. ما هم وقتی عزم جدی دانش‌آموزان محله را برای تأمین نوشت‌افزار دانش‌آموزان کم‌بضاعت دیدیم تلاش کردیم سهمی در تهیه 100 بسته نوشت‌افزار که شامل کیف مدرسه و دیگر اقلام مورد نیاز می‌شود داشته باشیم. البته حفظ آبروی دانش‌آموزان کم‌بضاعت برای ما اهمیت بیشتری داشت که آن هم با کمک اهالی محله در توزیع نوشت‌افزار حاصل شد.»

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 29827
منطقه سیزده
سرویس: ندارد
زمان مخابره: دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۷:۱۹
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله