ساکنان محله‌های نزدیک به راسته موتورسیکلت فروش ها گلایه‌هایی دارند

دردسرهای یک بورس پر سر و صدا

دردسرهای یک  بورس پر سر و صدا

رؤیا سلیمی- آنها همه جا هستند. انگار هیچ محدودیتی برایشان وجود ندارد. موتورسیکلت در خیابان‌های پر ازدحام منطقه ما چیزی شبیه به جاروی دسته بلند جادوگران است. راکبان این وسیله پرمخاطره با سوار شدن بر ترک آن هیچ حد و مرزی نمی‌شناسند. مثل آب خوردن چراغ قرمز چهارراه‌ها را رد می‌کنند، سرعت بالا دارند، خلاف جهت حرکت می‌کنند و عابران پیاده‌راه‌ها که هیچ، خودرو‌ها هم از دست آنها در امان نیستند. تشدید برخورد با راکبان متخلف این وسیله نقلیه روزبه‌روز بیشتر می‌شود. اما آمارها نشانگر این هستند که هنوز ‌درصد بالایی از تصادفات منجر به فوت و جرح مربوط به موتورسیکلت‌سواران است. این گزارش نیم نگاهی به دلایل تقاضای زیاد برای استفاده از موتور در منطقه ما و عواقب ناخوشایند آن برای شهر و شهروندان دارد.

اینجا خیابان 17شهریور ـ بورس موتورسوارها
زمزمه‌هایی برای تغییر کاربری فروشگاه‌های خیابان 17شهریور به گوش می‌رسد اما اینجا هنوز هم بورس فروش انواع و اقسام موتورسیکلت به حساب می‌آید. فرهنگی شدن این گذر هم سد راه فروش بالای موتورسیکلت‌ها نشده و بازار فروشنده‌های این راسته هنوز سکه است. «رامین احمدوند» جزو معدود فروشنده‌هایی است که راضی به گفت‌وگو می‌شود. او هنوز صاحب فروشگاه نشده اما 8 سالی است که در زمینه فروش موتورسیکلت مشغول به کار است و تجربه‌های زیادی در این زمینه دارد. او می‌گوید پیش از هر چیز گرانی خودرو باعث فروش بالای موتورسیکلت‌هاست: «بیشتر مشتری‌های ما از نداری سراغ این وسیله نقلیه می‌آیند. همه آنها با اقساط بلندمدت موتورسیکلت‌های ارزان‌قیمت و بی‌کیفیت می‌خرند که این نشان از وضع معیشت آنها دارد.» در محدوده ترافیک بودن خیابان‌های منطقه، کرایه بالای تاکسی‌ها و نبود کافی وسایل حمل‌ونقل عمومی از دیگر دلایلی است که این فروشنده به آنها اشاره می‌کند: «به جز اینها هیجان‌طلبی برخی از جوان‌ها کار دستشان می‌دهد و آنها را روانه خرید موتور می‌کند. بیشتر مشتری‌های ما سن کمی دارند و بعد از خرید موتورسیکلت به جای رعایت قوانین رفتار‌های پر خطری مثل تک‌چرخ زدن و دور درجا و سرعت بال را تمرین می‌کنند. خیلی از جوان‌ها برای دور زدن ترافیک و انجام حرکات نمایشی و راندن با سرعت بالا به سمت این وسیله کشیده می‌شوند.»


 جایی برای یادگیری دوباره
پارک ترافیک در محله شهید هرندی نزدیک‌ترین مرکز برای برگزاری کلاس‌های مجدد موتورسواران متخلف منطقه است. روزانه بیش از 200 نفر از موتورسواران خاطی در کلاس‌های آموزشی پارک ترافیک شرکت می‌کنند تا پس از دریافت مدارک و وسیله نقلیه‌شان دیگر با آن تخلف نکنند. مدیر پارک ترافیک اجرای این طرح را تأثیر‌گذار می‌داند: «بیشتر افرادی که در این کلاس‌ها شرکت می‌کنند از قشر جوان منطقه هستند و 18 تا 35 سال سن دارند. آنها در دوره هیجان‌طلبی هستند و برگزاری این کلاس‌ها می‌تواند آن روی دیگر سکه موتورسیکلت‌ها را به‌عنوان خطرناک‌ترین وسیله نقلیه به آنها نشان دهد.» «اصغر ناصری‌» پخش فیلم از صحنه‌های دردناک تخلف با موتورسیکلت در تصادف‌های منجر به جرح و فوت جوانان را به‌عنوان یکی از بخش‌های موفق این دوره از آموزش‌ها معرفی می‌کند: «جوانانی که به سراغ خرید موتورسیکلت می‌روند همواره به فکر جذابیت‌های آن هستند. پخش این نوع فیلم‌ها یک هشدار بزرگ برای آنها به حساب می‌آید. آنها با حضور در آمفی‌تئاتر پارک ترافیک در گروه‌های 50 نفره با راهنمایی یکی از نمایندگان پلیس راهور منطقه به تماشای این فیلم‌ها می‌نشینند و از آنها تأثیر می‌گیرند.» مدیر پارک ترافیک می‌گوید: «متأسفانه برخی از این جوانان بعد از بازپس‌گیری مدارک و موتورسیکلت‌شان با‌‌ تردد در خیابان‌ها و مشاهده رفتار متخلفان این حوزه دوباره قانون‌شکنی می‌کنند. اگر این آموزش‌ها و هشدار‌ها همیشگی باشند شاید از بروز این رفتار پیشگیری بیشتری شود.»

معتمد محله صفا:
این محله بیش از دیگر نقاط جولانگاه موتورسیکلت‌هاست
متأسفانه محله ما در همسایگی بورس موتورسیکلت قرار دارد و همین باعث شده اینجا بیش از دیگر محله‌ها محل تردد این وسیله نقلیه پر سر و صدا باشد. «جواد حسینی» با بیان اینکه اهالی محله صفا بیشتر از قشر سالمندان هستند می‌گوید: «بیشتر همسایگان ما سالمند هستند و نیاز به آرامش دارند. اما حالا وضع به گونه‌ای شده که آنها نمی‌توانند با آرامش در محله حضور پیدا کنند. متأسفانه بسیاری از موتورسواران رعایت حال این عزیزان را نمی‌کنند.»

معتمد محله منتظری:
وسیله‌ای برای زورگیری شده است
«علی عابدینی» سال‌ها در محله‌های صفا و منتظری زندگی کرده و بارها شاهد تخلف راکبان موتورسیکلت بوده است: «یکی از مسائلی که به تازگی در محله‌های ما قوت پیدا کرده سرقت و زور‌گیری با این وسیله نقلیه است. متخلفان به‌راحتی پلاک موتور‌ها را می‌پوشانند و سپس سرقت می‌کنند. از پلیس راهور منطقه درخواست می‌کنیم هویت این موتورسواران را روشن کند و با سختگیری بیشتر باعث جذب کمتر جوان‌ها به این وسیله شوند.

سرگرد علی دهقان‌زاده:
لطفاً گزارش دهید
سرگرد «علی دهقان‌زاده» معاون پیشگیری کلانتری 128 تهران نو می‌گوید که بسیاری از موتور‌های سرقتی از محله‌هایی مانند زاهد گیلانی و صفا کشف می‌شوند: «این محله‌ها نزدیکی بورس فروش موتورسیکلت‌ها قرار گرفته است. بسیاری از موتور‌های سرقتی سر از این محله‌ها درمی‌آورند. یکی از دلایل این موضوع می‌تواند گسترش خانه‌های مجردی در این محله‌ها باشد. افرادی که در خانه‌های فرسوده و کم متراژ این محله‌ها ساکن می‌شوند هویت روشنی ندارند. تعدادی از آنها کارتن‌خواب و معتاد هستند و بدون خانواده‌هایشان و با شرکای همتای خود در این خانه‌ها زندگی می‌کنند. گاهی از همسایگان می‌شنویم که برخی از اینها هر روز سوار بر یک موتور هستند و مدام مدل این موتور‌ها عوض می‌شود. وقتی پیگیر می‌شویم از سرقتی بودن این موتورها مطلع می‌شویم.» سرگرد دهقان‌زاده از شهروندان می‌خواهد در صورت دیدن استفاده مشکوک از موتورسیکلت و پوشانده شدن پلاک آن موضوع را به شماره 110 گزارش دهند.

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 29674
منطقه سیزده
سرویس: زیر پوست محله
زمان مخابره: شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۹:۱۳
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله