اهالی نیازهایشان را از بازارچه خوداشتغالی محله تأمین می‌کنند

حمایت بزرگ با یک خرید کوچک

 حمایت بزرگ با یک خرید کوچک

حسین پیر علی- بازارچه‌های خوداشتغالی فضای مناسبی برای کسب و کار و ارائه محصولات به اقشار آسیب‌پذیر و به‌ویژه بانوان سرپرست خانوار داده است. در منطقه ما هم چند بازارچه خوداشتغالی با هدف حمایت از این گروه‌ها راه‌اندازی شده است. در این بازارچه‌ها بانوان هنرمندی که هرکدام در یک رشته هنری از خیاطی و عروسک‌سازی تا مجسمه سازی، آشپزی و حتی تولید دمنوش‌های گیاهی، عرقیات متنوع و... سررشته دارند محصولات خانگی‌شان را در معرض فروش قرار می‌دهند. اهالی محله‌ها هم به‌عنوان ضلع دیگر حمایت از بانوان سرپرست خانوار برای خودکفایی آنها قدمی برمی‌دارند و مایحتاج‌شان را از همین بازارچه‌ها تهیه می‌کنند. اگر تا به حال گذرتان به این بازارچه‌ها نیفتاده و از محصولاتی که در آنها ارائه می‌شود اطلاعی ندارید حتماً در این گزارش با ما همراه باشید. به همین بهانه سری به بازارچه‌های خوداشتغالی محله زاهد گیلانی زدیم و گزارشی از حال و هوای آنها تهیه کردیم.

   درآمدزایی برای زنان سرپرست خانوار

همان اول صبح رفت و آمدهای محوطه بوستان صحیفه سجادیه و سرای محله زاهد گیلانی شروع می‌شود. در کنار چند سالمندی که مثل هر روز برای ورزش راهی تنها بوستان محله شده‌اند، میزهای رنگارنگی که مقابل ساختمان سرای محله چیده می‌شود بیش از هر چیز دیگری جلب توجه می‌کند. میزها پشت سر هم ردیف می‌شوند و روی آنها پر از اجناس جورواجور از زیورآلات تا پوشاک و مواد خوراکی و صنایع‌دستی می‌شود. خانم‌هایی که در کلاس‌های مختلف سرای محله شرکت می‌کنند به‌عنوان مشتریان ثابت این بازارچه کوچک قبل از حضور در کلاس گشتی میان اجناس این هفته بازارچه می‌زنند و خرید را به بعد از اتمام کلاس موکول می‌کنند. بیشتر بانوانی که امکان عرضه محصولاتشان را در این بازارچه پیدا می‌کنند از بانوان سرپرست خانوار محله هستند. آنها با کیفیت خوب محصولات خانگی و البته قیمت مناسب، حالا دیگر حسابی میان اهالی مشتری پیدا کرده‌اند. از زیورآلات و پوشاک که بگذریم عطر خوش کیک‌ها و شیرینی‌های تازه همان اول صبح بیشتر مشتریان را به خود جذب می‌کند. «زهرا جودکی» که مدتی است در این بازارچه مشتریان خود را پیدا کرده است می‌گوید: «بانوان هنرمند زیادی در محله و همین ساختمان سرای محله داشتیم که تنها نیاز به فضایی برای عرضه محصولات خانگی‌شان داشتند. این بازارچه کوچک به درآمدزایی آنها و به‌ویژه زنان سرپرست خانوار کمک کرده است. خدا را شکر کیک‌هایی که من در خانه درست می‌کنم هم مشتری دارد.»

   کارآفرینی با طعم زیتون

تمام میزها و فضای این بوستان رایگان در اختیار کارآفرینان قرار گرفته است. به گفته مسئولان سرای محله و مرکز خدمات رفاهی شهرداری شرایط خاصی هم برای حضور فروشندگان وجود ندارد البته به جز اینکه اولویت اول‌ با زنان کارآفرین و بانوان سرپرست خانوار و اقشار آسیب‌پذیر است. قسمت دیگری از محوطه بوستان صحیفه سجادیه به فروش انواع و اقسام زیتون‌های پرورده و ترشی و خوراکی‌هایی از این دست اختصاص دارد. «علی اشتری» هم سال‌هاست میان اهالی محله زاهد گیلانی و خیابان پیروزی مشتریان خودش را پیدا کرده است. او می‌گوید: «تمام این زیتون‌ها تولید ماست. من و همسرم در محیط خانه زیتون‌هایی را که از رودبار می‌خریم بعد از عمل‌آوری، بسته‌بندی و برای فروش در این بازارچه عرضه می‌کنیم. ما مغازه یا فروشگاهی برای فروش این زیتون‌ها نداریم اما همین که امکان فروش محصولات خانگی‌مان را پیدا کرده‌ایم بخشی از مخارج زندگی ما تأمین می‌شود. از آنجایی که استقبال اهالی از زیتون‌های خانگی خوب بود ما هم با انگیزه زیاد ابتکارهایی در کارمان به خرج دادیم و حالا علاوه بر زیتون‌های پرورده، زیتون تمشکی و... هم داریم که حسابی میان اهالی مشتری دارد.»

   محصولات کارگاه خانگی را می‌فروشیم

در گوشه‌ای از محوطه بوستان صحیفه سجادیه چند نفری مشغول بررسی کیفیت دوخت لباس‌هایی هستند که ظاهراً کار دست همین بانوان هنرمند است. «منصور رحیمی» که خود را مشتری ثابت این بازارچه معرفی می‌کند و این میان مشتری لباس‌های دست‌دوز بازارچه هم شده است می‌گوید: «اگر از کیفیت محصولات این بازارچه بگذریم باید بگویم من همیشه همت این بانوان را برای راه‌اندازی یک کسب و کار هرچند کوچک تحسین می‌کنم. به همین دلیل من و جمعی از خانم‌های همسایه بعضی از نیازهایمان از پوشاک تا ترشی و... را از همین بازارچه تهیه می‌کنیم.» بیشتر بانوان بازارچه هنرهایشان را که امروز به درآمدزایی رسیده است در همین کلاس‌ها و خانه‌های کارآفرینی‌ سراهای محله یاد گرفته‌اند. «زهره نعمتی» که مسئول فروش پوشاک است می‌گوید: «من هم خیاطی را مثل دیگر بانوان هنرمند بازارچه از خانه‌های کارآفرینی منطقه یاد گرفته‌ام. دوخت و‌دوز این لباس‌ها را در خانه انجام می‌دهم و در این بازارچه هم آنها را عرضه می‌کنم. بزرگ‌ترین دغدغه ما در اختیار داشتن فضایی برای فروش محصولات بود. حالا با همراهی اهالی محله، این بازارچه میان ساکنان جا افتاده و هر یکشنبه اهالی از ما خرید می‌کنند.» چند میز آن سوتر از غرفه پوشاک، بازار فروش دمنوش‌ها، داروهای گیاهی و... هم داغ است. «زهرا شریفی» که مدرک گیاه‌درمانی دارد و به پشتوانه سال‌ها مطالعه درباره گیاهان دارویی محصولاتش را عرضه می‌کند می‌گوید: «تمام دمنوش‌ها و داروهای گیاهی را در خانه درست می‌کنم و همین مسئله هم باعث استقبال مشتریان می‌شود. اینکه می‌دانند کیفیت محصولات خوب است و در محیط سالم و بهداشتی آماده می‌شود استقبال می‌کنند.»

بازارچه کجاست؟
بازارچه خوداشتغالی محله زاهد گیلانی روزهای یکشنبه ساعت 8 تا 16 در محوطه ساختمان سرای محله به نشانی خیابان پیروزی، خیابان طبرسی، بوستان صحیفه سجادیه، محوطه ساختمان سرای محله زاهد گیلانی برپاست. در این بازارچه انواع و اقسام محصولات دست‌ساز و خانگی از مواد خوراکی تا پوشاک، زیورآلات و انواع دمنوش‌ها و گیاهان دارویی به فروش می‌رسد.

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 29668
منطقه سیزده
سرویس: پاتوق
زمان مخابره: شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۸:۲۲
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله