شهردار جدید منطقه از تلاش برای بهبود شرایط زندگی شهروندان در قلب پایتخت می‌گوید

پیش به سوی‌‌ آبـادانـی

 پیش به سوی‌‌  آبـادانـی

رضا افراسیابی- منطقه ما همواره به‌عنوان قدیمی‌ترین منطقه پایتخت مورد توجه ویژه مسئولان و شهروندان بوده است که همین موضوع کار را برای مدیریت شهری سخت‌تر می‌کند. مدیران شهری در منطقه ما باید به خوبی ظرفیت‌ها و کمبودها را شناسایی کنند و از ظرفیت‌های بالقوه قلب تهران برای جبران کمبودها استفاده کنند. هفته گذشته مراسم تودیع و معارفه «عابد ملکی» شهردار سابق منطقه و «پیمان حسینی محسنی» شهردار جدید منطقه برگزار شد. محسنی پیش از این هم در منطقه ما به‌عنوان قائم‌مقام شهردار فعالیت می‌کرد و در تمام حوزه‌های شهری تجربه دارد و با توجه به شناختش از محله‌ها می‌تواند سبب بهبود عملکرد مدیریت شهری در منطقه شود. با شهردار جدید منطقه که در حوزه‌های مختلف از جمله معاونت حمل‌ونقل ترافیک و فنی و عمران حضور داشته به گفت‌وگو نشسته‌ایم. او از توجه ویژه مدیریت شهری به اماکن تاریخی و گردشگری و طرح نوسازی بافت فرسوده در منطقه گفت.

تلاش برای حفظ و احیای محله هرندی
برای بسیاری از شهروندان موضوع مشکلات محله هرندی در میان اخبار‌ریز و درشتی که هر روز در رسانه‌ها منتشر می‌شود برجسته شده و به همین دلیل است که مدام پیگیر این هستند که مدیریت شهری چه برنامه‌ای برای بهبود شرایط زندگی اهالی این محله قدیمی در منطقه ما دارد. محسنی با تأکید بر اینکه اهالی محله هرندی بسیار فهیم و صبور هستند و لیاقت زندگی در بهترین شرایط را دارند توضیح می‌دهد: «با توجه به سال‌ها فعالیتم در این محدوده با بیشتر اهالی محله هرندی در ارتباط هستم. مشکلات محله هرندی باید توسط اهالی و با حمایت‌های مدیریت شهری پیگیری و حل و فصل شود. نکته بعدی که در این محله بسیار اهمیت دارد هدفمندی فعالیت‌های انجمن‌های مردم‌نهاد است. تاکنون هیچ ارزیابی دقیقی در رابطه با این انجمن‌ها که فعالیت‌های بسیار خوبی دارند ولی هرکدامشان به یک جهت حرکت می‌کنند، انجام نشده است. در حالی که می‌توان توقع داشت 30درصد و حتی بیشتر فعالیت‌ها را پیش ببرند. مشکلات محله هرندی را باید از جهات مختلف به خوبی، شناسایی و با کار کارشناسی راهکار دقیق و اصولی ارائه کرد.»
شهردار منطقه درباره یکی از اولویت‌ها برای حل مشکلات محله هرندی می‌افزاید: «یکی از اولویت‌های ما برای این محله ایجاد اماکن فرهنگی، ورزشی و مذهبی برای اهالی است تا شهروندان بتوانند در وقت بیکاری با خانواده‌شان اوقات خوشی را بگذرانند. تعدادی از طرح‌های محله هرندی نیمه‌کاره است که باید تمام شود و کارهای زیادی باید انجام شود که بسیاری از آنها به فراموشی سپرده شده است. دغدغه مدیریت شهری برای ایجاد رفاه شهروندان و جلوگیری از مهاجرت اهالی قدیمی محله تا جایی ادامه خواهد داشت که همه شهروندان از زندگی‌شان احساس رضایتمندی کنند.»

بافت‌های تاریخی و فرسوده را با هم اشتباه نگیرید
شهردار جدید منطقه با تأکید بر اینکه بافت تاریخی و بافت فرسوده با هم تفاوت دارند و نباید به بهانه نوسازی بافت فرسوده ساختمان‌های قدیمی را تخریب کرد توضیح می‌دهد: «باید توجه داشته باشیم که بافت‌های فرسوده و تاریخی با هم تفاوت دارند و نباید عمارت‌های قدیمی را که جزئی از تاریخ و هویت ما به شمار می‌روند به بهانه نوسازی بافت فرسوده تخریب کنیم.» او می‌افزاید: «ابنیه تاریخی منطقه هویت و میراث فرهنگی طهران محسوب می‌شوند. باید از تمام جهات وارد شد و کار انجام داد. اگر بخش خصوصی در این رابطه وارد شود حتماً وظیفه خود می‌دانیم از آنها حمایت کنیم و خودمان هم در بخش‌های مختلف باید وارد شویم و حمایت کنیم.»
محسنی به نوسازی بافت فرسوده اهمیت بسیاری می‌دهد و می‌گوید: «صدالبته که نوسازی بافت فرسوده از اهمیت فراوانی برای ما برخوردار است. تلاش می‌کنیم تا از آن دسته از اهالی که قصد انجام این کار را دارند حمایت کنیم.»

سمن‌ها بازوهای مدیریت شهری هستند
سمن‌ها در منطقه ما برای حل مشکلات و آسیب‌های اجتماعی فعالیت‌های فراوانی انجام می‌دهند که نمونه بر جسته آن را می‌توان در محله هرندی به وضوح دید. ویژگی‌های منطقه ما باعث شده بسیاری از سمن‌ها در مناطق دور و نزدیک شهر فعالیت‌هایشان به سمت منطقه ما روانه شود. محسنی فعالیت سمن‌ها را در منطقه ما به‌ویژه در حوزه آسیب‌های اجتماعی مثبت ارزیابی می‌کند و می‌گوید: «سمن‌ها بازوهای مدیریت شهری هستند و اگر در کنار ما باشند می‌توانیم رویدادهای بزرگی را رقم بزنیم که در نهایت موجب رضایت شهروندان از زندگی در محله‌شان شود. البته باید بر فعالیت سمن‌ها مثل هر سازمان دیگری که در جامعه فعالیت می‌کنند نظارت شود تا از راه اصلی برای رسیدن به هدفی که در پیش گرفته‌اند دور نشوند.» شهردار منطقه با بیان اینکه سمن‌ها باید هدفمند پیش بروند ادامه می‌دهد: «سمن‌ها نباید در مسیری قدم بردارند که فعالیت‌هایشان فقط به انجام کارهای رسیدگی به چند نیازمند خلاصه شود؛ بلکه آنها باید هدف بزرگی را برای خود انتخاب کنند و تلاششان برای دستیابی به آن باشد.»

توجه ویژه به جاذبه‌های گردشگری
منطقه ما به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین مناطق پایتخت نقاط مختلفی مثل بازار بزرگ، کاخ گلستان، شمس‌العماره و خانه موزه شهید مدرس را در خود جا داده است که اینها برای گردشگران جاذبه‌های ارزشمندی به شمار می‌رود. شهردار جدید منطقه جاذبه‌های گردشگری موجود در منطقه را شناسنامه قلب پایتخت می‌داند و در این‌باره توضیح می‌دهد: «بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی که به تهران می‌آیند حتماً برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری منطقه ما برنامه‌ریزی کرده‌اند. این موضوع اهمیت توجه و رسیدگی به نقاط گردشگرپذیر منطقه را نمایان می‌کند.» شهردار جدید منطقه صحبت‌هایش را ادامه می‌دهد: «به تعبیر بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران شهرداری مادر شهر است و باید نگاه دلسوزانه‌ای نسبت به امور مختلف داشته باشد که توجه به جاذبه‌های گردشگری منطقه یکی از مصداق‌های این دلسوزی خواهد بود. البته باید شرایط منطقه از هر نظر برای پذیرایی از گردشگرانی که از جاذبه‌های گردشگری منطقه بازدید می‌کنند مناسب باشد تا در نهایت خاطره خوشی در ذهنشان ثبت شود.»

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 29641
منطقه دوازده
سرویس: دولت محله
زمان مخابره: چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۲:۰۷
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله