دیدار با یکی از هنرمندان هم محله‌ای

موزه سنگی، صد‌ها نقش و رنگ دارد

موزه سنگی، صد‌ها نقش و رنگ دارد

راحیل عبدالحسینی- یکی از جاذبه‌های محله درکه موزه سنگی است که کوهنوردان هنردوست در مسیر خود به آن سر می‌زنند. دیوار کاهگلی موزه که با صنایع‌دستی و هنر ایرانی تزیین شده حکایت از فضای آرام و دلنشین داخل موزه دارد. «رسول ساعی آریان» هنرمند هم‌محله‌ای گوشه‌ای از حیاط یکی از قدیمی‌ترین‌های خانه‌های درکه را به موزه اختصاص داده و با ذوق و هنر تنها موزه سنگی درکه را بیش از ۲۰سال پیش راه‌اندازی کرده است. آریان، که این روزها بیشتر به تراش سنگ و کانی‌های طبیعی و ساخت زیورآلات مشغول است، نقاشی و قلمزنی و ساخت صنایع‌دستی را هم به خوبی می‌داند و نمایشگاه‌های متعددی برگزار کرده است. او قصد دارد در شمالی‌ترین نقطه درکه یا همان جنگل کارا، با مشارکت یونسکو فرهنگسرایی راه‌اندازی کند.

پدرم شاهنامه‌خوان بود

رسول ساعی، هنرمند هم‌محلی و مدیر موزه سنگی درکه به دلیل فعالیت‌های خود در مجامع هنری به اسم آریان شناخته می‌شود. آریان در خانواده‌ای متولد شد که پدرش شاهنامه‌خوان بود. می‌گوید: «شاهنامه‌خوانی یعنی وصل شدن به فرهنگ و ادب غنی ایران. پدرم همه داستان‌های شاهنامه را برای‌مان تعریف می‌کرد.» آریان از 8سالگی تحت آموزه‌های پدر، هنر قلمزنی را تجربه کرد. «قلمزنی در خانواده ما موروثی است و یک هنر خانوادگی به حساب می‌آید.» خانواده مادری او در هنر فرشبافی دست داشتند و آریان هنر فرش ایرانی را هم از خانواده مادری آموخت.

ثبت‌ درکه در یونسکو

آریان نوجوان 12ساله‌ای بود که به دعوت سازمان یونسکو علاوه بر انجام کارهای هنری، خواندن و نوشتن را آموخت. «همکاری من با یونسکو ادامه پیدا کرد تا اینکه به دعوت سازمان ملل برای تدریس دعوت شدم و همچنان همکاری دارم.» او که ماسوله را زیر پوشش یونسکو برده، سال‌هاست سعی دارد درکه را نیز زیر پوشش یونسکو ببرد. «درکه شرایط لازم برای پیوستن به یونسکو را دارد. هم سابقه فرهنگی غنی دارد و هم دریچه هوای تهران است. دغدغه این روزهای من فقط زیرپوشش یونسکو بردن درکه با آسیاب‌های قدیمی‌اش است.» آریان درباره کارهای هنری‌اش می‌گوید: «با تابلوها از عرفان مولانا و عطار نیشابوری سخن می‌گویم. چندی است به این نتیجه رسیدم نیاز اصلی ما در جامعه نیاز به خودشناسی است تا در آرامش بیشتری زندگی کنیم. برای همین به دنیای سنگ‌ها و کانی‌ها آمدم. کانی‌ها هوشمند هستند و باعث برقراری تعادل در ‌هاله‌های انرژی و چاکراها می‌شوند. وقتی تعادل داشته باشیم، دروغ نمی‌گوییم و در آرامش بیشتری زندگی می‌کنیم. آریان به فکر تهیه بروشور و تبلیغ برای نمایشگاه نیست. معتقد است همین زیورآلات دست‌ساز از سنگ‌های طبیعی بهترین تبلیغ و معرفی برای موزه درکه است.

مجسمه‌های چوبی از تنه خشکیده درختان

در میدان اصلی درکه، یک اثر هنری خودنمایی می‌کند که کار دست یک هنرمند محلی است. مجید قاسمی، به تنه خشکیده و بی‌روح درختان محله جان می‌بخشد و آنها را به یک اثر هنری زیبا و دیدنی تبدیل می‌کند. خیابان اصلی درکه را که بالا بیایید، باز هم با یک سرباز هخامنشی روبه‌رو می‌شوید که نیمی از پیکره‌اش از تنه بریده درخت کنار خیابان تراشیده شده است. از دیگر آثار هنری مجید قاسمی، تابلوی دبستان دخترانه شهید غفاری است. این هنرمند هم‌محلی 44 ساله از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور موفق به اخذ کارت شناسایی هنرمند شده است.

 تابلوی قلمزنی از روایت شیخ صنعان و دختر ترسا

فعالیت‌های هنری
رسول آریان
  طراح و مجری نخستین فرهنگسرای ایران روی پل خواجو سال1369
  همکاری با یونسکو برای بازسازی جاده ابریشم در سال 1368
  دریافت قلم هنری از سازمان ملل
  برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی برای معرفی هنر ایرانی
  برگزاری نمایشگاه در موزه معاصر، موزه زمان، موزه جواهرات اصفهان و موزه تاریخ جهان در تخت‌جمشید
  اجرای 100اثر هنری قلمزنی

 نماد صلح ادیان

لوکیشن فیلمبرداری
موزه سنگی درکه به قدری جذابیت بصری دارد که لوکیشن فیلم هم بوده است. آریان می‌گوید: «نمایی از فیلم رگ خواب، پشت در موزه فیلمبرداری شده و برای مخاطبان جالب است که این لوکیشن کجاست.»

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 29618
منطقه یک
سرویس: محله گردی
زمان مخابره: چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۱:۰۰
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله