بزرگان و عالمان بسیاری در محله درکه روزگار گذرانده‌اند

نام‌های ماندگار

نام‌های ماندگار

راحیل عبدالحسینی- در هرکدام از محله‌های اصیل شمیران حتماً نام تعدادی از علمای دینی و بزرگان ادب و سیاست را می‌بینید. محله با اصالت درکه هم با آن سابقه درخشان از این قاعده مستثنا نیست. درکه‌ای‌ها بخشی از هویت محله‌شان را از حضور این شخصیت‌های برجسته و قابل احترام می‌دانند. چه آنهایی که متولد درکه‌اند و چه آنهایی که برای مدتی اینجا را برای زندگی انتخاب کرده‌اند. در این صفحه با این بزرگان آشنا می‌شویم و روایت کوتاهی از زندگی آنان را مرور می‌کنیم.

سید جواد ذبیحی

طنین مناجات‌های عارفانه

محال است به حسینیه درکه بروید و از موسفیدکرده‌ها نامی از سید جواد ذبیحی درکه‌ای نشنوید. مرحوم ذبیحی، مؤذن و خواننده دعاها و اشعار مذهبی و آوازهای اصیل ایرانی بود. پدرش سید اسدالله هم از ساکنان درکه و مداح بود و با صدای رسا و گوشنواز اذان می‌گفت و طنین صدایش تا میدان درکه می‌رسید. سیدجواد، بر خواندن مناجات‌‌های فارسی که برای عموم قابل فهم و اثر‌گذار است، تأکید داشت. از اواخر دهه 1320 کار خود را با رادیو ایران شروع کرد و مناجات شب‌های ماه رمضان و اذان زیبای او در یاد مردم ماند. برنامه‌ای در رادیو اجرا می‌کرد که به دلیل سیادت سیدجواد، برگ سبز نام داشت. او برای خواندن در رادیو شرط کرد که بی‌ساز و طرب بخواند و هر شعری را هم نخواند.

آیت‌الله ‌علی‌اصغر مروارید

آغازگر مبارزات انقلابی در محله
اهالی درکه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی خانه‌های خود را فقط به بازاریان و روحانیان اجاره می‌دادند. برای همین جمعیت ساکن درکه بیشتر مذهبی بودند. آیت‌الله ‌علی‌اصغر مروارید با سیدمصطفی، فرزند امام خمینی(ره)، همسن و سال بود. این 2 بزرگوار مبارزات انقلابی در درکه را آغاز کردند. درست زمانی که کسی جرئت نمی‌کرد، به شاهنشاه بگوید شاه! آیت‌الله ‌مروارید در میدان آزادی روی مینی‌بوس رفت و گفت مرگ بر شاه و این شعار انقلابیون شد. همان روز ایشان را زندانی کردند. آیت‌الله ‌مروارید شخصیت شجاع و نترسی داشت. همسر ایشان هم مبارز انقلابی بود و چند سالی را در زندان گذراند. در دوران مبارزات انقلاب هم حاج آقا سید محمد موسوی مطلق، باجناق آیت‌الله ‌مروارید، امام جماعت درکه و نماینده مجلس خبرگان در دوره اول و دوم بود. آیت‌الله ‌مروارید در خاطرات خود آورده است: «من شنیده بودم که علامه طباطبایی تابستان‌‌ها به درکه می‌آیند. به اشتیاق اینکه ایشان را بیشتر ببینم، جای کوچکی را در درکه اجاره کرده بودم و یادم هست که یکی دو سالی هم با آقای مصباح‌یزدی همخانه بودیم. آقای‌ مطهری هم در محافل علمی مرحوم علامه در درکه، شرکت می‌کردند.» این روحانی برجسته مرداد ماه در 93سالگی دعوت حق را لبیک گفت. از این عالم وارسته 2 کتاب ارزشمند به جا مانده است.

سید مهدی میرحجازی لاله‌زاری

تربیت طلاب جوان و ساخت مسجد در تهران
آیت‌الله ‌سیدمهدی لاله زاری، سال ۱۲۸۱ در درکه متولد شد. برای تحصیل علوم دینی به نجف اشرف رفت و ۱۷ سال در زمینه علوم فقه، اصول فلسفه، ادبیات عرب، طب اسلامی و سایر علوم مطالعه کرد. شجره‌نامه خانواده ایشان به امامزاده سیدمحمد والی و حضرت امام سجاد(ع) می‌‌رسد. نام فامیل این خاندان میرحجازی است، اما از آنجا که سید محمدصادق لاله‌زاری، پدر آیت‌الله ‌سید مهید، امام جماعت مسجد لاله‌زاری در شهرری بود، آنها را به لاله‌زاری یا میرحجازی لاله‌زاری می‌شناسند. تربیت طلاب جوان و راه‌اندازی مدارس علمیه در شهرری و نجف، نگارش کتاب‌های دینی و فلسفی و ساخت چندین مسجد در تهران و شهرری و شکل دادن به هیئت‌‌های مذهبی در ۷ محله تهران از جمله فعالیت‌‌های ماندگار آیت‌الله ‌سیدمهدی لاله‌زاری است. او همیشه بعد از کار روزانه کشاورزی و دامداری با سر و رویی خاکی در مسجد لاله‌زاری شهرری حضور می‌یافت تا نماز ظهر و عصر را اقامه کند. دخل و خرجش را از راه کشاورزی و دامداری تأمین می‌کرد. آیت‌الله ‌لاله‌زاری اجازه نمی‌داد فرد مشروب‌خواری به درکه بیاید. برای همین درکه از فسق و فجور در امان بود.

آیت‌الله ‌سید محمد موسوی

امام جماعت مسجد جامع
در شبستان امامزاده سیدمحمدوالی، آرامگاه آیت‌الله ‌سیدمحمد موسوی مطلق است. این عالم وارسته که از سال 1340 تا سال 1385 امامت مسجدجامع درکه را برعهده داشت و سال 93 دارفانی را وداع گفت، بیشتر عمر خود را وقف آموزش تعالیم دینی و فقهی کرده بود. او پدر شهید سید محمدرضا بود. شهید سید محمدرضا متولد 1347، در 22 اسفند سال 63 در منطقه عملیاتی شرق دجله به شهادت رسید.

امام(ره) سه ماه اینجا بود
امام خمینی(ره) قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مدت 2 دوره 3ماهه در خانه‌ای در محله درکه ساکن بودند. این خانه بازسازی شده و شکل و شمایل سابق را ندارد. سیدمهدی میراسماعیلی، ساکن همین خانه است. وقتی مهمان او می‌شویم، نشریه شماره 75همشهری محله در شهریور 1384 را برایمان می‌آورد که عکس روی جلد همان معماری سابق را نشان می‌دهد. خانه‌ای آجری با 2سکوی پیرنشین جلو در. این تصویر همان خانه قبل از بازسازی است. همان خانه‌ای که حضرت امام(ره) در آن روزگار کوتاهی از عمر خود را سپری کردند.

چهره‌های نام آشنا

علاوه بر عالمان و روحانیان درکه، برخی از شخصیت‌های نام آشنا نیز مدتی از عمر گرانمایه خود را در درکه گذرانده‌اند. یکی از این بزرگواران مرحوم علامه طباطبایی است. دورانی که علامه طباطبایی کتابی درباره آلمانی‌ها نوشت، در خانه‌ای در محله درکه ساکن بود. شهید مرتضی مطهری نیز مدتی در درکه خانه داشت. حضور این بزرگواران باعث شده بود تا درکه محیطی مذهبی داشته باشد. آشیخ علی فکری، امام جماعت مسجد درکه و سید محمدتقی یکرنگیان، سال 1337 آب را از چشمه بالای امامزاده تا حسینیه درکه لوله‌کشی کرد که الان به‌عنوان آب‌شرب استفاده نمی‌شود. پدرش سید حبیب‌الله ‌یکرنگیان هم از بزرگان درکه هستند.

 نمای خانه شهریور سال 84

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 29617
منطقه یک
سرویس: دولت محله
زمان مخابره: چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۱:۰۰
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله