آشنایی با زندگی هم محلــه‌ای ۱۲ ساله‌ای که در طول یک سال آیات الهی را حفظ کرده است

حافظ کل قرآن و۷۰ خطبه نهج البــلاغه

حافظ کل قرآن و۷۰ خطبه  نهج البــلاغه

حسین تیموری - یکی از این راه‌هایی که در کشور ما باید بیشتر به آن توجه شود، مسیر «قرآن» است؛ مسیر همواری که اگر فرزندان ما از دوران کودکی در آن قرار گیرند قطعاً آینده‌ روشن و بهتری برای آنها رقم خواهد خورد. محمدحسین شاه‌علی، نوجوان ۱۲ ساله که در محله تهرانسر زندگی می‌کند یکی از همان بچه‌هایی است که در همین سن کم موفق به «حفظ کل قرآن کریم، ترجمه کل قرآن کریم و حفظ ۷۰ خطبه از نهج‌البلاغه» شده است و در مسابقات مختلف قرآنی رتبه‌های عالی کسب کرده. محمدحسین آخرین سوره‌ای که حفظ کرده است را در سجده و در حرم مطهر رضوی خوانده و در همانجا ملقب به حافظ کل قرآن شده. او با این سن کم به بچه‌های محله هم آموزش قرآن می‌دهد. با او و خانواده‌اش درباره فعالیت‌های قرآنی‌شان گفت‌وگو کرده‌ایم.

از 7 سالگی شروع به حفظ کردم
ساعت 4 عصر است که به منزل آقای شاه‌علی می‌رسیم. هنگام ورود محمدحسین به همراه برادر کوچک‌تر خود و مادر خانواده به استقبال ما می‌آیند. نوجوانی با عبایی بر دوش و عرق‌چین سفید بر سر، ما را دعوت می‌کند تا وارد خانه شویم. کتابخانه‌ کوچک داخل سالن، به خودی خود نشان می‌دهد که تمامی اعضای 4 نفره خانواده شاه‌علی علاقه‌مند به مطالعه هستند.گفت‌وگو را با محمدحسین شروع می‌کنیم: «حفظ قرآن را از 7 سالگی شروع کردم و یک سال طول کشید تا بتوانم کل قرآن را حفظ کنم. از مهرماه هم در کلاس هفتم مشغول تحصیل می‌شوم. در این سال‌ها برنامه‌های قرآنی خود را در کنار برنامه‌های درسی پیش برده‌ام.»

مهمانی برای خداحافظی یک ساله
مادر محمدحسین درباره فرزندش می‌گوید: «محمدحسین وقتی تصمیم گرفت که کار حفظ را شروع کند، من و پدرش هم تصمیم گرفتیم تا در این یک سال رفت و آمد‌های غیر‌ضروری خود را کم کنیم که این کار به دلیل آنکه ما خانواده‌ای شلوغ داریم و رفت‌وآمدهایمان زیاد است، بسیار سخت بود؛ برای همین روز نیمه شعبان همه فامیل را دعوت کردیم و گفتیم که محمدحسین قرار است چنین‌کاری کند و ما به مدت یک سال از رفت‌وآمد غیر‌ضروری معذوریم. در این یک سال هم نه مسافرت غیر‌ضروری رفتیم و نه مهمانی غیر‌ضروری. محمدحسین از این فرصت استفاده کرد و با تلاش و کوشش بسیار توانست در طول یک سال تمام قرآن‌کریم را حفظ کند. بعد از حفظ قرآن مهمانی گرفتیم و از همکاران فامیل بابت کمک‌هایشان تشکر و قدردانی کردیم.»

بازی و سرگرمی راهی برای تشویق
پدر محمدحسین برایمان از دوران حفظ و اینکه محمدحسین در کنار درس و برنامه حفظ قرآن، بازی و سرگرمی‌های کودکانه خود را هم داشته این‌گونه توضیح می‌دهد: «در یک سالی که مشغول حفظ قرآن بود هر روز باید کارهای خود را دوره می‌کرد اما این دوره کردن قرآن و خواندن درس‌هایی که داشت، باعث نشد که بازی نکند و تفریحی نداشته باشد. محمدحسین در هنگام بازی کردن و تفریح سؤالات حفظ را جواب می‌داد و دوره می‌کرد. جالب است بدانید یکی از تشویق‌هایی که ما برای محمدحسین گذاشته بودیم این بود که خوراکی‌هایی که برای بچه‌ها جذابیت داشت را به‌عنوان جایزه به او می‌دادیم؛ مثلاً اگر 50 آیه‌ای که باید می‌خواند را بدون غلط دوره می‌کرد، شکلات یا آلوچه دریافت می‌کرد. اشتباهی که برخی منجر می‌شوند همین است که بچه‌ها را محدود می‌کنند تا بهتر حفظ کنند، اما جواب معکوس می‌گیرند.»
مادر خانواده حرف‌های آقای شاه‌علی را تکمیل می‌کند و می‌گوید: «محمدحسین تمام شیطنت‌ها و کودکی خود را انجام داده و ذره‌ای از همسن‌های خود عقب نیفتاد، حتی در آن یک سال، بازی‌های رایانه‌ای که داشت را انجام می‌داد. علت موفقیت او برنامه‌ریزی بود که با کمک ما توانست انجام دهد.»

کنکور کارشناسی و ترجمه قرآن
مادر محمدحسین از ترجمه قرآن توسط فرزندشان می‌گوید: «پسرم محمدحسین آخرین سوره‌ای که حفظ کرده است را در سجده و در حرم مطهر رضوی خوانده و در همانجا ملقب به حافظ کل قرآن شد. محمدحسین 2 سال پیش در کنکور کارشناسی حافظان قرآن شرکت کرد و توانست رتبه برتر را هم کسب کند. بعد از آن بود که زیر نظر استادانی در مشهد کار نوشتن ترجمه قرآن را شروع کرد و توانست کل قرآن که یک سال ترجمه آن طول می‌کشد را در مدت 3 ماه ترجمه کند. نوشتن ترجمه قرآن شروعی برای کار کردن در مفاهیم و تفسیر قرآن است که محمدحسین با تمام کردن این کار خودش را برای ورود به تفسیر و مفاهیم آماده کرد.»

سفارشات رهبری را سرمشق قرار دادیم
پدر محمدحسین یکی از علت‌هایی که در این مسیر ثابت‌قدم مانده‌اند را اینگونه توضیح می‌دهد: «بهترین سرمشق برای ما به‌عنوان والدین محمدحسین سفارشاتی بود که رهبر انقلاب در دیدارهای قرآنی خود داشته‌اند و این حرف را از دل می‌زنم که ایشان به معنای حقیقی کلمه، رهبری قرآنی هستند چراکه در تمام زمینه‌های قرآن صاحب‌نظرند و سفارشاتشان بهترین راهنما برای خانواده‌هایی است که می‌خواهند در این مسیر گام بردارند.»

تابستان را با برنامه‌هایی تفریحی و درسی گذراندم
محمدحسین برایمان از برنامه‌ریزی‌اش در تابستان این‌گونه می‌گوید: «نه تنها تابستان بلکه تمام تعطیلات خود را مشغول مطالعه کتاب و برنامه‌های قرآنی هستم. امسال هم در کنار همه برنامه‌ها برنامه جهشی خواندن پایه هفتم را دارم؛ ولی خب بازی و تفریح‌های خود را هم دارم که یکی از آنها همین مسافرت‌های خانوادگی است.»

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 29602
منطقه بیست و یک
سرویس: بچه محل
زمان مخابره: چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۴:۳۷
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله