بالاخره پای شبکه فاضلاب شهری به منطقه ما هم رسید

نجات آب‌های زیرزمینی

 نجات آب‌های زیرزمینی

الهه بصیر - بارها در گزارش‌های مختلف از مزایای اجرای طرح فاضلاب شهری از جمله رعایت بهداشت محیط، جلوگیری از آلوده شدن آب‌های زیرزمینی و بازگشت پساب‌های خاکستری به چرخه مصرفی صحبت کرده‌ایم. این درحالی است که طرح جامع فاضلاب شهری هنوز در منطقه ما اجرا نشده و باوجود اینکه عمر چاه‌های جذبی به سر آمده، فاضلاب منطقه ما هنوز به همان روش‌های سنتی مدیریت می‌شود. اکنون خبرهایی به گوش می‌رسد که حاکی از آن است که به‌زودی شاهد اجرای طرح فاضلاب شهری در منطقه خواهیم بود. این صفحه را به چند و چون اجرایی شدن این مهم اختصاص داده‌ایم.

تاریخچه ساماندهی فاضلاب شهری
درباره ماجرای شهر سوخته زابل چیزی شنیده‌اید؟ همان شهر قدیمی که ایرانی‌ها حدود 6 هزار سال پیش در آن زندگی می‌کردند و سال‌ها بعد متوجه شدند که این شهر عجیب، نظم خاصی برای آبرسانی و تخلیه فاضلاب‌اش داشته است. داستان ساختن شبکه فاضلاب برمی‌گردد به زمانی که جمعیت‌ آنقدر زیاد شد که دیگر جوی‌های آب‌ در گوشه و کنار محله‌ها برای مردم خطرناک شدند و روی سلامتی آنها تأثیر منفی می‌گذاشتند. تا 100سال پیش همه فاضلاب‌‌روها یا همان جوی‌ها روباز بودند اما با وجود بیماری‌هایی مثل وبا دیگر کم‌کم از فاضلاب‌روهای روباز خبری نبود و همه‌ آنها را زیرزمینی کردند. شاید جالب باشد که بدانید نخستین بار چه کسانی فاضلاب را راه انداختند؟ مُهر این کار در سال 1789میلادی روی مردم پاریس خورد که کانال‌های اصلی شبکه جمع‌آوری فاضلاب یا اِگوی شهری‌شان را با 36کیلومتر طول ساختند. اجرای طرح جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب تهران نیز از سال 1374 با پیش‌بینی جمعیتی حدود 11 میلیون نفر و در مساحت 70 هزار هکتار آغاز شد. در نهایت قرار است در پایان دوره اجرای طرح جامع فاضلاب تهران 9 هزار کیلومتر خطوط شبکه، بیش از 150 کیلومتر تونل و خط انتقال سریع فاضلاب، 22 واحد تصفیه‌خانه فاضلاب در مناطق 22گانه با ظرفیت 900 میلیون ‌مترمکعب و بیش از 900 هزار فقره انشعاب به بهره‌برداری برسد.

جمع شدن جانوران موذی از معابر
لوله‌های خروج فاضلاب از خانه‌ها یکی از مهم‌ترین کانون‌های آلودگی هستند که اگر به درستی محافظت نشوند تبدیل به کلونی جانوران موذی و عاملان شیوع بیماری‌های واگیر می‌شوند. با اتصال به سیستم فاضلاب شهری همه این خروجی‌ها مسدود می‌شود. اینها را «علیرضا کرمی» یکی از اهالی شهرک نمونه می‌گوید و می‌افزاید: «چند سال پیش را به یاد بیاورید. همان موقع که بخشی از پساب‌های خانگی در جوی‌های آب مقابل منازل جاری می‌شد و به وضوح شاهد عبور جانوران موذی بودیم. بعد از اجرای طرح فاضلاب در بخشی از پایتخت جانوران موذی عملاً از معابر جمع شدند. این اتفاقی است که باید در منطقه ما هم بیفتد. تنها با اجرای این طرح است که می‌شود از نفوذ فاضلاب به آب‌های زیرزمینی و به دنبال آن شیوع بیماری‌های مرتبط با زیست و زیاد شدن جانوران موذی جلوگیری کند.»

خطر ریزش چاه‌های جذبی
تا پیش از قطعی شدن طرح جامع فاضلاب شهری، فاضلاب‌ها از طریق حفر چاه‌های جذبی و انتقال به وسیله‌های لوله‌های اختصاصی هر بنا جمع‌آوری می‌شدند. روشی که هنوز هم در منطقه پابرجاست. «بهمن محمدی» یکی دیگر از اهالی منطقه با اشاره به برخی از مشکلات چاه‌های جذبی می‌گوید: «کاهش مقاومت خاک و امکان نشست ساختمان از جمله مشکلات اساسی حفر چاه‌های جذبی است. این مشکلات شاید به خودی خود به‌خصوص در ساختمان‌های نوساز چندان بارز نباشد اما به محض وقوع حوادثی از قبیل زلزله و ساخت‌وسازهای غیر‌اصولی فاجعه به بار می‌آورد. این چاه‌ها که با ارتفاع زیاد در زیر منازل و در برخی معابر حفر می‌شوند بسیار ناامن هستند و امکان فرو نشستن زمین همواره شهروندان را تهدید می‌کند. علاوه بر این چاه‌ها به مرور زمان قدرت جذب خود را از دست می‌دهند و به اصطلاح پر ‌می‌شوند. هر بار که چاه پر می‌شود باید مبالغ قابل توجهی را صرف تخلیه چاه و مرمت سرپوش آن کنیم. اجرای طرح فاضلاب شهری همه این مشکلات را حل خواهد کرد.»

در شورای اسلامی شهر مصوب شد:
مشارکت شهرداری و شرکت فاضلاب
بعد از شنیدن صحبت‌های اهالی و به دلیل مشاهده مواردی که نشان می‌هد اجرای این طرح بهترین راه برای رفع معضلات زیست‌محیطی و استفاده مجدد از آب خاکستری برای آبیاری فضای سبز جنگل‌ها و مراتع است، سری به شرکت فاضلاب استان تهران زدیم و به گفت‌وگو با مدیر فنی این شرکت پرداختیم. مدیر دفتر فنی شرکت فاضلاب تهران، با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران طی قراردادی به مدت ۲۸ سال تأسیسات فاضلاب شامل شبکه و تصفیه‌خانه در منطقه ۲۲ از طریق سرمایه‌گذاری شهرداری ساخته خواهد شد‌ می‌گوید: «با بررسی لایحه «اصلاحیه مجوز مشارکت در تأمین و اجرای تأسیسات آب شرب و خام و اجرای تأسیسات فاضلاب (شبکه و تصفیه‌خانه) در محدوده منطقه 22 شهرداری» در جلسه شورای اسلامی شهر تهران این لایحه با اتفاق آرا مصوب و به هر دو سازمان ابلاغ شد.»
«داود نورمحمدی» با تأکید بر اینکه این طرح با هدف جلوگیری از بروز مشکلات زیست‌محیطی اجرا می‌شود می‌افزاید: «برای جلوگیری از بروز مشکلات محیط‌زیستی در سطح شهرداری منطقه 22 و فراهم بودن بستر مناسب برای ساخت تأسیسات فاضلاب شهری در این منطقه بین شرکت فاضلاب تهران و شهرداری منطقه 22 پس از اخذ مجوزهای قانونی توافقاتی صورت گرفته است. به موجب این لایحه شهرداری تهران زمینی را برای ساخت 4 واحد تصفیه‌خانه‌ فاضلاب با مجموع ظرفیت 710 هزار نفر در منطقه 22 به همراه مجوزهای حفاری لازم در اختیار شرکت فاضلاب تهران قرار خواهد داد.»

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 29551
منطقه بیست و دو
سرویس: دولت محله
زمان مخابره: دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۹:۲۰
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله