گفت و گو با مربی ورزش رزمی که به بانوان هم محله‌ای آموزش می‌دهد

نـتـرس دفاع کن!

 نـتـرس دفاع کن!

بهاره خسروی‌- این روزها در فهرست برنامه‌های سرای محله بریانک، عنوان یک کلاس رزمی متفاوت را داریم. کلاس آموزش دفاع شخصی بانوان برای مقابله با مزاحمت‌های خیابانی، دزدی و کیف‌قاپی و هر مورد دیگری که در زندگی یک زن زنگ خطر محسوب می‌شود. این دوره ورزشی ایده «الهام عابدی» از قهرمانان هم‌محله‌ای در رشته ورزش‌ رزمی است و یک سالی می‌شود که از اجرای آن می‌گذرد. عابدی معتقد است، دوره دفاع شخصی ترغیب بانوان به خشم، نزاع و جدل نیست. چراکه در شأن یک بانوی ایرانی نیست اما از آنجا که گاهی امنیت محله‌هایی مانند بریانک با وجود معتادان، کیف‌قاپان، اوباش و... کمرنگ می‌شود، بانوان توانمند می‌شوند تا در برابر تهدیدهای احتمالی از خود مراقبت کنند.

آسیب روانی ترس

ساعت شروع کلاس 16:30 دقیقه است. هنوز چند دقیقه‌ای زمان داریم. بچه‌های کلاس که اغلب دختران نوجوان هستند، در حال پچ وپچ و صحبت درباره آموزش‌های جلسه قبل هستند. بعضی هم تا آماده شدن بقیه، یکسری تمرینات را انجام می‌دهند. «الهام عابدی»؛ مربی کلاس از راه می‌رسد. با جمع کردن بچه‌ها به‌طور رسمی کار را شروع می‌کند. بعد از یکسری آموزش و توضیحات موقع تمرین فرصت خوبی برای گفت‌وگو فراهم می‌شود. عابدی از انگیزه کارش می‌گوید: «سال‌های زیادی است که به‌عنوان مربی رشته‌های رزمی مشغول کار هستم. اما حال هوای ورزش‌های رزمی و اجرای فنون آن فقط مختص تشک مسابقه است. در ارتباطی که با شاگردان، دوست و آشنایان داشتم خانم‌ها معمولاً درباره مشکلاتشان صحبت می‌کردند. اینکه اگر قرار باشد برای انجام‌ کاری هنگام تاریکی شب بیرون بروند از مزاحمت احتمالی عده‌ای معدود و مزاحم، مضطرب هستند. ممکن است اصلاً اتفاق و تهدیدی هم پیش نیاید اما همین که توانایی لازم در دفاع از خود را احساس نمی‌کنند، سبب پریشانی فکر و خیالشان می‌شود.» این صحبت‌ها زمینه‌ساز ایده برپایی کلاس دفاع شخصی در ذهن مربی می‌شود، او می‌گوید: «به این فکر کردم خانم‌ها مثل آقایان در مقابله با دزد، مزاحم خیابانی، زورگیرها و افراد شرور، قدرت بدنی چندانی ندارند. ترس، گریه و فرارها بیشتر به آنها صدمه می‌زند. آشنایی با تکنیک‌های دفاع شخصی چه بسا کمک می‌کند با چند حرکت ساده، تهدیدگر پا به فرار بگذارد.»

نترس!

«الهام عابدی» قهرمان 45 ساله همسایه بیش از 12 مدرک مربیگری مثل درجه یک وشوو، درجه یک کونگ‌فو و مدرک بین‌المللی کیک‌بوکسینگ دارد. او که با فوت و فن رشته‌های رزمی آشناست حضور همه بانوان حتی دختران رزمی‌کار را در این دوره‌ها لازم می‌داند: «خانم‌ها که قدرت بدنی آقایان را ندارند. به همین دلیل در کلاس‌های دفاع شخصی به آنها یاد می‌دهیم در مواقعی که سودجویان از آنها کیف پول یا وجه نقد می‌خواهند با ضربه‌ای کوچک به شقیقه و دست شخص، خودشان را نجات دهند. یا آموختن این نکته که در مواقعی که هلشان می‌دهند و امکان زمین خوردن هست باید به چه سمتی خودشان را پرتاب کنند تا کمتر آسیب ببینند.» این همسایه ما معتقد است، ریزه‌کاری‌های دفاع شخصی جدا از رشته‌های رزمی است.» عابدی در این‌باره خاطره‌ای را مرور می‌کند: «شاگردی داشتم که به سبب یک ماجرای زورگیری تا مدت‌ها روح و روانش به‌هم ریخته بود. از هر صدایی می‌ترسید. با یادگیری چند فن ساده می‌توانیم از مهلکه جان سالم بدر ببریم. به‌ویژه خانم‌ها که روحیه حساس و لطیف‌تری دارند. این یادگیری، کمک زیادی به آنها می‌کند.» به گفته این مربی، دفاع شخصی به آن معنا نیست که جامعه ناامن و سیاه است. بلکه به بانوان کمک می‌کند در برابر کوچک‌ترین خطرات احتمالی هم آماده ‌باشند. حتی به تقویت قوای جسمی آنها هم کمک می‌کند.

جنگنده نمی‌شویم

وقتی موضوع برپایی دوره‌های دفاع شخصی در سرای محله مطرح شد. خیلی از خانم‌ها مخالفت کردند که این کار باعث تقویت روحیه پرخاشگری در بین بانوان به‌ویژه دختران می‌شود. عابدی با اشاره به این موضوع می‌گوید: «اینکه با گرایش به ورزش‌های رزمی یا دفاع شخصی روحیه جنگده می‌شود، درست نیست. در صورتی که واقعیت عکس آن است. نخستین درس دوره‌های رزمی آرامش و حفظ احترام به دیگران است. در دوره‌های دفاع شخصی خانم‌ها یاد می‌گیرند در مواقع بحرانی به جای گریه، گم کردن دست پا و جیغ کشیدن از خودشان دفاع کنند. حتی موضوع صدمه زدن به دیگری نیست؛ صرفاً دفاع از خود مطرح است. واکنش بانوان به تهدید به شیوه دفاع شخصی کمک می‌کند دیگران از دور متوجه تهدید و وارد عمل شوند. پلیس را خبر کنند. یا در محل‌های خلوت یک زن بتواند دفاع و بدون آسیب‌دیدن فرار کند.» ظاهراً با این شیوه و اجرای تکنیک‌ها می‌توان تهدیدگر را خلع سلاح کرد. ضربه شقیقه، سبب گیج شدن او می‌شود. در این فاصله می‌توان دستان او را بست و تحویل پلیس داد. در واقع با این آموزش‌ها بانوان به جای ترس برای خود و جامعه مفید خواهند بود.

دزد ساختمان دستگیر شد

به گفته این مربی کهنه‌کار موضوعی که در زمینه گرایش مردم به‌ویژه بانوان و خانواده به کلاس‌های دفاع شخصی نیاز به آن حس می‌شود، تبلیغات مثبت است. او در این‌باره توضیح می‌دهد: «بیشتر مشکلات اجتماعی ما ریشه در ترس‌های سرکوب شده و بعضی ناکامی‌ها دارد. قصدم یاد دادن‌کاری است تا مردم بتوانند به واسطه مهارتشان در زندگی به موفقیت برسند. برای مثال یکی از شاگردانم از طریق آموزش‌های ساده توانست  دزدی که به ساختمانشان آمده بود را دستگیر کند.‌کاری که شاید از یک دختر نوجوان بعید به نظر برسد.»

  با خیال راحت
«پریسا هاشمی» از همسایه‌های ما در خیابان شهید حسینی و از قهرمانان نخست کشوری در رشته کاراته است. پریسا خانم 13 سالی است که زیر نظر استاد عابدی آموزش می‌بیند. دوره آموزش دفاع شخصی را چیزی فراتر از ورزش‌های رزمی می‌داند و می‌گوید: «با وجود اینکه در زمینه رزمی‌ کار می‌کنم اما ریزه‌کاری‌های دفاع شخصی متفاوت‌تر از آموزش‌هایم در کلاس است. همچنین قرار نیست، فنون ورزش‌های رزمی را در کوچه و خیابان اجرا کنیم. اما از وقتی به دوره‌های دفاع شخصی می‌روم خیالم راحت است و اگر دیر وقت از تمرین یا مسابقه برگردم خدای نکرده اگر مشکلی پیش بیاید از عهده خودم بر می‌آیم.»

  پرخاشگر نشدم
«زهرا فلاح‌بیشه» از دیگر همسایه‌های ما که 15 سال بیشتر ندارد علاوه بر حضور در کلاس‌های رزمی یک سالی است که در کلاس‌های دفاع شخصی هم حاضر می‌شود. او می‌گوید: «برعکس باور دیگران، کلاس‌های دفاع شخصی فرد را پرخاشگر نمی‌کند بلکه باعث بالا رفتن میزان اعتماد به نفس می‌شود. من در یک سال که پرخاشگر نشدم. بلکه هر فنی را هم که یاد می‌گیرم تا جایی که بتوانم به دوستانم هم آموزش می‌دهم.»

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 29534
منطقه ده
سرویس: بچه محل
زمان مخابره: دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۸:۴۱
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله