دیدار با ۶ کشتی‌گیر محله تسلیحات که در مسابقات کشوری صاحب مقام‌شدند

«زرکش»ی‌ها فقط به زر می‌اندیشند!

«زرکش»ی‌ها فقط به زر می‌اندیشند!

معصومه مهدیانی - رشته‌های ورزشی زیادی در منطقه ما از سوی علاقه‌مندان به ورزش پیگیری می‌شود، اما کشتی به دلیل مرام و مسلک پهلوانی و همچنین سابقه و دیرینه آن در کشور بسیاری را از خود مسحور می‌کند. در منطقه ما جوانان و نوجوانان محله تسلیحات بیش از هر محله دیگری به سمت ورزش کشتی گرایش پیدا کرده‌اند که شاید عمده‌ترین دلیل آن فعالیت باشگاه ورزشی نامجو است؛ باشگاهی که از ۳۰ سال پیش در زمینه پرورش استعدادهای تازه و حمایتشان تا قهرمانی بسیار خوش درخشیده و آمار قهرمانانش خود گواه این مطلب است. به تازگی خبر‌دار شدیم که ۶ نفر از کشتی‌گیران نوجوان باشگاه نامجو موفق به کسب مقام اول تا سوم قهرمان کشوری شده‌اند، از همین رو سری به این باشگاه زدیم تا گفت‌وگویی با مسئولان این باشگاه و قهرمانان جدید منطقه داشته باشیم.

نخستین باشگاه کشتی محله
همان ابتدای خیابان تسلیحات ساختمان قدیمی دبیرستان مطهری را می‌توان دید؛ مدرسه‌ای که 30 سال پیش به همت مسئولان آموزش و پرورش منطقه، به مهد پرورش قهرمانان کشتی تبدیل شد. از در کناری مدرسه که وارد شوید، صدای تمرین بچه‌ها را از زیرزمین می‌شنوید. تمام فضای باشگاه شامل دو سالن کشتی و ایروبیک می‌شود که با احتساب محوطه‌های جانبی در فضایی 2 هزار متری واقع شده است. از بچه‌هایی که به سمت سالن کشتی می‌روند، سراغ «منوچهر سیلابی» مربی باشگاه را می‌گیریم. کسی که از دیرباز در این باشگاه به‌عنوان کشتی‌گیر و مربی فعالیت داشته و قهرمانانی همچون «حامد صالحی»، «سهراب ولدخوانی» و «مهران جهانی‌فرد» را تربیت کرده است. سیلابی متولد 1347 و جزو قهرمانان پیشکسوت منطقه است که از سال 62 وارد ورزش کشتی شده است. او در حالی که بچه‌ها را دو به دو تقسیم می‌کند تا شروع به تمرین کنند، می‌گوید: «ورزش کشتی را به خاطر مرام پهلوانی‌اش دوست داشتم. آن زمان کشتی‌گیران ارج و قرب بسیاری داشتند. برای همین وقتی 15 ساله بودم برای یادگیری این ورزش به ورزشگاه زینبیه(س) در خیابان تهران‌نو رفتم. آن زمان در محله‌مان باشگاهی تخصصی برای کشتی وجود نداشت برای همین کشتی را از آنجا شروع کردم. اما با شروع جنگ دست از تمرین برداشتم و به جبهه رفتم. بعد از اتمام جنگ بود که متوجه شدم باشگاه نامجو در منطقه فعالیت خود را آغاز کرده است. از همان زمان به این باشگاه آمدم و بعد از طی مراحل مربیگری، از سال 69 در این باشگاه کارم را به‌عنوان مربی ادامه دادم.»

ثابت کردیم می‌توانیم
 باشگاه نامجو در تمام 30 سال فعالیت خود توانسته خوش بدرخشد و بارها برای منطقه و پایتخت مقام‌آفرینی کند. سیلابی می‌گوید: «بچه‌های این محله با جان و دل برای قهرمانی و افتخار‌آفرینی تلاش می‌کنند. آنها نه امکانات خاصی دارند، نه فضای مجهز و جدیدی. امسال بعد از گذشت 30 سال به همت مسئولان تربیت‌بدنی آموزش و پرورش و توجه ویژه مدیر آموزش و پرورش منطقه این باشگاه بازسازی شد و رنگ و روی تازه‌ای به خود گرفت وگرنه بچه‌ها در تمام این مدت در همان فضای قدیمی تمرین و مقام کسب می‌کردند. بسیاری از اطرافیان ما اصلاً باورشان نمی‌شد که تیم ما در میان تمام مشکلات نوسازی و تعمیر باشگاه بتواند تمرین کند و در کمتر از دو ماه تمرین، مقام اول تا سوم کشوری را کسب کند. اما نوجوانان ما ثابت کردند که برای موفقیت به جز پشتکار و اراده به هیچ چیزی نیاز ندارند.»

استعدادیابی به شیوه نامجو
امروز زمان کشف استعدادهای جدید است. بنا به گفته سیلابی در روزهای زوج هر هفته از ساعت 17 الی 19 استعدادهای تازه کشتی محله کشف و حمایت می‌شوند. او در این‌باره می‌گوید: «40 نفر از نوجوانان و جوانان محله در این باشگاه کشتی را آموزش می‌بینند. بچه‌هایی که اغلب جزو استعدادهای درخشان این ورزش هستند و در آینده نه چندان دور شما نام آنها را در رقابت‌های بین‌المللی خواهید شنید. ما در باشگاه نامجو به کشف استعدادهای جدید اهمیت بسیار زیادی می‌دهیم. از همین رو در روزهای زوج تست‌هایی برگزار می‌کنیم تا در میان علاقه‌مندان به این ورزش، بهترین‌ها را انتخاب کنیم. علاوه بر این، تسهیلات ویژه‌ای نیز برای نوجوانان با استعداد و نیازمند محله داریم که استعداد کافی را برای کشتی‌گیری دارند اما نمی‌توانند از پس هزینه‌های باشگاه برآیند. هرچند هزینه‌های این باشگاه به هیچ عنوان قابل قیاس با مجموعه‌های دیگر نیست، با وجود این برای حمایت از این بچه‌ها هیچ هزینه‌ای از آنان دریافت نمی‌شود. ما در میان قهرمانان کشوری، بچه‌هایی از این دست داشته‌ایم و اجازه نداده‌ایم به خاطر شرایط مالی نامناسب استعدادشان هدر برود.»

تشکر  از حامیان
«هادی حسین‌زاده» مدیر باشگاه نامجو است که در ادامه حرف‌های سیلابی در خصوص تجهیز این باشگاه در آینده نزدیک، می‌گوید: «باشگاه نامجو فعالیت خود را از سال 66 آغاز کرده است. این باشگاه تاکنون هیچ‌گونه بازسازی و یا تعمیری به خود ندیده است، اما امسال به همت آموزش و پرورش منطقه و اداره تربیت‌بدنی شاهد اتفاقاً خوبی در این مجموعه هستیم. در حال حاضر در این مجموعه ورزش‌های کشتی، جودو، ژیمناستیک و تکواندو آموزش داده می‌شود. همچنین علاوه بر سالن کشتی، سالن بدنسازی مجموعه نیز فعال است و به‌زودی شاهد فعالیت زمین اسکیت در این مجموعه خواهیم بود.»

 گفتنی‌های 6 مدال‌آور


 پدرم می‌خواست کشتی‌گیر شوم
نام: بهنام عباداللهی
سن: 15 سال
مقام: عضو تیم‌ملی نونهالان، کسب مقام اول قهرمانی کشور در مرداد ماه سال جاری، کسب مقام سوم کشوری در سال 95، کسب مقام دوم کشوری در سال 94
6 سال است که کشتی را به‌صورت حرفه‌ای تمرین می‌کند. به گفته خودش کشتی گرفتن را به خاطر پدرش شروع کرده اما استعدادش موجب شده تا امروز یکی از نام‌آوران کوچک منطقه باشد. او می‌گوید: «کلاس دوم ابتدایی بودم که پدرم من را به این باشگاه آورد تا کشتی یاد بگیرم. اوایل علاقه‌ای به این ورزش نداشتم اما چند جلسه که گذشت احساس کردم کشتی را دوست دارم. برای همین ادامه دادم و ماندگار شدم. البته به نظر می‌رسید استعداد کافی هم در این ورزش دارم برای همین کم‌کم پیشرفت کردم و از سطح باشگاهی به تیم‌ملی راه پیدا کردم.» او ادامه می‌دهد: «من موفقیت‌هایم را اول از همه مدیون پدرم و بعد از او مربیانم هستم. آقای سیلابی و برادران پیری واقعاً برای موفقیت ما از جان و دل تلاش کردند و به رغم تمام سختی‌ها و کمبودها ما را برای مسابقات آماده کردند. برای همین از زحماتشان بسیار متشکرم.»


 آرزویم حضور در المپیک 2024 است
نام: امیر علی آذرپیرا
سن: 15 ساله
مقام: کسب مقام اول کشوری در مردادماه امسال، کسب مقام سوم کشوری در سال 94، کسب 3 دوره مقام اول استانی در سال‌های 92، 93 و 94
پدرش جزو کشتی‌گیران پیشکسوتی است که قهرمانی جهان را در کارنامه‌اش دارد. به نظر می‌رسد کشتی در خون آنهاست و همین موضوع نیز علت گرایش امیرعلی به کشتی بوده است: «4 سال است کشتی کار می‌کنم. یکبار پدرم من را با خود به تمرین برد. وقتی او را روی تشک می‌دیدم، از داشتن چنین پدری احساس غرور کردم. همان روز به این رشته علاقه‌مند شدم و به‌صورت حرفه‌ای آن را دنبال کردم. خوشبختانه امسال توانستم جواب زحمات پدرم و مربیانم را بدهم و با کسب مقام اول کشوری خستگی را از تنشان بیرون کنم.» وقتی از امیرعلی درباره آرزویش می‌پرسیم، چشمانش برقی می‌زند و می‌گوید: «همه ما آرزوی حضور در المپیک را داریم اما من با تمام وجود می‌خواهم در المپیک 2024 حضور پیدا کنم. برای دستیابی به این آرزویم نیز تلاش می‌کنم و امیدوارم که موفق شوم.»


 زمان کافی برای تمرین نداریم
نام: آرش جهانشاهی
سن: 21 سال
مقام: کسب مقام سوم کشوری در مسابقات مردادماه، کسب مقام قهرمانی کشتی فرنگی و آزاد در سال 90، عضو تیم استان تهران، کسب مقام‌های اول تا سوم استانی در چند سال متوالی
او معتقد است که در چند سال اخیر امکانات ورزش منطقه بسیار بهتر شده اما با این وجود هنوز نیز کم و کاستی در این رشته ورزشی دیده می‌شود. آرش که مهم‌ترین خواسته‌اش را افزایش زمان تمرین می‌داند، می‌گوید: «کشتی ورزشی پهلوانی است. من همیشه مرام و مسلک پهلوانی را دوست داشتم. از طرف دیگر کشتی ورزشی سنتی و قدیمی است که همیشه بین مردم ما جایگاه ویژه‌ای داشته است به همین خاطر بود که از 6 سالگی این ورزش را شروع کردم. در این ورزش مربی، پشتکار و تمرین 3 رکن اصلی برای موفقیت هستند. خوشبختانه در باشگاه نامجو مربیان ما بیشتر از وظایف یک مربی عمل می‌کنند و در واقع دوست و رفیق بچه‌ها هستند. تمرین‌های خوب و اردوهای آموزشی که مربیان برایمان در نظر می‌گرفتند باعث شد تا اغلب بچه‌هایی که برای مسابقه رفته بودند، مقام کسب کنند. برای همین همیشه قدردان زحمات مسئولان باشگاه هستیم.» او ادامه می‌دهد: «تنها خواسته من این است که زمان تمرین‌ها را بیشتر کنند. به نظرم اگر این کار انجام شود بیشتر از اینها شاهد موفقیت ورزشکاران این محله خواهیم بود.»


الگویم جهان پهلوان تختی است
نام: مهدی میرزایی
سن: 15 سال
مقام: کسب مقام سوم کشوری در مرداد ماه امسال
مهدی نیز در مسابقات کشوری در رده نونهالان مدال برنز کسب کرده است. او 4 سال است که به رشته کشتی روی آورده است. او درباره علاقه‌مندی‌اش به رشته کشتی می‌گوید: «من از کودکی به این رشته علاقه داشتم چون برادرم کشتی‌گیر بود و دیدن تمرین‌هایش من را نیز علاقه‌مند کرد. اما پیش از برادرم شنیدن قهرمانی‌ها و پهلوانی‌های جهان پهلوان تختی بود که من را با کشتی آشنا کرد. او کسی بود که هم در اخلاق و هم در ورزش بی‌نظیر بود. برای همین نه تنها کشتی‌گیران بلکه همه ورزشکاران باید او را الگوی خود در رشته‌های ورزشی قرار دهند. از همان بچگی پهلوان تختی الگویم بود و امیدوارم روزی همانند او برای کشورم افتخارآفرین باشم.» او در ادامه می‌گوید: «دوستانم بارها این مطلب را گفته‌اند اما خواستم من نیز به سهم خودم از زحمات مربیانم تشکر کنم. شاید اگر آنها نبودند امروز ما در جایگاه قهرمانی نبودیم. این توانایی یک مربی را نشان می‌دهد که در کمتر از 2 ماه شاگردانش را برای مسابقه آماده کند.»


کشتی ارثیه خانوادگی
نام: سعید داش خانه
سن: 17 سال
مقام: کسب مقام اول استانی در مسابقات مرداد ماه امسال، مقام سوم استانی در مسابقات سال گذشته
سعید کشتی را ارثیه‌ای خانوادگی می‌داند و می‌گوید: «پدر، عمو و پسرعموهایم همه کشتی‌گیر هستند و از مقام‌آفرینان کشوری. من در خانواده‌ای بزرگ شده‌ام که همه راجع به کشتی حرف می‌زدند و تمام زندگی‌شان را صرف این ورزش کرده بودند. به همین خاطر بود که من هم به سمت کشتی کشیده شد و از 6 سال پیش این ورزش را شروع کردم. من الگوهای زیادی در زندگی ورزشی‌ام داشتم اما یکی از مهم‌ترین الگوهای من مربیم آقای سیلابی است. مرام و معرفتش الگوی بسیاری از بچه‌هاست.»
 

پرچم تسلیحات بالاست
نام: امیررضا فتح‌الله‌پور
سن: 17 ساله
مقام: کسب مقام سوم استانی در مسابقات سال جاری
4 سال است که کشتی تمرین می‌کند و امیدوار است که روزی پرچم محله و کشورش را با افتخار در مسابقات جهانی به اهتزاز در بیاورد. او می‌گوید: «من هم از بچگی به کشتی علاقه داشتم و در نهایت با کمک دوست پدرم توانستم به این باشگاه بیایم و کشتی را شروع کنم. تمام آرزوی من قهرمانی در المپیک و مقام‌آفرینی برای محله‌ام است. مطمئن هستم که روزی به این آرزویم می‌رسم و با افتخار پرچم محله‌ام را به‌عنوان محله‌ای قهرمان‌پرور بالا می‌برم.» او در ادامه عنوان می‌کند: «با اینکه مراکز ورزشی زیادی در چند سال اخیر در منطقه راه‌اندازی شده‌، اما بیشتر آنها به آموزش رشته‌هایی غیر از کشتی می‌پردازند. مسئولان باید به این رشته بیشتر بها دهند. راه‌اندازی سالن‌های کشتی مجهز با تشک‌های مناسب، افراد زیادی را به سوی خود جلب می‌کند زیرا محله و منطقه ما در این رشته حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.»

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 29515
منطقه هشت
سرویس: پاتوق
زمان مخابره: دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۱:۲۸
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله