استقبال مادران منطقه از جشنواره «مادران قصه گو»

داستان‌های ۴۴۰ مادر

داستان‌های ۴۴۰ مادر

معصومه مهدیانی - نمی‌دانم شما هم یادتان هست یا نه؟ آن قصه‌های شاه و پری که مادر و مادربزرگ‌ها قبل از خواب برایمان تعریف می‌کردند و لحظات خوبی را قبل از خواب برایمان رقم می‌زدند. قصه‌هایی که‌گاه ترس را راهی دلمان می‌کرد و‌گاه ما را با قهرمان داستان‌های خیالی همراه می‌کرد. حال در میان دنیای پردغدغه امروزی کمتر خبری از قصه و قصه‌گویی مادران و مادربزرگ‌ها است. از همین رو از ۳ سال پیش به همت مسئولان فرهنگی پایتخت جشنواره‌ای با عنوان «مادران قصه‌گو» راه‌اندازی شده تا زمینه‌ای باشد برای تشویق مادران به قصه‌گویی و آشنایی آنها با راه و رسم قصه گفتن. منطقه ما یکی از فعال‌ترین مناطق در زمینه برگزاری این مراسم است. در آخرین روزهای برپایی این جشنواره سری زده‌ایم به کتابخانه دکتر شهیدی تا گپ‌وگفتی با مسئولان و برگزیدگان این جشنواره داشته باشیم.

 کتابخانه دکتر شهیدی‌ـ کارگاه قصه‌گویی

وارد میدان 58 نارمک که شوید، ساختمان کتابخانه دکتر شهیدی را می‌بینید. ساختمانی که این روزها محل آموزش مادرانی است که بنا دارند لذت شنیدن داستان‌های شگفت‌انگیز و دنباله‌دار را بار دیگر تجربه و این تجربه را با آداب و رسوم خاص خود به فرزندانشان منتقل کنند. وارد مجموعه که می‌شوید، گروهی از بانوان را می‌بینید که در حال تعریف کردن داستان امروز خود برای یکدیگر هستند. عده‌ای هم با فرزندانشان آمده‌اند تا آنها را نیز از حضور در این کلاس‌ها بی‌نصیب نگذارند. به همراه تعدادی از مادران جوان راهی کارگاه قصه‌گویی می‌شویم و منتظر می‌مانیم تا کلاس شروع شود. سراغ «سیمین جغتایی» رئیس کتابخانه دکتر شهیدی می‌رویم تا از نحوه برگزاری این کلاس‌ها مطلع شویم. جغتایی در این‌باره می‌گوید: «امسال سومین سال برگزاری جشنواره مادران قصه‌گو در پایتخت است. در تمام پایتخت تنها چند منطقه در این جشنواره فعال بودند و به‌صورت تخصصی کارگاه‌های آموزشی برگزار کردند که یکی از این مناطق، منطقه 8 است. استقبال بسیار خوب بانوان و مادران این منطقه باعث شد تا کارگاه‌های قصه‌گویی را در منطقه برپا کنیم. این کارگاه‌ها با هدف‌‌‌ ترویج فرهنگ مطالعه در خانواده با استفاده از قصه‌گویی، انتقال مفاهیم، ارزش‌ها و سنت‌های ایرانی اسلامی به کودکان به‌صورت غیرمستقیم، فراهم آوردن زمینه‌های ارتباط و انس بیشتر اعضای خانواده با ابزار قصه‌گویی، آموزش مهارت‌های لازم به مادران برای به کارگیری هنر قصه‌گویی، تشویق مادران به جست‌وجو و مطالعه کتاب‌های مناسب برای قصه‌گویی، ترغیب آنها به داشتن کتابخانه‌های خانگی از کتاب‌های مناسب و ایجاد شور و شوق در میان مادران به حضور در حرکت‌های اجتماعی و تربیتی برگزار شده است.»

 معرفی 3 برگزیده

جغتایی با اشاره به حضور چشمگیر مادران منطقه در این جشنواره می‌گوید: «امسال 440 نفر از مادران منطقه در این جشنواره شرکت و در کارگاه‌های آموزشی قصه‌گویی حضور پیدا کرده‌اند تا زیر نظر مربیان مجرب حوزه قصه‌گویی، مهارت‌ها و آموزش‌های لازم را فراگیرند. کارگاه‌های آموزشی این جشنواره از اواخر تیرماه آغاز شد و تا شهریورماه ادامه داشت. در نهایت مادران خلاق در قصه‌گویی امروز با یکدیگر به رقابت می‌پردازند تا 3 برگزیده جشنواره امسال مشخص شود. در این دوره از جشنواره با توجه به استعداد و خلاقیت مادران، انتخاب نفرات برتر بسیار سخت بود اما در نهایت با نظر داوران کانون پرورشی فکری کودک و نوجوان 3 نفر به‌عنوان برگزیده انتخاب می‌شوند. پس از پایان رقابت‌های منطقه‌ای، نفر اول هر منطقه برای رقابت استانی معرفی می‌شود تا در نهایت 3 نفر برگزیده پایتخت انتخاب و تقدیر شوند.»

آموزش مسائل تربیتی با قصه‌گویی
با شروع کارگاه حواسمان را به اجرای مادرها می‌دهیم. هرکدام از آنها با توجه به سن کودکانی که دارند، کتابی مناسب انتخاب کرده و با استفاده از آن قصه‌ای مهیج تعریف می‌کنند. از میان 440 مادر تنها 36 نفر آنها به مرحله رقابت منطقه‌ای راه پیدا کرده‌اند و اکنون در تلاشند تا با خلاقیت و بهره‌گیری از روش‌های جدید، جزو نفرات برتر شوند. در نهایت با انتخاب داوران «شیرین صنوبری» به‌عنوان نفر اول، «مینا مهرآفرین» نفر دوم و «مریم صدیفی» به‌عنوان نفر سوم این دوره از رقابت‌های مادران قصه‌گو انتخاب می‌شوند. صنوبری نفر اول این مسابقات درباره تأثیر این کارگاه‌های آموزشی در رشد و شکوفایی استعدادهای مادران و استفاده از این توانایی برای تربیت فرزندان می‌گوید: «من 2 پسر 8 و 10 ساله دارم. همیشه با بی‌حوصلگی برایشان کتاب داستان می‌خواندم و هیچ اشتیاقی برای تعریف قصه نداشتم. اما این کارگاه‌های آموزشی به من یاد داد که چگونه می‌توان با قصه‌گویی مسائل و نکات تربیتی را به فرزندان آموزش داد و از این سنت قدیمی به نحو مطلوب استفاده کرد. بسیاری از ما تصور می‌کردیم قصه گفتن تنها جنبه تفریحی و سرگرمی دارد اما این‌گونه نیست و شما می‌توانید با همین قصه‌گویی شخصیت فرزندانتان را شکل دهید.» او ادامه می‌دهد: «علاوه بر این، فضای این جشنواره موجب شد تا ارتباط بهتری با پسرانم برقرار و با کمک آنها قصه‌ها را انتخاب و تمرین کنم. فرزندان شما بهترین مخاطبانی هستند که می‌توانند نقاط ضعف و قوت‌تان را تشخیص دهند و به بهتر شدن نحوه قصه‌گویی شما کمک کنند.» مهرآفرین برنده دوم این دوره از جشنواره مادران قصه‌گو نیز در این‌باره می‌گوید: «من نیز 2 دختر 3 و 5 ساله دارم. از آنجایی که شاغل هستم، نمی‌توانستم زمان زیادی را صرف کتاب خواندن برای بچه‌هایم کنم اما این کارگاه‌های آموزشی به من یاد داد که چگونه رابطه عمیق‌تری با فرزندانم ایجاد کنم و با تعریف یک قصه به چند هدف همزمان دست پیدا کنم. علاوه بر این در این کارگاه بسیاری از بانوان به استعدادهای خود در زمینه قصه‌گویی پی بردند. اصلاً تصور نمی‌کردم در زمینه تعریف قصه‌های جذاب و جدید استعدادی داشته باشم اما حالا می‌بینیم که بسیاری از ما از توانایی‌هایی که داریم بی‌اطلاعیم.»

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 29513
منطقه هشت
سرویس: چهارسوق
زمان مخابره: دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۲:۰۱
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله