گفت‌وگو با کریم اکبری مبارکه بازیگر سریال امام علی(ع) در حاشیه مراسم تجلیل از او در فرهنگسرای معرفت

‌‌نقش ابن ملجم خواب را از من گرفت

 ‌‌نقش ابن ملجم خواب را از من گرفت

سمیرا باباجانپور- وقتی برای نقش ابن ملجم انتخاب می‌شود مادر تلفن را برمی‌دارد و می‌گوید: «کریم برو بگو می‌خواهم نقش سرباز امام علی(ع) را بازی کنم. به خدا اگر می‌دانستم که می‌خواهی به اینجا برسی که نقش این ملعون را بازی کنی محال بود جلو پدرت بایستم و از بازیگر شدنت دفاع کنم.» کریم اکبری مبارکه با پشتوانه بازیگری چند ساله و موفقیت در کارگردانی و نویسندگی بیشتر در نقش ابن ملجم در خاطر مردم مانده است. بازی در این نقش آن هم نقشی که تصویر شقی‌ترین انسان روی زمین را به تصویر می‌کشد نه تنها جسارت می‌خواهد بلکه از توانایی و اراده مردی خبر می‌دهد که خوب می‌داند برای به تصویر کشیدن مظلومیت مولایش باید بتواند به خوبی از عهده نقشش بر بیاید تا همه باور کنند قاتل امام علی(ع) تا چه اندازه خوار و کوچک بوده است.

هفته گذشته چند روز مانده به عید غدیرخم فرهنگسرای معرفت بساط معرفت پهن کرده بود و این بار قرار بود از بامعرفت‌ترین بازیگرهای کشورمان تقدیر و تجلیل کند. تجلیل از کریم اکبری مبارکه با بیش از 50سال سابقه هنری و بازی در نقش‌های متعدد انتخاب نیکویی بود. به یمن این تقدیر و تجلیل بسیاری از دوستان و همکاران کریم اکبری مبارکه که همه از چهره‌های نام آشنای تئاتر و سینما و تلویزیون هستند، آمده بودند. این محفل خودمانی با حضور انبوه مردم یک روز به یادماندنی را در خاطرات کریم اکبری مبارکه ماندگار کرد.
خودش می‌گوید: «بعد از سریال امام علی(ع) بیشتر از افرادی یاد شد که در نقش انسان‌های خوب و نیکو بازی کرده بودند. بیشتر حرف از مالک اشتر و دیگران به میان می‌آمد. بازی کردن در نقش انسانی که همه به او لعنت می‌فرستند بسیار برایم سخت و سنگین بود. زمانی که داود میرباقری از بازی کردن من در فیلم امام علی(ع) گفت بسیار تعجب کردم گفتم من با چشمان آبی به درد این فیلم نمی‌خورم. حتماً از روی دوستی حرفی زده است. راستش وقتی فراخوان بازیگرهای سریال را دادند من آخرین نفری بودم که به دفتر میرباقری رفتم. گفت مردحسابی نخستین نفر به تو گفتم تو الان می‌آیی؟ چند کتاب به من داد تا بخوانم. یک روز گفتم خب نقش من در سریال چیست؟ دیدم میرباقری و شریفی‌نیا می‌خندند. بعد گفتند نقش ابن ملجم مرادی را باید بازی کنی. بسیار سنگین بود و ترسیدم. به هرحال باید از عهده نقش برمی‌آمدم. فیلمبرداری این سریال و قسمت ضربت خوردن امام علی(ع) در ماه رمضان بود و من در خانه قطام بودم که آقای میرباقری به من گفت کریم می‌خواهم ضربت خوردن را برای شب نوزدهم بگذارم تا در آن حس قرار بگیری. گفتم به قرآن اگر در آن شب بتوانم بازی کنم، دیوانه می‌شوم. گفت شوخی کردم و خندید و رفت. فیلمبرداری فاصله‌ای که من حمله می‌کنم تا جایی که ضربه می‌زنم دو ماه طول کشید.»

حرف‌های خودمانی با جوان‌ها
کریم اکبری مبارکه می‌گوید: «راستش اگر بخواهم برای جوان‌ها و کسانی که عاشق رسیدن به موفقیت هستند حرف بزنم فقط می‌توانم از کلمه‌های امید و تلاش استفاده کنم. من به اینکه هرکسی به هرچه بخواهد می‌رسد ایمان دارم. البته اگر در راه آنچه می‌خواهد تلاش کند. ممکن است دیر برسیم ولی مطمئن باشید حتماً می‌رسیم. البته نباید انتظار داشته باشیم که یک‌شبه ره صد ساله را برویم. من که الان در این جایگاه ایستاده‌ام تجربه بیش از نیم قرن کار را در کارنامه‌ام دارم.»
اکبری در روزهایی که فرهنگسراها و خانه‌های فرهنگ و‌ سراهای محله و بسیاری از مؤسسه‌های فرهنگی و هنری دولتی و غیردولتی به آموزش و‌‌ ترویج فعالیت‌های هنری می‌پردازند یک پیشنهاد به مسئولان و مدیران می‌دهد. اینکه برای موفقیت جوان‌ها از خودشان برای تدریس استفاده کنید. او می‌گوید: «زمانی که درس می‌خواندم بارها برای تدریس به شهرهای مختلف رفتم. نه من بلکه اکثر هم دوره‌ای‌های من در کنار درس تجربه تدریس هم داشتیم. هم پول در می‌آوردیم و هم تجربه کسب می‌کردیم. من بارها به کرمانشاه و همدان و نهاوند رفتم. الان هم می‌شود از دانشجوهای رشته‌های هنری که کم هم نیستند برای‌‌ ترویج هنر و فعالیت‌های هنری در زمینه‌های مختلف استفاده کرد. دانشجوها هم انگیزه بیشتری دارند و هم دستمزد کمتری می‌گیرند.»

مهدی میامی
کریم، بدجوری روی قولش می‌ایستد

«در دورانی که ما کودکی و نوجوانی‌مان را می‌گذراندیم اگر قرار بود کسی دنبال مواد و خلاف برود هر جایی نمی‌توانست سراغ این چیزها برود. یعنی در هر پارک و فضایی نمی‌شد سراغ این آدم‌ها را گرفت. با این حال من و دوستانم در محله‌ای بزرگ شدیم که از قضا محل و پاتوق معتادان و موادفروشان بود. در این شرایط ما جذب کتابخانه شماره6 کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شدیم. برای بازیگری تست می‌گرفتند. رفتیم و عضو کانون شدیم در همان دوران نمایشی از شکسپیر را کارکردیم. 9ساله که شدیم گفتند شما بزرگ شدید و باید بروید. رفتیم در جایی به نام خانه رفاه دور هم جمع شدیم.‌گویی همه عاشقان تئاتر و نمایش در آن دوران باید در آن خانه دور هم جمع می‌شدند. هرکدام گروه‌های مختلف نمایشی راه انداختیم. یک روز با جوانی آشنا شدم که گفت من را هم در نمایش بازی دهید. گفتم همه نقش‌ها پر است. گفت هر‌کاری باشد انجام می‌دهم. خلاصه او جذب گروه‌های نمایش شد و این‌قدر خوش درخشید که همه را متعجب کرد. کریم همان جوان سختکوشی بود که من آن روز دیدم. در همان روزها نمایشی با رفیقمان محمود جعفری کار می‌کرد. یک روز دیدم کمی نگران است. حالش را پرسیدم و گفت استاد بهرام بیضایی من را به کار دعوت کرده است. گفتم عالیه، بهتر از این نمی‌شود. گفت قبول نکردم. تعجب کردم و هرچه داد و هوار بود سرش زدم. گفت نمی‌توانم بروم. به استاد بیضایی گفتم به محمود جعفری قول دادم. همین خاطره کافی است تا از انسان و آدمی حرف بزنم که نهایت معرفت و اخلاق را در کارش به کار می‌بندد. برایش هم فرقی نمی‌کند چه چیز را از دست می‌دهد. مهم رعایت اخلاق و انسانیت است که او بدجوری رعایت می‌کند. هرچند محمود جعفری بعد از شنیدن این خبر که استاد بهرام بیضایی به کریم نقش داده است شرایط کار را طوری برنامه‌ریزی کرد تا کریم بتواند در آن نمایش بازی کند. کریم اکبری مبارکه 2مقطع خیلی درخشان در زندگی خود داشت، ابتدا مقطعی که در نمایش یزدگرد سوم بهرام بیضایی حضور داشت و زمانی که در سریال امام علی(ع) نقش‌آفرینی کرد و در واقع این هنرمند در زندگی خود لحظات درخشان دیگری هم داشت که تماما به واسطه اخلاق مداری او به وجود آمده است.»

اصغر همت
آنچه خوبان همه دارند کریم یکجا دارد

«وقتی قرار است از کریم اکبری مبارکه حرف بزنیم از همان اسم و فامیلش مشخص است که می‌خواهیم درباره چه کسی حرف بزنیم. از کسی که کریم و اکبر و مبارک است. در حقیقت آنچه خوبان همه دارند تو یک جا داری. فکر می‌کنم فرهنگسرای معرفت یک معرفت بزرگی انجام داده است که از یک با معرفت تجلیل می‌کند. معرفتی که در کریم سراغ دارم وصف شدنی نیست. معرفتی که متأسفانه این روزها در کردار ما کم‌کم فراموش می‌شود. وقتی قرار است از کریم اکبری مبارکه حرف بزنیم باید از یک نسل حرف بزنیم. نسلی که او با آنها رشد کرد و همه از خوب‌های روزگارند و در تئاتر و نمایش تحولی ایجاد کردند اما در این جمع اگر قرار باشد یک کاپیتان معرفی کنیم، همه‌مان به اتفاق بازوبند کاپیتانی را دور بازوهای کریم می‌بندیم. برای کریم آرزوی سلامتی دارم و امیدوارم شرایطی فراهم شود تا جوانان بتوانند از اخلاق و کار حرفه‌ای او الگو بگیرند.»

داود کیانیان
کریم، دوباره برایمان نمایش کودکانه بساز

«وقتی از کریم اکبری مبارکه حرف می‌زنیم تنها از یک بازیگر سخن نمی‌گوییم. او نه تنها یک بازیگر ممتاز است. بلکه یک کارگردان و نویسنده خوب و صاحب سبک است اما در کنار همه این توانایی‌ها من از یک وجه دیگر کریم می‌خواهم صحبت کنم. او یک کارگردان بسیار خوب در زمینه نمایش‌های کودکان و نوجوانان است. اگر بگویم دهه50 تحولی در فعالیت‌های نمایشی در زمینه کودکان و نوجوانان بوده بیراه نگفته‌ام. کریم هم برای همان دوران است. نمایش‌های تلویزیونی که او برای کودکان و نوجوانان در تلویزیون کار کرده بسیار ستودنی است. نمایش‌های او واقعگرا هستند که به اصطلاح ما رئالیستی نامیده می‌شوند. متأسفانه همه نمایش‌هایی که برای کودکان و نوجوانان در این روزها روی صحنه می‌رود مملو از تخیل و فانتزی است. نه اینکه این بد باشد این هم لازم است ولی الان همه به این بخش می‌پردازند. جای نمایش‌های واقعی که برگرفته از دل جامعه و واقعیت‌های زندگی باشد در تئاتر کودک و نوجوان ما خالی است. همان سبکی که کریم دارد. برای همین از کریم اکبری مبارکه درخواست می‌کنم دوباره برای کودکان و نوجوانان کار کند. برایمان از همان نمایش‌هایی بسازد که از دل زندگی مردم بیرون می‌آید.»

امیرعباس تقی‌پور
بسیار به وقت شناسی و نظم معتقد است

در مراسم تجلیل از کریم اکبری مبارکه حضور شاگردانش نشان از محبوبیت استادی می‌دهد که با جان و دل برای آنها وقت گذاشته است. امیرعباس تقی‌پور که خودش از هنرمندان است و این روزها تدریس هم می‌کند درباره استادش می‌گوید: «استاد کریم اکبری مبارکه را از سن 12سالگی می‌شناسم. از آن روزهایی که به بچه‌های گروه ما آموزش می‌داد. از ان روز تا الان که 46سال دارم همیشه حرف‌ها و پندهای اخلاقی‌اش را به یاد دارم. بسیار به وقت شناسی و اخلاق مداری در کار معتقد است. برای همین تا الان یاد ندارم بیشتر از 10بار در زندگی‌ام تاخیر داشته باشم. او استاد اخلاق و نظم و انسانیت است.»

نوید اکبری مبارکه
رفتار پدر در خانه ستودنی است

کریم اکبری مبارکه 4فرزند دارد .یک دختر و 3پسر. از میان فرزندانش نوید راه او را ادامه داده و در نمایش‌‌های مختلف بازی کرده است. نوید درباره پدرش می‌گوید: «پدرم مرد صادقی است. اگر مخالف کاری باشد بیان می‌کند و البته پیشنهادش را هم در کنار این مخالفت می‌دهد. با رفتارش به فرزندانش درس اخلاق داده است. در زندگی‌ام یکبار ندیده‌ام به ما و اطرافیانش تندی کند، به خصوص با مادرم. در حقیقت پدرم با مادرم یک رفیق و دوست بسیار صمیمی هستند. یاد ندارم کلمه جان بعد از بردن اسم مادرم از زبان پدرم افتاده باشد برای همین ما بچه‌ها هم یاد گرفتیم نسبت به نزدیکان و عزیزانمان  بسیار مهربان باشیم. در میان نقش‌های پدر نقشش در سریال مختارنامه و نقشی که در فیلم چند می‌گیری گریه کنی؟ که نقش یک گورکن را داشت بسیار برایم جالب و تاثیرگذار بود.

کریم اکبری مبارکه در سال ۱۳۳۲  متولد شد. سال 1365 لیسانس بازیگری و کارگردانی تئاتر را از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران دریافت کرد. اما فعالیتش را را در زمینه تئاتر از سال ١٣۵٠شروع کرد. پس از آن در سال ١٣۵٩ وارد تلویزیون شد.
مشهورترین نقش او نقش سرکرده در نمایش  مرگ یزدگرد به کارگردانی بهرام بیضایی و در تلویزیون نقش ابن ملجم مرادی درسریال  امام علی(ع) است.
کریم اکبری مبارکه سابقه تدریس تئاتر در اداره ارشاد مشهد، اداره ارشاد اسلامی شهرری و اداره ارشاد اسلامی میناب را دارد و در حال حاضز  نیز در دانشگاه تدریس می‌کند او در جشنوازه تئاتر شهر در بخش کودکان و نوجوانان که در مرداد 1392 برگزار شد به عنوان داور حضور داشت.
نویسندگی و کارگردانی بسیاری ازنمایش‌ها و فیلم‌ها به خصوص نمایش‌های کودکان و نوجوانان در کارنامه هنری او جا ی دارد.


منبع: همشهری محله

 

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 29490
منطقه پنج
سرویس: بچه محل
زمان مخابره: یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۳:۰۱
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله