ضرورت مدیریت یکپارچه شهری

ضرورت مدیریت  یکپارچه شهری

مدیریت یکپارچه یعنی هماهنگی بین افراد ملی و محلی که از طریق وضع قوانین، تدوین مقررات، صدور بخشنامه‌های اجرایی و مصوبات هیئت وزیران و نیز همفکری و تعامل با مسئولان میسر می‌شود. البته برای ایجاد مدیریت یکپارچه باید باز تعریفی از خود شورا داشته باشیم که با توجه به تجربه‌ای که در عمل به دست آمده باید مفهوم شورا اصلاح شود.

مدیریت یکپارچه یعنی هماهنگی بین افراد ملی و محلی که از طریق وضع قوانین، تدوین مقررات، صدور بخشنامه‌های اجرایی و مصوبات هیئت وزیران و نیز همفکری و تعامل با مسئولان میسر می‌شود. البته برای ایجاد مدیریت یکپارچه باید باز تعریفی از خود شورا داشته باشیم که با توجه به تجربه‌ای که در عمل به دست آمده باید مفهوم شورا اصلاح شود. یعنی شوراها نباید به‌صورت شورای شهرداری در ‌آیند. به بیانی فقط در حوزه برنامه‌ها و کارهای اجرایی شهرداری‌ها محدود مانده‌اند و در عمل چندان تأثیری در سیاست‌های دیگر دستگاه‌های شهر ندارند هرچند که تجربه عملی دیگر دستگاه‌ها موجب شده که در مسائلی مانند آب و برق و فاضلاب از شهرداری‌ها کمک بگیرند. اما این کمک خواستن موردی، موضعی و مقطعی است و در چارچوب سیاست‌های مدون و برنامه‌های راهبری توسعه شهرها نیست در حالی که شوراها می‌توانند در چارچوب مصوبه دولت و اسناد فرادستی در تدوین چارچوب سیاست‌های راهبردی در سطح مدیریت‌های محلی عمل کنند.
بدین صورت از یک سو نوعی هماهنگی بین دستگاه‌های شهری ایجاد می‌شود و از سوی دیگر پیوستگی بین مدیریت شهری و مدیریت محلی را ارتقا می‌دهد. این در شرایطی است که در مواردی کاملاً وظایف شوراها با وظایف مجلس همپوشانی دارد و شوراها در واقع مانند دولت محلی در کنار دولت مرکزی حرکت می‌کنند، آنها رقیب هم نیستند، بلکه همدیگر را کامل می‌کنند.
شورا باید جایگاهی داشته باشد که همه به آن به چشم شورای شهرداری نگاه نکنند، بلکه باید شورای‌شهر باشد و شورای‌شهر شدن هم نیازمند وضع قوانین جدیدی است. شورای‌شهر باید ساختارش به نحوی تعریف شود که دستگاه‌های اجرایی به احساس ضرورت گفت‌وگو برسند، احساس ما این است که این جایگاه باید تقویت شود.
هم اکنون مسئله مهم این است که ما باید مدیریت یکپارچه‌ای در شهر طراحی کنیم. نظام اجرایی و شهری ما الان چنین ظرفیتی ندارد و هر دو باید به این نقطه مشترک برسند که اصل قضیه را قبول داشته باشند. چالشی که در برنامه‌های پیشین با دولت گذشته هم وجود داشت این بود که مدیریت محلی و مدیریت یکپارچه شهری در برنامه دو دولت گذشته حذف شد. خوشبختانه با روی کارآمدن دولت روحانی در اجلاس مشترکی که شوراهای اسلامی شهر و روستا با وزیر کشور داشتند، به صراحت بر این موضوع تأکید شد که مدیریت محلی از نوع مدیریت ملی نیست؛ همان‌طور که مجلس محلی هم از نوع مجلس ملی نیست و این دو مقوله جدا هستند.
اگر شورای‌شهر در جایگاه واقعی خودش قرار گیرد نه تنها باید برنامه پنجساله شهرداری را بنویسد بلکه باید برنامه پنجساله شهر را بنویسد. در بحث واگذاری مسئولیت‌های جدید به شهرداری دو مسئله را نباید نادیده بگیریم؛ اینکه دستگاه‌هایی که هم‌اکنون این وظایف را به عهده دارند حاضر باشند امکانات، اختیارات و اعتباراتشان را همزمان با واگذاری مسئولیت‌ها، آنها را هم واگذار کنند. این موضوع ممکن است از لحاظ اجرایی زمانبر باشد یا قوانین پشتیبانی‌کننده از مجلس بخواهد؛ این رویکردی است که منطبق با قانون بوده، وظایف برشمرده شده و در یک دوره‌ای هم پذیرفته بوده اما هم اکنون به دلایلی متوقف شده است. حتی در قانون آمده درباره اعتبارات مربوط به شهرها که از سوی دستگاه‌های کلان اجرایی تصویب می‌شود این کار باید با هماهنگی شوراها انجام شود.


عضو شوراي اسلامي شهر

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 29484
منطقه پنج
سرویس: -
زمان مخابره: یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۵:۰۶
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله