آشنایی با کاسب مردمدار هم‌محله‌ای

راه و رسم ‌‌علـــی مراد پا بر جاست

 راه و رسم ‌‌علـــی مراد   پا بر جاست

مریم قاسمی- در خیابان شهید باستانی‌پور محله علی‌آباد جنوبی یک مغازه فروش لوازم خانگی وجود دارد که ساکنان محله با آن خاطرات خوبی دارند. به گفته اهالی و ساکنان قدیمی محله علی‌آباد جنوبی در این فروشگاه چند نسل به مردم خدمت کرده‌اند. چه در دوران طاغوت و پیروزی انقلاب و چه در زمان دفاع‌مقدس و سازندگی کشور. افرادی در این فروشگاه کار می‌کنند که به فکر کسب درآمد آنچنانی و سود سرشار نیستند. همین که بتوانند اسباب سفره‌ای سالم را برای خانواده‌شان تأمین کنند، خدا را شکر می‌کنند. ساکنان محله آنقدر از مردمداری و انصاف کاسب قدیمی خیابان شهید باستانی‌پور حرف زدند که کنجکاو شدیم با شیوه داد و ستد در این فروشگاه بیشتر آشنا شویم.

رعایت ادب، شرط کاسبی است
صاحب فروشگاه لوازم خانگی حاج «‌‌علی مراد فتح‌اللهی» 80 ساله است که کمتر در مغازه حاضر می‌شود و در طول روز قبل از رفتن به مسجد و اقامه نمازجماعت یا جلسه قرآنی ساعتی را اینجا می‌گذراند. او در طول این سال‌ها مراقب حلال و حرام مالش بوده و اجازه نداده که دارایی نامعلوم وارد دخل مغازه‌اش شود. خودش به فرزندانش سفارش کرده که در فروش اجناس مغازه دقت کافی داشته باشند و درصد کمی سود برای خود در نظر بگیرند چراکه ساکنان منطقه بنیه اقتصادی قوی ندارند. این روحیه انصاف و مردمداری اکنون به فرزندش «‌‌محمد فتح‌اللهی» رسیده است و او تلاش می‌کند قیمت کالا‌ها و اجناس مغازه را پایین‌تر از جاهای دیگر نگه دارد. حین صحبت با کاسب باسابقه در محله علی‌آباد جنوبی هستیم که فردی جلو درمی‌ایستد و به داخل مغازه زل می‌زند. چند دقیقه بعد وارد می‌شود و قیمت اجناس فروشگاه را یک به یک می‌پرسد و فروشنده در کمال خونسردی وادب پاسخ می‌دهد. اما مرد غریبه بدون اینکه خرید کند از آنجا خارج می‌شود. فتح‌اللهی می‌گوید: «در این مغازه به روی همه باز است، حتی اگر مشتری نباشد.»

اینجا دفتر قسطی و نسیه باز است
شرایط اقتصادی جامعه به گونه‌ای است که برخی به‌راحتی نمی‌توانند خرید کنند. بنابراین کاسبان با در نظر داشتن وضعیت معیشتی اهالی باید شرایطی را در نظر بگیرند که این قشر اجناس و کالاهای مورد نیازشان را به راحتی تهیه کنند. ‌محمد فتح‌اللهی 51 سال از خدا عمر گرفته و در این مدت که در مغازه پدری‌اش کار می‌کند به خودش اجازه نداده کاری کند که مشتری دست خالی از اینجا بیرون برود. برای همین در همان ابتدا خیال مشتری‌ها را راحت می‌کند و دفتر نسیه اهالی را باز می‌گذارد. بنابراین خریداران وقتی در جریان شرایط خرید نسیه‌ای قرار می‌گیرند با میل و رغبت بیشتری سمت کالا و اجناس ضروری زندگی‌شان می‌روند. جالب اینکه قیمت همه کالا‌ها و اجناس بدون سود و بهره‌در حساب مشتری‌ها نوشته می‌شود. یعنی فروشنده در ازای فروش اجناس و دریافت مبلغ آن در چند ماه، یک ریال هم به مبلغ فروش اضافه نمی‌کند تا شهروندان با خیال راحت و با رضایت کامل پول کالا را پرداخت کنند.

پاتوق افراد خیّر
سابقه نیم قرن فعالیت این فروشگاه لوازم خانگی باعث شده پای خیلی‌ها به اینجا باز شود. مثلاً آدم‌های خیّری که خانواده‌های نیازمند و محروم را می‌شناسند و با پرداخت هزینه اجناس و کالاهای مختلف از صاحب مغازه می‌خواهند که این کالاها را به خانه این افراد بفرستد. فتح‌اللهی در این زمینه مثال‌های فراوانی در ذهن دارد. وی می‌گوید: «یک روز آقایی وارد مغازه شد و با پرداخت پول یک کولر آبی از ما خواست تا آن را به یک نشانی بفرستیم. گویا این خانواده در شرایط اقتصادی نامساعدی به سر می‌بردند و در هوای گرم تابستان نمی‌توانستند برای خودشان کولر دست و پا کنند. فرد دیگری هم اینجا آمد و پول یک دستگاه یخچال فریزر را پرداخت کرد و دوباره سفارش کرد که این مربوط به جهیزیه یک نو عروس آبرومند است که پدر ندارد و باید آبرومندانه این کالا به دستشان برسد.» البته فتح‌اللهی وقتی می‌بیند که این کالا و اجناس صرف چه اموری می‌شود، خودش برای این خانواده‌ها تخفیف ویژه در نظر می‌گیرد تا در اجر و ثواب این کار سهمی داشته باشد یا اینکه وسیله‌ای اضافه کرده و برای آنان می‌فرستد.

درس پس دادن در مکتب پدر

گرم صحبت با فتح‌اللهی هستیم که 3 نفر از اهالی به نام‌های «‌‌امیر فلاح‌»، «‌‌حسین اکبری» و «‌‌مصطفی فتح‌اللهی‌» وارد مغازه می‌شوند. ‌فلاح‌ می‌گوید: «من و خیلی از ساکنان محله علی‌آباد از قدیم به این مغازه رفت‌وآمد داریم. حاج «‌‌علی مراد» کاسب محله ما، اخلاق خوبی دارد، حتی حالا که سن و سالی از او گذشته و به نظر باید کم حوصله باشد، راه و رسم رفتار با مردم را بلد است و این دانش را به فرزندانش انتقال داده است.»«حسین اکبری» هم در حالی که به ویترین مغازه و اجناس گوناگون آن نگاهی می‌اندازد و می‌گوید: «این اجناس که اینجا می‌بینید، ارزان و به قیمت کارخانه به دست مردم می‌رسد. البته گاهی وقت‌ها، دیگر کاسبان و فروشنده‌ها از این بابت گلایه‌مند می‌شوند که چرا صاحب این مغازه در فروش اجناس خود سود کمتری در نظر می‌گیرد، اما فتح‌اللهی به سودش راضی است و بیشتر وقت‌ها با چانه‌زنی مشتری از این سود ناچیز هم می‌گذرد.»«‌مصطفی فتح‌اللهی» که فرزند حاج ‌‌علی مراد و برادر محمد است، از اینکه این فروشگاه بین مردم اعتبار و آبرو دارد احساس غرور می‌کند. او عنوان می‌کند که در کنار پدر راه و رسم کاسبی را آموخته است و توضیح می‌دهد: «وقتی کم‌سن بودم همراه برادرم اینجا می‌آمدیم و کنار پدرم کار می‌کردیم. او چنان با خوشرویی و مهربانی با مشتری‌ها برخورد می‌کرد که باز به اینجا می‌آمدند و خرید می‌کردند.»

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 29460
منطقه شانزده
سرویس: بچه محل
زمان مخابره: یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۸:۳۰
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله