همراه با نویسنده هم‌محله‌ای که خانه‌اش را به ‌کلاس قرآن تبدیل کرده و پیشنماز مسجد است

دست استاد نمک دارد!

 دست استاد نمک دارد!

مریم قاسمی- به کمک افراد قدیمی و ساکنان بومی محله خزانه بخارایی با چهره‌ای آشنا شدم که سبک زندگی ویژه‌ای دارد. نویسنده‌ای که تاکنون و در طول ۲۲ سال گذشته ۳۴۳ کتاب با موضوعات قرآنی نوشته که خیلی از این آثار به زبان‌های مختلف دنیا از جمله انگلیسی، عربی و آلمانی ترجمه شده و به دوردست‌ها از جمله آمریکا، مصر، عراق و... راه پیدا کرده است. استاد «‌عباسعلی کامرانیان‌مهابادی» دوران پرکار و پرمشغله‌ای را پشت سرگذاشته و اکنون کوله‌باری از تجربه و علم را در آستین دارد. او یک طبقه از خانه‌اش را به مؤسسه قرآنی تبدیل کرده تا کنار کارهای پژوهشی و تحقیقی درباره قرآن، کارگاه‌های مختلف آموزشی برای شهروندان راه‌اندازی ‌کند. البته او در کنار فعالیت‌های قرآنی در امور خیر‌خواهانه و عام‌المنفعه مشارکت می‌کند. استاد کامرانیان، امام جماعت مسجد حضرت ولی‌عصر(عج) در شهرک بعثت است و جز این کلاس تفسیر قرآن بین نماز در تعدادی از مساجد برپا می‌کند.

خانه‌ای که وقف فعالیت‌های قرآنی شده است
پیدا کردن خانه و محل زندگی حاج «‌عباسعلی کامرانیان مهابادی» در محله خزانه بخارایی کار ساده‌ای است. کافی است لب‌تر کنید و از کاسبان و شهروندان نام او را بپرسید فوراً منزل حاج آقا را نشان می‌دهند. از خیابان 15 متری شهید تقوی وارد کوچه شهید سیدضیاء حسینی می‌شویم. کوچه‌ای که پر جمعیت به نظر می‌رسد و تعدادی خانه قدیمی و نوساز کنار هم ردیف ایستاده‌اند. بیشتر شهروندان به خانه استاد رفت‌وآمد دارند چون یک طبقه از خانه‌اش را به مؤسسه قرآنی تبدیل کرده و خدمات قرآنی متنوع شامل روخوانی، روان‌خوانی و تفسیر قرآن به شهروندان ارائه می‌دهد. او ما را به محفل گرم خانه‌اش دعوت می‌کند. استاد کامرانیان دست به قلم است و در طول این سال‌ها کتاب‌های فراوانی را به رشته تحریر درآورده است. البته فعالیت‌های قرآنی در بطن و روح خانه و زندگی نویسنده هم‌محله‌ای جریان دارد و همسر و فرزندانش نیز در این مسیر با او همراه و همقدم هستند.

به درخواست اهالی امام جماعت مسجد شدم
نویسنده هم‌محله‌ای ارتباط وتعامل خوبی با اهالی منطقه دارد، به‌ویژه زمانی که جلسه تفسیرقرآن درمساجد مختلف شهر تهران راه‌اندازی می‌کند، بیشتر بین شهروندان شناخته شده است. یکی از ویژگی‌های اخلاقی استاد کامرانیان خدمت بی‌مزد ومنت به مردم است، او بابت راه‌اندازی کلاس‌های تفسیر، روخوانی و روان‌خوانی قرآن مزدی دریافت نمی‌کند. این روحیه منحصربه‌فرد باعث شده تا اهالی حساب ویژه‌ای روی او باز کنند وسطح انتظاراتشان را از این نویسنده ومحقق هم‌محله‌ای بالا ببرند. استاد کامرانیان از حدود 2 سال پیش وظیفه امامت جماعت مسجد ولی‌عصر(عج) محله بعثت را پذیرفته، البته به خواست ساکنان محله. خودش در کمال فروتنی و تواضع در این زمینه حرف می‌زند: «ساکنان محله بعثت به من لطف داشتند و زمانی که این پیشنهاد را مطرح کردند، نمی‌توانستم قبول نکنم. البته بنده فقط امام جماعت نماز ظهر و عصر هستم.»نکته جالب اینکه قبل از اینکه استاد کامرانیان نماز ظهر وعصر را در این مسجد اقامه کند تعداد نمازگزاران مسجد به 50 نفر می‌رسید، اما اکنون تعداد نمازگزاران به 180 نفر می‌رسد و شاگردان پر و پا قرص کلاس تفسیر قرآن استاد بین آنها حضور چشمگیری دارند.»

راه ‌اندازی صندوق خیریه کریم اهل‌بیت(ع)
برکت فعالیت‌های قرآنی در خانه استاد کامرانیان به اندازه‌‌ای بوده که تک تک اعضای خانواده با قرآن مانوس شده‌اند. مثلاً همسر استاد «‌‌الهام شاه پسند‌زاده» به جز راه‌اندازی کلاس آموزشی قرآن برای بانوان هم‌محله‌ای، با راه‌اندازی صندوق خیریه امام حسن مجتبی(ع) کریم اهل‌بیت(ع) به خانواده ایتام و بانوان بی‌سرپرست خدمت‌رسانی می‌کند، مثل سبد کالا، مواد غذایی و اجناس ضروری خانوارها. استاد کامرانیان عنوان می‌کند: «تیم فعال صندوق خیریه در طول این سال‌ها خانواده ایتام و بی‌سرپرست را شناسایی کرده‌اند تا بتوانند به کمک خیّران و نیکو‌کاران از آنها حمایت کنند. البته حاج آقا در کنار کارهای قرآنی کمک حال خانواده‌اش است. مثلاً برای خرید لوازم و اجناس ضروری خانه بیرون می‌رود و مثل دیگر شهروندان رفتار می‌کند. خودش در این زمینه خاطره‌ای نقل می‌کند: «روزی برای خرید چند‌کیلو سیب‌زمینی و پیاز راهی بازار شدم. وقتی خرید کردم و راه افتادم بعضی‌ها که من را می‌شناختند باتعجب نگاه می‌کردند.» به گفته اهالی و خانواده، حاج آقا صبور و مهربان است و به ندرت کسی ناراحتی در چهره او دیده است، به همین دلیل او در مقابل این رفتارها عصبانی نمی‌شود، بلکه با رفتارش نشان می‌دهد که باید صبور بود.

افزایش شوق اهالی برای رفتن به مسجد
از زمانی که حاج آقا کامرانیان کلاس تفسیر قرآن را در مساجد منطقه راه‌اندازی کرده، مردم با شوق ویژه‌ای در مساجد حاضر می‌شوند و به صحبت‌های او گوش می‌دهند. جاذبه این کلاس‌ها به نحوی بوده که بسیاری از ائمه جماعات از برپایی چنین برنامه‌ای در مساجد محله ابراز رضایت می‌کنند و خواستار تداوم آن هستند. خودش درباره چگونگی محبوبیت یافتن بین اهالی می‌گوید: «من کسی نیستم. اگر اتفاقی افتاده و مردم از این برنامه‌ها استقبال می‌کنند بدون‌‌ تردید برکت قرآن و لطف خداست. امیدوارم که لیاقت خدمتگزاری را داشته باشم و با عنایت و لطف پروردگار بتوانم وظایف و مسئولیت خود را در قبال مردم به نحو شایسته انجام دهم.

کلاس قرآن در خانه برپاست
تأکید پیامبر اسلام(ص) این بوده که قرآن بدون اهل‌بیت(ع) و اهل‌بیت(ع) بدون قرآن نمی‌شود. کامرانیان با بیان این مطلب می‌گوید: «به همراه خانواده تصمیم گرفتیم که در خانه کلاس تفسیر قرآن، روخوانی و روان‌خوانی قرآن راه‌اندازی کنیم. در واقع هدف اصلی ما این است که در رفتار فردی ومناسبات اجتماعی مردم، فرهنگ قرآنی حاکم شود. ما در حال حاضر آهنگ و نوای قرآنی داریم. آهنگ قرآنی دروازه فهم وعمل به قرآن است، مثل روخوانی، روان‌خوانی، تجوید و قرائت قرآن. در این مرحله فرد باید رفتار خودش را با مضامین ومفاهیم قرآنی بسنجد. اینکه چقدراهل دروغ و ریا نیست، چقدراهل قضاوت‌های عجولانه و... نیست.»

پاسخگوی 24 ساعته به اهل مطالعه
یکی از ویژگی‌های اخلاقی کامرانیان پاسخگویی به شهروندان به‌صورت 24 ساعته است و هیچ‌وقت در این زمینه محدودیتی در نظر نمی‌گیرد. نویسنده ساکن محله خزانه 343 عنوان کتاب به رشته تحریر در آورده که همگی مضامین قرآنی دارند. وجه اشتراک همه این آثار این است که شماره تماس نویسنده کتاب آمده تا خوانندگان درباره مطالب کتاب یا مسائل دیگر بتوانند با او تبادل نظر و گفت‌وگو کنند. کامرانیان عنوان می‌کند که جز زمان نماز در همه اوقات پاسخگوی اهل مطالعه است.

کارفرهنگی تأثیر می‌گذارد
فعالیت قرآنی وپژوهشی نویسنده هم‌محله‌ای در طول این سال‌ها با اتفاقات جالب و خاطرات شنیدنی همراه بوده است. مثلاً روزی که خانمی از اصفهان به شماره‌های حاج آقا کامرانیان زنگ می‌زند و بابت نگارش کتاب «‌‌ویژگی‌های زنان شایسته در قرآن» از او قدردانی می‌کند. گویا این بانوی اصفهانی که به دلیل مشکلات خانوادگی در شرف طلاق گرفتن از همسرش بوده، با خواندن این کتاب به خودش می‌آید و تصمیم می‌گیرد که خودش را با ویژگی‌هایی که در قرآن آمده محک بزند. بنابراین مسیر زندگی‌اش را تغییر می‌دهد. جالب اینکه کامرانیان عنوان می‌کند که این کتاب را 10 سال قبل از تماس این شهروند نوشته است یعنی کار فرهنگی به هر حال تأثیر خود را می‌گذارد.

کتاب‌هایی که به دست نیازمندان می‌رسد
در مناطق جنوب شهرکه وضعیت اقتصادی ومعیشتی اغلب خانواده‌ها با مشکلاتی همراه است، خرید کتاب به یک دغدغه تبدیل می‌شود. یعنی در این خانواده‌ها افرادی زندگی می‌کنند که علاقه‌مند و تشنه مطالعه و کتابخوانی هستند، اما توان خرید کتاب را ندارند. کامرانیان که با درد شهروندان آشناست از طریق خیّران قرآنی کار بزرگی انجام داده وآن توزیع کتاب رایگان بین اقشارمختلف جامعه است. وی می‌گوید:
« افراد خیّر و نیکوکار هزینه کتاب‌ها را تقبل می‌کنند و این آثار را محترمانه به دست این افراد می‌رسانند.»

دربــاره استاد کامرانیان
استاد «عباسعلی کامرانیان‌مهابادی» 58 ساله است. نخستین فعالیت هنری او مربوط می‌شود به سال 1354، یعنی زمانی که او دانش‌آموز دبیرستانی بود و برای رادیو متن و یادداشت می‌نوشت. او دوره‌های مختلف را طی کرد تا اینکه سال 1370 به‌عنوان نویسنده در روزنامه‌ها و مجله‌های گوناگون قلم زد. به گفته خودش تاکنون 2730 مقاله از او در مطبوعات ایران از جمله کیهان، اطلاعات، جوانان و حتی به زبان‌های مختلف به چاپ رسیده است. او در 20 سال گذشته 343 کتاب با موضوعات مختلف قرآنی به چاپ رسانده که برخی از آثارش از جمله کتاب «‌‌جن» 8 مرتبه تجدید چاپ شده است. از دیگر کتاب‌های وی می‌توان به نکته‌های قرآنی درباره معاملات، امر به معروف، ریا، شیطان، غفلت و دادگاه قیامت اشاره کرد.

رکورد‌دار فروش کتاب در نمایشگاه «‌‌یار مهربان»
هر سال با فرارسیدن سال تحصیلی جدید، نمایشگاه یار مهربان برپا می‌شود و نویسنده‌ها کتاب وآثارخود را عرضه می‌کنند. سال گذشته کتاب «‌‌نکته‌های قرآنی درباره شیطان» جزء چند کتاب پرمخاطب و برترمعرفی شده است. هر سال به هر مدرسه بودجه‌ای می‌دهند تا دانش‌آموزان و دبیران مدارس به نمایشگاه کتاب بروند و کتاب بخرند. جالب اینکه کارشناسان پس از بررسی آمار خرید کتاب از نمایشگاه یار مهربان اعلام کردند که کتاب «نکته‌های قرآنی درباره شیطان» نوشته عباسعلی کامرانیان مهابادی جزء کتاب‌های رکورددار و پرمخاطب بین دانش‌آموزان و دبیران آموزش و پرورش بوده است.

اهدای 73 هزار جلد کتاب به نیازمندان
بیشتر آثار مکتوب کامرانیان، که نثر ساده و روان دارد، مخاطبان خود را پیدا کرده است. البته خیّران قرآنی به نحوی شایسته از این آثار حمایت می‌کنند تا اقشار مختلف بتوانند از این کتاب‌ها بهره‌کافی ببرند. مثلاً در یک مقطع زمانی 73 هزار جلد کتاب از آثار نویسنده هم‌محله‌ای ما با کمک کمیته امداد خمینی(ره) بین ایتام 13 استان توزیع شد و مورد استفاده قرار گرفت.

وجودش باعث خیر و برکت محله است

وقتی نمازجماعت ظهر و عصر به امامت کامرانیان به پایان می‌رسد، خیلی‌ها روی زمین می‌نشینند تا او لب به سخن بگشاید. حاج «‌‌خیر‌الله ‌حیدری» از برپایی جلسه تفسیر قرآن نویسنده و پژوهشگر قرآنی صحبت می‌کند که پای خیلی‌ها را به مسجد باز کرده است. کمی آن طرف‌تر «‌‌مهدی حق وردی» در ادامه صحبت این نمازگزار قدیمی از صبر و شکیبایی حاج آقا به‌عنوان یکی از ویژگی‌های بارز او یاد می‌کند چراکه او برای مردم وقت می‌گذارد و به سؤالات آنها پاسخ می‌دهد. «‌‌سعید میر نظامی» هم که علاقه‌مند به مطالعه است از آثار این نویسنده هم‌محله‌ای حرف می‌زند که حتی برای افرادی که اهل مطالعه نیستند، جاذبه دارد. مثلاً کتاب «‌‌جن» که مخاطبان زیادی در بین جوانان دارد. حاج «‌‌محمد حبیبی» یکی دیگر از نمازگزاران قدیمی مسجد جامع ولی‌عصر(عج) است که به فعالیت خیر‌خواهانه او اشاره می‌کند و می‌گوید که امسال، عید قربان، گوشت نذری بین خانواده‌های نیازمند و فقیر محله توزیع شد که حاج‌آقا در این زمینه زحمت زیادی کشیده است. «‌‌احمد کاظمی» هم که بیشتر آثار این نویسنده هم‌محله‌ای را خوانده، از طرح توزیع کتاب رایگان بین مردم نیازمند به‌عنوان الگویی مناسب برای نشر و‌‌ ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی یاد می‌کند. «‌‌محمد کمره ای» نیز از شهروندان فعالی است که آشنایی کامل با این نویسنده هم‌محله‌ای دارد. او عنوان می‌کند که اگر در هر محله یک نفر مثل کامرانیان وجود داشته باشد آن محله گلستان می‌شود. بنابراین به گفته این شهروند باید تلاش کنیم که از برکت وجود حاج‌آقا بهره‌کافی ببریم.

راه اندازی کلاس تفسیر قرآن در مساجد
کامرانیان از گرایش مردم، به‌ویژه نوجوانان وجوانان به مسائل قرآنی لذت می‌برد برای همین طوری برنامه‌ریزی می‌کند که جز زمان‌هایی که صرف مطالعه و پژوهش در زمینه قرآن می‌کند، بخش دیگری از اوقاتش را صرف تفسیر قرآن در مساجد مختلف کند. او تاکنون در مساجدی مانند امام حسین(ع) در خیابان سلامت بخش، امام رضا(ع) در فلکه دوم خزانه بخارایی و امین السلطان در خیابان فردوسی، بین 2 نماز جلسه تفسیر قرآن دایر کرده است.

یک نویسنده، یک کتاب
یکی از برنامه‌های جالب که درکانون‌های فرهنگی شهر تهران برپا می‌شود، برنامه «‌‌یک نویسنده و یک کتاب» است که پای استاد کامرانیان را به این محافل باز کرده است. مسئولان کانون فرهنگی فجر هم بارها از این نویسنده هم‌محله‌ای دعوت کرده‌اند تا ضمن معرفی کتاب و آثارش در فضای دوستانه، پاسخگوی سؤالات شرکت‌کنندگان باشد. او در هر محله چند جلد از کتاب‌هایش را به شهروندان اهدا می‌کند.

برگی از روزمرگی‌های  کامرانیان
او فردی تلاشگر وخستگی‌ناپذیر است. به برکت قرآن و راهی که انتخاب کرده به ندرت خستگی به سراغش می‌آید. این‌طور که حاج آقا کامرانیان عنوان می‌کند او در طول شبانه‌روز بیش از 4 ساعت استراحت نمی‌کند. فضای خانه این نویسنده هم‌محله‌ای هم جای تأمل دارد. نحوه ارتباط و تعامل او با همسرو فرزندانش با آیات قرآنی تنظیم می‌شود. خودش می‌گوید که فعالیت‌های قرآنی در رفتار فردی و مناسبات خانوادگی‌اش برکت فراوانی به دنبال داشته است.

80 درصد تخفیف کتاب برای مسجدی‌ها
نویسنده هم‌محله‌ای برای اینکه شهروندان را به مطالعه و کتابخوانی تشویق کند از ابزار گوناگون استفاده می‌کند. مثلاً اگر مسجدی تقاضای کتاب برای نمازگزاران و شهروندان کند، مجموعه آثارش را با تخفیف 80 درصد در اختیارشان قرار می‌دهد که خیّران قرآنی این هزینه را متحمل می‌شوند.


منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 29458
منطقه شانزده
سرویس: چهارسوق
زمان مخابره: یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۶:۲۴
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله