آقا منوچهر شاگردانش را با آیین جوانمردی آشنا می کند

درس پهلوانی روی تشک کشتی

درس پهلوانی روی تشک کشتی

حسن حسن‌زاده- در سالن کشتی مجموعه ورزشی فرات صدا به صدا نمی‌رسد. بچه‌هایی که بعضی از آنها تازه دوبنده کشتی به تن کرده‌اند و برخی هم با این سن و سال کم تجربه حضور در مسابقات استانی و کشوری و کسب مقام‌های قهرمانی متعدد را در کارنامه دارند مشغول تمرین فنون مختلف کشتی و آماده شدن برای مسابقات آینده هستند. مربی دلسوزی که سال‌هاست خود را وقف کشف و پرورش استعدادهای کشتی منطقه کرده، شش دانگ حواسش به تمرین بچه‌هاست. «منوچهر سیلابی» مربی سختکوش و مهربانی که بچه‌ها او را «آقا منوچهر» صدا می‌زنند در طول ۲۵ سال استعدادیابی و مربی‌گری کشتی در منطقه توانسته با تیم‌های کشتی آموزشگاه‌های منطقه در مسابقات استانی و کشوری مقام‌های بسیاری کسب کند. با او که علاوه بر مربیگری دوست و مشاور صمیمی بچه‌هاست گفت‌وگو کرده‌ایم.

 از مرام تختی و پوریای ولی تا درس‌های جبهه
کشتی را از نوجوانی و از منطقه خودمان شروع کرده و مثل خیلی از نوجوان‌های همسن و سالش عاشق اسطوره‌های کشتی و ورزش پهلوانی کشور بوده است. جنگ تحمیلی که شروع می‌شود و برادرش به اسارت رژیم بعث درمی‌آید کشتی و همه آرزوهایش برای قهرمانی را رها می‌کند و با وجود سن و سال کم داوطلبانه راهی جبهه می‌شود. آقا منوچهر، مربی کشتی محبوب بچه‌های منطقه می‌گوید: «مرام پهلوانی آقا تختی و قصه‌هایی که از پوریای ولی شنیده بودیم باعث شد نه تنها من بلکه آن موقع خیلی از بچه‌هایی که عاشق کشتی بودند و ظلم ستیزی را هم همان اول کار از آن پهلوانان یاد می‌گرفتند راهی جبهه شوند.» حالا 25 سال است که آقا منوچهر حاصل تمام تجربیاتی را که روی تشک کشتی به دست آورده و کیسه پری که می‌گوید از مرام بچه‌های جبهه دارد در اختیار نونهالان و نوجوانان منطقه قرار می‌دهد. می‌گوید: «از جبهه که برگشتم چند بار در مسابقات استانی و مسابقات جام شاهد مقام کسب کردم. آن روزها در مجموعه ورزشی محله زینبیه تمرین می‌کردیم. چند وقتی مربی نداشتیم تا اینکه مسئولان تیم از من خواستند بچه‌ها را تمرین بدهم. بعضی‌ها حتی از من سن و سال بیشتری داشتند. همانجا بود که فهمیدم می‌توانم مربی خوبی شوم. کشتی می‌گرفتم و به هم‌تیمی‌هایم تمرین هم می‌دادم.»


 تمرین بعد از شنیدن ماجراهای عبرت‌آموز
چند دقیقه قبل از شروع تمرین همه بچه‌ها دور مربی را می‌گیرند و همان‌طور که روی تشک کشتی نشسته‌اند سراپا گوش می‌شوند. آقا منوچهر وسط تشک می‌ایستد و مثل تمام سال‌هایی که لباس مربیگری کشتی را به تن کرده است چند دقیقه از تجربیات پر و پیمانش از مسابقات کشتی و از همه مهم‌تر ماجراها و روایت‌هایی از ‌منش پهلوانی اسطوره‌های کشتی و ورزش پهلوانی تعریف می‌کند. با او که در این‌باره همصحبت می‌شویم می‌گوید: «می خواهم همه بچه‌ها همان اول که دوبنده کشتی به تن کردند با مرام پهلوانی آشنا شوند. اخلاق خوب و‌منش پهلوانی برای من حتی از استعداد ورزشی بچه‌ها مهم‌تر است. به همین دلیل قبل از هر چیز با والدین آنها گفت‌وگو و سعی می‌کنم با کمک آنها مشکلات بچه‌ها را حل کنم.» آقا منوچهر لبخندی می‌زند و ادامه می‌دهد: «بچه‌هایی که سراغ کشتی می‌آیند در مقایسه با دیگر رشته‌های ورزشی پرانرژی‌تر و گاهی بازیگوش‌تر هستند. به همین دلیل از روزی که مربی بچه‌های کم‌سن و سال شده‌ام سعی کرده‌ام با تعریف ماجراهای جالب و عبرت‌آموز پهلوانان کشتی و ورزش باستانی از مرحوم تختی تا پوریای ولی پایه‌های اخلاقی بچه‌ها را محکم‌تر کنم. خدا را شکر خانواده‌های بسیاری از بچه‌ها از منضبط‌تر شدن و مسئولیت‌پذیرتر شدن فرزندشان خبر می‌دهند.»


 جایزه برای کشتی‌گیرهای درسخوان
تیم کشتی نونهالان آموزشگاه‌های منطقه 13 با مربیگری آقا منوچهر سال 1395 مقام قهرمانی مسابقات کشوری را برای منطقه به ارمغان آورد. مربی محبوب بچه‌ها هم به‌عنوان مربی تیم قهرمان در کسوت مربی تیم منتخب آموزشگاه‌های استان تهران مدتی پیش راهی مسابقات کشوری شد و با آن تیم هم مقام سوم کشور را کسب کرد. از توانایی و حرفه‌ای‌گری آقا منوچهر در مسائل فنی که بگذریم او دوست صمیمی تک‌تک کشتی‌گیرهای نونهال و نوجوان تیمش است. در تمرین‌هایش یک رسم جالب هم دارد. تا هم به بچه‌ها نزدیک‌تر شود و هم آنها را به موفقیت در تحصیل در کنار ورزش حرفه‌ای تشویق کند. سال‌هاست که هرکدام از شاگردان آقا منوچهر پس از کسب نمرات خوب در مدرسه کارنامه‌هایشان را به سالن تمرین می‌آورند و جایزه می‌گیرند. او درباره اهمیتی که برای تحصیل بچه‌ها قائل است می‌گوید: «والدینی که فرزندشان را به امید تبدیل شدن به یک کشتی‌گیر حرفه‌ای به اینجا می‌آورند همیشه دغدغه تحصیل آنها را هم دارند. به بچه‌ها گفته‌ام رضایت پدر و مادرشان در این است که در درس هم موفق باشند. حالا بیشتر بچه‌ها نه تنها در کشتی بلکه در مدرسه هم شاگرد نمونه هستند و هر وقت کسی موفقیتی در تحصیل کسب می‌کند همین‌جا مورد تشویق بقیه قرار می‌گیرد.»

از نگاه شاگردان

امیرعلی آذرپیرا
سن: 15 ساله
مقام نخست مسابقات کشتی آموزشگاه‌های کشور
 مشاور واقعی ما
با کمک‌های دلسوزانه آقا منوچهر توانستم در مسابقات کشوری مقام کسب کنم. او علاوه بر اینکه یک مربی دلسوز است و همیشه برای آموزش مسائل فنی کشتی برای ما وقت می‌گذارد مثل یک دوست و همراه واقعی به ما مشاوره می‌دهد. او خیلی‌ها را که مسیر زندگی‌شان به سمت نامناسبی می‌رفت روی تشک کشتی آورده و از آنها یک ورزشکار حرفه‌ای ساخته است.


مهرشاد قاسمیان
سن: 12 ساله
مقام نخست مسابقات کشتی آموزشگاه‌های استان تهران
 درس خواندن در اولویت است
هر کسی که مشکلی داشته باشد اول از همه سراغ او می‌رود و از توصیه‌هایش استفاده می‌کند. آقا منوچهر همیشه توصیه می‌کند که درس خواندن از شروط موفقیت یک ورزشکار است.
به همین دلیل هر وقت در مدرسه موفقیتی کسب می‌کنیم سراغش می‌رویم و او هم ما را تشویق می‌کند.


احسان دارابی
سن: 16 ساله
مقام دوم مسابقات کشتی آموزشگاه‌های تهران
 کیسه‌ای که همیشه پر می‌شود!
آقا منوچهر همیشه هنگام برد و باخت کنار بچه‌هاست. می‌گوید: «وقتی کشتی می‌گیرید و اصلاً وقتی که دوبنده کشتی به تن می‌کنید تصور کنید یک کیسه همراهتان است. کیسه‌ای که نه تنها با بردن مسابقه پر می‌شود بلکه وقتی بازی را به حریف واگذار هم می‌کنید باز آن کیسه از تجربه پر می‌شود.» این حرف‌هایش باعث می‌شود هیچ‌وقت از شکست ناامید نشویم.

چگونه در کلاس کشتی ثبت‌نام کنیم؟
کلاس آموزش کشتی نونهالان و نوجوانان آموزشگاه‌های منطقه روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه در سالن کشتی مجموعه ورزشی فرات در میدان امامت برگزار می‌شود. نوجوانان علاقه‌مند به کشتی منطقه می‌توانند روزهای زوج ساعت 7:30 تا 21 به سالن کشتی مجموعه فرات مراجعه کنند و پس از انجام تست، رایگان از امکانات و آموزش‌های کلاس استفاده کنند.

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 29449
منطقه سیزده
سرویس: چهارسوق
زمان مخابره: یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۵:۵۱
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله