امام جماعت ۲۹ ساله بچه های محله را با اجرای برنامه های فرهنگی نمازخوان کرده است

حاج آقا علیرضا روحانی همه فن حریف

  حاج آقا علیرضا  روحانی همه فن حریف

حسن حسن‌زاده- اهالی می‌گویند که از وقتی امام جماعت تنها حسینیه محله شده، جمعیت نمازگزاران و به‌ویژه نوجوان‌ها در صف نمازجماعت و برنامه‌های فرهنگی و مذهبی محله بیشتر شده است. آنها حضور پرشور...

  اهالی می‌گویند که از وقتی امام جماعت تنها حسینیه محله شده، جمعیت نمازگزاران و به‌ویژه نوجوان‌ها در صف نمازجماعت و برنامه‌های فرهنگی و مذهبی محله بیشتر شده است. آنها حضور پرشور نوجوان‌ها و حتی کودکان شهرک را در برگزاری مراسم مذهبی از اعیاد و ولادت‌ها تا هیئت‌های عزاداری و مشارکت‌های محلی نتیجه تلاش‌های بی‌وقفه روحانی جوان محله‌شان می‌دانند. با اینکه تنها یک سال از حضور حجت‌الاسلام «علیرضا صالح‌پور» در حسینیه «امام حسن مجتبی(ع)» شهرک شهید مهتدی می‌گذرد اما همین مدت کم هم برای این روحانی جوان کافی بود تا با طرح‌ها و ایده‌های جالبش پای خیلی از نوجوان‌ها و جوان‌های محله را به حسینیه باز کند. روحانی جوان و با انگیزه‌ای که هر روز از همان لحظه ورودش به محله تا ساعتی پس از اقامه نماز وارد جمع نوجوان‌های شهرک می‌شود. گاهی برای صمیمیت بیشتر با بچه‌ها، لباس روحانیت را از تن در می‌آورد و همراه بچه‌ها پا به توپ می‌شود. ساعتی بعد لباس معلمی می‌پوشد و علاوه بر مشاوره تحصیلی، مشکلات درسی بچه‌ها را برطرف می‌کند. سراغ امام جماعت 29 ساله شهرک شهید مهتدی رفتیم و گزارشی از برنامه‌های مختلف حسینیه امام حسن مجتبی(ع) تهیه کردیم که با حضور این روحانی جوان رنگ و بوی تازه‌ای گرفته است.

حجت‌الاسلام علیرضا صالح‌پور
 سن: 29 ساله
 ویژگی: امام جماعت حسینیه امام حسن مجتبی(ع) شهرک شهید مهتدی که به واسطه ارتباط صمیمی با نوجوان‌های شهرک و برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی مانند مشاوره به زوج‌های جوان، مشاوره تحصیلی به دانش‌آموزان و... باعث جذب نوجوان‌های شهرک به تنها حسینیه محله شده است.


 همبازی نوجوان‌ها هستم
ساعتی به اذان مغرب و اقامه نمازجماعت در حسینیه امام حسن مجتبی(ع) باقی مانده که نوجوان‌های شهرک شهید مهتدی در زمین بازی مقابل حسینیه جمع شده‌اند. اینجا پاتوق هر روز آنها به‌ویژه ایام تعطیلی مدارس در فصل تابستان است. میان جمع صمیمی بچه‌ها اما حضور یک روحانی جوان و پرانرژی بیش از هر چیز دیگری جلب توجه می‌کند. کسی که مربی فوتبال آنهاست، به وقت نیاز داور بازی می‌شود و با پا به توپ شدنش در زمین بازی حسابی میان نوجوان‌های محله محبوب شده است. اهالی شهرک شهید مهتدی می‌گویند که از وقتی این روحانی جوان به‌عنوان یکی از مسئولان فرهنگی شهرک مسئولیت حسینیه را برعهده گرفته و با نوجوان‌ها دمخور شده پای خیلی‌ها به اجرای برنامه‌های فرهنگی و مذهبی محله باز شده است. صفوف نمازجماعت طولانی‌تر از همیشه شده و حتی نوجوان‌های پرانرژی محله مسئولیت اجرای بسیاری از برنامه‌های مذهبی در حسینیه را برعهده گرفته‌اند. بعد از بازی فوتبال با حجت‌الاسلام صالح‌پور همکلام می‌شویم. او می‌گوید: «بحث نفوذ فرهنگی غرب و بیش از همه هدف قرار دادن نوجوان‌ها و جوان‌ها از سوی آنها باعث شد بیشتر توان و انرژی‌ام را برای نزدیک شدن به نوجوان‌ها بگذارم. می‌خواهم با زبان بچه‌ها معارف را به آنها آموزش بدهم. به همین دلیل همبازی آنها شده‌ام و از این کار هم لذت می‌برم. آنقدر که می‌خواهم تا حد توان تمام عمرم را صرف همنشینی با نوجوان‌ها کنم.»


 همه از حال هم باخبریم
یکی از فعالیت‌های جالب روحانی جوان شهرک شهید مهتدی برای جذب حداکثر نوجوان‌های محله به حسینیه، اجرای طرح «‌‌حی‌علی‌الصلاه‌» است. وقتی بچه‌ها برای نمازجماعت وارد حسینیه می‌شوند یکی از بچه‌ها که مسئول دفتر حضور و غیاب است اسامی حاضران در نمازجماعت را یادداشت می‌کند و هرکدام از بچه‌های شهرک که 14 بار در نمازجماعت شرکت کنند از روحانی محبوب محله هدیه می‌گیرند. از طرفی اگر یکی از آنها به علت بیماری و... چندباری در نمازجماعت غیبت داشته باشد دیگران باخبر می‌شوند و به عیادتش می‌روند. حجت‌الاسلام صالح‌پور این طرح را تنها وسیله‌ای برای حضور نوجوان‌ها در محیط مذهبی و حضور در فعالیت‌های جمعی می‌داند و می‌گوید: «با کمک بچه‌ها یک دفتر کوچک برای حضور و غیاب در نمازهای جماعت در نظر گرفته‌ایم که اجرای آن را هم خود آنها مدیریت می‌کنند. این هدایا و جوایز همگی یک بهانه است. بهانه‌ای برای حضور بچه‌ها در این محافل. با این کار نه تنها شوق و اشتیاق بیشتری برای حضور در نمازجماعت پیدا می‌کنند بلکه حس مسئولیت‌پذیری آنها هم تقویت می‌شود و از حال هم بی‌خبر نمی‌مانند.» صالح‌پور خاطره‌ای تعریف می‌کند که او را برای ادامه اجرای این برنامه‌ها مصمم‌تر کرده است: «مدتی قبل والدین یکی از بچه‌ها نگرانی‌شان را از حضور نیافتن فرزند‌شان در نمازهای جماعت و... با من در میان گذاشتند. از همان جلسات فوتبال او را وارد جمع صمیمی بچه‌های حسینیه کردم. حالا نه تنها پای ثابت تمام نمازهای جماعت است بلکه همراه با دیگر بچه‌های شهرک، مسئولیت برگزاری و اداره کارهای جاری حسینیه را هم برعهده دارد و به تأیید خانواده‌اش مسئولیت‌پذیر‌تر از قبل هم شده است.»


 کلاس فرزند‌پروری برای مادران جوان
روحانی محبوب شهرک شهید مهتدی تنها مشاور و راهنمای آقا پسرهای شهرک نیست. او برای دختر خانم‌های نوجوان و دانش‌آموزان دختر شهرک هم برنامه‌های فرهنگی ویژه‌ای در نظر گرفته است. از کلاس‌های مختلف قرآن و احکام تا برگزاری جلسات مشاوره و کلاس‌های تربیت فرزند برای مادران جوان شهرک. حالا هرکدام از دختر خانم‌های نوجوان و دانش‌آموزان دختر شهرک که در کلاس‌های قرآن و احکام موفق عمل کنند یا حتی در کارهای خانه کمک حال مادرشان باشند هدیه ویژه‌ای از روحانی دوستداشتنی محله‌شان دریافت می‌کنند. حجت‌الاسلام صالح‌پور در این‌باره می‌گوید: «برای افزایش مشارکت و جذب دانش‌آموزان دختر و بانوان نوجوان محله به فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی حسینیه هم برنامه‌ای در نظر گرفتیم. از میان بانوان شهرک مربیانی انتخاب کردم و بعد از جلسات بسیار و تعیین محتوای مطالب آموزشی حالا این مربیان به‌عنوان دوست صمیمی دختران نوجوان و دانش‌آموزان دختر محله علاوه بر فعالیت‌های فرهنگی هر لحظه با آنها در ارتباط هستند و وضع تحصیلی آنها را هم بررسی می‌کنند و در صورت لزوم کمک حالشان می‌شوند.» ارتباط روحانی محبوب شهرک شهید مهتدی با دخترخانم‌های خردسال شهرک هم جالب است. حجت‌الاسلام صالح‌پور می‌گوید: «اگر آنها در محیط خانه کمک حال مادرشان باشند یا در جلسات قرآن و احکام حسینیه حضور مستمر داشته باشد سهمی از کمد جوایز دارند و دیگر همسن و سال‌هایشان را هم برای حضور در حسینیه و کلاس‌های فرهنگی آن دعوت می‌کنند. ضمن اینکه جلسات مشاوره و کلاس‌های تربیت فرزند هم مستمر برای والدین و مادران برگزار می‌شود که با استقبال خوب اهالی روبه‌رو شده است.»


 محرم رازهایشان شده‌ام
روحانی جوان شهرک شهید مهتدی علاوه بر اینکه دوست صمیمی و همبازی نوجوان‌های محله است بهترین مشاور تحصیلی آنها هم محسوب می‌شود. او هر روز ساعتی به اذان مغرب در دفتر حسینیه حاضر می‌شود تا پاسخگوی سؤالات مختلف بچه‌ها و گاهی هم رفع اشکال از مشکلات درسی آنها باشد. «فریبرز عبدولی» یکی از نوجوان‌های شهرک است که در مقطع اول دبیرستان می‌کند. او می‌گوید: «حاج آقا همیشه پاسخگوی سؤالات درسی ماست. هر وقت از روز هم که باشد برایش فرقی ندارد. همیشه برای بچه‌ها وقت می‌گذارد و در درس‌هایی مثل عربی، قرآن و... خیلی به ما کمک می‌کند. حتی برای تعیین ادامه مسیر زندگی مثل رشته تحصیلی و... با او مشورت می‌کنیم.»

مهدی همایونی
مدیر شهرک شهید مهتدی:
بچه‌ها را به کتاب خواندن علاقه‌مند کرده است
یکی از طرح‌هایی که با حضور حجت‌الاسلام صالح‌پور در شهرک ما شروع شده و با قدرت بیشتری ادامه پیدا می‌کند برگزاری مسابقات کتابخوانی است. حاج آقا توجه ویژه‌ای به کودکان و نوجوان‌ها دارد و با همفکری او کتاب‌هایی با محتوای مناسب برای کودکان و نوجوان‌ها تهیه می‌کنیم. بچه‌ها علاوه بر خلاصه‌نویسی، خودشان را برای ارائه یک سخنرانی خوب درباره محتوای کتاب در حسینیه شهرک آماده می‌کنند و حاج آقا هم به آنها جایزه می‌دهد. با این روش بسیاری از نوجوان‌های محله پای ثابت مسابقه و کتابخوانی شده‌اند.

 مبینا کامیاب
 سن: 11 ساله کلاس ششم
شیرینی می‌پزیم جایزه می‌گیریم
یکی از توصیه‌های همیشگی حاج آقا کمک به مادرمان در کارهای خانه است. با تشویق‌های او، من و دیگر بچه‌ها هر بار در خانه یکی از دوستان جمع می‌شویم و شیرینی می‌پزیم. حاج آقا صالح‌پور هم به خاطر این کار به همه ما جایزه می‌دهد.

 مهسا کیانی
 سن: 10 ساله کلاس چهارم
برای همه بچه‌های شهرک وقت می‌گذارد
حاج آقا صالح‌پور خیلی خوش‌اخلاق است. هر وقت سؤالی درباره احکام و قرائت قرآن داشته باشم با حوصله به سؤال‌هایم جواب می‌دهد. هر روز قبل از اذان مغرب و بعد از آن برای پاسخ دادن به سؤالات بچه‌های شهرک وقت می‌گذارد.

 محمدحسین مهدی‌زاده
 سن: 14 ساله کلاس اول دبیرستان
فوتبال با او هیجان‌انگیز‌تر می‌شود
حاج آقا با همه بچه‌های شهرک رابطه بسیار صمیمی دارد. وقتی همگی جمع می‌شویم تا فوتبال بازی کنیم او هم وارد بازی ما می‌شود. علاوه بر اینکه با حضور او شور و هیجان بیشتری پیدا می‌کنیم هر بار هنگام بازی فوتبال هم توصیه‌ها و سفارش‌هایی می‌کند که باعث شده همه بچه‌ها با هم صمیمی‌تر شوند.

 مهدی رامه
 سن: 13 کلاس هشتم
بهترین مشاور ماست
حاج آقا صالح‌پور بهترین مشاور بچه‌های شهرک است. همیشه خودش از وضع تحصیل ما می‌پرسد و اگر از ضعف ما در یکی از درس‌ها باخبر شود تمام تلاشش را برای رفع اشکال در آن درس انجام می‌دهد. در اتاقش هم هر روز برای مشاوره دادن و رفع اشکال باز است.

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 29103
منطقه سیزده
سرویس: بچه محل
زمان مخابره: شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۲:۴۱
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله