یک نکته کلیدی از سخنان رهبر انقلاب درباره شهید حججی

اخلاق و سبک زندگی انقلابی

اخلاق و سبک زندگی انقلابی

رهبری انقلاب شهید حججی‌ها را رویش‌های انقلاب دانستند و تأکید کردند اخلاق نیز در گرو تربیت انقلابی است: «‌ باید همه تلاش خود را مصروف تربیت دینی و انقلابی جوانان کنید و بدانید اخلاق نیز همراه با تقویت روحیه انقلابی و دینی و حرکت جهادی و میل به جهاد در راه خدا، ایجاد و ماندگار می‌شود.»
سؤالی که مطرح می‌شود این است که چه رابطه‌ای بین اخلاق و تربیت انقلابی وجود دارد؟ چرا برای ایجاد و ماندگاری اخلاق باید سراغ تربیت انقلابی رفت؟ رابطه اخلاق فردی و اخلاق انقلابی را رهبری چطور دیدند؟
این موضوع، کلید راهگشایی در سبک زندگی انقلابی است. سبک زندگی دینی و اخلاقی جوان متدین در روحیه انقلابی‌گری است. جوشش و کشش انقلابی است که اخلاق فردی را هم ایجاد و اصلاح و ماندگار می‌کند. باید توجه داشت که این نکته با اهمیت، بحث متفاوتی در حوزه اخلاق است و شایسته است در حوزه‌های علمیه
مورد توجه قرار گیرد. پیش از این هیچ‌گاه اخلاق فردی را از این جهت مورد توجه قرار نداده بودند.
انقلابی بودن مگر چه می‌کند که اخلاق فردی را هم اصلاح می‌کند؟ مگر چه تغییری در فرد ایجاد می‌کند که رابطه فرد با خودش و خدایش و جامعه‌اش را نیز اصلاح می‌کند؟
وقتی می‌گوییم سبک زندگی انقلابی منظور یک جریان سیاسی خاص نیست. منظور هرکسی است که به هر روشی و با هرجهت‌گیری سیاسی، آرمان‌هایش آرمان‌های انقلاب است. دنبال ظلم ستیزی و معنویت و عدالتخواهی است. فرقی نمی‌کند اصولگرا باشد یا اصلاح‌طلب.
انقلابی‌گری آرمان‌های فرد را ارتقا می‌بخشد. نگاهش را از جلو پایش بلند می‌کند و کلان‌نگر می‌کند. انقلابی‌گری افق پیش روی فرد را تغییر می‌دهد و همین باعث می‌شود نفس او سعه یافته و عالی شود. نخستین اصلی که درون انسان را اصلاح می‌کند عزت نفس و احساس کرامت است. انقلاب این دو را در فرد ارتقا می‌بخشد
و خود به خود درونش رشد یافته و اخلاقش متعالی می‌شود. انقلاب روحیه جمع‌گرایی را در فرد ارتقا می‌بخشد و همین نیز خودبینی و تکبر را در فرد از بین می‌برد و او را اخلاقی می‌سازد. انقلابی‌گری روحیه جهاد و قیام به فرد می‌بخشد و همین نیز قدرت ایثار
و از خودگذشتگی را در فرد اصلاح می‌کند. انقلابی‌گری از فرد یک منتظر واقعی می‌سازد که با نگاه به افق مهدویت، در تقلا و تکاپوی ایجاد بسترهای ظهور است و از کنار تلخی‌ها و سختی‌های پیرامونش بی‌تفاوت نمی‌گذرد.
انقلابی‌گری مثل توفان اخلاق فردی را زیر و رو می‌کند؛ جوان انقلابی به معنای واقعی کلمه مؤمن و متدین و اخلاق‌گراست. اگر جوان انقلابی ما اخلاق‌گرا نبود، بدون‌‌‌ تردید انقلابی‌گری‌اش ضعیف است. در یک جمله انقلابی‌گری قیام الله است و قیام برای خدا همه امور انسان را همساز و همراه می‌سازد؛ از اخلاقش تا معرفتش تا قیامش تا قعودش تا سیاستش و اقتصادش و فرهنگش و غیره.
شهید حججی‌ها را تنها در میدان مبارزه و جنگ نبینیم. شهید حججی از جهاد در مناطق محروم به جهاد مقابل جبهه استکبار تکفیری‌ها رسید. از هیئت و عزاداری برای‌سالار شهیدان به مرحله‌ای رسید که شبیه به مقتدایش سر می‌دهد. برای او روی دیگر ظلم ستیزی و انقلابی‌گری، معنویت است و خدمت و محبت به مردم. انقلابی‌گری بر گرده اخلاق‌گرایی سوار است.
در آخر اینکه اگر می‌خواهیم جامعه را از جهت دینداری ارزیابی کنیم باید سراغ رشد مؤلفه‌های انقلابی رفت. رشد مؤلفه‌های انقلابی نیز ارتباطی به انتخاب سیاسی
این و آن ندارد. اینکه مردم آرمان‌شان ارتقا یافته اهمیت دارد نه اینکه چه کسی را مصداق تشخیص دادند. با این معیار خواهیم دید که مردم ما بعد از انقلاب به جهت دینداری فردی نیز رشد کردند.


منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 29022
روزنامه
سرویس: -
زمان مخابره: سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۰:۲۳
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله