خطر انحلال شوراها

خطر انحلال شوراها

از روزی که شورایاری‌ها برای برقراری ارتباط بین شهروندان و مدیران شهری تشکیل شد، مدت زمان زیادی سپری نشده و با گذشت همین بازه زمانی نسبتاً کوتاه راحت‌تر می‌توان درباره عملکرد این پارلمان‌های محلی به قضاوت نشست.

از روزی که شورایاری‌ها برای برقراری ارتباط بین شهروندان و مدیران شهری تشکیل شد، مدت زمان زیادی سپری نشده و با گذشت همین بازه زمانی نسبتاً کوتاه راحت‌تر می‌توان درباره عملکرد این پارلمان‌های محلی به قضاوت نشست. نگاه منصفانه به کارنامه شورایاران نشان می‌دهد زمانی که شهروندان یا نمایندگان آنها مستقیماً و با کمک دولت برای‌‌‌ آبادانی و سازندگی و رفاه همگانی پایتخت گام برداشته‌اند، همه امور به شکل بهتری پیش رفته است. اغلب شورایاران محله‌های تهران را انقلابیون و معتمدان محلی تشکیل می‌دهند؛ کسانی که در پیروزی انقلاب نقش داشتند، در دوران دفاع‌مقدس به دفاع از میهن برخاستند و در دوران سازندگی هم دغدغه کمک به مدیران شهری و دولتی را داشته‌اند.
حالا زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه وزارت محترم کشور قصد انحلال شورایاری‌ها و در نتیجه کمرنگ کردن مشارکت این فرزندان انقلاب و سربازان بی‌جیره و مواجب در اداره شهرها را دارند. درحالی‌که تشکیل شوراها و امثال آن از سال‌های دور در کشورهای مختلف و در قالب ریش‌سفیدان، معتمدان، بزرگان ایل و نمایندگان مردم فعالیت می‌کردند و حتی پیامبر اسلام(ص) به‌عنوان یک منشور زندگی و اجتماعی و شرعی آن را تأیید فرمودند (... و مشاور فی الامرهم...)
هم اکنون شوراهای اسلامی شهر به مثابه بازوان قوی شهرداری‌ها عمل می‌کند و مجلس که سیاستگذار کلان کشور است از طریق شوراهای اسلامی و شوراها از طریق شورایاری‌ها می‌توانند به عمق جامعه نفوذ و از آنجا افکار عمومی و مطالبات به حق مردم را دریابند. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هم که میثاق ١٠٠ سال مبارزه بی‌امان علیه استبداد و خودکامگی و بر آمده از سه اصل استقلال ‌ـ آزادی ‌ـ جمهوری اسلامی است بر تشکیل شوراها و شورایاری‌ها تأکید جدی دارد.
اکنون قضاوت نهایی را برعهده دلسوزان انقلاب و کشور می‌گذاریم و از مدیران ارشد وزارت کشور که قطعاً انسان‌های متعهد و شریف نظام به شمار می‌روند انتظار داریم توجه بیشتری نسبت به این نهاد کاملاً مردمی داشته باشند و خدای نکرده با حذف پارلمان‌های محلی شکافی بین مردم و مدیران نظام ایجاد نکنند.
 

دبیر دبیران شورایاری منطقه ۶

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 28361
منطقه شش
سرویس: دولت محله
زمان مخابره: یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹:۳۹
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله