خطر انحلال شوراها

خطر انحلال شوراها

از روزی که شورایاری‌ها برای برقراری ارتباط بین شهروندان و مدیران شهری تشکیل شد، مدت زمان زیادی سپری نشده و با گذشت همین بازه زمانی نسبتاً کوتاه راحت‌تر می‌توان درباره عملکرد این پارلمان‌های محلی به قضاوت نشست.

از روزی که شورایاری‌ها برای برقراری ارتباط بین شهروندان و مدیران شهری تشکیل شد، مدت زمان زیادی سپری نشده و با گذشت همین بازه زمانی نسبتاً کوتاه راحت‌تر می‌توان درباره عملکرد این پارلمان‌های محلی به قضاوت نشست. نگاه منصفانه به کارنامه شورایاران نشان می‌دهد زمانی که شهروندان یا نمایندگان آنها مستقیماً و با کمک دولت برای‌‌‌ آبادانی و سازندگی و رفاه همگانی پایتخت گام برداشته‌اند، همه امور به شکل بهتری پیش رفته است. اغلب شورایاران محله‌های تهران را انقلابیون و معتمدان محلی تشکیل می‌دهند؛ کسانی که در پیروزی انقلاب نقش داشتند، در دوران دفاع‌مقدس به دفاع از میهن برخاستند و در دوران سازندگی هم دغدغه کمک به مدیران شهری و دولتی را داشته‌اند.
حالا زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه وزارت محترم کشور قصد انحلال شورایاری‌ها و در نتیجه کمرنگ کردن مشارکت این فرزندان انقلاب و سربازان بی‌جیره و مواجب در اداره شهرها را دارند. درحالی‌که تشکیل شوراها و امثال آن از سال‌های دور در کشورهای مختلف و در قالب ریش‌سفیدان، معتمدان، بزرگان ایل و نمایندگان مردم فعالیت می‌کردند و حتی پیامبر اسلام(ص) به‌عنوان یک منشور زندگی و اجتماعی و شرعی آن را تأیید فرمودند (... و مشاور فی الامرهم...)
هم اکنون شوراهای اسلامی شهر به مثابه بازوان قوی شهرداری‌ها عمل می‌کند و مجلس که سیاستگذار کلان کشور است از طریق شوراهای اسلامی و شوراها از طریق شورایاری‌ها می‌توانند به عمق جامعه نفوذ و از آنجا افکار عمومی و مطالبات به حق مردم را دریابند. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هم که میثاق ١٠٠ سال مبارزه بی‌امان علیه استبداد و خودکامگی و بر آمده از سه اصل استقلال ‌ـ آزادی ‌ـ جمهوری اسلامی است بر تشکیل شوراها و شورایاری‌ها تأکید جدی دارد.
اکنون قضاوت نهایی را برعهده دلسوزان انقلاب و کشور می‌گذاریم و از مدیران ارشد وزارت کشور که قطعاً انسان‌های متعهد و شریف نظام به شمار می‌روند انتظار داریم توجه بیشتری نسبت به این نهاد کاملاً مردمی داشته باشند و خدای نکرده با حذف پارلمان‌های محلی شکافی بین مردم و مدیران نظام ایجاد نکنند.
 

دبیر دبیران شورایاری منطقه ۶

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 28361
منطقه شش
سرویس: دولت محله
زمان مخابره: یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹:۳۹
پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها
تلگرام
محله
تهران سما
همشهری آنلاین
میراث اهل قلم
پایگاه اطلاع رسانی دولت
خبرگزاری دولت
فرارو
انتشارات کتاب مرجع
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران
عصر ایران

چند رسانه ای

راهنمای محله