ایست و بازرسی‌های دوست داشتنی

ایست و بازرسی‌های دوست داشتنی

یکم. آن روزها گشت های شبانه بسیج محبوبیت داشت. یک خانم استاد داشتیم که قبل انقلاب برای تحصیلات تکمیلی به خارج از کشور سفر کرده و بعد از جنگ برگشته بود. این استاد غرب دیده درباره ایست بازرسی‌های محله های تهران تعبیر جالبی داشت؛ می‌گفت روزهای اول که برگشته بودم و شهر را نسبت به گذشته در امنیت می‌دیدم، دوست داشتم.
دوم. سالها گذشت؛ اما گوئی ایست بازرسی‌های بسیج مثل گذشته طرفدار و حامی نداشت. مردم نگاه خوشی به ایست بازرسی‌ها نداشتند. زیر لب غرغر می‌کردند و دلشان با گشت‌های شبانه نبود.
سوم. بعد از عملیات تروریستی تهران، مجدد گشت‌ها و ایست
بازرسی‌های شبانه بسیج در محلات برقرار شده است. مثل گذشته به ترددهای مشکوک تذکر می‌دهند و مثل گذشته چراغ می‌اندازند و اسلحه می گیرند و ترافیک درست می کنند و غیره. اما کسی معترض نیست. اخیرا در برخی شبکه‌های اجتماعی دیدم که همان مخالفان دیروز حامی شدند و گشت‌های بسیج را تکریم می‌کنند. چه چیز تغییر کرده است؟
راز این تغییرات در کارکرد ایست وبازرسی‌هاست. قدیم‌ترها و پیش از انقلاب جوان های مومن و متدین وظیفه امنیت محله را برعهده داشتند. همین‌ها بعد از انقلاب به‌جز امنیت محله، امنیت بزرگان محله‌شان را هم عهده دار بودند.  
بسیج، سازمان تشکل یافته همین جوانان متدین و مومن بود که
وظیفه‌اش گشت‌های شبانه و ایست و بازرسی‌ها و حفظ امنیت محله و شهر بود. تا وقتی ایست و بازرسی با هدف حفظ امنیت محله برقرار می‌شد، مردم احساس دین می‌کردند. اما روزی که ایست و بازرسی‌های شهری از این مهم غفلت کرد و امنیت و مبارزه با اوباش و دزد و سارق و معتاد محله را به قصور و تقصیر جوانان تقلیل داد، مورد اعتراض قرار گرفت.
حالا امروز با همان رویکرد گذشته و اول انقلاب وارد صحنه شده است و باز هم مورد اقبال مردمی است.
راز بلوغ ایست و بازرسی‌های بسیج همین پی‌گیری مطالبه مردمی است. حفظ امنیت این مردم بجز نهادهای مسوول، وظیفه جوان متدین و انقلابی است که نسبت به اطرافیان خود احساس مسئولیت می‌کند. فراموش نکنیم که شهدای امربه معروف و نهی از منکر ما شهدای مدافع مردم بودند. در راه امنیت مردم شهید شدند. مقابل متعرضان به مردم ایستادند نه مقابل مردم. مقابل متعرضان به نوامیس مردم ایستادند نه نوامیس کاهل یا خطاکار. مقابل اوباش قدعلم می‌کردند نه دختر و پسرهای غافل. راه مواجهه با کاهلی و قصور و تقصیرهای فرهنگی ایست و بازرسی و گشت های شبانه نیست. جای اینها همان حسینیه و شبستان مساجد و هیات هاست.
روح شهید محبی شاد؛ شهید مبارزه با اوباش شد. خدا رحمت کند شهید خلیلی را؛ در راه جلوگیری از تعرض به ناموس مردم جان داد. مسعود مددخانی در راه مبارزه با باند فساد شهید شد و  غلامرضا زبونی در مواجهه با سارقان مسلح شهید شد. شهید کمال ولی زاده در راه دفاع از رفتگری که مورد تعرض اراذل و اوباش بود به شهادت رسید. قاسم سجادیان وقتی دید به ناموس مردم جلوی شوهرش تعرض می‌کنند تاب نیاورد و وارد میدان شد و در پایان هم شهادتش رقم خورد.
شهدای امربه معروف را مرور کنیم؛ چراغ و نقشه راه امروز ما هستند.

سردبیر نشریات همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 28342
منطقه سیزده
سرویس: -
زمان مخابره: شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۵:۳۱
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله