توزیع کیسه‌های پارچه‌ای رایگان در بین اهالی

من و کیسه‌ام دوستدار طبیعتیم!

 من و کیسه‌ام  دوستدار طبیعتیم!

رابعه تیموری - «هر شهروند تهرانی، به‌طور متوسط روزانه ۳ کیسه پلاستیکی وارد چرخه محیط‌زیست می‌کند، هر کیسه پلاستیکی هم برای تجزیه کامل به بیش از چهارصد سال زمان نیاز دارد و اگر هر خانواده ایرانی در هفته یک کیسه پلاستیکی کمتر مصرف کند، در سال از مصرف حدود یک میلیارد کیسه پلاستیکی جلوگیری می‌شود که معادل ۷ هزار تن پلاستیک است.» وقتی «آرزو بخشی» دبیر کانون محیط‌زیست سرای محله مقدم، این مطالب را برای شهروندان توضیح می‌دهد، باور بزرگی ابعاد قضیه برای بعضی از آنها کمی دشوار است: «یعنی کیسه‌های پلاستیکی که برای خرید استفاده می‌کنیم، به این اندازه خطرناک هستند؟!‌» روز سه‌شنبه بخشی به همراه «نادر جعفری» دبیر شورایاری، «معصومه دهقان» مسئول خانه سلامت محله مقدم و صادقی، مسئول محیط‌زیست شهرداری منطقه به میان اهالی منطقه رفت تا با توزیع کیسه‌‌‌های پارچه‌ای در میان آنها، خطرات زیست‌محیطی استفاده از نایلکس‌ها را یادآوری کند. در این برنامه ما هم در کنار آنها بودیم تا میزان استقبال و همراهی اهالی از این طرح زیست‌محیطی را گزارش کنیم.

کیسه‌های نایلونی، کیفیت نان را از بین می‌برد

ساعت حدود 11:30 است که صادقی با دسته‌ای کیسه خرید پارچه‌ای و بروشورهای اطلاع‌رسانی به سرای محله مقدم می‌آید. «نادر جعفری» دبیر شورایاری، «معصومه دهقان» مسئول خانه سلامت محله مقدم و «آرزو بخشی» دبیر کانون محیط‌زیست آماده هستند تا برنامه را شروع کنند و این ساعت از روز را که زمان آغاز پخت نوبت ظهر نانوایی‌ها و گرمی بازار خرید خانواده‌هاست، انتخاب کرده‌اند. نانوایی سنگکی که نرسیده به میدان مقدم و در راسته روبه‌روی سرای محله قرار دارد، نخستین مکانی است که سر می‌زنند. شاطر به پخت نان مشغول است و مشتری‌ها یکی‌یکی سر می‌رسند. بعضی از آنها نایلکس به همراه آورده‌اند تا به محض خرید نان، آن را در نایلکس بگذارند تا در معرض هوای آزاد سرد نشود. انتظار ما برای دیدن کیسه‌ای پارچه‌ای در دستان مشتریان نانوایی بی‌نتیجه است، اما شاطر می‌گوید: «گاهی خانم‌ها همراه خود بقچه و سفره پارچه‌ای می‌آورند و نان را داخل آن می‌گذارند تا هم گرم بماند و هم کیفیت آن از بین نرود. اما بسیاری از مشتریان نمی‌دانند قرار دادن نان در نایلکس، سبب عرق کردن و بیات شدن نان می‌شود.» مراد و محمد بلوچ برای خرید نان به نانوایی آمده‌اند. مسیر منزلشان نزدیک است و هنوز نان روی دستشان یخ نکرده، به خانه می‌رسند. مراد می‌گوید: «در منزل، نان را قطعه قطعه و داخل کیسه نایلونی فریز می‌کنیم تا تازه بماند.» بخشی برای آنها توضیح می‌دهد که استفاده از نایلکس در مصارف روزمره چه اثرات ‌جبران‌ناپذیری در طبیعت به جا می‌گذارد. برادران بلوچ صحبت‌های او را می‌پذیرند و محمد می‌گوید: «دوختن کیسه پارچه‌ای سخت است، اما اگر بخواهیم جلو این همه زیان را بگیریم، باید برای خرید و نگهداری مواد غذایی کیسه پارچه‌ای استفاده کنیم.»

بقچه‌های پارچه‌ای مادربزرگ‌ها

«فرحناز سلیمانی» در صف خرید نان ایستاده است. کیسه‌ای پارچه‌ای تحویل می‌گیرد تا برای خرید نان استفاده کند. سلیمانی می‌گوید: «قدیم مادربزرگ‌های ما نان را در بقچه می‌پیچیدند. حتی سفره‌های پارچه‌ای مخصوصی برای نگهداری نان می‌دوختند که تا مدت‌ها نان را خارج از یخچال، تازه نگه می‌داشت. آنها زنبیل‌های سبکی داشتند که با خود به بازار می‌بردند و آن را پس از هر خرید، پاکیزه و در پستوی آشپزخانه نگهداری می‌کردند تا برای خرید بعدی آماده ‌باشد. بسیاری از رفتار قدیمی‌ها از روی حکمت بود و حالا با کنار گذاشتن آنها دچار مشکل شده‌ایم. این رفتارها در زندگی امروزی سخت به نظر می‌رسد، اما اگر دوباره وارد فرهنگ مصرف و زندگی‌مان شود، عادت می‌کنیم و سختی آن کمرنگ می‌شود.» «احمد امینی» صاحب یکی از سوپرمارکت‌های محله مقدم است. او راهنمایی‌های مسئولان زیست‌محیطی منطقه را با دقت گوش می‌کند و قول می‌دهد، هم کیسه‌های خرید پارچه‌ای را که در اختیارش گذاشته‌اند، میان مشتریان توزیع کند و هم فواید جایگزینی کیسه‌های پارچه‌ای به جای نایلکس را برایشان بازگو کند.

باید فرهنگسازی شود

«فریبا کارگر» هم از مشتریان سوپرمارکت است. او چرخ خرید به همراه آورده و لوازم مختلف را منظم داخل آن چیده است. کارگر می‌گوید: «نظافت و دوخت کیسه‌های پارچه‌ای زمانبر است اما اگر خریدهایمان را در سبد مخصوص بگذاریم، هم حمل آنها آسان‌تر می‌شود و هم نیازی به کیسه نایلونی نداریم.» «رقیه میرجاوه» از بانوان محله مقدم است. او در حال تدارک و خرید لوازم ناهار منزل است. میرجاوه با صحبت‌های گروه زیست‌محیطی موافق است و می‌گوید: «برای این کار باید فرهنگسازی زیادی انجام شود. مثلاً این کیسه‌های پارچه‌ای در میادین میوه و تره‌بار، سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌ها به راحتی در دسترس اهالی قرار بگیرد. حتی جزء لوازمی باشد که شهروندان در ازای تحویل پسماند خشک خود از غرفه‌های بازیافت دریافت ‌کنند. با چنین راهکارهایی، این کیسه‌ها کم‌کم وارد سبد خرید خانواده‌ها می‌شود.» «نادر رسولی» در صنف مشاور املاک فعالیت می‌کند. او هشدارهای پر از آمار و ارقام و تحلیل‌های علمی صادقی و همراهانش را زنگ خطری جدی برای محیط‌زیست احساس می‌کند و تعدادی از بروشورهای اطلاع‌رسانی را در بنگاه مشاور املاکش قرار می‌دهد تا مراجعان آنها را مطالعه کنند. «زهرا بخشعلی‌نژاد» که کنار پله بنگاه مشاور املاک نشسته، با دقت به گفت‌وگوهای بزرگ‌ترها گوش کرده است. او در لابه‌لای مباحثی که کارشناسان برای اهالی مطرح کرده‌اند، نکات مفیدی را آموخته است. زهرا با لحن کودکانه‌اش، خیلی خوب آموخته‌هایش را بازگو می‌کند: «کیسه‌های نایلونی برای زندگی آدم‌ها خطر دارند و نباید از آنها استفاده کنیم. اگر نان داغ را در آنها بگذاریم، سرطان می‌گیریم. نایلون‌ها زباله هستند و اگر زیاد شوند، جهان را نابود می‌کنند.» هنوز بوی نان سنگک داغ در خیابان ابوذر به مشام می‌رسد و بازار خریدهای نیمروزی اهالی گرم است که تعداد زیادی کیسه‌ خرید پارچه‌ای و بروشور توزیع شده و صادقی و همراهانش به محل کار خود بازمی‌گردند تا برای اجرای برنامه در محله‌های دیگر برنامه‌ریزی کنند.

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 28253
منطقه هفده
سرویس: محله گردی
زمان مخابره: دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۸:۳۰
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله