اهالی و مسئولان منطقه از کاسب نمونه محله تجلیل کردند

افزایش قیمت روی جنس نسیه ممنوع

 افزایش قیمت روی جنس نسیه ممنوع

رابعه تیموری- در آشفته بازار امروزی، هنوز هم هستند کاسبانی که برایشان پاکیزگی کسب و کار و حلال و حرام روزی از سود و زیان دخل دکان اهمیت بیشتری دارد. این کاسبان براساس تعبیر پیامبر اکرم(ص)، حبیب‌الله و آبروی بازار و محله هستند. «قدرت‌الله رضادهباشی» کاسب قدیمی صنف عرضه رنگ، ابزار و شیرآلات محله ابوذر به این صفات پسندیده شهرت دارد. مشتریان حاج‌دهباشی او را به انصاف و مردمداری می‌شناسند و معتقدند معامله نسیه و مدارای حاجی با بسیاری از نقاشان ساختمانی و تعمیرکاران لوازم خانگی محله که سرمایه مناسبی ندارند، سبب حفظ آبرو و رونق کاسبی آنها شده است. مسئولان فرهنگسرای بهاران به پیشنهاد اهالی محله از حاج‌دهباشی به‌عنوان کاسب حبیب‌الله تقدیر کرده‌اند. گزارش زیر درباره راه و رسم کسب و کار این کاسب محله ابوذر است.

کاسبان خوش‌اخلاق و پرحوصله

قفسه‌های فروشگاه بزرگش تا سقف پر است از قوطی‌های رنگ، تینر، شیرآلات و لوازم ساختمانی. فضای جلو پیشخوان زیاد نیست، اما لحظه‌ای خالی از مشتری نمی‌ماند. آقامرتضی و آقاعلیرضا تندتند جواب مشتری را می‌دهند، آقاهدایت هم هنوز قفسه‌ای خالی نشده، از ته فروشگاه جنس می‌آورد و داخل آنها می‌چیند. حاج «قدرت‌الله دهباشی» هم کنارشان بی‌سروصدا می‌پلکد و مواقعی که مشتری زیاد می‌شود، به پسرها کمک می‌کند تا کار مردم زودتر راه بیفتد. هر مشتری که وارد فروشگاه می‌شود، پیش از خرید، با چشم دنبال حاج‌قدرت‌الله می‌گردد تا اول با او احوالپرسی و خوش‌وبش کند. اگر هم پیدایش نکنند، پیش از سفارش خریدشان سراغ او را می‌گیرند: «آقامرتضی حاجی کجاست؟!‌» حاجی هم هر جای فروشگاه باشد، خودش را پای دخل می‌رساند و با لحن آرام و مهربانش با مشتری احوالپرسی می‌کند. پسران حاج‌قدرت‌الله هم از پدر پرحوصلگی و آداب کاسبی را آموخته‌اند. یکی از مشتریان در قوطی رنگ پلمب‌شده را باز می‌کند و بعد از دیدن فضای خالی قوطی، آن را روی پیشخوان مغازه می‌گذارد: «اینکه نصفه است! هر روز رنگ قوطی‌ها آب می‌رود.» آقامرتضی قوطی را از او می‌گیرد و کنار می‌گذارد. قوطی رنگی که مارک روی آن فرق می‌کند، از قفسه بیرون می‌آورد و می‌گوید: «این را ببر، هم به صرفه است، هم کیفیت خوبی دارد.»

کاسبی به شیوه قدیمی‌های بازار

حاج‌قدرت‌الله رضادهباشی 50 سال است در صنف رنگ، ابزار و شیرآلات کاسبی می‌کند، تا چند سال پیش فروشگاهش در خیابان 8 متری شهید فتحی قرار داشت و از 5ـ6 سال پیش کار و کسبش را به خیابان ابوذر انتقال داده است. او از قدیمی‌های بازار است و در صنف عرضه رنگ و ابزار و شیرآلات مو سفید کرده است. درباره شروع کسب و کارش می‌گوید: «برادرم از سال‌ها پیش در همین حوالی مغازه رنگ و ابزارفروشی داشت. من هم بعد از دوران خدمت سربازی از قزوین به تهران آمدم و کنار او کار را شروع کردم. 5ـ6 سال بعد در خیابان شهید فتحی یک مغازه جمع و جور و مستقل راه انداختم.» در همان سال‌ها اهالی محله ابوذر، حاج‌قدرت‌الله را شناختند و او به یکی از کاسبان خوشنام محل شهرت پیدا کرد. حاج «غلامعلی مرادی» همسایه قدیمی حاج قدرت‌الله است. او درباره روزهایی که حاج آقادهباشی، کاسبی تازه‌کار بود، می‌گوید: «آن زمان حاجی خیلی جوان بود، ولی راه و رسم کاسبی را می‌دانست. وقتی مشتری وارد مغازه‌اش می‌شد، خیلی احترام می‌گذاشت. مهم نبود یک جنس کوچک بخواهد یا خرید زیاد و عمده داشته باشد، حاجی حسابی تواضع می‌کرد. اگر هم دست مشتری تنگ بود و نسیه می‌خواست، بخیلی نمی‌کرد و قرض می‌داد. هنوز هم حاجی همین‌طور کاسبی می‌کند. بسیاری از نقاشان و معماران محل از او نسیه جنس می‌گیرند، مزد که گرفتند و پول در دست و بالشان بود، حساب‌شان را صاف می‌کنند.»

نسیه ببر بعداً تصفیه کن

روی پیشخوان فروشگاه حاج‌قدرت‌الله دفتر قطوری قرار دارد. داخل این دفتر حساب و کتاب مشتریانی که جنس نسیه برده‌اند، نوشته شده است. حاج‌دهباشی می‌گوید: «اگر مشتری از ما برای تصفیه حساب، مهلت بخواهد، باید با او مدارا کنیم. این کار به مال و کسب و کار برکت می‌دهد. اما نباید به خاطر نسیه‌ دادن جنس، قیمت بیشتری از مشتری بگیریم. برخی از کاسبان براساس زمان تصفیه‌حساب مشتری، طلبشان را بیشتر از قیمت نقدی جنس حساب می‌کنند، اما در 50 سال کاسبی‌ام حتی یک ریال بیشتر از قیمت نقدی جنس، از مشتری پول نگرفته‌ام و معتقدم این سودها، برکت دخل را از بین می‌برد.» «احمد قربانی» از مشتریان قدیمی فروشگاه حاج‌دهباشی است. او می‌گوید: «حاجی منصف است و ریالی هم روی قیمت جنس نسیه‌اش نمی‌کشد. من نقاش ساختمان هستم. چند سال پیش همراه یکی از مشتریانم به مغازه حاجی آمدم و مشتری از حاجی خواست وسایل نقاشی خانه‌اش را نسیه به ما بدهد و در ازای 2 ماه تأخیر در تصفیه حساب، چکی با مبلغی بیشتر از قیمت واقعی وسایل از او بگیرد. حاجی قبول نکرد و گفت از قیمت جنس اضافه نمی‌گیرم. اسمت را در دفتر می‌نویسم، 2 ماه دیگر بیا تصفیه کن. من از این مرام کاسبی حاجی خوشم آمد و مشتری دائم او شدم.» در میان اجناس فروشگاه حاج‌ دهباشی، اجناس وطنی زیادی به چشم می‌خورد. کاسب قدیمی محله ابوذر می‌گوید: «خرید جنس ایرانی به نفع مشتری است. اجناس خارجی مرجوعی ندارد و اگر خراب شود، نمی‌توانیم آنها را تعویض کنیم. اما اگر تولید داخل کشور باشد، از واحد خدمات پس از فروش تولیدکننده به نفع مشتری استفاده می‌کنیم.»

کسب و کار خانوادگی

او معتقد است مردم کشورمان باید به فکر چرخ تولید کالاهای وطنی باشند و با خرید محصولات داخلی، کسب و کار را رونق دهند. حاج‌قدرت‌الله در میان اهالی و مشتریانش به رعایت انصاف شهرت دارد. «مهدی کلانتری» مسئول کتابخانه دکتر حسابی باحاج قدرت‌الله دوستی و آشنایی دیرینه دارد. کلانتری می‌گوید: «حاج‌آقا دهباشی اجناسش را با سود اندکی می‌فروشد و سعی می‌کند کالا را با قیمتی منصفانه به دست مشتری برساند.» حاج‌قدرت‌الله با خرید از تولیدکننده و حذف دلالان و واسطه‌ها، جنس مغازه‌اش را با هزینه‌ای پایین‌تر از هم‌صنف‌هایش تهیه می‌کند و به سود کم قناعت دارد. او می‌گوید: «وسایل عمده را از کارخانه‌ها و تولیدکننده‌ها خریداری می‌کنم. بیشتر از 3 تا 5‌درصد سود هم روی جنس نمی‌کشم. خدا را خوش نمی‌آید که از مشتری سود زیاد بگیرم. خدا به این سود اندک، برکت می‌دهد.» آقاعلیرضا از کودکی کمک حال پدر بوده و راه و رسم کاسبی را از او آموخته است. آقامرتضی کارشناس رشته تربیت‌بدنی است. اما به حرفه پدری علاقه دارد و آبرو و خوشنامی را که پدر در طول سال‌ها کاسبی جمع کرده، بزرگ‌ترین سرمایه خانواده خود می‌داند. آقاهدایت 16 سال دارد. او 2 ماه پیش در فروشگاه حاجی مشغول به کار شده است. هدایت می‌گوید: «قبلاً کار ساختمانی می‌کردم. اوستاکارم مشتری حاج‌دهباشی بود و من را به‌عنوان کارگر به او معرفی کرد. حاجی خیلی مهربان است و به من سخت نمی‌گیرد. اگر موقع کار اشتباهی از من سر بزند، گذشت می‌کند و چیزی نمی‌گوید.»

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 28252
منطقه هفده
سرویس: پاتوق
زمان مخابره: دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۰:۳۹
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله