دکتر «اکبر موسی‌زاده» ۱۰ سال است که به اهالی خدمات رایگان پزشکی می‌دهد

دعای خیر بیماران حق معاینه اوست

دعای خیر بیماران حق معاینه اوست

مهدی حبیبی- وقتی وارد سرای محله بلورسازی می‌شود، آنقدر ساده و خودمانی با همه احوالپرسی و خوش‌وبش می‌کند که فکرش را هم نمی‌کنی این آدم خندان و متواضع یک سرهنگ ارتش و یک پزشک قدیمی و باتجربه باشد! بسیاری از اهالی محله بلورسازی او را می‌شناسند و هر بیماری که به مطبش می‌آید، انگار که با هم دوست و آشنایی دیرینه باشند، لحظاتی طولانی اختلاط می‌کنند. بیمارانش درباره پرونده پزشکی تا مشکلات خانوادگی‌شان با او صحبت می‌کنند و وقتی از اتاقش بیرون می‌آیند، هم علاج بیماری تن و جسمشان را پیدا کرده‌اند و هم بار سفره دلشان سبک شده است. دکتر «اکبر موسی‌زاده» سال‌هاست در سرای محله بلورسازی طبابت می‌کند. او روزهای شنبه رایگان و در روزهای دیگر هفته با حق معاینه اندک، به مداوای بیماران محله می‌پردازد. گزارش زیردرباره این پزشک بااخلاق و دوستداشتنی منطقه است.

کار خیر به رسم پدربزرگ
دبیرستان شهید اندرزگو از مدارس خوش‌سابقه اردبیل بود و کسی که به آن پا می‌گذاشت، راه دکتر و مهندس شدنش هموار می‌شد. دکتر «اکبر موسی‌زاده» از کودکی دانش‌آموزی درسخوان بود و برایش پوشیدن لباس طبابت بیشتر از اینکه رؤیا باشد، یک هدف بود. سال 1369در بورسیه ارتش رشته پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شد. در دهه 60 مرسوم بود که اسامی پذیرفته‌شدگان کنکور ورودی دانشگاه‌ها را در روزنامه اعلام کنند. موسی‌زاده تعریف می‌کند: «یکی از آشنایانم اسم من را درویژه‌نامه روزنامه اطلاعات دیده بود و خبر قبولی‌ام را به من داد. فردای آن روز که روزنامه را در اردبیل پیدا کردم، با دیدن اسمم، از خوشحالی بال درآوردم!» او همان سال از دیار پدری کوله‌بار سفر بست و برای ادامه تحصیل به تهران آمد. سال 1377 آغاز دوران طبابت دکتر جوان بود. او نخستین سال‌های خدمتش را در سازمان نزاجا شهر تبریز گذراند و سال 1384به سازمان نزاجا تهران منتقل شد. دکتر موسی‌زاده وقتی برای دایرکردن مطبی خصوصی، به دنبال مکانی مناسب بود، آگهی دعوت به همکاری درمانگاه‌ ابن‌سینا در محله بلورسازی، توجه‌اش را به خودش جلب کرد. کمی پرس‌وجو و کنجکاوی کافی بود که پی ببرد این درمانگاه دریکی از جنوبی‌ترین و محروم‌ترین نقاط پایتخت قرار گرفته و برخی اهالی توان پرداخت حق معاینه‌های زیاد را ندارند. پزشک جوان در تمام دوران زندگی‌اش پدربزرگ مادری خود را سرمشق زندگی‌اش قرار داده بود که خیرش به غریبه و آشنا می‌رسید و درستکاری و نیکوکاری‌اش او را زبانزد کرده بود. پدربزرگ آنقدر برای رسیدگی به امور مردم تلاش می‌کرد که به نام خانوادگی «‌وکیلی» شهرت پیدا کرده بود.  دکتر موسی‌زاده درمانگاه ابن‌سینا را برای همکاری انتخاب کرد و همان‌طور که انتظار داشت، هر روز بیمارانی در مطبش را می‌زدند که توان پرداخت تعرفه دولتی درمانگاه را هم نداشتند. نوه حاج وکیلی معروف شهر اردبیل، پیش کوچک و بزرگی که به مطبش پا می‌گذاشتند، تواضع می‌کرد و آنقدر با آنها گرم می‌گرفت که بیماران با آسودگی خیال حکایت بیماری و مشکلاتشان را تعریف می‌کردند. اگر لابه‌لای صحبت‌هایشان خواسته یا ناخواسته، رشته روزگارشان را به آب می‌دادند و دکتر موسی‌زاده می‌فهمید بیمارش حال و روز خوشی ندارد، او را ازپرداخت حق معاینه معاف می‌کرد. آوازه مهربانی دکتر موسی‌زاده به «علی‌اصغر محمدی برمی» شورایار محله بلورسازی رسید و او که هیچ روزنه‌ای را برای خدمت به اهالی رها نمی‌کرد، برای پیشنهاد همکاری با سرای محله، نزد دکتر رفت. در همان روزها مالک درمانگاه ابن‌سینا تصمیم به تعمیر ملکش گرفته بود و پزشک اردبیلی دوست نداشت از محله و مردمانی که به آنها تعهد و علاقه پیدا کرده بود، دور شود. محمدی برمی ‌از دکتر خواست که هر هفته، چند ساعت از وقتش را به معاینه رایگان بیماران محله اختصاص دهد. اما موسی‌زاده تصمیم گرفت قید دایرکردن مطب خصوصی و کسب درآمد را بزند و هر روز پس از پایان زمان خدمتش در نزاجا، در سرای محله بلورسازی به مداوای بیماران بپردازد.

 پشتوانه‌ای محکم برای آینده فرزندان
اکنون 4 سال از آغاز طبابت دکتر موسی‌زاده در سرای محله بلورسازی می‌گذرد. او روزهای شنبه بیماران را رایگان معاینه می‌کند و در ایام دیگر هفته هم معاینه طبابت او با دفترچه 2500 تومان و آزاد 5هزار تومان است که با تعرفه دولتی پزشکان عمومی تفاوت زیادی دارد. در طول این 4 سال، ریالی به حق معاینه او اضافه نشده و اگر کسی توانایی پرداخت این مبلغ را هم نداشته باشد، با دعای خیری، مطب پزشک خوشروی محله را ترک می‌کند. برای دکتر موسی‌زاده این دعاهای خیر ارزش زیادی دارد و از دیدن رضایت بیماران، احساس آرامش می‌کند. او می‌گوید: «دیدن شادی و شنیدن دعای خیر و پرمحبت یک بیمار آبرودار نیازمند، آنقدر حس خوبی دارد که حاضر نیستم آن را با هیچ پاداش مادی معاوضه کنم.» پزشک 46 ساله محله بلورسازی و سرهنگ ارتش نزاجا پرندک، اهل ورزش است و خوب فوتبال بازی می‌کند. او دوستان نزدیکش را از میان هم‌تیمی‌هایش انتخاب کرده و معتقد است کسی که اهل ورزش باشد، راه درست زندگی را گم نمی‌کند. همسر دکتر موسی‌زاده هم مهندس کامپیوتر است و قدم‌های ثواب دکتر را برای ساختن آینده روشن دختر و پسر خردسالشان بهترین ثروت و پشتوانه می‌داند.

دکتر موسی‌زاده در تمام دوران زندگی‌اش پدربزرگ مادری خود را سرمشق زندگی‌اش قرار داده بود که خیرش به غریبه و آشنا می‌رسید و درستکاری و نیکوکاری‌اش او را زبانزد کرده بود. پدربزرگ آنقدر برای رسیدگی به امور مردم تلاش می‌کرد که به نام خانوادگی «‌وکیلی» شهرت پیدا کرده بود.

 متواضع است
دکتر موسی‌زاده انسانی شریف است که تواضعش مثال‌زدنی است. او با آنکه زندگی مرفه و مجللی ندارد، رایگان و فقط برای رضایت خداوند به بیماران خدمت می‌کند. او نه تنها رایگان یا با حق معاینه ناچیز بیماران را درمان می‌کند، در پرداخت هزینه‌های آب، برق و گاز‌ سرای محله مشارکت می‌کند تا مدیون بیت‌المال نشود. دکتر برخلاف همکارانش خط انگلیسی و فارسی زیبایی دارد که آن را میراث پدر فرهنگی و آموزگارش می‌داند.

علی‌اصغر محمدی برمی شورایار محله بلورسازی

 به خانواده شهدا ارادت دارد
دکتر موسی‌زاده چندبار به دیدنم آمد و در منزل رایگان من را معاینه کرد. او هر بار که به منزل ما می‌آید، سفارش می‌کند که اگر کسالتی داشتم به او اطلاع دهم تا برای معاینه به منزلمان بیاید و من به زحمت نیفتم. دکتر را مانند پسرم دوست دارم و برای سلامتی و عاقبت به خیری او دعا می‌کنم.

‌فاطمه کاظمی، مادر شهید کاظمی

 برای ترک اعتیاد بیماران تلاش می‌کند
هر وقت سمینار و جلسه‌ای برای آموزش ترک اعتیاد برگزار می‌کنیم، دکتر موسی‌زاده با روی باز دعوت ما را می‌پذیرد و در درمان بیماران مبتلا به اعتیاد، هر‌کاری از دستش برمی‌آید، دریغ نمی‌کند.

محمد اسحاقی، از اهالی

این دکتر طب سنتی، در مراکز منطقه آموزش رایگان می‌دهد

درمان با طب 7 هزارساله

حبیبه زحمتکش-   از حدود 5 سال قبل که به منطقه آمده است سعی کرده با مراکز فرهنگی و اجتماعی در تماس باشد و از مهارت‌های علمی خود در زمینه‌های طب سنتی ایرانی و اسلامی برای آموزش رایگان شهروندان استفاده کند. دکتر «ابراهیم محمودی» مطب کوچکی در خیابان سجاد دارد که در طول روز محل مراجعه شهروندانی از محله‌های منطقه و مناطق دیگر است و خودش می‌گوید بیمارانی از شهرهای دیگر هم به مطب او مراجعه می‌کنند. اطراف او قفسه‌هایی قرار دارد که انواع گیاهان دارویی در آن موجود است. محمودی علاوه بر طبابت در طب سنتی ایرانی و اسلامی، به فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقی در زمینه‌ طب سنتی هم علاقه دارد و حاصل فعالیت‌هایش در این بخش، ثبت چند اختراع است که شاخص‌ترین آنها، ثبت اختراع «درمان آلرژی» است که او با افتخار از آن یاد می‌کند. در یک بعدازظهر تابستانی در مطب ابراهیم محمودی با او درباره فعالیت‌هایش همصحبت شدیم.

یک مکتب درمانی خاص

طب سنتی اسلامی، عنوان آشنایی برای بسیاری از ما ایرانی‌هاست، اما در تعریف دقیق‌تر آن، دکتر «ابراهیم محمودی» می‌گوید: «طب سنتی یک مکتب درمانی با بیش از 7 هزار سال قدمت در کشور ماست و طب اسلامی اشتراکاتی با این طب دارد ولی نگرشش متفاوت است. طبی که ارتباط دقیق جامع مادیات و معنویت موجود و تبلور یافته در جسم را تعریف می‌کند، طب اسلامی نامیده می‌شود.» به گفته محمودی، طب اسلامی سنتی به درمان علت‌ها می‌پردازد، در حالی که طب جدید بیشتر به عوارض و معلول‌ها توجه دارد. طب اسلامی و سنتی درمان بیماری را به تعدیل درون انسان حواله می‌دهد، در حالی که طب جدید بیشتر به دنبال هماهنگ کردن با بیرون است. نکته دیگری که در طب اسلامی و سنتی اهمیت دارد شیوه درمان اقلیمی است، برخلاف طب جدید که داروها و نسخه‌های آن عمومی و جهانی پیچیده می‌شوند. این نکته مهمی هست، چراکه در طب مدرن پارامتر به این مهمی اصلاً در نظر گرفته نمی‌شود و برای یک بیمار در همدان همان نسخه‌ای نوشته می‌شود که بیمار دیگری با همان مریضی در اهواز مبتلا به آن بیماری است. در مجموع، طب سنتی علمی است که درباره بدن انسان، طبایع گوناگون، مزاج‌های مختلف، اثر داروهای گیاهی با مزاج‌های مختلف و گاهی اوقات جراحی و مزاج فصول و نوشیدنی‌ها و خوراکی‌ها بحث می‌کند.

استفاده از داروهای گیاهی به جای شیمیایی

از آنجا که دارو‌های طب اسلامی طبیعی و طب سنتی اغلب گیاهی است، حتی در صورتی که طبیب نتواند درد و بیماری را به‌طور صحیح مورد شناسایی قرار دهد، باز هم استفاده از آن داروها ضرر ندارد و درد مضاعفی برای بیماری ایجاد نمی‌کند، اما در طب جدید که بسیاری از داروهای آن شیمیایی است، در صورت تشخیص نادرست بیماری، استفاده دارو مشکلات بیمار را مضاعف خواهد کرد و این یکی از مهم‌ترین عوامل رویگردانی مردم از طب مدرن و روی آوردن آنها به طب سنتی است. در طب سنتی علت بیماری‌ مشخص و سپس درمان توسط انواع معجون‌ها، خوراکی‌ها، نوشیدنی‌ها و داروهای مختلف گیاهی و بعضی مواقع توسط جراحی صورت می‌پذیرد. این طب از تغذیه در ابتدا و داروهای گیاهی و حیوانی و معدنی استفاده می‌کند.

 تدابیر طب سنتی برای فصل تابستان

الان فصل تابستان است و مزاج این فصل گرم و خشک است. حالا چه کنیم تا در فصل تابستان سالم بمانیم؟ دکتر محمودی می‌گوید: «سبک زندگی افراد در فصول مختلف متفاوت است و غذاهایی که فرد در فصول مختلف می‌خورد باید متفاوت باشد وگرنه بیمار خواهد شد. حتی میزان خواب و میزان فعالیت‌های بدنی هم باید تفاوت داشته باشد. برای همین در فصل تابستان از نظر غذا، باید بدانیم از مصرف چه مواد غذایی پرهیز کنیم. توجه داشته باشید که در طب سنتی پرهیز بر درمان مقدم است و آغاز کار حفظ سلامتی و درمان بیماری‌ها پرهیز است، به این صورت که از مصرف مواد غذایی مضر پرهیز شود. در فصل تابستان افراد با مزاج گرم و خشک، بیشتر در معرض آسیب هستند چون به دلیل گرم و خشک بودن مزاج این افراد و همچنین فصل تابستان، احتمال خطر در این افراد بیشتر است. بنابراین در این فصل باید از تمام خوردنی‌ها و نوشیدنی‌هایی که حرارت بدن را بالا می‌برند و باعث خشکی می‌شوند، پرهیز کرد، مخصوصاً مواد غذایی تند از قبیل فلفل و زنجبیل، دارچین، زعفران، سس‌های تند، خردل، انواع سبزی‌های تند مانند سیر، پیاز، ترخون، نعنا،‌تره، شاهی و شوید. در نتیجه باید از غذاهای پخته ساده بدون ادویه‌ استفاده شود.»

مسئول کانون پیشگیری از چاقی
کلاس‌های رایگان دکتر محمودی برای کانون‌های سلامت‌محور
در بیشتر مراکز فرهنگی و اجتماعی منطقه، کانون‌های مختلفی در راستای سلامت شهروندان تشکیل شده که برنامه‌های آموزشی و تفریحی هفتگی و ماهانه برای علاقه‌مندان تدارک می‌بینند. «منصوره اخوان» مسئول کانون پیشگیری از چاقی که همزمان مسئولیت چند کانون سلامت محور را هم به عهده دارد، درباره برنامه‌های آموزشی رایگان دکتر «ابراهیم محمودی» در مراکز فرهنگی و اجتماعی منطقه می‌گوید: «من و همکارانم که در کانون‌های سلامت محور منطقه فعالیت داریم، اغلب از دکتر محمودی درخواست می‌کنیم که برای برگزاری کلاس‌های آموزشی در زمینه طب سنتی و نقش آن در سلامتی شهروندان به محل کانون‌ها در مراکز فرهنگی و اجتماعی بیایند و او هم بدون اینکه هزینه‌ای برای این کار دریافت کند در زمان‌های مختلف، کلاس‌های آموزشی برای اعضای کانون‌ برگزار می‌کند و درباره ویژگی‌ها و فواید طب سنتی برای شرکت‌کنندگان در کلاس‌ها صحبت می‌کند و آموزش‌های لازم را ارائه می‌دهد.» اخوان می‌گوید: «در تازه‌ترین کلاسی که دکتر محمودی برای اعضای کانون سلامت بهاران برگزار کرد، درباره انواع غذاهایی که باید در تابستان مصرف شود صحبت و توصیه کرد نوع غذاهایی که در تابستان مصرف می‌شود، پختنی و آب‌پز باشد و غذاها کباب یا  سرخ نشود.»

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 28250
منطقه هفده
سرویس: چهارسوق
زمان مخابره: دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۳:۵۸
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله