«صادق بیگدلی» با مدال طلا از مسابقات والیبال نشسته غرب آسیا بازگشت

قهرمان بی‌ادعا

 قهرمان بی‌ادعا

حمیدرضا بوجاریان- شاید اگر تشویق پدر به ورزش کردن نبود و قواره بلند «صادق بیگدلی» نوجوان از سوی مربی ورزش کلاس چهارمش دیده نمی‌شد، امروز مسیر زندگی صادق مسیر دیگری بود. اگر اینها نبود او تجربه حضور در تیم‌ملی و قهرمانی در ۴ دوره مسابقات پارالمپیک و ده‌ها عنوان قهرمانی در مسابقات جهانی را در۳۴ سالگی به دست نمی‌آورد. جوان هم‌محله‌ای ما که همه زندگی‌اش را در منطقه گذرانده و این روزها ساکن محله امام سجاد(ع) است، اخیراً با دستی پر و مدال طلا از مسابقات قهرمانی والیبال نشسته غرب آسیا به کشور بازگشته و افتخار دیگری برای کشور و محله کسب کرده است. به این بهانه با این قهرمان ورزشــکار هم‌محلـــه‌ای همصحبــــت شده‌ایم.

 جراحی نکردم تا از تیم‌ملی خط نخورم
کسانی که در تیم‌ملی والیبال نشسته هستند، باید نقصی در بدن داشته باشند تا بتوانند در عضویت تیم بمانند. این نقص گاهی آنقدر کوچک است که کسی متوجه آن هم نمی‌شود اما اگر همین مشکل کوچک برطرف شود، ماندن در تیم‌ملی والیبال نشسته محال می‌شود. بیگدلی هم برای اینکه در عضویت تیم بماند با انتخاب خودش نخواست نقصی که در بدنش وجود دارد را جبران کند: «وقتی 3 ساله بودم، خانواده‌ام تصادف کردند و مچ پای راستم شکست. بر اثر سهل‌انگاری پزشکان پایم را به وزنه بستند و به این دلیل پایم عفونت کرد. برای جلوگیری از گسترش عفونت چند سانت از استخوان پایم را بریدند و گفتند که بعد از 20 سالگی با عمل جراحی ساده‌ای مشکلم برطرف می‌شود و مثل دیگران می‌توانم بدوم.» او حرفش را این‌طور ادامه می‌دهد: «وقتی 20 ساله شدم، چند سال از عضویتم درتیم‌ملی والیبال نشسته گذشته بود. با بچه‌ها افتخارات زیادی کسب کرده بودم و جو اردو و تیم آنقدر خوب بود که عطای عمل و خلاص شدن از درد مزمنی را که سال‌ها همراهم بوده و هست زدم تا همچنان عضو تیم‌ملی بمانم.»

 تجربه رشته‌های مختلف برای استعدادیابی
مدرسه ابتدایی شهید فیروزی در کوچه فراهانی نخستین جایی است که استعداد ورزشی این هم‌محله‌ای را شناخت. مربی ورزش آن سال‌های مدرسه قد بلند و دستان کشیده «صادق بیگدلی» را برای والیبال بازی کردن خوب تشخیص داده بود. افشار، می‌دانست آینده خوبی در انتظار دانش‌آموز کلاس چهارم ابتدایی مدرسه‌اش است: «تا 11 سالگی با وجود دردی که در پایم احساس می‌کردم عضو تیم والیبال مدرسه بودم. خوب بازی می‌کردم و به این دلیل، به تیم والیبال منطقه راه پیدا کردم و در باشگاه بهداری تمرین می‌کردم.» او می‌گوید ورودش به دوره راهنمایی و دبیرستان باعث شد با رشته‌های دیگر ورزشی آشنا شود و مربیان ورزش مدرسه هرکدامشان او را استعدادی در آن رشته‌ها بدانند: «وقتی وارد دوره راهنمایی شدم، مربی ورزشمان هندبال کار می‌کرد و بچه‌ها در ساعت ورزش هندبال بازی می‌کردند. چون نمی‌توانستم در زمین بدوم، دروازه‌بان تیم شدم و با دفاعی که روی توپ‌ها می‌کردم، سخت گل می‌خوردم. با ورود به دوره دبیرستان، مربی ورزش، بسکتبال دوست داشت و بچه‌ها تمرین بسکتبال می‌کردند. یک روزمربی که می‌دانست مشکل دارم از من خواست روی ویلچر بنشنیم و بسکتبال بازی کنم. چند روزی تمرین کردم و در نهایت با تیم والیبال نشسته آشنا شدم و تمریناتم را شروع کرد.»

 پدرم همیشه به  دیدن مسابقات می‌آمد
شاید باورش کمی سخت باشد کسی که در والیبال نشسته صاحب عناوین قهرمانی زیادی است، در دوره جوانی با وجود بازی خوبش به تیم والیبال مدرسه‌اش دعوت نشده باشد. این مسئله سال‌هاست که به سؤالی برای بیگدلی تبدیل شد که چرا مربی تیم والیبال مدرسه او را به تیمش دعوت نکرده بود: «سال 78 با اینکه عاشق والیبال بودم، مربی تیم والیبال مدرسه من را به تیم دعوت نکرد. مربی به من گفته بود که بسکتبال را با ویلچر بازی کنم و نمی‌دانم چرا مربی این تصمیم را درباره من گرفته بود. تمرین کوتاه‌مدت بسکتبال با ویلچر سبب آشنا شدنم با والیبال نشسته شد. از آن زمان به بعد با تیم والیبال نشسته انس گرفتم و ورزش را ادامه دادم.» او از همراهی همیشگی کسی که مشوق اصلی‌اش در ورزش بوده است قدردانی می‌کند و می‌گوید این حمایت‌ها را هیچ‌وقت فراموش نمی‌کند: «پدرم با اینکه کارگر است، همیشه یکی از کسانی بود که به‌عنوان تماشاگر در سالن محل تمرینم حاضر می‌شد و من را تشویق می‌کرد. او با خریدن جایزه و دادن آن به مربی‌ام، من را به ورزش امیدوارتر می‌کرد. اگر پدرم و کسانی که در این سال‌ها کنارم نبودند، امروز چنین موقعیت و جایگاهی نداشتم.»

 خاطره‌ای تلخ که سبب خیر شد
«سال 80 وقتی دانش‌آموز بودم به تیم‌ملی والیبال نشسته دعوت شدم و قرار بود که همراه تیم به مسابقات آسیایی بروم. چون دانش‌آموز بودم، قوانین اجازه نمی‌داد که از کشور خارج شوم. یادم هست که پدرم موتورسیکلت داشت و هر روز از اداره گذرنامه به فدراسیون والیبال و وزارت آموزش وپرورش می‌رفت تا مجوز خروجم را بگیرد. با همه مشقت و سختی که بود در آخرین روزهای منتهی به اعزام تیم توانستم گذرنامه‌ام را برای خروج از کشور و شرکت در مسابقات بگیرم.» بیگدلی درحالی که لبخندی به لب دارد ادامه می‌دهد: «با خوشحالی پاسپورتم را به فدراسیون بردم تا به مسئولان تیم بگویم که می‌توانم همراه آنها به مسابقات بروم. وقتی مربی‌ام را دیدم بدون اینکه چیزی بگویم از او شنیدم که از لیست نفرات اعزامی خط خورده‌ام و کس دیگری به جای من اعزام می‌شود. آن لحظه انگار دنیا بر سرم خراب شده بود و با این حال خودم را جمع و جور کردم و بدون اینکه دلیلش را بپرسم گفتم ایرادی ندارد و به خانه برگشتم. از آن روز تمریناتم را بیشتر کردم تا به حقم برسم و آنقدر تمرین کردم که به یکی از اعضای ثابت تیم‌ملی تبدیل شدم.»

 همدلی، رمز قهرمانی ما
آخرین افتخاری که بیگدلی همراه با تیم والیبال نشسته کسب کرده است، قهرمانی در رقابت‌های آسیا و اقیانوسیه با حضور تیم‌های بزرگ این رشته است. قهرمان هم‌محله‌ای ما درباره این رقابت‌ها می‌گوید: «تیم کشورمان بدون نیاز به حضور در این رقابت‌ها توانسته بود سهمیه مسابقات پارآسیایی و جهانی را کسب کند. تصمیم گرفتیم در رقابت‌های آسیا و اقیانوسیه حضوری جدی داشته باشیم و در برابر تیم‌های عراق، ژاپن، چین، سریلانکا، قزاقستان و مغولستان بدون باخت قهرمان شدیم. رمز موفقیت تیم همدلی، همراهی، دوستی و توکلی است که بچه‌ها دارند و با این روحیه توانسته‌ایم به نتایج خوبی دست پیدا کنیم.»

 ثبت موفقیت‌ها در کتاب گینس
تیم‌ملی والیبال نشسته ایران پرافتخارترین تیم ورزشی جهان در مسابقات پارالمپیک است که در 7 دوره رقابت‌های پارالمپیک شرکت کرده و 5 مدال طلا و 2 نقره کسب کرده است. هیچ تیمی در جهان چنین افتخار و رکوردی ندارد و به این دلیل، 3ماه قبل نام تیم والیبال نشسته جمهوری اسلامی ایران به عنوان برترین تیم والیبال نشسته تمام ادوار تاریخ در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده.

کارنامه ورزشی

 کاندیدای عضویت در کمیسیون ورزشکاران کمیته بین‌المللی پارالمپیک
 قهرمان رقابت‌های جوانان جهان در مسابقات 2005 اسلوونی
 بهترین بازیکن سال 2006
 دارنده مدال طلا از مسابقات جوانان برزیل در سال 2009
 کسب مدال طلا از مسابقات جهانی آمریکا در سال 2010
 دریافت مدال طلا از مسابقات باشگاهی آسیا و عنوان کامل‌ترین بازیکن سال 2010
 نایب قهرمان و قهرمان رده بزرگسال در مسابقات جهانی هلند و آمریکا
 حضور درمسابقات پارالمپیک 2004 آتن، 2008 پکن و 2012 لندن
 نایب قهرمان والیبال نشسته مسابقات المپیک 2016 ریو
 قهرمان مسابقات والیبال نشسته مسابقات آسیا و اقیانوسیه 2017

منبع: همشهری محله

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 28244
منطقه هفده
سرویس: بچه محل
زمان مخابره: دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۴:۴۶
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله