محدوده‌ای از «علائین» به محلی برای تجمع کارتن‌خواب‌ها و معتادان متجاهر تبدیل شده است

دارو دستــه خلافکاران در باغ انــاری!

 دارو دستــه خلافکاران در باغ انــاری!

عطیه اکبری- این روزها حال و روز «باغ اناری» در محله علائین خوب نیست. نه از باغ خبری است و نه از انارهای ترش و شیرین چند سال قبل این باغ. چند سالی است که درختان بی‌بار اما سبز میزبان مهمانان ناخوانده‌ای شده‌اند که هیچ ابایی در از بین بردنشان ندارند و هیچ‌کس حتی اهالی شهرک علائین هم نمی‌دانند سر و کله معتادان و کارتن‌خواب‌ها و فروشندگان موادمخدر چطور در این باغ پیدا شد. اما هرچه بود حالا ترس و دلهره است که برای مردم شهرک علائین و همجواران با این باغ مانده است. این احساس ناامنی تا حدی است که وقتی برای تهیه گزارش به محدوده اطراف باغ اناری رفتیم بیشتر افرادی که از وضع نا امن باغ گلایه داشتند حاضر به معرفی خود نشدند. اهالی می‌گفتند: «‌ای کاش مسئولان شهرری یک روز از صبح تا شب را کنار این باغ سپری کنند تا به این نتیجه برسند که باغ اناری شهرک علائین هرندی دوم است.» اما متأسفانه گویی کسی جز خود اهالی متوجه خطر این محیط ناامن نیستند. اکنون باغ اناری و حضور معتادان متجاهر در آن، سایه امنیت را از سر مردم برده است. خواستند حرف‌هایشان را به گوش مسئولان برسانیم و بگوییم همان قدر که نگران اوضاع باغ ه

وارد محله علائین که می‌شوی باغ اناری از تقاطع میثم جنوبی در امتداد خیابان به چشم می‌خورد. اما فقط نام باغ اناری را یدک می‌کشد و هیچ چیزش شبیه یک باغ انار نیست. نه سرسبز است و نه چشمنواز. برخلاف تصوری که از همه باغ‌های انار در ذهن‌ داری وقتی کنارش می‌ایستی و نگاهش می‌کنی دلت می‌لرزد. چه بر سر این باغ آمده است؟ درختانش یکی در میان سوزانده شده‌اند یا در اثر همجواری و همنشینی با آتش افروخته شده توسط معتادان خشک شده‌اند و دیگر چیزی از آنها باقی نمانده است. به حافظه اهالی قدیمی علائین رجوع می‌کنیم. «حسین عرب» که از سال 1342 به این محله آمده است سال‌های قبل باغ اناری را خیلی خوب به یاد دارد و می‌گوید: «زیبا و چشمنواز بود. درختانی سرسبز و هوایی خنک داشت که اهالی محله با اجازه صاحب باغ وارد آن می‌شدند. اگر فصل انار بود که انار می‌خوردند و در فصل بهار و تابستان هم از سرسبزی و خنکی این باغ استفاده می‌کردند اما افسوس که حالا نه باغی مانده و نه اناری.» آرزوی پیرمرد را که می‌شنویم کمی تعجب می‌کنیم. می‌گوید: «حالا‌ای کاش همین چند درخت باقی مانده این باغ هم، خشک و به یک زمین برهوت و خالی تبدیل می‌شد.» 

 اهالی چه می‌گویند؟
پای درد دل و حرف‌های اهالی محله علائین که می‌نشینیم تازه دلیل آن آرزوی پیرمرد را می‌فهمیم. اهالی این محله می‌گویند: «باغ اناری امنیت را از محله برده است.» اما مگر در این باغ چه اتفاقی می‌افتد. «علی محمدی» شورایار محله علائین می‌گوید: «زمین این باغ جزو موقوفات آستان حضرت عبدالعظیم(ع) است و ریشه بسیاری از مشکلات محله ما هم در همین مسئله خلاصه می‌شود؛ یعنی وقفی بودن زمین باغ اناری. البته این باغ تا سال‌ها قبل صاحب داشت و تا وقتی مالکش در قید حیات بود اوضاع باغ هم خوب بود و یک حصار در اطرافش وجود داشت اما وقتی مالک آن از دنیا رفت دیگر درخت‌هایش رنگ آب به خود ندیدند و این باغ همین‌طور به حال خود رها شد. ورثه هم در ایران نیستند و هر کدامشان در یک کشور زندگی می‌کنند و در نتیجه این بی‌توجهی‌ها، آن همه درخت انار زیبا یکی یکی از بین رفت. اما این همه ماجرا نبود.» محمدی که سال‌ها برای حل معضل باغ اناری در تلاش است ادامه می‌دهد: «کم‌کم این باغ به یک مکان بی‌دفاع شهری تبدیل شد و از همان زمان هم سر و کله کارتن‌خواب‌ها در آن پیدا شد و این آغاز مشکلات همجواری اهالی شهرک علائین با محوطه‌ای بود که هنوز هم مردم آن را در ذهنشان با نام باغ اناری می‌شناسند.» 

زورگیری در خیابان اصلی محله 
خیابان میثم اصلی‌ترین خیابان محله علائین است که به ۲بخش میثم جنوبی و شمالی تقسیم می‌شود. شاید تصور این موضوع برای هر شنونده‌ای سخت باشد که در محدوده‌ای از خیابان اصلی محله‌ جرئت‌ تردد راحت و بدون دردسر را نداشته باشی. اما این اتفاق در خیابان میثم جنوبی می‌افتد. «حسین بیگی» می‌گوید: «زمین باغ اناری زمین بایری نیست که همه چیز در آن دیده شود. یک باغ نیمه خشک است و از آنجا که وسعت بسیاری هم دارد داخل آن نه در روز قابل مشاهده است و نه در شب. به همین دلیل مکانی بسیار دنج برای پنهان شدن بزهکاران است. بارها و بارها اتفاق افتاده که در ساعت‌های ابتدایی یا پایانی شب زورگیران داخل باغ اناری پنهان شده‌اند و با چماق و چاقو جلو راننده‌های بخت برگشته‌ای که ماشین‌های خود را در محوطه کنار باغ پارک کرده‌اند گرفته و با تهدید پول و طلاهایشان را دزدیده‌اند. مسلماً شهروندانی که در این وضع زندگی می‌کنند نمی‌توانند احساس امنیت داشته باشند.‌» بیگی در مورد کارهای نیروی انتظامی هم نظراتی دارد و می‌گوید: «نیروی انتظامی نسبت به این موضوع بی‌تفاوت نبوده است. هرچند وقت یکبار وارد باغ می‌شوند. معتادان کارتن‌خواب را جمع‌آوری می‌کنند اما این کارها موقتی است. بعد از چند روز دوباره سر و کله معتادان متجاهر و کارتن‌خواب پیدا می‌شود و روز از نو، روزی از نو.» 

خرید و فروش موادمخدر در روز روشن 
دل پری از مشکلاتی که باغ اناری برای اهالی محله به وجود آورده است دارد اما می‌گوید: «لطفاً نامی از من چاپ نکنید.» می‌گوید: «می ترسم صحبت‌های من سبب شود امنیت خانواده‌ام به خطر بیفتد. این نامردها به هیچ صراطی مستقیم نیستند.» تعجب می‌کنیم اما می‌گوید: «تعجبی ندارد. خرید و فروش موادمخدر در شهرک علائین و به‌ویژه در امتداد باغ اناری تبدیل به یک باند مافیایی شده است و انگار زور کسی به اعضای این باند نمی‌رسد. پاتوقشان هم همینجا داخل باغ است. وسط باغ برای خودشان برو بیایی راه انداخته و صندلی گذاشته‌اند. موادهایشان را هم داخل باغ نگهداری می‌کنند. در روز روشن خریداران موادمخدر که همه جوان‌های کم‌سن و سال هستند وارد باغ می‌شوند و مواد را از فروشنده می‌گیرند و به راحتی از باغ خارج می‌شوند. دلمان از این اتفاقاتی که مثل آب خوردن در محله‌ ما می‌افتد خون است اما صدایمان هم به جایی نمی‌رسد. این باغ یا باید خشک شود یا سر و سامان بگیرد. خشک کردن درختان نیمه جانی که در این باغ باقی مانده کار درستی نیست. پس حداقل این فضا تبدیل به فضای سبز شود. شهرک علائین را که دور بزنیم یک بوستان مناسب در آن نمی‌بینیم. چرا مردم محله ما نباید از حداقل امکانات شهری بهره‌ای داشته باشند؟ اگر وز وز تیرهای فشار قوی برق را که از روی سرمان رد می‌شود بتوانیم تحمل کنیم اما با این موضوع که به امنیت و آینده بچه‌هایمان ارتباط دارد نمی‌توان کنار آمد.» 

وقتی اراذل و اوباش سگ نگهبان دارند 
دلشان خوش بود به اینکه پنجره خانه‌شان به یک باغ دلگشا باز می‌شود. وقتی برای خرید خانه‌ای که شنیده بودند همجوار با باغ اناری است پیشقدم شدند نمی‌دانستند چند صباح دیگر از این اتفاق به ظاهر خوشایند، آنقدر پشیمان می‌شوند که در دلشان آرزو می‌کنند که‌ای کاش پنجره خانه‌شان به خیابان پر از دود و ماشین باز می‌شد تا یک باغ که فقط از صفای باغ، نامش را یدک می‌کشد. درد دل یکی از اهالی خیابان میثم جنوبی که خانه‌اش درست همجوار با باغ اناری است تمامی ندارد. نامش را نمی‌گوید اما اجازه می‌دهد بالای پشت‌بام خانه‌اش برویم تا اوضاع باغ اناری را با چشمان خودمان ببینیم. درخت‌های نیمه خشک، کارتن‌هایی که لا به لای درختان به چشم می‌خورد. سگ‌های نگهبانی که منتظر آمدن صاحبانشان هستند همه و همه واقعیت‌هایی است که می‌توان از نمایی دور به چشم دید. این همسایه مضطرب می‌گوید: «مبادا وارد باغ شوید. فروشندگان موادمخدری که اینجا پاتوقشان است برای آنکه از خودشان محافظت کنند سگ نگهبان دارند. سگ‌ها به محض ورود افراد غریبه به محدوده‌ای که صاحبان خلافکارشان در آنجا بیتوته کرده‌اند پارس می‌کنند وحمله‌ور می‌شوند. البته بیشتر این خلافکاران برای محافظت از خودشان اسلحه هم دارند. با این حال این همه ماجرا نیست. تلخی‌های همسایگی ما با باغ اناری به همینجا ختم نمی‌شود. ما حتی به بچه‌هایمان اجازه نمی‌دهیم پنجره‌ای را که به سمت باغ باز می‌شود باز کنند و جلو آن بایستند. صدای زوزه سگ‌ها که آزار‌دهنده است؛ اعمال خارج از شرع و عرف هم در این باغ اتفاق می‌افتد.‌ای کاش مسئولان اگر هم نمی‌خواهند این باغ را به یک فضای سبز تبدیل کنند حداقل برای تأمین امنیت مردم این محدوده و این همه رنج و عذابی که ما به دلیل بی‌سر و سامانی باغ اناری تحمل می‌کنیم اطراف آن را حصار‌کشی کنند. اینکه توقع زیادی نیست.» 

مسئول دایره اجتماعی کلانتری 172 شهرری: 
شهرداری و اوقاف دست به کار شوند 
«باغ اناری که یکی از معضلات مهم منطقه ما محسوب می‌شود در منطقه استحفاظی کلانتری 172شهرری قرار دارد. این محدوده که جزو فضاهای ناپایدار شهری محسوب می‌شود سال‌هاست به محل مناسبی برای تجمع اراذل و اوباش تبدیل شده است.» مسئول دایره اجتماعی کلانتری 172شهرری با بیان این موضوع می‌گوید: «در طول سال‌های گذشته چندین بار طی عملیات ضربتی و از پیش تعیین شده وارد این باغ شده و تبهکاران و خلافکاران را دستگیر کرده‌ایم. امنیت برای مدت کوتاهی در این محدوده برقرار شد اما از آنجا که این باغ حفاظ و حصاری ندارد از برقراری این امنیت مدت زمان زیادی نگذشت. مادامی که باغ اناری را سر و سامان ندهند مشکل حل نمی‌شود. صرف‌نظر از برخی خلافکاران و مواد‌فروشان، ما معتادان متجاهر و کارتن‌خواب را برای مدت کوتاهی می‌توانیم جمع‌آوری کنیم. متأسفانه تعداد معتادان زیاد است. آنها مکان‌هایی مثل باغ اناری را محل امنی برای خوابیدن و پنهان شدن می‌دانند.» سروان «‌علی داوری‌نژاد» ادامه می‌دهد: «امیدوارم شهرداری و اداره اوقاف و آستان حضرت عبدالعظیم(ع) زودتر دست به کار شوند و به یک توافق برای تعیین تکلیف باغ اناری برسند. البته ناگفته نماند که ما در محدوده‌ای نزدیک باغ اناری یک غرفه نیروی انتظامی مستقر کرده‌ایم اما مشکل هنوز هست.»

برچسب ها:
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
کد خبر: 28237
منطقه بیست
سرویس: محله گردی
زمان مخابره: دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۹:۵۶
تلگرام
تهران سما
همشهری آنلاین
سامسونگ
راهنما
بانک ملت
جاباما
الو پیک
بچه های آسمان

چند رسانه ای

راهنمای محله